NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD, ÏZS de dorpen'da 'om'trek waiu een Agek "gevestigd is (kom der 1 Haarlem van 1-5 regels/0.75 elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel, 23e Jaargang. No. 6839 ■fsrsdte^ma êage*'.ko, teetjaüva ©je Bcm> e® FessMsgts®. VRIJDAG 13 OCTOBER 1905 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERT ENT l ÊN: PSR BRSB «AANDENi w*- 4jgg Van i5 -.egels 50 ets.; iedere regel meer 10 Cts. Builen het Arrondissement gemeente) 1.30 /J7 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Franco per post door Nederland I 1.65 ffiti ijFfff Kleine advertentiCn 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. oSffilo^^'vrkr'Hiarlem" ".0$$ ®B Administratie: Groote Houtstraat 55. P de omstreken en franco per post ry 0.45 fer-ssmmunaa! Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Uitgave def VenB©®ts0liap Learens Cester, Directeur J. C. PEEREB00AL Drukkerijs Zuider Buitenspaarue 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenties en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. VAST SPREEKUUR ten gemakke van het Publiek Ondergeteelcende is in den regel, behoudens buitengewone gevallenover aangelegenheden betreffende DirectieRedactie en Drukkerij te spreken dagelijks van half twaalf lot half een Groote Houtstraat 55. J. C. PEEREBOOM. Binnenland PROVINCIALE STATEN. De Staten der verschillende pro vinciën vergaderen dit najaar vroe ger dan voortheen, toen zij krachtens een wettelijke bepaling op den eer sten Dinsdag van November bijeen kwamen. Door de wet van 17 Juni j.l. is hierin echter wijziging gebracht. De tijd van de zomerzitting is ge handhaafd en begint ook voortaan met den eersten Dinsdag in Juli, maar voor de najaarszitting is het aan Ged. Staten overgelaten den tijd van opening te bepalen, mits op een Dinsdag tusschen 1 October en 31 December. Een der voornaamste redenen van deze wijziging is de verandering die is gebracht in de vaststelling der provinciale begrooting. Deze bestond tot dusver uit twee gedeelten, waar van het eene de uitgaven bevatte van enkel provincialen aard, en het an dere die voor „rijksbestuur". De laatste werden dan behoudens de noodig geachte wijzigingen op de Staatsbegrooting gebracht. Om deze reden was vroeger vaststelling van de provinciale begrooting noodzakelijk en derhalve de behandeling voorge schreven in de zomerzitting van Juli. Thans is aan deze tweeledige be grooting een eind gemaakt. Op de Staatsbegrooting worden ook voort aan sommige uitgaven voor de pro vinciën gebracht (de jaarwedden enz. van de Commissarissen der Ko ningin en de gehouwen), maar zonder dat de Prov. Staten die eerst hebben voor te dragen. Er is dus geen re den meer om de provinciale begroo ting al in Juli, lang vóór het jaar, waarin zij dienen moet, vast te stel len maar wanneer dit pas in Novem ber kon geschieden, was de tijd soms te kort, vooral wegens de vereischte bekrachtiging vanwege de Kroon. De wet schrijft thans voor, dat de aan bieding aan de Koningin moet ge schieden ten minste twee maanden vóór den aanvang van het dienst jaar. Vandaar dat de najaarszitting is vervroegd en reeds op 2 October mits dit een Dinsdag is kan wor den geopend, o.a. ter behandeling van de begrooting. De Provinciale wet schrijft echter niet voor, dat de begrooting in de najaarszitting moet worden behan deld. Het staat dus vrij, gelijk tot dusver wet was, de zomerzitting er voor te bestemmen. Dit jaar kon dit in Juli nergens geschieden, omdat de wetswijziging pas kort te voren was afgekondigd. In alle provinciën wordt daarom thans in October de begroo ting behandeld. PATRIMONIUM. Het Nederland sch Werklieden-Ver bond „Patrimonium" zal zijne vijf- en-twintigste j aarlij ksche algemeene vergadering houden op Maandag 6 en Dinsdag 7 November te Amster dam. De agenda bevat o.a. de volgende onderwerpen Verkiezing van bestuursleden. Pe riodiek treden .af, doch zijn weer her kiesbaar de brds. P. v. Vliet, voorzit ter D. Lautenbach, 2e penningmees ter; J. Huizinga, 2e voorzitter. Ver kiezing van een lid in de Commissie van Advies. Periodiek treedt af, doch is herkiesbaar de heer P. Biesterveld te Amsterdam. Benoeming van een redacteur. Bondsbestuursvoorstel tot reorganisatie van het Verbond. Re geling te treffen voor steun bij werk stakingen. Regeling tot het organi se eren van lezingen. Wat kan ge daan wonden voor de gemeente-poli- tie en ook voor de particuliere wa kers. Rapport over wijziging Kamers van Arbeid. Des Maandagsavonds zal aanvan gen te li, uur in Gebouw Bellevue de feestvergadering, waarin inzonder heid. het vijf-en-twintigjarig bestaan zal worden herdacht. Afd. Arnhem De Bondsvergadering neme het besluit, vanwege het Ver bond bij voorkomende gewettigde werkstakingen, eene zoodanige rege ling te treffen, dat de verschillende werklieden-organisaties ieder afzon derlijk, alleen steun verleene aan geestverwante arbeiders. Afd. IJlstHet Bondsbestuur plaat se gedurende de wintermaanden on derwerpen voor referaten in Patri monium. Zij worden tevens verdeeld in punten, met aanwijzing van bron nen, die daarover handelen. En slechts éénmaal per maand. Afd. WatergraafsmeerWat kan Patrimonium doen voor de gemeen te-politic en tevens voor de particu liere wakers? sten der nachtsorteerders4o. het te laat van het kantoor gaan der be stellingen 5o. orders die niet nage gaan kunnen worden 6o. onvoldoen de ventileering van het bestellerslo kaal 7o. intrekking van de toelage aan met kantoordienst belaste be stellers, conducteur-plaatsvervangers en wielrijders; 8o. een te groot aan- tal bestellers moeten in de wagens, waarin zij naar hun wijken gereden worden, plaats nemen 9o. de nieuwe verlofregeling, waarbij de een zes, de ander zeven dagen verlof krijgt; lOo. de tijd, waarin de salarissen uit betaald worden, maakt dat de be- 1 steller Zaterdagsavonds vaak pas te 12 uur met zijn geld thuis kan ko men. Bovendien werd weder op voorstel der besturen, besloten een grieven- cahier saam te stellen, de grieven meer uitgebreid bevattende, met aanwijzingen hoe het personeel zich de noodig zijnde wijzigingen denkt. Dit zal dan in wijden kring verspreid worden. (Hbld.) EEN ANTIEKE TEGEL. Uit Stavoren meldt men aan de Leeuw. Crt. Een aardige vondst van antiek te gelwerk werd dezer dagen bij het verrichten van graafwerk gedaan in de nabijheid onzer plaats. Eén tegel kwam nagenoeg onge- schouder* te voorschijn, ter grootte van 3 hij 1£ dM. ongeveer. In bas- relief komt hierop voor een martiale figuur met knods en schild, staande in een nis, met het onderschrift „Cherubijn" een slagvaardige en gel alzoo. De stof is gewoon rood aardewerk, echter aan de voorzijde met groen' glazuur overdekt. Het ge heel is zorgvuldig uitgevoerd, terwijl de dikte van den tegel niet meer be draagt dan 1 c.M. Van andere tegels vond men alleen brokstukken. Op een daarvan komen voor de letters V R I E. Verder brokstukken, die als bijpassenden en sterk uitspringenden rand dienst hebben gedaan. Een en ander doet denken aan schoorsteen versiering. vangt men een strijd aan, die vele arbeiders op straat zet. Dat noemt de Bestuurdersbond geen rekening hou den met de gevolgen zulk een optre den noemt de Bond het „verderf- brengend anarchisme in de vakbe weging."' Voorts keurt de Bond het ten zeer- i ste af, dat de bouwvakvereenigingen I het voorstel der patroons niet heb- ben aangenomen om een commissie van patroons en arbeiders te benoe men, die een arbeidsregeling kan ontwerpen. Het geheele verloop der staking wordt daarop nog eens nage- gaan en daaruit de conclusie getrok- ken, dat er geen enkele reden bestond om steun te verleenen. j Maar nu is de strijd er eenmaal, zegt men, en om de kracht der fede- ratie niet te verzwakken moet er ge- steund worden. i Daartegen zegt de Bestuurdersbond: „Als de anarchistische methode I onze vakbonden uiteenrukt, onzen timmerliedenbond, bakkersgezellen- hond, s'garenmakersbond, textielar- heidersbond en andere bonden naar j den kelder wil helpen en op de waar schuwende stem dier bonden wordt geantwoord we zullen die pogingen herhalen als het ons goed dunkt, waarom mogen wij dan niet zeggen wij steunen u niet? En aan het slot heet het „Nog zelden viel een belangrijk be sluit zoo eenparig en met zooveel vastheid voor de uitwerking. „Moreel e noch financieele steun aan de bouwvakfederatie", het werd uitgesproken met het volle besef der verantwoordelijkheid van de gevol gen." GEVAARLIJK. Dinsdagavond om 9 uur brak op den Oost-Zeedijk bij den Piantageweg te Rotterdam een spanningslijn van de eleetrische tram, waardoor de trolleydraad tot bijna op de straat- ■steenen hing. Eene dame, die juist passeerde kreeg den stroomdraad bijna op het hoofd. Een gedeelte tram lijn moest worden uitgeschakeld; de I trams reden niet verder dan het Oostplein. GRIEVEN AAN HET POSTKANTOOR TE AMSTERDAM. In de Zondagavond gehouden bui tengewone vergadering van de afd. Amsterdam van den Bond „De Ppst" en de R. K. Vereeniging van Post- en Telegraafbeambten „St. Gabriël" werd, naar aanleiding der bespre kingen op de openbare vergadering van 24 Sept. en op voorstel der be sturen, besloten om den minister een adres te doen toekomen, waarin de voornaamste grieven aan het Am- sterdamsche postkantoor worden uit eengezet. Een door de besturen ont worpen adres werd goedgekeurddit bevat de volgende grieven lo. het niet erkennen der vakorga nisatie 2o. de stelsellooze verdeeling van den werktijd3o. te zware dien- Menigeen, die den heer H. C. Bre- dell, tijdens zijn aanwezigheid hier te lande als particulier secretaris van nu wijlen president Kruger heeft lee- ren kennen, zal met belangstelling vernemen, dat de heer Bredell heden te Pretoria in het huwelijk treedt met i mej. Nellie Eloff, kleindochter van den ontslapen ex-president. DE STRIJD IN DE BOUWVAKKEN TE AMSTERDAM. Van den Amsterdamschen Be stuurdersbond is een zeer lang stuk verschenen, waarin de motieven wor den uiteengezet, die deze orgauisatie j genoopt hebben de bouwvakfederatie i moreel noch financieel te steunen. I Uit dat stuk blijkt, dat er in Am- i sterdam ongeveer 130 heiers zijn, dat is dus, als de eisch der heiers werd ingewilligd om 6 mannen in de ploeg I te hebben, 21 ploegen. De heelekwes- tie gaat dus om hoogstens 25 arbei- 1 ders aan werk te helpen en daarvoor VERKAPT SPEELHUIS. De vereeniging „Club Internationale de Bienfaisance" ,die het verkapte speelhuis in de Vondelstraat te Am sterdam dreef, is gedagvaard om op Donderdag 19 October as.., des voor- mididags te 10 uur voor do eerste ka mer der arro ndissements-rech than k daar te verschijnen. Tevens zijn ge-dagvaard Joseph Hu- bert Henry, 54 jaar, wisselagent, als voorzitter, Andries Theodorus Eduard Vroom, 42 jaar als secretaris, Henri Rousseeuw, 44 jaar, als penningmees ter en Lewis Walther Thornton, 36 jaar, als commissaris, en Frederic Jean Baptiste Alfred Galimon, 60 jaar., eveneens als commissaris. En wel tor zakedat is bevonden, dat door de gedagvaarde vereeniging, waarvan de genoemde personen teza men en in vereeniging op heden liet bestuur uitmaken, in afwijking van hare statuten, goedgekeurd bij Kon. besluit van 28 April 1904 No. 83, in den loop der jaren 1904 en 1905 te Amsterdam *n een of meer vertrekken van het perceel 67 in de Vondelstraat, bij haar in gebruik, werd opgericht en met behulp van e enige daartoe door inspecteur, croupiers en ander benoodigd personeel, sedert werd ge houden een of meer speeltafels, in het bijzonder ingericht tot het spelen van het zoogenaamde roulette-spel, zijnde een hazardspel waarbij voor den speler, die daar aan door een inzet deelneemt, de kans op winst en verlies van louter toeval afhankelijk is, van welke onderne ming zij de bankier was, of waarin zij althans geldelijk was betrokken, en waar aan hare leden herhaaldelijk de gelegenheid werd gegeven om aan dat hazardspel deel te nemen, waar van door die leden dan ook werd ge bruik gemaakt immers en in elk geval ten tijde en ter plaatse voormeld en onder de om standigheden, voor omschreven, door haar tot hdt spelen van en liet deel nemen aan voornoemd hazardspel een of meer vertrekken van voormeld bij haar in gebruik zijnd perceel, bene vens de daarvoor ingerichte speelta fels en andere daarvoor vereischte be- noodigdheden aan hare leden werden verstrekt mitsgaders aan hen de medewerking van daartoe door of namens haar in dienst genomen dn bezoldigde inspec teurs, croupiers en ander benoodigd personeel op of namens haar gegeven last als opzichters over het spel werk zaam waren. Tot al welke voorschre ven handelingen zij, vereenigimg voornoemd, ingevolge hare als voor meld goedgekeurde statuten niet be voegd was. Achttien getuigen zijn gedagvaard, waaronder verschillende politiebeamb ten. o.a. de heer Batelt, hoofd-inspec- fcenr der recherche, en verscheidene employé's van het speelhuis. De vordering van het openbaar mi nisterie strekt tot vervallen verklaring van de vereeniging van hare hoeda nigheid van rechtspersoon met al de gevolgen van dien. DE HAVENKWESTIE TE ZAAN DAM. E enige dagen geleden werd mede gedeeld, dat door de heeren Van Pelt. Van Heijningen en Buijs aan den ge meenteraad van Zaandam was voor gesteld, burg. en wetli. op te dragen, antwoord te geven op de vragen, wel ke de lieer K. de Vries Cz. had ge steld in betrekking tot de havenkwes- tie, en dat dit voorstel om advies naar burg. en weth. was gezonden. Dit advies is thans verschenen, en komt in hoofdzaak op het volgende neer Burg. en weth. meenen, in overeen- stemming met het advies der zeeha ven-commissie, de aanneming van het voorstel ten sterkste te moeten ontraden. Voor zoover de beantwoor ding der vragen kon geschieden zon der gevaar voor benadeeling der ge meentebelangen heeft zij in 't open baar plaats gehad. In geheime zit ting zou desgewenscht meer gezegd kunnen worden, docii weinig, omdat de uitvoering van het besluit tot ha venuitbreiding nog slechts weinig is gevorderd. Onmogelijk kan dus op grond van het algemeen belang besloten worden, burg. en weth. op te/ dragen, in het openbaar te zeggen, wat niet voor openbare mededeel ing geschikt is. Burg. en weth. zijn bereid, in ge heime vergadering al die inlichtingen te geven, welke zonder schade voor het gemeentebelang verstrekt kun nen worden, en zijn voornemens in het openbaar of in geheime zitting telkens medededling te doen van dé vorderingen, welke de uitvoering maakt, doch zij vragen daartegenover, èn aan het Dagelijksch Bestuur èn. aan de zeehaven-commissie, wier sa- menstelling door den raad y.olMapdig geschiedt, het vertrouwen te schen ken, dat onvermijdelijk is, om raads- besluiten uit te voeren. Wil de raad na in geheime zitting i do niededeelingen te hebben gehoord, besluiten, de geheimhouding geheel of gedeeltelijk op te heffen, dan kan dit natuurlijk geschieden, maar dan draagt niet meer het college van burg. en weth., maar de geheele raad de verantwoordelijkheid. DE ZAAK-TOERING. Dr. Zadelhoff, te Utrecht, deelt tn het N. v. d. D. mee, -dat hij gisteren aan den minister van oorlog een tweede adres heeft gezonden van den volgenden inhoud Excellentie In mijn 30 Sept. 1905 gedateerd adres van Uwe Exc. is een storende fout geslopen, althans de bladen, die het opnamen hebben het gedrukt met weglating van het woordje „zoo" (aLdus). Mijne bedoeling was„behalve het niet te verdedigen ruwe, om zóó een koortslijder uit bed te halen en over de straat te vervoeren". Mijne bedoeling is Uwe Ec. opmerkzaam te makeoi op de wijze, waarop de patiënt is ver voerd. Het tegenwoordig „vervoe ren" staat gelijk met „verbedden". Het idraagbed komt tot naast het bed van patiënt en gaat mèt patiënt op de draagbaar. D i t „vervoeren" staat gelijk met versjouwen". De geheel in uniform gekleed© zieke soldaat is uitgenoodigd de trappen af te loopen en toen dit niet kon er afge sjouwd. Ik verzoek uwe Exc. ook op heldering hieromtrent. NOG NIET ONDER DAK. Het bericht betreffende hdt zwer versgezin to Naarden is slechts voor oen zeer klein gedeelte juist. Er <s voor die menschen nog geen huisje gehuurdze zwerven overdag rond en vinden 's nachts een onderkomen op het politiebureau te Naaiden. Wel is er heel veel moeite aangewend door den kapitein, directrice van hot kin derhuis van het Leger des Heils, om een woning voor hen te vinden, en als dat gelukt, dan zal deze de zorg voor het zindelijk maken en houden van moeder, kinderen en huis, bene vens het schoolgaan der kinderen op zich nemen, doch zij is er tot heden (Dinsdag) niet. in kunnen slagen. Niemand wil de menschen in huis netnen, uit vrees dat de buren dade lijk zouden verhuizen. Nu hoopt de directrice, dat ze een stukje grond zal kunnen verkrijgen, afgezonderd van andere woningen, waarop dan zoo spoedig mogelijk een huisje zal kunnen worden opgeslagen. VERKOOP VAN PAARDEN. Dinsdag had in de remise van de Rotterdamsche Eleetrische Tramweg- maatschappij in de Isaac Hubert- straat te Rotterdam de verkooping plaats van een 70-tal paarden, onnoo- dig geworden wegens de invoering van de eerste eleetrische tramlijn. Er was een kolossale belangstelling. De prijzen varieerden van 154 tot ƒ215. LUITENANT SIKMAN. Uit brieven van den eersten luite nant J H. W. Sikman, die bij den overval van ons bivak in de Garoe Loeös zwaar gewond werd, blijkt, dat zijn toestand alle reden tot tevreden, heid geeft. Hij kreeg twee diepe klewanghou- wen onder den linker schouder en in F«nil!eton. EEN VAN MIJN ZOONS Door ANNA KATHERINE GREEN. 34) Toen zei ik met eenige aandoening, want mijn gedachten waren verdeeld tusschen do verlichting, die dit ver haal bij Hope teweeg zou brengen en de afschuwelijke resultaten, die het zou hebben voor den man zelf Zijn dochtertje O, Sam, jij hebt zijn dochtertje nooit gezien. Het is een allerbekoorlijkst wezentje, en de laatste keer, dat ik haar zag, den laatsten keer dat ik haar zag, hield zij de armen om zijn hals. Spreek nu niet over kinderen 1 wierp hij haastig hiertegen in. Daar kau ik in zoo'n geval niet tegen, en toen herinnerde ik mij, dat hij oen groot zwak had voor kinderen. - Ik heb liever, dat je over Miss Meredith spreekt. Niets dan de belangstelling, die deze jonge dame bij mij heeft opgewekt, bracht mij er toe, mij in deze kwestie te mengen. Ik heb die jongens te lang en te goed gekend, dat wil zeggen ik heb te veel fles- schen mot George gedronken en te veel avonden en halve nachten met den knappen Alfred doorgebracht, in zijn apathische houding uitgestrekt op een sofa. Met Lcighton heb ik min der te doen gehadmaar toch wel zooveel, dat ik dadelijk de lucifers doos herkende, toen Yox haar mij in handen gaf. Denk je, dat er nog iets anders in die zakken was, behalve de luci- I fersdoos Ik bedoeil iets, waardoor de drager van dat zeemansbuis herkend zou worden Neen. Zoo ja, of. met andere woorden, als hij iets gevonden had, dat deed denken aan een lid van de familie Gillespie, dan zou hij dat nooit hebben laten zien in tegen woordigheid van zijn vrienden. Hij zou dadelijk naar de politie zijn ge gaan of getracht hebben er zooveel geld uit te maken als maar mogelijk was. I Donk je dus, dat hij niet weet, dat het speelgoed gevaarlijk is, waar mee hij omgaat? Ik geloof zeker van niet. Dat is een verlichting voor mij, toch kan hij niet lang meer in onwe tendheid blijven, als ik hem ter as sistentie roep. Dat hangt er van af, waarvoor je hem wilt gebruiken. Daar kon ik nog niet op antwoor den. Mijn plannen waren even vaag als de rookstreepjes, die opwaarts kronkelden uit mijn vergeten sigaar. Jij hebt nooit van Leighton ge houden, merkte ik op, in de hoop vas ten- ideeën te krijgen, alvorens ik aan het meer ernstig gedeelte van het ge sprek genaderd was. Ik evenmin, sinds ik hem den avond van zijn va- der's dood heb verrast met een zeer vreemde uitdrukking op 't gelaat. Toch zal drie vierde van de men schen, die hem kennen, u zeggen, dat hij een goed man is, een zeer goed otnan, verreweg de beste van tie drie. j Niettegenstaande zijn kennissen van minder allooi, zei ik. In weerwil van alles. De men schen worden bedrogen door enkele woorden, geuit in een godsdienstige bijeenkomst, dat zij om den tuin ge leid worden omtrent het werkelijke karakter van een man als Leighton Giilospie. Hij moet zeer vreemd zijn, merk te ik op. Het moet een zeer ernstig motief geweest zijn, dat een man als hij tot misdaad bracht. Heb jij er eenig idéé van. welk motief dat was Was het behoefte aan geld, verlangen naar volkomen vrij heid om zijn eigen, vreemde wenschen te kunnen volgen, of was het toegeven aan een idée- fixe, dat alleen haar voldoening kon vinden door een moord i - Vraag het mij niet. Ik ben niet van plan mij in de feiten en rede nen, die hem daartoe brachten, te ver diepen. Wat! Ga je heen? Ja. ik kan het best mijn gedach ten laten gaan in mijn eigen kamer, omringd van Allés, wat mij zoo goed bekend is. Zeer goed maar toch moet je dat oogenblik nu maar wat uitstel len. Maar eerst wil ik je nog wat lie- ter bekend maken met het karakter van den man, waarover wij spreken. En dit is iets, wat ik zelf gezien lieb Eenigen tijd geleden ging ik langs West Broadway, toen ik Leighton Gillespie zag staan naast een elegant rijtuig, in gesprek met een slecht ge- kleede, havelooste vrouw. Omdat hij zoo'n bekende philantroop is vond ik dit zoo heel vreemd niet. en ik ging voorbij zonder iets meer belangstel ling dan heel inwendig iets ais schaamte, toen ik de uitdrukking van zijn gelaat opmerkte; toen bleef ik even staan, zoo niet uit sympathie, dan toch uit nieuwsgierigheid voor de vrouw, die dat kon teweeg bren gen. Outhwaite, zij was een vrouw met woest,e oogen, waarin iets smach- tends, kastanjekleurig haar en ze nuwachtig bewegelijke lippen niet mooi, voor mij zelfs niet interessant Maar voor hem welZelden heb ik iemand zoo zien kijken, en toen zij op het punt was weg te loopen. greep hij haar hij de vuile shawl, die zij droeg en trok haar terug als hing zijn leven er van af, dat zij aan zijne zijde bleef. Eindelijk deed hij haar een vraag, waarop eoni hartstochtelij ke weigering volgde. Maar als hij ont moedigd was, dan liet hij het toch niet merkenintegendeel, hij ging voort zijn zaak te bepleiten met steeds grooter ernst en wees eindelijk naar ziin rijtuig. Zij keek er even naar en deinsde toen achteruit met een ge baar van vrees; toen scheen zij kal mer te worden en haar hoofd viel voorover op haar borst. Hij sprak maar door en toen zag ik iets heel vreemds. Zeer uit de hoogte riep hij zijn koetster too voor het trottoir te komen staan. Toep, alsof hij een zeer voorname damo voor zich had, hielp hij haar in het rijtuig, en ging naast haar zitten. Hij keek rechts noch links hij was eenvoudig een echt gentleman en hoe afkeerig ik tot nu toe ook altijd van hem geweest was, kon ik nu niet anders dan respect hebben voor zijn manier van doen. Die. was bewonderenswaardig, even als die van den man op den bok. Of schoon de laatste een rilling gekre gen moet hebben, toen die schamel- bekleede voet op de tree ging staan en toen dat pakje lompen op de pa relkleurige satijnen kussens terecht kwam, vertrok hij geen spier van zijn gelaat en scheen geheel alleen in eigen zaken op te gaan, wat trouwens allo dienaren van de familie Gillespie karakteriseert. Ik lette er expres op, hoe de uitdrukking van zijn gelaat zou zijn. Een onschatbare kerel voor een meester met zulke excentrieke ge woonten als Leighton Gillespie Het. is zeer interessant, zei ik. Zag je hem weer wegrijden - Ja, en ik stond ze na te kijken, tot zij een eimlweegs waren weggere den. want zij liad zcih niet zoo ge makkelijk in den toestand geschikt als hij en ik voelde, dat er iets bij zonders gebeuren zou. En dat werd bewaarheid. Vóór dat het keurige rij tuig uit mijn gezicht verdwenen was, vloog het portier open en ik zag liaar woeste gestalte er uit springen en weg vliegen in de richting van do rivier. Ditmaal deed hij geen poging haar te volgen het rijtuig rolde verder met hem er in. Ook deed hij niet, wal .ik gedaan zou hebben, namelijk hel portier open laten staan, totdat <U lucht in het rijtuig weer gezuiverd zou zijn. Alles bij elkaar genomen, was het een vreomdc ondervinding. Wat denk jij er van, Outhwaite? Hij is eon man, die bestudeerd dient te worden. Is hij altijd zoo v«V eerbied voor de arme stakkers, die zijr vrienden zijn Sam haalde de schouders op. De eenige ondervinding, die il van Leighton Gillespie heb in zijr rol als philantroop, heb ik nu ver teld. Mijn andere herinneringen bc treffen eenvoudig den millionaire zoon. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5