RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD. GEVAARLIJKE PRIMULA'S. Hoe mooi Primula obconica en Primula chinensis, in hun nu reeds zoo talrijke verscheidenheden ook mogen zijn, zij zijn gevaarlijk en als kamerplant totaal ongeschikt. Het is reeds lang genoeg L»*end, dat door de genoemde Primula's ont stekingen veroorzaakt kunnen wor den van meer of minder ernstigen a aid en ook dat sommigen er in meerdere of mindere mate omvatbaar voor zijn. In den laatsten tijd is de kwestie van 't Primula-gift weer zéér aau dt orde van den dag. We kweeken genoeg vergiftige planten in kamer en tuin, en, op zich zelf, is dit niet zoo'n groot gevaar, omdat deze vergiften alle maagver giften zijn ,die dus, wanneer men de plan lende elen maar niet eet, geen mensch hinderen zullen. Een geheel ander geval doet zich voor bij de genoemde Primula-soor ten. De geheele plant is n.l. behaard, een gedeelte dezer haren zijn klier- haren, d. w. z. haren, die een vloei stof afscheiden, en in de afgeschai- den vloeistof bevindt zich een ge-mak kelijk kristalliseerende zelfstandig heid, die, met de huid in aanraking gekomen, ontsteking kan veroorza ken. Terwijl de aanraking van een brandnetel onmiddellijk pijn veroor zaken kan, en de onsteking direct optreedt, is dit bij 't Primula vergift niet 't geval, 't Kan uren, dagen, ja zelfs weken duren eer de werking van 't vergif duidelijk wordt. Dit maakt 't vrij moeilijk, om de wer king van 't vergif na te gaan. Tal van personen hebben langs Primula- obconica-bladeren gestreken, niets ge voeld en gemeend, dat de venhalsn omtrent deze plant, praatjes waren, of dat zij voor 't vergif ongevoelig waren. Maar de opzwelling van den vingertop, 't jeuken van de binnen vlakte der hand, van den pols, enz. dat na een paar weken optrad, werd aan heel andere oorzaken toegeschre ven Wel is waar heeft men in absolu- ten alcohol een middel om t jeuken te verminderen, doch 't helpt slechts tijdelijk en alleen nog dan, wan neer men er spoedig genoeg bij is. Hoe jammer 't dan ook van de fraaie Primula's is, ze moeten uit de cultuur verdwijnen. Zelfs a.l was 't gevaar minder groot, dan nog zqu men met kracht de cultuur moeten tegengaan van planten, die de ge zondheid op deze wijze benadeelen. Door ieder op 't gevaar te wijzen, door geen Primula obconica of P. chinensis meer te koopen en ook door bloemisten de cultuur sterk te ontra den. zal het wellicht mogelijk zijn, de planten uit de cultuur te doen verdwijnen. Doch dit zal wel een poosje duren. Als we ons van de hulp konden verzekeren van een zeer machtigen bondgenoot, dan zou die verdwijning wellicht slechts een paar jaar noodig hebben. Maar die bond genoot laat zich niet dwingen, want het is... de mode! duitsche manoeuvres. De groote manoeuvres van de Duit sche legers bij Wiesbaden, dies dit jaar onder leiding van den generaal- kwartiermeester Von Moltke de chef van den generalen staf, giaaf Schiieffen, was ongesteld - ft»»» hadden, werden door tal van militai re attachés van verschillende landen bijgewoond. En nu is het merkwaardig, in de „Hamburger Neueste Nachrichten" een oordeel over die manoeuvres te lezen, dat door een Engelsch officier geschreven is. In dat artikel wordt gezegd: dat de Duitschers van de resultaten van den oorlog in Zuid- Afrika en van den Russisch-Japan- schen oorlog niets hebben geleerd. Met verbazing, zoo schrijft de beoor- deelaar, bemerkte ik de totale onver schilligheid voor verliezen, die bij de gesloten formaties noodzakelijk moe ten omstaan, door de steeds grooter wordende trefzekerheid van het mo derne geweer- en geschutvuur. Nog merkwaardiger dan bij de cavalerie is bij de infanterie het gebrek naar zucht om dekking te zoekenen bij de ver zichtbare uniform van het Duitsche leger kan dat gebrek de aanleiding worden tot reusachtige verliezen. ,,Ik heb brigade op brigade een aanval zien uitvoeren, zonder een merkbare uitbreiding der vuurlinie de manschappen stonden niet verder dan een of twee meter van elkander. De reserve-compagnieën marcheerden In colonne, met viereneen beter doel voor granaat-kartetsvuur was niet te bedenken." Duitsche officieren, met wie de schrijver over deze onmogelijke ge vechtsformaties had gesproken, zei den schouderophalend, dat „manoeu vres maar manoeuvres zijn, en dat de troepen er maar aan gewend moe ten worden om altoos vooruit nooit terug te gaan. In de werkelijkheid zouden, naar mate van de noodzake lijkheid. ook de nieuwere methoden wel worden toegepast. In oorlogstijd zal het niet voorkomen, dat infante rie in gesloten colonnes vooruitrukt, dat de cavalerie aanvallen doet op ongeschokte, verschanste infanterie, of dat de artillerie onder heftig infan- terievuur op den kam eener hoogte haar kanonnen in stelling brengt." Terecht wijst de Engelsche officier er op, dat bij de manoeuvres de oor logstoestand zoo goed mogelijk ,moet wórden nagebootst, en dat het voor de oefening van bevelhebbers en troe pen toch wel wat heel zonderling is, om op te treden op een wijze, die men in oorlogstoestand beslist zou afkeuren. En hij betwijfelt of de troe pen, die slechts op manoeuvres zijn afgericht, in oorlogstijd zouden kun nen ageeren zonder de noodlottige ge volgen van deze verkeerde opleiding te gevoelen. Raadsels Tom's Nieuwe Boek. (Deze raadsels zijn alle ingezonden door jongens en meisjes, die „Voor onze Jeugd" lezen. De namen van de kinderen, die mij vóór Donderdag morgen oplossingen zenden, worden in het volgend nummer bekend ge maakt.) 1. (Ingezonden door Ali Popelier Mijn eerste en tweede lettergreep vormen samen een meisjesnaam. Mijn derde is ook een meisjes naam. Mijn vierde en vijfde groeit op den akker. Mijn zesde vindt men aan de wand. En mijn geheel is een zeegat. 2. (Ingezonden door Cornelis van der Veldt.) Wat maakt ge uit deze letters? bwroelled 3. (Ingezonden door Maria Kenzen.) 6 9 12 4 is een dier. 4 10 2 5 is een getal. 13 11 12 4 vindt men in den mond. 6 2 1 11 is een meisjesnaam. 1 11 13 8 5 3 is een stof. 7 11 7 11 8 is een gezonde drank. 4 (Ingezonden door Sietse Beinema.) Wie weet het plekje waar de meeste visch is? 5. (Ingezonden door Nellie Modoo.) Mijn eerste vindt men aan een schip. Mijn tweede is een lichaamsdeel. Mijn geheel is een stad in Neder land. 6. (Ingezonden door Roelof Terbaak.) Karei de Groote bezat een spiegel. waarvan de lijst met diamanten bezet was. Aan elke zijde telde men er twaalf. (De stipteekening duidt de lijst met diamanten aan). Tom was een echte „jongenheer lees". Zoodra hij 's middags uit school kwam, ging hij ergens in een hoek zitten, met een boek voor zich. Dan 'stopte hij zijn vingers in zijn ooren. en of Vader of Moeder dan al riepen „Tom!", hij hoorde er niets van, en las door. Maar het mooiste was, dat hij per slot van rekening nooit lang onthield wat hij gelezen had. Wan neer hij aan een boek bezig was, dan dacht hij al lang niet meer over het vorige, en als iemand er hem naar vroeg, nu ja, dan wist hij nog wed, wat voor soort geschiedenis liet was. „Het hoeft niet langer te zijn dan een bladzijde bijvoorbeeld'', zei Moeder „en ik weet zelf dat het goed helpt, omdat ik het vroeger ook deed." i En Moeder haalde het schrift voor den dag, waar zij vroeger haar boe- ken in vertelde. Tom begon er dadelijk in te lezen, j "hij vond het een erg leuk plan. Hij vroeg om een schrift, en schreef er. met keurige ronde lettertjes opj .Tom's Boekenschrift", dat was de beste titel, dien hij bedenken kon En toen Vader het plan hoorde, wist hij er iets moois bij. Maar hij zeide niets en lachte maar, en den volger.- den dag bracht hij een pakje mee J voor Tom. Tom maakte het erg I nieuwsgierig open, en er kwam een I „TWEE ECHTE JONGENS". „Twee echte Jongens" is een pcachtig boek. Ernst is een echte leuke jongen, je vindt hem dade lijk al de aardigste van allemaal als je het eerste hoofdstuk gele zen hebt. En ik kan me best be grijpen, dat Max en Ernst goede vrienden werden, maar toch erg leuk. dat die vriendschap met een flinke vechtpartij begon. Je hoort van allerlei avonturen in dit boek. Als Max toch gaat schaatsenrij den, ais 't niet mag van den Ba ron en als Ernst die zoon van boer Veldhoven uit-het water haalt, en als Ernst zoo ziek is. en als ze eindelijk allebei ver weg gaan. het is allemaal zoo echt boeiend het poppenkleedingstuk net zoo groot maken als je zelf wilt. Mooier kan het niet, vind je wel Je behoeft er dezen keer geen poppetje bij te koo pen. Ben je al aan het naaien be gonnen Corrie en Marie van L. Nu zal ik zorgen, dat jullie tweetjes van daag toch ook weer een klein briefje vindtIk ben benieuwd om te zien of Marietje ook zoo mooi kan schrijven als Corrie Ik hoop maar, dat zij gauw weer beter is dag Cornelis v. d. V. Wat jammer, dat ditzelfde raadsel juist een paar weken geleden in de courant stond Bedenk nog maar eens iets anders, hoor! Van het bibberige schrijven heb ik aan de naaimachine de schuld ge geven, goed Verder veel groeten ©Si Een knecht zou de spiegel schoon maken, en stal toen vier diamanten, maar zóó, dat men toch aan elke zij de twaalf diamanten kon tellen. Hoe deed hij dit? 7. (Ingezonden door Bernard Seders.) Welke stad draagt den naam van een muziekinstrument? 8. (Ingezonden door Mina Vink.) Welk gebouw in Haarlem kunt ge hieruit maken? telubriapulo'e 9. (Ingezonden door Toosje Maas.) Als Jan zijn werk heeft gedaan wordt hij in den hoek gezet. Wie is Jan? 10. (Ingezonden door Marie Timmer.) Welke hegraven stad kunt ge uit onderstaande zin vinden? De agent pakt den jongen bij den kraag. Raadseloplossingen De oplossingen van de raadsels der vorige week zijn 1. Tafelkleed. 2. Pretoria. 3. Nat 4. WU12S Precies om twee uur. 6. Pieter Kiesstraat. 6. Tien pond is altijd even zwaar. 7. Maan, laan, Zaan, zwaan, Daan. 8. Driebergen. 9. Zeeëendeneieren. 10. Een kers. Goede oplossingen ontving ik deze week van Herman Popelier 7, Alida de Bla zer 8, Bertus Dernison 8, Catharina Kokkelkoren 7, Age Beinema 8, Hen drik Groeneveld 9, Jes van Dorp 9, f Arend Uittenbogaard 8, Nelli Verzijl- berg 7, Johanna Bijster 4, Albert Bus- sink 8, Betsy van Wengen 8, Chris tina Beinema 8, Greta Vallentgoed 10. Cornelis van der Veldt 4, Nelly Modoo 9, Johan van Dorp 9, Sietse I Beinema 8, Ali Popelier 7. DinaVes- f ter 9, Corrie en Marie van Leeuwei 3, M. v. d. Veldt 5, Joh. Ploeg 9, Ger_ da Groeneveld 9, Elizabeth Schuur mans 9, Cornelis Beinema 9. Johan Bouman 9, Maria Kenzen 10, Mien Hermse 8, Mien Uytendaal 9. Coba Barthel 8. Daniël Smits 8, Neeltje Bouman 9, Marie Barthel 8, Izaak Smits 7. Een slim Ventje (Ingezonden door Arend Uitten- bogaard.) Grootvader zei eens tegen zijn klein- zoon „Jongen, haal eens een kruik bier; daar staat de kruik I" „Goed Grootvader", zei Karei, „mag ik dan geld van u?" „Neen", zei Grootvader, „dat is geen kunst"bier halen zonder geld, dat is kunst „Goed", zei Karei. Hij ging, bleef een poosje weg en kwam toen terug. „Alstublieft, Grootvader", zei hij, en gaf de kruik aan Grootvader die haar dadelijk aan zijn mond zette. Doch Grootvader keek verbaasd op, on zei„Maar jongen, die kruik is ledig „Ja. natuurlijk", zeide Karei op zijn beurt, bier drinken uit een volle kruik is geen kunst, maar bier drin ken uit een leege kruik, dat is kunst!" maar de meeste bijzonderheden was hij toch vergeten. En dat was toch i wel een beetje te anal I Maai- op een goeden avond bad Moeder een lang gesprek met Tom. i Vader was nog niet thuis, en de klein tjes waren al naar bed, en toen ze daar zoo gezellig samen zaten in den schemer, toen begonnen ze vanzelf over boeken te praten. Tam vond het zelf ook wel verve lend, dat hij zoo weinig van de boe ken onthield, en bij zou het natuur lijk wel he él plezierig vinden, als Moeder daar een middeltje voor i wist. En Moeder wist.een midldiedtje. Ieder boek, dat bij voortaan las, zou hij, natuurlijk heel in het kort, opschrijven. mooi boek te voorschijn. „Twee echte jongens" stond met vergulde letters op don mooieai band, door Ch. Kro nen. En toen Tom het open deed, stond voorin geschreven „Voor Tom. om het boekenschrift in te wijden I" Dat was een heerlijke verrassing, en Tom sprong door de kamer 'van ple zier. En hoe het verder ging Torn is nu al veel grooter. Hij volgde Moedor's raad goed op, eu het dikke schrift is heusch al bijna vol. Maar Twee échte Jongens" bleef altijd zijn lievelingsboek, eu hij heeft de bladzijde over dit boek voor mij overgosotireven voor onze rubriek, en ik dacht, dat jullie het ook wel eens willen lezen. Het is zoo beschreven I Max en Ernst zijn Ickikc jon gens. niet een paai- flinke han den, en meer weet ik niet van dit boek te vertellenik denk wel, dat alle jongens, die het lezen, j het prachtig vinden I" Tom heeft er een plaatje bij ge plakt. dat hij mij ook stuurde, omdat hij bet zoo „leuk" vond, en ik denk wol dat jullie biet ook „leuk" vinden. Je ziet wel dat „leuk" een woord is, waarop Tom nogal erg gesteld ■schijnt te zijn, maar toen ik hem dat zei begon hij er zelf om te lachen. En wie van jullie maakt nu ook een boekenschrift, en stuurt er mij ■eens een blaadje uit? J o P. Wel Jo, hoe is het metpiano- i studeeren Ken je het al goed Flink, j dat je toch wilt meedoen aan den wedstrijd je doet ook niet mee om i een prijs fe winnen, maar om arme kinderen plezier te doen, wat zeg jij j Je raadsel is goed. maar het zal wel weer een poosje duren vóór het in de courant komt. Nu. dat vind je I zeker niet heel erg, is 't wel Jo Gerda Gr. Allereerst zal ik je eens even bedanken voor de mooie briefkaart, GerdaHet deed me ple zier te zien, dat je toch nog in Am sterdam. geweest bent, en ik vind het erg aardig, dat je daar aan mij ge dacht hebt I Heb je er veel plezier gehad Elizabeth W'. S c h. Of je ook oplossingen van de raadsels mag zen den Ik vind het 'heel best. hoor Schrijf me maar eens hoe oud je bent en waar je woont, dan kan ik je naam in mijn dik boek zetten Nelly M. Ja Nel, ik dacht heusch dat je me ging vergeten, en ik had er al over gezucht I Ik had er nogal pret om. dat je er geen doekjes om wondt, en gewoonweg schreef, datje er heusch geen zin in hadt I Ik hoop. dat je nu je voorgenomen plan ook ten uitvoer brengt, en me iedere week wat van je laat hooren. doe je Daar zie je nu wel uit. dat ik heclemaal niet hoos ben. is 't niet Prettig dat je ook weer aan den wedstrijd mee doet ik had het niet gedacht I Je mag ook wel meer dan een kleeding- stukje maken, hoor! Ik héb nog wel raadsels van je. want je hebt mij er indertijd' zoo goed van voorzien Dag Nel! M. v. d. V. Wat jammer, dat ik dat raadsel van je juist van een van de andere kinderen gekregen iheb Jullie bent dezen keer al heel onge lukkig het spijt me heusch erg Weet je niet wat voor ldeedingstukje je moet maken? Wet, dat is toch. nogal eenvoudigAls ik jou was, zou ik Moeder's raad maar eens in roepen Vind je dat geen goed plan Brievenbus (Brieven aan de Redactie van de Rmder-afdeeling moeten gezonden worden aan Mej. M. C. van Doom, Sophiastraat No. 22, Haarlem.) Arend U. Gelukkig behoef je niet heel lang ongeduldig te zijn, want ik had vandaag nog net een plaatsje voor 't slimme ventje De koffiekan werd me heel duidelijk door de fraaie teekeningIk vind die blinde mijn heer, die zijn portefeuille door de telefoon herkende al buitengewoon knap. Dan ben ik toch zoo ver nog niet, want ik kan heusch goed zien, maai4 door de telefoon is me toch een beetje te krasDoe je niet aan timmeren, zagen of uit carton snij den? Daarmee kan je toch alleraar digste dingen voor kinderen maken, dunkt me zoo! Gelukkig, dat je van de week de eerste bent. Dat is een pak van mijn hart, wil je dat wel ge- looven Nelli V. Aardig, dat je ook mee gaat doen aan de raadsels en de wedstrijden. Maak je maar niet on gerust, omdat je dezen keer nog niet alle raadsels vondt, je zult eens zien wat een haas je nog wordt m het ra den Bedenk je zelf ook raadsels Dan mag je ze wel inzenden, hoor Geen Abonné. Ik hoop, dat het lot mij even gunstig zal zijn als ver leden week, en dat ik U langs dezen weg zal kunnen laten weten, dat uw inzending goed en wel is aangeko men. Het zijn alleraardigste platen. en ik ben er zeker van. dat er met- Sint Nicolaas wel eenige kinderen gelukkig mee gemaakt kunnen wor- i den Jes van D. O, o. dat moeilijke' raadsel, en dat Greta nu een van de; eenigen was. die er de goede oplossing j van vond 't Is wel knap van haar. vind je niet Ik wil best gelooven. dat je het lenk vindt, dat Greta nu ook meedoet. Als je nu je eigen brief-1 je gelezen hebt, ga je zeker dadelijk 1 naar 't hare zoeken, is 't niet Hendrik Gr. Ik ben blij. dat je j kleine Kees ook zoo'n dapper ventje vindt. Zoo'n flinke kleine dreumus, j hè Dat beukenooten zoeken was ze- j ker een meevallertje krijg je geen j keelpijn als je er veel van eet En j gepiept zijn ze ook lekker, of doe je daar niet aan? Nu dag. hoor! i Betsy van denB. Wel. wel, wat zal dat mooi worden. BetsIk zal nog maar niet verklappen, wat het j is, vind je niet Van die knoopjes moet je nu zelf maar zien. want zelf j zie je toch het beste wat het mooist j is. vind je niet Waar ben je op school, en bij welke juffrouw zit je in de klas? Je hebt gelijk dat je goed om je huiswerk denkt. Dag Bets! j Herman P. Ik verlang al erg naar 't vers van de tien konijntjes. Maak het maar zoo mooi mogelijk j Je bent ook maar niet in eens dich-1 ter, dat moet langzamerhand komen Gaat het zagen prettig? Ik ben be nieuwd of het mooi uitvalt. Komt de nieuwe kleurdoos er Ook bij te pas? L i z e S. Dat was een gezellige, lange brief, hoorEn ik dacht heusch al, dat je niet meer meedeed, dus je begrijpt dat ik blij was, dat. ik verkeerd bad gedachtIk vind het heel prettig, dat je nu weer meedoet. Je mag zooveel kleedingstukken ma ken als je wilt en je mag ze inzen den zoodra ze klaar zijn. En een mutsje mag ook. Op die andere vra gen over Sint Nicolaasdag zal ik je later wel eens antwoorden, goed? Want ik weet nu zelf ook nog niet precies 'hoe het gaan zal. En aan Nelly mag je nog wel eens schrijven, als je wilt. Ze is nog altijd niet be ter, maar ze mag je toch wel ant woorden. Dag! Bertus D. Natuurlijk mag je mij ook eens een tooverkunstje of een werkje zenden voor onze rubriek maar denk er dan aan, dat je het papier aan één kant beschrijftJe raadsel is goed. Wat heb jij leuke couverten Zoo'n linnen omslag is nog eens stevigNu. tot de volgen- de week, hoor! Cathari na K. Het spijt mij niets, dat je al aan het boek begon- nen was, want ik vind een zelfge- maakt boek ook een heerlijke inzen- ding, jij niet Is het vers van Mi- chiel de Ruyter mooi? Ik verlang er. al naar, om de volgende week over j je verjaardag te hooren, ik hoop, dat j bet- een echt goed jaar voor je zal zijn, hoor! Grappig, dat je Jan A. 1 ook kent. En is zijn zusje te groot voor onze rubriek Veel groeten i Izaak en Daniël S. Wel, had ik me zoo vergist met jullie tweetjes? Nu, je ziet nu toch dat een beetje ge-i duld wel geholpen heeft, en Izaak's raadsels zullen op hun tijd ook wel komen. Heusch geloof het maar. hoor 1 Betsy van W. Jij hebt een beste verjaardag gehad Je bent ingespan nen, hoorEn de pop is ook inge spannen, merk ik T Wat zal de zilve ren broche met het portretje van klei ne Zus aardig zijn Ik vond het leuk dat ik jullie nog even zag toen je de brief kwam brengenBen je goed thuis gekomen Albert B. Leuk, dat je ook mee gaat doen Vond je het prettig in Indië, en ben je niet blij, dat je nu ook met Holland kennis maakt Be hoop, dat je het van den winter niet koud zult krijgen Je raadsel is goed: ik moest er om lachen, dat je die- soort zelf zoo lastig vindt. Maar het zal wel wennen hoor. ik vind, dat je al heel flink kunt oplossen. Doe je ook mee aan den wedstrijd Marie Gr. Wat gezellig, dat Cor rie nu met de fiets bereikbaar wordt! .Ta, het zal heerlijk voor hem zijn om buiten te wonen, en VeJsen zal ook heerlijk gezond voor hem zijn Jam mer, dat de school weggaat, hè Maar Moeder zal het zeker wel heer lijk vinden dat je nu thuis een beet je komt helpenVan Margo heb ik den laatsten tijd niets meer gehoord, maar misschien doet ze nu wel weer eens mee met den wedstrijd. Geluk kig dat het nog een poosje duurt voor Lena meedoet, want ik zou je brief jes wel erg missen, denk ik Johan G. Wil ik je eens een boek van Marry leenen, of ken je die al lemaal Ik vind het heel eerlijk, dat je bekent nog niet veel van de tijd schriften te begrijpen, maar dat zal mettertijd wel beter gaan hoop je ook niet? Leuk, dat je een spel wilt teekenen ik vind1 het een heel goed planJa, die zee-eendeneieren wa ren rare dingen, ik wil wel gelooven dat je daar moeite mee hadtIk hoop dat de dokter wat goeds zal zeggen. Schrijf je het eens gauw Veel groe ten voor allemaal Greta V. Wel Greta, wat ben jij knap aan 't raden geweestFlink zoo, hoorJe verdient er een extra vermelding voorJe doet immers ook aan den wedstrijd mee? Dat wil ik graag eens van je weten Cornelis B. Dat was een gezelli ge lange briefJa. de les klinkt veel beter dan de school, daar heb je ge lijk in. Ik ben blij, dat je zooveel plezier hebt in je studiedat is al net halve werk. wil je dat wel geloo ven Wat zal het aardig zijn. om die heele kleine peuters bezig te houden, maar je vindt het zeker wel moeilijk om te maken dat ze allemaal goed luisteren, is 't niet? En kwalijk ne men, dat je zoo aan het vertellen ging? Ik vind het juist heel aardig! En flink, dat je nog tijd hebt voor groote wandelingen dat is juist een heel goede afwisseling bij al 't werken Nelly de M. Ja, Nel. je mag zoo veel kleedingstukken geven als je wilt, en dat je ook nog andere din gen wilt zenden, vind ik heel aardig! Ik weet niet of ik de volgende week bij je kan komen, want dan heb ik het juist heel drukMaar daarna kom ik dan wel eens. is dat goed Nee, dat versje van die fiets en de sportkar is nu al zoo lang geleden! Dit was weer een heel nieuw ver haaltje vond je het niet aardig? Nu, dag Nel. tot de volgende week. hoop ik! Jacobus v. d. B. Jou moet ik nog eens even bedanken voor je keu rige teekeningJe doet het bizonder netjes, vind ikhet is bepaald een plezier om er naar te kijken Weet je al wat je later worden moet Leuk, dat je iets moois bedacht hebt voor den wedstrijd Mien U. Dit raadsel vind ik niet heel geschikt. Mien, maar dat is niet erg. bedenk maar weer eens iets an ders Is het rokje voor zusje netjes geworden? Dat was zeker een heele voldoening toen dat klaar was, is bet niet? Je bloemen zijn nog zoo lang mooi gebleven. Mien! Ik'heb er echt1 plezier van gehad All P. Wat dom van me, om je briefje verkeerd te begrijpen Je mag Johanna en Marie B. Nu zijn jullie zeker weer blij. dat het Zater dagavond is. is 't niet? Wie van jul lie tweetjes loopt nu het hardst naar de deur als de courant komt? En is Marie twaalf jaar? Maar nu weetik nog niet wie van jullie tweetjes nu eigenlijk de oudste is? Vertel je dat eens? Je raadsel zal ik plaatsen zoo- dra je het op een afzonderlijk stukje papier geschreven hebt Mien H. Ja zeker mag je ook op de machine naaien, dat vind ik uit stekend. Kan Coba al lezen, of is ze zoo ver nog niet? Tic heb nog wel raadsels van je. maar toch niet zoo heel veel, dus stuur er mij nog maar eens wat. En vindt je sommen zoo naar? Wat vind je er zoo akelig van, of zijn ze allemaal even verschrikke lijk Dag Mien Coba en Marie B. Wat zonden jullie een leuke teekening bij je brief Erg aardig, hoor, en dank je wel! Groeit kleine zus goed. en pas sen jullie goed op haar? Wat jam mer. dat de mouwtjes er niet meer uit konden toen Rika aan 't meten ging! Speet het jou ook niet? Pas nu maar op. dat de courant niet weer wegraakt- Johan B. Tot slot krijgt Johan nog een bripfje. maar 't is niet min der goed gemeend, hoorIk hoop ook dat jullie drietjes nog heel lang aan onze rubriek zult meedoen. Raad maar prettig M. C. VAN DOORN. HOE DOM. In de Blauwe Vaan lezen wij het navolgende aardige gedichtje van Dr. E. Laurillard. De drinker is heel dom een vijand laat hij binnen, Dien hij dat komt er bij met eigen geld betaalt; En die. wanneer hij eens den mond is ingekropen. De hersens uit z'n schedel haalt Zoo sprak een groote geest 1) die wijs is moet beamen Hij sloeg, toen hij zoo sprak, den bal volkomen raak. Maar toch is door dat- woord niet alles uitgesproken; 't Bevat nog slechts een deel der zaak. Want als die vijand door den mond is ingelaten. En dan zijn woesten roof gepleegd heeft in het hoofd. Dan daalt hij af naar 't hart, waaraan hij deugd on adel. En vrede en hoop en God ontrooft! En daarvoor geeft de man, die voor het geld moet werken, Zijn dure centen uit, en keert gestaag weerom Naar 't glas, dat hem den mond voor zulk een vijand opent Mijn help, wat is een drinker dom E. LAURILLARD. 1) Shakespeare.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 9