NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD, 23e Jaargang No. 6846 bsJsaÉvs m Zog»- sa PnaESfcds$aM, ZATBRDAG 21 OCTOBER 1905 A 4 AARLENS DAGBLAD ABONNEMENTEN PER iOSRSE MAANDEN! Voor Haarlem 1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1-30 Pram."» oer post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02>£ Geïllustreerd Zondagsblad^ voos Haarlem a 0.37)4 a, de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap L®ffirsns Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENT1ËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Kleine advertentiën 3 maai plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Bnitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. 'tsennementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën er» Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagméen voor hei Buitenland: Compagnie Générale de Publlaté Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bFaubourg Montmartre. AGENDA Zaterdag 21 October. Uitvoering van „Na Arbeid Kunst". Oudheidkundige wandeling der ver- eenigmg Haerlem. OM ONS HEEN CXXXVI. SPOORWEGZAKEN. Wie op Zo.ndag met boot of spoor wel eens langs kleine plaatsen reis de. weet dat daar de aankomst en het vertrek van die vervoermiddelen nog evenzeer een zaak van belang is, als vroeger de aankomst van de dili gence. Het verkeersmiddel is moderner geworden, maar de nieuwsgierigheid van vroeger is gebleven. Vooral aan de spoorwegstations zie je mannen in hemdsmouwen en vrouwen in Zondagskleedij, naast en tusschen met open mond starende kinde ren bij de hekken van het kleine perron staan. Geen wonder, de aan komst en het vertrek van den spoor trein zijn voor de dorpsbewoners de eenige emotie van den rustdag. Dat kunnen wij in Haarlem niet zeggen. Hier is waarlijk uitspanning en gelegenheid tot verstrooiing ge noeg, maar toch op gevaar af van uitgelachen te worden moet ik zeggen, dat ik graag eens een half uurtje naar de drukte op 't perron sta te kijken. Die is, als de gekleurde stukjes glas in den Caleidoscoop, nooit dezelfde. Telkens komt er een ander beeld en zelfs hebben verschil lende uren hun eigen taf reel. 's Morgens na zessen bijvoorbeeld komen hard werkende menschen, ar beiders, reizigers, kleine patroontjes, die er op uit trekken, dan zie je veel derde-klasse-passagiers en ruik je veel tabakspijpen. Tusschen acht en tien uur veel zakenmenschen, die naar hun kantoren te Amsterdam gaan, tweede en eerste klasse-passa giers, met veel sigaren en vooral cou ranten. Na tien uur de menschen, die den tijd hebbendames, die op reis gaan en ambtenaren. In den middag een periode van kalmte, de treinen brengen weinig reizigers aan, maar omstreeks halfvier begint de terug keer van de meesten, die 's morgens er op uit zijn gegaan en waarbij, merkwaardig genoeg, die het laatste vertrokken, het eerste weer komen opdagende damesdan volgen tus schen vijf en half zeven de zaken menschen, vervolgens de werklieden en het laatst van allen, soms tegen tien of elf uur nog, de kleine pa troons en de reizigers, die van de snelle verbindingen gebruik hebben gemaakt, om op éen dag heen en weer naar Groningen te gaan of naar Maastricht. Neem nu al deze soorten van men schen en daarvan nog de verschillen de typen en er is meer dan genoeg te zien aan het spoorwegstation. En telkens komt er een trein en veegt als 't ware een gedeelte van de men schen op 't perron weg, -als een sneeuwruimer in den winter, terwijl er toch telkens nieuwe personen ver schijnen, die op hun beurt weer door een anderen trein worden wegge- raapt. Zoolang, totdat -het iemand duizelt bij de gedachte aan al die an hun eigenlijke woonplaats af de wereld insnellende menschen, zooals vlugge visschen langs elkander heen- schieten in een vijver en hij zijn perronoverdenkingen op zijn beurt voor zijn dagelijksch werk in den steek laat Maar voor een courantenschrijver is soms beroep, wat voor een ander (veelde moet beeten en zoo meende ik, dat er aanleiding bestond om mijn spoorwegphilosophieën te laten da len tot het practisch niveau van de nieuwe stationswerken, die in aan bouw zijn. Of, om het wat duidelij eer te zeggen, er zijn nog heelwat nenschen, die niet precies weten wat lie bouwerij eigenlijk beduidt enaar- lelend de mogelijkheid opperen, of 't >ok een brug zou kunnen wezen, tvaartoe de gemetselde bogen dan Jok wel eenige aanleiding geven. Toch is het zoo niet, met een brug lebben deze gemetselde bogen niets make». Zij zijn de fundeering voor het middenperron van het nieu we station, welk perron, zooals men zien kan, doorloopen zal tot voorbij den Kruisweg aan den eenen en den Jausweg aan den anderen kant, een lengte heeft van ongeveer 430 Meter en een breedte van 27 Meter. Midden op dit perron worden de wachtkamers gebouwd, zooals we dat zien kunnen in den Haag en Amersfoort. Aan de zuidzijde van dat nieuwe perron, dus aan den kant waar het oude station nu ligt, zullen de treinen aankomen en vertrekken die naar Amsterdam gaanaan den noordkant, dus aan de Bolwerkzijde, komen de treinen aan, bestemd voor Rotterdam, Uit geest en Zandvoort. De personentunnel, die langs trap pen toegang zal geven, is al zicht baar in het metselwerk vlak tegen over den uitgang (niet de middendeur) op 't tegenwoordige perron. Meer oostwaarts dus in de richting Jans- weg, zijn twee bagagetunnels ont worpen. Evenwel zal, naar men weet, het publiek vooreerst niet van dezen toegang gebruik maken, daar een tij delijke toegang gemaakt zal worden aan het Kennemerplein. Waarom is duidelijk. Zoodra het mi&denpenron met zijn wachtkamers en sporen ld aar is, wat verwacht wordt dat einde October of begin No vember 1906 het geval zal wezen, wordt aan het eigenlijke stationsge bouw begonnen. Zuidelijk van 't middenperron kan dus zoolang die j bouw moet duren, de .ingang niet j wouden gebruikt. De entree aan het t Bolwerk *s dus een noodingang, die, daar ze feitelijk aan den verkeerden kant ligt, wel bezwaren opleveren zal, maar niet zooveel als men oppervlak kig denken zou, daar immers tegen dien tijd ook de tunnels onder Jans en Kruisweg door zullen zijn tot j stand gekomen en de zoo vaak ver foeide overwegen vervallen. Het is in- tusschen wel mogelijk, 'dat die tijde- lijke ingang aan 't Kennemerplein een paar jaar in gebruik blijft, vóór dat de officieels ingang aan 't sta tionsplein in gebruik genomen wordt. Neem eens aan, dat 30 October 1906 i dit middenperron met zijn gebouwen gereed is om in gebruik te worden genomen dan zullen >n den nacht de wissels worden omgelegd en aan- gesloten, zoodat iemand, die 's avonds per laatsten trein aan het lage perron j aankwam, in den ochtend van 1 No vember met den eersten trein van het nieuwe, hooge perron vertrekken zal. In den tijd van enkele uren, zal dus, als bij een tooneeldécor, een nieuw tafreel zich voor onze oogen ontrollen Natuurlijk zal ook deze niéuwe toestand zijn schaduw meebrengen. Hoe onaangenaam en gevaarlijk en klein het bestaande perron ook is, éen voordeel heeft hetmen behoeft er niet heen te klimmen, 't is gelijk vloers. Aan het nieuwe perron ko men door de hoogte die het heeft, vanzelf allerlei trappen te pas en misschien zullen bejaarde menschen, of reizigers met kinderen of veel ba gage, dan nog wel eens een oogen- blik terugdenken aan het lage perron van voorheen, dat zoo gemakkelijk bereikbaar was. Zij zullen zich troosten met het besef, dat waar bij lage perrons het in- en uitstappen in de wagens een lastige en, in den tijd van sneeuw en ijs, soms gevaar lijke exeercitie was deze klauterpar- tijen' bij het hooge perron geheel zijn vervallen, omdat de vloer van de wagens op dezelfde hoogte ligt Er is nóg een groot voordeelde ruimte die tegenwoordig Stations plein heet, maar evenveel op een plein gelijkt, als een os op een olifant, die Stationsstraat dan zal irmerdaaa plein mogen heeten, daar ze na den opbouw van 't nieuwe station, tien meter breeder wezen zal, dan tegen woordig. Ik weet wel, dat bovenstaande me- de deelingen niet alle nieuw zijn, maar nu er een begin met den bouw is gemaakt, en men er dus iets van zi^jj kan, zijn ze allicht gemakkelij ker te volgen, dan vroeger, toen er nog geen steen op den anderen stond. Buitenlandsch Overzicht President Roosevelt is Donderdag van Washington zijn tiendaagsche reis naar bet Zuiden begonnen. Niettegenstaande men het hem dringend had afgeraden, heeft hij dus tóch doorgezet om New-Orleans het land van de gele koorts te be zoeken. Echter is deze reis geen va- cantie-uitstapje. maar heeft ze een politiek doel. In de voornaamste ste den van Virginia, Noord-Carolina, Georgia, Alabama, Florida, Arkan sas, Tennessee en Louisana zal de President redevoeringen houden, waarin hij zijn optreden in verschil lende omstandigheden zal uiteenzet ten en een beroep doen op de de mocraten om hem in het congres te steunen. Eenige persoonlijke vrienden, ge leid door den marine-geneesheer Rixey, vergezellen den President om hem kleine diensten te bewijzen. Ook eenige stenografen zijn. in zijn ge volg. De trein van den President bestaat uit vier wagens en is geheel inge richt als luxe-trein. Na deze reis heeft President Roo sevelt alle Staten der Unie een bezoek gebracht. Laat on3 hopen, dat do alom ge achte President op 30 dezer weder gezond en wel te Washington mag terugkeeren 1 J. C. P. Bij de behandeling van het Wets- ontwerp op de militaire en maritieme werken van Antwerpen in DE BELGISCHE KAMER verzocht de heer Janson, liberaal af gevaardigde. aan de Regeering, om mededeeling van den juisten tekst van de wet op die nationale verdedi ging in Nederland. De voorzitter van het Kabinet beloofde daaraan te vol doen, zoo het mogelijk zou zijn. De socialistische afgevaardigde van Ant werpen, de heer Terwagne, betoogde, dat het een dwaasheid zonde zijn van een handelsstad een versterkte plaats te willen maken. „Trots de propa ganda van den Koning", zegt hij, „is Antwerpen anti-miilitairistisch ge bleven. Als het land in gevaar is, waarom heeft de Regeering dan sinds 10 jaren niets gedaan? Men verliest te veel uit het oog, dat de ontwor pen vestingwerken een beleediging zijn voor de mogendheden, die de Belgische onafhankelijkheid hebben gewaarborgd. Doordat ze zich verzet ten tegen de bevestiging van Antwer pen verzekeren de socialisten de com- mercieele toekomst van de stad." De heer Verhaegen, katholiek afge vaardigde van Gent, heeft zich ook van de Reg-eering afgescheiden en is tegen dit ontwerp gekant. Hi] be toogt, dat de deskundige autoriteiten het niet eens zijn over het vraagstuk van de maritieme werken en hij doet het voorstel inlichtingen in te win nen bij de zeer ervaren Nederland- sche ingemeurs, die, zooals hij zegt, aan en in het water wonen. De spre: ker gelooft, dat de groote „door steek" gevaren zal opleveren voor de rivier, hij zou de voorkeur geven aan een verbetering der Schelde; hij is van oordeel, dat Antwerpen gehand haafd moet blijven als een nationaal toevluchtsoord, want hij gelooft steeds dat Engeland tusschenbeide zou ko men ten bate van België. ..Het is noodig", zegt hij, ..dat de forten van de voorgeschreven linie dicht genoeg bij elkander liggen, want het nemen van forten zou reeds voldoende zijn om de stad door een bombardement tot overgave te dwingen. Laten we toch een les trekken uit den Rus- sisch-Japanschen oorlog. We kunnen belegerd worden voordat onze mo bilisatie voltooid is". Hij gelooft niet, in strijd met het geen de minister heeft beweerd, dat België beschikt over 180,000 man en een contingent van 16,600 man heeft. Na deze rede tegen het ontwerp, deelde de Minister mede, dat hij na dere uitlegging zoude geven. Een belangrijk PAUSELIJK SCHRIJVEN wordt door .de Temps bekend gemaakt De brief was gericht aan kardinaal Richard, aartsbisschop van Parijs en bevat o. m. deze woorden „De ernstige gebeurtenissen, die zich thans afspelen in Frankrijk en die de hoogste belangen van den godsdienstbedreigen, zijn het voor werp van onze voortdurende zorg. Trots al onze pogingen om van de Kerk van Frankrijk de rampen af te wenden, die thans onvermijdelijk schijnen, blijft men hardnekkig voort- werken om in Frankrijk de roem ruchtige overleveringen van uw edel land te vernietigen. Wij zullen onze denkbeelden daarover kenbaar ma ken en aan de geestelijkheid en de geloovige Franschen ,die aanwijzin gen geven, welke noodig zijn gewor den ten gevolge van den heilloozen toestand, dien wij niet hebben ver oorzaakt en waarvoor wij niet verant woordelijk zijn. Voorloopig manen wij u met klem aan om aan de toe nemen-dé moeilijkheden in de naaste toekomst het hoofd te kunnen bie den, die voorlichting en hulp af te smeeken, die alleen God kan verlee- nen." Dat een prins uit het huis Berna- dotte de vacante troon van NOORWEGEN zal bestijgen, wordt thans algemeen al3 hoogst onwaarschijnlijk be schouwd. Algemeen is men van oor deel, dat prins Karei van Denemar ken de aangewezen man is. Reeds liggen op de Deensche kust twee schepen gereed v-oor den overtocht van hem en zijn gevolg naar Noorwe gen. De Kopenhaagsch© correspon dent van de „Lok. Anz." bericht daar over Zoodra het Noorsche Storthing het voorstel der Regeering om den troon aan prins Karei van Denemar ken aan te bieden, zal hebben aange nomen, wordt hier een deputatie ver wacht, die officieel de aanbieding zal doen. Koning Christiaan heeft aan Prins Karei reeds toestemming gege ven tot het aanvaarden der regeering van Noorwegen. Prinses Maud de gemalin van den prins, schijnt echter niet ingenomen te zijn met de verhooging in rang, die haar wacht. Ze heeft alle moeite gedaan 'haren echtgenoot over te ha len ide kroon van de hand te wijzen en eerst nadat Koning Eduard in eenige brieven zijne -dochter er op •had1 gewezen, dat, waar hoogere plichten roepen, -desnoods iets -van het stil huiselijk ge-luk moet wonden opgeofferd, heeft ze- zich in -het nood zakelijke geschikt. Over HET HONGAARSCHE MINISTERIE kan het volgende worden gemeld „De Staatscourant deelt het ontslag mede van den heer Andreas Gycergy, landbouw-minister, die wordt opge volgd door baron Arthur Feilitsch, vroeger voorzitter van -de Kamer van Afgevaardigden. Fejervary zal „ad interim" het ministerie van finan ciën blijven beheeren, terwijl hij voor. zitter van den ministerraad blijft. De heeren Laxyi. minister van justitie, Veeres, minister van handel. Kristof- fy. minister van binnenlandsche za ken. Lukacs, minister van onderwijs, generaal Biher, minister van natio nale verdediging, blijven gehand haafd in hunne betrekkingen en krij gen den titel van geheimraad. Het bericht omtrent het vrijlaten der Engelsche officieren door DE MOOREN. 6chijnt wel wat voorbarig te zijn ge weest. Althans uit Gibraltar wordt nu dato 19 Oct. geseind, dat -het Marok- kaansche gouvernements stoomschip Turki des avonds te Ceuta werd ver wacht met Valiente's broeder aan boord als gijzelaar voor de Britsche officieren- stadsnieuws BOND VAN INSPECTEURS VAN GEMEENTELIJKE POLITIE IN NEDERLAND. Donderdagmiddag werd in de bo venzaal van liet restaurant „De Kroon" eene buitengewone ledenver gadering gehouden, waarin o.m. werd aangenomen een adres aan z. E. den Minister van Justitie te richten, waarbij uitbreiding van het aantal commissarissen van politie wordt ge vraagd. Een voorbereiding tot het instellen van een examen voor inspecteur van gemeente-poli tie werd in beginsel goedgekeurd. Hiertoe werd eene com missie benoemd van drie leden. Tot bestuurslid werd gekozen de inspecteur S. Posthuma te Amers foort, terwijl de bestuursleden J. v. d. Puttelaar en C. van Asperen res pectievelijk als president en 2e Se cretaris werden herkozen. Een gezellige maaltijd besloot deze vergadering, die door vele leden uit alle oorden der lands werd bijge woond. Akte-examens vrij e en orde- oefeningen der gymnastiek. Amsterdam, 19 October. Geëxami neerd 11 candidaten. Geslaagd o.m. -de heerenW. P. Blokpoel. P. de Boer, Haarlem, mej. J. C. Mets, IJmuiden. Vereenigde Tooneelisten. Dit gezelschap onder directie van F. de la Mar geeft Zondag in de Soc. Vereeniging een voorstelling, waar bij opgevoerd wordt „De Gebochelde" sensatie-drama in 9 tafreelen. HET CONFLICT IN DE REM. GER. GEMEENTE. Het «onflict in de Rem. Ger. Ge meente neemt nu zulk een omvang aan, dat reeds een blaadje onder re dactie van Mr. P. Tideman daarover is verschenen. In het 1ste nummer van het één maal per week verschijnende blad, gaat de redactie de quaestie nog eens in al hare bijzonderheden na, en wijst zij er op dat Ds. Haentjens geenszins een stuk heeft geteekend, waarin bij erkende geheel veranderd te zijn zooals beweerd werd maar dat de waarheid is, dat Ds. Haentjens niet alleen in zijn prediking, maar ook in eene best uursvergadering verklaard heeft, dat hij eene andere, zijns in ziens diepere en ernstiger Christus beschouwing heeft gekregen dan vroe ger, maar eene die z. i. in de lijn van den godsdienst ligt, daarvan eene verdere, eene hoogere ontwikkelings- phase vormt. Ten slotte is een woord gewijd aan de 390 stemgerechtigde leden. Ge moet thans uw partij stellen, zegt de Redactie. Het bestuur stelt de keuze aldus: of ons of Haentjens. Wij stellen de keuze anders, wij stel len óf o nvrijheid van prediking óf Haentjens. Niet om de personen dei- bestuursleden gaat het hier, rnaar om een beginsel dat zij te kwader uur zijn komen te vertegenwoordigen. Haentjens stelt de keuze weer anders. Hij stelt: een Christendom boven secteverdeeldheid of mijn ontslag. Maar ook hij stelt geen personenge- schil. Maar, voert ons iemand tegemoet ge spreekt onwaarheid, bet bestuur stelt óók een beginselprediking vol gens de beschouwingen waarmeda men beroepen is óf ontslag? Aange nomen dat dit 200 is, dan is het een beginsel lijnrecht indruischende tegen dat der Broederschap in haar geheel! Het volgende nummer zal handelen over bet bestuur. Photo grafie in natuurlijke kleuren. Men deelt ons mede dat de Heer Berend Zweers, Photograaf alhier, te Berlijn eenigen tijd een cursus heeft bijgewoond voor het bestudeeren der Photografie in de natuurlijke kleuren. Dit procédé wijkt geheel van de ge wone photografie af, daar alle kleur nuances tot hun recht komen. Later hopen wij hierop nog terugte komen. Rijwielhandelaars. In de bovenzaal van café Brink- mann alhier, kwam Woensdagavond een groot aantal rijwielhandelaars uit Haarlem en omliggende gemeenten bijeen ter bespreking hunner vakbe langen. Deze vergadering ging uit van den Bond van Rijwielherstellers en -han delaars in Nederland en werl geleid door de heeren P. W. de Zwart en G. J. C. Herdes. beiden van Amsterdam, resp. voorzitter en secretaris van den Bond. Nadat het doel en de werkzaamhe den van den Bond waren uiteenge zet en met tal van voorbeelden was aangetoond het nut en het voordeel van een krachtige aaneensluiting van alle vakgenooten over geheel ons land en hier meer speciaal voor Haar lem en omstreken, ontspon zich een aangenaam en zakelijk debat, waar na alle aanwezigen, voor zoover nog niet bij den Bond aangesloten, zich opgaven als lid. Met algemeene stemmen weTd be sloten een af ■deeling Haarlem en om streken op te richten en een voor loopig bestuur van zeven personen té kiezen. Met groote meerderheid wer den gekozen de heeren J. W. Koop man. Raaks 3 te Haarlem, le voorzit ter A. van Al ten a te Heemstede, 2e voorzitterJ. P. van Gasteren, Ged. Oude Gracht 3 te Haarlem, secreta ris L. Smeenk. Gierstraat 36 te Haarlem, penningmeester, en tot com missarissen J. J. Swaalf, Kruisstraat 43 te Haarlem J. Viets, Zijlweg 57a te Haarlem, en C. L. Berkhout te Hil- legom. Tot afgevaardigde naar de Bonds vergadering op 25 October e. k„ te Utrecht, werd gekozen, de heer J. Viets, te Haarlem, en tot plaatsver vangend afgevaardigde de heer J. P. van Gasteren, te Haarlem. (Dit verslag ontvingen wij Donder dag te laat om nog in ons vorig nummer op te nemen. Red.) EEN EERSTE COLLECTIEF ARBEIDSCONTRACT. In het „Nieuws v. d. Dag" schrijft mr. J. H. van Zanten het bericht te gen, dat voor eenige dagen in dit blad stond, (ook door ons overgenomen) dat te Haarlem het eerste collec tief-arbeidscontract in Nederl. gesloten is. Mr. van Zanten schrijft o. m. Immers als men het geheele land er bij haalt, dan moet toch wel de aandacht er op vallen, dat de pa troons- en werkliedenvereenigingen in het diamantvak ten onzent reeds sedert verscheidene jaren collectieve- arbeidscontracten hebben gesloten be treffende een loontarief, werken met ongeorganisserden, leerlingwezen, enz. En ook de Algera. Patroonsvereeni- ging tot vaststelling en handhaving van arbeidsvoorwaarden in de bouw bedrijven te Amsterdam heeft reeds verscheidene contracten met werklie denvereenigingen (timmerlieden, met selaars, opperlieden) gesloten. „Is dan met het opschrift bedoeld, dat we hier te doen hebben met het eerste notarieel gesloten collectieve- arbeidscontract? Dan is het wellicht juist, maar kan ik niet inzien, dat dat feit vermeldenswaard is. Want een overeenkomst behoeft, om rechtskracht te hebben, toch volstrekt niet nota rieel gesloten te zijn. En wat haar inhoud betreft, is de Haarlems'che overeenkomst uit een juridisch oog punt al precies even gebrekkig gefor muleerd als alle anderen, die nota rieel zijn gesloten. Het is hier echter niet de plaats om dit nader aan te toonen. Ik wilde alleen voorkomen, dat de Haarlemsche timmerlieden (patroons en werklieden) met de eer zouden gaan strijken het eerst in ons land dat moderne middel ter voorkoming van arbeidsgeschillen te hebben toe gepast." Tot zoover bet bericht, dat een ze kere nijdigheid van toon bezit. Ruïne van Brederode. Deze is in de maanden Juli, Augus tus en September bezoebt door 8873 personen. Muziekver. „Harmonie". De uitvoering dezer vereeniging heeft plaats op Zaterdag 28 October, niet Zaterdag 21 dezer. ZILVEREN JUBILEUM DER VRIJE UNIVERSITEIT. Donderdagavond zaten de studen ten en reünisten der Vrije Unïversi- j teit te Amsterdam die zooals men I elders in dit nummer vermeld vindt, liet zilveren feest van de oprichting dezer instelling vieren aan een feestmaal in het Brongebouw aan. Aanwezig waren 210 personen. Hier onder waren o.a. professoren van ds Vrije Universiteit en van de Theolo gische school te Kampen, alsmede een aantal Kamerleden en oud-Ka merleden. Verder namen aan den maaltijd deel de afgevaardigden van eenige bevriende corporatiën. Na een inleidend woord van den rector en het uitspreken van ©en ge bed door dr. Wijminga, werd de maal tijd aangevangen, terwijl in statige tonen door de zaal de schoone melo die van hetNun danket alle Gott weerklonk, aangeheven dooreen muziekcorps. De eerste toast werd uitgebracht door den rector op H. M. de Koningin, waarmede de aanwezi gen door het zingen van het Wilhel mus hun instemming betuigden. Onder veel instemming werd be sloten een telegram van hulde te zen den aan H. M. de Koningin. Dit luidde als volgt „Het Studentencorps van de Vrije Universiteit te Amsterdam met zijn Reünisten, ten getale van ruim twee honderd feestelijk bijeen 'n het Bron gebouw te Haarlem, ter herdenking van het vijfde lustrum der academie, gedenkt Uwer Majestei met ongeveins de liefde en eerbiedige hulde en bidt Haar Gods rijken zegen toe 1" RUTGERS. Nog werden telegrammen gezonden aan hen, die aan den gemeenschap- pelijken maaltijd deelnemen in het Bible Hotel en aan prof. Biesterveld, met wenschen voor spoedig herstel van zijn ziekte, die hem op 't oogen- blik aan het bed gebonden houdt Een reeks van toasten volgde, waarin hulde werd gebracht aan den corps rector. den Senaat en inzonderheid aan de Lustrumcommissie, di© be staat uit de heeren H. Bijleveld Jr., F. de Vries. N. P. Zijderlaan, H. L. Both, J. C. Brunaard, W. E. van Duijn. J. Kalma. Een toast uitge bracht door den heer Mestrom, afge vaardigde van de vereeniging St. Thomas Aquinas, werd beantwoord door een der reünisten en met het zingen van het„Zij zullen het niet hebbenVele oude herinneringen werden in toespraken door reünisten opgehaald, zoodat er een hoogst ge zellige toon heerschte tusschen stu denten en reünisten. Met een extra trein keerde men naar Amsterdam terug.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1