NIEUWS» ers ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6850 ^arsdfafaaft «tege,'jks, feeJaalva *2®®= es Psssifegaat DONDERDAG 26 OCTOBER 1905 M. HAARLEM S DAGBLAD AB ONNEMENTEN 3>!R2B MAANDEN: Voor Haarlem 120 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 120 Franc oer post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37% s de omstreken en franco per post B 0.45 (Uitgave der Verinootscla&p Lwsns Coster. Directeur J, C. PÉEREB00M: ADVERTENTIËN: Van Ti—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertenttén 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie! Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren er. Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenttén en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publlclté Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F, JONES, Succ., Parijs, 31M* Faubourg Montmartre. AGENDA Donderdag 26 October. De Kroon Original Wiener Operette: Jung Heidelberg, 8 uur. Bovenzaal Vereeniging: Alg. Ned. Verbond, afd. Haarlem. Voordracht Alb. Vogel, 8 uur. StatenzaalVergadering der Provin ciale Staten, 10£ uur. Orgelbespeling, 2—3 uur. Haarlemmerliede en Spaarnwoude Vergadering van den Gemeenteraad. OM ONS HEEN ETTA MADIER DE MONTJAU. Mevrouw Madier de Montj.au geeft a.s. Zaterdag hier een concert met den pianist Johan de Veer en ik heb van de gelegenheid, dat zij tijdelijk hier was, geprofiteerd om haar eens te gaan interviewen. Geprofiteerd is het woord, want het is een genoegen een poosje met deze zangeres te praten. Wie herin nert zich niet .haar allerliefste ver schijning op de planken, toen zij nog als eerste sopraan behoorde tot Van der Lindens zooveelste Neder- landsche Opera? Zelden stond er een bekoorlijker Margaretha, Julia, Elsa achter de voetlichten. En zelden ook heeft een primadonna van de Neder- landsche Opera haar gehoor meer weten te boeien <door liefelijken zang en gracieus gebaar, dan mevrouw Madier wist te doen. Het is geen gering compliment, maar een welverdiend, dat zij in het daglicht dezelfde blijft als op de planken. Slank, met levendige bewe gingen, smaakvol gekleed, maakte zij in het huiselijk interieur waarin ik haar aantrof, denzelfden indruk van bevallige jonge vrouw. We spraken Fransch, dat wil zeg gen mevrouw Madier sprak en ik luisterde, met het reportersboekje in de hand, dat haar toen zij het voor den dag zag komen, deed uit roepen „Mais, e'est done un inter view en règle", maar haar toch niet belette op de vriendelijkste manier door te praten over de dingen, waarnaar ik haar vroeg. Haar nationaliteit? Meer dan eenl- ge andere artiste zou zij op zichzelf kunnen zeggen het fiere woord van Sarah Bernhardt, toen haar naar hare nationaliteit werd gevraagd „Ma nationalité? J'appartiens au monde entier et le monde entier m'appartientIk behoor aan de ge heel a wereld en de geheele wereld behoort aan mij. Mevrouw Madier heet Etta Roehl, haar vader was een Duitscher en bekleedde een eervolle positie als koopman in Nieuw-Orleans, in Louisiana. Van afstamming dus een Duitsche, geboren in Amerika, kwam zij in kennis met een zeer be kende zangeres, mevrouw Fursch Madier, die met Maurice Grau, den bekenden impressario, naar New-York was gekomen en huwde, nu tien jaar geleden, met den zoon van deze zan geres, den heer Madier de Montjau, met wien zij nu te Parijs woont. ,,En wie heeft u ontdekt?" vroeg ik, maar kreeg ten antwoord „Je ne suis pas découvert, je suis... gegroeid." „Maar mevrouw, u spreekt Hol- landsch ook", zei ik, toen haar mid den in haar sierlijk Fransch dat Hol- landsche woord ontviel en lachend erkende ze het feit. Ja, zij sprak het wel, maar zoo weinig, altijd met vrees, dat zij het niet goed zou deen. Maar daar al spoedig bleek, dat ook Italiaansch haar niet vreemd is, mag van mevrouw Madier wel als ,,une cosmopolite" gesproken worden. Zooals 't meer gaat, bleek niet da delijk haar stem en zangtalent. Wel speelde zij van haar vijfde jaar af piano en in die richting werd dan ook aanvankelijk haar muzikale op leiding het meest ontwikkeld, totdat tij onder mevrouw Fursch Madier, ernstig begon met zangles te nemen. Na haar huwelijk met den heer Ma dier voltooide zij hare studiën bij Paul Marcel te Parijs. Opgewekt sprak mevrouw Madier van haar engagement bij de Neder- fanclsche Opera. Dat was acht jaar geleden, in 1897. „Ik debuteerde daar in Romeo en Julia dat was de eer ste keer, dat ik in 't publiek optrad, behalve nu ja eenige weldadigheids- concerten. Toen ik het engagement gekregen had schreef ik dadelijk aan mijn vader U moet weten hij was er nooit zoo mee ingenomen geweest, dat ik die carrière volgen zou, maai bij schreef terug, dat hij het altijd wel gedacht had en dat ik mijn be stemming maar volgen moest. Even zweeg zij en zat stil in den beweeglijken schommelstoel, alsof haar een droeve gedachte overviel. „Later is hij gestorven, mijn goede vader en zijn vrienden van de Cotton Exchange (de Katoenbeurs) hebben mij uit sympathie een diamanten broche gezonden. J'en ai pleuré" „En u heeft veel gereisd?" „O ja, hier en daar en overal. Jlc maak nu een tournée door Holland en dan door België met het quartet Hayot. Vroeger reisde mijn echtge noot mee, maar hij heeft te veel zanglessen in Parijs en kan niet weg. Och, ik ken nu ook de men- schen en men kent mij vooral in Holland ben ik graag. Dan maak ik gebruik van de gelegenheid en ga schilderijen zien in de musea. Die ken ik allemaal, beter nog denk ik, dan sommige Hollanders zelf." En mevrouw Madier lachte met een frisch opklinkenden lach. „Soms kan dat vermoeiend zijn, da.t trekken van de eene plaats naar de andere. Vooral in Amerika. Daar heb :k eens een tournée gemaakt, waarbij ik 9oms twee dagen van de eene plaats naar de andere sporen moest. Natuurlijk in een sleeping- car, maar men kan daar toch niet zoo gemakkelijk slapen en uitrusten. Dan gebeurde het wel, dat ik na zoo'n lange spoorreis 's morgens aankwam, dadelijk met het orkest repete-eren en 's avonds optreden moest. En dan moet men nog heel voorzichtig wezen voor de stem en zorgen, dat men niet in de tocht zit en geen stof in de keel krijgt en altijd goed gedisponeerd is - heel anders, dan een violist, die alleen maar te zorgen -heeft, dat zijn viool goed gestemd 's en dat zijn vingers lenig zijn. „Je vous assure", riep mevrouw Madier in kluchtige wanhoop uit, „que je voudrais être un homme avec un violon!" Maar zoo ernstig kan die verzuch- tmg niet gemeend zijn, want het is een eigenschap van mevrouw Ma dier, dat zij opgaat in haar zang. Van cömponeeren, waartoe zangeres sen en zangers zoo gemakkelijk ko men, heeft zij zich altijd onthouden, om zich met echt Amerikaansch ge zond verstand, te wijden aan éene enkele zaak of, zooals zij het noemde, „de concentrer tous ses efforts dans une seule chose". En in haar zang kunst is zij dan ook veelzijdigbe halve de Fransche mélodies et chan sons, die zij onder de bekende Made moiselle Cham in aide te Parijs stu deerde zingt zij ook de Duitsche mu ziek toen zij in 1898 op Bach zong, had zij een Aria uit de Schepping, het bekende „Nun beut die Flur", Crépuscule van Massenet, la Chan son d'Esmeralda van Servais en een romance van Dubois, Par le Sentier gekozen. Toch heeft zij de opera nog niet vergeten „certainement je faisdu thé&tre", verklaarde zij, maar een vast engagement begeert mevrouw Madier niet meer, zij treedt alleen ■op als gast. Ik heb afscheid genomen met vrien delijken dank voor hare bereidwillig heid om mij in te lichten, maar zon der -dat ik gevraagd heb naar beoor- deelingen van de pers. Zoo ondank baar kunnen de Haarlemmers niet zijn, dat zij zich niet meer zouden herinneren, welk een genot het was Mevrouw Madier te hooren zingen. Laat ik alleen vermelden, wat onze muzikale medewerker, de heer Phi lip Loots, over hare medewerking aan het Bach-concert schreef in ons num mer van 27 Januari 1898 „Mevrouw E. Madier de Montjau, de rijkbegaafde dramatische ikunste- nares der 'Ned. Opera, heeft ook als liedcrenzangeres buitengewone ver diensten. Vooral in het Fransche lied is zij moeilijk te overtreffen. Geen wonder ook, dat zij het publiek ver mocht te boeien en schoone lauweren oogstte." J. C. P. Buitenlandsch Overzicht I Op groote schaal is de TERUGZENDING DER RUSSISCHE TROEPEN uit Mamdsjoerije begonnen. Alle trei- 1 nen van Charbin naar het noorden zitten vol soldaten en oorlogstuig. Maar er is geen denken aan, dat al- les vóór den winter kan worden te- ruggebracht en daarom zijn de helft der inboorlingenwoningen in het noordelijk deel van Kwangsjeng-tse (zuidelijk van Charbin) gerequireerd ten behoeve der Russische troepen, terwijl er overal hutten worden ge bouwd. De Russisch-Chineesch© bank opent weer haar filialen in zuidelijk Mand- sjoerije en de spoorweg vestigt agent- j schappen te Dalni, Port Arthur. Jin- kou, Moekden en Tie-ling. De Amoer- spoorweg zal terstond worden doorge trokken tot Blagowestsjensk en Cha- barofka. Omtrent DE STAKINGEN IN RUSLAND zijn dato 24 Oct. de volgende tele grammen ontvangen. Uit Moskou „De staking der spoorwegarbeiders breidt zich hoe langer hoe meer uit tot dusverre strekt ze zich uit over de steden Simbirsk, JekaterinosLaw, Kief, Smolensk, Woronesch. Saratof, Cherkof, Simferopol. Jaroslaw, Nisjni- Nowgorod. Op de lijn Moskou-Win- dau-Rybinsk kon de avond sneltrein niet verder komen dan tot het sta tion Podmoskawnaia. van waar de reizigers te voet naar Moskou moes ten gaan. Op de lijn Moskou-Kazan wachten 2000 personen op het ver trek der treinen en krijgen ze van de spoorwegdirectie dagelijksche schade vergoeding. Een aantal stakers, die poogden de werkzaamheden aan het hoofdpost- kantoor te beletten werden dóór troe pen uit elkander gejaagd. De eigenaars van apotheken beslo ten de apotheken te sluiten, het weigeren en zich aan te sluiten bij klaarmaken van geneesmiddelen te de apothekersbedienden, teneinde po litieke hervormingen te eischen." Uit Petersburg Het hier gehouden congres van af gevaardigden van spoorwegbeambten besloot aan den minister van bet verkeer en aan den president van het minister-comité deputaties te zen den, die onder verklaring dat de de legaties de vertegenwoordigsters van het geheele spoorwegpersoneel zijn, zullen eischen het onmiddellijk toe staan van politieke waarborgen en vrijheden en het bijeenroepen van een door middel van het directe kies recht gekozen constituticmeele verga dering. Verder moeten ze verklaren, dat het volk niet gedreven mag wor den op den weg van een gewapende ♦revolutie, want er is reeds bloed ge noeg gevloeid. De spoorwegbeambten besloten tot de algemeene "werkstaking op alle in Petersburg eindigende lijnen van 25 October af. Uit Kursk „Het Petorsburgsche Telegraaf - agentschap" bericht, dat besloten is het post- en telegraafverkeer te sta ken. Een groot aantal stakers houdt de post- en telegraafkantoren bezet. Het verzenden van telegrammen gaat met groote moeilijkbeden gepaard." Te Lodz en Pabjonice zijn de ar beiders van een aantal groote fabrie ken in staking gegaantot dusverre hebben ongeveer 40,000 man het werk nedergelegd en men verwacht nog nieuwe stakingen. Op de spoorweglij- len Warschau-Mlawa, Warschau- Kowel, Warschau-Bred Litowsk is de dienst gestaakt. De toestand is dus weer uiterst kritiek. Beter staat het met DE ONLUSTEN IN CHILI. Althans te Santiago de Chili wordt volgens de laatste berichten cte toestand weder normaal. De toegebrachte schade bedraagt 100,000 piasters. De pers beschouwt eenstemmig de beweging als hebben de geen politiek karakter en laakt de regeering, dat ze de stad zonder ver dediging heeft gelaten door het ge heele garnizoen naar de manoeuvres te zenden. Het publiek beschouwt de ongere geldheden als plunderingen doorroo- vers, die gebruik maakten van de af- weziglueid der troepen. In een mededeeling aan de Euro- peesche gezantschappen verklaart de regeering. dat de ongeregeldheden geen politiek karakter hadden en dat de orde hersteld is. Dinsdag heeft DE KONING VAN SPANJE een feestmaal gegeven ter eere van het koningshuis, de ministers en de voornaamste hovelingen zaten mede aan. Koning Alfonso hield een toe spraak, vol lof voor de goede be trekkingen tusschen Frankrijk en Spanje. ..Deze goede verstandhouding zal zich ook in de toekomst op na tuurlijke wijze ontwikkelen. De harte lijke vriendschap tusschen Spanje en Frankrijk moet in overeenstemming gebracht worden met de verstandhou ding tot andere landen. De algemee ne vrede is mijn hartelijke wensch ik hen overtuigd, dat de staatkunde der beide regeeringen ook naar vre de streeft." Loubet sprak de hoop uit. dat de bezoeken, door de beide staatshoof den gewisseld, zouden bijdragen tot nauwere aaneensluiting van Spanje en Frankrijk en tot bevordering van den algemeenen vrede. In den loop van den avond ontving president Loubet het diplomaten- corps. De ROEMEENSCHE MINISTER VAN FINANCIëN Jonescu heeft aan een journalist ge zegd, dat men de opheffing van het verbod van uitvoer van maïs tegen het voorjaar kan verwachten. Roeme nië was niet van plan, een nieuwe leening te sluiten. Wel zal het ka nonnen en geweren koopen de ka nonnen bij Krupp, de geweren in Oos tenrijk. Wat het geschil met Griekenland betrof, zeide de minister, dat het aan Griekenland stond, den eersten stap te doen op den weg tot verzoening. De KONING VAN ENGELAND heeft het plan opgevat den Mikado de orde van den Kousenband te schen ken. Prins Arthur van Connaughtzal de versierselen naar Japan over brengen. Naar een telegram uit Petersburg meldt, zal binnen enkele dagen een oekase worden uitgevaardigd, waar bij de instelling van een minister kabinet onder voorzitterschap van GRAAF WITTE bevolen wordt. Dit is weer een stap in de goede richting. Want wanneer er iemand in Rus land in staat is om aan den ongun- stigen toestand een einde te maken, dan is dat zeker Graaf Witte. In welke richting Witte wil gaan, heeft hij voor enkele dagen in zijne redevoering in de Solski-commissie uiteengezeteen regeering die weet wat zij wil en geen halve maatrege len neemt, maar eerlijk haar doel be kend maakt en er naar streeft het te bereiken een regeering, die zich op wettel ij ken grondslag plaatst, wille keur bestrijdt en poogt de gematig de elementen om zich te vereenigen. Dit is het ideaal van graaf Witte. Sedert zijn terugkeer uit Ports mouth staat graaf Witte in de gunst ■van den Tsaar; en waarschijnlijk ■zullen zijn raadgevingen op den auto craat een goeden invloed hebben. Hoe groot die gunst is, blijkt wel uit het bericht, dat gravin Witte door de kei zerin in audiëntie ontvangen is. De SULTAN VAN MAROKKO en de Maghzen zijn alles behalve op hun gemak, nu ze gezien hebben, dat de gezanten van Frankrijk en Duitschland gelijkluidende nota's heb ben ingediend. De Sultan, zegt de „Times" had ge hoopt dat een ander verschil in den tekst der nota's het hem gemakke lijk had gemaakt zich aan zijne ver plichtingen te onttrekken. Maar nu de zaak zoo staat, moet de Maghzen het program wel goedschiks of kwaad schiks aannemen. De Engelsche en Fransche gezant schappen zullen binnen eenige dagen uit Fez vertrekken, maar de Duit sche gezant blijft, totdat de Maghzen het progTam officieel heeft aangeno men. Reeds zijn twee Marokkaansche gedelegeerden benoemd Vasr Ghanam en Haj Mohammed Mokri en een der de zal binnenkort woTden aangewe zen. DE BEROERING IN DE REM. GEMEENTE. Het Volksblad voor Stad en Dorp „Nieuw Leven" wijdt in het Zaterdag avond versohenen nummer een arti kel aan bovenstaand onderwerp. „Als wij nu naar de voornaamste gebeurtenissen van deze laatste week het oog wenden, zoo schrijft dit blad, dan trekt in de eerste plpats de beroering in de Remonstrantsche gemeente te Haarlem onze aandacht. De Hei-vormde kerk in die aanzien lijke stad is geheel in de macht der Orthodoxie. De Remonstrantsche, de Doopsgezinde, de Luthersche ge meenten, met de plaatselijke afdee- ling van den Protestantenbond, voor zien in de geestelijke behoeften der Vrijzinnigen. Bij de Remonstranten was Dr. Haentjens predikant sedert Sept. 1901, als Moderne er beroepen. Maar in het laatste voorjaar bleek steeds duidelijker, dat Dr. Haentjens de Moderne paden verliet en over ging tot de Orthodoxe beschouwin gen. DaJ had een openbaring van te leurstelling bij het bestuur en bij een groot deel der gemeente ten gevolge. En hiervan was weer het gevolg, dat Dr. Haentjens zijn ontslag nam, zoo dat de gemeente vacant werd. Nu moest, naar gemeentelijke bepalin gen, het bestuur een zestal maken, waaruit de gemeente zelf zou kunnen beroepen. Om de gemeente in staat te stellen zelfstandig een keuze te doen tusschen de richtingen, vormde het bestuur een zestal, waarop óók Dr. Haentjens voorkwam. Op 13 Oct. konden de kiesgerechtigden uit het zestal een tweetal aanwijzenuit het tweetal zal op 5 November een beroe ping door de gemeente geschieden. Welnu, de verkiezing op 13 Oct. had tot uitslag, dat de heer G. J Heering te Oude Wetering 135 stemmen kreeg, de heer Haentjens 123, terwijl de an dere stemmen op de vier overige voor gestelden verdeeld waren. Het is der halve niet onwaarschijnlijk, dat de Remonstrantsche gemeente te Haar lem zich bij meerderheid van stem men zal uitspreken voor een Moder nen voorganger. Dat zou ons verheu gen Vrienden van Dr. Haentjens be weren wel, dat het loslaten van hem als predikant een soort van ketter- jagerij is. Zij willen, dat men crien voorganger zal handharen en hem volle vrijheid zal laten voor zijn pre diking en zijn onderwijs. Maar dat gaat toch nietWij kunnen ons zéér goed voorstellen, dat het menigeen leod doet, Dr. Haentjens te zien heen gaan als predikant. Maar hier is waarlijk geen verkettering. Zelfs geen miskenningOok Dr. Haentjens houdt volle vrijheid voor zijn geloof. Alleen begeert het Modern deel der gemeente en dat is immers het grootste een prediking en een «ro der wijs der kinderen in Modernen geest. Dat verlangen is zoo redelijk mogelijk, "t Is toch niet onverschillig, in welken geest het opkomend ge slacht wordt geleid. Met volle waar deering dus der talenten van Dr. Haentjens, zonder eenige minachting van zijn persoon, ja! dankbaar voor hetgeen men van hem genieten mocht, laat men hem gaan, omdat in dergelijke gevallen de begin se- 1 e n moeten beslissen, de richting het persoonlijke overheerscht. Inder daad, wij hopen hartelijk, dat te Haarlem in dit opzicht een goede keuze moge gedaan worden. Omdat de zaak van zoo groot belang is, meenden wij verplicht te zijn tot deze uitvoerige mededeeling." De Ned'erlandsche Tuin- bouwbond. Aan de Tuinbouwvereenigingen in Nederland zijn de 9tatuten verzonden van den op te richten Nederlandschen Tuinbouwbond. In deze statuten wordt Haarlem als zetel van den Bond genoemd, omdat deze plaats een middenpunt van tuinbouw is. Bovendien wonen ervan de 16.000 beroepstuinbouwers 12.000 in Noord- en Zuid-Holland. Verder wordt in het vooruitzicht, gesteld, dat eer lang de Krelagestichting zal kunnen gebouwd worden, zoodat diaarin dan alle tuinbouwvergaderingen kunnen gehouden worden. Leden van den Bond zijn dc- Vereo- nigingen. waarvan er in het geheel 125 in ons land zijn. De Bond wordt verdeeld in vijf groepen, omvattende de volgende tuinbouw-branches: groen te-teelt en zaadtee.lt, ooftteelt, iKiom- kweekerij, bloemkweekerij en bloem- bollenkweekerij Aan het hoofd van elke groep staat een bestuur van 7 loden, waai*van minstens 4 den tuinbouw als hoofd bedrijf moeten uitoefenen. De voor zitters. ondervoorzitters en tweede- secretarissen dezer groepen vormen het Centraal Bestuurvan deze 15 personen moeten weer minstens 10 den tuinbouw beoefenen als hoofdbe drijf. De voorzitter wordt gekozen door het CentiraaJ-Bestuur, al of niet uit zijn midden. De algemeene secretaris wordlt ge salarieerd daarvoor wordt, f 2500 voorgesteld. Hij moet zich geheel aan den Bond kunnen wijden en do lei dende stuwkracht zijn van de geheeld organisatie. De Bond zal uitgeven een eigen periodiek orgaan, dat geen concur rent zal zijn voor de bestaande bla den. Hoewel steun van regeeringswe- ge niet zal zijn uitgesloten, acht de commissie het gewenscht met nadruk to verklaren, dat de Bond eelrst dan krachtig zal zijn, wanneer hij vrij en onafhankelijk is. Het aantal uit te brengen stemmen door iedere vereeniging is niet even redig aan het ledentalnaar verhou ding brengen de groote vereenigingea minder stemmen uit. De contributie zal f 15 bedragen per stem. Vereenigingen met minder dan 50 leden hebben 1 stem en betalen f 15 met meer dan 50 en minder dan 100 leden hebben 2 stemmen en betalen 30500 leden geven recht op G stem men 1000 op 82000 op 12, 3000 op 14 en boven de 3000 leden op 15 stem men. Groote vereenigingen betalen dus naar evenredigheid minder contribu tie, maar hebben ook minder in vloed. Vereenigingen, die op grond van bovenstaande statuten willen toetre den, moeten vóór 15 December daar van kennis geven aam den heer E. H. Krelage te Haarlem. Daarna zal inl de laatste helft van December een constitueerende vergadering worden gehóuden in Amsterdam. Spijsuitdeeling. D© comm. tot spijsuitdeeling aan behoeftigen deelt in haar verslag mo de, dat van 12 Dec. 1904, tot den lSden Maart 1905, dus gedurende een tijdvak van veertien weken, warmen krachtig voedsel werd uitgereikt aan behoeftige huisgezinnen in deze ge meente. Voor geregelde bed eel mg had den zich aangemeld 155 gezinnen met 841 personen. Gedurende den afgeloopen winter werden uitgedeeld 24,350 porties ge kookte spijs, ter bereiding waarvan noodig waren 2719 Kilo gort, 280 kilo havergort, 510 kilo spek en 225 kilo zout. De commissie doet wederom een beroep op den steun dier stadgenoo- ten. Stadsnieuws Brutale Diefstal. Dinsdagavond tusschen 61/2 en 7 1/2 uur zijn door middel van inslui ping uit de woning van Mevrouw de Weduwe F. J. Cheriex aan den Zijl- weg no. 78 rood, boven de melkin richting ,,de Sierkan" van een over loop, die men bereikte na een trap van 12 treden te zijn opgeloopen, ontvreemd twee le klasse jongehee renrijwielen. zoo goed als nieuw, merk Raeleigh en Cleveland. Men heeft vermoeden, dat de voor- deur was opengelaten door een knecht van een schoenwinkelier, die aldaar j een boodschap had verricht. Parapluieverkoop der H. IJ. S. M. Zooals men weet wordt jaarlijks al hier de verkoop gehouden van ach tergelaten parapluies door reizigers der H. IJ. S. M. Deze verkoop heeft reeds sinds lange jaren te Haarlem plaats, zeer ten nadeele van onze win keliers handelende in deze materie. Wij vernemen dan ook. dat enkelen dit feit onder de aandacht willen brengen van de Kamer van Koophan del of de Handelsvereeniging. opdat deze zal trachten het bestuur der H. T.T. S. M. te verzoeken dezen verkoop om beurten in andere plaatsen ge legen aan hare lijnen te doen hou den. Immers, het aantal Haarlemsche reizigers dat dergelijke voorwerpen achterlaat, is slechts een klein ge deelte van het geheel. De klacht K zeker wel gerechtvaar digd. Centrale Raad van Beroep. (Ongevalonverzekering) In de Dilnsdag te Utrecht gehouden openbare terechtzitting had o. in. de uitspraak plaats in de volgende zaak Hooger beroep van de Rijksverzeke ringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, waar bij met vernietiging eener beslissing van de Bank eene rente is toegekend aan N. J. R. te Haarlem van 0.351/2 per werkdag-, ter zake van een hem overkomen ongeval, waardoor li ij dus danige stoornis in de werking zijner rechterhand heeft bekomen, dat hij niet meer geschikt is to achten voor zijne gewone werkzaamheden als broodbakkersknecht en blijvend zal zijn aangewezen tot minder looneud werk. De Bank had na 8 October 1904 verdere schadeloosstelling geweigerd. De Centrale Raad bevestigde de uit spraak ondor aanvulling, dat dö rente zal ingaan 10 October 1905. A k t e-e x a m e n s vrije en orde oefeningen der gymnastiek. Amsterdam. 24 October. Geëxami neerd 12 candïdaten. Geslaagd o.m. de heeren D. van Dijk, P H. Greiner, beiden van Haarlem en mej. B. M. L. Gjertsen, van IJmuiden.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1