NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD, 28e Jaargang. No. 6851 VerecÈfsa teislvs sy 2®»» ea PeseSSü^raB VRIJDAG 27 OCTOBER 1905 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per e5rse maanden; Van I5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - -. L20 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel eraeente)0" C™ 66 ge g m 1Je Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. iSranf" oer póst door Nederland 1.65 Kleine advertcntien 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Jzonderiijkc jmnmers SSH Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Geïllustreerd Zondagsblad, voor haarlem 0-37>s a de omstreken en franco per post 0.45 etercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 24. uitgave öer^ennootecfaaj Leffirens Coster, Directeur J, C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. 'tiWnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Adverteriltën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdasenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PubUclté Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ* Parijs, 31bt3 Faubourg Montmartre. AGENDA het punt van de school voor meer Vrijdag 27 October. Bovenzaal van De KroonNed. Bond voor Ziekenverpleging, afd. Haar lem Voordracht Prof. Dr. G. C. v. \Valsem, 8 uur. Jaarvergadering van de Coöp. Brood fabriek en Verbruiksvereeniging. OM ONS HEEN cxli. NABETRACHTING VAN DEN GEMEENTERAAD. Gewoonlijk begint de behandeling van de gemeentebegrooting 's mor gens te tien uur, maar dezen keer is de Raad er pas kwartier vóór twaal ven aan toe gekomen. Dat was de scthuld van een geheime zitting, die bijna een uur duurde en blijkbaar niet over bet ontslag van den plant soenarbeider Van der Werff geloo- pen iheeft, maar over requesten van vergunninghouders betreffende bun aanslag. Daarna werd ook nog de derde schooltijd behandeld en afge handeld in dien zin dat ze opgeheven werd, hetgeen Mr. Thiel aanleiding gaf tot een vermakelijk speech je over de onmogelijkheid, om een schooltijd op te heffen, die daar hij lin 't leerplan niet voorkomt officieel niet meer bestaat. Het is een felicita^ tie waard aan de onderwijzers en ook aan de kinderen, dat deze ouderwet- sche slecht ingerichte avondschool, waarvan zij gezamenlijk de dupes waren, uit de wereld is. "Door dit late beginnen mochten we niet verwachten, dat de begroo ting, zooals vroeger wel gebeurde, in den middag afloopen zou. Die moge lijkheid werd nog verkleind door een andere reden. Nieuwe en op den voorgrond komende Raadsleden heb ben er als van zelf behoefte aan bij de eerste begrooting die zij meema ken, hunne denkbeelden omtrent pun ten die zij van belang achten, ken baar te maken. Ook Mr. Thiel heeft de waarheid van deze stelling giste ren bewezen. Over tal van onderwer pen heeft hij het woord gevoerd, soms wel tot driemaal toe. Dan zed de voor zitter „Mijnheer Thiel vraagt voor de „Tweede maal het woord", vulde de heer Thiel aan, tot groot plezier van den Raad. Ik denk, dat de collega's Mr. Thiel gisteren nogal „rood" gevonden zul len hebben en ik hoorde door 't pu bliek in mijn omgeving ook al bewe ren, dat hij sociaal-democraat is. Todh is dit, als ik me niet zéér vergis, minder juist. Wil men den heer Thiel met alle geweld in een politiek vakje zetten, dan zal 't in dat van de vrijzinnig-democraten moeten zijn. In tegenstelling met andere jaren werden er dezen keer algemeene be schouwingen gehouden. Het eerst door den heer Hugenholtz, die de winst van de gemeentebedrijven als sluitpost weer ter sprake bracht en tevens het beleid van B. en W. en den wethouder van onderwijs. De sociaal-democratische spreker viel zijn verren neef voornamelijk aan op j uitgebreid lager onderwijs. In de Raadsvergadering van 19 October 1904 had de wethouder, volgens i het verslag in ons blad, verklaard, j dat twee jaar voor de oprichting van j die school voldoende wezen zou en den volgenden dag, den 20sten Octo ber, werd in de vergadering van B. en W. verklaard, dat die termijn ze- I ker zou moeten worden overschreden, i Mr. de Haan Hugenholtz antwoordde daarop naderhand in een onzeker weifelend betoog, dat intusschen op duidelijken twijfel aan de juistheid van de passage in ons Raadsverslag neerkwam. De wethouder had onge lijk, in de vergadering van 19 Oct. 1904 heeft hij zich zeer stellig zoo en niet anders uitgelaten maar de verslaggever heeft een breeden rug Mr. Thiel bracht een andere zaak in discussie, de vraag namelijk of op onze gemeentebedrijven wel behoor lijk wordt afgeschreven. Vooral over de waterleiding was hij niet gerust, omdat er op 'haar rekening nog een post van ƒ120.000 staat voor oprich tingskosten, waarvan ook maar 2} procent afgeschreven wordt. Wel voerde de heer de Breuk aan, dat nu reeds na 6 jaar een zesde van de wa terleiding is afgeschreven en dat ze, wanneer men zoo voortgaat, na 33 jaar geheel afgeschreven zal zijn, maar de heer Thiel was daarmee niet voldaan en wekte, toen de post „sal- do der duinwaterleiding" zelf aan de oude kwam, zijn medeleden op, dien post voor extra afschrijving te be stemmen. De meerderiheid evenwel ging op dezen raad niet in. Kwart voor een kwam de pauze met de traditioneele belegde broodjes met koffie. Een half dozijn leden, die aan een warmen lunch de voorkeur gaven, zetten koers naar Brinkmann, maar te halftwee waren allen weer broe derlijk bijeen. Gelukkig was 't intus schen in 'de ongeschikte Prinsenhof zaal wat warmer geworden, zoodat we althans boven onze koude voeten een warm hoofd kregen. Toch bleven de discussies gematigd, hoewel ze begonnen met een leven- j dige wisseling van gedachten over het motorbootje (door sommige leden met een flinken nadruk op de tweede tel- tergreep uitgesproken) voor den ha- venmeester. Hoe er heen en weer ge- varen werd met een stoomboot, een oude paviljoenschuit en een nieuw roeibootje, moet de lezer maar in 't raadsverslag naslaan. Ten slotte kreeg de heer Kriens zijn motorboot, (wat op de perstribune ook al voor speld was) en kwam naderhand, ik denk bij wijze van erkentelijkheid, even in de zaal zijn opwachting ma ken. Hoezeer hij zich ook achter de banken voor 't publiek half verdekt had opgesteld, nam ik toch waarden motorlok over zijn voorhoofd, den motorbril op zijn neus en den dank baren, maar vastberaden, motorblik in zijn oogen. Tot dezelfde moderniteit kon de Raad zich niet opwerken, toen. de heer -de Braai verzocht, aan de drukke straten bordjes met „rechts houden" te bevestigen. Toch zou dit waarlijk geen weelde zijn geweest, want in dat opzicht is er aan hei Hollandsche pu bliek nog heelwat op te voeden. Even min kreeg de heer Schram zijn zin, toen hij vaste Zondagsrust vroeg voor de plantsoenwachters, hoewel hij zijn betoog nogal begon met de verzeke ring, dat het huisgezin de levende cel is van onze Maatschappij. En de heer Thiel tornde tegen de onverzettelijk heid van B. en W. op, toen hij, bij wijze van afkeuring van hun stand punt, 'dat zij alleen beslissen over de manier van aanwending van de voor- bestrating beschikbare gelden, eerst voorstelde de geheele post te verwer pen en daarna, toen de heer Van Styrum er op wees, dat Ged. Staten dan de begrooting niet zouden goed keuren, om de post met vijftigduizend gulden te verminderen. Tegenover het bezadigd woord des heeren Van Sty rum, dat Ged. Staten ook met een onvoldoende som geen genoegen zou den nemen, trok de heer Thiel ook dit voorstel in, zoo dat B. en W. on beperkt over de straten blijven heer- schen. De middagzitting eindigde met een succes voor den heer Hugenholtz, wiens voorstel om geen 500.maar 1000.subsidie aan de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose te ver- leenen, tegen het advies van B. en \V. in, aangenomen werd. Men scheidde omstreeks half zes, om 's avonds te half acht de vergadering voort te zetten, Daarop staken we weer lustig van wal, de praatzee in. Het zou mij te ver voeren alles wat nog besproken en besloten werd, aan te stippen. B. en W. deden een paar niet onbelang rijke toezeggingen dat er een voor stel zou komen, om de twee Burger scholen (van de heeren Graaff en Kloeke) samen te smelten en er een uniform schoolgeld voor te bepalen om de kostelooze plaatsing van eeni- ge minvermogende leerlingen op de II. B. S. te overwegeneen voorstel om een subsidie te verleenen aan den vakcursus van den behangers- en stoffeerdersbond, en een voorstel, om voortaan op alle kostelooze scholen betalende en op alle tusschenscholen niet-betalende leerlingen toe te laten in verband waarmee ook de namen der scholen zullen moeten worden veranderd. De heer Thijssen trok nogal kras te velde tegen het Centraal Bureau voor Sociale Adviezen, waaraan hij partijdigheid toeschreef, hij was de eenige, die tegen het subsidie stemde. De heer Rinkema kreeg ge daan, dat de Raad de basaltbe- sehoeiïng van de Brouwerskade wei gerde en Dr. Nieuwenhuijzen Kruse- man hield een alleramusantst speech- je om te verdedigen, dat de electri- sche centrale niets betaalt voor hare kabels in den grond, de duinwater leiding 20 cents per Meter en de Gas fabriek ƒ1.„Belasting naar draag kracht riep de wethouder uit, „hoe kan de heer Hugenholtz daar nu te gen hebbenDeze redevoering, die de rechtsgeleerden een logisch be- j toog op een verkeerde praemisse zou den noemen, bleef niet onweerspro ken. Wel bleef de retributie onveran derd. t Was half elf, toen de Raad naar huis ging, na een woord van dank aan B. en W. en van hulde aan den voorzitter voor zijn leiding. Die hulde was welverdiend. De burgemeester heeft den geheelen dag met groote kalmte en onuitputtelijke bereidwil ligheid de vermoeiende vergadering gepresideerd. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht Nauwelijks heeft Rusland zijn bui- tenüandschen oorlog geëindigd, of BINNENLANDSCHE ONLUSTEN brengen het groote rijk andermaal in beroering. Met den dag wordt de toestand ha chelijker. De volgende telegrammen, gedateerd 25 October, geven daarvan een juist beeld. Uit Petersburg „De telegrafische verbinding tus- schen Petersburg en Charkof is ver broken. Het verkeer op alle spoorwegen van Polen' ligt stil, evenals dat op de lij nen PetersburgWilnaWirballetti en PetersburgWilnaWarschau. Het bestuur der posterijen verklaar de de verzending van brieven over Finland van af heden onmogelijk. Het gerucht loopt, dat het personeel van de telegraphic eveneens van plan is edlschen te stellen en zoo deze niet ingewilligd worden, Zaterdag te sta ken." Uit Kief Op den Zuidwest-spoorweg is het verkeer eveneens gestaald. Op de Baltische lijnen Petersburg-- Riga, PetersburgRevalMitau— Windau loopen evenmin treinen. Uit Warschau Do arbeiders van de lijn Warschau We enen hebben zich aangesloten bij de algemeend werkstaking der spoor wegarbeiders. Woensdagavond was iedere verbin ding met Warschau dian ook geheel en al verbroken. Er heerscht staking op alle spoorlijnen. Men vreest voor ge brek aan vleesch, melk en kolen. De toestand is zeer onrustbarend. Uit Moskou „Het Petersburgsche Tdlegraafagent- schap bericht Het door de vereeniging van inge nieurs gehouden congres besliste, dat het de plicht van alle ingenieurs was in alle ondernemingen, werken, fa brieken. constructiebureaux enz. in staking te gaan. De staking neemt heden eetn aanvang. Bij de onlusten van Dinsdag te Jekaterinoslaw werden 15 personen gedood en 27 gewond. De stakende arbeiders van de ijzer gieterijen te Brjansk wierpen barrika- den on van stukken ijzer. Bij het ge vecht met de troepen vielen aan beide zijden dooddn en gewonden. Woensdag werden te Brjansk de rechtbank, de banken en de notarieele bureaux gesloten. Kenschetsend voor den tegenwoor- digen toestand is ook, dat een arbei der in eene vergadering van 15.000 werklieden te Petersburg durfde be- toogen, dat mon aan den vooravond van de revolutie stond, en dat men nu alle beambten, gendarmen en politie mannen moest vermoorden en alle Staatsgebouwen in de lucht laten springen. De spreker werd stormachtig toege juicht. Inderdaad, de toestand is thans ernstiger dan ooit en niet gemakke lijk zal het vallen daarin verbetering te brengen. Dat heeft de minister van Verkeer Chilkof bepaald ook inge- zien. Althans hij deed den Tsaar het voorstel om onverwijld de kabinets raad onder Zijn voorzitterschap bij een te roepen, ten einde de staking- te bespreken. De KeTzer keurde de bijeenkomst der ministers goed, maar verklaarde dat GRAAF WITTE in zijn plaats het voorzitterschap zou waarnemen. Zou Witte ook in deze netelige quaestie weder eene goede oplossing weten te vinden? 't Is te hopen Lord Roseberry heeft zich over HET ENGELSCH-JAPANSCHE VERDRAG uitgelaten in eene redevoering te Stourbridge op Woensdagavond. Hij zeide, dat het Japansche ver drag een instrument was van verba zende kracht en waarschijnlijk zou leiden tot tal van vijandschappen, maar met de geschikte mannen zou het land in staat zijn om aan alle vijandige combinaties het hoofd te bieden. De overeenkomst meft Frankrijk vond veel meer algeine.ene instemming. De spreker betreurde ten zeerste de vijandige stemming tegen Duiisch- lamd, wijl deze gepaard ging met ern stig gevaar voor den vrede. De DU1TSCHE KEIZER heeft ook en wel te Dresden een redevoering gehouden, als antwoord op de begroetingsrede van den opper burgemeester. De Keizer verzocht zijn dank over te lxrengen aan de burgerij voor de schitterende ontvangst. Hij had ge deeld in al het lief en leed van het Saksische koningshuis en verheugde zich, dat de economische depressie verminderde. De Keizer voegde daaraan toe „Mijn streven is voortdurend ge richt op het behoud van den vrede ön daaraan besteed ik al mijn arbeid en al mijn kracht." De NOORSCHE STORTHING zal heden de Konoaugskeuze behan delen. Het aangekondigde wetsvoorstel zal inhoudenda Storthing verleent machtiging aan de Regeering om on derhandelingen aan te knoopen met prins Karei van Dendmarken, opdat deze de keuze tot Koning van Noor wegen zal aannemen onder voorbe houd, dat hét Noorweegsche volk door volksstemming, gelijk aan die van 13 Augustus over de scheiding, toestem ming geeft aan het besluit van Stor thing en regeering. De SULTAN VAN MAROKKO heeft nu toestemming verleend, dat de Marokko-conferentie te Algeciras zal worden gehouden, en maakte geen aanmerkingen op het programma, dat met de gedelegeerden van den Sherif op de conferentie z&l worden bespro ken. Dinsdag is PRESIDENT ROOSEVELT in den staat Alabama aangekomen. Hij werd te Toenkogoo ontvangen door den neger dr. Booker Washing-; ton. dien de president onlangs op het Witte Huis ontving. Roosevelt hield een toespraak tot de studenten, waar- in hij de mogelijkheid besprak van1 een bijeenkomst, van blanken en ne gers, om een mi'ddel te~zöeken tegen den rassenhaat. Volgens een telegraphisch bericht uit New-York aan de „Frankf. Ztg.", kreeg de Amerikaan sche gezant te Ca- racas, de heer Russel, van zijne re geering de opdracht als bemiddelaar op te treden in het geschil tusschen FRANKRIJK EN VENEZUELA De Berlijnsche correspondent van „de Eclair" beweert, dat Engeland, Frankrijk, Rusland en Italië overeen gekomen zijn, een VLOOT-DEMONSTRATIE tegen Turkije te houden, met liet doel, den sultan er toe to brengen, de fïnancieele controle over Macedo nië te aanvaarden. Duitschland moet nog aarzelen om te willen medewerken. Dinsdag heeft in de SKOEPSCHTINA VAN SERVIë het vooruitstrevende oppositiedid Swe- tomir Nikoiajewitch een rede uitge sproken. welke eenige stormachtige rneeningsuitiiigen tengevolge had. Spreker critiseörde de troonrede en beltoogde, dat de kleine groep officie ren, die, ontrouw aan hun eed, 's ko- nings bloed vergoten hebben en sinds de macht in handen hielden, de oor zaak zijn van de vervreemding en iso- leering van Servië, waardoor de toe komst van Servië wordt benadeeld. Stadsnieuws Brongebouw. Zondag 29 October 1905 Soirée door het Haarlemsch Muziekkorps, Direc teur de heer C. P. W. Kriens. Programma 1. Schillerfest-marsch. Meyerbeer. 2. Ouverture „der Beherrscher der Geister", Weber. 3. Ein Albumblatt, Wagner. 4. Parade -militaire, Massenet. 5. „Souvenir de Schumann", fantat- sie, Bekker. 6. Ouverture „Raymond". Thomas. 7. Ballet de 1'opéra „la Reine de Saba", Gounod. a. Allegro, b. Moderato, c. Andan te, d. Allegretto, e. Mouvement de valse. 8. Air op de G-snaar uit de Suite, Bach. 9. Fantaisie uit de Amerikaansche operette „The Belle of New-York", Kerker. Op bet concert van Zondag 5 No vember zal medewerken de heer Plet de Waardt solo-pianist uit Rotter dam, die als zoodanig gepasseerd sei zoen in de grootste steden van Enge land schitterend succes behaalde. Speenhof. De heer J F. Strengholt zal Zon dag a. s. in de groote zaal van de Sociëteit Vereeniging een voorstel ling geven met een spectacle concert- gezelschap, waarvan Speenhof met nieuwe voordrachten de attractie we zen zal. Hij treedt op in 't eerste gedeelte, om dienzelfden avond nog in Flora te Amsterdam te kunnen zingen. Bloembollencultuur. De afd. Haarlem der Alg. Vereeni ging voor Bloembollencultuur verga dert Donderdag 2 Nov. a. s., o. m. ter bespreking van den beschrijvings brief voor de 109de Alg. Ver. en ter verkiezing van candidaten voor vaca turen in het Hoofdbestuur. Examen vrije en orde-oefe- ningen. Amsterdam. 25 October. Geëxami neerd 12 candidaten. Geslaagd o. m. de heeren G. C. van Gulik en J. C. Heykoop, van Haarlem, R. Janssen van Santpoort, en mej. W, A. Bos boom, van Haarlem. FenlIIeton. EEN VAN MIJN ZOONS Door ANNA KATHERINE GREEN. 46) Vóór dat de voortrollende wagens den wissel voorbij waren, wisten wij allen, wat er gedaan moest worden. De man die, naar zijn kleeren te oor- deelen, geen werkman was, had den wissel overgegooid en toen, ziende dat mijn stoker te ver weg was, sprong hij op mijn locomotief, en mijn oude machine snelde weg om de wegrol lende wagens te achterhalen. De remmer bleef achter om den wissel te sluiten en de vreemdeling maakte zich gereed om de machine vast te koppelen aan de zich snel voortbewegende wagens, als wij vlak bij ze gekomen zouden zijn. Bij het afgaan van den heuvel wordt er nooit stoom gebruikt; de stoom wordt afgesloten en de snel heid van den trein wordt gecontro leerd door de luchtrem. Maar nu ge bruikten wij wel stoom en voort ren den wij. De wegrollende wagens hadden een voorsprong van een 100 Meter op ons, toen wij den wissel passeerden, en bewogen zich voort met een snelheid van acht èt tien mijlen in 't uur, een snelhdid, die voortdurend grooter werd. I Na 60 seconden liep mijn oude ma chine 50 mijlen in het uur en 30 se- conden later waren wij vlak bij de [wagens. Ik hoorde de stem van den man voorop mij iets toeroepen, en begreep dat hij mij aanraadde lang- zamer te rijden, om de wagens zon der een schok te naderenik deed dat. Een lichte schok zeide mij,, dat locomotief en wagens tegen elkaar bonsden. en na nog een oogenblik gewacht te hebben, om mijn onbeken den assistent tijd te geven de ma chine aan de wagens vast te koppe len, zette ik de luchtklep open, om de snelheid te verminderen. j Toen de machine daaraan gehoor gaf, zag ik de wagens weer doorsnel len. De vreemdeling had de koppeling niet tot stand kunnen brengen. Weer brachten wij machine en wagens bij elkaar en weer gebruikte ik de rem mot hetzelfde resultaat. Wij reden nu met een snelheid van 60 of 70 mijl per uur en als men in aanmerking neemt, dat het spoor op den heuvel dö meeste bochten heeft, die een machinist kent. dat het loopt langs ravijnen en spleten en langs hooge rotsen, kan men zich voorstellen, hoe groot het gevaar was. Wij donderden langs den heu vel, langs afgronden en om scherpe bochten heen, do locomotief zwaaiend en slingerend, als deed zij haar best aan onze dwingende hand te ontsnap- pen, om eich in een der gapende af gronden te werpen. De machine was omringd van rollende stofwolken, waartusschen ik zoo nu en dan glimp jes van de w-agens gewaar werd. den indruk makende van eön schip zonder roer in don storm. Ik wist Sat de wagens ieder oogen blik uit de rails konden springen, de locomotief verbrijzelen en daarmee de vreemdeling en ik maar wij moes ten volhouden, zoolang er kans was de wegrollende wagens te stoppen. Weer en neg eens probeerden wij de koppeling, maar iederen keer mis lukte het Pas toen alles voorbij was leerde ik de moeilijkheden kennen, waarmede de vreemdeling te kampen had. Op dit oogenblik waren wij nog drie mijlen van Buckley af. Toen de locomotief en voortrollende wagens een heuveltje passeerden van onge- veer honderd voet hoog, zag ik een oogenblik het kleine telegraafstation in het dal, omgeven door een net werk van rails. Ik zette de stoomfluit open en liet haar fluiten totdat wij nog 200 meter van Buckley af waren, maar nie-j mand verscheen op het platform van het station ;en toen wij er langs vlo- i gen zag ik het doodsbleek gelaat van d*n telegrafist, zijn wijdgeopende oogen vol schrik en afschuw, ver scheen een ondeelbaar oogenblik voor; het venster. De lange arm van het signaaltoe stel wees naar beneden eai ik dankte God, dat het volgend blok nog open was en dat alles dus nog niet verlo ren was. Nog altijd zouden wij een ramp kunnen voorkomen. De eenige hoop was echter om de voortrollende wagens im te halen, om dat er geen telegraaf-bureau te Camp- ton was en trein No. 11 Mountain Springs al had verlaten en ons snel naderde, zoo snel als drie groote ma chines dat konden doen. Ik moest mij zelf nu bekennen, dat er langer geen mogelijkheid bestond de wagens te laten stoppen door ze aan onze machine vast te maken, en ik weet niet. wat ik nu eigenlijk nog hooptealleen was er in mij een vast besluit om deze wegrennende wagens tot het einde toe te vervolgen en to sterven mét de rest. Toen de daken van Campion zicht baar werddn, liet ik de stoomfluit weer werken. Drie mijlen naar bene den lag het half veriaten mijndistrict, ik kon het vervallen station, de roor.1- en-witte wisselborden, en de donkere plekken, die mijnopeningen waren, duidelijk onderscheiden. Toen zag ik ook een gestalte op hert, perron, een slanke gestalte in donkere japon, met een zonnehoed op. Ik herkende haar als Nettie Bascam, de dochter van den wisselw achter. Dat was tien seconden misschien vóór dat het m dis je de fluit hoorde toen keerde zij zich langzaam om, keek een oogenblik naar ons, toen snelde zij naar den wissel en gooide het handvat over, de witte helft van het bord ging over in rood en wij waren gered. Maar, helaas, niet de passagiers- trein. De wagens hadden den wissel al gepasseerd vóór hij overgehaald kon worden en het volgend oogenblik werden alle menschelijke angstkreten onze eigen er bij overstemd door een ontploffing, waardoor onze locomo tief uit de rails werd gelicht en waar door ieder in den omtrek bewusteloos op den weg kwam te liggen. Die wa gens, die wij zonder ophouden dertig mijlen ver hadden achtervolgd, waren geladen met dynamiet en toen zij in dien trein reden Vraagt u vie de man was. die dat gevaar met mij deelde, en waarom hij dat deeti? Ik kan er u niets van zeggen. Of mijn eerste idéé goed was en hij van ziin nauwe plaats in een sloot of geul terecht was gekomen, of dat hij omgekomen is bij dë ontplof fing. ik kan het u niet zeggen. Ik weert alleen, dat ik hem nooit terug zag, dood noch levend." Door den redacteur waren aan dit verslag nog eenige enkele regels toe-1 gevoegd „Dit is een juist verslag van het ongeluk, waarbij Miss Leighton Gil lespie het leven verloor. De New-York- sche aristocratie zal zich harer nog wel herinneren als de schitterende, excentrieke schoondochter van Archi bald Gillespie, den hekenden millio- 'nair." Ik gaf het stuk papier aan Dr. Ben nett terug. De beschrijving van dien wilden tocht had indruk op mij ge maakt; onwillekeurig was ik er door opgewonden. I Mountain Springs ligt in 't Weston, 'diaicht ik. Hoe kwam Mrs. Gillespie daar en waarom was zij alleen in den trein Was hij er niet bij 1 Dat is een van de bijzonderlieden van deze zaak. Hij was niet in den trein maar hij was dadelijk bij do overblijfselen er van. Zij. die hem daar zagen, zeggen, dat hij werkte als een reus, neen, als een Titan temid den van deze spookachtige overblijf selen. Eindelijk vond hij haar. Zij was direct dood. Daarna werkte hij niet meer. Het is een afschuwelijk verhaal en de schrik kan wel een onuitwisch- baren indruk op zijn hersenen achter- gelaten hebben. ('Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1