NIEUWS- ADVERT 23e Jaargang. No. 6862 *ysffas5^fflS £age**Jks, fosfealv® 99 Zo», ea SWaMagsos. ZATERDAG 28 OCTOBER 1906 A ABONNEMENTEN FEB?. 3SH5 MAANDEN; Voor Haarlem i.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1^30 franc- ser post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0-02% deïllustreerd Zondagsblad. voos Haarlem0.3?}^ 9 v a de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lgaarons Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement -iaarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel- Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. atercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. -onaementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel. Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publidté Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., ParQ's, 3Ibls Faubourg Montmartre. AGENDA Zaterdag 28 October. Soc. VereenigingMuziekvereeni- ging HarmonieUitvoering en Bal 8 uur. De KroonConcert te geven door Etta Madier de Montjau, 8 uur. OM ONS HEEN cxui. HET STOOMGEMAAL DE CRUQUIUS Op een zonnigen morgen ben ik naar het stoomgemaal de Cruquius gewandeld. Voor deze wandeling zijn er zooals men weet twee wegen een langs het Spaarne en de Ringvaart en de andere over Heemstede. De laatste leek me in dezen tijd van re genvloed de beste en die veronder stelling kwam ook uit, al was er vóór de brug over de Ringvaart een stuk grintweg te beloopen, waarop men de voeten zorgvuldig neer moest zetten om niet in de zuigende modder te blijven .stoken. Zoodra de gemeente Heemstede eens wat geld over heeft, kan ze dat aan dien weg nuttig be steden. Even voorbij de brug in de richting naar Haarlem, staat bet van ouds bekende stoomgemaal. Het maakt in de verte een eigenaardigen indruk. Als da deuren aan den voorkant open zijn, ziet men de ketels, terwijl het gebouw zelf veel meer doet denken aan een ouderwetsche burcht, met zware kanteelen en een gaanderij om de put heen, die zeer duidelijk het bordes van een landelijk kasteel na bootst. Wie zich daarin verdiept, zou des te meer aan een roofridderlijk slot gaan denken door de zeven ar men, die uit het gebouw steken en in regelmatig rhytme op en neer gaan, om bet water uit de Meer in de Ringvaart over te pompen. Het ge heel is als een gesymboliseerde herin nering aan den tijd, toen ridder en roover veelal hetzelfde beteekende en de slotheeren met de lange vingers van bun brutale overmacht alles gre pen en vatten wat onder 'hun bereik kwam. Voorzichtig ga ik over de gaanderij, want de steenen vloer is nat en het naast mij bruisende water geeft den indruk, alsof het wel meters diep zou zijn. De heer de Baat, opzichter van den Haarlemmermeerpolder, licht mij beter in. De put is niet meer dan éen meter diep, daaronder is een houten vloer, daar de kracht van het dnstroo- mende water noch metaal, noch steen mogelijk maakt. Het gaan langs deze waterkom, schijnbaar zoo ijselijk en waaraan de verbeeldings kracht licht tafereelen vastknoopt van griezelige diepte en onweerstaanbare zuigingskracht, die den drenkeling wegsleept naar de kolken, is volko men zonder gevaar. En 't laatste overblijfsel van romantiscben schijn wordt weggenomen, wanneer de op zichter vertelt, dat de put soms ge heel wondt drooggemalen, wanneer er aan den vloer iets moet worden veranderd of nagezien. Dan gaat een afsluiting dicht, zoodat er geen water uit den polder meer binnensiroomen kan en wordt het water uit de put door een kleine watermachine, die naast de Cruquius staat, weggemalen. Nu gaan we naar binnen om het pompwerktuig zelf te zien. Het sys teem is dat van een gewone keuken- pomp, alleen zijn ik behoef het wel niet te zeggen de afmetingen eenigszins anders. Langzaam stijgt en daalt bet groote werktuig als een reusachtig monster, dat in wijde slok- buizen de watermassa's overpompt van hier naar ginds. Allerlei gelui den klinken daarbij om ons heen zuchten, sissen, blaffen en dan het doffe stampen van zuigers en kleppen op den houten vloer van de put En terwijl vertelt mij de heer de Baat bijzonderheden over zijn machi ne, die even oud is als de droogge maakte Haarlemmermeer zelf, name lijk meer dan een halve eeuw. Te recht noemt hij het een wonder van machinerie, voor die dagen. Het waren Engelschen, die het stoomge maal met de machinerie bouwden, Engelschen, die met het drijven daar van belast waren, want de Hollanders waren destijds van de nieuwigheid ,nog niet op de hoogte. Nu is het systeem alweer verouderd. Het twee de stoomgemaal in de Meer, de Leeghwater, heeft dezelfde soort ma chine, van dezelfde capaciteit, maar de derde, de Lijnden, is moderner in gericht, met een roteerende pomp- inrïohting, die misschien wel drie- Buiteniandsch Overzicht Over HET GEHEELE RUSSISCHE SPOORWEGNET. zoo schrijft de .,Köln. Zeit." strekt zich de staking der spoorwegbeamb- maal zooveel water verzet als de Cru- ten uit overa, ataat het verteer 3tu quius. en iS de verbinding verbroken. Al- Toch is de hoeveelheid, die zij ver- leen de telegraaf houdt ons nog plaatst, niet gering. De pomp doet •eenigszins op de hoogte van de ge- zes slagen per minuut, verzet bij .beurtenissen in het Tsarenrijk, eiken slag een watermassa van 56 ku- Het 15 zek6r «verdreven bewe- at ring, wanneer men zegt, dat een al- bieke meter, dat dus per minuut g(i!«;ene staking ln ^rding is, aan 330 en per uur dus ~0160 kub. M. NVgike alle mogelijke beroepen en be- Gaat men na, dat de Leeghwater drijven deelnemen, half vrijwillig, evenveel wegwerkt en de Lijnden veel half gedwongen, meer en dat de drie stoomgemalen Tot dusver had men slechts te doen dag en nacht onafgebroken doorpom- "?.ej' stakingen, die na eenigen .I rr ti]d verliepen, thans heeft de bewe- pen, dan mo0en_ liefhebbers van re- ging de grenzen van een district over. keuen eens nacijferen, hoeveel water schreden. Van Moskou, waar in d© er in 24 uur wel uit den polder wordt laatste weken de eene stak'ing op de weggezogen. „En toch", zei de heer andere volgde, verspreidde zich de be de Baat, „is er zooveel regen geval- weging over alle lijnen en waren het Ion, dat we op dit oogenblik niets oorspronkelijk economische redenen, winnen die de arbeiders noopten het werk ne- der -te leggen, de tegenwoordige sta- Zoo.ets klinkt onwaarschijnlijk, heeft5 een beal1ft poMiek ka_ maar hij gaf er de verklaring bij. rakter. „In een week is er op elke vienkan- Ook andere landen. Italië, Noord- te meter 100 kubieke millimeters re- Amerika en Nederland, hebben spoor- genwater gevallen De polder Is 18000 wegstakingen gezien, maar nergens bunders groot, dus viel er ln één 'T,18 d6 uitbreiding, die ze thans in Rusland hebben en nergens be- week achttien millioen, kubieke me- totmde de reg(JeTing zich zoozwak. ters water, waarvan op den Zondag alleen meer dan vijf millioen." Het is een feit, dat de beweging „En als er eens wat breekt", vroeg razende snelheid over g«heed ..r Rusland heeft uitgebreid, en het is ik, uit die C1 Iers duidelijker dan ooit ntot veel a, beweert beseffende, dat de Haarlemmermeer- ^at dei'S» als hun watermachines stilston- DE OMWENTELING IN RUSLAND den, in een minimum van tijd, een uitgebroken }s rampzaligen dood zouden hebben ge- het officieus* telegraaf-agent- vonden. „Komt dat wel voor? schap reeds heeft medegedeeld, is er „Hoogst zelden en dan nog maar in heel Rusland nauwelijks meereen bij kleinigheden, zoodat de machine eenigszins uitgestrekt gebied te vin- niet stil behoeft te staan, want stil- den, waar niet de vlam van het op- staan is nadeel, in alle opzichten - roer krachtig uitdaat, als de fabrieks. 'iv a arbeiders het niet doen, zijn t de we hebben de machine, als ze een- b06r6n en het spoorwegpelionecl. maal gestopt heeft, maar met zoo da- Nergens is meer sprake van een delijk weer in gelijkmatige beweging." economische bewegingwij hebben Hoever dat streven om voortdurend thans enkel met staatkundige be door te werken ging, zag ik een weegredenen te doen, en de krachti- oogenblik later. Een arbeider klom op Se handige leiders en aanstokers oen ijzeren wenteltrap, die tot boven S"*®? daarb« uitstekend hun voor- J x deel te doen met de vele misslagen in t gebouw doorloopt, wachtte tot- en verzuimen. die de regeering tot dat het middenstuk van de machine m de laatste dagen heeft begaan. Zoo de zoogenaamde gewichtbak, langs worden de hartstochten opgewekt bij hem heen kwam en stapte er toen tie massa, die voor verreweg het bovenop. Terwijl het werktuig rees grootste deel in ellendige omstandig- en daalde, was hij kalmpjes bezig met S," ™rtJee[b bii de. Ia.S«re x x i i i ambten en de studeerende jeugd van smeren en stapte, toen lnj klaar was, beide geslachten. weer even rustig op de wenteltrap Maar de opruiers, die deze staking over, alsof een dergelijke toer de ge- op hun geweten hebben, geven zich woonste zaak van de wereld was. er waarschijnlijk geen rekenschap „Daar kunnen we geen menschen voor van> 'tiet ze op een chaos aansturen, krijgen, die het niet als jongens heb. «"""■«"a 4°or geweld een einde zal ben aedaan" zei de onziehter maar \vorden gemaakt, tenzij msn ter elf. ben gedaan zei de opzichter, „maar der ure d),n tegenstand nog opgeeft. <li* zijn er dan ook zoo aan gewend, De verantwoordelijkheid die onder dat ze zelfs geen schok krijgen wan- deze omstandigheden op 'de Russische neer ze op de gewichtbak overstappen regeering rust, is ontzaglijk groot en en er mee in de hoogte gaan." met spanning wacht men af. welke T-» r- ix besluiten ze zal nemen en hoe de za- f?*™ W maar zelden, ken zich ver(Jer zuiien ontwikkelen, feitelijk is ze alleen reserve-machine, Gaat men na, dat ziekenverplegers die in gevallen van overgrooten wa- en apotbekers het werk neerleggenen tertoevloed in dienst wordt gesteld. dat menschen, door haat verblind, Buiten, op den slot-achtigen om- den watertoevoer in Moskou afsnij- gang, nam ik nog een kijkje van de den en zoodoende een groote stad onverwrikbaar dalende en stijgende bloot stellen aan het gevaar van dorst zwarte armen, van de afsluiting, die om -i een denkbeeld maken van de neer- dom- schuiven het water uit de Meer oïcrprikkeling. waarm het kan beletten binnen te stroomen en volk verkeert, zoodat het niet meer van het sluisje, dat het opgepompte overlegt, maar slechts naar de harts- water in de Ringvaart laat. Draaiend tochtelijke ingeving van het oogen en warrelend stroomt de watermassa blik handelt. Maar dezen ongelukki- uit den lager gelegen polder in den Sen toestand heeft ten slotte nog het /*o+ 3o7C hot IllTArsrff» &(*- put, terwijl het door de kracht van de zuiging bij 't doorgaan van een nauwe opening een naargeestig ge huil laat hooren. In de Ringvaart stond het water tot aan den rand, als in een boordevol glas. En wil de lezer nu nog wat cij fers? Welnu, de zuigbuizen hebben een diameter van 1.95 M., de machine heeft een capaciteit van 300 eff. paar- dekracht, van de zes ketels worden er vier gebruikt, die hun stoom aan een grooten ketel, den z.g. verzame laar, afgeven. Het kolenverbruik is 10 hectoliter per uur. Met een woord van dank aan den .heer de Baat voor zijn vriendelijke voorlichting nam ik den terugweg aan, en verwonderde mij er niet over, toen ik nog even naar het wonder lijke gebouw keek, dat dit in den volksmond de Toren wordt genoemd. „Waarschijnlijk", zei de heer de Baat, „hebben ze indertijd dezen vorm aan 't gebouw gegeven, om kracht nit te drukken." Symboliek alzoo in de waterver plaatsing J. C. P. voordeel, dat deze tot het uiterste ge dreven hartstochtelijkheid niet kan blijven duren, de te strak gespannen pees moet breken. Hieronder laten wij nog even de verschillende telegrammen van 26 de zer volgen Uit Petersburg Donderdag in den namiddag wer den de winkels in de wijk Wassi- liewskrostrof snel gesloten,; doch terwijl de blinden voor de ramen ge plaatst werden, begonnen de onlus ten reeds. Verschillende winkels werden ge plunderd. De Andrejefsky-markt is gesloten. De troepen zijn opgeroepen. De straten zijn vol werklieden; de politie gaat langs de straten en geeft aan de dworniks (portiers) en de win keliers bevel, de deuren onmjddellijk te sluiten. Volgens een bericht uit betrouwba re bron waren 's morgens aan het Finsche station twee waggons vol bommen aangekomen. Toen de poli tie kwam om er beslag op te leggen, waren ze gelost. Sinds 6 uur 's avonds is het tram verkeer gestaakt. Bij keizerlijk besluit, mede onder teekend door grootvorst Wladimir, zijn de troepen van het garnizoen van Petersburg gesteld onder de bevelen van generaal Trepof. De ministerraad besloot in de zit ting van Woensdag definitief tot in stelling van een minister-kabinet. De eerste-minister zal den titel presi dent voeren en het recht hebben can- 'didaten voor het ambt van minister voor te dragen, behalve voor de amb ten van ministers van buitenlandsche zaken, oorlog, marine en van het Hof. De arbeiders van de admiraliteits- werkplaatsen. de ambtenaren van de hoofddirectie der Staatsspoorwegen, van het Zemstwobestuur, van het Pe- tersburgsche bestuur staken. De 24ste divisie is aangekomen ter versterking van het garnizoen. In de universiteit had Donderdag een door 20,000 personen uit alle standen bezochte volksvergadering plaats, die tot in dën nacht voort duurde. Op de binnenplaats spraken de lei ders van de gewelddadige actie en drongen erop aan door geweld van wapenen den toestand te verbeteren. De gedeeltelijke stakingen, die tot dusverre hadden plaats gevonden, beweerden ze, hadden zich ontwik keld tot een algemeenen opstand van het Russische volk. Deze algomeene opstand was de revolutie. Terwijl de ze toespraken werden gehouden, wer den sociaal-democratische proclama ties uitgedeeld. Een Donderdag uitgevaardigd re- geeringsbevel verbiedt het houden van volksvergaderingen in inrichtin gen van 'hooger onderwijs. Uit Warschau Gewapende benden deden een in val in de couranten-drukkerijen, ver nielden de vormen en trachtten het drukken te beletten. De ..Koeryer Warszawski" versoheen desniettemin alhoewel heel wat later dan gewoon lijk. De andere groote bladen kwa men in het geheel niet uit. De prijzen voor levensmiddelen stijgen hier on in Lodz belangrijk er dreigt gebrek aan kolen te komen, de toestand is in hoóge mate gespan nen. Vrijdag begint de algemeene werk staking op alle fabrieken. Te Pabianiec zijn ernstige onlusten uitgebarsten. De troepen losten sal vo's. waardoor een aantal personen gewond werd. Bijzonderheden ontbre ken tot dusverre. Thans is de ontbinding der Unie tusschen ZWEDEN EN NOORWEGEN een feit geworden. Do Zweedsche Re geering besloot Donderdag overeen komstig het besluit van den Rijksdag een wet uit te vaardigen tot ophef fing van Zweedsche zijde van de Rijksakte, welke wet van kracht zal worden, zoodra de tractaten op den grondslag van het verdrag van Karl stad onderteekend zijn. en daarbij te erkennen, dat de band tusschen Noor wegen en Zweden verbroken is. De Koning droeg aan den minister van buitenlandsche zaken, graaf Wacht- meister. als gevolmachtigde van Zwe den, op de op den grondslag van het verdrag van Karlstad geformuleerde tractaten en schikkingen in de Zweedsche. Noorsche en Fransche ta len, welke verdragen zonder bekrach tiging in werking zullen treden, te onderteekenen. Graaf Wachtmeister teekende toen voor Zweden en de vroegere gezant in Rome v. Ditten voor Noorwegen, het tractaat en de isohikkingen. De Zweedsche regeering droeg 's avonds aan den minister van buiteniandsch© zaken op aan de mo gendheden, met welke Zweden in di plomatieke of consulaire verbinding staat, kennis te geven, dat de Unie tusschen Noorwegen en Zweden ont bonden is. Het voorstel van de regeering van Noorwegen om door een volksstem ming te doen beslissen over het can- didaatschap van prins Karei van De nemarken voor den troon van Noor wegen. wordt algemeen in de pers gunstig opgenomen. Het bezoek van PRESIDENT LOUBET .AAN SPANJE heeft op zeer bijzondere wijze aanlei ding gegeven tot het aftreden van den minister van Marine. Villanueva. Generaal Weyler. minister van Oor log, had van president Loubet het grootkruis van het Legioen van Eer ontvangen, en toen daarop Villanue va slechts tot groot-officier benoemd werd. heeft hij gemeend, die onder scheiding te moeten weigeren omdat z. i. de marine in zijn persoon be- leedigd is geworden door toekenning van een lageren rang in genoemde orde dan het leger had ontvangen. Daar de premier Montorios met den heer Loubet de toe te kennen onder scheidingen geregeld heeft, nam Vil- ilanueva zijn ontslag. In de namiddagzitting der BELGISCHE KAMER van Donderdag, waar de beraadsla gingen werden hervat over de vesting werken van Antwerpen, nam ook de minister van buitenlandsche zaken het woord. Hij legde den nadruk op de internationale plichten, die op België rusten en bracht in herinne ring, dat de mogendheden van dit land een vredes-instrument hebben willen maken, dat den oorlog tus schen de Europeesche volken, wier le gers elkaar zoo dikwijls op het Belgi sch© grondgebied hebben ontmoet, kan bemoeilijken. Het leger moet sterk genoeg zijn om aan dengene, die over de Belgische grens zou wd- len trekken, de voordeelen te betwis ten, die hij verwacht. België heeft dug dringend vestingen noodig. De minister-president maakte deze woorden tot de zijne en verdedigde het maritieme ontwerp, dat, zooals hij reide, de bevaarbaarheid van de Scheld© met 25 percent zal vermeer deren. Toen werd een onverwachte motie ingediend. Een katholiek lid van de oppositie tegen dit ontwerp verzocht verdaging van de vergadering der secties, die heden zouden behandelen het voor stel van een parlementair onderzoek naar de werken, tegen welk onder- zoek de regeering zich verzet. De katholieke meerderheid stemde [vóór dit voorstel."de linkerzijde ontr j hield zich. Dit is een succes voor het mi nisterie. Ministerpresident Fejervary heeft aan alle gemeentebesturen in HONGARIJE een rondschrijven gericht, waarin die gemeentebesturen worden opgewekt de vrijwillig betaalde belastingen aan de staatskas af te dragen en bij vrij willige intreding in den militairen dienst van de recruten hun verplich tingen na te komen. De minister-pre sident spreekt de hoop uit. dat de gemeenten, gedachtig aan haar va dert andslie venden plicht, de wettelij ke voorschriften stipt zullen vervul len om de toepassing van strenge, maatregelen door de regeering over bodig te maken. Te BERLIJN is Donderdag het marmeren monu ment voor den generaal-veldmaar- schalk graaf Moltke plechtig onthuld, in bijzijn van den Keizer "en diens familie en van een aantal vorstelijke personen met een redevoering van den generaal graaf Schlieffen. De Keizer legde op het voetstuk van het monument een grooten lauwer krans met het opschrift..Aan den grootsten Generaal van Keizer Wil helm". Uit goede bron wordt gemeld, dat de geheele ZWARTE ZEE-VLOOT, met uitzondering van het pantser schip „Panteleimon" (de vroegere „Potemkin") onder bevel der admi raals Birilef en Tsjoesnine Sebastopol Verliet en in de richting der Aziati sche kust stevende, om een demon stratie te houden in verband met de ongeregeldheden in Macedonië. Stadsnieuws Raad van Beroep. In de hedenmorgen gehouden zit ting van den hier gevestigden Raad van Beroep inzake de Ongevallenwet werd voortgegaan met de behande- 'ing van het beroep van den smidsge zel W. C. Tros in dienst der Werf Conrad" alhier. Als nieuwe getuige werd gehoord eeu gezel van Tros, zekere Elferink, die verklaarde, dat Tros niet meer alle werkzaamheden kan verrichten, zooals vóór het ongeval, toen hij nog geen oog miste. De Centrale Werkgevers Risico Bank te Amsterdam, insteller van het be roep, omdat zij de uitkeering, door de Rijksverzekeringsbank aan Tros toegekend, te hoog achtte, werd ver tegenwoordigd door Mr. Van Vlaan deren. terwijl Mr. Van dér Meulen voor Tros optrad. Stal Koster. Door den nestor der harddravers pikeurs, den heer J. Koster Jr., zijn van den heer A. H. van Wickevoort Croinmelin aangekocht de harddra vers Ida R, Ida C, Heliograaf, Held en Jasper. Haarl. Voetbal-Bond. Voor Zondag staan voor dezen bond de volgende wedstrijden op het pro gramma Terrein O. V. V. 10 uurO. V. V. II H. F. C. VI. Terrein Haarlem 10 uurE. D. O. III—Haarlem IV. Torrein O. V. V. 2 uurO. V. V. I— E. D. O. I. JUNG HEIDELBERG. Gisteravond ging in ,,I)e Kroon", voor een zeer bezette zaal, de veel en terecht geroemde operette „Jung Hei delberg" van Carl Millócker. Als de aanwezigen zich geamuseerd hebl>ea en hieraan valt niet te twijfelen, in aanmerking genomen liet levendig applaus en hartelijk gelach geduren de, en het herhaaldelijk terugroepen na iedex* bedrijf dan komt daarvan wel op de allereerste plaats de eer aan de uitmuntende opvoering door de „Original Wiener Operette" onder directie van Heinrich Zeiler. Voorna^ melijk onderscheidden zich in muzi kaal opzicht mejuffrouw Emmy Don- nersdorf (Prinzessin Irene) en do heer Siegfried Adler (Prinz Erich). Ook de dames Mizzi Wii-th (Siese). Iie.nny Wildner (Voii Vogel) en de lieer Carl Schober (Strumpf) maakten zich in enkele ensembles zeer verdienstelijk. Henny Wildner bezorgde buitendien het publiek veel vroolijkheid en zich zelf veel succès door de vermakelijke typeering van luitenant Vom Vogel. En de heer Eduard Steinberger gaf een zoo grandioos potsierlijken General Von Strftussel, dat ook zijn optreden één lach-succès werd. Het orkest laboreerde, als altijd bij te beperkte plaatsruimte, aan een. quantitatieve wanverhouding tus schen strijk- en blaasinstrumenten. Overigens werd aan de aardige, altijd pakkend meflodieuse en somtijds zeer karakteristieke muzieknummers', waar aan deze operette rijk is, naai' ver mogen eer gedaan. Een enkele maal werd. ondanks de waakzaamheid: van den dirigent Robert Collin, de ryth- mische vrede tusschen de troepen óp en vóór (deels ónder) het podium ver stoord maar deize stoornis was niet van dien aard, dan dat zij eenigen invloed zou uitoefenen op den goeden dunk, die deze opvoering ook van mu zikale kwaliteiten van dit Weener Ope rette-gezelschap heeft gegeven. PHILIP LOOTS. „KONING SVEND". In de bovenzaal van die „Vereeni- gmg" hield de Haarlemsche afdee- ling van het .Algemeen Noderlandsch Verbond Donderdag een voordracht avond. De heer Albert Vogel, de voor ons, Haarlemmers, niet onbekende décla- matór, vulde dezen avond geheel en al met een nieuw en oorspronkelijk Nederlandsch drama „Koning Svend" van den schrijver Hendrik van der Wal. Met een zekere voorliefde kiezen, sommige auteurs de Noorsche Ko- nings-stof voor hun werken, zooals b.v. mej. Opzoomer voor „Vorsten gunst' en Schimmel voor „Struensee". Te verwonderen is hdt dus niet won- neer een jong auteur als de lieer Van der Wal voor een drama zijn stof ontleent aan 'ditzelfde gebied. In hoe ver de schrijver met zijn stuk ge slaagd is, valt niet te beoordeolen, wanneer men het enkel van aanhoo- ren kent. Daarom gaan we over tot 'den heer Vogel, die nu voor de tweede maal het stuk zegdeneen, speel de. Want dit is het opmerkelijke, dat de heer Vogel niet is een kunstenaar, die maar kalm z'n verzen staat uit te zeggen met hier en daar een tikje van temperament, maar een, die van het begin tot hét einde nu eens meer, dan eens minder, doch toch altijd iets spel geeft te zien. De heer Vogel weet dit ook wel. „Ik zou zoo graag spelen", vertelde hij. Bij elk woord der verzen, voelt men hoe de spieren en peezen bij den kunstenaar werken om zich in een ge baar of een houding te uiten, en het moet gezegd worden, dit spel is iets bijzonders. Bij wijlen doet het aan Bouwmeester denken, b.v. in het slot- tooneél, waar Koning Svend den hel dendood op het slagveld sterft. Jammer is echter, dat het tooneel- spelen, waar eigenlijk voordragen be doeld is, zich toch nu en dan wreekt Dat gebeurde als in sommige oogen- blikken de toehoorders hevig werden vastgegrepen door een hoog-spannend moment en de voordrager dan plotse ling in aankondigingstoon terug val lende tot declamatie-bijwerk een too- neelsverandering of iets dergelijks aanduidde. Dan voelde men zich op eens weer losgelaten, toruggeschokt in het zaaltje van de Vereeniging en men zag niet meer de personen leven en men hoorde niet langer de taal van hun gevoelsuitingen. Het stern-materiaal van den lieer Vogel is van een lang niet alledaag- sche soort. Nu eens daverde het ge luid als van een klok in een tooneel, waar Koning Svend de zijnen ten strijde roept dan weer klonk het met een tintje van lieflijkheid als wou we stern, wanneer we des Konings gema lin Luitgard tot Svend hoorden spre ken in voorjaarsnacht De uitspraak der woorden was even als altijd welverzorgd, toch was nu en dan eenigszins hinderlijk de sterke ij-klank in het achtervoegsel -lijk, welke klaaik soms door het evenmin mooie scherpe-i-geluid vervangen werd.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1