NIEUWS- er? ADVERT F 'TEBLAD 23e Jasrgang. No. 6853 Vêfschiint dageiiiï^, üehalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 30 OCTOBER 1905 HAARLEM S DAGBLAD C S p N NEfiQE N T !E N ADVERTENTIËN: S'KHE SBAANDBWi -—5 .egels 50 Cts.: iedere regei meer 10 Cts, Buiten het Arrondissement II delioiper: te omfe-Waki eer. Azok revestigd te from der S T 7h /Gf \eUc£ rfgel £™'0A5- Rfc,ames ^„Cen^r regd gemeente] ï^c T' v Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Hfoanco per pést qog? Nederiand K i.65 {jg/ér Kleine advertentiën 3 maai plaatsen voor 2 «naai betalen. Söd aXbbi, Haariem ',031% Redadlê sn Adm.nistratie-, Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „6.45 i!fi'>^!Pirnunaal Teiefoonnu meerder Redactie 600 en der Administratie 724 l|tgaT0 der Venoootedup ILoitnos Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM: drukkerij: ZuvK. Suitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentie.' en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor hei Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G- L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bts Faubourg Montmartre. AGENDA Zondag 29 October. Brongebouw Haarl. Muziekkorps 1 Soirée, 8 uur. Bovenzaal BrongebouwKeuze-Ten toonstelling van Nederl. Zwart- en Witkunst, 104 uur. Vereeniging Directie Strengholt Groote Specialiteiten-voorstelling, 7\ uur. Kleine VereenigingBuitengewone Specialiteiten-voorstelling, 1\ uur. De Kroon Nieuwe Nederl. Tooneel- vereenigingJonge Harten, 8 uur. Woestduin Wedrennen, li uur. Maandag 30 October. De Kroon Miss Duncan, 8 uur. Gebouw der Haarlemsche Bankver- eenigingMij. tot verbetering der Huisvesting van Minvermogenden Algemeene Leden-vergadering, 3J u. BrongebouwKeuze-Tentoonstelling van Nederl. Zwart- en Witkunst, 104 uur. Restaurantzaal De Kroon Ned. Coöp. Vrouwenbond, afd. HaarlemGe zellige Bijeenkomst, 8 uur. OM ONS HEEN cxlii. OPENBAARHEID VAN HET KOHIER MET VERPLICHTE AANGIFTE. Er gaat geen jaar voorbij, of iemand brengt in den Gemeenteraad zijn verlangen naar openbaarheid van de kohieren van de gemeente lijke inkomstenbelasting te berde. En bij die gelegenheid geven Burge meester en Wethouders onverander lijk het besciheid, dat zij dien maat regel niet kunnen aanbevelen. Dat gaat zoo ieder jaar van 't zelfde. Als 't een drankje was, zouden we kun nen zeggenelk jaar een lepel. Zoo veel is wel zeker, dat de apothekers, die 't plegen klaar te maken, de beer Hugenholtz of de beer Schram, er nog niet dn geslaagd zijn om het hunne collega's-raadsleden willig te laten slikken. Ik kan me begrijpen, dat dit jaar- lijksch gezeur B. en W. gaat verve len. Langzamerhand raakt de woor denkeus uitgeput, zoo goed als de voorraad van argumenten. Toch heb ben B. en W. dit jaar een nieuwe reden gevonden, om zich tegen de openbaarheid te verzetten en wel deze, dat het voor een gemeente niet goed is, telkens zijn stelsel van be lasting te veranderen. Een verkla ring, waai" niets tegen te zeggen valt, wanneer men maar de zekerheid heeft, dat het bestaande stelsel goed is. En daarover zijn nu juist de ge leerden in onzen Raad het volstrekt niet eens. Laat ik even doen opmerken, dat openbaarheid van de kohieren eigen lijk een onjuiste uitdrukking is. De kohieren zijn openbaar. Gedurende eenige weken van het jaar liggen ze op de gemeente-secretarie voor ieder een ter inzage. Wie daar lust in heeft, kan snuffelen zooveel hij wil, mits.... hij geen aanteekeningen maakt. Lieten de ambtenaren dat toe, dan zou het natuurlijk heel gemak kelijk wezen om te komen tot wat de Gemeenteraad juist niet wileen gedrukt en voor iedereen verkrijgbaar kohier. Dat laatste willen de heereu Hugenholtz, Schram c.s. nu juist wèl. Zij verlangen de gemakkelijke pu blieke contröle van de cijfers der in komens van alle belastingschuldi gen. Op dit oogenblik bestaat die fei telijk niet, want de meeste menschen weten niet dat de kohieren ter inzage liggen en die het weten, missen den tijd of den moed, om daarvoor naar 't stadhuis te gaan. Van onze vroegere verteringsbelas ting bestond een gedrukt kohier. Voor zwartgallige menschen was u at een voorwerp van ergernis en voor blijgeestige lieden een bron van on uitputtelijk plezier, want wonderlij ker boek heeft er van zijn leven nog niet bestaan. Daar waren gezinnen, die heetten te leven van tweemaal het bedrag van hun huishuur; be middelde vrijgezellen, op sierlijke kamers, die den fiscus hadden beduid, dat hun vertering driehonderd gul den 's jaars bedroeg, .kortom op alle bladzijden van dit merkwaardige boekje kwam men cijfers tegen, die of aan huishoudelijke goochelkunst deden denken, of iemand de vraag op de lippen brachten of misschien plot seling de gulden een rijksdaalder waard geworden was. Zóo blind was de fiscus niet, of hij begreep wel, dat hij bedot werd. Maar, zoo heette het altijd, daar was niets aan te doen. Men k o n, 't was niet te ontkennen, van droog brood en water heel goedkoop leven en de fiscus stond immers niet om 't hoekje van de deur, om na te gaan of de belastingschuldige er misschien een stukje vleesch bij at. Als maar een maal de inkomstenbelasting er was, dan zouden de cijfers wel dichter bij de waarheid komen, daar had je houvast aan Mogelijk zou in de eer ste jaren nog wat getast en geraden moeten worden, maar op den duur moest het mogelijk zijn een goed en een vertrouwbaar kohier samen te stellen. Die tijd moet dan nu gekomen zijn. We leven ettelijke jaren onder deze inkomstenbelasting, de proeftijd rs voorbij, het kohier moet een spiegel beeld zijn van de welvaart van Haar lems ingezetenen. Of het dat ook is? Wie daarvan meer wil weten, neme de proef op de som en sla in de ko hieren de namen op van menschen, van wier inkomen hij goed op de hoogte is het zou mij zeer verwon deren, wanneer hij niet vond, dat minstens de helft veilig mocht wor den verhoogd. De zotheden van de verteringsbelas ting zijn we te boven, maar in de tegenwoordige belasting is zeker nog lang niet de volmaaktheid bereikt. En nu geef ik dadelijk toe, dat het zeer moeilijk is. Men kan zich in het cij fer van iemands inkomen licht ver gissen. Maar waarom dan niet, zoo zeggen de heeren Hugenholtz, Schram c.s., waarom dan niet de publieke contröle te huip geroepen, door het belastingkohier te laten drukken Hierop hebben de tegenstanders verschillende argumenten. Zij begin nen met er aan te herinneren, dat bij de verteringsbelasting het gedruk te kohier de grofste ontduiking niet heeft kunnen beletten, een scnijnbaar sterk argument, 'maar dat daarom niet opgaat, omdat bij die belasting ju'st de maatstaf niet deugde. Men kan tot zekere hoogte beter iemands inkomen, dan zijn vertering nagaan, al valt het niet te ontkennen, dat bo ven een zeker cijfer, bijvoorbeeld vijf tien- of twintigduizend gulden, de beoordeeling moeilijk wordt. Een tweede argument is, dat groo te belastingbetalers er bezwaar tegen hebben. Oppervlakkig beschouwd schijnt dat vreemd men zou mee- nen, dat iemand het wel onaange naam vinden zou, wanneer zijn naam met een laag, niet met een hoog bedrag in 't gedrukte kohier voor kwam, maar in de praktijk moet dat anders zijn. Misschien moet men zelf groot belastingbetaler wezen om dat bezwaar te begrijpen. Dat net be staat en vrij algemeen bestaat is wel zeker. Mij is zelfs iemand ge noemd, die gedreigd beeft de stad te verlaten, wanneer het kohier gedrukt werd, zoodat iedereen, ook zijn eigen kinderen precies zouden weten hoe- veel hij waard was. Het streven om zijn kinderen energiek en flink te j houden, dat van dit bezwaar de 'grondtoon is, strekt dezen belasting schuldige zeker tot eer, maar dat zijn kinderen, ook zonder kohier, niet zouden weten dat hun vader een zeer rijk man is, wil er bij mij niet in. Nog een derde bezwaar is, dat de onderlinge contröle, die de voorstan ders zich van het gedrukte kohier voorstellen-, in werkelijkheid achter wege blijven zal. Wie daarin zijn vrienden en bekenden aantreft voor een naar zijn oordeel te laag cijfer, zal er niet aan denken, daarop den fiscus, attent te makende menschen hebben nu eenmaal een zeer begrij- pelijken tegenzin om elkaar in dat geval te „verraden". Juist het tegen overgestelde van wat men wil berei ken zal verkregen .worden, beweren de tegenstanders. Als A. die voor f 4000.— is aangeslagen, zijn vriend B., die precies evenveel verdient, voor f 3000. vindt geboekt, zal hij hemel en aarde bewegen, om zelf ook op /3000.te worden verminderd. Er is nog meer. Met een gedrukt kohier zal tevens de eigen aangifte moeten worden ingevoerd en honder- de menschen weten niet, wat hun in komen is. Vooral in den handel heerschl op dat punt een niet te be grijpen onzekerheid Er zijn betrek kelijk maar weinig zaken, waar een balans wordtopgemaakt, tal van winkeliers en kleine kooplui leven zooals men dat noemt, „uit de ld". Moet de kruidenier worden betaald, uit de lazal moeder de vrouw een nieuwen hoed koopen, uit de IA moet er belasting worden betaald, uit de la Alles komt in en uit de IA. Is het geld in de IA krap, dan wordt er zooveel mogelijk uitgezuinigd, want het gaat slecht; as net geld ruim, dan kan 't lijden. Zulke men schen en er zijn er velen, weten op geen stukken na, wat hun in komen is. In verband hiermee is het een merkwaardig verschijnsel, dat de Commissie voor de bezwaarschriften, die beter dan iemand anders de zaak kan overzien, eenparig tegen het gedrukte kohier is gekant. Veilig heidshalve sluit, het is te begrijpen, de rest van den Raad zich gaarne daarbij aan. Er is dan ook vooreerst niet de minste kans* dat de uiterste linkerzijde op dit stuk haafc zin zal krijgen, zelfs schijnt het mij toe, als of het betoog voor 't gedrukte ko hier, door de herhaling, telkens min der indruk op de meerderheid maakt. Meu kan in officieele stukken alles zoo niet zeggen, maar het zou mij niet verwonderen, als de hoofdoor zaak van 't verzet van B. en W. en 's Raads meerderheid hierin lag, dat Haarlem zulk een stap niet doen kan, wanneer de mededingende ge meenten niet alle de zelfde stap had den gedaan. Ja zelfs zouden er, denk ik, in dat geval nog Raadsleden zijn, die tegen het drukken der kohieren waren, om Haarlem in dat opzicht in 't oog van de van publiciteit afkee- rige belastingschuldigen, boven de zustersteden te laten uitschitteren Dat hieruit blijkt, welk een onzui ver element er liggen kan in den onderlingen wedijver der steden, zal ik niet tegenspreken. Bestond die wedijver niet, dan zou de grootste vrees vervallen zijn voor een maat regel, die op zichzelf beschouwd, toch eenvoudig en logisch is. Nu die concurrentie wel bestaat, mogen wij hei no oh B. en W., noch den Raad kwalijk nemen, dat zij niet geneigd zijn door de invoering van 't gedrukte kohier en de verplichte eigen aan gifte, den bloei van de gemeente in gevaar te brengen. J. C. P. de staking niet tot gebrek aan levens middelen aanleiding geeft, daar deze in voldoende hoeveelhéid in de stad voorhanden zijn. Ook zijn ter be scherming van de vredelievende bewo ners in de geheele 9tad troepen opge steld. die bij den kleinsten volksop loop, bij het geringste bewijs van misdadige bedoelingen met scherp zul ien schieten. De bekendmaking eindigt inet de aansporing aan de inwoners om kalm hunne zaken waar te nemen. De Gemeenteraad is bijeengeroepen tot een buitengewone, permanente zitting. Met het oog op den hachelij ke!) toestand zou de burgemeester he den de vertegenwoordigers van den adlefl, de scholen, verschillende veree- nigingen. vakvereeni gingen in het Raadhuis bijeenroepen en met ben be raadslagen over den algemeenen toe stand. Uit Warschau In den afgeloopen nacht, ontstond in het telegraafkantoor alhier brand ten gevolge van kortsluiting. Men slaagde er in den brand mees ter te worden, maar het telegrapbisch verkeer was 10 uur lang gestremd. Alle fabrieken staan stiler wordt krachtig gewerkt voor de sluiting van alle handels-zaken; het straatverkeer gaat nog ongestoord voort. In Lodz heerscht reeds algemeene stilstand. Een l ater bericht zegt. De algemeene werkstaking is ook hier geproclameerd. Heden zou voor de stad die derde graad van den staat van. beleg worden afgekondigd na acht uur mocht niemand zich meer op straat vertoonen. Uit Charkof ..De staat van beleg is hier afge kondigd. De stakers bestormden de wapenwinkels en maakten zich mees ter van de wapenen." Uit Jekaterinoslaw ..Op verzoek der burgers zijn de sol daten, van de straat verwijderd. Do kleine staat van beleg is opgeheven, de vergaderingen vuil het stadsbe stuur zijn weer toegestaan. De handel herleeft. Bij die begrafenis der slachtoffers kwamen geen incidenten voor.'' Uit Sara tof ..De winkels in de binnenstad zijn gesloten. Het verkeer der trams is ge stremd de troepen bewaken de ban ken en het telegraafkantoor. De me nigte dwingt tot neerlegging van het werk in industrieele ondernemingen. De gouverneur liet afkondigen, dat alle rustverstoringen en samenscho lingen met kracht van wapenen on derdrukt zuilen worden." Uit Reval „Na de bestorming van de wapen winkels trokken de arbeiders naar de verschillende werken, om de arbsi- ders tot staking te dwingen en om Riiitenlantkch 0v?T7fcht daaa"te Plunderen. PliliClllaliuSi,li IVStAlWHi. De tr0epon zijn te hulp geroepen, de -inkéls gesloten." Het is moeilijk zich een juist denk beeld te vormen van DE STAKING IN RUSLAND. In vele steden breidt deze zich uit in enkele plaatsen daarentegen is verbetering in den toestand te bemer ken. Ziehier wat de telegrammen van 27 dezer daarover vermelden. Uit Petersburg ..Het studenten-comité van de uni versiteit alhier publiceerde als protest tegen de bekendmaking van den gou verneur-generaal een oproep tot 3lle studenten om zich geheel en al te stel len in dienst van de revolutie. Des voormiddags waren de straten ontvolkt, 's middags warén er groote menschenmassa's op straat, overal waren sterke militaire afdeelingen ge posteerd. Sinds 5 uur 's avonds was de stad, door het ontbreken van elec- trisch licht in volslagen duisternis ge huld. Ten gevolge van de bedreigin gen der terroristen, die Vrijdagoch tend verschillende banken bezochten, staakten sommigen het werk." „Het Keizerlijk besluit tot aanvul ling van de wet op het recht van vergaderen bevat krachtige beperkin gen van het bestaand recht. Vergade ringen moeten drie dagen te voren aangekondigd worden het doel moet duidelijk zijn opgegeven. Er moet een vertegenwoordiger der regeering worden toegelaten, die hot recht heeft van den voorzitter te vragen den naam van eiken spreker, en die de vergade ring kan sluiten. Bij overtreding van deze bepalin gen kan de voorzitter van een verga dering gestraft worden met. hechtenis tot drie maanden en met 300 roebel boete; de deelnemers aan een verga dering worden bedreigd met hechte nis tot een maand en boete tot 100 roebel." Uit Moskou Vrijdagochtend werd aan de water werken, de tram en de gasfabriek het werk gestaakt. De gouverneur-gene raal maakte bekend, dat het verkeer op don Nikolai-spooiweg en de lijn Moskou-Kazan hervat wordt en dat Uit Pultawa „Heden werd hier een door eenige duizenden menschen bezochte verga dering door Kozakken uiteengejaagd, waarbij vele personen werden ge wond. De couranten verschijnen niet meer." Uit Smolensk ..Het Raadhuis, het post- en het te legraafkantoor worden door militai ren bewaakt." Uit Nowosclierkask ..Een hier gehouden volksvergade ring werd door de_politie ontbonden een aantal personelT"werd gewond." nog De „Vossische Zeitung" doet een verhaal van de reis van PRINS- FR1EDRICH LEOPOLD VAN PRUISEN. die Woensdag uit Warschau naar Berlijn vertrokken is. Er was uit Berlijn een extra trein gezonden om den prins af te halen, die 'savonds om half negen zou ver-' trekken. Toen alles gereed was, en er; reeds een eere-compagnie in 't station i was, kwam het bericht, dat de prins in het paleis van den gouverneur bleef overnachten. Terwijl het personeel nu aan 't pakken was. kwam opeens weer het bevelDadeJijk vertrekken de prins is in den trein. Overal was men in de weer, want de komst, van den prins was door nic- j mand bemerkt. In den trein werden overal soldaten, met de bajonet op 't geweer, opgesteld, alle lichten werden bedekt, de gordijnen stijf dichtgetrok ken ook in den slaapwagen van den prins werd alles donker gemaakt. Om half twaalf ging men op weg, een militaire trein met ingenieurs voorop. Langs den weg stonden troepen, even als bij reizen van den Tsaar. Zesmaal stopte de trein onderweg, omdat, er onraad scheen te zijn, maar 's och tends om 5 uur kwam men behouden aan de Duitsche grens. Aan dc ..Times" wordt nog uit St. Petersburg geseind Een grondwet is aangekondigd te gen Vrijdag a.s., den verjaardag van do troonsbestijging van den tsaar. Er zijn nu een millioen stakers. De toe gangen tot de ministeries zijn geslo ten. De stakers sluiten de winkels, welke door de winkeliers gebarrica deerd worden. De troepen in St. Pe tersburg saamgetrokken wordende, bedragen 60,000 man. Generaal Trepow heeft de kolonels van alle regimenten volmacht gege ven, te doen vuren op volksverzame lingen van meer dan zes man. De po litiebeambten vragen meer salaris. De ..Roess" vraagt kortweg een con- stitueerende vergadering. De meerder heid van de ministers is daartegen. De tsaar moet de beslissing geven. Men voorziet een bloedige ontknoo ping als aan de eischen der stakers niet voldaan wordt. Er worden enor me meetings gehouden in de univer siteit, waarin di© tsaar wordt, aange klaagd. Door KONING OSCAR VAN ZWEDEN is tot den president van denNoorweeg- schen Storthing een schrijven gericht, waarin hij zegt „Nu ik Noorwegen als een volledig van Zweden gescheiden s'taat heb er kend, deel ik u mede, dat ik beslo ten heb afstand te doen van de kroon van Noorwegen, die mij ondanks mijn goeden wil in 'den; loop der ja ren zoo veel' bittere zorgen heeft f>e- reid. Ik wensch echter land &n volk slechts goeds toe. Met het oog op de wijziging, die in de betrekkingen tus- schen de beide landen gekomen is. kan ik niet gel o oven, dat het voor het. geluk van. Zweden of Noorwegen nut tig wezen zou als een prins uit mijn huis de verkiezing tot koning van Noorwegen zou aannemen. In beide landen zou de herhaling van het wan trouwen. dat zich zoowel tegen hem als tegen mij zou keeren, niet uit blijven." „De Koning besloot in den Staats raad van heclen van nu af aan den volgenden titel te voeren„Wij Os car, bij de gratie Gods, Koning dei" Zweden, Goten en Wenden'". Verder verklaarde de Koning, dat hij, nu de scheiding van Noorwegen tot stand was gekomen, in plaats van de leus „Voor het heil der broeder volken". die „Voor het heil van Zwe den" zou aannemen." PRESIDENT LOUBET heeft met den koning van Spanje nog aan enkele jachtpartijen en auto tochtjes deelgenomen en woonde ver der een stierengevecht bij. De presi dent heeft slechts één stier zien doo- den en begaf zich toen naar het Fran- sche gezantschap, waar hij de leden der Fransche kolonie ontving. Voor zijn vertrek naar Lissabon legde de heer Loubet nog den eersten steen voor de Fransche school en bracht hij vervolgens een bezoek aan het Fran- sche hospitaal. Alle Spaansche min'sters hebben hunne portefeuilles ter beschikking van den president van den minister raad gesteld. Deze besloot de zaak te; onderwerpen aan het oordeel van den Koning, die op het oogenblik afwe zig is. DE SULTAN EN DE GEZANTEN. Uit Ivonstantinopel wordt aan de „Köln. Zeit." bericht „Uit goede bron wordt vernomen, dat de Sultan op het verzoek der ge zantschappen om gezamenlijk tot een audiëntie te worden toegelaten, on middellijk na ontvangst een weige rend antwoord gaf." Stadsnieuws De Kleine Vereeniging. Zondag treden in dit variété onder meer op de musicale clowns Obo en lbo, die een komische Alpen-scène zullen uitvoeren. Dan zijn er nog de heer en mevrouw MichelloDe Cock, een duettistenpaar, de Hollandsche soubrette mej. Anna, een kunst- en snelteekenaar enz. Men zie de advertentie 1 Voor Vaderland en Koning. Deze vereeniging houdt Zaterdag 4 November een feestvergadering in de Vereeniging. In deze bijeenkomst zullen de prijzen worden uitgereikt welke behaald zijn bij den in de vo rige maand georganiseerden schiet wedstrijd in de duinen onder Over- veen. Spoorwegambtenaren. Met medewerking van den diohter zanger-componist Johan Schmier zal de Haarlemsche Vereeniging van Spoorwegambtenaren een gezellige bijeenkomst geven op Zaterdag 11 November in de. bovenzaal der Socië teit. „Vereeniging". Na afloop is er bal. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De lloll. Eleetr. Spoorweg-Maat schappij. De Commissie, in wier "handen zijn gesteld de voorstéllen van Gedepu teerde Staten tot wijziging van de voorwaarden waarop door de Provin ciale Staten op 6 Juli 1901 een voor schot uit de provinciale kas is toege zegd aan de Hollandsche Electrische Spoorweg-Maatschappij ten behoeve van den aanleg van tramwegen in de Haarlemmermeer en omgeving, ileeft thans haar ra.pport uitgebracht. Deze voorstellen zijn dooi- Gedepu teerde Staten gedaan, omdat er tus- sclien de Maatschappij en het Rijk geen eenstemmigheid zal verkregen worden, zoolang de voorwaarden dooi de Provincie gesteld, onveranderd blijven. In haar rapport zegt de Commissie, dat door den Staat alleen bet verlof gegeven kan worden om deze lijnen aan te leggen. En van deze macht ge bruik makende, stelt hij voorwaarden waarbij geregeld wordt het recht van naasting door den Staat zei ven. Bij de regeling dier voorwaarden wordt te weinig rekening gehouden met de door andere partijen gestelde voor waarden. Komen die met de belangen, zooals de Staat die begrijpt, niet over een, dan moeten de anderen maar toegeven, anders treedt li ij tot liet sluiten van de overeenkomst niet toe. De Commissie keurt die gedragslijn niet goetl, maa>r zij begrijpt volko men de positie vaii Gedeputeerde Sta ten, die komen met, voorstellen om de door dien Staat (.die onwrikbaar op zijn eischen blijft staan) geëischte overeenstemming tot stand te bren gen. Als de Commissie in het algemeen de vraag stélt, worden door de geda ne voorstellen, van de Provincie zoo danige offers gevraagd, dat het be lang, waarvoor zij subsidie beschik baar stelde, moet schipbreuk lijden, met andere woorden, dat dan de lij nen door de Haarlemmermeer en haar omgeving niet tot siand komen, dan is haar antwoord ontkennend en ad viseert zij in algemeenen zin de voor stellen van Gedeputeerde Staten be houdens enkele opmerkingen, aan te nemen. Ten slotte zegt de Commissie nog „De eischen zijn hard. maar geeft de Provincie niet toe, dan komt de zaak zelve, het aanleggen van de tramwegen in de Haarlemmermeer, in groot gevaar." Zwart en Wit. De Haarlemsche Kunstkring orga niseert een keuze tentoon stel ling van Ned. Zwart- en Witkunst, die van 29 Oct. tot en met 5 Nov. in het Bronge bouw geopend zal zijn. Dit is de tweede groote tentoonstelling, die de H. K. K, hier geeft. Ons wordt daarover medegedeeld Daar een aantal der uitgenoodigde kunstenaars niet terstond werk be schikbaar hadden en velen reeds voor buitenlandsche tentoonstellineen. Ve netië en München. hun werk hadden toegezegd, kon het bestuur er tot zijn spijt niet in slagen deze tentoonstel ling te doen zijn een geheel over zicht der Ned. Zwart- en Witkunst. Dit neemt echter niet weg. dat des ondanks deze expositie voorzeker niet van belangrijkheid ontbloot is. en de meeste vertegenwoordigde artiesten weinig of niet op de gewone tentoon stellingen uitkomen. Derkzen van Angeren exposeert bij na niet, evenals onze beroemde stad genoot Dysselhof. Nieuwenkamp slechts op eigen gelegenheid (woon schip de „Zwerver"). Dirk Nijland slechts bij uitzondering. Roland Holst, de bekende vervaardiger van de fresko's in de Nieuwe Beurs te Amsterdam, gaf de laatste vijf jaren geheel niets te zien, ook Graadt van Roggen, Storm van 's-Gravensande, Toorop, Veldheer en Dupont zijn zeldzaamheden op de gewon^ ten toonstellingen. Het Bestuur heeft geen moeite ge spaard om deze kunstenaars over te halen te Haarlem hun werk ten toon te stellen en door uitbreiding der in zendingen het gemis van andere kunstenaars te vergoeden. De ten toonstelling omvat ongeveer 70 num mers, etsen, houtsneden, litho's en teekeningen. waaronder de jongste voortbrengselen der meeste inzenders en een aantal zeer bijzondere stuk ken. Baden. In het douchebadhuis aan den Kou- denhorn zijn in de afgeloopen week genomen 647 baden in dat aan liet Leidscheplein 691. N i e u w g e b o u w. Naar wij vernémen zal het nieuwe gebouw van de Haarlemsche Jonge- lings-Vereeniging „Pred. 12 IA"'in de Lange Margarethastranl alhier, omstreeks half November in gebruik genomen worden.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1