NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6859 TfflTBcMJlES éage^jss, behalve ©p, tas-> e» IPeasitólEgaa. MAANDAG 6 NOVEMBER 1905 A. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per krie maanden: *^pSS^*^téiy Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Vqor Haarlem - L20 Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel "gemeente?11 Agent geves,lgd 13 (k0m dö JJ0 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. iranf-3 Der post door Nederland I 1.65 Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers 9~K Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Geïllustreerd Zondagsb-acu voo? Haarlem 0.37>£ j. K de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. ÜHgave der Vennootssha? Lcwns Coster Directeur l C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland; Compagnie Générale de Pubüclté Etrangère O. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bts Faubourg Montmartre. AGENDA Zondag 5 November. Bovenzaal Brongebouw: Haarlemsche KunstkringTentoonstelling van Ned. Zwart- en Witkunst, 104u. Teylers Stiohting Museum, 14 uur. BrongebouwHaarl. Muziekkorps Muziekuitvoering, 8 uur. De KroonDe Holl. Tooneelvereen. Mijnheer en Mevrouw Hypocrates, 8 uur. De VereenigingVereenigde Toonee- listenDe man met de Wassen Beelden, 8 uur. Kleine VereenigingSpecialiteiten- voorstelling, 7i uur. Vergadering van" R. K. Onderwijzers. Schietwedstrijd. Schaakwedstrijd. Woestduin Wedrennen, 1 u. 30 m. Maandag 6 November. De Kroonlie Duncan-avond, 8 uur. Vergadering Timmerlieden. OM ONS HEEN cxlvih. EEN GESPREK MET DEN HEER VAN GASTEREN. o- Onze vriend en medeburger, de heer G. J. van Gasteren, is een veel zijdig man. Dat was hij aJ* toen in de Gierstraat zijn hart hem trok naar het tooneel en zijn verstand naar de vleeschhouwerij. Dat is hij na die periode gebleven, getuige het feit, dat 'hij nu de Kroon als schouwburgzaal exploiteerende de Bron er voor een jaar bij heeft ge pacht, wat een van onze bekende ingezetenen, die zich met succes pleegt bezig te houden met het ar- rangeeren van publieke vermakelijk heden, aanleiding gaf om hem voor te stellen, nu ook maar de exploita tie van de Vereeniging er bij te pachten, waardoor hij zoowat het geheele vermakelijkheidisleven van Haarlem in handen zou hebben ge had. Nu, zoo is Van Gasteren niet. Hij is ijverig, maar gunt een ander ook wat en zou er niet aan denken, een monopolie in Haarlem te scheppen, als de Pierpont Morgan van onze vermakelijkheden. Maar zooals ik zei, hij gaat naar de Bron. Er is hem gevraagd, of hij nu als directeur van de Maatschap pij zou optreden, maai- daarvan is geen sprake. Van Gasteren zal de concerten en andere vermakelijkhe den en de buffetten exploiteeren. heeft daarbij het recht over de abon nementen beslissing te nemen en zal dan ook van 1 Januari 1906 af, den abonnementsprijs weer van vijftien gulden verminderen tot op den vroe ger en prijs van tien. „Niet", zoo als hij heel juist zegt, „omdat vijftien voor alles wat de menschen er kre gen, te veel i s, maar omdat ze het blijkbaar te veel vonden en dat toonden, door voor hun lidmaatschap te bedanken.'' Daarover zat >k dezer dagen ge noeglijk met den heer Van Gasteren te praten, 't Was in zijn bureautje in de Kroou, een hokje als een over- dwarse scheepskajuit, gestoffeerd met een stuk of wat portretten van Godowsky, Mossel, van Maurik, een heel verbleekt portret van Schlegel, verder met een petroleumlamp en de schoenen van den bewoner, die bij gemakshalve met een paar pantof fels had verruild. En terwijl we zoo zaten te praten, werd ik opnieuw getroffen door de beweeglijkheid van zijn gezicht, 'de gemakkelijkheid van zijn gebaar en de zware klank van zijn stem en vroeg hem, of hij er nooit aan gedacht had, zelf aan 't tooneel te gaan. En dat was zoo. Toen pas het Nederlandsch Tooneel werd opge richt, had hij er zich aangemeld voor p r e noble, de vaderrollen en meteen een proef afgelegd, die voldeed, maar toen was er in dat emplooi geen plaats. Later kwam Prot hem een engagement aanbie den, „maar", zei de heer Van Gas teren, „toen was ik al in zaken en getrouwd en toen ging het zoo ge makkelijk niet meerMaar al kwam hij ook niet achter het voetlicht, vóór het voetlicht bleef zijn belangstel ling even groothij heeft de groote sterren van de tooneelspe el kunst uit vroeger dagen van nabij gekend Tjasink, Roobol, Peters, mevrouw KleineGartman en spreekt van hen met grooten eerbied. „Soms zie ik nog wel stukken spelen, waarin vroe ger mevrouw Kleine de hoofdrol had, Maria Stuart, Marie Antoinette en zoo, maar zooals zij die speelde, is er nu niemand meer." En toen ik zoo eens rondkeek in 't pijpenlaadje, zei hij „Ja, ik mag miju oude kamer in den schouwburg in de Jansstraat wel betreuren. Daar was 't dikwijls gezellig, er kwamen verschillende menschen zoo eens aanloopende Bock, van Maurik en anderen." Maar ik wou meer van de Bron exploitatie weten. „Wat zal ik daarvan zeggen", betoogde de heer Van Gasteren. „Vriend Munk, die bij me blijft, vraagt me ook al telkens om de lijst van de vermakelijkheden voor 1906, maar 't is amper November, nog vroeg genoeg. Dat wil ik u wel zeg gen, dat er in den zomer minstens een concert in de week zal zijn en Zondags een "s middags en 's avonds, met mijnheer Kriens heb ik al ge sproken, maar er zullen natuurlijk ook andere korpsen worden uitge- upodigd. Ik zal probeeren, ook abon nementen te krijgen in Amsterdam, want dat hebben ze me aangeraden wegens, de electrische tram. De Am sterdammers gaan graag uit en de tram brengt ze tot vlak voor de Bron." „En de tooneelvoorstellingen in de Kroon „Die gaan op de gewone manier door. Weet u wel,dat ik met de ker mis mee, al aan mijn vier en dertig ste voorstelling ben Stumpff van 't Nederlandsch Tooneel placht altijd te zeggenHaarlem wordt in Octo ber pas goed." Het gesprek was intusschen lang niet zoo vlot gegaan als ik het hier neerschrijf. Telkens wanneer er iemand voor het glazen raam vaa 't loketje kwam,, schoof de heer Van Gasteren het open en zette meteen zijn hoed op, voor de tocht, die uit de vestibule van 't gebouw overvloe dig kan aanwaaien, 't Was Dinsdag middag, pas één dag na het optre den van de danskunsten ar es Isidora Duncan en toch kwamen de men schen toen al weer plaatsen halen voor de tweede voorstelling op 6 No vember. Het tableau w,as al aardig druk met blauw bestreept en terwijl ik er zat kwamen allerlei menschen een dokter, haastig uit zijn koetsje gestapt, een jongmensch, zelfs de af- gezante van een pleegzuster. „Ja, 't loopt hard", zei de heer Van Gasteren, „maar "t is ook mooi en de tweede voorstelling moet nóg mooier wezen. Maar we -hebben in de be nauwdheid. gezeten, neen maar. En hij sloeg de handen met een tooneelgeste in elkaar, en schudde het hoofd heen en weer, met een glimlach, waaruit ik meteen kon opmaken, dat de ramp nog goed af- geloopen was. j „Wat dan?" „We waren den heelen dag al druk voor haar bezig geweest. Het tooneel moest heel nauwkeurig wor- den nagekeken, er mocht geen spij kertje, geen splintertje uitsteken, J want ze danst op bloote voeten, wel op een kleed, maar daar kan toch j licht zooiets doorheen steken. Ver- beeld je, dat er iets gebeurd was Hier sloeg de heer Van Gasteren zijn handen boven zijn hoofd in elkaar, met een wanhoopsgebaar, dat de beste acteur hem niet zou hebben kunnen verbeteren. „Enfin, dat kwam dan in orde en alles was 's avonds klaar, de men schen waren allen binnen, de zaal was stampvol en ze was er nog niet. Tegen achten en nog altijd géén Isa dora Duncan in velden of wegen te zien. „Als ze maar niet naar Arnhem gegaan is, inplaats van naai- Haar lem", zei Van der Linden, die het orkest dirigeert, „dat klinkt bijna net zoo en zij weet natuurlijk niet, waar zij 's avonds optreden zal." Enfin, we wachtten nog maar een beetje, maar 't was een benauwd oogenblik. Verbeeld u, zoo'n zaal vol menschen, al dat geld en dan de te leurstelling Daar komt ze me pre cies acht uur, in razende vaart per automobiel uit den Haag. De chauf feur was eerst nog naar de Jans straat gereden, denkende dat hij in den ouden schouwburg wezen moest. Ik kan u zeggen'k had haar wel willen omhelzen, zoo blij was ik en de menschen waren verrukt over de j voorstelling Als om die bewering nader te illustreeren, kwam er een dame voor 't loket om plaatsen te koopen voor j de tweede voorstelling. „Gisterenheb ik slecht gezeten", zoo klaagde zij, „op de tweede rij, achter een grooten dameshoed." j „Hoe denkt u over de stalles enhet parterre?" vroeg de heer Van Gas teren. „Daar denk lik in 't geheel niet over", ze< de dame beslist. Wat kost de eerste rij loges?" j „Zes gulden* mevrouw". „Goeie hemel, achttien gulden voor drie plaatsen Maar twee minuten later had de heer Van Gasteren de drie plaatsen aangestreept en de mededeeling ge daan, dat de plaatsen Zaterdag, Zon dag en Maandag konden gorden afgehaald. Toen het loket weer dicht en de dame verdwenen was, hoorde ik, dat een dame bij de eerste voorstel ling voor acht en zestig gulden plaat sen had gekocht. En dan zou er in Haarlem geen geld zijn om een nieuwen schouw burg te bouwen J. C. P. Suitealandsch Overzicht De Petersburgsche correspondent van de „Times" weet uit goede bron mede te dealen, dat graaf Witte, toen hij een delegatie van redacteurs van dagbladen ontving, dezen mededeel de, dat hij niet in staat was mede te deelen of de censuur was afgeschaft, ofschoon toch het manifest de vrij heid van drukpers waarborgt. Toen de redacteuren deze onverwachte me dedeeling vernamen, vroegen ze hem, vrij sarcastisch, of het manifest al of niet een constitutie had beloofd en of het ernstig opgevat moest worden. Graaf Witte wist ook diaarop niet te antwoorden. Verder deelt dezelfde correspondent mede, dut TREPOF'S INVLOED weder toenemende is, en dat die van Witte reeds bedenkelijk begint te ta nen. In aansluiting daarmede is het be richt uit Weenen aan de „Hamb. Nachrichten". dat een met Russische toestanden zeer vertrouwd diplomaat aldaar, verzekert, dat de vrees gewet tigd is, dat de tsaar graaf Witte zal laten vallen en alle gedane concessies intrekken, als de onlusten blijven aanhouden. De diplomaat is van mee ning, dat die onlusten zijn toe te schrijven aan de ophitsing door de bureaucratie, die daardoor zou trach ten te bewijzen, dat tegemoetkomin gen niets baten en zoo haar eigen po sitie zon willen redden. Daarentegen luiden de berichten uit PETERSBURG van 3 dezer veel geruststellender dan vroegere. De verjaardag van de troonsbestijging van dein tsaar ging Vrijdag kalm voorbij. De straten herkrijgen, al is het tramverkeer nog niet hersteld, haar gewoon aanzien. Er zijn geen patrouilles en geene samenscholingen meer te zien. In het algemeen neemt de bevrediging toe over de door den tsaar toegestane vrijheid en over zijn goeden wil om krachtig de plannen van graaf Witte te ondersteunen. Alles verlangt naar rust en terugkeer tot normale toe standen. Vooral in industrieele, han deldrijvende en neringdoende krin gen wordt dit verlangen krachtig ge uit. Het Petersburgsche Telegraafagent- schap verneemt, dat de oekase betref fende het AMNESTIE-BESLUIT is onderteekend. De keizerlijke amnestie-oekase wijst sommige categorieën van politieke veroordeelden aan, die ten volle bege nadigd worden, andere tot zware straffen veroordeelde personen krij gen belangrijke vermindering van strafvan politieke vergrijpen wordt de straf geheel kwijtgescholden. Het orgaan van het bestuur van DE RUSSISCHE ARBEIDERS PARTIJ bevatte Vrijdag een artikel, waarin men o.a. las „Men geeft ons de vrijheid van ver eeniging, maar de troepen omsingelen de lokalen: men geeft ons de vrijheid van het woord, maar de censuur blijft bestaan men geeft ons de vrijheid van onderwijs, maar de hoogeschool is bezet door de troepenmen geeft ons de onschendbaarheid der perso nen, en de gevangenissen zitten vol Witte wordt ons gegeven, maar Tre- pof blijft; wij krijgen een grondwet, maar de autocratie duurt voort. Kort om, men geeft ons alles, maar wij hebben niemendal." Uit WARSCHAU wordt gemeld Vrijdag is wat kalmer voorbijge gaan. De winkels waxen des voormid- dags geopend, maar werden des na middags weder gesloten. De staking duurt voort. In de vergaderingen voe ren de partijen heftigen strijd. In de verwachting, da.t nog heden de am nestie zou worden afgekondigd, bleef de toestand nog gespannen. De Beurs zond een telegram aan Witte met protest tegen de militaire buitenspo righeden. De onderwijzers aan de stedelijke inrichtingen van onderwijs besloten bet onderwijs voortaan in de Pool- sche taal te geven In een drukbezoch te vergadering besloten de spoorweg beambten te blijven staken, totdat alle wenschen van het volk vervuld zijn. Sedert den opstand van 1863 heeft men niet iets dergelijks te Warschau aanschouwd als in de laatste dagen. Er gaan optochten rond met Pool- sche vlaggen. Tallooze blaadje^ met vaderlandslievende liederen worden op straat rondgedeeld en men hoort voortdurend op straat, voor vensters en van balkons zingen GOD BEHOEDE POLEN. Van de stoepen der kerken en van gedenkteekens af houden de Polen vaderlandslievende toespraken. Winkels en kantoren zijn gesloten en het volk maakt die troepen uit voor „slaven en moordenaars van den Tsaar". Uit. de verschillende telegrammen blijkt hoe langer hoe meer, dat DE ZWARTE BENDE, op aanstichting of in elk geval met oogluiking van lioogerhand, de hand heeft gehad in de moordpartijen der laatste dagen, waarbij vooral de Joden het moesten ontgelden. De reactie heeft op de revolutie ge- aartwoord met een contra-revolutie van liet grootste schuim, dat, met het portret van den Tsaar voorop, de verschrikkelijkste slachtingen en plun deringen heeft aangericht. Daar de overheid geen vin roert, om het janhagel tot relde te brengen, heb ben de burgers in vele gevallen een burgerwacht tot zelfverdediging opge richt. Studenten en stakers werken daarbij vreedzaam samen, om de or de te herstellen, "cle arme vervolgde joden te beschermen etn de boosdoe ners te bestraffeoi. Vooral te ODESSA heeft men vreeselijk huis gehouden. De correspondent van de „Daily Mail" meldde daaromtrent Vrijdag Het plunderen en schieten heeft den geheelen afgeloopen nacht geduurd. In de voorstad Moldawanka is nau welijks een huis onbeschadigd geble ven. De tooneelen van verwoesting zijn verschrikkelijk. Honderden joden zijn gedood, hun winkels vernield en hun goederen over de stxaat uitge strooid. Een bende drong het erf van eon Engelschman binnen, die een maga zijn van landbouwgereedschappen in Moldawanka heeft. De indringers wa ren gewapend met bijlen en revolvers en wilden het huis vernielen. De En gelschman slaagde er echter in, hen te overtuigen dat hij een Christen was en noodigde hen uit binnen te ko men, waar hij hun geld en wijn gaf, zoodoende zijn eigen leven en dat van zijn gezin reddende. In de stad zelf vuurde het volle van de balkons en de soldaten antwoord den hierop. Ook daar werden huizen vernield. Vrijdagochtend hield het vuren van de balkons aan, en de troe pen schoten nog steeds terug. Het is onmogelijk uit te gaan. zonder gevaar te loopen beschoten te worden. Op den Polsky-heuvel, over welken de weg naar de haven loopt, zijn ver scheidene machine-kanonnen opge steld .De soldaten, die ze bedienen, zeiden dat zij, als men van balkons schoot, de huizen zouden platschie ten. Omstreeks twee uur hoorde ik een verschrikkelijk vuur van machine-ka nonnen en revolvers. Een huis werd geheel verwoest, nadat het grauw het geplunderd had. Later op den middag trokken geüniformeerde politieagenten en afdeelingen soldaten door de stra ten, onder het geroep van .BLIJFT WEG VAN DE VENSTERS I" Wanneer men op hen vuurde, scho ten zij terug. De stad is nu wat kalmer. Men hoort nog af en toe schieten, en het plunderen duurt nog voort in de ar mere wijken. Vele joden hebben de wijk genomen in hotels, terwijl ande ren aan boord van stoomschepen in de haven zijn gegaan. Juweliers- en horlogemakerswinkels zijn leegge roofd. De Engelsche inwoners zoeken be scherming bij den consul, en vele hunner spreken er van om op schepen te vluchten. De haven is volkomen rustig. De troepen bewaken alle consula ten en artillerie is op verschillende punten van de stad opgesteld. De „GEORGANISEERDE ZELF VERDEDIGING" trad kraclitig op tegen het gepeupel. De stad ziet er uit als een oorlogs kamp. De studenten namen 200 man nen uit het gepeupel gevangen, en sloten dezen op in de universiteit. Duizenden oproermakers zijn ge wond. Een telegram uit KISJINEF meldt, dat aldaar een vreeselijk bloed - blad is aangericht, honderden zijn ge dood en tallooze anderen gewond. Volgens een telegram uit Nicolajef is de geheele stad in handen van na tionalistische bandieten, die de Joden uitplunderen en vermoorden. Een soortgelijk bericht komt uit Sebas- topol. De „Köln. Zeit." verneemt uit Kiel, dat een draadlooze telegraafverbin ding tusschen MEMEL EN PETERHOF door den kruiser ..Lübeck" en 7 torpe dobooten tot stand is gebracht. Torpedoboot 7 ligt ten anker voor Peterhof, de ..Lübeck" en torpedoboot S. 120 hebben draadlooze telegraaf toestellen aan boord. Het verband van spoorwegbeambten heeft, volgens een telegram uit Pe tersburg, besloten, de staking voort te zetten, voornamelijk om te belet ten, dat er troepen naar FINLAND gezonden worden. Daar hebben de stakers nog hel roer in handen. Ritzau's Bureau vernam uit Hapa- randa, dat Lu den nacht van Donder dag op Vrijdag per spoorweg-telegraaf door de stakers te Tornea het volgen de telegram uit Heisingfors was ont vangen „De Senaat is ontbonden, senatoren on gouverneur-generaal zijn ontsla gen over het algemeen is de toestand kalm." Uit Tusby, een station bij Helsing- fors, kwamen Vrijdag 100 infanteris ten aan met 8 kanonnen, de soldaten weigerden echter te schietenop ver schillende plaatsen sluiten de troe pen zich bij de eiechen van het volk aan. Officieus wordt nog bericht „De geheel nieuwe, voor prins Iwau Michiailowitsj (gouverneur Obolensky) uitgewerkte, aan de voornaamste volkswenschen te gemoet komende in structies, wei-den door een particulier koerier overgebracht die echter, merk waardigerwijze, nog niet te Helsing- fors is aangekomen." Daarentegen ontvingen te Parijs wonende Finnen bericht, dat de lei ders der beweging er geen oogenblik over denken met Petersburg verder te onderhandelen. „Met den' naam Obolensky is het zwam boek der Finsche gouverneurs voor goed afgesloten." UIT ANDERE LANDEN. De woelingen in Rusland hebben een weerklank gevonden in OOSTENRIJK-HONGARIJE, waar Vrijdag in talrijke plaatsen be langrijke betoogingen plaats hadden ton gunste van de invoering van al gemeen kiesrecht. Te "Weenen kwam het tot een botsing 'met de politie, waarbij 30 personen ernstig gewond werden. NOORWEGEN EN ZWEDEN. Volgens het ..Norsk Telegramby- reau" heeft koning Oscar aan de Noorweegsche regeering medegedeeld dat de leden van het Zweedsche ko ningshuis zich zouden terugtrekken uit de tot dusver door hen bekleed,e rangen en waardigheden in het Noor weegsche leger en de Noorweegsche marine. DE EERSTE ENGELSCHE GEZANT IN NOORWEGEN. De heer Arthur Herbert, gezant te Darmstadt, is benoemd tot Britsch ge zant in Noorwegen. UIT DE FRANSCHE KAMER. In antwoord op een interpellatie van het lid Vaillant. die naar aanlei ding van de werkstakingen te Long- wy een motie van afkeuring had in gediend tegen den minister van"oor log. verklaarde deze, dat hij alleen naar Longwy was gegaan om de ge moederen te kalmeeren. Maxence Rol- des, die de staking had georganiseerd had hem alleen begeleid om hern in lichtingen te verstrekken over den toestand der arbeiders. Later telegram. De Kamer nam met 444 tegen 55 stemmen een een voudige motie van orde aan. iadsnieuws KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. Hei is ongetwijfeld overbodig er aan te herinneren, dat morgen. Zon dag, de wedstrijd HaarlemH. F. C. zal plaats hebben op het terrein van eerstnoemde aan den Schoterweg. Elk Haarlemmer, die zich slechts een weinigje interesseert voor het voetbalspel, weet dit, en heeft er reeds verlangend naar uitgezien. Hieraan te herinneren is dan ook ons doel nietwel willen wij in het geheugen terugroepen hoe de vorige wedstrijden tusschen onze beide eer ste klasse clubs eindigden. In het voorjaar van 1903 werd door den Haarlemsehen Voetbalbond be sloten om een gouden medaille uit te loven voor een competitie om het kampioenschap van Haarlem, waar aan alleen deel zouden kunnen ne men Haarlem en H. F. C. Dit werd gedaan, omdat deze clubs, wegens I afzonderlijke indeeling bij den Ne- derlandschen Voetbal Bond, anders niet meer tegen elkaar zouden spelen. Bepaald werd. dat er elk seizoen twee of drie wedstrijden gespeeld zouden worden, terwijl de medaille I driemaal gewonnen moet zijn, om eigendom te worden, i Nog in het seizoen 19021903 wer den de eerste wedstrijden gespeeld. De eerste werd gewonnen door H. F. C. met 2—1. de tweede door Haar lem met 2—0. terwijl H. F. C. den beslissender! wedstrijd won met 41, zoodat deze voor het seizoen 1902 1903 eigenaar der medaille werd. Ook in het seizoen 19031904 won nen de H. F. C.'ers haar. door Haar lem te riaan met 42 en 4—1. Haarlem behaalde in het seizoen 19041905 evenwel de overwinning. De eerste wedstrijd eindigde in een drawn 14, terwijl ook de tweede een gelijk spel. 3—3 tot resultaat had. Haarlem protesteerde echter tegen één goal, wat tengevolge had, dat beslist werd, dat het dezen laatsten wedstrijd met 32 gewonnen had. H. F. C. won de medaille dus twee keer en Haarlem één maal. Heden vangt de competitie aan voor het seizoen 19041905. Welke der clubs ditmaal zal zegevieren Nie mand kan het met zekerheid zeggen. Beiden hebben goeden moed temeer daar de sterkte der elftallen elkan der dit seizoen niet veel ontloopen. Het zal dus Zondag een spannen de strijd zijn. die ongetwijfeld veel belangstellenden zal trekken. Wij vernemen nog, dat beide clubs in staat zijn hun volledige elftallen in het veld te brengen, wat zeer toe te juichen is. omdat daardoor de match spannender en interessanter zal worden. Als het weder nu maar medewerkt is een prachtige voetbaldag te ver wachten. Spectacle Concert. Bij het spectacle concert, dat Vrij dagavond aan de leden der Sociëteit Vereeniging en hunne dames werd aangeboden, was Speenhoffs optre den het voornaamste punt van het programma. De dichter-zanger. die zich van alle andere zangers op der gelijke uitvoeringen onderscheidt door beschaafdheid in toon en voor dracht. gaf een vijftal liedjes ten bes te. waaronder de ode aan Dr. Kuvper en 't bekende verhaal van den Utrechtschen milicien. Toch kunnen zijn grappen niet halen bij zijn liedjes met tragischen ondergrond, zooals dat van de twee jonggetrouw den. die een winkeltje in groenten opzetten, zonder succes, van honger de uien en peentjes zelf opaten en als eerste klant in hun winkeltje kregen een meisje, dat kwam vragen of de baas ook een muntje van tien gulden wisselen kon. Hij werd zeer toegejuicht. Van de overige nummers wijzen wij speciaal op de twee Slavische acrobaten, een jong meisje met sterke armen en een sterk gebit en een jongen man, die aan de ringen en het rek zeer supe rieure gymnastiek te zien gaf Orienlaalsche Tento on- stell-i ng. Aanstaanden Zondag zal de Orien laalsche tentoonstelling, alsmede de tentoonstelling der houtsnijwerken, die door eenige Haarlemsche dames werden vervaardigd, in het Museum van Kunstnijverheid geopend zijn. Akte-examens vrije- en orde- oefeningen der gymnastiek. Amsterdam. 3 November. Geëxami neerd 11 candidaten. Geslaagd o. m. de heer 1'. Winkel, van Haarlem en Mej. T. Heuvel, van Haarlem. Geen winter in 't hoofd! Als eene bijzonderheid kunnen we melden, dat thans nog eon kanarie vogel van den heer S. Lettinck in de Gierstraat is gaan broeden, niette genstaande deze vogel in een koele buitenkamer wordt verzorgd.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1