„VOOR VADERLAND EN KONING". Er was Zaterdagavond veel publiek aanwezig in de groote zaal der socië teit „Vereeniging". Dit vond zijn re den in de gezellige bijeenkomst wel ke de „Vereeniging tot verhooging van *s lands weerbaarheid „Voor Va derland en Koning" zooals de lange, officieele naam der vereeni ging is daar hield. De bijeenkomst begon met een toespraak van majoor J. J. Zeewoldt, die alvorens over te gaan tot de uit reiking der prijzen, behaald in den schietwedstrijd van den Haarlem- schen Bond van Schietverenigingen, herdacht hoe der vereeniging „Voor Vaderland en Koning" in het afgeloo- pen jaar een zeer verdienstelijk man was ontvallen door het overlijden van den neer G. C. Merens. De over ledene was niet alleen sedert 31 ja ren lid der vereeniging geweest, hij was ook bestuurslid. Herinnerende aan de verdiensten des heeren Me rens constateerde spreker, dat zijn naam in de vereeniging steeds met eere zal genoemd worden en zijn per soon steeds in de herinnering der leden zal blijven voortleven. Ook de Haarlemsche Bond van Schietverenigingen had een verlies te betreuren en wel van zijn eare- voorzitter, kolonel J. W. Draayer, die, hoewel slechts korten tijd tot den Bond in betrekking staand^ «ich als een eerlijk en rechtschapen mensch had doen kennen. Doch ook hier gold het„Le roi est mort, vive le roiDaarom had men uitgezien naar iemand, die de plaats des overledene zou willen en kunnen innemen. Men was hierin zeer gelukkig geslaagd, doordat de kolonel H. C. Neeteson, commandant van het 10de regiment infanterie had toegezegd -deze functie te willen aan vaarden. Herinnerende aan den gehouden wedstrijd van den Haarlemschen Bond van schietverenigingen, bracht de heer Zeewoldt hulde aan mevrouw Koolhoven van het Bloe- mendaal-commando. Spreker hoopte, dat haar voorbeeld een opwekking zou zijn voor de Haarlemsche dames om ook de edele schietkunst te gaan beoefenen. Majoor Zeewoldt stelde daarop voor en er werd met luid applaus toe besloten om aan mevrouw Koolho ven het Eere-lidmaatschap aan te bieden. De heer A. Koolhoven, bedankte, als afgevaardigde van zijn vrouw, majoor Zeewoldt voor zijn woorden en voor de aanbieding van het Eere lidmaatschap. Zich bij het gesproke ne aansluitende, hoopte de heer Koolhoven, dat het gegeven voorbeeld navolging zou vinden, opdat indien de nood aan den man kwam èr we der een Kenau Simonsz Hasselaer aan het hoofd eener vrouwenschaar zou kunnen optreden. Den heer Zeewoldt zeide spreker nog dank, dat deze, de populairste en sympathiekste man uit deschiet- wereld, wel de moeilijke en niet al tijd aangename taak op zich heeft willen nemen om als leider op te treden. Daarom verzocht hij den aanwezigen een hoera aan te heffen voor majoor Zeewoldt. Aan dit ver zoek werd op geestdriftige wijze ge hoor gegeven. Hierna werden de prijzen uitge reikt. Later zullen die, welke in den ouderlingen wedstrijd van „Voor Vadei'land en Koning" werden be haald, uitgedeeld worden. Vervolgens werd het programma af gewerkt. De heer Van den Eynde en korpo raal Van Krimpen gaven een partij degen ingeleid door het groot saluut. Bijzonder was de partij niet. Alleen een stoot 'n coup droit toege bracht door den heer Van Krimpen konden we waardeeren. 't Sierscher- men schijnt in Haarlem niet meer bijzonder te worden beoefend. Verder was de avond aan de pret gewijd. De gezusters De Lange gaven pis ton- en fanfare-duetten, de heeren Zwaaf en Soesman waren allerko- mïekst in hun creaties, terwijl ook mej. Elise als Soubrette den aanwe zigen aangename oogenblikken ver schafte. Dit programma was om elf uur be ëindigd en toen ging men aan den dans, waarmede nog eenige uren in gezellige stemming werden doorge bracht. Soliste n-E n s e m b 1 e-Q uint et. In het Brongebouw gaf het Hol- landsch Solisten Ensemble-Quintet, onder directie van Joh. M. Schouten Zaterdagavond een uitvoering met medewerking van den bekenden Haarlemschen komiek A. M. Vrugt. 't Was jammer, dat deze uitvoering minder goed bezocht was, want de muziek en de voordrachten waren zeer te roemen. Na afloop der uitvoering was er gelegenheid tot dansen. Schietwedstrijd. De Zondag gehouden schietwed strijd van de sclierpsclu ttefrs-vereeni - ging ..Haarlem" kon niet geheefl be slist worden en zal Dinsdagavond voortgezet worden. De dag-medaille op het cylimier-ge- weer werd behaald door den heer P. Smit van Cladius Civilus, met 93 pun ten. en de djagunedaillc op de buks door den heer J. F. Borghouts, met 96 punten. T e c h n. Vriendenkring. Dinsdagmiddag houdt bovengenoem de vereeniging een excursie naar de werkplaatsen van de firma B. Hagen, Groot Heiligland, om daar het machi naal bewerken van hout te bezich tigen. Mineraalwaterfabrik anten. Aan den Minister van Justitie is het volgende request verzonden Geeft met den diepsten eerbied te kennen het Bestuur van den Alge- meenen Nederlandschen Bond van Mineraalwaterfabrikanten en Bier handelaren. gevestigd te Amsterdam, als rechtspersoon erkend bij K. B. van 14 December 1901 no. 56, dat op de gronden breedvoerig ont wikkeld in eene bij dit adres gevoeg de Memorie van Toelichting adres sant Uwe Excellentie met aandrang wenscht te verzoeken in het ontwerp van wet tot wijziging en aanvulling van het Wetboek van Strafrecht, in gediend bij Koninklijke Boodschap van 19 September 1904, als art. 337bis alsnog te willen opnemen de volgende bepaling Hij die opzettelijk flesschen. krui ken. siphons, fusten of andere voor het daarin afleveren van dranken be stemde voorwerpen voorzien van eens anders naam of firma of van het. merk, waarop een ander recht heeft, wederrechtelijk verkoopt, te koop aanbiedt, aflevert, in vorraad heeft ten verkoop of ten einde ze te gebruiken voor het daarin afleveren, i van dranken, welke niet vervaardigd zijn door of betrokken van dengene wiens naam. firma of merk op het de dranken inhoudende voorwerp voor komt. wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste drie hon derd gulden. Gelijke straf wordt toegepast op hen. die opzettelijk eens anders naam of firma of het merk waarop een ander recht heeft, voorkomende op eenig in het eerste lid genoemde voorwerp, wederrechtelijk onkenbaar of onleesbaar maakt of op eenigerled wijze daarvan verwijdert. dat adressant tot zijn leedwezen heeft bemerkt, dat bovenaangehaald ontwerp van Wet tot wijziging en aanvulling van liet Wetboek van Strafrecht door de Regeering is in getrokken redenen waarom adressant Uw Ex cellentie thans eerbiedig verzoekt bij eventueele wijziging en aanvulling der Strafwet genoemde bepaling daarin wel te willen opnemen. Hetwelk doende namens voornoem den Bond, (w. g.) D. J. J. A. DE LEUR. Voorz. J. A. AUKES, Secr. J. D. DIEKER, Penningm. Bij dit adres is een uitvoerige Me morie van Toelichting gevoegd. J. C. van Vendeloo. Te Amsterdam is de vorige week plotseling overleden, 36 jaar oud pas, de heer J. C. van Vendeloo, directeur der ballastrmaatschappij „Vogelen zang", vroeger aannemer en lid van den raad te Velsen. Als aannemer heeft hij oolc in Haar lem euii omgeving groote werken tot stand gebracht, zoo bijv. onze water leiding, de remise van do E. N. E. T,, het Zusterhuis te Meerenberg, de nieu we uitbreiding aan de Werkplaats der H. IJ. S. M., villa's in „Duin en Daal", de remise voor de stoomtram HaarlemAlkmaar, enz. De overledene had zich tal van vrienden gemaakt, door zijn joviaal karakter en aangenaam, prettig hu meur is door velen zijn zoo plotseling on onverwacht verscltedden met ont zetting vernomen. Een hartkwaal maakte een einde aan dit zoo nuttig en nog zooveel be lovend leven. In de af deeling Haarlem van den Nederlandschen Protestantenbond zal Maandag 13 dezer als spreker optre den prof. Dr. H'. Y. Groenewegen, van Leiden, met het onderwerp Het Materialisme en de Godsdienst, le voordrachtHet Materialisme ais Wereldbeschouwing. Deze voordrachtenreeks van den Leidschen hoogleeraar heeft elders zeer groote belangstelling gevonden. Gev. voorwerpen. Een vloermat, een ceintuur, een kinderzak met inhoud, een parapluie en een portemonnaie met geld. Verduistering. De slachter C. de Wit, wonende Spaarnwouderstraat 95. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zijn loop jongen C. Rozenhart, oud 16 jaren, zich uit de voeten heeft gemaakt met eenige guldens, die hij bij zijne klan ten had opgehaald. Uit de Omstreken De slager Van Eek had aan de Breestraat Zaterdagochtend het on geluk, tengevolge van het struikelen van zijn hit, van zijn wagen af te vallen en zijn rechterhand te breken. SLOTEN. In de raadsvergadering van j.i. Zaterdag zijn benoemd tot onderwij zer alhier L. van Dijke te Meppel (met hoofdacte) en D. L. Zinkweg te Die- men. VELSEN. De stoompont vaart nu dag en nacht en voert sedert Zaterdag ook de tram over. De brug is openge draaid, doch de aannemer voor het sloopen heeft nog geen toestemming haar weg te nemen. Tot nu toe zijn er geen ongevallen voorgekomen. Het is den betrokken ambtenaren opgevallen hoezeer het verkeer is toe genomen en dit schijnt hun geen ge voel van gerustheid te geven. De handpont en ook een bootje liggen gereed om dienst te doen als er on verhoopt een defect aan de stoom pont mocht- komen. OndertrouwdJ. v. d. Kolk en S. Doesburg. W. Blinkhoff en K- Wij- ker. J. P. Groenendijk en G. M. Dam. Getrouwd G. H. Vellema en Knegt - W. Onkoop en J. Hoogeduin. Bevallen A. Cornelissen, geb. Ten Voort, d. D. van Pel, geb. Glas, z. N. Poel, geb. Weegman, z. A. Zwanenburg, geb. Bouwendaal d. T. M. ter Voort, geb. Beinigen, d. B. van Hegot, geb. Hemnuk, z. T. Sneekes, geb. Wijker z. D. Bakker geb. Peper, z. Overleden. G. Dekker, 28 j. DE VELSERPONT. Zondagmiddag goed 2 uur kon de pontkapitein de rails van pont en brug niet tegenover elkaar krijgen, zoodat de tram er niet op kon. Na een goed kwartier probeeren gaf men het op en werd last gegeven de brug dicht te draaien, waarvoor de pont toen ging, na 1/2 uur opont houd te hebben gehad. Als er nu eens geen brug geweest was, wat had dan moeten geschie den WIJK AAN ZEE EN DUIN. Te Wijk aan Zee brak Zaterdag ochtend brand uit in de brandstof- fensehuur van W. Paap. Door kracht dadig optreden van eenige ingezete nen werd de brand in den aanvang gestuit. Verzekering dekt de schade. Dr. KUYPER. Naar verluidt moet dr. Kuyperzich op het oogenblik te Sebastopol bevin den, een der Zuid-Russische steden, waar, gelijk men weet, de revolutio't ergst woedt. C,N. Ct.") M1NISTEFUEELE VERSTROOID HEID. Van den meest verstrooiden minis ter van het vóór-vorige Kabinet ver- haait men de volgende anecdote. Hij had in een hotel gelogeerd en liet zich 's morgens zéér vroegtijdig roepen. Er was toen nog geen van de medegasten op. Al hun schoenen en laarzen stonden nog vóór hun deuren, en onze minister merkte dat op, omdat hij tevergeefs de zijne voor zijn deur zocht. Waar waren die nu Er was geen tijd te verliezen. Zijn trein vertrok binnen 't kwartier. En ten einde raad kiest Z. Exc. een paar uit, dat hem "t best schijnt te zullen passen. Beneden laat hij bij den portier J van 't hotel een gouden tientje achter, om den verontwaardigden eigenaar van de meegenomen laarzen tenmin ste «enigszins schadeloos te stellen. Maar... de eigenaar heeft zich nooit opgedaan. Zijn verstrooide Excellentie hai zijn eigen laarzen aangedaan ('s Hert. Crt.) Koloniën BLOEMENDAAL. De oude directeurswoning te Mee renberg wordt ingericht voor Broeder huis. Daarmede wordt voorzien in een reeds te lang gevoelde belioefte. SCHOTEN. De veldwachter Heertjes heeft Zon dagmiddag een jachtgeweer in beslag gefliomen. waarmede eenige jongelui zich op den openbaren weg bevonden, blijkbaar om daarmede vogels te schieten. HAARLEMMERMEER. De afdeeling van het Witte Kruis alhier heeft met het oog op de typhus gevallen op vaartuigen liggende in de ringvaart, eene waarschuwing ge richt tot de ingezetenen tegen het gebruik van water uit die ringvaart en daarbij medegedeeld dat goed drinkwater steeds te Hoofddorp kos- teiloos verkrijgbaar is. Wij meenen het bestuur der afdee ling er op te mogen wijzen, dat de bedoeling heel goed is, maar dat 1 Hoofddorp 2 3 uur van den ringdijk al ligt, wel wat ver om drinkwater te j gaan halen Agenda van de vergadering van raad der gemeente Haarlemmermeer, op Donderdag 9 November. 1. Wijziging poiitie-verordening. 2. liet vaststellen van het suppletoir kohier omslag 1905. CELEBES. Aan de „Java-Bode" wordt dato 2 October uit Makassar geseind Den 25en September werd uit Pos- so gemeld, dat de colonne, onder be vel van den le-luitenant der infante rie H. J. Voskuil over Dongala La- rangonan naar Watoennoedjoe is gemarcheerd en op laatstgenoemde plaats den 22en September. Tomo- dampo heeft opgelicht. Onderweg werd veel verzet ondervonden. In kampong Paloe trachtte de bevolking den gevangene te ontzetten. Verschei dene aanvallen, met dat doel onder nomen, werden door de patrouille af geslagen. De posthouder van Daba- lan kreeg bij die gelegenheid een schotwond in het rechterbeen. Den 23en ging de marsch verder van Pa loe naar Tobali waar 't detachement op de Palelen werd ingescheept, welk vaartuig de troepen naar Posso te rugbracht. Spoedig zal een tocht ondernomen worden naar den zuidelijken oever van het Posso-meer, tot zuivering van de bovenlanden waar zoo mogelijk in verband met de colonne, welke uit Loewoe naar het meer oprukte, zal worden opgetreden. Men denkt, dat de colonne Voskuil tegen den 15en October zich ten noor den van Takoiekadjoe zal bevinden. De „Java-Bode" teekent hierbij aan: Tomedompo. het Possosche hoofd, dat volgens ons telegram uit Makas sar, door luitenant Voskuil werd op gelicht, is de hoofdaanlegger van den moord op de bedienden van de toko van Massing te Tambarana aan de Tominibocht gepleegd en de ziel van het verzet in Midden-Celebes. Het ..Soer. Hbld." vernam, dat bij de po- gingen om het gevangen hoofd zijn vrijheid te hergeven, ruim honderd j vijanden in het zand beten en dat daaronder ook Tomedompo's zoon be hoort. S. D. A. P. AMSTERDAM. De revolutie in Rusland. De groote Paleiszaal was Zaterdag avond grootendeels bezet met belang stellenden, die voldaan hadden aan den oproep van het strooibiljet om te demonstreeren naar aanleiding van de revolutionnaire beweging in Rus land. Als sprekers waren uitgenoodigd mr. P. J. Troelstra, dr. Herman Gor ter en een buitenlandsche partijge noot dit bleek te zijn een Russische uitgewekene, lid van den „Jüdisdher Arbeiter-Bund." Aan het einde der vergadering werd de volgende mot'e aangenomen: „De groote openbare vergadering, enz. gehoord de uiteenzetting der Rus sische revolutie, begroet de Russische proletariërs als de bewerkers der bevrijding van het despotisme, en tevens als nieuwe bondgenooten in den strijd van de arbeidersklasse aller landen tegen de kapitalistische maatschappij. en roept de Nederlandsche arbei ders op tot het geven van krachtigen financieelen steun." Ten laatste sprak Hervaille nog een enkel woord in 't Russisch, op verzoek van enkele aanwezige Rus sen. Hierna klonk dan ook een „Nitsjewo" door de zaal. Na afloop werd er gecollecteerd voor het Russische proletariaat. Door enkele gezagvoerders van met graan geladen stoomschepen was ver der reeds gebruik gemaakt van een clausule in sommige cognossemen ten voorkomende betreffende het over boord in lichters of aan dek le veren, en zij laten dientengevolge aan boord hunner schepen de lading graan ongewogen over boord zetten. Zoo geschiedt o. m. op het in de Rijn haven liggende stoomschip Padding- ton. Hoewel de beëedigde wegers en me ters zich strikt afzijdig houden van de andere categoriën in het havenbe drijf. acht men het in het algemeen vrij zeker dat grootcre moeilijkheden in het havenbedrijf voor de deur staan. Zaterdagavond was in het vereni gingsgebouw een vergadering belegd van de algemeene havenarbeidersver. een5ging onder leiding van den heer Wessels. Deze bijeenkomst werd even wel strikt huishoudelijk verklaard. Na afloop deelde de heer Wessels aan de pers mede, dat geen beslui ten waren genomen. Men vernam, dat uit de vergade ring stemmen waren opgegaan om in elk geval niet ongewogen overboord te lossen, terwijl tevens werd voorop gesteld. dat zoo de havenarbeiders er toe kwamen om het werk neer te leg gen. dit dan toch in geen geval zou zijn" onder de leuze „weg met de ele vators". doch met eigen eïschen van verkorting van arbeidsduur en ver hooging van loon. Een beslissing werd intusschen uit gesteld tot Maandag en dat viel niet te verwonderen, waar de vergadering ook al neemt men in aanmerking dat alleen leden toegang hadden, zeer slecht bezocht was. Van de ongeveer 700 havenarbeiders, die bij de veree niging heeten aangesloten, waren er zeker niet meer dan 100 in de zaal. Zondag werd een openbare vergade ring gehouden van de wegers en me ters uitgaande. De controleurs heeten voornemens om te eischen, dat bij lossing met de elevators, waarbij niet meer dan 5 controleurs noodig zijn. toch het oude aantal van 15 aan boord van het schip moeten worden genomen. Zij gaan daarbij uit van de veronderstel ling, dat de controleurspatroons toch .afgescheiden van de wijze van lossen hetzelfde commissieloon genieten, zoo. dat zij door bestendiging van den bestaanden toestand voor hun arbei ders zelf niet minder worden. vervolging wegens smaad in te stel len. HINDERLIJK VOLGEN. De werklieden, die op het werk van den heer Kloots in de Van Beu- ningenstraat arbeidden, werden Za terdagmiddag half vijf, geëscorteerd door een detachement politie en eeni ge bereden politie-agenten naar hun ne woningen in de Borgerstraat ge bracht. Uitgenomen wat gefluit en geschreeuw van meest opgeschoten jongens viel er niets bijzonders voor. Vooral de bereden politie wist ervoor te zorgen dat de werklieden onge hinderd hun woningen bereikten. OVERTREDING DRANKWET. Na daartoe van hooger hand ont vangen bevel, maakten eenige rijks veldwachters te Rotterdam eenige korte reizen met passagiers-stoom- booten, ten einde te zien in hoeverre daar aan boord de bepalingen van de Drankwet werden nageleefd. De uit slag daarvan was, dat tegen alle hof meesters proces-verbaal werd opge maakt wegens het verkoopen van sterken drank in het klein. 1 DIEFSTAL. Toen de logementhouder C. B. in De i Posthoorn te Rheden zich Donderdag avond omstreeks 11 uur naai- bed be gaf. miste hij een blikken trommeltje, inhoudende een bankbiljet van ƒ300. 1 van 100, 1 van 60, 1 van ƒ40. eenig klein geld en geldswaardige pa- j pieren, hetgeen in een alcoof achter de gelagkamer op een plank boven het ledikant had gestaan en waaruit hij 's avonds om zes um- nog geld had i gewisseld. De dieven schijnen binnen- j geslopen te zijn. want sporen van braak waren niet te bespeuren ach- I ter het huis op het land echter kon men duidelijk voetsporen zien van twee personen, die naast eLkander haastig het bosch waren ingeloopen. Van Hilversum is Zaterdagmorgen gevankelijk naar Amsterdam gevoerd de dienstbode, die Donderdag jl. werd aangehouden, verdacht van diefstal eener japon van de familie Van L. aan den Laarderweg aldaar, welken dienst zij met November verlaten had. De verdachte heeft bekend, niet alleen een japon, maar nog vele ande re kleedingstuikken ontvreemd te heb ben. Binnenland TWEEDE KAMER. De leden der Tweede Kamer der Sta ten-Generaal zijn tegen Dins- j dag 14 Nov. a.s. des voormiddags te 11 uur tot eene openbare vergade- i ring bijeengeroepen. MINIST. BEZOEK AAN DELFT. Omtrent 't bezoek van den min. van oorlog aan de militaire magazijnen te j Delft verneemt 'de „D. Crt." de vol gende bijzonderheden i Voor Z.Exc. het magazijn verliet, werd nog een kort onderhoud ver- j leend aan den werkman J. ter Haar, j in zijn qualiteit aJs 2e voorzitter der vereeniging „De Rijkswerkman", die Z.Exc. met nadruk; er op wees, dat in de tegenwoordige omstandigheden een loon van 7.80 minimum en van /9.60 maximum, totaal onvoldoende is om in -de allereerste levensbehoeften te voorzien. Z.Exc. beloofde de be langen der werklieden te zullen be hartigen. BEVERWIJK. Beroepen bij de Doopsgezinde ge meente te Beverwijk Ds. Glasz te Alkmaar. Bij Kon. Besl. is J. van Deventer Szn., arts, consulteerend geneesheer voor geestesziekten, te Amsterdam, met ingang van 1 December benoemd tot inspecteur voor het staatstoezicht op krankzinnigen en krankzinnigen gestichten. DE STAKING AAN DE VIADUCT TE AMSTERDAM. De staking aan de werken voor het nieuwe Westelijk viaduct is afgeloo- peii'. De directie heeft een onderhoud gehad met de werklieden zelf, waar bij zij dezen mededeelde, dat de ge- steilde eischen niet werden ingewilligd doch iedere staker zich kon aanmel den en weer zou worden aangenomen. Daarop hebben de srtakers eieren voor hun geld gekozen en zijn Zaterdag ochtend weer aan 'twerk gegaan. De correspondent in Amsterdam van de N. Ct. meldt nog de volgen de bijzonderheden over de beëindi ging- Zooals wij reeds zeiden, pleegden de caissonarbeiders met hun actie contractbreuk. Zij hadden zich name lijk individueel verbonden op de over eengekomen arbeidsvoorwaarden te werken tot de voltooiing van het noordelijk deel der fundeering. dat is tot Februari of Maart a. s. Drie gulden werd wekelijks van hun loon ingehouden totdat een maximum van f50 als waarborgsom voor de richtige naleving zou zijn bereikt, welk be drag met 10 premie verhoogd zou worden terugbetaald, zoodra de noor delijke pijlers gereed waren. Vrijdag avond nu zijn alle contractarbeiders bij deunvaarders-exploit gesommeerd Zaterdag voor 10 uur zich aan te mei. den tot hervatting van den arbeid, op straffe anders de waarborgsom, die van sommigen reeds 30 tot 40 be droeg, te verbeuren. Dank zij deze krachtige herinnering aan hun plich ten en de uit verzaking daarvan voortspruitende nadeelen. verloren de anarchistische leiders hun vat op de massa en lieten de menschen zich niet langer van den arbeid afhouden. DE GRAANELEVATORS TE ROTTERDAM, j Vrijdagnacht is in eene vergade- ring van beëedigde wegers en meters, de categorie, die zich het meest door de graanelevator benadeeld acht, eene j werkstaking geproclameerd. - Tengevolge daarvan is op ongeveer een 35-tal stoomschepen, met graan geladen, hoofdzakelijk liggende ;n I Rijn- en Maashaven en op stroom, I het werk stilgezet. De daarop werkza- me graanwei'kers hebben, in afwach- j ting van nadere besluiten der werk- gevers, deze schepen verlaten, zonder j zich evenwel met de stakers homo- geen te verklaren. Het stoomschip j Teutonia, van de firma Wm. H. Mül- jler Co., liggende in de Rijnhaven, i hetwelk Zaterdag vertrekken moest, lostte de rest van het graan, dat het 'nog in heeft, ongewogen over boord en bij het stoomschip Wheaterly Hall dat aan paal 14 in de Maashaven ligt, was in den voormiddag de ele vator, die met eenig vast personeel, waaronder een meter-weger, werkt, in werking gesteld om de lading graan te lossen. Onder bootwerkers is langs den kant vanwege het bestuur der Alge meene Beëedigde meters- en wegers- vereeniging Rotterdam een strooibil jet verspreid, vermeldende de in hun ne vergadering aangenomen motie en besluit. HARDVOCHTIGE BEJEGENING. Een der Haagsche medewerkers van de „Ted." schrijft In de laatste dagen der maand Oc tober heeft in onze schoone residentie een schandelijk optreden plaats ge vonden van een stadsdokter tegenover een omgelukkigen vader, die met be wijs om hulp te verleenen van het armbestuur dm handen, die hulp niet heeft gekregen, althans niet, toen het nog tijd was om een kinderleven te redden Zekere Goos, handelsdrukker van beroep, had voor zijn kind van het armbestuur een bewijs gekregen, met de bijvoeging, dat hij zich den vol genden morgen tusschen 8 en 9 uur bij den stadsdokter, den heer Mosco- viter, kon vervoegen. De toestand van het kind wasech ter van dien aard, dat geneeskundige hulp onmiddellijk noodig werd ge acht. Goos begaf zich daarom toch naar den stadsdokter, die hem zeide, niet te kunnen komen, daar hij dien dag reeds in de wijk, waar Goos woonde, was geweest. Bovendien had G. maar tusschem 8 en 9 uur bij hem moeten zijnHoewel de vader nu al betoogde, dat hij eerst om 10 uur het bewijs van het armbestuur had los gekregen, dus onmogelijk op het door den dokter aangegeven uur aanwe zig had kunnen zijn, en of nu de man ook smeekte en bad, ten slotte dreig de de zaak publiek te maken... de dokter kwam nietIntegendeel, hij behandelde G. hoogst onvriendelijk en wees hem als het ware de deur. Moedeloos keerde de man huis waarts, waar het lijden van het wicht gewoon-weg niet was aan te zien. Hij weer de straat op, sprak twee agen ten aan, die met medelijdende blikken den man aankeken, 'tot een van hen hem den raad gaf aan te kloppen bij het R.-K. Ziekenhuis. Daar vond hij een goed gehoor, het kind werd opge nomen de dokter aldaar constateer de echter dadelijk, dat hier niet me 21- geholpen kon worden het was o_-ï- dertusschen zes uur in den middig geworden en eenige uren later stierf het kind, tot groot verdriet van de ouders, die begrijpelijkerwijze hier alle schuld gooien op den onbarm- hartigen stadsdokter. Door anderen aangezet, heeft Goos zich thans tot den Haagschen gemeenteraad met een adres gewend, terwijl de heer Ter Laan in de jongste raadszitting over deze zaak reeds sprak. De zaak is intusscheai* dadelijk door B. en W. in ondei-zoek genomen. Het komt hier maar al te dikwijls voor, dat de ..arme man" op een zeer hondsche wijze wordt behandeld. Zoo is het mij ook bekend, dat het politiepersoneel en dat werd mij van verschillende zijden verzekerd heel veel te verdui-en heeft van een voor zieken zeer onheuschen en veel te hardhandigen politie-dokter. Het is te hopen, dat de Haagsche gemeenteraad in deze zaak een woord je zal meespreken, opdat er eens een einde wordt gemaakt aan dergelijke handelwijzen, al is het dan ook tegen over arme lieden INBRAAK. Te Oosterhout is bij dien heer A. F. E. ingebroken, terwijl de bewoners des avonds een voorstelling bijwoon den. Door opschuiving van een raam achter de woning is men binnen ge drongen en heeft een bedrag van ruim j f60 aan papier en specie, dat op een i schrijfbureau lag, medegenomen. An- 1 dere zaken worden niet gemist. Van de daders geen spoor. de ZWENDELAARS. Men meldt uit Weistergo Leeuw. Ct." Men mag in deze degen het is al herhaaldelijk gebleken wel goed uit zijne oogen zien, om niet in handen te vallen van de ridders van den zwendel (chdvajiers d' industrie). Hoe fijn deze echter soms hun strikken spannen, daarvan levert het volgende 1 staaltje een volkomen ware ge- I schiedenüs opnieuw het bewijs. Een jonge man teniet van ge gevens ontbloot, verdiende goed zijn brood, maar zou toch wel van be- trekking willen veranderen. Gelegen heid daartoe vond hij in een aanbie ding om als tweeden boekhouder op te treden, met vooruitzichten voor pro- motie tot eerste. De jonge man over weegt de offerte, wint inlichtingen in 1 aan opgegeven adressen, overtuigt zich nog persoonlijk en besluit te ac cepteeren. Hij stort zijn (niet hooge) borg tocht, treedt in dienst enweder zijds bevalt het goed. Zóó goed, dat, als na eenigen tijd de le-boekhouder, met verlof, vervangen wordt door den I substituut, deze zoo accuraat werkt hij ontdekt zelfs blunders van zijn chef dat men hem komt voorstellen de tijdelijke plaats vast te bezetten. „De eeirste" enfin, er was al j meer iets met hem geweest „de eerste" mag dan rond zien. De twee de", gevleid, overweegt opnieuw en besluit andermaal te accepteeren. Z'n borgtocht krijgt ie terug, aandeelen "n flink aantal, de familie moest zelfs geld foumeeren er voor in de plaats enJa, en6 maanden later was onze jonge man alles kwijt, alles z'n mooie betrekking, z'n lieve geld, dat van z'n familie, allesEen ferme hoop waardelooze aandeelen hield hij over hij was er tusschen genomen. Een uit velen?. Wij mogen nog zeggen, dat ouze j jonge man het pleit voor hem 1 latei- nog goed aanlandde. 't Is wel geen lucratief baantje, dat hij hèëff, j maar 't marcheert AANKLACHT WEGENS SMAAD. In het te Gouda verschijnende anti revolutionaire blaadje De Nieuwe Courant kwam onlangs in eene cor respondentie voor dat de onderwijzer C. de Nooijer te Moordrecht tegen een minder volgzamen schooljongen zou hebben gezegd..Dat komt van die vervloekte Zondagschool van de fijnen, ze moest afbranden" enz. Naar aanleiding van dit bericht is een onderzoek ingesteld, ook door het hoofd der betrokken school, en is ge bleken. dat bovengenoemd bericht ge heel op onwaarheid berust, Namens den onderwijzer C. de Nooijer, de afdeeling Gouda van den Bond van Ned. Onderwijzers en het hoofdbestuur van dien Bond. is thans aan den officier van justitie te Rot terdam verzocht, tegen den uitgever van De Nieuwe Courant of tegen den schrijver van genoemd bericht, een DE MOORD OP DEN DUIVELS BERG. Deze week zal het laatste bedrijf van het drama, dat in het begin de zes jaars op den Duivelsberg plaats greep, worden afgespeeld. Is de moordenaar tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld zijn slachtoffer, Maria Droixhe, zal naar haar vader land worden overgebracht, om daar een laatste rustplaats te vinden. In opdracht der familie Droixhe heeft de heer J. L. Godschalk alhier deze zaak die in Duitscliland voor al heel wat moeite veroorzaakt ter hand genomen. Heden Maandagmid dag wordt het stoffelijk overschot op de begraafplaats te Wijier opgegra ven en in een metalen kist geplaatst, die door een houten kist wordt omge ven. Nadat Dinsdagmorgen in de kerk aldaar een Mis zal zijn gelezen, wordt het lijk per lijkkoets van Wij- Ier naar het station alhier overge bracht, om van daar per trein van 9.53 uur naar Wandre te worden vervoerd. Hier neemt de familie het in ontvangst en zal waarschijnlijk Woensdag de bijzetting op het kerk hof in het nabijgelegen Herstal plaats hebben. (Prov. Nijm. Ct.) LIJK GEVONDEN. Zaterdag is op den Schieweg te Rotterdam gevonden het lijk van een onbekenden man, die zioh vermoede lijk met een pistoolschot van 't leven heeft beroofd. Het signalement van

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2