NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. ^Tss^-^w«sss: °°kuf,ven^'dt6lde rren 23e Jaargang. No. 6860 Verschijnt dageiijk-. behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 7 NOVEMBER 1906 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: s*iaakdenj ^ÈSÈÊ^* .jjjyaF ^an 15 (egels -50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - - - 1.20 -laarlera van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel, 'f00r2em^tef #aar.een Agem,ge.ves>tigd iS de: „,.30 ^S®|P Grooie letters naar plaatsruimte. Bi] Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland l l l 1 I I I 1 1 ll65 Kleine advertentien 3 maal plaatsen voor 2 «naai betalen. Afzonderlijke nummers fMSfé Redactie en Administratie; Groote Houtstraat 55. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37>£ fli de omstreken en franco per post „9.45 Mr^mmunaal Telefoonauisscr der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Ucnrens Costêr. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij Zutè». Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentie en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G- L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bts Faubourg Monimartrc. Stadsnieuws I SPOORWEGWERKEN TE HAARLEM. In aansluiting aan de verschillende artikelen, die wij over de groote spoor- weg-werken alhier, reeds gepubliceerd hebben, ontleenen wij thans aan een overzicht van deze werken in het ,,Hbld." nog het volgende „Als men thans, op het oude perron staande, naar de nieuwe werken ziet, staat men verbaasd over hetgeen in dien betrekkelijk korten tijd is ver richt vooral als men daarbij bedenkt, dat de geregelde treinenloop geen oogenblik vertraging mag ondervin den. Wie ook maar eenigszins met de Haarlernsehe spoorwegtoestanden op de hoogte is, weet wat hert. voorgaan de zeggen wil, bij het groot aantal treinen, dat van of naar Amsterdam, Rotterdam, Zand voort en Uitgeest dit station binnenkomen en verlaten. Een drukken en moeilijken tijd hebben directie en aannemers achter zich, vooral het wijzigen en weder aansluiten der sporen, waarvan, sorns zeer veel werk in één enkelen nacht moest plaats hebben. Het eerste gedeelte van het in Mei aangevangen werk is gereed en om vatte het wijzigen der sporen op het bestaande emplacement, het aanslui ten der spoorlijnen uit de bovenge- I noemde richtingen aan dit gewijzigde emplacement, het afbreken van ge bouwen en woningen ten noorden van de spoorbaan om het terrein vrij te krijgen voor den aanleg der nieuwe sporen, het verleggen van overwegen, enz. Het tweede gedeelte, hetwelk thans onderhanden is, omvat het maken der I perrongebouwen, de personen- en ba gage-tunnels, inclusief de trappen, het grootste gedeelte van de viaduc ten Jansweg. Kruisweg en Bolwerk, de bestelgoedereniloods met oprit, per- rons, liet tijdelijke hoofdgebouw ge legen aan het Keimemerplein, alsme de de steunpunten voor de stations- overkapping. Dit tweede gedeelte is zeker niet het minst belangrijke van het werk dat j ziet men aan de lange rijen gemetsel- 1 de bogen, die voor de perrons dienen (waarvan het midden-perron pl.m. 28 M. breed en moer dan 400 M. lang wordende, zelfs voorbij den Jans- en i Kruisweg komt to liggen), en aan de zwarte muren voor de viaducten en tunnels, welke in hoofdzaak van graniet- on siersteenbekleeding wor den opgetrokken en reeds zeer verge vorderd zijn, alsmede aan de groote hoeveelheid zand, die voor terrein- ophooging noodig is en uit Driehui zen per spoor wordt aangevoerd. I Verder werd de brug over dc West- singelgracht verbreed en de muren van de daarbij aansluitende viaduct gedeeltelijk opgetrokken, welk werk men dit jaar hoopt te voltooien. Het nieuwe bestelgoederengebouw aan de zijde van den Jansweg, well: gebouw ongeveer 70 M. lang en 12M. i breed wordt, is reeds zoo ver gevor- i derd, dat met het stellen der ijzeren bekapping kan worden aangevangen, j Blijft de weersgesteldheid nog 5a li weken voldoende om met de metsel werken door te gaan, dan zal men 'it. I jaar nog een aanvang kunnen maken met de oplegging der ijzerwerken voor viaducten en tunnels. Met de perron- gebouwen en tijdelijk -hoofdgebouw I wordt een aanvang gemaakt in het voorjaar r an 1906, en moeten deze werken in dat jaar voltooid worden. Het. derde gedeelte van het werk om vat het afwerken van grond- en spoor werken, het verlengen der viaducten (wanneer het spoorverkeer overge bracht is op hot nu in aanbouw zijn de gedeelte), het voltooien dei- water leidingen en het maken van eene ver hoogde los- en laadplaats. Het omschrevene in het eerste en 2de gedeelte moet in Oct. 1906 gereed zijn, om daarop den spoorwegdienst over to brengen en het geheele werk in April 1907 worden opgeleverd. Zooals men zal hebben opgemerkt, is het bouwen van het nieuwe hoofd gebouw (hetwelk weder op die plaats zal komen van het bestaande en ver bonden wordt imet tunnels naai' het Kennemerpleio en de middienperrons) niet in de voorgenoemde werken op genomen hiervoor wordt een afzon derlijk bestek opgemaakt voor de aan besteding, terwijl binnenkort de ont werpen voor de nieuwe bi*ug over het Spaarne aan de Regeering zullen wor den ingezonden. Het maken der uitgebreide ijzeren stations-overkappingen, welk werk geraamd wordt op ongeveer 500.000, wordt den 6den November a.s. aanbe steed. Aan het hoofd dezer belangrijke spoor wegwerken te Haarlem staat de hoofdingenieur van weg en werken der H. IJ. S. M., de heer J. J. s' Ja cob, terwijl met de directe leiding be last is de ingenieur aan voornoemde Maatschappij, dé heer L. C. Wesrthoff. te Haarlem. Binnenland HEIDEMAATSCHAPPIJ. ZOET- WATERVISSCHERIJ. Afgevaardigden van de afdeeflingen der hoof daf deeling Zoetwater vis- scherij" van de „Nederlandsche Hei demaatschappij" kwamen Zaterdag ochtend in het gebouw „Krasnapols- ky" te Amsterdam ter bespreking van het ontwerp-wet op de zoetwatervis- soherij. Tal van afgevaardigden waren op gekomen. De vergadering werd geleid door den voorzitter der „Néderland- scho Heidemaatschappij", don heer H. J. Lovink, directeur-generaal van landbouw, aan wiens rechterzijde had plaats genomen de heer J. D. Veegens minister van landbouw, nijverheid en handel. Onder de aanwezigen werden o.a. nog opgemerkt de inspecteur van landbouw, cle heer F. A. Löhnis; de Commissaris der Koningin in Noord- Holland:, mr. G. van Tien'hoven, de leden der Tweede Kamer mr. Tyde- maw, Hugenholtz, De Boer, Duymaer van Twist en mr. Z. van denBergh. De voorzitter opende de vergadering meteen rede, waarna de besprekingen over het ontwerp een aanvang na men. Na afloop der ochtend-bijeenkomst vertrok de Minister wegens ambtelij ke bezigheden. WAAR BLEEF DIE ZOO LANG Als curiositeit deelt, men aan de Nbr." mede, dat een diemstkaart aan het adres van den burgemeester van Udenhout, d.d. 28 December 1893, door Burgemeester en Wethouders van Ven- lo verzonden, eerst den 20sten Octo ber j.L in zijn bezit is gekomen, na een reis van bijna 12 jaar Bedoelde kaart is ten postkantore te Venilo afgestempeld 28 December 1893 om 121 's nam. te 's-ITertogenbosch 19 October 1905 om 56 's namiddags; te Udenhout 20 October 1905 om acht uur 's voormiddags. AFSCHAFFING VAN DE DERDE HERHALINGSOEFENING. De Volksbanier", orgaan van don Nedérl. R.-K. Volksbond, behelst een oproep aan R.-K. miliciens en oud miliciens. tot bet stichten eener orga nisatie, beoogende het afschaffen dei- derde herhalingsoefening, en aanvan- gende met een verwijzing naar de be reden korpsen, voor welke slechts twee zulke verplichtingen zijn voorgeschre ven. Als reden voor de propaganda van haar streven geeft de commissie, bij schrijven van haar rapporteur, P. J. J. Haazevoet-, op dat de afschaffing van allergrootst belang is le. voor de betrokkenen; 2e. voor handel en industrie 3e. voor cle maatschappij, en dit geen verder betoog behoeft. Het werken van den bona zal baars inziens wel geen onmiddellijk succès hebben, langdurige en volhardende agitatie zal noodig blijken. Verder wordt gewezen op de te ne men proef met de landweeroefenin gen. welke heel bescheiden, beperkt zijn tot tweemaal zes dagen gedu rende zeven jaar. „Maar", zegt de oproep, „men kan er zeker van zijn, dat hier in het klein is begonnen, om de lasten steeds zwaarder te doen worden" dus'(uit breiding te verwachten'want ook de militie-diensttijd was vroeger 5 jaar, is nu 8 dito en heeft bovendien een dessert van 7 jaar landweer. De vrees zit er blijkbaar in. immer- de rapporteur schrijft. „Ik heb hier twee feiten genomen, welke hun nadeelige gevolgen direct voor huisgezin en maatschappij doen gevoelen. En als het op den weg voortgaat, waarop ons land zich :n cle laatste jaren bevindt, dan krijgen wij nog heel wat militaire „zegenin gen" te „genieten?'. En verder „Behalve deze dingen, welke voor de verlofgangers van belang zijn kunnen er nog ettelijke genoemd wor den, waarbij de miliciens in actieven dienst betrokken zijn. Maar waartoe is bet dienstig, dat alios op te noe men. wat eiken milicien bekend is." i Bij voldoende sympathie za.l de weg waarin de beweging gestuurd moet worden, zich van zelf aanwijzen. Mr. VOO TE. Blijkens een hij de familie ontvan gen telegram is Zaterdag te Batavia overleden de heer mr. J. R. VoiUe. lid van het Hooggerechtshof in Indië. TWEEDE KAMER. S taatsbegrooting. Het voorloopig verslag over Hoofd stuk I der Staatsbegrootinig Ls ver schenen. Vaar den inhoud cloolen we allereerst mee, wa.t over Grondwets herziening werd gezegd. Do aankondiging der Grondwets herziening was door verscheidene le- den met- verwondering vernomen, daar deze bij de aJgemeene verkiezingen geenszins de inzet was geweest. Gevraagd werd, welke regeling van liet kiesrecht het Ministerie beoogt. Enkele andere leden hadden voors hands bezwaar, mede te gaan met een Grondwetsherziening, die, for meel strekkende tot het overlaten van de regeling van het kiesrecht aan den gewonen wetgever, in werkelijkheid moet dienon als een eersten stap tot invoering van algemeen stemrecht. Eon derde groep zou boven een blanco-artikel aan opneming van be palingen tot invoering van ailgemeen stemrecht Ln de Grondwet de voor keur hebben gegeven. Van verschil lende zijden wetrd op nadere inlichtin gen omtrent den aanvang der op dracht aan cle -staatscommissie voor de Grondwetsherziening aangedron gen. Bovenstaande beschouwingen vonden bij vette leden tegenspraak. Gevraagd werd, of liet de bedoeling is met de behandeling van de verdere regeling der arbeidersverzekering te wachten, tot cle tot bestrijding daar voor noodige uitgaven verêischte ver sterking dor middelen -zou zijn verkre- gcn. Met betrékking tot de ouder doms- of invaliditeitsverzekering werd het door het ontwerp van 'het vorige Ministerie gehuldigde Duitsche stelsel van staatsvoogdij afgekeurd. Eenige andere leden bepleitten decentralisa tie bij de regeling der arbeidersverze kering. Men vroeg, welke de plannen van hél Ministerie ten aanzien van de Arbeidswet zijn, over welker intrek king do Troonrede zwijgt. Eenige le den d/rongen aan op invoering van kosteloos openbaar onderwijs en hoop ten, dat het Kabinet in anti-militai- ristischen geest zou werkzaam zijn en aanzienlijke bezuinigingen op de militaire uitgaven op den voorgrond zou stellen. Andere leden, die de de fensie het strikt noodige niet wilden onthouden, sloten zich aan bij den wen so h naar bezuiniging, waar die eenigszins mogelijk zou blijken. DE STALLEN OP HET LOO. De kredietaanvrage voor den- aan bouw van nieuwe stallen mét aan- hoorigheden «op het Loo vond bij v-elo leden bezwaar. Eenigen «achtten haar in strijd met de Grondwet. Zij meenden, dat, waar aan het grondwettelijk voorschrift om voor den Koning zomer- en win terpaleizen in gereedheid te brengen voldaan is, voor restauratie niet meer uit 's lands schatkist mag verstrekt worden dan cle in art. 25 der Grond wet vermelde som van ƒ50.000. Ook werd aangevoerd, dat die Grondwet de geldelijke verhouding tussohen den Koning en den Staat op vasten voet heeft willen regelen en daarom ook voor het onderhoud der paleizen een bepaald bedrag heeft genoemd, dat dan echter ook niet overschreden mag worden. Hieraan werd nog toegevoegd, dat wel is waar vroeger de bouw der Ko ninklijke stallen te 'sGravenhage voor rekening van, den Staat geschied is. maar dat dit niet aLs een antecedent kan beschouwd worden, omdat de omstandigheden gehedl andere waren. Toen was het te doen om het over clrie gebouwen verdeelde departement der Koninkliike stallen iai één ge bouw onder te brengen. Een dier ge bouwen was niet meer in voldoenden staat te brengen. Een der beide an- ck-re werd benut voor het rijksarchief. Bovendien vloeide door verkoop van .terreinen eenie bate van 11/2 ton in de schatkist terug. De meeste leden konden zich met deze beschouwingen niet vereendgen. Zij merkten op, dat kosten voor aan bouw van nieuwe stallen onmogelijk kunnen worden beschouwd als kosten van onderhoud, en dat dus van strijd met de grondwettelijke bepaling be treffende de kosten van onderhoud der paleizen hier geen spra.ke kan zijn. Daarentegen legt de Grondwet aan den Staat cle verplichting op zomer en winterpaleizen vow den Koningin gereedheid te brengen en onder dit in gereedheid brengen is, naar men meende, in gereedheid houden be grepen. Men vroeg, of, indien een der paleizen afbrandde, niet iedereen den Staat verplicht zou achten de uitgaven voor den bouw van een nieuw paleis voor zijne rekening te nemen. De Staat voldoet dus slechts aan zijne grondwettige verplichting, wan neer bij voor behoorlijke inrichting der paleizen zorgt. Overigens achtte men voor tegenspraak kwalijk vat baar, dat het brengen van den bouw der Koninklijke Stallen te 's-Graven- hage ten laste van den Staat als een antecedent is te beschouwen. Het aan gevoerde verschil van omstandighe den doet met betrekking totderechts- quaestie niet af. Andere leden, «die de grondwettig heid van dezen post niet betwistten, hadden desniettemin bezwaar tegen deze uitgave, omdat zij van cle nood-'de hoogleeraar door zijn schrijven zakelijkheid nog niet overtuigd wa- bij liet publiek twijfel heeft gewekt ren. Er waren naar hunne meening aan de juistheid eener uitspraak, JSi T.?S S°±£i,Slge?! hU misschien had kunne., voor- die veel dringender voorziening pi- J schen. Waai- naar de meeding der re komen." geering voor tal van zeer nuttige za-Ten slotte verklaart het „Weekblad ken geen gelei kon worden uiigetrok- voor het Recht" niet te aarzelen in ken op grond van den toestand der de uitspraak, „dat dit strafgeding financiën, daar keurden zij het af, wederom treffend illustreert de drin- dat deze post voor stallen op cle be-« grouting voorkwam. Daartegen werd.gende noodzakelijkheid van de her- aangevoerd. dat hier zeer zeker vanv01'imng van ons strafproces, meer eene weelde-uitgave geen sprake isin het bijzonder voor cle afschaffing dat de bestaande stallen op Hot Loo van het oude en verouderde inquisi- geheel onvoldoende, ja zelfs zeer ge- torisch vooronderzoek „Wij hopen brekkig zijn en dat niet alleen geld bijna heet het dan verder dat iö wordt aangevraagd voor stallen, maar 3 'A ook voor verbetering van huisvesting aei mei behandelde geval met later van personeel, wat in de omsehrij-van eene gerechtelijke dwaling blij ving van den post behoort te worden j ken zal, omdat wij niet overtuigd uitgedrukt. zouden zijn, dat die dwaling niet Ook de leden die in beginsel togen had kunnen zijn voorkomen. Doch dat de aangevraagde som zeer hoog, 1eiec"t mocht zijn veioordeeld is. Immers door aanneming van den)w&t wij niet beoorcleelen en dus ook 'uitgetrokken post zou besloten worden niet betwisten dan nog is naar onze tot het uitgeven van een totaal bedragovertuiging die veroordeeling ue- van f 634.000. Men betwijfelde, ofhet grond op een onderzoek, dat de kie- noodig is voor dit doel een zoo hoog bedrag uit te geven. mén eener mogelijke dwaling in zich omdraagt. Herziening van ons straf- j proces is een dure plicht voor onzen wetgever, waaraan wij niet zullen DE AMSTERDAMSCHE VERGIFTIGINGSZAAK. Bij de behandeling der zaak-Van der Kaay voor het Amsterdamsch gerechtshof, werd door «den veixledi- ophouden hem te herinneren.' SPEELCLUB TE ROTTERDAM. r vi- i De te Rotterdam bestaande afdee- ger, mr. L. W. van Gigcli een rapport i; c- - n- t vn„ „„f B„1 S van d<! Socétc tie Bienfaisance van prof. Pel overgelegddaarna verscheen in het „Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde" (in 't nummer van 14 October 1905) een artikel van prof. Pel, waarin hij een nadere beschou wing over zijn rapport gaf. Thans bevat het „Weekblad van het Recht" (nummer van 3 Nov.) een artikel, getiteld „Strafrechtelijk on derzoek" over deze kwestie. Na 'n korte uiteenzetting der zaak maakt 't „Weekblad van het Recht" Zaterdag ontruimd. Dit besluit staat waarschijnlijk in verband met een dagvaarding van eenige leden door de justitie. DE STRIJD IN DE BOUWVAKKEN TE AMSTERDAM. De „uitgeslotenen" zijn Zaterdag op de meeste werken weer aan den arbeid gegaan. Dit aantal werken bedraagt 22- De groote stagnatie in de bouw- eerst een op.nerkmg over de houding bedrijven kan dus vrijwel als onge- v an prof. Fel, die, naar men zich heven beschouwd worden herinneren zal, zich niet bereid toon- Blijven nu nog overde heieresta- als deskundige voor het gerechts- kin? met de ters" daarvan gedagvaard, iiëze on- en Je solidaritettrijeweging, ,1e „be- 1 Standfvheid ™)da[ellde .Ult de °™-smette" werken van de hoeren Schut -t.i taligheid, dat het niet tot z.jn en de heer Kloots betreffende, idealen behoort voor de Justitie te Dc duur der heiersstaMng u niet terse.,ijnen, ook met als deskundige, bepaleili de raannenKscllijnen om redenen, die h,j voor de lezers vooreerst nog niet aan „toegeven" te va net lijdschnft voor Genees- denken: aldus ten minste een hun- kunde wel niet nader zou behoeven ner leiders tc ontwikkelen. 'De „slachtoffers" zullen eerst ge- Wen (h.°°81';el;aar baat zijn met een opheffing der hei- Ken was dat het in eersten aanleg ersstnking gegeven deskundig oorded tot ern- Èn wat 'de solidariteitsbeweging of stigen twijfel kon aanleiding geven, beter gezegd, de straatrelletjes be- are het zeker verklaarbaar geweest. trcft. indien dc politie zoo tactvol indien hij zijne aanvankelijke wei- Wij,t optraden als zij tol nog toe ge- gerntg teruggenomen had en den llaa„ heeft, zaj dat zaakj? vanralf verdediger van de inachtneming der ..,ej doodbloeden. gestelde voorwaarden had ontslagen. Indien iemand de mogelijkheid moet' EEN AVONTUUR VAN DUNCAN, onderstellen, dat hij door zijne we- Bij aankomst te 's-Gravenhage tenschappelijke verklaring een be-miste Isadora Duncan dezer dagen klaagde wellicht kan redden van eeneen valies waarin een groote waarde wetenschappelijk niet volkomen ge- aan juweelen en kostbaarheden aan- rechtvaardigde veroordeeling, wegens wezig moest zijn. F.r werd naar Rot- cen hoogst ernstige aanklacht, dan terdam getelegrapheérd en het ge- behoort hij zich het onaangename, lukte den snorder te vinden die de dat in het gehoord worden als Hes- [hem onbekende dame naar het sta lkundige kan gelegen zijn, te getroos-tion had gereden en inderdaad later ten. ook al behoort dit gehoord wor- in zijn rijtuig het valiesje had gevon- den, wat trouwens wel bij iedereen "den en bewaard tot er navraag naar i hel geval zal zijn, niet tot zijne idea- 'gedaan zou worden. Het is derdan- i len. Wij moenon, dat voor deze op- seres dan ook weer ter hand gesteld i meriting tc meer grond bestaat, nu kunnen worden, maar de snorder, die Fenllleton. EEN VAN MIJN ZOONS; Door ANNA KATHERINE GREEN. j 55) Weer kreeg ik een hovigen duw van achteren en dat bracht mij in zooverre tot bezinning, dat ik weer kon kijken naar het wezen, dat mij de verloren Mille-fleurs weer in her innering bracht. Ik verwachtte hoe Icon het anders? ik verwachtte een vreemd gelaat en onbekenden glim lach te zullen zien. Maar het was haar gelaat, haar glimlachen de gestalte omhangen met kleeren, zoo- als ik ze nooit zelfs in mijn ergste droomen niet vereenigd bad met de vrouw, aan wie ik mijn naam gege ven had, was dié van haar. Beston den er twee zulke vrouwen Twee met zulke gewoonten en zoo'n genie Half bewust en half onbewust van het handgeklap, dat om mij losbarst te. keek ik haar aan, rechtstreeksch in de oogen toen plotseling wendde aÜ zich om en aan haar ontstelden blik begreep ik. dat zij mij herkend had. Het was Mille-fleursMille- fleurs De vrouw, die ik begraven had was een vreemdelinge en zij, die voor tijdverdrijf diende van de me nigte op straat was mijn vrouw! Terwijl zij nog danste, ofschoon plichtmatig en met onverwachte pau zes. bracht ik haar door mijn vasten blik tot stilstaan en hield haar onder dien blik, totdat de menigte genoeg zaam was gedund om haar onder liet afdak van een naastbij zijn den winkel te brengen. Toen ondervroeg ik haar omstan dig en toen ik alles begreep, vroeg ik haar of zij met mij mee wilde gaan en gekleed en gevoed wilde wor den. Zij antwoordde mij met een ver schrikten blik. Ik kan nietriep zij uit en liet treung het hoofd hangen. Ik ben het niet waard. God Weet, wat mij toen door het hoofd ging. Ik voelde haar ellende, zooals ik mijn eigen nooit gevoeld had een ellende des te sterker uit komend' in tegenstelling van de vreug de. die zij een oogenblik te voren zoo openlijk aan den dag gelegd had, en opnieuw voelende hoe" de" oude liefde in mijn hart nog bestond, vroeg ik haar kalm of zij alle liefde voor mij verloren had. Zij keek mij snel aan en ik zag een flikkering in haar oogen toen zij aar zelend fluisterde Neen. Maar. haast- te zij zich er bij te voegen ik kan niet leven in groote huizen onder de oogen van menschen, die mijn ma nieren vreemd en slecht vinden. Ik nam haar mee naar een hotel. Ik kocht kleeren en eten voor haar, waarom zij lachte als een kind. Toen vertélde ik haar wat ik van plan was voor haar te doen. Ik zou een huis voor haar koopen op het platteland, waar zij geen vrees behoefde te heb ben voor onbescheiden blikken. Daar zou zij wonen met een vrouw, die ik kon vertrouwen en die vriéndelijk voor haar zou zijn. Een piano, mu ziek. bloemen, boeken dat alles zou zij hebben, en als zij na verloop van tijd verlangen mocht krijgen naar ons kind, dan zou ik het haar brengen. Dacht zij niet in zoo'n huis tevre den te kunnen zijn Zou het niet be ter zijn dan de koude en vuile stra ten en dit wilde dansen voor onver schillige oogen Zij, antwoordde met een betuiging van liefde, die op dat oogenblik har telijk gemeend was. Maar. helaas na enkele maanden van vreedzaam verblijf in het mét rozen begroeide huisje, dat ik voor haar had "aange schaft, verliet zij mij weer en was ja ren lang verdwenen. Maar nooit ben ik opgehouden haar te zoeken. Ik zocht alle achterbuurten en don kere pleinen af. in de hoop haar, die in weerwil van alles nog altijd haar plaats in mijn hart bezet Meld te ontmoeten. Ik ging steeds vfiort met mijn nasporingen en eindelijk werd mijn geduld beloond en vond ik haar weer. Zij was in een lage danszaal, maar danste zelf niet. Zij keek alleen naar een andere vrouw, die trachtte na te doen wat door de kracht van haar geuie eens een heel ander publiek dan deze menigte had toegejuicht, Toen zij mij zag en dat gebeurde misschien gauwer dan voor ons bei den gewenscht wa?. zag ik weer dé oude uitdrukking van schrik in haar oogen. maar vermengd met iets als dankbaarheid over mijn trouwe lief de en zorg hetgeen de ijskorst om mijn hart deed smelten en de oude hoop voor een beter leven deed ont waken. Maar zij volgde mij niet. toen ik cr haar om smeekte ook kon ik haar niet dwingen dat te doen zon der een scène uit te' lokken, dat noodzakelijk aller oogen op ons zou vestigen. Maar als ik haar geld gaf dan be loofde zij mij den volgenden dag in het huisje in New Jersey te zullen te- rugkeeren. En dat deed zij: maar haar verblijf duurde kort en het werd een ge woonte van haar om daar voor een enkel dagje terug te komen, en dan weer heen te gaan terug te keeren als de lust haar daartoe bekroop of als zij trachtte te vluchten voor de duivelachtige machten, die haar steeds meer en meer tot het. bedwel mingsmiddel lokten. Zij vond altijd iets om haar voor die bezoeken te beloonen een of an dere verrassing in den vorm van een nieuw artikel om zich te amuseeren. Geld had voor mij alleen in zooverre waarde als het mij de macht gaf eon anderen schakel te brengen in den keten, die haar aan een beter loven bond. De vrouw, die orders had om dit huis voortdurend gereed te houden voor haar eigenaardige bezoekster, was even bescheiden als sympa thiek. Eenige malen heeft zij de deur ge opend voor een havelooze, slordige vrouw, die den volgenden morgén zat in een prieel van rozen, gekleed in het fijnst cashemier en met mooi uitgekamde schitterende lokken. Eens vond ik haar zitten terwijl zij bezig was aan haar doorgeloopen In vroren voeten heerlijke zachte en warme pantoffeltjes to trekken, dan lachte mijn lieveling van genot, tot dat die zachtheid haar een last werd en zij ze uitwierp om te dansen. Maar de wilde havik kan niet ge temd worden. In weerwil van al onze moeite vluchtte zij weer. en tijdens dit laatste jaar kwam zij slechts ééns terug. Toch geloof ik, dat zij zich dit jaar meer tot mij heeft aangetrokken ge voeld dan in al den tijd van ons hu welijk. Maar zij was zich haar on waardigheid meer bewust. Zij bad geluisterd naar de godsdienstige lie deren van het Heilsleger en gevoelig voor indrukken van dien aard, was zij de zangers gevolgd in hun gebou wen en luisterde naar de goed© woorden, die daar gesproken worden. Toen ik dat hoorde, kon ik niet meer van die bijeenkomsten wegblij- ven, ofschoon ik noch aan het eene einde der stad. noch aan het andere haar ooit op zoo'n bijeenkomst ont- ;moet heb. Zij scheen daar ovenals overal elders een ontmoeting met mij te vermijden, want dikwijls heeft men mij verzekerd, daf zij juist een minuut geleden uitgegaan wa? en nog niet ver weg kon zijn, ofschoon het mij nooit gelukte haar te vinden, j Dat beschouwde ik toen als haat, maar nu denk ik. dat het eenvoudig j schaamte waswant toen zij wist, dat de dood naderde zond zij mij j bericht; en de oude blik van medelij den op mijn gelaat ziende, sloeg zij haar armen om mij heen. en snik- i kende als een kind. dat eindelijk in de armen harer moeder ligt. drukte I zij haar innig-vermoeid gelaat tegen mijn borst, zei zwakjes: „Vergeef I mij en stierf. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5