eerst nu vernam welk een bedrag hij in huis had gehad, keek niet erg vriendelijk toen hij met een rijks daalder fooi werd afgescheept. OM EEN ABATTOIR VERZOCHT. De slagers te 's-Hertogenbosch heb ben zich tot den gemeenteraad ge wend met het verzoek te willen be vorderen dat de verordening op de keuring van vleesch zoo streng mo gelijk worde toegepast, dat deze zal worden herzien, in dier voege dat zij ook geheel toepasselijk worde op slagers die buiten de stad wonen en daar binnen vleesch leveren, en dat de raad spoedig moge besluiten tot den bouw van een abattoir. UITBREIDING POLITIECORPS. Tegen 1 Januari as. zal het politie korps te 's-Gravenhage uitgebreid worden met 50 agenten van politie 3de klasse. Als aanvangssalaris zullen zij ge nieten 12 per week. VOETBAL. Scheids re ch tersbon d. De redactie van ..de Gelderlander" heeft dezer dagen in de bladen de mededeeling gelezen, dat er plannen bestaan, tot het oprichten van een scheidsrechte rsbond. Blijkbaar is het den heeren ont gaan. dat er boven het berichtje ..Voetbal" stond, tenminste de mede deeling geeft de redactie aanleiding tot de volgende ontboezeming, die we ter wille van de curiositeit, opne men. Dat er echter in den tegenwoor. digen tijd nog dagbladredacties zijn, die zoo volkomen onbekend zijn met onze sport, hadden we niet kunnen denken. Ziet hier, wat de heeren dan schreven „De nieuwste bond, waarvan we vernemen, zal zijn een bond van scheidsrechters. Vier heeren. die reeds ooH eene scheidsrechterlijke taak vermoede lijk in arbeidsgeschillen vervulden zullen volgens een dagblad-bericht ..alle Ned. scheidsrechters" oproepen tot eene vergadering, ,,om te gera ken tot de oprichting van een scheids- rechtersbond in Nederand". Klinkt het niet. alsof de functie van scheidsrechter een soort van be roep gaat worden Het meer en meer veldwinnend ge bruik. om geschillen ter beslechting aan scheidsgerechten op te dragen en aldus economische conflicten of civie. Ie processen met al hun nasleep van verdriet, en kosten te mijden. ver dient slechts toejuiching. Maar het beste middel, om die in stelling te doen ondergaan, is wel het volgen van den voorgeslagen weg. Allereerste, voorwaarden tot het standhouden van 't gebruik der scheidsgerechten is, dat men volledig vertrouwen in de scheidsrechters hieb- be als onpartijdige, belanglooze ter zake kundige mannen. Scheidsrechters kunnen zich niet opdringen. Ze moeten gezocht wor den. In de eene zaak kan deze of gene een uitmuntend arbiter zijn, die voor een andere volstrekt niet deugt. Van twee tezelfder zake deskundigen kan de één voor 'n bepaalde streek een aangewezen scheidsman zijn en toch voor een ander gewest om redenen van omstandigheid geheel ongeschikt wezen. Wat baat een arbitersbond Men zal toch geen naamlijst van de leden willen uitgeven, scheids rechters aanbiedend voor alle vakken als ware 't prijscourant of cataloog? En waartoe die arbitersbond Hebben de scheidsrechters eigen be langen te behartigen Dan verbeuren zij bij voorbaat hun vertrouwen, want voor arbitrage heeft men belanglooze mannen noodig. Een scheidsrechter is scheidsrech ter, zoolang hij in een scheidsge recht zitting heeft. Is de uitspraak gevallen, 't gerecht ontbonden, dan is hij geen scheidsrechter meer en kan als zoodanig met anderen geen bond meer vormen. Neen, het scheidsrechterschap vormt geen vak. Men trachte geen beroep er van te maken wanneer dan de vakschool en het verplicht diploom Ge kunt een accountantsbond vor men daar beweegt ge u op mate rieel. op exact gebied. Maar het scheidsgerecht zal veelal, naast materieele belangen, de hooge- re sferen van rechtvaardigheid, van moraliteit betreden. En daarin Iaat zich het vertrouwen niet opdringen. Daar heeft men rechtschapen, be kwame ïndividueele persoonlijkheden voor noodig, geen leden van een cartell of ring. (Het Sportblad). PERS-OVERZICHT VAN MAANDAG 6 NOVEMBER. DE TROONOPVOLGING. De vrijzinnig-democratische „Nieu we Arnhemsche Courant" komt nog eens op deze quae9tie terug. Haar ar tikel lokte hier en daar bespreking en bestrijding uit. Eerst haalt zij aan wat in het tegelijkertijd openbaarge maakte artikel van wijlen mr. A. Ker- dijk geschreven is. Deze wilde voor het onverhoopte geval van het kinder loos afsterven der Koningin, dat de natie het recht van vrije zelfbestem ming erlangde: 't zij dan, zoo er naar haar oordeel een voor den Ne- derlandschen troon geschikte opvol ger wezen mocht, dezen daartoe te roepen, "i zij om aan liet koningschap hier te lande een eind te maken. Dat. 'om de natie dit recht van vrije zelf bestemming te 'doen erlangen onder de noodige waarborgen voor over ijling, de Grondwet gewijzigd werd. De ,,N. A. Ct." schreef „Ook zonder het reeds elders op den voorgrond mlaatste vraagstuk: Ko ningschap of Republiek, thans tot een beslissing te willen brengen, komt het ons toch voor dat eene andere vraag overweging verdient, namelijk dieze moet Nederland genoegen nemen met welk Hoofd van den Staat ook, dat ingevolge de grondwettelijke bepalin gen aanspraak kan maken op den Troon, of moet men zich het recht voorbehouden en verzekeren iemand te kiezen, die daartoe het meest waardig wordt geacht?" Beider meeningen komen dus vrij wel overeen. De beschouwingen van enkele ande re bladen over haar artikel bespre kende, zegt zij „I-Iet Volk is van oordeel dat wij hiermee al een heele stap naar de i*a- lioneel'e republikeinse}! e denkbeelden gedaan hebben, maai* nu niet halver wege moeten blijven staan", en de „Nederlander" acht die „commentaar in menig opzicht verdiend. „Wanneer .men zoo weinig oog heeft als het Arnhemsche blad voor de ontzaglijke voordeelen van eon erfe lijk koningschap hetwelk alle par tij-twisten over het hoogste gezag in den staat bij voorbaat en volkomen afsnijdt, eüi den luister van het gezag doet berusten bij een door hoogeren clan menscheiilijken wil aangewezene dan is er niet zoo heel veel meer noodig om ook de overige voordeelen van het Koningschap boven de repu bliek over 't hoofd te zien." i Inderdaad is ler, wat ons betreft, niets méér noodig om cle republiek 'in theorie te stellen boven het koningschap. De „rationeele republi- keinsche denkbeelden", waarvan Het Volk spreekt, werden reeds door ons gekoesterd, lang vóór het blad het eerste licht aanschouwd© en het ad vies, nu niet halverwege te blijven staan, zou scheel overbodig zijn, wa ren wij overtuigd, dat de logica der theorie en die van het leven in dit ge val konden en moesten samengaan. Nu die overtuiging evenwel niet bestaat, zullen wij zoo vrij zijn het advies voor kennisgeving aan te ne men. i Ondanks zijne historie, is het Ne derland van onzen tijd niet republi kein sch gezind. Niet dat we hiermee willen zeggen, dat 't monarchale stelsel diepe wortels heeft- geschoten in ons volk. Geens zins de monarchale gezindheid zit er zeer dun op. doch het koningschap beteekent voor de overgroot© menigte, de heerschappij van het nationale Vorstenhuis der Oranje's, waarmee de natie door tal van banden is verbon den gebleven, waaronder zij weldra honderd jaren achtereen vrede, vrij heid en betrekkelijke welvaart heeft gevonden. Vooral in de latere jaren: na. 1890. zijn die banden inniger geworden, i dank zij het verstandig beleid van Ko- i ningin Emma. en de hooge plichtsbe- i trachting van H. M. de Koningin. I Wie tegenwoordig was hij de pleeh- tige inhuldiging in. de Nieuwe Kerk te 'Amsterdam, den 6 September 1898. zal nooit den indruk vergeten, ge maakt door de woorden, toen door Haar gesproken, van wier oprecht heid al hare daden als Koningin heb ben getuigd. Zeker heeft Zij meer clan iemand bijgedragen om de staatkun dige eenheid van ons volk te bevesti gen en de Kroon te maken tot de draagster het symbool dier eenheid. Republikeinsche gevoelens vinden dientengevolge minder weerklank dan ooit. Andere oorzaken werken mede om bet denkbeeld eener republiek te hou den buiten den kring der practisclie staatkundeonze nabuurschap met het sterk monarchale Duitsche Rijk en bovenal onze innerlijke verdeeld heid. Al is onze staatkundige eenheid door en n<a de Bataafsche Republiek tot stand gekomen, de nationale een heid is nor verre te zoeken, zooals de geschiedenis der jaren 19011905 over tuigend heeft bewezen: en zij zal niet tot 'stand kunnen komen, zoolang ver schil van godsdienstige overtuiging den staatkundigen toestand, zooals thans het "•eva! is, blijft beheer- schen. Daarom ieüoelden wij bij hetgeen we schreven, niet op een republikein- sclien regeeringsvorm, in een mogelijk nabij zijnde toekomst, thans door grondwetswijziging voor te bereiden, en aanvaarden wij evenmin de conse quenties, welke men uit hdt geschre vene heeft gelieven te trekken. Om verdere onjuiste gevolgtrekkin gen te voorkomen, willen we ditmaal duidelijk en zonder omwegen verkla ren, dat wij wijziging der grondwette lijke bepalingen omtrent de Troonop volging vooral voorstaan, om de mo gelijkheid te openen den gemaal d'er Koningin, Prins Hendrik der Neder landen, tot eventueelen opvolger te kunnen benoemen." i nvordering-maatsch appi jAndre a s Meijer, wederom bij den klompenma ker, die door Meijer geluk gewenschl werd. Er was op zijn lot een prijs van 345.60 gevallen. Hoe kan dat vroeg de klom penmaker; de loterij begint pas 'sMaandaers te trekken. Dat is waar, antwoordde Meij er, maar dit was een extra-trekking tusschen de deelnemers, die aan hun verplichtingen jegens de inrichting hadden voldaan. Meijer, die zich voorstelde als de on der-directeur der Nederlandsche Cr©- diet- en Voorschotbank, vertelde, dat het bedrag zou worden uitbetaald, mits vooraf 30 werd gestort als tege moetkoming in de administratie-kos ten enz. De beide heeren namen ge noegen met ƒ20 en met de belofte, dat de 10 later zouden worden be taald en lieten toen een gedrukt stuk achter, voorzien met het rijkswapen en het opschrift„Nederl. Crediet- en Voorschotbank", op vertoon waarvan de som van ƒ345.60 door iedere bank zou worden uitbetaald. Toen de heetten vertrokken waren en de klompenmaker het stuk eensin- zag, bleek het heel wat anders te we zen. Hij zag in opgelicht te zijn en diende een klacht bij den commissaris van politie in. Hoe kan ie zoo dom wezen, zeide deze. Ze moeten juist domme men; sclien hebben, antwoordde de klom penmaker terecht Er zijn er nog meer te Bussum, die zijn bedrogen en nog veel erger dan u, merkte daarop de commissa ris op. Dezer dagen stond Andreas Meijer, thans zonder bekende woonplaats, voor de 4de kamer der Rechtbank te Amsterdam terech' wegens oplichte rij, namelijk dat hij mdt het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoordee- len, Kersten heeft bewogen hem 20 ter hand te stellen. Beklaagde ontkende. Hij heeft zich geen onder-directeur genoemd, hij beeft den klompenmaker niet gefelici teerd met zijn prijs. enz. De klompenmaker verklaarde heel omstandig hoe alles zich had toege dragen. En volgens den voorzitter, mr. Meinesz. was beklaagde bij liern pre cies op dezelfde wijze te werk gegaan als verleden jaar bij een winkelierster der Lange Leidschedwarsstraat. Na de wederwaardigheden, met het lot vorderde Kersten zijn geld terug, dat hem dan ook door den houder der loterij is ter hand gesteld. Be klaagde restitueerde aan den houder der loterij de 12, die hij met het aan den man brengen, van het lot had verdiend. Na het hooren van 5 getuigen, on der wie de houder der loterij, H. de Jong, die inmiddels de loterij aan kant heeft gedaan, vorderde het O. M. mr. Van Dam. een jaar gevangenis straf tegen beklaagde, die, volgens zijn mededeeling, reedis meermalen in handen der justitie is geweest, doch nooit veroordeeld is kunnen worden. Mr. II. H. Boas, toegevoegd, verde diger, was van oordleel, dat beklaagde geen oplichting had gepleegd. Wat- beklaagde deed, was z. i. niet straf baar. 14 November a,s. uitspraak. troep uit het Meergebied, vermeende ik dezen niet te mogen verzenden zonder van dit voorval gewag te ma ken. Reeds was uit Meulabohsche be richten bekend, dat deze vrouw naar de Gajolanden was uitgeweken en het mocht den civielen gezaghebber, die tijdens zijn verblijf in Meulaboh reeds zoo dikwijls getracht had de hand op haar te leggen, thans ge lukken haar verblijfplaats op de Boer Brawan te verrassen, met het reeds gemelde resultaat. Hiermede is een aardig succes behaald, dat men even wel niet te hoog moet schatten, ver mits de voormalig zoo energieke we duwe van T. Oemar zich in den laat- sten tijd weinig meer met de leiding van het verzet in het Meulabohsche inliet. Zij wilde echter zich niet on derwerpen, omdat zij. blind gewor den. toch geen verschil zou kunnen waarnemen tusschen de mooie gezel lige kampongs en de wildernis, waar bij nog komt, dat zij in de nabijheid van het graf van haar zoon Radja Bata wilde blijven, naast wien zij wenschle begraven te worden. Het kon haar ook weinig schelen, dat zij door haar naaste familie werd ver laten, en zoo moet de arrestatie van Potjoet Maligoe. een der weduwen van T. Oemar. in April jl. een door gestoken kaart zijn geweest, waar van Tjoet Nja Dèn afwist." Gemengd Nieuws TERUGGEKEERD. President Roosevelt is Dinsdagmid dag op do „Dolphin" te Washington aangekomen. Toen hij aan land stap te begon de marine-kapel „The Star Spangled Banner" te spelen. Mevrouw Roosevelt was aan de kade aanwezig. De president ging met haar per rijtuig naar het Witte Huis. Daar stonden al de kinderen van den pre sident in de vestibule te wachten. Nog eer het rijtuig stilstond was de president ei- al uitgesprongen om miss Alice te omhelzen, die hij sedert haar réis naar de Philippijnen niet gezien had. De opeengedrongen menschen- menigte juichte. President Loubet is te Parijs terug gekeerd. tot levenslange en de beide andere tot 15-jarige tuchthuisstraf. MEER DAN ZES MAANDEN OP DEN DOOI) Een rechtskwestie, zooals nóg nooi is voorgekomen, is thans te Berliji aan de orde. Hugo Walter werd o 18 April ter dood veroordeeld, omda hij zijne vrouw had vermoord. Ziji verdediger ging in hooger beroep ei van trap tot trap bleef de zaak ii behandeling. Eindelijk, toen niet meer baatte, werd een verzoek or gratie ingezonden. Intusschen zit d misdadiger zes maanden lang he oogenblik af te wachten, dat hij te dood zal gebracht worden, en is ein delijk krankzinnig geworden. Nu is besloten officieel een onder zoek naar zijn geestvermogens in t stellen en na te gaan of men hem on der deze omstandigheden wel te dood mag brengen. NIEUW LUCHTSCHIP. Dezer dagen zal ei* op het Deensch eiland Linde een proef genomen wor den met een nieuw soort luchtschip waaraan Ellehammer, de uitvinder vijftien jaar heeft gewerkt, Hetschij zal aan een lang touw aan een mas bevestigd worden en dan daaromheei draaien, ten bewijze, dat men hetstu ren kan. Ellehammer is reeds bekeni door andere uitvindingen, o.a. eene machine, die 20.000 sigaretten pe dag kan stoppen en die. naar he schijnt, tegenwoordig algemeen ge bruikt wordt. Kerknieuws Rechtszaken Koloniën ZWENDEL. In Juni van dit jaar vervoegde een „meneer" zich bij den klompenmaker TI. P. Kersten te Bussurn. Hij ver kocht hem een lot tegen 15, in maan delijkse!)© termijnen van ƒ3 betaal- 'baar, in een loterij, georganiseerd door de Nederlandsche Crediet- en Voorschotbank. Een paar dagen la ter kwam deze persoon, in gezelschap van den 36-jarigen agent eener schuld- ATJEH. Aan liet slot van een Atjeh-brief, dato 30 September uit Koeta-Radja aan de Deli Ct., lezen wij „Reeds was ik met mijn brief ge reed ,toen mij de tijding bereikte, dat Tjoet Nja Dèn's schuilplaats dooreen patrouille ondex luitenant Vastenou den 19en September j.l. werd overval len en bij verzet met vijf mannelijke volgelingen werd neergelegd. Daar de overvalling geschiedde door een EEN MENAGERIE OP T TOONEEL. Te Brussel wordt een stuk opge voerd, waarin de heldin een excentrie ke AmerLkaansche dienrentemster is met vele vereerders. Zij wil slechts hem haai- hand schenken, die moed genoeg bezit om bij haar in de kooi met leeuwen en tijgers te komen. Een verliefde rentenier neemt, het koene besluit zich aan de gevaarlijke proef te onderwerpen doch wordt op 't beslissende oogenblik door de tem ster zelve terug gehouden', daar ze van zijn moed innig overtuigd is, waarom ze hem ook hancl en hart schenkt. Of cle dieren op het tooneel „echt" zijn, dan wel menschen in dierenhui den, melden de Belgische bladen niet. STRUIKROOVERS. Te Kiel hebben een viertal muiters terecht gestaan, die in de maanden Juni en Juli in Hölstein op de eenza me wegen met vrucht het struikroo- versbedrijf gehanteerd hadden. Zij waren begonnen met een luite nant der marine gevaarlijk te kwet sen en uitte schudden; vergrepen zich vervolgens aan een jong meisje, dat op een rijwiel hen argeloos wilde voorbijrijden bedreven tal van onge rechtigheden en waren cle schrik van de provincie geworden. Voor de rechters gedroegen deze waardige lieden zich zeer ongege neerd. Zij lachten hardop, floten en grijnsden de rechters aan, maar ke ken deerlijk op hun neus, toen zij zich hoorden veroordeelen, de twee ergsteu KATHEDRALE KERK ST. BAVO. Dinsdag, feestdacr van den H. Wil librordus. Patroon der Nederlanden Verplichting om de Mis te hooren. D< H.H. Missen als op Zondag, te half 7 8, 9 en half 11. 's Avonds 7 uur Lo met Rozenhoedje. PAROCHIEKERK VAN ONZE LIEVE VROUW. Dinsdag, feest van den H. Willi- brordus, Apostel der Nederlanden verplichting om Mis te hooren. Dinsdag- Woensdag- en Donderdag avond om 7 uur Lof. Catechismus volgens gewoonte. PAROCHIEKERK VAN DE H. ELISA BETH EN BARBARA. Dinsdag, feestdag van den II. Wil librordus, Patroon van het bisdon Haarlem, verplichting van Mis hoo ren de H.H. Missen om kwart vooi 6 8 en 10 uur. 's Avonds half 8 uui Lof. PAROCHIEKERK VAN ST. JAN, AMSTERDAM STRAAT. Dinsdag, feestdag van dietn H. Wil li brordus. Patroons der Nederl ancien. Op dien dag verplichting cle H. Miste hooren. De H.H. Missen half 6, 7uui en de gezongen TI. Mis 9 uur. De; avonds half 8 liet Lof ter eere var •den H. Antonius. PAROCHIEKERK VAN DEN II. JOSEPH. Dinsdag en Woensdag te 7 uur Lof. Dinsclae- feest van den TI. Willi- brordus, Patroon van Nederland, ver plichting van Mis hooren. De II.H, Missen als op Zondag. KERK VAN HET ALLERHEILIGSTE HART, KLEVERPARKWEG. Dinsdag, feest van den H. Willi- brordus, verplichting van Mis hoo ren. De TI.H. Missen te 7 uur en 9 uur 's Avonds te 7 uur Lof. PAROCHIEKERK VAN DEN TI. ANTONIUS VAN PADUA. Dinsdag, feestdag van den TI. Wil- librordus, verplichting om cle TL Mis te hooren. De H.H. Missen te half G, 17 uur, half 9 en cle Hoogmis te half 11. 's Avonds te 7 uur Lof en Verga- erga- dering der Broederschap van den H Antonius. („N. H. Ct.") Van de Boekentafel. De Vlaamsche literatuur is een eenige literatuur I Dat „eenige" op te vatten zoowel in eigenlijken als oneigenlijken zin, waarmede ik wil aanduiden dat zij niet alleen wonder mooi, schoon en verheven, maar ook oorspronke lijk is. Tot voor korten tijd wisten wij Noord-Nederlanders dit nog niet, of slechts bij geruchte, maar dank zij de verbreiding van de werken van en kele nestors der Vlaamsche letter kundigen, zooals Hugo Verriest en Guido Gezelle, zijn wij achter deze treffende waarheid gekomen. Toen deze mare zich aankondigde, was het alsof er onder het leesgrave Holland een zucht voer, die drong tot een kennismaking met datgene wat Zuid- Nederland" s meesters op het gebied der letterkunde geschonken hebben. Een oogenblik deed dit zelfs denken aan zooiets als een modegril, want overal waai* men kwam zag men Vlaamsch, en zoo niet., dan leverde het toch meestal nog de stof voor de conversatie. Ook heden ten dage is •deze begeerte nog onverflauwd waar te nemen, al heeft zij door haar be stendigheid het idee van een plotse linge opwelling verloren. Opmerkelijk is het echter dat men zioli in ons land bepaalde tot de beide reeds genoemde dichters en en kele prozaschrijvers zooale Stein St reu veis. Maar Vlaanderen heeft meer kunstenaars, véél meer Onder deze laatsten behoort ook de reeds op jeugdigen leeftijd overleden Albrecht Rodenbach, een leerling van Verriest en een, die zijn meester alle eer aandoet. Ook dezen letterkunste naar moet Holland kennen, liefheb ben en genieten. Om deze leemte aan te vullen heeft Dr. J. Aleida Ni j land een bloemlezing uit zijn vele gedichten samengesteld. De juist© manier dus, want om een volk gemeenzaam te maken met de werken van een veel gedicht hebben den kunstenaar, behoort het in 't be zit te worden gesteld, niet van dikke deelen compleete werken, maar van een kleinen bundel, die het schoon ste en beste bevat, door hem ge schonken. Inderdaad dit boekske is een bloemlezing in den waren zin des wopirds. Schoone en heerlijke bloe men met meesterhand en kenners blik gekozen uit een welvoorzien perk. Trouwens hier is geen pasbe- ginnende aan het plukken geweest, maar wel een die op dit gebied spo ren heeft verdiend. Ik herinner slechts aan de door haar uitgegeven bloemlezing uit Guido Gezelle's ge dichten, welke algemeen geroemd werd. Wij staan ook hier weer voor het werk van een Vlaamschen meester, al mag hij niet dadelijk onder de eersten der eersten gerekend worden. Het ware diehtersbloed vloeit ook hem door de aderen, en in eenvou dige, echte natuurlijkheid, toovert hij ons op het doek zijner zonnige verbeelding heerlijke, diepgevoelde verzen van reine poëzie. Ook bij hem treffen wij aan wat zoo bekoort in het Vlaamsche lied, die zangerige zangen, met die lichte zacht deinen de als van zelf vloeiende rythmus. Hoort als hij zingt in zijn „Fanta sie" Het drijven watten wolkskens van zonnelicht doorboomd. De jongeling ziet ze drijven en droomt En onbewust elk wolksken na drijft zachtjes zijn fantasia. Doch in de ruimte smelten bei voorbij, voorbij, voorbij. En dan. welk een aangrijpende eenvoud in dat „Zondag" Wierookwalm en orgelklang, stille bede en kinderzang smelten in harmonisch stijgen t midden een godvruchtig zwijgen, en eenvoudig wordt aanhoord Gods eenvoudig Woord. Wat heldere grootsche zinnen, waar zonder moeite en spanning het ge dacht en gevoelen openwentelen, grootsch en harmonisch, gelijk de baren van de zee Vooral heeft deze bloemlezing zoo veel waarde, omdat er tevens is in opgenomen een beschrijving van den dichter van de hand van Hugo Ver riest, die haar schreef in de „Vlaam sche Koppen". Wie kan den auteur beter inleiden en voorstellen dan zijn oud-leermeester? Teekenend is het oordeel van de- zen over den jeugdigen dichter. Hij zegt, zich afvragend wat Rodenbach i worden zal, zoo treffend„De dich ter, de ziel, het hert, de geest, het woord van het herwordend Vlaan deren 1" De uitgever L. J. Veen te Amster dam die ook vele andere werken van Vlamingers heeft verzorgd, deed een goed werk met het laten drukken van d;t boekje, vooral daar de uit voering zoo goed is. Zuid-Nederland heeft niet alleen letterkundigen, maar kan ook, even als ons land, bogen op verschillende beroemde schilders, en andere kun stenaars. Dit worden wij gewaar bij het lezen van de beschrijving van België, gegevén door den bekenden schrijver G- Busken Huet. Dit boek, waarvan thans een derde druk ver scheen bij de uitgevers H. D. Tjeenk Willink en Zoon te Haarlem, zag voor het eerst in 1879 het licht. Van zelf 5s er in deze kwarteeuw wijzi ging gekomen in verschillende toe standen. Daarom was het een goed idee van de uitgevers om Max Roo- ses te Antwerpen uit te noodigen de zen druk te herzien en hier en daar te veranderen. In zijn inleiding zegt deze, dat het hem getroffen heeft, dat Busken Huet weinig oog had voor de Vlaamsche letterkunde, maar dat dit wel eenigszins te begrijpen is, omdat toen de „nieuwe school" nog niet bekend was. Dit boek draagt tot titel „Het land van Rubens". Ongetwijfeld een goed gekozen naam, vooral als men daarbij in aanmerking neemt dat de schrijver zijn boek over Nederland „Het land van Rembrandt"' doopte. Zeker zal ieder gereedelijk aannemen dat er in Noord-Nederland geen grooter kunstenaar, geen man van algemee- ner bekendheid leefde dan de schil der der „Nachtwacht" en in Zuid- Nederland geen beroemder dan de i penseeier van „Afdoening". In zijn voorrede zei Busken Huet dan ook I „Mij is Rubens de volmaakte Belg". Deze uitgave vond bij onze Haar- Jemsche uitgevers een prachtige ver- j zorging. De talrijke illustraties zijn zeer schoon uitgevoerd. Wat kalenders zijn voor een nieuw jaar, dat zijn kinderboeken voor het Sint Nicolaasfeest. Boeken toch zijn steeds welkome geschenken en ver rassingen voor -de jeugcl. Er is wel veel lectuur die aangepre zen wordt als geschikt en besiemd voor het jonge volkje, maar toch is een goed ouder bezorgd en voorzich tig in zijn keuze. Dit niet ten onrechte want veel wordt aan de markt gebracht wat niet aan de bestemming beantwoordt en dus waardeloos is, en veelal ook zelfs schadelijk. Werkelijk echte kinder boeken zijn sporadisch. Toch zijn ze er welNeemt bijvoorbeeld „Twee echte jongens" hetwelk dezer dagen bij den uitgever V. Loosjes te Haar lem het licht zag. Dit is nu eens een recht jongensboek, een verhaal van eenige echte jongens met fiere karak ters, het slag dat Hildebrand's pen seel bezielde en dat de Genestet in extase deed uitroepen „U heb ik lief mijn blauwgekielde, Mijn Hollands frisch ontloken jeugd." Schrijver van dit boek is GIT. Krie- nen. een die dus op dit gebied geen onbekende is. Hij schreef onder meer „De zoon van den dorpssmid", „Karei Vermeer" en „Uit de jeugd van een Gelderschen jongen". Het is een kinderboek, maar vol strekt niet kinderachtig. Of groote menschen of jongelingen het niet mogen lezen Welzeker, als ze er maar pleizier in hebben. Een vol wassene, die er geen genoegen in vindt af en toe eens een boek voor het jonge volkje te lezen, is zelf ze ker nooit recht jong geweest. Als in het park de bladeren vallen en bet najaar zijn intrede doet, pleegt in ons lieve vaderland een ruime oogst gemaaid en geborgen te worden van almanakken en kalen ders wandkalenders, scheurkalen ders, familiekalenderszakkalen- ders, kalenders van vereenigin- gen, van winkelzaken, reclamekalen- ders, kortom te veel variëteiten om ze allemaal te noemen. Reeds nu, terwijl de herfstmaand ter nauwer- nood van ons afscheid genomen heeft vloeit deze literatuurstroom al ge- ruimen tijd. Een groot aantal is de wereld al ingezonden en nog steeds komen er meer van de drukpers. Ook Warendorf's geïllustreerde fa- rniliekalender heeft zich ditmaal niet lang laten wachten maar is reeds ter aflevering gereed. Zij ziet er gelijk vorige jaren, aardig en frisch uit; vooral aan het mengelwerk is blijk baar veel zorg besteed. Behalve een \loi en nauwkeurig geschreven kro- niek van alle belangrijke wereldge- beurtenissen in het afgeloopen twaalf- niaandige tijdperk (en dat zijn er heel wat) is plaats gegeven aan eeni ge schetsen en novellen, die zeer le- zenswaardig zijn. Een aanbeveling voor deze kalender te geven is vrij wel overbodig, iedereen kent haar zij is voor ontelbare huisgezinnen j een aangename gids en velen zien steeds met verlangen haar verschij- ning tegemoet. Dan nog ontvingen wij van de uit gevers W. J. Thieme en Cie. te Zut- phen een exemplaar van de door hen uitgegeven ..Internationale scheur kalender". De benaming is wel wat vaag en raadselachtig. Het interna tionale van deze kalender zit name lijk hierin, dat de verschillende vers jes en spreuken afwisselend gesteld zijn in de Hollandsche, Fransche, Duitsche en Engelsche taal. Deze zijn goed gekozen, kernachtig en leer zaam, vooral omdat zij, als staande in de oorspronkelijke taal, door geen overzetting geleden hebben. Onder de meesters welke aan het woord zijn, treffen wij aan Goethe, Victor Hu go, Carmen Sylva, Multatuli en El len Key. Het schild is heel aardig, liet geeft blauw en groen gekleurde gestylleerde bloemen te zien op een licht grijzen achtergrond, wat een mooie combinatie vormt. Over de Gewijzigde Drankwet is wederom een handleiding versahe nen. Thans heeft Henri Meyer een al- phabetiscli register op deze wet sa mengesteld, dat uitgegeven is door A. van Klaveren te Amsterdam. Mr. F. A. Kokosky, de bekende Am- sterdamsche advocaat, die reeds her haaldelijk met succes in Drank we t- overtredingen optrad, heeft een voor- woord voor dit boekje geschreven, waarin hij eenige eigenaardigheden zegt. Bij hem is de vraag gerezen hoe het komt. dat deze wet zoovele com mentaren, leiddraden, vraagbaken, gidsen en hoe al deze boek jes mogen heeten, behoeft en spreekt als zijn meening uit, dat dit te wij ten is aan de casuistische wijze waarop in !t algemeen tegenwoordig wetten, en ook weer deze wet, ge-' maakt worden. Er worden n.l. geen algemeene re gels rneer gegeven, die de Rechter moet toepassen op de correcte geval len. neen, men -put zich uit in het! verzinnen van de peuterigste bepalin gen, alleen maar uit vrees, dat dit of dat geval er niet onder begrepen zal worden. 't Gaat daarmede als met iemand, die een te groote bos takken w'l dra gen, doch ze niet omvatten kan, on derweg zal hij een groot gedeelte, misschien wel de beste, verloren heb ben, terwijl de rest door zijn krach tig drukken, voortspruitende uitzijn angst om toch alles maar te omvat ten gebroken of gekneusd is ge raakt. En zoo is 't ook met de heden- daagsche wettenmakerij alles wil men binnen het bereik der w brengen, doch juist het goede dat men beoogt, gaat daardoor soms te loor en datgene, wat ten slotte w wordt, is „in de verdrukking" g raakt en geeft niet dat, wat men er van verwacht had. Dit register is een heel handig boek je en voor hen, die vaak met deze wet in aanraking komen, kan het wellicht veel diensten bewijzen. Het lastige zoeken is thans ondervangen, Bij de uitgevers H. D. Tjeenk Wil link en Zoon te Haarlem is nog ver-| schenen het „Ontwerp van Wet tot. verzekering van personen in de land bouwbedrijven tegen geldelijke ge volgen van ongevallen, hun in ver band met de uitoefening van hun bedrijf overkomen". Dit werkje is interessant gemaakt, doordat Mr. H. L. van Duyl, adjunct- j commies bij het Departement van Binnenlandsche Zaken er een inlei- i ding voor heeft geschreven, welke zeer zeker op den naam van een- be langrijke studie aanspraak mag ma ken.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6