NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaarganp. No. 6861 êag<5'". ac( betecl-sf cwj &®e= e® If'eisoSfeïeou WOENSDAG 8 NOVEMBER 1905 A HAARLEM'S DAGBLAD A EO NNEMENTEN FKH MAANDEN: Voor Haarlem c L2G Voor de dorpen in. den omtrek waai- een Agent gevestigd is (kom der gemeente) i K L30 Francr» oer post dooi Nederland v 1.65 Afzonderlijke nnmnier» c..c.. 0-02M Geïllustreerd Zondagsblad, veer Haarlem 031% a de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap lofflfens Coster. Directeur J. C, PEEREBOOMc ADVERTENTIÊN: van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Ano-.-: Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cc-üe pc: regc-i Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie; Groote Houtstraat 55. iniereoMirmnaai Teleioonnummer der Redactie 600 eu der Administratie 724. Drukkerij; Zuider Buitenspaarne 6, Telefoonnummer 122. \bonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PubUcité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F JONES.. Succ.. Pari/s, 31*>ts Faubourg Montmartre. AGENDA Woensdag 8 November. Café De KroonStips' Dames-Kapel Muziekuitvoering, 7£ uur. Schermwedstrijd. OM ONS HEEN DE VEREENIGING EN DE POLITIE. Kent de lezer Jiet wondennes Zoo niet, dan moet hij zijn familieleden maar eens een zachte wenk geven wegens den naderenden St. Nicolaas, want het wondennes is een wonder. Het bevat messen in soortenéen lemmet om aardappelen mee te schil len en een om met permissie nagels te verzorgen en nog een ander, waar mee je veeren pennen zou kunnen vermaken, als er nog veeren pennen te vermaken waren, verder oen schaar en een kurkentrekker en een potlood en oen penhouder en nog veel meer andere dingen, die ik niet allemaal opsommen zal, daar er ook nog iets voor de verrassing moet overblijven. Een mes kortom ,dat van alle mark ten thuis is, een soort encyclopaedic op werktuigkundig gebied. Dat mes nu heeft mij altijd doen denken aan de politie, met dat ver schil alleen dat ze nóg veelzijdige!' is, al prikt ze ook, evenals mijn wonder- mes, 'dengene, die haar wat hard mocht aanpakken. De politie, mijne vrienden, is een zóo wijd vertakt in stituut, dat ik geneigd ben geworden te gaan gelooven, dat er geen kans meer is om een volmaakt politieman te worden, eenvoudig wegens gebrek aan tijd daar minstens twee levens achter elkaar noodig zouden wezen om dit vak naar behooren te over zien. Laat ik er maar dadelijk aan toevoegen, dat deze toestand nooit mag worden misbruikt -als veront schuldiging om een onvolmaakt poli tieman te zijn, een waarschuwing, die in deze gemeente evenwel minstgeno- rnen tot de overbodigheden moet wor den gerekend, daar, zooals algemeen bekend is, in ons politiecorps geen middelmatigheden bestaan. De politieman dan begint de week met Zondags op de kerken te passen, een taak die hem niet al te zwaar valt, daar dit uit hun aard. geen weerbarstige stichtingen kunnen zijn. Meer zorg verschaffen hem in den loop van den dag de koffiehuizen, vooral wanneer zij 's avonds tegen 't sluitingsuur hun klanten op straat gaan zetten. De Maandag staat, uit een alcoholisch oogpunt bekeken, mèt nog zwartere kool bij den politieman aangeieekend. Die dag levert veel dronkaards op. vooral wanneer de regen de broeders van de natte ge meente in de kroeg heeft gejaagd. Vervolgens is de politieman belast met het toezicht op honderd en een soorten van misdaden, die in de men- schelijke samenleving gebruikelijk zijn. Doodzonden als kleedenkloppen buiten den daartoe bestemden tijd, schurkerijen als het op een fiets rij den zonder lantaren, gruwelen als het hebben van een mestverzameling zonder de daartoe vereischte vergun ning zijn maar kleinigheden, clie ik aanstip om van de veelzijdigheid die den politieman moet sieren, een schijn van een schaduw- van een denkbeeld te geven. Voorts moet nij, behalve de gemeentelijke wetten, óok nog tal van andere wetten naai- eer en geweten helpen ten uitvoer leggen, de ijkwet, de arbeidswet en honderd zeven en zeventig andere wetten, waaronder de drankwet, die alleen evenveel mans is als twee dozijn an dere wetten samen. Draagt de politieman een zwaard op zijde, nog veel ijselijker wapen draagt hij in den borstzak het zakboekje met potlood, waarin hij zijn verbalen noteert. Met een kiemen variant op het bekende gezegde kan men bewe ren, dat het potlood scherper is dan 't zwaard. Het laatste, in uitersten nood ter zelfverdediging getrokken, maakt dadelijke wond, die door den heer Van Maas, als officieel politie- geneeskundigd, op staand en voet weer wordt geheeld het eerste, het boekje, draagt in zich de verschrikking van dagvaarding, terechtzitting, geldboe te, ja gevangenis, een straf niet ge ringer, omdat zij, in tegenstelling met het zwaard, eenige weken, soms maanden op zich wachten laat. Intusschen weten we wel. hoe de zorg van de politie zich niet beperkt tot de openbare straat, maar ook doordringt tot in de lokalen. My house is my castle, zeggen de Engel- schen, je blijft uit mijn huis, maar wie in Nederland dat fiere devies zou willen voeren, hij moet voor geen weieldsch geld in tapperijzaken gaan. Sedert de Nederlandsche wetgever aan den eenen kant millioenen aan den drank verdient en aan den an deren door beperking van 't aantal gelegenheden het Nederlandsche volk niet al te dronken maken wil, is, ter I wille van de contröle de politieman j bij den tapper om zoo te zeggen als 1 kind in huis. Hij heeft het recht om den heelen dag binnen te komen, hij moet hem verlof gaan brengen om langer open te blijven, af en toe eens aan zijn stoelen schudden of ze flink vaststaan, kijken of er niets voor de nooddeuren staat, kortom hij is er of hij komt er. i Tapperijen opgevat in den minst uitgebreiden zin van het woord na- tuur.li.jk, met inbegrip dus van de lo- 1 kaliteiten, waar publieke vermakelijk heden worden gegeven. Zoo zien we, als we ons 's avonds in een van die lokalen ophouden, op eens een politie ambtenaar verschijnen, die de zaal even doorkruist, zich verzekert dat de j nooddennen goed open, de stoelen goed vast en niet meer menschen in de zaal aanwezig zijn, dan indertijd de commandant van de Am-sterdam- sche brandweer heeft verordineerd, een voorzorg, die, in 't voorbijgaan gezegd, te Haarlem vrij overbodig is, omdat, tot grooten spijt van de on dernemers, in onze zalen het aantal onbezeten plaatsen gewoonlijk te groot is. Dat bij zoo'n strenge toepassing van politievergunningen ook de Sociëteit Vereeniging af en toe in aanraking met de politie komen moest, spreekt van zelf. Het verschil liep gewoonlijk over de quaestie sociëteit of koffie huis. Het Societeitsbestuur was van oordeel, dat het geen toestemming behoefde te vragen, wanneer er inde groote zaal of in andex*e lokalen een vereeniging feestvierde, die aan het publiek geen entree verleende, een zoogenaamd besloten gezelschap dus en dat het als sociëteit," die lokalen zoolang open kon houden als het verkoos. De politie scheen van een andere opinie. Althans af en toe werd er eens proces-verbaal opgemaakt, soms werden alleen maar wat namen op geschreven doch tot dusver is het daarbij gebleven. Tot een vervolging is het nooit gekomen. En toch ver schijnt af en toe weer de politie in de Vereeniging en maakt weer pro ces verbaal... Zaterdagavond nog. De heer Zee- woldt gaf daar aan de vereeniging Voor Vaderland en Koning een feest, 's Middags was een adjunct-inspec teur al eens komen kijken en had gevraagd, of 't een besloten bijeen komst was. „Ja", zei de heer Zeewoldt, „alleen loden en genoodigden. De politie heeft er dus niets mee te ixxaken. Als u vrij is kunt u wel een paar kaar ten krijgen, maar met glimmende knoopen konxt u er niet in." De adjunct, schijnbaar voldaan, groette en vertrok. 's Avonds verscheen evenwel een inspecteur, die door de contróle ging en in de zaal verscheen. De heer Zee woldt, ontstemd dat er nu toch poli tie kwam, beduidde hem heen te gaan, waaraan hij voldeed om even wel mèt een adjunct en een agexxt terug té keeren. Nu werd er een bestuurslid, van de Sociëteit bijgehaald. „Of er wel tapvei'gunning was", informeerde de politie. Ta.pvergunning? In een Sociëteit! Die is niet noodig, was het antwoord, 't Was hier geen koffiehuis, maar een sociëteit, die tappen kon zoolang ze verkoos. De politie verklaarde, dat zij de Sociëteit wel degelijk als een gewone tapperij beschouwde enproces verbaal wei'd weer opgemaakt. I Maar tapvergunning na twaalven is voorheen nooit aangevraagd en door de politie ook xxooit verlangd Intusschen is er weer een proces- verhaal meer in de wereld J" Wat er dezen keer van komen zal? j Weer in de snippermand Zoo ja, dan moest de politie toch eens eindelijk ophouden met deze •eeuwige verbaaJsport tegenover de I Vereeniging. Haar taak is veelzijdig genoeg. Zij hoeft er geexx vruchteloos werk hij te zoeken. Of zal 't proces-verbaal nu eens doox-gaan en tot een princ'pieele be slissing leiden J. C. P. Buiteiilandrch Overzicht P.USLAND'S TOESTAND. Na wat geruststellender geweest te zijn, maken de berichten uit Rusland thans opnieuw melding van de meest bloedige botsingen, die op een nieuwe verergering van den «enigszins kalme ren toestand schijnen te wijzen. Het meest pessimistisch is wel de Standard"-correspondent. Deze schrijft over het optreden der zoogenaamde „Zwarte bende" te Mos kou „Deze bende stelt zich voornamelijk het doodexx van studenten ten doel, onder het voox-wendsel van gevolg te geven aaxx patriottische motieven, en de autoriteiten onthouden zicli van elk ingrijpen in haar optréden. ..Gisteren was ik getuige van de ontwijding van de heiligste plek van Moskou, de kapel van de Madonna- Tverskaia. Op de trappen van de<ze kapel hield men opzwepende redevoe ringen voor een menigte, die bestond uit het schuim der maatschappij, zoo als men dat slechts in de groote ste den vindt. „Een der sprekers vertelde 'hoe men een student had vermoord, in de ri vier geworpen exx daarna gesteenigd. tot er niets meer van zijn lijk over was. Deze ellendelingen zongen beur telings godsdienstige gezangen en het Russische volkslied. „Vervolgens begaven zij zich naar bet Kremlin, waar zij wisten te be werken, dat de man, die dr. Bau- mann door geweerschoten ixi den rug had gedood, in vrijheid werd ge steld." Eexx ander telegram meldt, dat in Libau de infanterie-troepexx een deta chement kozakken in de pan gehakt hebben. Over den toestand in Odessa seint de aangehaalde „Standard^-corres- pondent een beschrijving vaxx de meest weerziniwekkendé tooneelen. „Het aantal gewonden wox-dt bij benadering op 3500 personen geschal. Omstreeks 12.000 personen zijn ge kwetst. „De uxxiversiteit is in drieën ver deeld. Twee der gebouwengroepen zijn door troepen bezethet derde vormt het fort der studenten. Dit gedeelte is versterkt, en men zegt, dat de stu denten plan hebben twee bergkanon- ixen te bemachtigen, om ze daarheen over te brengen. In deze geïmprovi seerde vesting bevinden zich ook eeni ge honderden Israelietische vrouwen eix kinderen, die door de studenten worden gehólpeix en gevoed." Reutei- seint uit Odessa, na melding gemaakt te hebben van de afgrijse lijkste daden van wreedheid, dat DE PLUNDERING Zondagmorgen nog voortduurde.' De huiseigenaars konden zich daartegen vrijwaren door den politie-agent, die de opi-oerlingen aanvoerde, geldsom men van vijftig tot driehonderd roe bel te betalen. De politie stond xxiet toe. dat de gekwetsten geholpexx wer den zelfs werd door sómmige agen ten op de nx armen van het Roode Kruis geschoten. Te Tomsk hebben de revolutionnai- ren de Trans-siberisclxe spoorlijn doen springen en het materiaal vernield. Daarna sloten de nationalisten een achthonderdtal van hexx in een schuur die ze vervolgens iix brand staken. Daar de vervolgens den brandweer mannen veihinderden hulp te brengen werden allen levend verbrand. Dit bei-icht heeft te St. Petersburg groote ontsteltenis gewekt. De correspondent van den Matin" te Petersburg deelt mede. dat, naar hij vernomen heeft, de algemeene werkstaking op de spoorwegen Zon dagavond zou worden hervat. Te Moskou heerscht volkomen ANARCHIE. Op vele plaatsen iix de stad ontstaan ontzettende moordpartijen. Ieder oogeixblik trekken patriotische betoo gingen van zoogenaamde monarchis ten, voornamelijk bestaande uit troe pen armzalig gepeupel en dronken dworniks. door de straten met vaan dels, portretten van den keizer en hei ligenbeelden. Wie voor dit volk het hoofd niet ontbloot wordt kreupel ge slagen of gedood. De straten wemelen van provoca- tors, die bij het voorbijtrekken van zulke monarchistische betoogingen in de lucht schieten eai tot gevechten aanleiding geven. Vooral schijnt het grauw het voorzien te hebben op de studenten dagelijks worden tal van studenten onder afschuwelijke mis handelingen gedood, in stukken ge houwen of in de rivier verdronken. Ook wordt melding gemaakt van eene gruwelijke vechtpartij aan de ingenieurs-school, die door de zwarte bende en de kozakken belegerd en be schoten woi'dt. De opgewondenheid in i de stad is onbeschrijfelijk. I Evenzoo luiden de berichten uit an- 'dere plaatsen. De correspondent van het „Berl. Ta- geblatt" te Petersburg seint„dat Witte aan een deputatie uit de stede lijke Doema verklaarde, niet bij mach te te zijn aan Ti-epof bevelen te geven zoodat zijn premierschap en de belof ten van den Tsaar feitelijk alleen op papier staan." Uit Kopenhagen wordt aan den „Berl. Lokalanzeiger" gemeld, datW. T. Stead uit Rusland daar is aange komen. Hij verklaarde, dat de libera le hervorming^ ZES WEKEN TE LAAT gekomen, zijn, ein. dat de toestand hoogst ernstig is. Teekenend voor den toestand in Rus land is een telegram uit Bachmoet, gericht tot een particulier persoon te Petersburg. Het luidt „Reeds twee dagen dui'en de hevig ste Joden-vei-volgingen onafgebroken voort,. De autoi'iteiten bieden geen hulp. De commandant dór kozakken Kalganof wilde krachtig hulp bieden, doch vond helaas bij den militairen bevelhebber geen steun. Gebouwexi beginnen te branden, en de gouver neur zendt geen hulp. Om godswil, wendt u tot de gezaghebbende perso nen, die er iets aan doen kumxen, ANDERS KOMEN WIJ ALLEN OM!" Uit Kopenhagen wordt aan het ..Hamb. Frcrndenblatt" geseind, dat de Tsaar, beangstigd door het moor den exx branden in: het gansche land, bereid zou zijn nog verdere concessies te doen. Graaf Witte zoekt den Tsaar- te bewegen naar Petersburg terug te komen. Loeworin, van de „Nowoje Wrem- ja", die op het oogenbiik in Berlijn vertoeft, verklaarde aan een bericht gever van den „Hambux'gschen Cor respondent". dat hij meende, dat Whi te's program tot uitvoering zou ko men. Hoe de zaken ook mochten loo- pen, een staatsbankroet zou onder geexx omstandigheden te vreezexx zijn. Hoe langer het moorden duurt, hoe grootei' ook de invloed van. Graaf Ser- gius Witte wordt. Thans brengt de telegraaf de tijding dat volgens afkondiging in den ,,Re- geei-ingsbode" Graaf Witte benoemd is tot president van den ministerraad. FINLAND'S BEVRIJDING. Ook te Finland schijnt de zaak niet zoo rustig te verioopen als het zich eerst liet aanzien. Dc Times"-corres- pondent maakt tenminste melding van eeix paniek onder de Russen te Hel- sixxgfors, van welke een groot aantal de stad verlaten heeft. Prins Obolens- ky heeft zicli aan boord van eexx der vijf oorlogsschepen begeven, die vaxx Reval te Helsingfovs zijn aangeko men. Naar het schijnt bestaat er in Fin land op liet oogenbiik verschil van meening tusschen de constitutioneeleu en de sociaal-democratexx, die de al gemeene staking hebben georgani seerd. De laat sten eischen, dat de Tsaar een nationale vergadering bij een zal roepen, terwijl weer andere werklieden-groepen vooral in de pro vinciesteden. willen dat, door alge- meetne verkiezingen, een voorloopige Finsche regeering zal worden samen gesteld. De constitutioneeleu keurden al deze voorstellen af. Daarna hebben de sociaal-democraten het denkbeeld van een voorloopie eigen regeering la- teax vallen en bepalen zij er zich thans toe candidaten te stellen voor een voorloopigen Senaat, die als wet gevend lichaam door den Tsaar zou worden erkend. De „Times"-correspondent meldr' verder, dat de spoorwegambtenaren de staking wel zouden willen eindigen, maar dat zij niet duiven, uit vrees voor de meest vooruitstrevenden, die- meester ziin vaxx den weg en van de telegraaf. Prins Obolensky heeft Zondagavond do socialistische candidaten voor den voorloopigen Senaat in audiëntie ont vangen. Het manifest van den Tsaar betref fende Finland, dat Zaterdag dooreen loodsboot te Helsingfors werd overge bracht. en dat, naar een telegram in dit. blad meldt, heden met nog een an der manifest is gepubliceerd, bevat in hoofdzaak het volgende Het verklaart dat de eischen, door de Finsche Stenden in hunne petitie van 31 October geformuleerd, worden toegestaan. De maatregelen, die door deze petitie onwettig waren verklaard en die thans ongedaan worden ge maakt, omvatten de oekase van 15 Februari 1899, die de autocratie in voerde, het besluit betreffende de dic tatuur, het bezigen van Russische gendarmen, de militaire wet van 12 Juli 1901. de benoembaarheid van Russen tot Finsche openbare amb ten, enz. Ten opzichte van andere vraagstuk ken. die niet worden opgenoemd, wordt den Senaat verzocht onmiddel lijk de noodige maatregelen te nemen. Eveneens zal de Senaat dc voorwaar den moeten vaststellen voor een wets- ontwerp betreffende den Landdag, een J wetsontwerp dat een hervorming der. volksvertegenwoordiging beoogt, op den grondslag van algemeen stem recht. Bovendien moet de Senaat een ont- werp voor EEN GRONDWET opstellen, waai-bij de volksvertegen- - woordigers een recht van controle op de daden der regeering wordt toege staan, en dat verder drukpersvrijheid en het recht van vereeniging en ver- gadering zal invoeren. De preventieve censuur moet onmid dellijk worden afgeschut. De Land-, dag wordt tegen 20 December in bui tengewone zitting bijeengeroepen. DE BEWEGING IN POLEN. De Poolsche onderdanen van den Tsaar schijnen ook het oogenbiik aan gebroken te achten om den band met Rusland te verbreken. De Poolsche volkspartij verlangt volkomen autonomie van Polen, met een landdag in Warschau. Te Kalisch werd een nationals poli tieke betooging gehouden. Van den toren der Jozefskerk werd een vlag uitgestoken met het Poolsche wapende toren wachters bliezen op den toren het Poolsche volkslied. Een particulier teüegram uit War schau nxeldit, dat een proclamatie van den gouverneur-generaal is afgekon digd, waarin deze het houden van op tochten en van vergaderingen onder den blooten hemel verbiedt en bij overtreding van dit gebod met een optreden van de gewapende macht dreigt. UIT OOSTENRIJK. Uit Praag wordt aan den „.Berliner Lokalanzeiger" gemeld, dat de kies rechtbeweging zich daar in een vol slagen oproer ontwikkelt. Het volk heeft barricaden gebouwd, die door de politie bestormd moeten worden om ze te nemen. Troepen kampeeren op verschillende punten van de stad, die er uitziet, als of ze door militairen was ingenomen. De gemoederen zijn nog zóó oni'ustig, dat zich mogelijk nieuwe troebelen zullen voordoen. WERKLOOZEN IN ENGELAND. Minister Balfour ontving Maandag middag een commissie van werklooze arbeiders en hunne vrouwen, die ver zochten een buitengewone zitting van liet parlement bijeen te roepen ter be handeling van hot vraagstuk der werkloosheid. Minister Balfour gaf toe dat deze misstand inderdaad ernstige afmetin- i gen had aangenomen. De regeering. zeide hij, wist hoe er geleden wordt, maar achtte een buitengewone zitting van het parlement niet den juisten weg om tot een oplossing te komen, j De regeering hoopte, dat de „Work- nxeus Act", die in de laatste zitting was aangenomen, zou dienen om den nood te lenigen. De deputatie toonde zich niet vol- daan over dit antwoord. KONING ALFONSO van Spanje is Maandagmiddag te I Berlijn aangekomen en door den kei- J zer en de prinsen op hartelijke wijze ontvangen. Des middags was er een feestmaal j aangericht, waarbij de vorsten op de goede betrekkingen tusschen Spanje en Duitschland dronken. Stadsnieuws Feestavond. Hei Programma voor den feestavond der Haarlemsche Jongelings-Vereeni ging „Pred. 12 la" op 16 dezer bevat Feestniarsclx van R. H. Witt, Opening. Zangkoor ..Feestlied", woorden van Ds. P. J. Moeton. Welkomstwoord. Overdracht van het nieuwe ge bouw. Muzieknummer ..Feestgezang" van Mendelssohn Bartholdy. Feesti*ede van Ds. C. Veen. Zangkoor „Inwijdingslied", comp. van N. Kerkhoven. „Pelgrimskoor", van Rich. Wagner. Jaarverslag van den secretaris. Muzieknummer Ouverture La Bruy- ère van Kessels. Zangkoor „Holland's Glorie van Richard Hol. Sluiting. Slotmarscli. Teyler's Stichting. Evenals vorige jaren zullen er ook! dezen winter in Teyler's Stichting voordrachten gehouden worden, tel kens op Woensdagavond. Op 22 November spreekt Dr. Eug. Dubois, hoogleeraar te Amsterdam, 20 December Dr. J. C. Kapteyn, hoog leeraar te Groningen, 24 Januari Dr. J. J. Hartman, hoogleeraar te Leiden, 21 Februari Dr. H. J. de Dompierre de Ciiaufepié van 's-Gravenhage, en 21 Maart Dr. M. C. Dekhuyzen van Utrecht. Chodaschewitz en z ij n Beer. Vanmorgen kregen we op ons re dactiebureau bezoek van den Russi- schen hof jager A. Chodaschewitz, die zich er bitter over beklaagde, dat hij in Haarlem geen toestemming had kunnen krijgen, om met zijn gedres- seerden beer en twee wolfshonden voorstellingen te geven in het Bron gebouw. Eerst had hij willen optreden in 't perceel Parklaan 87 geweigerd. Daarna m de groote zaal van 'i Brongebouw geweigerd. En waarom De man heeft onder de vele papie ren. die hij uitpakt, twee officieele stukken, waarbij hem de toestem ming wordt geweigerd, gezien art. 188 van de gemeentewet en art. 115 van de politieverordening en gelet op het rapport van den Commissaris van politie. Art. 188 verklaart, dat de politie over de schouwburgen enz. behoort aan den burgemeester en art. 115, dat met boete wordt gestraft teder, die zonder diens vergunning" feesten of vermakelijkheden geeft, waartoe aan het publiek met of zonder betaling toegang wordt verleend. Dat is alles. De redenen van de wei gering liggen dus blijkbaar in 'trap- port. van den Commissaris. Art. 188 van de gemeentewet schrijft voor „Hij (de Burgemeester) waakt te gen het doen van met de openbare orde of zedelijkheid strijdige vertoo ningen." Nu. ide zedelijkheid kunnen we hier wel onbesproken laten. En de orde Is die verstoord in Schoten. Velsen. Zandvoort waar de man pas vertooningen gehouden heeft, om van tal van andere ge meenten. waar hij voorstellingen gaif, niet te spreken? Wij hebben er niets van vernomen. Waarom moet Haarlem dan nu weer anders doen. dan andere ge meenten en dezen armen man belet ten zijn brood te verdienen Want arm is hij. Van den pachter van 't Brongebouw kreeg1 hij brood om zichzelf en zijn dieren te voeden, „iek kann main beer doch nicht ver- hoengeren laten", zei hij in een meng. sel van Nederlandsch en Duitsch. Nu zijn de dieren geborgen in de fiets-remïse van 't Brongebouw, in afwachting van een gunstige wind, die voor den armen man mocht ko men te waaien. De heer G. Beekelaar verzoekt ons te melden, dat hij niet de persoon is, die genoemd werd in het bericht ge titeld „Gearresteerd in het nummer van Zaterdag 4 Nov. j.ï. A a n b es 1 e d i n g. Door de li. IJ. S. M. werd Maandag te Amsterdam aanbesteedbestek 1016/7, het maken, leveren, opstellen en volledig afwerken van de ijzeren peiTonoverkappingen met bijbehoo- rcitde werken op het station Haarlem Raming f 504.0'LKj. Ingekomen 9 biljet ten. Minste inschrijver de Ned. Fa briek van Werktuigen en Spoorweg- materieel, Amsterdam, 503.850. Klachten over de pol'tie. Uit het afdeelingsverslag der Twee de Kamer over de begrooting van Binnenlandsche Zaken is door een of meer leden geklaagd over het optre den van onzen burgemeester, dat 'nij vexatoire (plagende, kwellende; bepa lingen had gemaakt voor het bijwo nen van een politieke niet publieke vergadering. Blijkbaar is hiermede bedoeld de vergadering der hier gevestigde af- deeling der S. D. A. P.. waarover ook gesproken is bij de behandeling van de begrooting onzer gemeente. B. en W. hebben toen verklaard, dat bij een indertijd ingesteld ondorzoek gebleken is. dat dc politie ten op zichte van bedoelde vergadering min der juist is opgetreden. Deze zaak is dus hiermee afgeloo- pen. A f d e e 1 i n g H a a rl e m N. O. G. Zaterdag a. s. houdt de afdeeling Haarlem. N. O. G. eene vergadering in het Nutsgebouw. De agenda bevat o. m. verkiezing van een lid in het Hoofdbestuur vooj- Noord-Brabant, referendum over vak j. (vrije- en orde- oefeningen der gymnastiek) en de be handeling van een concept-reglement. Benoeming Schoolhoofd. Door den Kerkeraad der Vereenig- de Doopsgezinde Gemeente is met in gang van den dag. waarop de heer H. J. Overbeek zijne functie als hoofd der eerste Doopsgezinde School zal nederleggen, tijdelijk als zoodanig benoemd de heer A. C. Hendriks, thans onderwijzer aan die school.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1