ISADORA DUNCAN. Tiram.-Verecn. D. E. V. De tweede Duncan-avond werd ge- Maandagavond hield de timmerlie- faeal ingenomen door de mimische den-vereeniging ,,D. E. V." in het ge- voorstelling van fragmenten uit bouw „Concordia", Smedestraat 43, Gluck's meesterwerken „Iphigénie eene buitengewone ledenvergadering, en Aulide" en ..Iphigéme en Tau- ter herdenking' van het 20-jarig be- nd!e staan van de af deeling Haarlem. Men kent de dichterlijke stof, die De voorzitter, de heer B. R. Dijk- deze opera's in 't leven riep. sterhuis, opende de vergadering met Het is de oude Grieksche sage. die oen toespraak, waarin hij er aan lier- verhaalt hoe den heldhaftigen koning innerde, hoe dc afdeeling steeds op Agamemnon zijn voorgenomen tocht de bres stond en nu nog onlangs het naai' Troje niet zal worden toege- collectieve contract met behulp van staan, dan nadat hij op het altaar van de andere timmerlieden-organisaties, de godin Diana die hij door liet de patroons-vereeniging sloot, dooden eener hinde vertoornde —zijn De eerste spreker van dezen avond •dochter lplügenia zal hebben geof- was de lieer Dekker. Spreker lierin- ferd. Als het ontzettend offer op het nerde er aan, hoe een twintigtal ja- punt staat van te worden voltrokken ren geleden, tijdens de eerste socialis- en wel op verlangen van Iphigenia tenbeweging. deze organisatie tot zelf doet zich de stem van Diana stand kwam. Wel bestond er een t-im- nooren, om aan te kondigen, dat de merliedenvereeniging ..Eensgezind- wraak der godin is gestild door de heiddoch de pogingen aangewend offervaardige gehoorzaamheid van om die bij den Bond te doen aanslui- Iphigenia waarna dan in de ten, mislukten. opera tenminste déze laatste met Spreker schetste de wijze van wer- haren bruidegom Achilles wordt ver- kenen op 28 April 1892 werd het ecnigd. vaandel onthuld, en hoe er in dien In t oorspronkelijk wordt zij door tijd rumoerige vergaderingen ont- Diana naar Tauris ontvoerd en tot stonden en pogingen werden gedaan, priesteres der godin gemaakt, met om dc vereeniging bij den Bond te opdracht eiken Griek te dooden. doen aansluiten, wat toen nog niet Maar het zou te ver voeren deze mocht gelukken, heeie geschiedenis na te gaan en aan Spreker eindigde zijn rede met een te wijzen in hoeverre Gluck's librettis- oproep aan de" aanwezigen, om steeds ten van het origineel zijn afgeweken, hun best te doen voor de organisa- Dit is ook minder noodig, omdat deze tie. voorstelling geen samenhangend ge- De tweede spreker, de heer Van de heel, maar slechts een serie van elkaar Wal, begon met te zeggen, dat het onafhankelijke momenten gaf. 20-jarig bestaan van de afdeeling Het is begrijpelijk, dat Miss Dun- slechts een klein stukje strijd is. Juist can zich sterk moest voelen aange- het eerste werk in de vakvereeniging trokken zoowel tot de karaktervolle behoort tot het moeilijkste, daar de en schilderachtige Homerische figu- vruchten daarvan niet zoo spoedig ren als tot de in haar sublieme so- zijn te zien. Velen meenen, zoo zei de bei heid zoo suggestieve muziek van spreker, dat het voldoende is. als Gluck. Hoe verwonderlijk schijnt die men zijn contributie maai- betaalt, en muziek onze verbeelding te hulp te beschouwen de organisatie als zooda.- komen bij het zich verplaatsen in tij- nig als een automaat. Maar dat moet den en toestanden, die ons zoo abso- hét ;dée van aansluiting niet zijn. luut vreemd en deels zoo weinig sym- Neen, allen moeten het werk doen en pathiek zijn't Is trouwens in deze niet enkelen. ■richting, dat Miss Duncan's expressie- Spreker schilderde de treurige orga- ve kunst haar eigenlijk milieu vindt, nisatie onder de arbeiders, de versnip- Hier geeft die kunst niet zooals bij pering in verschillende kleine vereeni- de Idyllische dansen van verleden gingen en wees er op, lioe de aanne- week een min of meer overbodig mers beter weten te handelen, daar versterkte uitdrukking aan de dich- 70 van hen zijn georganiseerd in terlijke idéé van den beeldende-kunste- één vereeniging, zoowel Katholieken naarhier neemt ze een geheel eigen als Anti-revolutiona-'ren. plaats in, doordat zij ons het kunst- Spreker eindigde met de aanwezi- werk openbaart van een zijde, die gen op te wekken zich daarvoor hech- door de andere tot de uitdrukking ter aaneen te sluiten en ook de om- medewerkende kunsten, poëzie en mu- streken te bewerken, opdat wanneer ziek, onbelicht wordt gelaten. do afdeeling 25 jaar bestaat, haar Het is alweèr ondoenlijk de ver- ledental zal zijn verdriedubbeld, schillende nummers van het program- Hierna voerde het woord de heer ma afzonderlijk te bespreken. Een niet Portegys, die als zijn meening te te beschrijven liefelijkheid ging eruit kennen gaf, dat de laatste tien jaren van de dansen 'der meisjes van voor den Bond (de beste zijn geweest. Chalcis, ter eere der aankomst van Hij herinnerde er aan, hoe de afdee- Iphigeniabij den aanblik der Griek- ]}ng eerst kwam om de contributie te sche legerscharen, enz.; de krijgsdans verlagen, terwijl zij een paar jaar der Skytten was een wonder van later met een voorstel aankwam tot. prachtige, fiere beweging en energi- het aanstellen van een bezoldigd' pro- sche rhytmiek. Maar bepaald aangrij- pagan dist. pend was Duncan's voorstelling van wij moeten ons ontwikkelen. Tegen Iphigenia, gaande naar het altaar het „zelfdoen" ingaan en onzen in- om zich voor het leger te offeren. Ook vloed vorgrooten, om zoodoende, al- Iphigenia's klaagzang om haar broe- öus eindigde spreker, het machtige der Orestes was diep indrukwekkend, kapitaal te verslaan. En niet minder dan dit alles brachten De voorzitten- wees er bij liet sluiten de drie laatste nummers van het pro- van de vergadering op, dat het pas gramma ..Musette", „Siciliana" en gesloten contract met de patroons Bacchanal" de toeschouwers in op- niet is tot stand gekomen door de ge tegenheid. Ondanks het eindeloos machtige a rbe idler s-ve r eeni g ingen1 applaus was Miss Duncan ditmaal doch door de goedheid van patroons, niet tot een extra-nummer te bewe- wij moeten trachten minstens hunne gen m. i. zeer juist gezien. gelijken te worden. PHILIP LOOTS. 1 Krachtig wekte hij op, om zich bij den Bond aan te sluiten. Verder wees Provinciale Staten. hij op een staaltje van de „directe Tri de heden gehouden vergadering actie' aan het Wester-viaduct, waar werd het eerst aan de orde geateld de arbeiders zich hadden verbonden het voorstel van Ged. Staten om de aa*\ een contract, voorwaarden, waaronder bij besluit Hierna werd deze vergadering ge- van 6 Juli 1904 aan de Hollandsche sloten. Electrische Spoorweg-maatschappij een voorschot is verleend voor het Tentoonstellingen, aanleggen en exploiteeren van tram- in het Museum van Kunstnijver- wegen in den Haarlemmermeerpol- heid is een interessante tentoonstel der, te wijzigen, omdat de Staat daar- üng van Oostersche kunst. In één van tegen enkele bezwaren heeft. Zonder de laatste Kunstpraatjes gaf 'k in en- beraadslaging en hoofdelijke stem- kelo aanduidingen een idéé van't ka ming werden de voorgestelde wijzi- rakter dier kunstnijverheid, 'k Heb gingen goedgekeurd. toen gezegd, dat er geen kunst-am- Hierna kwam in behandeling de bacht was zóó hoog opgevoerd als het voordracht van Ged. Staten om aan Oostersche.. Hiervan zijn in deze expo- hei Tramcomité Wieringen—Schagen sitie eenige mooie bewijzen voor een renteloos voorschot ten bedrage oogen. j van één zesde der kosten voor aan- Van den kunstschilder M. Bauer, leg van deze lijn toe te staan tot een den Hollandschen schilder van lie1 maximum bedrag van 81.500 en een Oosten, is hic-r een schoone \erzame- gelijk bedrag voor deelneming in.het ling. Allerlei kannen, olifanten, lam- maatschappeJijk kapitaal, onder be- Pen> vat®n- helmen, geweren. zvyaa')~ paling, dat het Rijk hetzelfde doet. den m staal, brons, koper of zihei Nadat Gedeputeerde Staten verklaard parelmoer tng^egd^ g^revem af hadden. dat zij enkele redactiewijzi- handwerk uaarschyniijk, g^cn mne-en door de Commissie van Ran- bewijzen van de geduldvolle, smaak- goedgekeurd. Eveneens het voorstel om de peur te plaatsen op de lijst van de geoor loofde vi'schtuigen. omdat het ge na twintig studies van Breitner. enor me dingen, kleurgeweddigheden, woest-impressionistische uitingen. Als sterke tegenstelling, Ed. Karsen, stil, donker, rustig, intiem. Verder Bauer met zeven stukken (ook een mooi ding bij v. Wissel)nk voor hert. raam). Oostersche droomeo, schilderijen en etsen. en Witsenmei stille, doorwerkte etsen. Witsen is hoog, trots, zwaar werk Isaac Israels een mooie toren, zwaar van kle ir (laatste werk van dezen uit Parijs is mooi I) Op Arti Werkende Leden tentoon stelling Over 't algemeen een veel betere dan gewoonlijk., toch, er was geen enkel evenement, geen stuk. welks kleuren aan dien wand daver den. of dat iets anders geweldigs deed. Arntzenius, -Jac. Son, Monniken dam, Piet Mondriaan. Mej. Wand- scheer. Jac. Snoeck, Roelofs, J. Cohen Gosschalk, Schütz, Mevr. Van Trigt zijn de zich door iets bijzonders on- dersch eidenden. Van Jac. Snoeck zag 'k bij Buff a verscheidene doeken, waaronder veel betere dan tot nu toe; van kerk interieur is hij buiten gevels gaan maken, dit is rijper werk geworden. CONRAD KIKKERT. roeger, kunst op de Wostersche idée's invloed heeft uitgeoefend. Van den minister-resident Knobel, die in Peking en Teheran geweest is. is een collectie Perzische tapijten uit- bruik van dit vischtmg geen nadeel „eMald. mooie warme kleuren, rustig rlrtf-n nntdonn vnnr rïön fYivn- - zal doen ontstaan voor den overi gen vischstand en er voorts geen be zwaren bestaan. an toeken ing. oer - solide, sterk werk. Verder Chineesche gewaden, inleg werk, Boeddha-beeldjes, prachtig fijn lijsten, kist- E«n langdurig.' discussie ontstond persei, mozaiok. bij de behandeling van het reglement ;es e van politie voor het Amstel Drecht- yau jieer Bierens de Haan nog kanaal. Volgens eenige heeren is de }>eeldje^ en een vitrine met andere slotbepaling waarin staat, dat d't bezienswaardigheden o.a. een Koran- reglement in werking zal treden, zoo- boek. dra de overeenkomst met de provin- Twee Haarlemsche dames, Blok van cie Zuid-Holland, het Rijk en de Laer en Kersten, stellen ten toon door Heemraadschap den Amstel enNieu- haar vervaardigd houtsnijwerk, wer Amstel geregeld zal zijn en het Er waren er bij zeer eenvoudige, onderhoud van het kanaal komt aan 0ok zeer samengestelde. Jammer dat de Provincie niet juist gesteld, bij de zeer knappe uitvoering de mo- omdat de Provinciale Wet het stellen tieven niet modenier waren, ik bedoel van een bepaalden datum verplicht, niet wat bovengewoner Ook vonden eenige heeren het nog Amsterdam is zoo dicht bij Haas niet absoluut zeker, dat de Provin- lom. dat dit als een excuus geldt, dat ciale Staten wel bevoegd zijn om dit we hier geen behoorlijke tentoonstel reglement te maken, omdat het ka- lingszaal hebben en dat daarom ver naai thans nog niet onder het be- scheidene tenvtoonstelligcn onze stad heer der Provincie staat. voorbijgaan. O. Haarlemsche kunst- De heer H. F. R. Hubrecht stelde zin voor, om de behandeling van dit re- Dan zal 'k maai* 't een en ander glement uit te stellen, hetgeen even- vertellen van wat or in Amsterdam wel verworpen werd met slechts ne- voor belangrijks te zien is gen stemmen voor, nadat de aanno- Bij Buffa is een expositie van J. ming door den Voorzitter ontraden van de Sande Bakhuysen, landschap- was. schilder. Heel aangenaam aandoend. Hierna werd gepauseerd. zonder hinderende fouten, met pret- tige kleur, heeft dit werk haast niets Faillissementen. groots, niets geweldigs, is goedig, lief. Bij vonnis van de Arr, Reohtbank onsterk. Toch knapSoms ver- a.h,o,. van 7 November 1905 rijn in KlffS. In de Brakke Grond is een belang- te rijke veiling eerstdaags van oude schilderijennamen als Ruysdael. Aert van der Neer, Jan Steen, Miere- velt, pleiten voor 't interessante. In 't Suasso-Museum is al lang een tentoonstelling van Architectural Zeer interessante, oude teekeningen verder modern werk, kunstnijverheid (de Distel), aardewerk en bovenal bij staat van faillissement verklaardBrakke Grond is een belang- A. Forrer, koffiehuishouder Haarlem. M. Steenbakker, caféhouder te Vel- sen de boedel van wijlen C. Sparre te Beverwijk. Rechter-commissaris Mr. J. D. Pasteur. Aan den heer V. H. J. Trou- pin, steenhouwer alhier, is de leve ring van ongeveer 110 kub. Meter hardsteenwerk voor het nieuwe sta tion opgedragen. Gev. voorwerpen. Een armbandje, een ceintuur, een paar handschoenen, een wandelstok en een portemonnaie met geld. Het Rekensommetje. Den 23en dezer zal voor het Ilof te Arnhem in hooger beroep worden be handeld de zaak van het socialisti sche rekensommetje, waarin het schoolhoofd Lijsen beklaagde is. Zooals men weet, veroordeelde de Rechtbank te Arnhem hem tot ƒ300 boete. Maandagavond had onder leiding van Ds. Weener de eerste bijbellezing plaats in de Barendsestraat. Er was geen plaatsje onbezet. Na. het zingen van gezang 12 vers 1. werd tdeze bij eenkomst geopend. Aan het einde werd op verzoek van den heer Las- schuit, ouderling der gemeente, het bekende Vers van psalm 134 gezon gen. Ds. Haksteen bracht zijn dank uit voor het werk dat men hier ge sticht had en hoopte dat het rijk ge zegend zou mogen worden. De quaestie der. Rem. Ge meente. Naar wij uit absoluut vertrouwbare bron vernamen heeft het bestuur der Remonstrantsche Gemeente alhier in de Maandagavond gehouden verga dering besloten collectief ontslag te ne men. Uit de Omstreken SANTPOORT VOORUIT! Maandagavond waren in het café „De Wijman" te Santpoort een veer tigtal heeren bijeengekomen, gehoor gevende aan den oproep der heeren Frans Netscher en G. J. Groenewegen om plannen te beramen teneinde de welvaart van de gemeente Santpoort tot hoogeren bloei te brengen door middel van de vermeerdering van het vreemdelingenverkeer. Onder de aanwezigen waren o. a. de heeren Rozée en Donker van de Beverwijksche vereeniging tot bevor dering van het vreemdelingenverkeer, de heer Neuteboom, vertegenwoordi ger vau de tram HaarlemAlkmaar, en de heer Goedhax-t, lid van den Ge meenteraad van Velsera De heer Netscher opende de bijeen komst met een uitvoerige toelichting van de plannen, welke door den- heer Groenewegen en spreker waren ge maakt. In deze toelichting zette de heer Netscher uiteen, hoe door vermeerde ring van het vreemdelingenbezoek de welvaart eener gemeente kan stijgen. Een verhoogden bloei achtte spreker door het aangegeven middel wensche- lijk, daar Santpoort'welvaart zijn hoogtepunt voor dit oogenbUk heeft bereikt ja. zelfs tot stilstand was gekomen. De trek van vreemdelingen naar de schoone en gezonde dreven van Santpoort zouden het best bevor derd worden, door op de plaatsen, waar dit kon geschieden zonder het natuurschoon te schaden, huizen te bouwen, waar de vreemdelingen tij delijk of voor langeren tijd een on- derkomen kunnen vinden. Nadruk legde de heer Netscher er vooral op, dat zóó gebouwd wordt, dat de schoone omgeving ongerept J blijft. In Bloemendaal heeft men mooie stukken natuur laten ver knoeien door er huizen te bouwen, die niet altijd even mooi zijn. Spoe- diger, dan men nu voorziet, kan het gebeuren, dat de trek van vreemde lingen naar Bloemendaal ophoudt en dan moet men er te Santpoort bij zijn. om de menschen naar Santpoort te brengen. Huizen zullen dus moeten gebouwd worden van een 3 a 400 gulden huur waarde en degelijke pensions en ho tels. die men te Santpoort nog mist. Maar vooreerst moet men plannen zien te verwezenlijken, die binnen be scheiden grenzen liggen. Daarom hadden de beide heeren, die het initiatief namen, tot deze bij eenkomst het denkbeeld opgevat om een gids van Santpoort samen te stel len. Als voorbeeld daartoe hadden zij gekozen de te Haarlem uitgegeven gids. Evenals in dezen gids zullen in de Santpoortsche worden opgenomen beschrijvingen der omstreken, wan- delkaarten (ook een plattegrond met aanduiding van de woonplaats der adverteerders), een historische be schouwing over Santpoort, een arti kel over de gunstige hygiënische ge steldheid der gemeente, enz. De kosten van zoo'n gids zullen, naar ingewonnen informaties, 150 k f 200 bedragen. De kosten zullen ge dekt worden door advertenties en bij dragen. Verder is het plan om tegen het zo merseizoen in de groote bladen te adverteeren om de aandacht op cto gemeente te vestigen. Nadat de vergadering de wensche- lijkheid van de verwe zenlij king dezer denkbeelden had uitgesproken, werd tegen het aanvankelijk plan in. met 31 tegen 1 stem en vijf onthoudingen besloten een vereeniging op te rich ten. De reden, dat de heeren Net scher en Groenewegen liever een co mité van vijf of zeven leden met het werk belast zagen, dan een vereeni ging te stichten was, dat zij bang waren, dat de administratieve om slag het werken zou belemmeren en ook, dat het vereen»gingsleven in Santpoort zeer slap is. Vervolgens werd overgegaan tot dc verkiezing van een voorloop'g be stuur. Het resultaat was. dat be noemd werden de heeren Frans Net scher (30 st.). G. J. Groenewegen (29 st.), Dr. De Groot (1G st.), F.nzerink (12 st.) en Van Gestel (8 st.). Dit voorloopig bestuur zal oen re glement ontwerpen en bekwamen spoed maken met hun gids, welke, op raad van den heer Dónker in het eind van Februari 1906 zal worden verspreid. Behalve dezen raad gaf de heer Donker nog een aantal wenken om tot het welslagen van het beoogde doel te geraken. Op een vraag van den heer Net scher tot den heer Neuteboom. ver tegenwoordiger van de tram Haar lemAlkmaar om bij de directie aan te dringen om een goede dienstrege ling in den volgenden zomer, ver klaarde deze heer. dat met.bijtijds ge geven wenken zooveel mogelijk wordt rekening gehouden. 1 Nadat besloten was de volgende vergadering te stellen op den twee- 1 den Maandag van Januari 1906, Sloot de heer Netscher deze voor de ge meente Santpoort zeker hoogst be langrijke vergadering. De tram, die uit Beverwijk te 4.40 hier moet zijn, had 40 minuten en die van 6.43 niet .minder daar 47 mi nuten vertraging gisteren. Staat dit soms in verband niet de pont HILLEGOM. Ter hoogte van de Asselerbrug kwam Maandagmiddag tegen de te- lephoondraden een prachtige, tamme zwaan aanvliegen. Het beest Vloog nog eenige malen in de hoogte, doch bezweek ten laatste. Bij nader onderzoek bleek het dier toe te behooren aan de gebroeders Ludwig, die er juist den vorigen dag twee hadden gekocht om in de vijver van de buitenplaats „Treslong" te laten zwemmen. Deze zwaan was een van die twee. HEEMSTEDE. Maandagavond werd alhier door de Vrije Tooneeilvereeniging „Con cordia" in het Wapen van Heemstede haar elfde uitvoering gegeven. Opgevoerd werd „'t Lied van Moe der". tooneelspel met zang in d'rie be drijven en een .voorspel, door An- thonie. Na de pauze vierde opvoering van het 'blijspel met zang in één bedrijf, „Een kleine Vergissing". Beide stukken werden kranig uit gevoerd, en dat dit. door het publiek werd gewaardeerd, bewees het dave rend applaus, dat telkens na elk be drijf den uitvoerenden ten deel viel. Het bestuur alsmede den werkenden leden komt voorzeker een woord van lof toe voor den genotvollen avond aan de gemeentenaren geschonken. De zaal was stampvol. Een en ander zal voor de aanwe zige niet-leden wel aanleiding geven om als lid dezer zoo gezellige Too- neelvereeniging toe te treden. Na afloop der uitvoering werd de avond met een geanimeerd bal be sloten. waarna allen welvoldaan huis waarts keerden. Binnenland HOFBERICHTEN. Men meldt uit Schwerin Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik zijn Zondag van hun bezoek te Willgrad teruggekomen. Met groothertogin Marie zijn zij naar de kerk geweest en daarna mee naar Rabensteinfeld gegaan. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden hebben het voornemen 10 dezer van Schwerin naar Baden-Baden te gaan13 dezer naar Stuttgart te vertrekken en 's avonds van den 15den November op het Loo terug te keeren. GRONDWETSHERZIENING. De Staatscommissie voor de Grond wetsherziening zal, naar ,,L. en V." verneemt, binnenkort, misschien reeds op het eind van deze week wor den geïnstalleerd. De minister van binnenlaudsche za ken zal bij die gelegenheid een rede houden, die meer licht zal geven om trent den omvang van de aan de Staatscommissie toegedachte taak. DE COMMISSIE VOOR DE HERZIE NING VAN DE GRONDWET. Uit Dern Haag wordt gemeld aan de „Ted." Uit vertrouwbare bron verneem ik, dat inderdaad het bericht, dezer da gen door „Het Centrum" vermeld, dat geen der leden van de anti-revo- lutionnaire partij tot zitting nemen in de commissie voor de herziening van de Grondwet was uitgenoodigd, in zooverre <"'iist is, dat niet alle op den voorgrond tredende leden van die partij zijn uitgenoodigd. Wel zijn eenige leden dezer partij gepolst over het eventueel zitting némen in deze commissie, doch toen de regeering van die zijde weigeringen ontving, werd overgegaan tot de samenstel ling der commissie zonder anti-revo- lutionnairen. INKOMENDE RECHTEN. De invoer van aan inkomende rech ten onderworpen goederen over 01- denzaal in ons land neeant dermate toe, dat in de 10 verloopen maanden van dit jaar evenveel aan rechten is ontvangen als in 1904. namelijk onge veer 700,000. voor de vrijzinnigen aangebroken, waarbij op den voorgrond moet staan een krachtig verweer aan den eenen kant tegen het verstijvend clericalis- me aan den anderen kant. tegen het sloopend socialisme. Van dit verweer hebben de vrijzin nigen dezen zomer een voorproefje ge had, en daarbij hebben de jonge libe ralen zich uitstekend gehouden. Dit belooft wat voor den vervolge, want de voornaamste taak der vrijzinnige propaganda-clubs moet zijn de vrij zinnige partij sterker te maken voor de toekomst. De schippers leeren varen, Niet op de kalme zee, Maar op de woeste baren. Deze dichtregelen zijn van toepas sing op de clubs van de jonge libera len in den lande zij hebben dezen zomer niet alleen krachtig medege- holpen, om hert vrijzinnig scheepje in behouden haven te brengen, maar door hun optreden zal er een ras van kloeke schippers worden gevormd, die eenmaal de plaats der oude vrijzinni gen zullen innemen, om het scheepje met vaste hand te-voeren over de woe lige politieke levenszee. (Toejuiching). Spreker behandelde vervolgens en kele hoofd-elementen van de liberale staatkunde. Spr. eindigde aldus Wanneer mem ziet naar de liberale partij in ons land, dan heeft men niet zoozeer te letten op den omvang dezer partij, dan wel op de stuwende, wer vende kracht harer beginselen. Die kracht zal steeds meerderen tot haar bréngen als ze blijft dienen den voor uitgang in ons land. Vrijheid en vooruitgang voor die twee v's hebben de vorige vrijzinnige regeertngen gezorgd aan het huidig ministerie dc taak, er nog een derde v aan toe te voegen, namelijk den vrede, die door de afgetreden regee- ring zoo jammerlijk werd verstoord, en waaraan land en volk zulk eene groote behoefte hebben. De rede van den heer Reyne werd aan het slot langdurig en met geest drift toegejuicht. De vergadering werd o. m. bijge woond door de Kamerleden S. J. van den Bergh Jr. en D. de Klerk. Des middags had eene huishoudelij ke vergadering plaats. PROF. DE HARTOG. Onze stadgenoot de hoogleeraar rar. L. de Hartog is Maandag 70 jaar ge worden. Verheugen zich met. zijn ge zin zeer velen, dat de uitnemende rechtsgeleerde dien leeftijd bereiken mocht, aan dat tijdstip is een scha duwzijde verbonden, zegt 't. Hbld. Met het eind van den cursus waarin een hoogJeeraar zijn 70ste levensjaar be reikt heeft, moet hij volgens de Ver ordening der Universiteit, zijn ambt nederleggen. Sedert 'het. jaar 1877, toen het Amsterdamsch Athenaeum tot Universiteit werd hervormd, heeft prof. De Hartog in de faculteit dei- rechtsgeleerdheid zitting gehad, en is thans in deze faculteit de eenig over geblevene uit diie dagen. In de facul teit der geneeskunde is dit nog het geval met de hoogleeraren Place en Kuhnin die der wis- en natuur kunde met prof. Van der Waals, in die der letteren en wijsbegeerte met de hoogleeraren Matthës en Kan. ZANDVOORT. Door B. en W. zijn op de voor dracht voor de benoeming van eene onderwijzeres aan school A alhier ge plaatst, de dames J. G. Hensen, M. L. Schutte en B. E. M. Groustra. al len wonende te Haarlem. Door den onbezoldigden rijksveld wachter A. Paap is proces-verbaal op gemaakt tegen W. F. alhier wegens- het herstellen van wildstrikken in het duin, zoodanig, dat daarin wild ge vangen kon worden. Drie strikken werden in beslag genomen. Ook is door genoemden Paap en den onbezoldigden rijksveldwachter C. Terol proces-verbaal opgemaakt te gen P. N. t. W. wegens het. bemach tigen van wild door middel van kunstlicht (carbitlantaarn). De lan taarn en een stok werden in beslag genomen. SCHORSING. In veiband met het schorsen van den brievengaarder N., te Makkinga, meldt men, dat de ingezetenen van het dorp pogingen in het werk stel len, o.m. door het opzenden van vier adressen aan verschillende autoritei ten, dat hun brievengaarder niet worde ontslagen. N. heeft de betrek king als brievengaarder reeds 18 ja ren vervuld. De schorsing tegen N. moet gegrond zijn op een slordigheid in de administratie. Rechtszaken MINDRINETI. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de vordering van de „Mindrine- ti" tegen den heer Verloop ontzegd, daarbij vernietigende het vonnis van de Haagsche Rechtbank, die den heer Verloop veroordeelde tot betaling van .ƒ358.000 wegens niet gedane stortin- gen op door hem genomen aandeelen j in die Maatschappij. LEIDSCHE GIFTMENGSTER. De Ilooge Raad heeft niet ontvan kelijk verklaard het revisieverzoek der Leidsche giftmengster, die in 1885 tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld. Uit de Arbeiderswereld STAKING SIGARENMAKERS. De werkstaking van de sigarenma kers op de fabriek in de Twijnstraat, te Utrecht dreigt nu eerst recht span nend te zullen worden. Men weet., dat partijen met elkaar in conferentie zijn geweest, en dat wederzijds een kleine toenadering ge daan is. Van den kant der directie is daarbij echter de voorwaarde afge kondigd, dat Maandag a.s. het werk zonder eenig voorbehoud zou moeten worden hervat, omdat do fabricatie niet langer opgehouden mag wor den. Naar wij thans vernemen, zal de uitsluiting wellicht een voldongen feit worden. („IJ. D.") BOND VAN VRIJZINNIGE PROPA GANDA VEREENIGINGEN. De algemeeaie vergadering van bo- vengenoemdeu bond nam Zondagmor gen te tien uur in de bovenzaal van Tivoli te Rotterdam een aanvang met een rede van den lieer K. Reyne, lid van de Tweede Kamer. Vooraf sprak de voorzitter van het bondsbestuur, de heer G. Polak Da niels van 's-Gravenhage, de goed be zochte vergadering toe. Hoewel het aanvankelijk het voornemen was, de ze bondsvergadering een huishoude lijk karakter te geven, zoo was liet bestuur daarvan ten slotte teruggeko men, omdat de uitslag van de Juni- verkiezingen wel reden heeft gegeven aan dezen bondsdag een eenigszins feestelijk aanzien te geven. Het was 't bondsbestuur een bijzonder genoe gen, de algemeene vergadering te kunnen houden in Rotterdam, dat zoo'n krachtig aandeel in dem jong- sten stembusstrijd (heeft genomen, in een stad, waar twee Kamerleden tot het ministerschap werden geroepen. Deze bondsdag wordt in beteekenis verhoogd, doordat de heer Reyne zich bereid verklaard heeft, als spreker op te treden, waarvoor de voorzitter hem de erkentelijkheid der vergadering be tuigt. O ruler applaus wordt besloten, het navolgend telegram aan den heermr. Th. de Meester, minister' van finan ciën, te zenden ..De vergadering van den Bond van Vrijzinnige propaganda-vereenigingen verheugd over het tot stand komen van een vrijzinnig bewind, spreekt als haar wensch uit, dat het deaer i'egeering moge gegeven zijn, vele jaren in het belang van ons geheele volk werkzaam te zijn." Hierna, is aan het woord de heer Reyne. Spreker verklaart al dadelijk, het eens te zijn met den voorzitter, dat e> reden is dezen bondsdag een eenigszins feestelijk karakter te geven. De verschillende liberale clubs toch mogen met. groote voldoening er op terugzien, dat. zij dezen zomer krach tig hébben medegewerkt, om ons volk te verlossern van den Kuyper-druk. Die krachtige medewerking heeft bewezen de levensvatbaarheid der clubs, en dat is voor spreker een reden tot groo te vreugde. Het oude liberalisme heeft jonge geestdrift weten te ontvonken. De tijd van politieke rust, van poli tieke verslapping is voorbij, en de li berale propaganda-clubs zullen er zorg voor dragen, 'dat die tijd voor goed voorbij is. Er is een nieuw tijdperk DE INSTORTING AAN DE DA COSTAKADE TE AMSTERDAM. Het „Bouwkundig Weekblad" schrijft óver het bekende rapport van het Bouw- en Woningtoezicht nog het volgende Het uitgebreide en zaakrijke rap port handelt over de veimoedelijke oorzaken van de instorting en leidt tot de conclusie, dat dooi' het gerech telijk onderzoek wellicht had kunnen, aangetoond worden welke der veron derstellingen omtrent de instorting de juiste is, indien dit onderzoek ware voortgezet. Thans kan slechts als vaststaande worden aangenomen dat het bouwtoezicht het gewijzigde (uitgevoerde) bouwplan niet met een gunstig advies had moeten doorzen den. Ware aan dit bouwplan dezelfde maatstaf aangelegd als aan het oor spronkelijke ontwerp, vrij zeker wa ren de mlddensteunpunten (de ge middelde penanten) verzwaard en was de boogconstructie versterkt, mo- mogelijk ook door een andere oplos sing vervangen. Aan den anderen kant had de bouwer een ontwerp als het gewijzigde bouwplan niet ter goedkeuring mogen aanbieden, en af gezien daarvan had verwacht mogen worden, ook zonder dat hem dit spe ciaal was voorgeschreven, (dat hij eene steenconstructie als deze van zeer harde steen in sterke, snel ver hardende specie had uitgevoerd en voor eene voldoende koppeling der ijzeren binten had zorg gedragen, ter wijl eene afwijking van de maten der draagsteenen in geen geval had mogen geschieden. (Deze draagstee nen onder de muurdragende ijzeren balken w aren o-p de teekeningen aan gegeven op 44, 33 en 24 c.M. ze zijn echter even zwaar gemaakt als de draagsteenen onder de trogwulfbin- ten, n.l. 33, 22 en 18 c.M.) Hoogst- waarschijnlijk is hier meer onkunde en zorgeloosheid en, wat speciaal de speciemenging betreft, meer overmaat van vertrouwen in de werklieden, dan zuinigheid in het spel geweest. DE WERKSTAKING TE ROTTERDAM. De beëedigde meters en wegers zijn Maandagmorgen niet aan den gang gegaan, zoodat het werk op ongeveer 30 graanbooten in de haven stil ligt, hetwelk van merkbaren invloed in het havenbedrijf is. Op de kolen-, erts-, hout- en stuk- goedbooten wordt op de gewmewiize gewerkt. Op twee graanbooten wordt slechts gewerkt en wel op de „Foylemore", liggende aan paal 4 in de Maashaven alwaar ongewogen over boord in lich ters wordt gelost en op de ..Clarissa Radcliffe", liggende aan paal 18 aan de Maashaven, alwaar Maandagmor gen de elevators zijn gaan werken. Het politietoezicht od de rivier is verscherpt doch van de stakers merkt men geen spoor. Het aantal graanwerkers. dat al of niet vrijwillig genoodzaakt is tot sta ken, wordt op 3000 geschat. Een feit is, dat velen het verlangen it kennen geven te willen werken, doch de graanfirma's staan voor de moeilijkheid de ladingen niet onge wogen te kunnen lossen. In de Maandagochtend gehouden gecombineerde vergadering van be stuurders der havenarbeiders-vereeni- gingen werd geen definitief besluit genomen omtrent de solïdair-verkla- ring met meters en wegers. Zondag en Maandag zijn slechts een 4-tal graanschepen binnen geko men, zoodat het totaal hetwelk op lossing wacht, niet al te merkbaar is vermeerderd. Er zijn er evenwel een 75 op de komst, waarvan vele reeds deze week te verwachten. Nader meldt men Enkele stuwadoors-werkgevers, reeds van vroeger in het bezit van vaste ploegen werklieden hebben aan dezen last gegeven, graan ongewogen over boord te lossen, voor zoover de graan-

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2