NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD, 23e Jaargang-. No. 6863 ^«rsdfeSjlBö «8ag©***kg, feeteelv® ©g esa FeeatóJags». VftfJDAG 10 NOVEMBER 1905 A NTS DAGBLAD A B O ;v N E M E N T E N PEtt 3T?J2 MAANDEN; Voor Haarlem 1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) - 1.30 iran.> oer post door Nederland 1.65 Afcondenijkc nummers 0.02% ©ö'Hustreerü Zondagsblad, voor Haarlem 037% a a de omstreken en franco per post 0.45 Öitgavs der Vennootediap L®fflrsns Coster Directeur J. C, PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel- Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 721. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. cuaementen er, AdvertentiCr worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentie» er. Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publlclté Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F, JONES, Succv Parffs, 31bls Faubourg Montmartre. AGENDA Vrijdag 10 November. Vergadering van .het Rembrandt - Comité. OM ONS HEEN BRIEF VAN HET 34ste RAADSLID. Aan de Kiezers. Zoodra de begrooting achter den rug is, geachte kiezers, krijgen, wij leden van den Raad een periode van welverdiende rust. Onze voorzitter heeft zelfs een officieele vacantie, die ik intusschen Z.E.A. niet misgun en die hij, naar men zegt, gebruikt om te jagen. Ais de buit. meevalt, dan krijgen wij Raadsleden misschien, ook nog wel een fazantje. Kleine ge schenken, zegt men immers, onder houden de vriendschap. Deze spreuk «doet me denkeu aan een opmerking, die ik onlangs door een geacht kiezer hoorde maken. Mijn waardigheid van 34ste Raadslid kennende betuigde hij er zijn verwondering over, dat zooals hij dat uitdrukte, ,,een Raadslid nau welijks wethouder geworden is, of zijn collega-Raadsleden vallen hem van alle kanten aan 't is alsof de vroegere vriend dan op eens vijand is geworden." Over deze opmerking heb ik eens rustig nagedacht. Begrijp ik de zaak goed, dan is 't allerminst vijand schap tegenover de wethouders die velen onzer aanspoort tot oppositie, maar integendeel ware vriendschap. In den bloeitijd van het oude Athe ne kon de knapste Athener geen denk beeld uiten, of tal van andere Athe- ners kwamen er tegen op, begaven zich met hem >n debat, bestreden hem op 't v.innigst enkel en alleen tot we- derzijdsche verheldering van den geest. Welnu, daar is 't ook in den Raad om te doen. En vindt gij, waarde kiezers, die Atheensche pe riode wat lang geleden en wat ver van ons af, dan verwijs ik u naai" onzen echt vaderlandschen Van Al phen. die immers ook al in aan doenlijke termen beschreef hoe zijn vriend, die hem zijn feilen toonde, op zijn hart een groot vermogen be zat. Als kind heb ik die uitdrukking opgevat alsof Van Alphen voor zijn vriend een zak met rijksdaalders op zijn bloote lijf bewaarde, waaruit blijkt, hoe zelfs Raadsleden in hun jeugd aan ernstige dwalingen onder hevig kunneu zijn geweest. Dit is intusschen maar bijzaak. De hoofdzaak is, dat liet met die oppo sitie zoo'n vaart niet loopt, 't Ge beurt meermalen, dat we een van allen den wethouder een vraag doen, alleen om te zien wat hij da&r nu wel op antwoorden zal, precies als de Atheners dus, met dit onderscheid, dat onze wethouders de pandjesjas van den modernen tijd en niet de toga of het peplum der oude Grieken dragen. Wederkeerige slijping van't vernuft en opscherping van 't vea- stand ziedaar het hoofddoel van onze oppositie in den Raad- En wilt ge mij niet gelooven, waarde kiezers, vraag dan aan andere collega's, aan collega Rinkema of Modoo of Hugen- boltz. Ja, vraag het vooral aan Hugen holtz. Die weet pas goed wat debat- teeren is, die is op 't stuk van debat beurtelings hamer en aambeeld. Of is hij niet in de afd. Haarlem van de S. D. A. P. ter verantwoording geroe pen, omdat hij tegen het voorstel van collega Modoo tot verlaging van den gasprijs heeft durven stemmen Gij ziet nu maar eens, kiezers, dat het lang niet altijd ge makkelijk is om lid van den Raad te wezen: eerst moest collega Hugen- holtz in den Raad verklaren, waar om hij er tegen was en nu moet hij dat. in de S. D. A. P. nog eens dun netjes gaan overdoen. Dit wil ik u, waarde kiezers, wel zeggen, dat als ge ooit van plan wordt, mij voor wat ik zeg in den Raad ter verantwoor ding te roepen, ik het baantje over laat ik aan de liefhebbers. Ik weet wel dat gij antwoorden zult, dat ik al heel weinig spreek in den Raad en dat is ook wel waar, maar vergeet niet, dat ik het zij zonder zelfverheffing gezegd mijn plaats waard ben in de afdeelingen. Als er gesproken wordt van „verschil lende leden meenden" of„andere leden waren van oordeel", dan ben ik daar altijd bij. in gezelschap van j een stuk of wat collega's, die ik u niet noemen mag, daar de namen van de sprekers in de afdeelingen geheim moeten blijven en ik bij over- treding van dat voorschrift gevaar liep dat de burgemeester als hij 't Jas, zijn hazen en patrijzen met rust liet, om mij bij mijn ooren te trek ken. Natuurlijk in overdrachtelijken zin. En nu ik toch over ooren spreek, moet ik tot mijn grooten spijt gewag maken van een oneerbiedigheid, die ik in een van de Haarlemsche bla den (gelukkig niet deze courant) heb gevonden) over ons dagelijksch be stuur. De schrijver van het artikel smeert B. en W. eerst honig om den mond, om hen daarna des te feller te kunnen treffen. Er staat namelijk te lezen „Nu is het eene uitgemaakte zaak, „dat het Dagelijksche Bestuur van „eene groote stad velerlei beslomme- „ringen heeft te overwinnen. I „Omvangrijk is zijne taak. „Het heeft zijne ooren en oogen in „zoo velerlei richtingen te bewegen, „•dat als vanzelf menige zaak zoo niet „in liet boek der vergetelheid, dan „toch op de lange haan van het „uitstel belandt." En nu vró-óg ik, kalm, maar na drukkelijk wat bedoelt hij met die bewegende ooren? Dat de schrijver aan ons dagelijksch bestuur draaien de oogen toeschrijft is nog tot daar aan toe, maar dat bij de hoeren ver denkt van hunne ooren te bewegen, zooals een zeer bekende diersoort doet, vind ik zóo kras, dat ik gaarne, als 't van mij afhing, een verorde ning op de drukpers in 't leven zou roepen, waarvan het eenige artikel zou luiden „Aan de pers is critiek op B. en W. niet toegestaan. Over treding wordt gestraft met gevange nisstraf van ten minste tien jaar." Als 'b niet zoo'n janboel in Rus land was, zou ik daarheen schrijven om voorlichting en raad. Of heeft de schrijver van 't artikel het niet zoo kwaad gemeend en be doelt hij alleen een toespeling op den telephoon, dien we in de Raads zaal zullen krijgen Is die eenmaal aanwezig, dan zal 't niet meer noo- dig zijn, dat de griffier van 't stad huis de Raadsvergaderingen bij woont als een gewone sterveling, in de nauwe banken voor 't publiek dan zullen de echtgenooten, laat ik deftigheidshalve zeggengemalinnen van de Raadsleden, niet meer in 't onzekere behoeven te verkeeren over t etensuur, omdat ze dan even naar de Raadszaal kunnen tel ef one eren met de complimenten en of 't nog lang zou duren. Of, nog eenvoudiger, er zou een half uur voor 't vermoe delijke einde van de zitting, aan den bode kunnen worden opgedragen, aan de dames te telefoneeren, dat het nu tijd werd de aardappeltjes maar over te hangen. Daar van de 34 Raadsleden 22 in 't bezit zijn van een telefoon, zou dit een hoogst nuttige en aangename afwisseling van den gewonen arbeid kunnen worden ge noemd. Voor de S.D.A.P. zal de telephoon dit overgroote voordeel hebben, dat zij daardoor collega Hugenholtz on middellijk na het uitbrengen van zijn stem kan sommeeren, zich daar over aan de telephoon te komen ver dedigen. Onze artsen in den Raad zullen voortaan de vergadering niet meer behoeven te verlaten, wanneer een patient hen spreken wil. Zij kunnen hem laten kuchen in de telephoon en al naar gelang van de klank, pul vis doveri of chloras kali- c u s voorschrijven. 1 Dat de rechtsgeleerde collega's .hunne adviezen per telephoon zullen kunnen geven, spreekt van zelf, jam mer maar dat de cliënt ook niet de een gulden tachtig per telephoon kan betalen. Ja zelfs is de mogelijkheid niet buitengesloten, dat wanneer ook een contract voor intercommunaal ver keer wordt gesloten, over belangrijke aangelegenheden de meening van on ze collega's tevens Kamerleden kan worden ingewonnen. Op die manier zou een groot deel van de bezwaren die aan de koppeling dezer twee functiën zijn verbonden, worden op geheven. Wat mij zeiven betreft, ik sta zelfopofferend als ik ben geduren de de geheel® zitting al de kiezers met inlichtingen en mededeelingen ten dienste. Kortom, de voordeelen van de tele phoon zijn zoo groot, dat we ons maar over éen ding behoeven te ver wonderen, namelijk dat we het er zoolang buiten hebben kunnen doen. Dit is intusschen, waarde kiezers, een telkens terugkeerend raadsel bij elke nieuwe stap der beschaving met welke philosophische beschou wing ik voor ditmaal afscheid van u neem en mij als altijd noem Uw vriend, Het 34ste Raadslid. Voor kopie conform J. C. P. Baitenlandsch Overzicht Het Petersburgschie Telegraafagent- schap meldt De uiit het land ontvangen telegram men deelein mede, dat DE KALMTE IN HET RIJK weder terugkeert. Pogingen tot plun dering en onlusten die op verschil lende plaatsen voorkwamen, werden terstond dooi- krachtige maatregelen onderdrukt. De stedelijke vertegenwoordigers van Moskou, Odessa en Noworossisk richtten een manifest tot de bevolking ten einde de gewelddadigheden te doen beëindigen. De procureur-generaal aan het ge rechtshof te Moskou heeft een verzoek gericht aan allen, die getuigen zijn geweest van onwettige handelingen der politie en van ophitsing van liet volk om hunne klachten bij het ge rechtshof of bij een afzonderlijk tot dirt doel ingesteld bureau in te die nen. Eenzelfde verzoek is door dien procureur van het gerechtshof te Odessa gepubliceerd. In eenige steden van Zuid-Rusland organdseeren zich bijzondere „Comi tés tot verspreiding van een vredelie vende gezindheid", die zich ten doel stellen christenen en joden met elkan der te veraoenen. In de steden SinfeJropol, Mosir, Je- katerinenburg, Iwanowo, Woznes- sensk. Dorpat, Odessa, Riga, Irkoetsk, Wiadimir, Pensa en Jékatermoslaw, heeft het leven zijn normalen loop hernomen. Ook te Reval hebben de ar beiders besloten den arbeid te hervat ten. Uit ODESSA komen telkens nog nieuwe bijzonder heden. over de gruwelen die daar ge pleegd zijn Zoo seint Reuter, dat een joodsch huis in de Prochorofskaja-straat door 46 werklieden verdedigd werd, toen een compagnie infanterie met een officier van politie aan het hoofd, op daagde de soldaten schoten de verde digers dood, en daarop drong het ge peupel in het huis door en vennoord- de allen die er in waren. Een bende trok naar een joodsch e meisjesschool om te plunderen. De directrice gaf al wat zij had, op voor waarde, dat het leven van de 35 wee zen, die er woonden, gespaard zou blijven; De bende verdween toen, maar anderen kwamen terug, die de school plunderden, de vluchtende kinderen nazetten en acht er van ver moordden. Een andere bende, door een politie agent geleid, martelde een rabbijn om hem de sleutéls -van een brandkast te laten afgeven, waarin liet geld van een liefdadigheidstfereemging zic.li be vond. Eerst toén een van de bodi- wichten een bijl nam. om den man het hoofd van den romp te slaan, kwam de vrouw van den rabbijn tus- schenbeide en gaf de plunderaars hun zin. Dezen namen de 2200 roebels uit de brandkast mee, plunderden1 het huis, en vermoordden den rabbijn en zijn vrouw, voordat zij heengin gen. Gisteren zijn 412 joodsche slachtof fers der onlusten begraven. Het werk zal nog drie dagen duren. Bij 245 lij ken was geen herkenning mogelijk, omdat het gelaat met hamers stuk5 geslagen was. De aartsbisschop heeft een beroep gedaan op de menschelijkheid der be volking. en van alle zijden wordt geld bijeengebracht voor de overlevenden. De correspondent van het „Jour nal" seint van Maandag aan zijn blad eenige bijzonderheden over HET HERVATTEN VAN DEN SPOORWEGDIENST. „De trein, die mij te Petersburg bracht, was de eerste, die van de grens vertrokik werd dan ook be stormd met vragen, daar alle bench- j ten ontbroken hadden, zegt de cor respondent. „De vrij belangrijke vertraging van onzen trein was gedeeltelijk veroor zaakt door den klokkenmaker van de maatschappij, die bij elk station uit stapte om de stationsklokken, waar naar in acht dagen niet was omge zien, in orde te brengen. Hoe onge looflijk dit ook lijken moge. liet feit is waarWanneer deze tijdverbeter- aar zijn werk beëindigd had. vertrok de trein weer. Onder de-bevolking had het eenige ongerustheid gewekt, dat vele gewone treinen waren gesupri- meerd en daarna, zonder duidelijk motief door andere waren vervan gen, die op ongeregelde uren vertrok ken. „Heden loopen de treinen nog zon der eenige regelmaat. Bovendien heb ben de a-eizigeTs er volstrekt geen ver trouwen meer in. Zoo is de Zuid-Ex press zonder één reiziger aangekomen. Daarentegen zijn de treinen naar de grens overstelpend vol. De Noord-Express is gisteren ge heel gevuld vertrokken. Alle plaatsen van vijf luxe-treinen zijn vooruit be sproken etm betaald en de plaatsen doen nog daarenboven opgeld en ge ven aanleiding tot de levendigste spe culaties." In Zuid-Rusland duren DE GRUWELEN nog steeds voort. Christenen en Joden vluchten in groote drommen uit Bessarabië over de grens naar Roemenië, ook zonder pas. De minister-president van Roe menië, Cantacuzena, heeft met het oog daarop den grens-autooriteiten op gedragen. in naam der menschelijk heid de voorschriften ten aanzien van het grensverkeer niet te streng toe te Uit Weenen wordt aan het „Berl. Tageblatt" geseind, dat te Czemowitz talrijke voortvluchtige families uit Bessarabië zijn aangekomen, waaron der de burgemeester van Mohilef, die wegens zijn humaan optreden tegen de Joden bedreigd werd. Toen. de vluchtelingen Mohilef verliéten, viel juist het plunderend gepeupel, door politieagenten aangevoerd, de huizen der Joden aan. In Petersburg wordt de campagne tegen TREPOF voortgezet. De „Roess" roept het volk op, liet voorbeeld van Finland te vol gen toen het prins Obolensky afzette. Zijn aftreden wordt thans ieder oogenblik verwacht. Ook de actie voor algehèele amnestie duurt voort. De beweging van DE SPOORWEG-BEAMBTEN IN OOSTENRIJK neemt een voor het verkeer steeds dreigender karakter aan. Ook de ma chinisten hebben thans plan zich daarbij aan te sluiten. Zaterdag en Zondag zullen dé beambten van de stations te Weenen beslissen of ze mee zullen doen. Do inwilliging van de eischen der beambten zou voor de gezamenlijke maatschappijen een jaarlijksche uit gaven-vermeerdering van 26 millioen be teekenen. Voor de Staatsspoorwe gen zou deze vermeerdering alleen reeds 16 millioen bedragen. De be- ambten direigen met een algeheels sta king, voor het geval de regeering den „passieven weerstand" (waarbij alles volkomen reglementair, maar zoo langzaam mogelijk gedaan wordt, zoodat groote vertraging ontstaat) als dienstweigering zou willen beschou wen en straffen:. Hét gerucht loopt, dat de directie der spoorwegen de beweging door het uitvaardigen van nieuwe rangeer voorschriften wil beëindigen, waarin de dienst, zooals die vóór het verzet der beambten gedaan werd, wordt voorgeschreven. De meeste spoorweg maatschappijen in Bohemen hebben zich reeds gedwongen gezien een ver lenging der afleveringstermijnen in te stellen. Daardoor stijgt de bezorgd heid der industrieelen, daar men den arbeid in het Boheemsche bruinkolen- gebied reeds heeft moeten inkrim pen. Ook de arbeiders op de spoorweglij n in Tirol hebben zich bij den „passie- ven weerstand" aangesloten. De bui- tenlandsche treinen ondervinden dien tengevolge groot e vertraging. Stadsnieuws CENTRALE RAAD VAN BEROEP. In de te Utrecht, gehouden open bare terechtzitting had. o.m. de uit spraak plaats in de volgende zaak .liooger beroep van de Rijksverzeke ringsbank tegen de uitspraak van den Maai- daartegenover staat, dat eene Raad van Beroep te Haarlem, waar- maclitige bewegrmr. die door verschil- bij met vernietiging eener beslissing lende leden van het hof en reaction- van de Baat houdende toekenning naireni onder wie a-raaf Timiat.ieff nairen. onder wie graaf Ignatieff. wordt gesteund, bezig is te trachten GRAAF WITTE ten val te brengen. De invloed van deze partij neemt steeds toe. Ze ver zet zich tegen elke nieuwe concessie, zeggende, dat al deze concessies ten slotte een uiteenvallen van het Rijk ten gevolge zullen hebben. Te Moskou wordt een CENTRAAL WERKLIEDEN VERBOND voor geheel Rusland voorbereid. In FINLAND is men zeer verheugd over het mani fest, dat de wetten afgeschaft heeft, eener rente van f 0.66£ per werkdag, is bepaald dat aan A. G. te Hilver sum eene rente zad worden verleend van f 1.33 per werkdag ter zake van een ongeval daarin bestaande dat hij van een treeplank is gevallen en sinds dien aan duizeligheid gepaard met vrees voor verdere ongelukken lijdende is. De Centrale Raad over woog, dat het ongeval bij getrofiene eene hersenschudding heeft veroor zaakt en 'hij niet meer geschikt is tot arbeid, weshalve de uitspraak werd bevestigd. Organisatie Stucadoors. Een 15-tal ongeorganiseerde stuca- (lie in de laatste zeven jaar alle door doors hebben Dinsdag 7 November Alexander I en Alexander II toegesta- j j een bijeenkomst gehad in café maakt °nsedoa" hadtten Centrum Damstraat alhier, waarin Dit iand maakt nu niet langer meer 0 "'erd besproken, meerdere onge- deel uit van het Rijk, nu de Tsaar organiseerde stucadoorsgezellen op eene buitengewone zitting van den oen eerstvolgende vergadering te noo- Finschen Landdag heeft bijeengeroe- digen, ten einde tot de oprichting van eene neutrale vakvereeniging over te gaan. peat om het wetsontwerp betreffende de toe te stane vrijheden te bespre ken. dat een weinig tot rust gekomen was, begint zich opnieuw te roeren. Woens Besmeti. Ziekten. In de week van Woensdag 1 No- S vember tot en met Dinsdag 7 Novem-1 dag hebben 250.000 Polen gemanifes- bei- zijn te Haarlem voorgekomen 1 j teerd voor de onafhankelijkheid van geval van Typhus en Febris Typhoi - Polen. Zij wenschen in de eerste dea, 1 geval van Roodvonk en 1 ge-j plaats dezelfde rechten als de andere val van Diphtheritis. bewoners van Rusland- Te Haarlemmerliede en Spaarn- J In de voorstad Pragua, nabij War- woude 2 gevallen van Diphtheritis. j schau, heeft men op barricaden ge- Te Haarlemmermeer 2 gevallen van vochten. Daar, evenals elders, worden Typhus en Febris typhoidea, en lge-: de Joden vennoord, en het is te ver- val van Roodvonk, wachten, dat er binnenkort geen en- Te Heemstede 1 geval van Rood-; kele meer over zal zijn. Men heeft vonk. den oorlog aan den Tsaar, maar voor- Te Velsen 1 geval van Typhus en al aan het geld verklaard." Febris typhoidea. Te Schoten 2 gevallen van Rood- UIT ANDERE LANDEN. vonk. Rusland en Oostenrijk-Hougarije hebben thans als onderteekenaars van 1 Aan het oog verwond, het verdrag van Mürztsteg. tot de. Woensdagmorgen had een draaier groote mogendheden de uitnoodiging aan de Centrale Werkplaats der H. gericht, met hen over te gaan tot ij. s. M. het ongeluk zijn linkeroog EEN VLOOT-DEMONSTRATIE te verwonden doordat er een stuk TEGEN TURKIJE. ijzerdraaisel tegen aan sprong. Hij Uit Toulon wordt bericht, dat het'werd d°or den oogarts geholpen. De pantserschip „Charlemagne" en het 1man. zal»3n werk eenige dagen in Kreta gestationeerde stoomschip m°oten staken. „Kleber" aan die betooging deel zul- i len nemen. Brutale diefstal. De Door middel van insluiping, het j T'i7r<7T7T> \t a XT nutTc-fui a xtt\ openen vaaa de voordeur met een val- KEIZER VAN DUITSCHLAND schcn is 00k Dinsdagavond, i heeft koning Alfonso de keten van de vermoedelijk omstreeks half elf uit I orde van den Zwarten Adelaar ver-! de vestibule der woning van mevrouw leend, die hem bij zijne aankomstde weduwe Reij don aan den Koningin - overhandigd werd. weg ontvreemd een heerenrijwiel, be- Woensdagmorgen legde de Koningnevens een demi-saison en pet. De bezoeken af bij verschillende vorste-huisgenooten hebben niets ontdekt. Iijke personen, bij den rijkskanselier, j Het zijn vermoedelijk dezelfde die- graaf Von Bülow, en bij dé gezanten van van de rijwielen van de Brou- der verschillende mogendheden. werskade en van de kleeding-stukken van het Wilsonsplein. Uitbreiding op Woestduin. Het bestuur van de renbaan heef! tot eenige uitbreiding besloten. Voor eerst zullen op het weiland (nabij de hoogte bij den toegang tot de pad- doek) zestien nieuwe boxes met vier bergplaatsen worden gebouwd, de boxes 31/3 bij 31/2 M.. van binnen van kalkzandsteen, de bergplaatsen zóó, dat zij in geval van nood ook voor boxes dienst kunnen doen. Verder zal er een nieuw totalisator- gebouw verrijzen, vlak bij do plek, waar 't tegenwoordige houten gebouw tje staat. Dit nieuwe gebouw zal zijn achtkant en zeven loketten bevatten, met in 't midden de zoogenaamde re kenkamer. Van binnen zal dit wit gepleisterd worden en van buiten met stroo gedekt. Dan wordt bij het paviljoen nog een gedeelte bijgebouwd, even groot als de thans bestaande ruimte, welke nieuwe afdeeling wordt verdeeld in spreekkamer, weegkamer en kleedka mer en eveneens omringd wordt door een veranda. Het werk, dat beheerd wordt door den heer D. E. L. van den Arend als architect, lis voor omstreeks f 19.000 aangenomen door dé firma J. J. de Waal Malefijt Zoon, te Overveen. Eerste hulp bij ongelukken. De afdeeling Haarlem der N. H. Vereeniging „het Witte Kruis" zal op Vrijdag 10 November a.s. en vol gende weken, een cursus doen hou den in zake het verleenen van eerste huip bij ongelukken, daartoe instaat gesteld door eene subsidie van de Hooge Regeering. Deze cursus zal vooreerst alken Vrijdagavond gehouden worden van 810 uur in een der lokalen van de fabriek „Werf Conrad", Noorder Bui tenspaarne. Het lokaal werd op zeer welwillende wijze door den heer Goedkoop voor dit doel afgestaan. De cursus zal gegeven worden door Dr. N J. M. Facée Schaeffer, artsen secretaris van bovengenoemde afdee ling. Aan den cursus zai worden deedg®- nomen doorW. J. Pieleprat, zadel maker G. Vrij, vuurwerkerW. van Marsbergen, hulp-ketelmaker van de centrale werkplaats H. IJ. S. van Musseher, grofboorwerkerJ. de Haas, scheepmaker; J. van der Kroft machinebankwerkerJ. Koning, kan toorbediende van de werf Conrad; P J. van den Berg, teekenaar; A. J. Lips, teekenaarA. W. Oolders, por- tier-concierge van de Koninklijke fabriek van rijtuigen en spoorwagen» J. J. BeynesJ. J. Galjart, maga zijnmeester; J. H. Menks, metaal draaier van de Haarl. Machinefa briek voorheen Gebr. Figee. Deze 14 personen zullen in den loop van dezen cursus allen persoon lijk praetisch worden geoefend inde voornaamste hulp, bij ongelukken aan te wenden. Mocht, wat verwacht wordt, blij ken, dat goede resultaten bereikt worden, dan bestaat het plan, zulk een cursus telken jare met ander® personen voort te zetten. Op die wijze zal voor elke groote werkinrichting een zeker aantal goed geschoolde personen verkregen wor den, om bij ongelukken de eerste hulp te verleenen. De heer Goedkoop verdient een woord van hartelijken dank voor zijne groote bereidwilligheid. Het is te hopen, dat de aan den cursus deelnemende personen, door getrouwe opkomst, de moeite zullen beloonen die Dr. Facée Schaeffer zic5 voor dit doel gegeven heeft. Maats, van Nijverheid. Het departement Haarlem van de Maatschappij van Nijverheid verga dert Maandag a.s. De heer Wouter Cool, civiel-in- genieur te Rotterdam zal een voor dracht met lichtbeelden houden over de Luiksche tentoonstelling. In de pauze zal de verkiezing plaats hebben van een lid van het hoofdbestuur in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer J. Kraus. Door bet Hoofdbestuur zijn op het tweetal geplaatst de heeren Prof. J. C. Dijxhoorn en Prof. L Franco te Delft. Aanhouding. Door de rechercheurs Van Halsten Janzen is aangehouden de steenhou wersknecht H. B. Kuipers, alhier, ter zake van verschillende diefstallen den laatsten tijd gepleegd in eenige stalhouderijen, als hoofdstellen, rij- tuiglantaaras, enz. Het gestolene is in beslag genomen te Hillegom en. I Vogelenzang, in die gemeenten door Kuipers verkocht.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1