NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. VAST SPREEKUUR 23e Jaargang. No. 6863 ♦'sfseïiiint dageSiih-, üehaive op Zon» en Feestdagen, VRIJDAG 10 NOVEMBER 1905 33 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ÜR'S éHAANDSNs Voo? Haarlem - Voor de dorpen In den omirac waar een Agenc gevestigc is (kom der gemeente) Franco- pet pest dooi? Nederland UC 1.30 1.65 Afzonderlijke irammere 2*9?$ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem a de omstreken en franco per post - 037); 0.45 Uitgave de? Vsnn©©£ss&&$ H©sr©03 £©ste?o Directeur J. Co PEEREBOOM. ADVERTENTIÊN: van i—5 .egels 50 Cts..; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement - v-riem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regei meer ƒ0.15, Reclames 30 Cent per regel, □roote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine arivertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie go Administratie; Groote Houtstraat 55. icsjwmmunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij; ZumA. $uitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. -ornementen en Advertentie^ worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiër en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G- L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ten gemakke van het Publiek Ondergeteekende is in den regel, behoudens buitengewone gevallenover aangelegenheden betreffende Directie, Redactie en Drukkerij te spreken dagelijks van half twaalf tot half een Groote Houtstraat 55. J. C. PEEREBOOM. Stadsnieuws "dronkenschap. De wet verplicht nu de tussChenkomst van een tolk, maar omdat deze niet bij de hand was, werd liet maar zonder diens hulp ge daan, vooral omdat de beklaagde be kende zich vergrepen te hebben aan het. nat van Schiedam en er geen ge tuigen gehoord behoefden te worden. In al deze zaken werden door den Ambtenaar geldboeten geëischt van 2 gulden of 3 met den nieuwen toestand kan wijzi gen Daarom werd de algemeene term gekozen. Binnenland KANTONGERECHT. (Zitting van Woensdag 8 November). DRONKENSCHAP. Geen zitting gaat er bijna voorbij of drinkebroers moeten ziCh komen verantwoorden wegens bet zich be- vinden op den openbaren weg in ken- nelijken staat van dronkenschap, hetwelk zichtbaar was aan .hun wag gelenden gang en op te malcen uit het rieken naar sterken drank en het spreken van wartaal. Steeds zijn deze verhalen op dezelfde wijze in elkan der gezet, zoodat .het vermoeden niet ongegrond is dat er formulieren voor bestaan, waarop alleen maar de na men behoeven ingevuld te worden. Ook Woensdag stonden weer eeni- ge lieden wegens dronkenschap te recht. Het eerst kwam een pakjesdra ger, of witkiel, die op Koninginnedag de verleiding niet kon weerstaan om eens flink feest te vieren, wat tot re sultaat had dat hij des avonds inge rekend werd om den volgenden mor gen ontnuchterd zijnde, ontslagen te worden. Een 69-jarige gepensionneerde had op 1 October zijn geld ontvangen en was dien dag, zooais dat de gewoon te is, aan den zwier geraakt. Veel „lol" heeft hij er echter niet van ge had, want om drie uur werd hij al opgeborgen, om tot acht uur achter slot en grendel zijn roes uit te slapen. Als verdediging voerde deze beklaag de aan dat het toch niet zoo heel erg met hem geweest zal zijn, want an ders had men hem wel langer da.n vijf uur gehouden. Ook stond er één terecht die zeide in 'net geheel niet dronken te zijn geweest. De politie had hem zonder reden „opgepikt" en den gehéelen nacht opgesloten gehouden. Tevens was hij door de dienaars van den Heiligen Hermandad zeer onheusch behandeld, zelfs was hem een dronk water geweigerd. Deze zaak werd uitgesteld om in een volgende zitting eenige getuigen te hooren. Ten slotte nog de vermelding van een belangrijke gebeurtenis, namelijk dat de „edelachtbare heeren" zich schuldig gemaakt hebben van een .handeling in strijd, met de wet. Gij zult- wellicht zeggen dat komt heele- maal niet te pas voor personen die de roeping hebben de wet te handha- ven. maar zoo heel erg is hét geluk kig niet. Er was een Fransch spre kende Belg die terecht stond wegens HET NIEUWE DEPARTEMENT. Door de ministers van landbouw, nijverheid en handel, van waterstaat, handel en nijverheid en van binnen- laiwlsche zaken gezamenlijk is een ontwerp ingediend tot wettelijke re geling van het bij Koninklijk besluit van 7 September j.l. ingestelde nieu we departement van algemeen be stuur, n.l. dat van landbouw, nijver heid en handel. Volgens dit ontwerp -zullen alle verplichtingen en bevoegdheden, den minister van W. H. en N. bij be staande wetten opgelegd en toege kend. overgaan op den minister van landbouw, nijverheid en handel voor zoover deze onderwerpen" betreffen, die volgens het genoemde Koninklijk besluit tot den werkkring van het nieuwe departement behooren. De overige verplichtingen en bevoegdhe den blijven aan deri minister van waterstaat, handel en nijverheid, welk departement voortaan zal hee- ten „waterstaat". Voorts wordt bepaald, dat alle door dezen minister genomen beschikkin gen voor het in werking treden van (de wet van kracht zuilen blijven tot dat zij gewijzigd zijndat overal waar 'de staat werd vertegenwoordigd door den minister van W. H. en N. in zaken, die tot den werkkring van het nieuwe departement behooren, voort aan de minister van landbouw, nij verheid en handel de vertegenwoor diger za.l zijn dat waar particulie ren (acten van naaml. vennootschap pen, stichtingsbrieven enz.) den mi nister van W. H. en N. zekere be voegdheid wordt toegekend, deze overgaat op den nieuwen minister, wanneer het onderwerpen betreft, die tot het nieuwe departement behoo ren. Eindelijk wordt ook uit comptabel oogpunt de positie van het nieuwe departement geregeld het zal mogen putten uit begrootingkosten voor 1905 oorspronkelijk voor het dep. van W. H. en N. toegestaan, mits de voor dracht daartoe door de beide betrok ken ministers worde gedaan. Moet uit de posten van de begrooting van binnenlandsche zaken worden aange vuld, dan is de mode-onderteekening van den minister van binnenland sche zaken vereischt. In de Memorie van Toelichting wordt o.a. gezegd, dat men niet alle plaatsen in de afzonderlijke wetten waar ..waterstaat, handel en nijver heid" moet worden gewijzigd volgens dit, ontwerp 'beeft willen vermelden, omd li eed wat dé afdeelingen nijver heid en handel aangaat nog wordt bo-heerscht door wetten van oudedag- teekeniug of in Fransohen tekst, die men moeilijk in overeenstemming „PATRIMONIUM.' In het bondsgebouw van „Patri monium" werd Dinsdagochtend de 25ste jaarvergadering voortgezet. Ingekomen is een brief van prof. P. Biesterveld, waarin hij meedeelt tot zijn grooten spijt om gezondheids redenen tot thuisblijven genoodzaakt, de vergaderingen van „Patrimonium" niet kan bijwonen en dankt voor zijn herkiezing als bestuurslid. Aan de orde was de voortzetting der bespre king over het voorstel van het honds- bestuur tot reorganisatie van het verbond. Hierover is een uitvoerig rapport uitgebracht door een commis sie van 3 leden, waarin zij in het kort de aandacht vragen voor het blad „Patrimonium", de huishouding van het verbond en eenige algemeene za ken. De hervorming in de huishouding van het verbond betreft de behoefte aan een archief met catalogus ten behoeve van inlichtingen, die „Patr." moet geven. In het kort samenvat tend wil het rapporteen centraal puilt om het verbond te overzien, een verzamelplaats om leden en afetee- lingen idle inlichtingen te kunnen verstrekken, welke in het sociale le ven voorkomen en ten slotte zoo noo- dig iemand bij de haiud te hebben voor de propagandadus een bureau Patrimonium. Om de loopende zaken te regelen' is voorloopig aan het bu reau een vast ambtenaar noodzake lijk. Vooi alle veranderingen is naar schatting 3000 noodig. Om dit be drag te verkrijgen, kunnen twee we gen ingeslagen worden of door vrij willige bijdragen of door de contribu tie-afdracht der af deelingen een wei nig te verhoogen. Deze laatste ma nier is volgens de commissie de beste en daarom stelt zij een progressieve contributieregeling voor, die in het rapport wordt uiteengezet. Door niet minder dan 26 afdeelin- gen werd dit belangrijk bestuursvoor stel besproken waarop de heer J. v. cl. Molen namens de commissie ant woordde. Hij constateerde dat, niet tegenstaande de ingebrachte bezwa.- ren eigenlijk alle sprekers hebben blijk gegeven, dat zij ten slotte sterk vóór de reorganisatie zijn, en wees met nadruk op de noodzakelijkheid om zich toch betrekkelijk kleine uit gaven te getroosten, ten einde voort te gaan op de baan, waarop „Patr." schrijdt. In een herhaaldelijk toege juichte redevoering wekte hij de le den op tot meer opofferingen ten bate van het goede doel. De voorzitter deelde nog mede, dat een collecte. Maandagavond in de feestzaal gehouden, bijna f 200 heeft opgebracht, terwijl voor een te schep pen reservefonds door den heer \Y. Hovy f 100 is geschonken en een lid van de commissie van advies van S -heveningen nog een gift van f 25 schonk. Ten slotte vroeg spr. aan de vergadering zoo mogelijk met alge meene stemmen zich in beginsel te vereenigen met "t. bestuursvoorstel. Langd urï g applaus) Niettegenstaande dit applaus ont spon zich nog een langdurig debat, waarbij weer vele bezwaren in het midden gebracht werden. Ds. Talma antwoordde op eenige bezwaren door Amsterdam ingebracht iwelke afdeeling gevraagd had of het toekomstig bureau wel alles zal geven wat men er van verwacht) o.a. dat men niet te veel van dit bureau mag verwachten, maar dat het bu reau iu elk geval de vragers naar deskundigen kan verwijzen. Wat het blad betreft, spr. zou het zeer betreu ren, indien het verdween, daar het een legger is van alles wat „Patr." betreft en waarin de leden belang stellen. Vermelding verdient hierbij nog, dat de afd. Arnhem een beschouwing hij het rapport der commissie heeft gevoegd, waarin zij de wenschelijk- heid bespreekt om van „Patrimo nium" een dagblad te maken. Nadat de heer v. d. Molen nog eenige sprekers beantwoord had, ver klaarde de vergadering zich bij accla matie voor ide wenselielijkheid van een reorganisatie in den zin als door het bomlsbestuur is voorgesteld. Een voorstel tot wijziging van het huishoudelijk reglement in verband met het rapport der commisie en de nadere beschouwing der afd. Arnhem werd met algemeene stemmen goed gekeurd. In de zitting van Dinsdagmiddag werd medegedeeld, dat van I-I. M. het volgende telegram was ontvangen „H. M. draagt mij op U en saam- gekomen leden Hoogstderzelver bes ten idank over te brengen voor hulde H. M. en Z. K. H. aangeboden adj. v. d. Dumonceau". (Applaus). Besloten werd verder eene commis: sie te benoemen, die een onderzoek zal doen naar de behoefte van een eenvoudige Christelijke volkspers, en daarbij rekening houdt met plaatse lijke omstandigheden. Toegelicht werd door den heer J. lluizinga het rapport van de commis sie voor w ijziging van 'de Kamers van 'Arbeid. De commissie is gekomen tot de volgende conclusiën 1 Ten einde de Kamers van Arbeid in staat te stellen ha,ar doel beter te hereiken, wordt noodig geachta. dat de werkgevers verplicht worden inlichtingen te verschaffen omtrent die onderwerpen, waaromtrent de wet de Kamers van Arbeid verplicht inlichtingen te verzamelen. Deze verplichting strekte tot het geven van schriftelijke inlichtingen, of indien daartegn bezwaar bestaat, tot het geven van mondelingeb. dat werk gevers en arbeiders verplicht worden, voor den verzoeningsraad te verschij nen c. dat werkgevers en arbeiders verplicht worden in liet geval onder b bedoeld te antwoorden op hun ge stelde vragen, met dien verstande, dat de beslissing van den kantonrechter kan worden ingeroepen door hem, die antwoord weigert, over de vraag, of hij met het oog op het overwe gend belang van zijn bedrijf of het gemis van verband tussen en de vraag cn het gerezen verschil niet behoort te worden vrijgesteld van antwoor den d. dat, waar het wenschelijk blijft te zorgen, dat alle werkgevers en arbeiders een Kamer van Arbeid hebben ter bevordering hunner be langen, het aantal Kamers van Ar beid ook in dien zin worde uitge breid, dat minder dan tot nog toe verschillende vakken in één Kamer zijn vertegenwoordigd e. dat ter be vordering van meer algemeene belan gen van den arbeid, de voorzitters der Kamers van Arbeid in een ge meente of groep van gemeenten ver een igd worden tot een Raad vanAr- beid f. dat de wet de Kamers van Arbeid wijze op de hulp der vakver- eenigingen van werkgevers en arbei ders om hun taak te beter te vervul len. 2. Ten einde de goede samenstel ling der Kamers beter te verzekeren, wondt gewenscht, geacht, op den voet der politieke verkiezingen, ook de verkiezing te doen plaats hebben hij eandidaatstelling, en daarop, zoo noodig, volgende stemmingdat bij stemming de stem tijd zoo worde be paald, dat de werklieden in den avond gelegenheid vinden tot. stem ming dat meerdere stembureaux in uitgebreide gemeenten worden voor geschreven. 3. Met het oog op den statistischen arbeid der Kamers en het nut van technische voorlichting is het ge- wenscht, dat de secretaris zich aan zijn taak meer kan wijden, hetgeen gevonden zou kunnen worden door één secretaris te benoemen voor meer dere Kamers, en in verband daarme de dan de benoeming over te brengen bij de Overheid. Na langdurig debat, sprak zich de vergadering ten gunste van deze cpp- clusies uit. Ten slotte kwam in behandeling een voorstel van de afd. Arnhem be treffende het verleenen van steun bij werkstakingen. Dit voorstel luidt De Bondsvergadering neme het be sluit vanwege het Verbond bij voor komende gewettigde werkstakingen eene zoodanige regeling te treffen, dal; de versohillende organisaties ieder afzonderlijk, alleen steun ver leenen aan geestverwante arbeiders. Uit den boezem van het bestuur zoowel als door vele afdeelingen wer- den tegen dit voorstel verschillende bezwaren geopperd Daar de verga dering echter verliep, werd op voor stel van de afd. Arnhem besloten de besprekingen over dit onderwerp te sluiten. De vergadering werd daarop met gebed gesloten. CORRESPONDENTIE VAN DE „NAUTILUS". i De dir.-gen. der post en tel. brengt ter kennis, dat aan Hr. Ms. instruc tieschip ..Nautilus" de navolgende ge sloten brievenmalen zullen worden gezonden naar Santa Cruz de Teneriffe 1. 10 November e. k.. met den trein van 6.30 m. van Amsterdam naar Vlissin gen 2. 11 en 14 November e. k. met den trein van 7.1 m. van Amsterdam naar Antwerpen; 3. 17 November k., met den trein van. 7.9 a. van Am sterdam naar Vlissingen4. 22 No vember e. k.. met den trein van 6.27 a. van Amsterdam naar Antwerpen 5. 29 November e. k., met den trein 'van 7.1 m. van Amsterdam naar Ant werpen 6. 1 December e. k.. met den trein van 7.9 a. van Amsterdam naar Vlissingen naar Las Palmas (Gr an Canaria) 1. 4 December e. k.. met den trein van 7.1 m. van Amsterdam naar Ant werpen 2. 8 December e. k., met den trein van 7-9 a. van Amsterdam naar Vlissingen 3. 11. 14 en 18 De cember e. k., met den trein van 7.1 rn. van Amsterdam naar Antwerpen; 4. 22 December e. k.. met den trein van 7.9 a. van Amsterdam naar Vlis singen 5. 26 December e. k.. met den trein van 7.1 van Amsterdam naar Antwerpen 6. 30 December e- k.. rechtstreeks met een stoomschip van Rotterdam 7. 4 Januari e. k., met den trein van 7.1 m. van Amster dam naar Antwerpen naar Ponta Delgada tSan Miguel) 17 Januari en 2 Februari e. k.. met den trein van 7.1 m. van Amsterdam naar Antwerpen Indien belangheb benden hunne brieven en andere stukken in de aan genoemd schip te verzenden brievenmalen wenschen op genomen te zien, worden zij u'tgemoo- digd ze te voorzien van twee elkan der snijdende lijnen over het geheel» adres, loopende van den eenen hoek naar den andere. Brieven en andere stukken voor meergenoemd schip, welke niet van deze aanwijzing voor zien zijn, zullen langs den gewonen weg naar hunne bestemming worden verzonden. (St.-Ct.) DIOCESANE-BOND. De Diocesane-bond van de R. K. Drankbestrijders-Vereenigingen in 't Bisdom Haarlem hield Maandag) nid- dag zijn eerste algemeene jaarverga dering in het gebouw ..Eensgezind heid" te Amsterdam, onder voorzit terschap van den heer P. A. Nico la a.s, die in zijn openingswoord in 't kort de wordingsgeschiedenis van. den bond mededeelde. De secretaris, de heer M. Koek, bracht vervolgens verslag uit der ver richtingen van den Bond en zijn af deelingen. waaruit bleek, dat de bond pl. m. 2200 leden lelt. Uit het verslag van don penning meester, den heer J. G. Potharst, ver melden wij dat de ontvangsten f 264.05 en de uitgaven f 138.30 be droegen er is alzoo een batig saldo van f 125.95. Van de bestuurstafel werd uu me- degedeeld, dat 16 afdeelingen ter ver gadering waren opgekomen, uitbren gend» 25 stemmen. 1 Verkiezing van drie bestuursleden volgde hierop, wegens periodieke af treding van mgr. Wittert van Hoog land i's-Gravenhage) en de heerem G. F. Dijkgraaf (Delft) en M. Koek (Hil- legom}. f Laatstgenoemde alleen stelde zich i herkiesbaar, en werd dan ook her kozen. In de plaats der heide ande re heeren werden gekozen mevrouw Burksen .Rotterdam) en de .lieer II. Ammerdoffer (Ursem). De verschillende op den beschrij- vingsbrief voorkomende voorstellen werden achtereenvolgens behandeld. Aangenomen werd o. a. een vóorstel- Hiilegom. ..De eerste algemeene jaarvergade- ring enz besluit, dat vóór de tweede algemeene jaarvergadering van dien bond eene Diocesane-commissie tot bestrijding van het alcoholisme in en door de school moet zijn samenge steld". i Besloten werd het benoemen van eene commissie over te laten aan het bestuur. Ten slotte werd nog een gecombi- neerd voorstel Gouda. Oudekerk aan den Amstel en Ursem) aangenomen. waarin bi.i het bestuur werd aanige- t drongen, allerwege in Noord- en j Zuid-Holland alsmede in Zeeland. drankbestrijders vereenigingen tot stand te helpen brengen. Feïiilletwn. EEN VAN MIJN ZOONS Door ANNA KA1H.ltINE GREEN. Mij overtuigende, dat Leigh-ton Gil lespie niet in vrijheid gesteld was na zijn gesprek met den districts-commis sa ris. dacht ik, dat de zaken er voor hem nog niet zoo goed voor stonden als ik gehoopt had. Toch was ik ze ker. dat Mr. Gryce zoowel als Sweet water mijn geloof in zijn onschuld deelden m terwijl dit mij gerust stelde, vroeg ik mij zelf af, wat de volgende scène in dit voortdurend ver anderende treurspel weer geven zou. Heeft u ooit innig verlangd naar een gebeurtenis, waar uw gezond verstand tegen opkwam, en die toch plotseling cn op het onverwachtst op de meest gewone wijze plaats grijpt? Va.n den eersten avond af, dat ik iu deze zaak betrokken werd. had ik verlangd naar een toevallig onder houd met den ouden bottelier zonder getuigen. Maar nooit had ik er gele^ genheid toe gehad, en nu op onver wachte wijze ontmoette ik hem, ter wijl hij bezig was aan een stalletje vruchten te koopen. I Ik aarzelde nu geen oogenblik. Hoe gaat het. Ilewson? vroeg ik - hem vriendschappelijk op den schou der tikkend. Hij keerde zich langzaam om. en keek mij aan met een blik, halfsmee- kend, half verontschuldigend, toon Sloeg" hij de oogen neer. Hoe gaat liet. u, mijnheer? vroeg hij. Bozig sinaasappelen te koopen voor de familie? vroeg ik verder. Wat vreeselijke berichten, niet? Ik bedoel de arrestatie van den tweeden zoon van Mr. Gillespie. Ik heb nooit aan hem gedacht als den schuldi ge U De oude bottelier raakte niet. buiten zichzelf, zooals ik verwachtte. Hij schudde alleen zijn hoofd, eln de zak. die juist voor hem klaargemaakt was, opnemend, zei hij Wij weten weinig wat er omgaat in de ziel van de kleintjes, die wij in onze ami en wiegen. En langzaam ging hij heen. Ik liep nog wat om, nam een sigaar uit mijn koker, vergat haar aan te steken, en liep in gedachten maar door. Ik voelde mi;i geheel ontmoedigd en wist geheel niet, wat. ik denken moest van de kalme wijze, waarop Hewson mijin. mededeoling opnam. Maar plot seling bleef ik staan, stak de sigaar in mijn zak en riep in tegenstelling met mijn eigen twijfel uit. Leigh ton Gillespie is even on schuldig aan den dood van zijn vader dan aan alle andere beschuldigingen, die tegen hem zijn uitgebracht. Ik zou er mijn eigen eer voor op liet spel durven zetten en ik ging recht door naar mijn kamers, zonder, zooals ge woonlijk, even bij Underbill aan -te loopen. fn de vestibule vond ik een man op mij wachten. Hij had daar blijkbaar al eenigen tijd gestaan, want nauwe lijks hoorde hij mijn stap. of hij stoof naar mij toe met den uitroep Ik ben het, mijnheer Sweet water Hij was op dat oogenblik een wel kom bezoeker, m ik wilde hem dat toonen. Kom binnen, kom binnen, drong ik aan. Zijn er nieuwe onthullingen Is Mr. Gillespie vrijgelaten misschien, of Neen, luidde zijn teleurstellend antwoord, terwijl hij de deur achter ons sloot, en zich op een stoel liet vallen, dien ik hem aanbood. Mr. Gil lespie is nog in hechtenis en er is niets nieuws ontdekt. Maar er mag geen nieuwen dag voorbijgaan zonder dat dit gebeurd is. Ik zag hoe I' gis terenavond sympathie voelde voor den man, die het rampzalig wezen, dat wij voor ons zagen, als zijn vrouw be schermde, en omdat ik zelf ook zacht tegenover hem gestemd werd1, bon ik hier gekomen om u te vragen samen onze hfersenen in te spannen, in de hoop den sleutdl tot dit geheim zoo spoedig mogelijk te vinden, opdat hij onmiddellijk in vrijheid gesteld kan worden. Want ik kan niet geloovon. dat hij schuldig is; ik kan het niet. moer. Het was een der andoren. Maar wie Ik kan niet meer eten of drin ken, vóór ik dat. weot En Mr. Gryce? - Hij zal er zich niet om bekom meren. Hij heeft gisterenavond t.d veel van zichzelf geëischt, en is naar bin's gegaan. Het veld is ruim. mijnheer, volkomen ruim en ik ben van plan er voordeel van te trekken. Leigh ton Gil lespie moet intijds bevrijd worden om zelf bij de begrafenis van zijn vrouw tegenwoordig te zijn, of ik zal het vak van detective opgeven en weer terug gaan naar de schaafbank hij mijn beste, oude moeder in Sutherland- town. HOOFDSTUK XXXI Sweetwater heeft een i d e. Mijn belangstelling was groot. Een sigarenkistje te voorschijn halende, zette ik het. open voor hem op tafel. Ga je gang, zei ik. Als rooken, iu staat, is iemands gedachten op te wek ken, laten wij er dan gebruik van maken. Hij bekeek de .sigaren kalm. Ver scire lucht en oen heldere geest heeft Caleb Sweetwater noodig als hij aan het werk moet, mompelde hij. Rookt u zelf. mijnheer: dat zal mij niet hinderenmaai" neem het kistje diclit bij u en geef mij een waarschuwende blik, als mijn hand zich laat. verleiden er een te nemen vóór dat ik dit plan heb uitgewerkt. Ik deed wat hij vroeg, maar niet wat betreft het opsteken van een si gaar. Ik was even goed als hij in staat zonder die hulp te denken. Nu. mijnheer, begooi hij onmid dellijk, u was de eerste, die hei too- neel van de misdaad opnam. Mag ik u vragen mij zoo goed en zoo omstan dig mogelijk uw geheele ondervinding met Mr. Gillespie te vertellen U zal het niet kwalijk nemen als ik, mijne oogen sluit. Ik vind het zooveel ge makkelijker mij dien toestand goed voor den geest te halen als er niets is wat mij afleidt. En. mijnheer, om dat ik liever niet spreek als ik geheel in dit soort van werk opga. zal u mij zeker wel vergeven als ik enkel mijn vinger ophef wanneer ik even rustig wensch na te denken. Ik verzekerde- hem. dat ik niets lie ver wilde dan alles doen. wat. in mijn vermogen was om het einde van deze zaak te hespoddigien. Toen steunde hij zijn hoofd in de handen en ik begon mijn verhaal te doen, eenigszins op dezelfde manier, als ik het ai gedaan had. Hij luister de zonder zich te bewegen, toen ik sprak over Claire en mijn binnenko men in het huis. maar zijn vinger ging in de hoogte, toen ik aanroerde, hoe .Mr. Gillespie daar stond tegen de tafel geleund terwijl hij ieder oogen blik dreigde ineen te zinken. Was het rustig in huis vroeg hij. Hoorde u niemand door de hal sluipen of eenice beweging in de eet kamer Totaal niet. Ik herinner mij, dat ik den indruk kreeg, als was die oude heer alleen met zijn kleinkind in huis. Eet) van de grootste verrassin gen van mijn leven was de ontdek king, dat er bedienden in het sous- terrain en meer dan één lid der fami lie boven waren. Een ontdekking, die ons tot ons eerste argument brengt, mijnheer. Wij hebben als aangenomen beschouwd, dat Mr. Gillespie wist wiens hand het vergift uitschonk. dat hij in zijn lichaam voelde branden. Maar, mijn heer als hij dal wist, zou hij dan niet zonder moeite den naam hebben kun nen uitstooten van dm zoon, dien bij eindelijk wist, dat de schuldige was. eerder dan dat hij gebruik maakte van een vagen zin om op te helderen, wat hem en haar zoo onhoudbaar kwelde, sinds hij had verteld ren de hand. die zich boog over zijn glas met. medicij nen Het is mogelijk, stemde ik toe. maar U hecht ndet veel gewicht aan dien gedachtëngang. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5