NIEUWS- en ADVERTENTLEBLAD, MAANDAG 13 NOVEMBER 1905 B ABONNEMENTEN A'P VER TBNTI ËN: flMgfg «aanren» v ?s -— - -geis SO Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem _- - -isatifi:» var ;-»* regels 0.75. elke regel meer. 0.15. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen In stea omtrek waar een Agent gevestigd is \kom der Oroote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Franco")*? post door Nederland I I I l l l I l 1-65 i<!eine advertentien 3 maa! plaatsen voor 2 .„aal betalen. Afzonderlijke nummers .- r e - 0.02% "t srgjgift|n^| ^èdastle st Administratie; Groote Houtstraat 55. QdHustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37% *£A UvA s~ n™ i i 8 s de omstreken en franco per post «0.45 mmnoaai. Telefoonnumtnsr der Redactie 600 en der Administratie 724, Uitgave deTVenüOoiSap Loorens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. drukkerijs lui'* °:aitenspaarns 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering var hei Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentie- en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G- L. DAG BE Co., JOHN F. JONESSure., Parijs, 3P!s Faubourg Monfrnartre. 23e Jaargang. No. 6865 ?'e»-sch&st dageiij>:?, Uhalve ep Zon- so Peestdagen Haarlemsche Handeisvereenigiog Goedgek. bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1899. Stadsnieuws De Haarlemsche Handelsvere eni- ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haaï recht van bestaan bewezen, in zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij op getreden. en dikwijls met groot suc- cès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren door als lid der vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoende, ja, zelfs particulieren, moesiten lid worden, om tenminste te laten gevoe len dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereeni- ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard, haren leden aanbiedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van f 3.50, die gewaagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereena- ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige betalers voor hen tot betaling aan te manen, en informiatiën voor hen in te winnen, Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook m proceduren en faillissementen gratis voor ben optreden, natuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en bet bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs dor Ver eeniging zijn de hoeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kan ter, Spaarno 24, alhier. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnestraat 22. Voor incasso's door bemiddeling de>r Vereeniging wordt een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 ct. voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van information naar buiten de stad woonachtige personen bijdragen 60 cts. per informatie plus 5 cts. porto-vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende perso nen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ct. voor porto- vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts kundige adviezen werden in het af- geloopen jaar gegeven. In Maart en April 1905 zijn 61 vorderingen tot een bedrag van f 1365.851/2 betaald, 11 vorderingen zijn uitgesteld. Men wordt geraden alvorens te le veren aan W. Bosch. Spaamwouder- straat 24 rood, zich om inlichtingen, te vervoegen aan het kantoor. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanwagen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlichtin gen zijn te bekomen. HET BESTUUR. T u r f-c o 11 e c t e. Wij vestigen de aandacht op ach terstaande advertentie van het R. K. Parochiaal Armbestuur, aangaande de jaarlijksche Turf-collecte op Woensdag 15 Nov. e. k. en bevelen gaarne deze collecte in de milddadig heid der ingezetenen aan. Benoemd. Tot onderwijzer aan de Koningin Emma-school, Lijnbaansgracht 207 te- Amsterdam, is benoemd d!e lieer J. de Bock alhier. Zondagavonduitvoer1 ngen. In het Brongebouw zal Zondag avond een specialiteitenvoorstelling plaats hebben, welke interessant be looft te worden. Eerstens is er een marionettentheater, terwijl voorts nog verschillende specialiteiten zul len optreden. Zoo vinden wij op het programma o. a. vermeld, ..het mag netische geraamte, het raadsel der 20ste eeuw". ..De weerspannige ezel of een vaart met hindernissen". Kortom, het programma ziet er zeer aanlokkelijk uit en noodigt tot een druk bezoek. Ook in de Vereeniging kan men Zondag zijn avond aangenaam zoek brongen. Daar geeft een gezelschap onder directie van J. F. Strenghel t een specialiteitenvoorstelling. Het tableau de la troupe" doet de ver wachtingen hoog spannen. Behalve de gewone nummers treedt de heken- de populaire dichter-zauger J. H. Speenhoff op met zijn nieuwste he kel- en spot-gedichten, de karakter komiek De Haas een dubbel man nen-kwartet bestaande uit solisten der voormalige Ned. Opera, .terwijl tot. slot de pantomime the Hilfons" gegeven wordt. De Kleine Vereeniging. In het Variété ..De Kleine Vereeni ging" heeft Zondagavond wederom een specialiteiten voorstelling plaats. Zooals uit. de in dit blad voorkomen de annonce blijkt, is er voor dien avond een mooi en afwisselend pro gramma samengesteld. Zoo treedt o. m. op mej. Eveline Smit. die buiten gewone werkzaamheden als slang- ïnensch" verricht. Ook muzikale clowng ontbreeken niet. Uit de Omstreken om tot grondikoop en bouw te kunnen overgaan. In de Donderdag gehouden verga dering det- af deeling werd. op voor stel van mevrouw G. Planteydt-Hop man, die reeds zooveel voor dit schoo ns doel had gedaan, overgegaan tot het oprichten van een vennootschap genaamd „Naamlooze vennootschap tot het exploiteeren van kerkgebou wen in Nederland." Doel is door liet. plaatsen en nemen van rentdlooze aandeelen ad f 10 deze en andere gemeenten in staat te stel len op gunstige voorwaarden tot het stichten van eigen kerkgebouwen te kunnen overgaan. Tot directrice werd met algemeenc stemmen benoemd mevrouw G. Plan- ley dt-Hopm an, aan wie uitsluitend danies-bestuurderessen zullen worden toegevoegd. Staande de vergadering werd door een der leden een eventueel tekort door een rentelooze hypotheek ge waarborgd, zoodat tot.-den bouw der kerk voor IJmuiden kan worden over gegaan. De kosten buiten meubilair zijn ge - raamd op pl.m. f 8600. Men zal trach ten de kosten van meubileering te dekken door het houden van een nieu we fancy-fair. Zietdaar. wat volharding en wils kracht van dames vermogen. Aaneen ieder, die deze richting is toegedaan, kunnen wij deze goed zaak warmaan- bevelen. Binnenland HET KONINKLIJK ECHTPAAR. Koningin Wilhelmina en Prins Hen drik zijn Vrijdagochtend zes uur naar Baden-Baden vertrokken, om den Groothertog en de Groothertogin te bezoeken. IJMUIDEN. Een eigen kerk De col-respondent der „Tel." te IJ muiden schrijft Sedert ongeveer 20 jaren werden door een aantal invloedrijke ingezete nen van IJmuiden, allen leden van de af deeling van den Protestantenbond aldaar, pogingen aangewend, 0111 in het bezit te komen' van een eigen kerk gebouw. Steeds stuitte men op financieel© be zwaren. en gerechtvaardigde vrees werd gekoesterd, dat ondanks alle in spanning heit plan zou moeten worden opgegeven. Edoch waar sterk geslacht te kort schoot, nam zwak geslacht de leiding over, en met beter resultaat- Op initiatief van een der dames-le den werd ten vorigen jare een uitne mend geslaagde fancy-fair gehouden, waarvan de netto opbrengst, onge veer f 1100, voor bovengenoemd doel bestemd werd. Dezelfde stuwkracht zorgde, dat lijsten circuleerden tot het inzamelen van vrijwillige bijdragen. Zoo kreeg men een aardig kapitaaltje bij elkaar, nochtans niet voldoende GOEDERENVERVOER OP DE SPOORWEGEN. De correspondent van het Alg. Hbl. te Heerenveen schrijft Naar aanleiding der mededeelingen over liet slechte goederenvervoer in 't Noorden, kwam een spoorwegamb tenaar die moest toestemmen dat het vervoer thans veel te wenschen laat ons mededeelen dat er in dit jaar een buitengewone omstandig heid op dit vervoer inwerkt. Behalve het drukke bietenvervoer, dat zeer veel waggons in beslag neemt, maar waarop gerekend was, kwam iiet ver voer der aardappelen van het Noor den naar het Zuiden, waarop heele- maal niet gerekend was en niet gere kend kon worden, omdat dit een ge volg is van den mislukten oogst in Belgie en Zeeland. Nu gaat -het toch waarlijk niet aan, meent- de ambte naar, dat de Maatschappij tot Ex ploitatie van S.S. voor dergelijke ab normale omstandigheden waggons gaat aanschaffen, die een uitgaaf van duizenden guldens zouden vorderen. Vermeerdering met 50 waggons zou wel helpen, maar geen afdoende ver betering aanbrengendan zou wel licht een vermeerdering van 500 wag gons noodig zijn. Dan zou de maat schappij haar personeel moeten uit breiden misschien zou tijdelijk per soneel voor lossen en laden kunnen worden genomen, maar ook 't getal wisselwachters, rangeerders, conduc teurs machinisten enz. - zou vergroot moeten worden. Naar 't- oordeel van den spoorwegambtenaar zou spoedig verbetering in den huidigen toestand intreden als het nog geruimen tijd open water blijft. „Maar bij stremming der scheep vaart?" zoo vroegen wij. „Dan is 't.niet enkel in het Noor den, maar overal in ons land gebrek kig met het goederenvervoer", was 't antwoord, „doch dat kan nu een maal niet anxlers. En daaraan zijn de menschen al gewoon, dat hoort er zoo bij." DE ROTTERDAMSCHE HAVEN. De toestand in het havenbedrijf is nagenoeg onveranderd. Het stoom schip „Incemore" wordt per elevator gelost, terwijl voorts ongewogen over boord lossen ide stoomschepen „Olga" „Manchester" „Inventor" „Haulwen" „Llandudno" „Armanistan" „Ereza" „Patrïa" „Beira" en „Lord Dufferin". Daar in de twee laatste dagen de graanaanvoeren zeer gering zijn, be gint men met het lossen der ver schillende schepen aan de winnende hand >te komen. Men verneemt dat de vergadering welke Donderdagavond op aanstich ting van het bemiddelingscomité uit den graanhandel is gehouden met graanfactors, het bestuur der wegers en meters, den patroon-voorzitter van de Kamer van Arbeid en de directie der Elevatormaatschappij, tot gee nerlei resultaat heeft geleid. De we gers bleven vast op hun stuk staan. Zij eisohten uitbetaling van hetzelfde totale weegloon, alsof met volbeman- de ploegen werd gelost, een eisch waarin de Elevatormaatschappij, die slechts één weger per werktuig noo dig heeft, onmogelijk treden kan. Van die vastbeslotenheid der we gers geeft ook een Vrijdag aan de graanfactors gericht manifest het be wijs, waarin nogmaals uitdrukkelijk wordt gezegd dat men niet zal dul den dat de elevator de wegers ver vangt. Het is aan enkele werkgevers ge lukt met de ontvangers van graan- 1 afdingen in Duitschland overeen te komen dat de laatsten hun partijen ongewogen ontvangen met garantie van den kant der eerstgenoemden voor het gewicht tot op zeker percen tage. Als dit verder door te voeren is, waartoe wellicht conferentiën met hier verwachte vertegenwoordigers der Productenbörse uit Mannheim kunnen leiden, dan is men uit den nood, want dan behoeft niet meer in lichters te worden opgedragen doch kan het geloste onmiddellijk verder worden vervoerd. DE EERSTE TREKSCHUIT. Het is vandaag 250 jaar geleden, dat de eerste trekschuit, voer van Gro ningen op Leeuwarden. Dat dit mid del van vervoer in 1655 bijzonder de aandacht trok. bewijst hot feit, dat men het van heinde en verre, zelfs uit Engeland en Frankrijk in oogeu- schouw kwam nemen om zijn snelle vaart te bewonderen. Als men in 1955 nu maar niet in Groningen komt om ..enkel spoor" tc bewonderen (,,N. Gron. Ct.") EEN POLITIK-MUSEUM. Sinds geruimen tijd is do Amster- damsehe Rechercheurs-'Vereeeniging bezig met plannen omtrent de oprich ting van een politie-meuseum. alwaar allerhande inbrekerswerktuigen, in beslag genomen goederen, photogra- phieën van misdadigers, enz. zouden kunnen worden bewaard. Naar men verneemt, hebben de hoofdcommissa ris van politie en de officier van jus titie niet alleen hun adhaesie met het streven der Vereeniging betuigd, doch ook medewerking toegezegd, teneinde het museum geheel aan zijn doel te doen beantwoorden. Het ligt in het plan van den hoofd commissaris, om een kanier van het nieuw te bouwen politiebureau aan den Overtoom voor dat doel beschik baar te stellen en in te richten. CHRISTELIJKE JONGELINGS- VEREENIGINGEN. Uit alle dieelen der provincie kwa men Vrijdag bezoekers en bezoeksters naar het Militair Tehuis te Gronin gen waar te twee uur een aanvang nam de 15de meeting van Genu urn. J mge* ngsvereenigingen, die geopend werd met eene toespraak van den heer A. Zijlstra. vice-voorzitter en hoofdredacteur der „N. Pr. Gr. Cu Ds. J. Langliout. van Groningen, hield hierna een referaat over„On derzoek en kennis der H. Schrift door Geref. J ongeliu gsvc ree n i gin gen" er, lichtte dit in een zestal stellingen to*--. Its. F. G. Petersen, van Veuidaru sprak vervolgens over „Kerke./.k toe zie Vu' daarbij de volgende sta 'ngen verdedigende. 1. Kerkelijk toezicht, op onze G.r-'f Jengelingsvereenigingen is een eisch van het Gereformeerde begin'-al t<-n opzichte van het wezen dei kerk n het arakter of doel der i er.'f. Jonge lingsvereeniging. 2. Dat kerkelijk toezicht moet toe zicht zijn en blijven het mag op gee nerlei wijze het zelfstandig karakter der Geref. Jongelingsvereenigingmis kennen of aantasten. 3. Dat kerkelijk toezicht moet door de Geref. Jongelingsvereeniging wor den geëerd, uit kracht van haar be ginsel, en door -een Geref. Kerk uit kracht van haar roeping, met bereid willigheid en toewijding worden go- oefend. 4. Het is wenschelijk, dat tot uitoe fening van dat kerkelijk toezicht, van kerkeraadswege, op verzoek der Geref. Jongelingsvereeniging. deputaten wor den benoemd. die zich aan deze ge wichtige taak geven kunnen en wil len, tot bevordering van de Bondsklée op onze Geref. Jongelingsvereenigim- gen. Des avonds trad in de Zuiderkerk op ds. P. A. E. Sillevis Smith, van Rotterdam. staan. Met cijfers wordt aangetoond, dat de lager geplaatste ambtenaren een veel te geringe bezoldiging genie ten, waaraan ook in hei volgende jaar niet zal kunnen worden tegemoet ge komen, daar het uitgetrokken bedrag van 17.000 gulden op de Ijegrooting c>. m. ook zal worden gebruikt om nieuwe ambtenaren aan te stellen. Ge wezen wordt voorts op de willekeurige wijze waarop de vo-rige promoties wer den toegekend, tengevolge waarvan de lagere ambtenaren in nog ongunsti ger verhouding ten opzichte van hoo- ger geplaatste ambtenaren werden ge bracht. Met nadruk wordt in het adres ver zekerd, dat zoowel het bestuur van de Rijksverzekeringsbank als do minister en de overige autoriteiten, erkennende dat rechtmatige verwachtingen zijn teleurgesteld, nochtans zeer tot hun leedwezen niet in staat zijn, voorals nog daaraan in voldoende mate tege moet. te komen, reden waarom de ver eeniging zich tot de Kamerleden wendt met het verzoek ie trachten de bestaande wanverhoudingen te doen beëindigen, Binnenkort zullen we uit het adres nog uitgebreider aanhalin gen doen. („Stand.") WRAAKNEMING. Een landbouwer te Batenburg vond 10 koeien en 2 paarden met afgesne den hals dood in den stal liggen. Men vermoedt oen wraakneming van een gewezen knecht. TENTOONSTELLING DROGISTEN BOND. Naar men meldt, heeft de burge meester van Rotterdam het cere-voor- zifeterschap aanvaard van het comité voor do tentoonstelling van Chemi sche en Technische Industrie vanwe ge den Nederlandschen Drogi stenbond op '12 Mei 1906 in het. Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Rotter dam te houden. VLEESCH VOOR DUITSCHLAND. Men schrijft uit Gennep aan de'sH. Ct. Om den vleeschnood in Duitschland te temperen, is aan <eenige groote ste den als Keulen. Dusseldorf. enz., toe gestaan, langs heit douane-kantoor Goch maandelijks duizend geslachte varkens in te voeren, waarbij de voor invoer hinderlijke en tijdroovendefoi- maliteiten worden opgeheven. Het vleesch wordt alleen ter plaats van bestemming onderzocht en na goedkeuring terstond ter beschikking der geadresseerden gesteld. Onze ex portslachterijen werken dag en nacht, zóó zelfs, dat in de afgeloopen week uit Mil niet minder dan 250 krulstaar ten in enkele dagen werden verzon den. NOORWEGEN ERKEND. De ..Köln. Ztg." meldt, dat Neder land Noorwegen als een zelfstandigen staal erkend heeft. NEDERLANDSCHE HEIDE MAATSCHAPPIJ. Naair men mededeelt, werden de vo rige week in de openbare wateren der provinciën Noord- en Zuid-Holland en Utrecht uitgezet: 10.000 éénjarige edel- karpers van 5—10 c.M. groot, en 2100 tweejarige edelkarpers van 1/2—3/4 pond. De poolvisschen werden verdeeld over de afdeelingen Aalsmeer, Wes- teirkogge. Westzaan, Loosdi-echt, Tien hoven, Nieuwveen en Rondte Veenen. Zij werden door die besturen der af deelingen in ontvangst, genomen en over de voor uitzetting in aanmerking komende wateren verdeeld. GEZONKEN. Even lmiten de voormalige Bosch poort te Maastricht is Dondordagmid- dagin de Zuid-Willemsvaart een schip komende van Antwerpen en gc4nden met 300.000 kilo tarwe, in de sluis ge zonken. Men had nog juist tijd het schip op zijde te brengen, ten einde de scheepvaart- niet te belemmeren. Schip en lading zijn verzekerd. AMBTENAREN AAN DE RIJKSYER- ZEKERINGSBANK. Naar wij vernemen is door de Ver eeniging van ambtenaren bij de Rijks verzekeringsbank in een gisterenavond gehouden vergadering. Ik-sloten tot het verzenden van een adres aan de Kamerleden, waarin gewezen wordt op verschillende misstanden, welke aan de Rijksverzekeringsbank he- DE MOORDAANSLAG TE ARNHEM. Donderdagavond is naar het Huis I van Bewaring te Arnhem overgebracht i C. B., die j.l. Dinsdagavond op den Amstdrdamschen weg aldaar zijn ge wezen meisje door middel van een tweetal revolverschoten levensgevaar lijk verwondde. Volgens verklaring van den verdach te had hij met zijn meisje afgesproken eerst haar dood te schieten en daarna Feuilleton. EEN V *:N MIJN ZOONS Door ANNA KATHERINE GREEN. Kom. riep hij weerbet is niet laat. Wij zullen de jongelui thuis vin den en misschien... Aan dat veelbetekenende „mis schien" voegde hij niets toe. maar zijn onderdrukte opgewondenheid had ook mij aangestoken, cn mijn hoed stond op mijn hoofd en ik Volgde hem naar beneden, vóór dat ik tot liet besef kwam, dat ik het gas niet had.uitge draaid. Toen ik terug holde, met het plan dit verzuim te herstellen, ontmoette ik de lange gestalte van Underbill, die stond rond te kijken in zijn deur. Hij riep mij aa.n met een vriend schappelijk Hallo, Outhwaite Toen, terwijl bij zich vooroverboog om mij iets in het oor te kunnen fluis teren. voegde hij er op onbeschrijfe lijk temerigen toon deze onverwachte woorden bij Ik herken uw vriend daar. Als je bezig bent de o-etuiigen tegen Leighton Gillespie op te stapelen, doe je ver keerd. Geen kerel met zoo'n ïïa.rt van goud zou ooit in staat zijn vergift te doen in den wijn van zijn vader. Hoe dwaas is het toch te denken, dat men iemand's ziel kent alvorens hij haar heeft, laten spréken. HOOFDSTUK XXXII. I Met het gordijn dicht. Niet. reel woorden werden tusschen Sweetwater en mij gew isséld op onzen weg naar het huis der Gillespie's. Hij had zijn ..idéé" om over te peinzen, terwijl ik ool< van allerlei gedachten vervuld was. Maai- vóór dat wij onze plaats van bestemming bereikt had den, waagde ik toch helm nog één vraag te d,oen. - Heeft u bij een uwer onderzoekin gen ook ontdekt wie van de drie jon gelui het meest in de gunst stond-bij den ouden bediende, Hewson Neen; of liever, ja! "Waarom vraagt u dat? Omdat, als het. Leighton niet is En hij is 't zeker niet Dan zou ik u willen raden eens hijzonder te letten op helm. dien hij hc-t best mag lijden. Sweetwater hield plotseling op cn keek mij blijkbaar met verrassing aan vóór dat hij verder sprak Ik zou graag precies weten waar om u dat zegt. Ik -antwoordde daarop door mijn onderhoud met den bottelier bij het vruchtenstalletje te vertellen, en hoe kalm hij 't opnam, toen ik hem ver telde, dat Leighton even te voren ge vangen genomen was. Sweetwater luisterde en ging ver der; maar mu zóó snel, dat ik hem nauwelijks kon bijhouden. Als mijn klëe geen reden tot be staan heeft en ik niet den sleutel tot dit geheim gevonden heb. dan mag het mij den kop kosten, verklaarde hij. En de stoep opsnellend. trok lii.i aan de bel, terwijl ik beneden met hevig kloppend hart, stond te wach ten. De oude Hdwson, en Hewson alleen, deed ons open en Sweetwater stapte meteen meesterlijk nagebootst air van onverschilligheid maar binnen. Blijkbaar was hij gewoon dit huis zooals hem beliefde in en uit te gaa t: en ofschoon de oude dienaar wel eeni- ge verontwaardiging toonde over de zen voortdurenden inbreuk op de fa- miliewaardlghédd, verloor hij niets van zijn gewone beleefdheid. Maar die welwillendheid strekt© zich niet totmii uit. Hij wierp mij een blik toe die antwoord eisehte. Een wettelijke formaliteit.fluis terde ik. en na eenig gemompel waar van ik de woorden opving..Er zijn er zooveel van dat soort strompelde hij heen en. verdween door de deur van de eetkamer. Terwijl hij dat deed, werd ik een man gewaar, die zat op een bankje in den hoek naast de (leur der studeer kamer. Ik kende dezen man nietik merkte alleen op. dat hij daar heel rustig zot en dat (le eecaige beweging, die hij bij onze nadering maakte, was dait hij zijn vingers even ophief en weer liet vallen op zijn gekruiste ar men. Wij gingen naar de studeerkamer achter de trap en nadat Sweetwater een sleutel uit zijn zak had genomen en dé deur open gemaakt, stapten wij deze kamer binnen. Toen het licht was aangestoken en wij alles om ons heen konden zien, was ik mij slechts bewust van een sterk verlangen om te weten, waarom ik zoo haastig en geheimzinnig naar deze kamer gebracht was, en welk idéé zoo'n heftigen. invloed op mijn eigenaardïgen metgezel had uitgeoe fend. Hij toonde nog geen plan om mij dadelijk in te lichten. Hij wierp een scherpen blik om zich heentoen als was hij voldaan, dat er niets van zijn plaats was na zijn laatste bezoek, ging hij naar het venster en liet het gordijn zakken. Wij zullen Mr. Rosenthal onze geheimen liever niet verklappen, zei hij droogjes En dit is ons geheim. nietwaar U voelt zich toch zeker ook niet geroepen om buitenshuis te ver tellen. wat er in (leze kamer tusschen ons voorvalt Zeker niet. Zijn gelaat helderde op en hij werd kalmer in zijn manier van doen. toen hij zei Voor zoover menschel ijke bereke ning kan gaan is deze kamer doornie mand anders dan de politie of men schen, die uit haar naaau handelden, betreden sinds het oogenblik, waarop Mr. Gillespie uit deze kamer werd weg gedragen. Hij had de schrijfmachine te voor schijn gehaald uit een kast in een dei- hoeken van de kamer, en zette li aar. terwijl hij sprak, op haar oude plaats op den hoek va n de schrijftafel O riep ik uit. Uw idéé schijnt in verba,ni(l te staan met deze schrijf machine Hij trok de wenkbrauwen op en zei toen met een verontschuldigenden blik Ik ben nog jong, Mr. Outhwaite. en ik laat mij nog gemakkelijk door denklïeeldige uitkomsten om den tuin leiden. U staat mij daarom zeker wel een minuut voor mijzelf toe, en als ik tot de ontdekking kom, diat ik een ver keerd spoor gevolgd heb, of dat mijn idee niet door bewijzen gestaafd kan worden dan zal ik het ii zeggen e wij zullen raadplegen over een nieuw uitgangspunt Zal ik even buiten de kamer gaan vroeg ik. Maar dat wilde bij volstrekt niet. -- Alles wat ik vraag, zei hij. is. dat u den anderen kant uitkijkt, ter wijl ik mij met deze schrijfmachine bezig houd. Ik deed natuurlijk wat hij wenschte en intusschen was hij zóó stil, dat ik overtuigd was, dat hij het instrument niet aanraakte. Maar de driftige kreet die hem een oogenblik daarna ont snapte, (leed mij zóó schrikken, dat ik 't nooit zal vergeten. Er lag zooveel triomf in dien kreet, dat ik niet kon laten om te kijken en naar het instru ment toe te komen, waarover hij nog gebogen stond. Hij begroette mii met een blik van vreugde en een stortvloed van ver warde uitlatingen. Kijk toch. mijiriiheero zie toch Hoe graag wou ik. (lat Mr. Grycenu hier was Kijk nana- het bovenvlak van dien toets, mijnheer die toets dient om het klavier te veranderen, zoodat er hoofdletters op het papier komen Ja. die eene juist die Wat is daar voor bijzonders aan? Zeg het mij. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1