Twiii Cherry bleef geruimen tijd na zijn val liggen en ook Heather ver toonde geen lachend gezicht. Van andere 2ijde schrijft men ons over den val van Twin Cherry De rijder, hoewel hij een oogenblik bleef liggen heeft geen letsel beko menhetgeen wel een wonder mag, genoemd worden, want terwijl paard en rijder op den grond Jagen,sprong een ander paard over het liggende paard heen doch sprong bijna op den rijder. Het schijnt, dat deze hindernis in de laatste ronde over een afstand van 4200 M. voor de renpaarden de moeilijkste sprong is. Nog dezen zomer is het beroemde renpaard ..Sweet Sosy" ook met Heather in den zadel met het sprin gen daarover gevallen en tengevolge daarvan afgemaakt. Het gevaarlijke van deze hindernis zou weggenomen kunnen worden, door de wal iets lager te maken, b.v. 25 c.M. WIELRIJDEN. De troebelen te Odessa. De Russische revolutionnavren te Odessa hebben ook in de sportwereld een slachtoffer gemaakt. De bekende Russische renner Outochkine is ter wijl hij een Joodsche familie tegen een bende woestelingen verdedigde, door 'n messteek in de borst ernstig gewond naar het hospitaal vervoerd, alwaar hij in een zorgwekkenden toe stand werd opgenomen. Hij werd de zer dagen te Parijs verwacht en moest aldaar op de winterbaan uit komen. De geneesheer hoopt hem in het leven te behouden, doch de ge nezing zon van langen duur zijn. Even voordat de troebelen begon nen, had een serie wedstrijden plaats gehad op de -- naar men zegt. goed ingerichte Odessa-wielerbaan. waaraan ook o. a. de Duitschers Arend en Bader deelnamen. Wegens de staking onder het spoorwegperso neel. konden zij niet uit Odessa weg. In een kelder van een huis opgeslo ten, brachten zij drie dagen vol angst door. Eindelijk gelukte het den Duit- schen consul, hen op een boot te krij gen met andere vreemdelingen. Om niet in het oog te loopen en tegen stand van de stakers te ondervinden, moesten zij zich vermommen. En zoo scheepte Arend zich als Russisch stu dent en Bader als Russisch matroos, op de zeer langzaam loopende motor boot in. Voor de som van 1000 roebels (1350 gulden), bereikten zij heelhuids de Duitsche grens stuurd; toen dezen thuis kwamen, vonden zij de deur gesloten, meenden dat de vader was uitgegaan en wacht ten vergeefs op hem tot vijf uur in den morgen. Toen knopten zij op de deur, zoo lang tot twee der jongens opstonden en tie deur openden. Beiden konden bijna niet op hun beenen staan. Een der meisjes was dood, en ook de vader. De drie andere kinderen iioopt men in het leven te behouden. Bick had drie brieven achtergelaten, een voor den professor van de kli niek, een voor de huishoudster en een voor zijn oudsten zoon, waarin hij de beweegredenen zijner daad uiteenzette. Hij had opgezien tegen de zware taak, alleen zijne kinderen op te voeden. soon in kwestie niet, dan kan hij elk oogenblik messteken, 9choten of bommen verwachten. ZEN DELING LNMOORD IN CHINA De zendelïugenmoord te Liën-tsjou schijnt slechts een der uitingen te zijn van een nieuwe vlaag va.n vreem delingenhaat in liet zuiden van Chi na. Volgens een bericht uit Hongkong verbreidt de verbittering tegen de Europeanen zioh snel, en wapenen zich de bewoners van een groot aan tal dorpen. Koloniën REG EE RING SCO RA AL. Rij de nieuwe Tweede Ivamer is door den gewezen aannemer der pos terijen in Kediri. The Yong Hoo, een request ingediend, om nog betaling te krijgen van een oude rekening uit 1900. Hij had toen geen geld noodig en daarom niet elke maand zijn no ta's voor orstrekte postpaarden inge diend. doch het hem toekomende in 's lands kas gelaten. Toen hij later zijn rekeningen ter betaling aanbood, bleek 'net, hij te laat was, omdat re keningen binnen 6 maanden na het einde van het dienstjaar moeten zijn ingediend, en kon hij van een be drag van ruim J 14 000 geen betaling meer krijgen. Hij vraagt nu de tus- sc hen komst der Kamer, om nog beta ling te krijgen. Wij hopen, dat zijn verzoek daar een gunstig onthaal zal vinden. Immers, het is buiten twij fel. dat hij de leverantie heeft ge daan en dit geld hem toekomt en nu zou het hard en onbillijk zijn, indien hem wegens een eenvoudig verzuim in de indiening zijner nota's de beta ling werd onthouden, evenals het gou vernement te hoog moet staan, om aldus aan de betaling van genoten diensten te willen ontkomen. Even min als het van een particulier net jes zou zijn de betaling eener geno ten leverantie te willen ontgaan, door een beroep op te late indiening der nota een suiker-administrateur moest dit eens doen tegenover een inlander- kan de regeering dit met goed fatsoen doen en aldus 14.000, die naar billijkheid aan een leveran cier toekomen, op grond van een aan slechts weinigen bekende bepaling, in haar zak houden. Zeker zou het niet dienstig zijn, den eerbied der Chineezen tegenover den kadjeng gouvernement te verhoogcn, als zij zien dat dit zich aldus ten hunnen laste wil verrijken en een aan een hunner toekomende som wil in de wacht sleepen. Het is niet zonder hu mor te zien, dat deze Ghinees. die zijn geld nergens veiliger geborgen waan de ,da.n in 's lands schatkist, juist daardoor dit zou moeten verliezen Wij verwachten dat de weigering der betaling bij de Kamerleden krachtig verzet zal ontmoeten. (Soer. Hand.) Kerk en School NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Santpoort (toez.) ds. Bax te Venhuizen te Hiaure en Bornwerd de heer G J. G. de Bel. cand. te Bussum. Aangenomen het beroep te Boyl (Fr.) door den heer P. Groot. cand. te Monnikendam. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Vlissingen (kerk B) ds, J. J. Berends le Maasland. Bedankt voor het beroep te Enkhui zon door ds. G. El shove te Breu- kelen. Gemengd Nieuws VERGIFTIGING MET MORFINE. Te Berlijn heeft de portier in een kliniek, uit verdriet over den dood zijner vrouw, vier van zijn vijf kin deren en daarna zichzelf getracht te vergiftigen met kersensap, waarin hij morfine gedaan had. Zijn oudste zoon en de huishoudster had hij uitge NIET VERJAARD. Dertig jaar geleden deserteerde in Saksen een soldaat die zich over slechte behandeling had te beklagen en vluchtte naar het buitenland. In 1898 keerde hij terug, denkend dat de vervolging verjaard was. Maar onlangs werd hij gevangen ge nomen en door den militairen rechter tot 6 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Het bleek bij de behande ling dat de verjaring door herhaalde oproepingen gestuit was. ONGEREGELDHEDEN BIJ DE VER KIEZING VAN EEN BURGE MEESTER. Het protest van den heer Hearst tegen bedriegelijke handelingen van de partij van Tammany-Hall bij de jongste burgemeesters-verkiezing te New-York schijnt ten volle gerecht vaardigd. Uit een rivier werden een aantal stembussen opgevischt, die bij onderzoek bleken bijna, uitsluitend stemmen voor Hearst te bevatten. Een politieagent legde bij een kapper slag op een stembus, idle men had weten weg te moffelen en waarvoor men een andere bedriegelijk in de plaats had gesteld. In verband met deze knoeierijen verwacht men een aantal arrestaties. VALSCHE BANK BI IJ ETTEN. In Duitschland circuleert een groo ve menigte valsehe bankbiljetten van honderd en van twintig mark, die slechts in geringe mate van de echte verschillen. SPRAAKVERWARRING Eenige diagen geleden kwam er een stoomschip met landverhuizers te New- York aan, dat vierhonderd passagiers aan boord had', 't Was daar eeor door- eenimengeiing' vaar volken en rassen, zóó bont. als men het zich maai- den ken kan. De passagiers bestonden uit Duitschers, Russen, Polen. Hongaren. Rumeniërs, Kroaten. Dalmatiers, Mon- i-enegrijnen, Grieken, Turken, Arme niërs en Russische Joden. Met, elkaar spraken zij 22 talen en dialecten. De ambtenaren van de land verb uizings-commissie konden zich niet- herinneren, dat ooit een stoomschip zulk een spraakverwarring op Ellis Island had gebracht, DE BURGEMEESTERSVERKIEZING TE NEW-YORK. De camlidaat van Tammany Hall, Mac Clellan, is herkozen tot burge meester van New-York, niet- een meer derheid van meer dan 15000 stemmen. De socialist Hearst had na hemde meeste stemmen. Deze werd geslagen door de beslissende meerderheid in de Duitsche siadsgedeelten. Hearst is de uitgever van een blad, dat steeds zijn best gedaan heeft de bevolking tegen de Duitschers op te hitsen. DB VERSCHRIKKINGEN VAN DE ZWARTE HAND Uit New-York wordt gemeld Moord, ontvoering van kinderen, af persing en andere misdaden doorle den van de ..zwarte hand" en ande re Italiaansche geheime genootschap, pen in New-York hebben de politic- presidenten doen besluiten den detec tive-commissaris Petrosin's. een ge boren Italiaan, die de Camarra, de mafia en de andere Italiaansche ter- roristenvereenigingen uitstekend kent de leiding van een speciale polit'e- afdeeling" op te dragen, waardoor, naar men hoopt, aan het schandelijk bedrijf der Italianen een einde zal komen. De rtallaansche geheime genoot schappen in New-York tellen min stens 5000 leden, die op bevel der ..Zwarte Hand" elk oogenblik bereid zijn, welke personen ook te vermoor den en kinderen te ontvoeren om los gelden te krijgen, bommen te wer pen en menschen, die met betalen willen, in hun eigen woning van 't leven te berooven. Alle andere. ..ge heime genootschappen" in New-York, als „de roode broeders" en ..het ge nootschap der veroordeelden" hebben zich aangesloten bij de Zwarte Hand". Het gevolg is. volgens officieel e be- richten, dat er in de vier maanden van 1 Juni tot 1 October 19Ü5 door personen van deze vereenig-mg ge dood of ernstig mishandeld zijn 54 menschen. Zeven huizen o» winkels heeft men door middel van dynamiet in tie lucht doen springen, waarbij 't leven van 204 menschen bedreigd werd. Verder werden er over 700 po gingen tot afpersing gedaan. Er wor den lange lijsten met namen van «vermoorden gepubliceerd, bij wie men brieven heeft gevonden van de „Zwarte Hand". De waarschuwings brieven, waarin het betalen vaneen bepaalde som wordt geëischt. zijn met doodskoppen, gekruiste beenderen en geheime teekens beschilderd. Men vindt er de woorden op .Bereid u tot. den dood voor". Betaalt de per- EEN SALOMONS-OORDEEL. Een Chineesche missionaris deelt de volgende interessante geschiede nis mede De mandarijn van de streek, waar Ik woon, had onlangs éètt moedijk geval op te lossen. Een blinde stond op een goeden dag aan den oever eener rivier en wist geen raad, hoe hij. aan den overkant zou komen. Toevallig kwam daar een oliehandelaar aan. die ook 'den stroom wilde oversteken en vol medelijden bood deze den blinde aan, hem door het water te dragen. Al leen stelde hij de voorwaarde, dat de blinde zoolang zijn geldtasch zou dragen, welke goed gevuld scheen te zijn. Zoo gezegd, zoo gedaan. De olie- handelaar droeg den bedelaar op zijn schouders naar den overkant en liet hem, daar aangekomen, weer op den grond glijden. Daarna vroeg hij zijn geldtasch terug, om verder te kunnen gaan. Maar de blinde wilde de tasch niet meer afstaan, beweer de, dat zij hem persoonlijk toebe hoorde en begon om hulp te roepen. De toegesnelde nieuwsgierigen trok ken natuurlijk partij voor den armen blinden mail, en de oliehandelaar werd niet geloofd, toen hij verzeker de, dat hij de som juist had ontvan gen voor een partij olie, welke hij had verkocht. Beiden werden nu voor den mandarijn gebracht. Deze hoorde de twee partijen kalm aan en zei daarna„Breng mij een kruik wa ter, werp het geld er in. en roer het 'water goed dooreen Aldus geschiedde. De mandarijn onderzocht nu het water en sprak nu zijn vonnis uit: ..Het geld hoort aan den oliehandelaar en gij, blinde bedelaar, krijgt 50 stokslagen." Terwijl het vonnis werd uitgevoerd, ■spoorde de rechter den provoost nog wat aan met de woorden „Flink toe slaan maarDe menigte, welke de terechtzitting bijwoonde, durfde zich niet uit te spreken, daar men de rechtvaardigheid van den mandarijn kende, maar allen stonden toch ver stomd. Ten slotte gaf de mandarijn de verklaring van zijn handelwijze „Zie", zei hij, „hoe er vetkringetjes van de olie op het water drijven Deze man heeft met olieschenken dit geld verdiend, liet draagt er de dui delijke sporen van." HET RAPPORT VAN DE KONGO-COMMISSIE. Het rapport van de Kongo-commis- sie zegt, dat zij verbaasd had ge staan over de resultaten door den Staat bereikt. Zij stelt voor, om voorloopig aan de inlanders een ter- rei nstrook om hunne hutten ten ge- hruike af te staan en hen vrij te la ten in de beschikking over de op brengst. Het rapport verklaart, dat een eigenlijke inlandsche industrie niet bestaat, er moet voor den in lander arbeidsdwang zijn, hij moet hierin niet worden vrijgelaten. Dat fen zekere opbrengst aan caoutchouc wordt geëischt, kan niet worden ge wraakt, maar de commissie stelt voor die collectief te maken. Ernstige misbruiken werden veroorzaakt door •de militaire expedities, die door de handelsagenten naar de dorpen wer den gezonden niettegenstaande het strenge verbod door de regeering, moesten tal van verminkingen wor den geconstateerd. Het verminken is een oude inlandsche gewoonte. Nooit heeft een blanke, onverschillig om welke reden, een levend inlandei •doen verminken. De commissie acht liet niet juist dat de Staat nieuwe concessies verleent en ze betoogt, da.t een streng toezicht op de maatschap pijen noodig is. Het rapport verklaart dat de eritieken op de openbare macht onjuist zijn. De noodzakelijkheid van toepassing van lichamelijke straffen kan door niemand betwist worden, grove misbruiken zijn echter niet voorgekomen. De rechtstoestand van den Staat zou de vergelijking kun nen doorstaan met dien va.n andere koloniën, die sedert. 20 jaar bestaan. Om hetgeen in den Kongo tot stand is gebracht juist te kunnen beoordee- len, moet men de zaken niet beschou wen van een Europeesr.h standpunt, maar vooral rekening houden met den socialen toestand van het zwarte ras en het klimaat, GENERAAL BOOTH. Generaal Booth is niet alleen eere burger van de City te Londen ge worden. maar ook van Nottingham, zijn geboorteplaats De bul is hem toegezonden in een eiken doos, ver vaardigd van een van de pijlers van de oude Trentbrug. RUSSISCHE GROOTVORSTEN. Volgens een particulier telegram uit Lübeck aan het ..Berliner Tage- blatt" loopt daar het gerucht, dat een viertal Russische grootvorsten zouden zijn aangekomen, die de vlucht zouden hebben genomen uit Rusland om over Hamburg verder naar Parijs te reizen. De postdienst tusschen Petersburg en Duitschland (Memel) wordt, voor loopig nog door Russische torpedo- booten onderhouden. EEN KLUIZENAARSTER. In den herfst van 1903 was eon vrouw van middelbaren leeftijd. Alice Grace genaamd, die aLleen in een hut te Conbench, nabij Derby, woon de. niet. in staat de huur te betalen, tengevolge waarvan zij en haar huis houding op eern stuk land, dat aan een achterweg grensde, word gezet. Ilier loofde zij gedurende achttien maanden met geen andere beschut ting dan een oude vleeschkist, waarin zij kroop, wanneer de noodzakelijk heid het gebood. Deze vrouwelijke kluizenaarster werd door de liefda digheid der buren die hoog tegen haar opzagen onderhouden en nooit bedelde of stal zij iets. Langzamer hand was haar vreemde leafwijze be kend geworden en het volk kwam in grooten getale om haar te zien. De politie hoorde ook van het geval en liet de oude Alice weten, dat zij beter deed weg te gaan. De kluizenaarster huurde daarom een kruiwagen en reed haar have naar een oude steengroeve te Little Eaton. Zij bleef daar slechts eenige weken, daar de eigenaars van de groe ve ongemakkelijk "werden, omdat zoo veel menschen de oude kwamen be zoeken. Noe-'eens had zij te verhuizen en thans is zij gekampeerd op een stuk braak land, aan de Little Eaton- hoofdstraat. met haar eigendommen naast elkaar opgesteld onder beschut ting van den muur van den dorps- schutstal. Hier ontvangt zij talrijke bezoekers, die de kluizenaarster, waar in zij belang stellen., hun stuivers geven. Zii schijnt niet heel scherpzin nig te zijn, maar toch kan zij vragen zonder nadere toelichting beantwoor den en zij houdt bij gelegenheid wel van een pijp tabak, ..Alice" heeft een sterken afkeer van het werkhuis en het zal eigenaardig zijn eens te zien hoe lang zij in staat is haar tegenwoordige levenswijze, waarin zij koelbloedig afstand doet van de meeste eischen der beschaving vol te houden. BESCHULDIGD VAN MOORD. 25 JAAR NA DEN MOORD. Een welgesteld landbouwer Gass genaamd te Rotenfluh, een dorp bij Züric.h, verdween 25 jaar geleden en zijn vrouw en twee volwassen kinde ren werden als verdacht van misdaad gevangen genomen. Daar men niets tegen hen kon bewijzen werden zij losgelaten. Terwijl werklieden verleden week bezig waren een kanaal van Gelterkinden naar Rotenfluh, te graven wend door hen een skelet, in kalk begraven, gevon den dicht bij Rotenfluh. Eenige knoo-- pen. een ring, en andere zaken wer den ook bij het geraamte gevonden, welke geen twijfel meer overlieten of men bevond zich voor de overblijfse len van den verdwenen Gass. De politie begon een nauwkeurig onderzoek, dat leidde tot de gevan genneming van de weduwe van Gass die nu al 86 jaar isen haar zoon en dochter, de twee bovenbe doelde kinderen, welke beiden ge huwd zijn. scheiijke vormeu meer had ik heb gezien, hoe de ijzeren luiken van win kels wérden ingeslagen en hoe schat ten gelds aan luxe-voorwerpen zoowel als aan levensmiddelen en artikelen van dagelijksch gebruik werden ver nietigd en vertrapt. En dan heb ik gezien honderden en nog eens hon derden dooden, gewonden, vermink ten. die in eindelooze rijen op rijtui gen werden geladen en, vergezeld door liefdezusters in van bloed ge drenkte witte kleeding, vervoerd wer den. Sedert 5 dagen knettert een bij na onafgebroken geweervuur door alle straten van de stad, van tijd tot tijd afgebroken door den donderen den knal van een bom, dooreen reus- achtigen rookpluim de plaats verra dend, waar hij geworpen werd. GOED INGELICHT'. Wanneer een Eógelsch blad over ons land gaat schrijven, komt er ge woonlijk iets mals. De „Globe" heeft het in een hoofd artikel over het voorstel om de werk- loozen in Engeland te gebruiken door ze aan de kust, waar de zee in het land vreet, zeeweringen te laten aan leggen. De „Globe" haalt er dan ons land bij en spreekt van de (aange legde) zeewering, die ongeveer langs de geheele Nederlandsche kust loopt Verder vertelt het blad zijn lezers, dat een groot gedeelte van wat vroeger die Zuiderzee was, in goéd land is ver anderd. Na ongeveer tien jaren be bouwing van dat drooggelegde land waren de kostep goed gemaakt. Nu denkt men er over, droog te leggen, wat nog onder water staat. ONGEWENSCHT BEZOEK. Volgens de „Petit Bleu" zou Don derdag, de Duitsche kolonie in New- York met eenige Ieren en Amerika nen een protestvergadering houden tegen het bezoek van liet Engelsclie eskader onder bevel van den admi raal prins v. Battenberg. De oud- rechter v. Hossen zou het woord voe ren en daarbij in het licht stellen, dat Uit bezoek in het buitenland de ongevvenschte opvatting- zou kunnen doen ontstaan, dat Amerika zich bij een mogelijken Duitsch-Engelschen oorlog aan de zijde van Engeland zou scharen. EEN BELEGERING VAN EEN BANKGEWELF. Een rijke farmer William Ladluc be trad Zaterdagmorgen een bank te Chomoa in Illinois en nadat hij met den kassier Mr. Nichols, die zijn zwa ger en burgemeester van het plaatsje is, een paar woorden had gepraat, schoot hij hem plotseling dood. Een employé der bank, Jones gen-aam a, trachtte den man te pakken te krij gen, maar werd eveneens doodedijk verwond. Toen vuurde de indringer naar rechts én links en verwondde nog twee personen licht. Nu trok de woesteling zich in het gewelf van de bank terug en barri cadeerde den ingang met boeken, geldzakken en bundels banknoten, zoo dat de deur niet kon worden dicht gemaakt en hij ingesloten werd. Vijftig gewapende mannen gaven daarna 200 schoten en trachtten het gewelf te bestormen, maar zonder ge volg, daarentegen verwondde Leduc twee van de aanvallers. Men drenkte katoen in ammoniak en chloroform en wierp het met lange stokken in het gewelf. Door voldoenden luchtaan- voer werd de werking belangrijk ver zwakt, zoodat Leduc ook zóó niet werd bemachtigd. Nu verbrandde men zwa- vel om hem naar buiten te da-ij ven 1 maar ook daarmee bleef de gewensch- te werking uit .Het leggen van elec trise he draden, om den krankzinnige een flinken electrischen stroom te ge ven werd nagelaten, omdat men nood lottige gevolgen vreesde. Ten slotte gaf Leduc zich 's avonds laat over. De volksmenigte kon slechts met groote moeite worden teruggehouden, om op bean de lynchwet toe te pas sen. Men gelooft, dlait hij onder de werking van een plotselingen aanval van krankzinnigheid heeft gehan deld. EEN NIEUWE HYENA-SOORT. Al behoort de oorlog in het Verre Oosten alweer tot het verleden, zoo krijgt men nog tal van verhalen van oorlogs-opisoden. Een aangrijpend verhaal vertelt een Russisch soldaat in de „Slowo Pctersburski" aldus Na elk gevecht zochten soldaten van den gezondheidsdienst alle doo den en gewonden op. De gewonden kregen een rood merk en de dooden een zwart. Toen ik zelf zwaar gewond op liet slagveld lag, zag ik hoe een Sani- tcitssoldaat mij een zwart merk gaf. Ik trachtte mij op te richten en riep hem toe Ik leef nog Heb je geld was zijn vraag. - Ja, 'n beetje. Hoeveel Tien roebel. Geef hier. Ik gaf hem het geld en nu kreeg ik het roode teeken. Toen de soldaat \an -Jen gezondheidsdienst eenige stappen verder gegaan was, viel hij neer, door een kogel doadelijk getrof fen. Ik sleepte mij'naar hem toe en vond in zijn zakken niet slechts mijn lieu roebel, doch nog 300 roebel, welke Itij op gelijke wijze „verdiend" ■had. UIT RUSLAND. Uit een particulieren brief u«t Odes- sa (aan het Hdbl. ter inzage ge geven) Ik heb gezien, hoe studenten, jonge krachtige kerels, in den bloen van hun leven, in koelen bloede als honden werden neergeschoten, .hoe ze uit hun huis werden gesleept, gefouil leerd, afgeranseld en daarna doodge schoten ik heb gezien, hoe men schen door een woedende volksmenig te werden aangegrepen, en op de kn«eën om genade smekende, werden doodgeslagen, doodgeslagen op een marnier te verschrikkelijk om te be schrijven ik heb gezien hoe hun ontzielde lichamen werden ver scheurd, hoe hun hoofden werden «li- getrapt. totdat er een massa op straat bleef liggen, die geen men- EEN EIGENAARDIGE VROUW. Te Londen is op 50-jarigen leeftijd een eigenaardige vrouw gestorven, Lady Dixie. Toen ze 23 jaar oud was, vertrok zij naar Patagonië en schreef van haar reis een sensationeel avontuur lijk verhaal. In 1881 ging zij naar Zuid-Afrika als correspondent van de „Morning Post" voor den eersten Engarsch- ©oerscben oorlog. Zij nam als cor respondent- deel aan den Zoeloe-oor log. protesteerde tegen de gevangen neming van den koning Cettywaejo en noodzaakte de regeering, dezen in vrijheid te stellen. Zij schreef gedichten, Meld lezin gen ten gunste van vrouwenkiesrecht en opende een campagne tegen de wreedheid der vrouwen, die haar hoeden sieren met vogellijken. Zij was een goedhartige vrouw, die veel goeds deed in haar omgeving en zeer betreurd wordt. Brieven alt Berlijn. (Van onzen correspondent.) THEATER BINNEN- EN BUITENSHUIS. Berlijn, Nov. '05. Wie voor vol wil worden aange zien. stelt hier levendig belang m alles, wat met „plankenland" in be trekking staat, en zal hemel en aar de in beweging brengen, om een bil jet (dikwijls voor grof geld) machtig te worden voor een première van een bekend auteur. Maar het zijn met uit sluitend de voorstellingen „intra muros", waarvoor hij zich interes seert. .Al wat daarbuiten op een show. een kijkgele genheid gelijkt, wekt niet minder zijn belangstelling. „Wo was los ist, da muss der Berliner dabei sein". Vooral verzot is hij op al wat naar praal en luister gelijkt. En van de week kon hij weer eens zijn hart ophalen, zij het ook op eerbiedigen afstand. Intocht van een jongen Koning, galarijtuigen, mooie vreemde uniformen, eere-eskor. ten. eerezuilen vlaggen, muziek, kortom, een kleine afwisseling van het dagelijksche program. Ofschoon dergelijke intochten hier doorgaans hetzelfde verloop hebben en alleen in den meerderen of minderen graad der mise-en-scène van elkaar verschil len. brengen ze niettemin telkens een heir legér Berlijners op de been, die over een rijkdom aan vrijen tijd beschikken, en, op grooten afstand, in bedwang gehouden door politie en militaire macht, met engelen gödiuld vele uren wachten om bij slot van rekening in weerwil van kramp in de kuiten en pijn in den uitgerekten hals heel weinig te zien. Op der Pariser Platz, waar Don Alfonso tusschen de estrades dei- burger vaders fechts en der burger- moeders links stilhoudende, door den eersten burgemeester werd be groet, was overigens zoo goed als geen publiek toegelaten, ofschoon de ruime trottoirs plaats boden voor duizenden. Doch de adat wil, dat der gelijke ruime pleinen bij gelegenhe-d van standbeeldonthullingen, officieele toespraken etc. geheel of voor het grootste gedeelte behooren te wor- len schoongeveegd van het misera plebs. De etikette wil eveneens, dat gast heer en gast zooveel mogelijk de we- tlerzijdsche legers eeren, hetgeen hoofdzakelijk op tweeërlei wijze ge schiedt. door het woord in de ver schillende toespraken aan de gala- aiaaltijden. en door de daad. Zoo wel gastheer als gast dragen gedu rende de feestdagen eikaars unifor men, zij het ook niet In letterlijken zin. Beiden verschijnen als generaal van liet leger van den ander, respec tievelijk als kolonel van het regi ment, waarvan zij eerechef zijn. Het gevolg is. dat hel publiek ben in de metamorphose in het bcg'n niet herkenttoen Keizer Wilhelm in de prachtige lichtblauwe uniform, losseu cape en elegante kepi van een gene- raal-kapitein van het Spaansche le ger in snellen draf naar het station reed. werd liij niet door het groote publiek herkend. En de jonge Alfon so, wiens portretten in verschillende Spaansche uniformen door de tijd schriften gepubliceerd waren, scheen vn zijn uniform met de Piekelhaube van zijn Magdeburgsch grenadier- regiment een geheel andere dan de Alfonso der talrijke Spaansche por tretten voor de ramen der kunsthan dels. Herkende hij, gekleed in de Pruisi sche uniform, zelve zijn eigen lanids- tuidjes niet; die zich onder aanvoe ring van een vaandeldrager en een ..zeer sterk ontwikkelde" Senoramet witkanten „Mantilla" en een reusach. tige bouquet in de nationale kleuren aan den linker binnenkant van de Brandenburgerpoort ter begroeting hadden opgesteld, of verbood de machtige etikette het aanvaarden eener hulde van eenvoudige onderda nen op deze officieele plaats Zooveel is zeker, dat de „sterk ontwikkelde" Sen ara, die men met haar troepje volgelingen waaronder een Spaansch officier, naar de linker- inplaatsnaar de rechterzijde had gedirigeerd, haar fel-kleurïg bouquet niet aan den man" heeft kunnen brengen. Toen de stoet reeds zijn weg naar het slot vervolgde, vormden de teleurgestelde Senores druk gestikuleerende en pra tende. een groepje om de draagster van den landsruiker. Laten we maar hopen, dat deze zijn bestemming ten slotte toch nog zal hebben bereikt. Wanneer er een gala-voorstelling wordt, gegeven in de Opera, houdt een dichte menigte vele uren lang op eer biedigen afstand de trottoirs rondom bezet. Een. dergelijke menigte beschikt blijkbaar over buitengewoon scherpe oogen en toch valt er voor de nieuws gierigen feitelijk weinig of niets posi tiefs te zien. Het geheele plein vóór de Opera, aan beide zijden is natuur lijk verboden terrein voor de voetgan gers. Op liet plein stellen zich de hon derden equipages in lange rijen op, welke hier moeten wachten tot de voorstelling iis afgeloopen. Toch oefent de geheimzinnige pracht en praal in de vrij duistere omgeving een onweerstaanbare aantrekkings kracht uit op de nieuwsgierigen, voor al op de ..gelukkigen", die een plaats je zijn machtig geworden op het trot toir rechts van de Opera, tegenover den gesloten inrit voor het hof. Hier staan ze uren lang geduldig te wach ten tot de voorstelling is afgeloopen, en de gesloten galakoetsen liet plein oprijden. En als dan eindelijk liet Keizerlijk echtpaar en zijne gasten in de gesloten, op riemen wiegende koet sen gezeten, onder de portiek in snel len draf wegrijden naar het nabijge legen slot, duurt dit moment suprème zóó kort, dat er van een bewonderen van gala-toiletten en uniformen; dei- in het donkere rijtuig gezeten vorste lijke personen geen sprake kan zijn. -- wat niet wegneemt, dat de honder den nieuwsgierigen bij een volgende gelegenheid weer op het trottoir tegen over den inrit zullen plaats nemen om een kansje te wagen. Terwijl buiten een dicht opeenge pakte menigte geduldig wacht in re gen en wind, heeft daarbinnen de ga la-voorstelling haar Schema F"-ver loop. Dames eni heer en in gala-schit tering van diamanten, sterren en rid derorden. Bij bijzondere feestelijke ge legenheden zooals het huwelijk van den Kroonprins in den afgeloopen zo mer of het bezoek van een regeerend vorst, wordt het gebouw uit- en in wendig met bloemslingers versierd Ter eere van Koning Alfonso had men dezelfde versieringen aangebracht als in Juni ter eere der jonge Kroonprin ses. En ook nu nam het hof in d;e groo te loge plaats tegenover het tooneel; rechts daarvan in balkons en loges de gezanten met hunne vrouwen, links de echtgenooten van ministers en an dere dasnes uit de hofkringen'tweede rang daarboven de jonge; meisjes uit hofkringen parterre hooge officieren; parterre-loges de ministers; een le vend schaakspel", steedis volgens de zelfde indeeling van het hof-ceremo nieel Gedurende de pauze, welke ditmaal bijna een uur duurde, wordt cercle gehouden in den met bloemen versier den foyer, terwij! binnen in de zaal, zij die tot dien foyer geen toegang heb ben, hunne „speur"-binocles onderzoe kend op alle rangen richten en zich intusschen „mit Anstand und würde" schromelijk verveten. Bij een gala voorstelling is het spel op het too neel doorgaans bijzaak voor de spe- lers-toeSéhouwejis in de zaal. Dat kan niet gezegd worden van een gewone opeiwvoorstelling of een op voering in een der andere schouwbur gen. Dan volgt men met gespannen aandacht de handeling op het tooneel, waartoe meestal alle reden bestaat, daar over het algemeen zeer goed ge speeld wordt. Met grond mag dit ook verwacht worden bij de aanstaande première van Heyermans' G h e 11 o, overmorgen in het Kleine T h e a- t e r. Ik ben benieuwd boe dit ernstig stuk met orthodox-joodsch milieu door het première-publiek zal worden opge nomen. dat doorgaans grooten dee Is uit joden bestaat. Het is nog zeer de vraag, of een dergelijk ernstig stuk, een conflict met orthodox-joodsche be grippen behandelend, bij de geloofs genoot-én een even gunstig onthaal zal vinden als de joodsch-Ooatenrijk- fche kluchten in de speciaal-joodsche schouwburgen van Gebr. Herrnfeldt en Folie Cam rice, waar ten aa.nhoore van een bijna uitsluitend joodseh pu bliek, dat zich kostelijk amuseert, joodsche eigenaardigheden worden gechargeerd. Sfoomvaartberichten Het st. Kediri, van Java naar Rot terdam, passeerde 12 Nov. Sagres. Het st. Sindoro, van Rotterdam n. Java, arriveerde 12 Nov. te Southamp ton. Het st. Wilis, van Java naar Rot terdam. passeerde 12 Nov. Gibraltar. Het st. Koning Willem II arriveerde 13 Nov. van Batavia te Amsterdam. Het st. Amsteldijk arriveerde 13 Nov. van Newport New® te Amster dam. Het st. Noordam, van Rotterdam n. New-York, passeerde 12 Nov. n. m. 8.35 Lizard. Het st. Bali vertrok 13 Nov. van Padang naar .Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6