NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargatiy. No. 6871 ka, testeïi MAANDAG 20 NOVEMBER 1906 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PES: BRIE MAANDEN; Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in der. omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) {-30 Fran.,"* oer post door Nederland 1-65 Afzonderlijke nummers «w/i Geïllustreerd Zondagsblad, voo? Haarlem0.37>2 s a 9 de omstreken en franco per post 0.45 der Vennootesiiap Lcwreos Coster Directeur h C, PEEREB00M, ADVERTENTIËN: Var» 1 5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie eü Administratie; Groote Houtstraat 55. intercommunaal Teieioonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 ïirukkerij; Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen dooi onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentie.'. en Reciames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. ie Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publklté Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES. Suce., Parifs, 31bls Faubourg Montmartre. Haarientsche Handeisvereeniging Goedgek. bij Kon. Besl. \an 12 Nov. 1.-99. of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van *smorgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot i uur, waar dan ook verdere inlichtin gen zijn te bekomen. HET BESTUUR.' De Haarlemsche Handeisvereeni ging bier ter stede, opgericht 1U Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij op getreden. en dikwijls met groot suc- cès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren door als lid der vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoende, ja, zelfs particulieren, moesten lid worden, om tenminste te laten gevoe len dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handeisvereeni ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeeleo, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard, harem leden aanbiedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van ƒ3.50, die gewaagd wordt. De Haarlemsche Handeisvereeni ging bemoeit zicli in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige betalers voor hen tot betaling aan te manen, en informatiën voor hen in te winnen, Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kan ter, Spaarne 24, alhier. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnestraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 ct. voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bijdragen 60 cts. per informatie plus 5 cts. porto-vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende perso nen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ct. voor porto vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts kundige adviezen werden in het af- geloopen jaar gegeven. In Maart en April 1905 zijn 61 vorderingen tot een bedrag van 1365.851/2 betaald, 11 vorderingen zijn uitgesteld. Men wordt geraden alvorens ie le veren aan W. Bosch. Spaarnwouder- straat 24 rood, zich om inlichtingen te vervoegen aan het kantoor. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. Zooals vvjj. reeds in ons vorig num mer meldden, bieden B. en \Y. den Raad ter voorstelling aan een plan van uitbreiding voor de terreinen ge legen ten zuiden van de Amsterdam se lie Vaart. In hun uitvoerige toelichting herin neren B. en dat artikel 28 der W oningwet verplicht om het uitbrei dingsplan vast te stellen. Volgens hen vallen daar alle binden de gren zen der gemeente gelegen terreinen onder, doch waar deze zijn geschei den door hel bebouwde gedeelte, be staat er geen bezwaar om het plan hij gedeelten te ontwerpen, en waar de behoefte aan een uitbreidingsplan voor de gronden ten zuiden van de Am ster da msch e Vaart en liet Zuider Buiten Spaarne het meest dringende is. stellen zij voor dit eerst te behan- I delen. Zooais B. en W. mededeelen heb- ben zij bij 'het maken van dit planer naar gestreeft a. om goede wegen I tot stand te brengen, die de bewo ners langs de kortste wegen met de stad in verbinding brengen.-b. om de woonstraten zoodanig te doen zijn. j dat deze bouwblokken, voor exploita- tie geschikt, omsluiten, en c. om voor j pleinaanleg eenige terreinen te reser. I veeren. j Voorts geven B. en W. over de voor ieder ter Gemeente-secretarie te be- j zichtige. teokeningen en kaarten 1 nog de volgende beschouwing Aan de noordzijde i? de bestaande weg langs de Amsterdamsche Vaart behouden. Langs de noordzijde van de Zomer- vaarf is een weg geprojecteerd, die in de Schalkwijken-straat begint en ziet) over het gebied van Haarlemmer- licde en Spaarnwouide uitstrekt, van welken weg wederom eenige hoofd wegen naar den Amsterdamschen i Straatweg afbuigen. I De weg langs de zuidzijde van de Zomervaart blijft behouden, doch wordt verbreed. De Schalkwijkerweg wordt verbreed, terwijl meid© voorge steld wordt het huizencomplex, be grensd door de Dubbele Buurt en het Spaarne, geheel te doen sloepen en het terrein, dat daardoor vrij komt, tot plantsoenaanleg te bestemmen. Het ineerendeel dezer huizen is oud en vervallen, terwijl vele te laag lig gen, zoodat geheele opruiming als een weldaad zou zijn te beschouwen. Wordt met dit plan medegegaan, dan zal, behalve dat het kwartier, een ruimen toegang tot de stad zal heb ben verkregen, mede worden be reikt, dat de boorden van het Spaar ne vrij komen, hetgeen niet weinig zal bijdragen tot de verfraaiing van Haarlem. Voor de verbinding van noord naar zuid zorgt een weg. loopende van de Amsteramsche Vaart in zindelijke richting, met een brug over de Zo- mervaart. langs de voorzijde van het j in aanbouw zijnde slachthuis, zich vervolgens in westelijke richting naar liet Spaarne ombuigende, om op den Schalkwijkerweg ongeveer tegenover de Ruste n bvngerlaan te eindigen, waar ter plaatse een brug over i - geprojecteerd. De breedte der straten zijn 10. 12. 15 en 18 M. Een groot ere breedte ach- ion B. en W. niet noodig en y/ensche- lijk. omdat voor hel te verwachten verkeer deze breedten voldoende zijn en omdat de afmetingen van de ge bouwen niet van dien aard zijn, dat meerdere breedte vereischt wordt. Voor verbindingswegen mag zeker niet minder dan 18 Meter genomen worden, welke breedte nog juist toe laat het aanbrengen van eene train met dubbel spoor en boombeplan ting. Ten slotte zeggen B. en W. dat. wanneer dit ontwerp wordt aangeno men een ruim gebruik van de arti kels 26 en 27 der Woningwet dient gemaakt te worden. 1) In welke ma te door de exploitanten van de bouw gronden in deze kosten zal moeten worden bijgedragen, is een vraag, die nog nader onder de oogen dient te worden gezien waarbij dan tevens kan worden nagegaan op welke wijze de kosten voor openbare werken aan de gemeente zullen worden vergoed 1) Artikel 26 der Woningwet han delt over de onteigening ten nutte der volkshuisvesting, terwijl artikel 27 aan de gemeenteraden de be voegdheid toekent om in het belang van stelselmatige bebouwing, te ver bieden. dat gebouwen worden ge bouwd of herbouwd op grond, die in gevolge een voorafgaand raadsbe sluit in de naaste toekomst voor den aanleg van een straat, een gracht of plein, bestemd is. li behalve successierechten) ƒ51,000, uit de. domeinen ƒ50,000. uit de posterij en 112.000. uit de rijkstelegrafen ƒ22.000 uit de loodsgelden ƒ20.000. Dat zijn zeer gunstige cijfers, ook on der de accijnzen die op het gedistil- i leerd nog ƒ2500 achterbleef. De ver keersheffingen toonden ook 'in de vo rige maand een belangrijken vooruit gang De raming gemiddeld over één maand is dan ook met ƒ2.941.000 overschreden, waartoe o. a de direc te belastingen bijna 18 ton en de suc cessierechten ruim 6 ton hebben bij gedragen. Het totaal der ontvangsten in de eerste 10 maanden overtreft dat van het vorig jaar met 3,150.000. Hiervan kwam ruim 1 millioen meer uit de directe belastingen, 11 ton uit de in directe (waarvan bijna 8 uit de nala tenschappen), 6 ton uit de posterij en. 51/2 uit de invoerrechten, ƒ260,000 uit de telegrafen. 122.000 uit de loodsgelden, ƒ25.000 uit de domeinen en 16,000 uit de gouden en zilveren werken. Minder werd ontvangen ruim 51/2 ton uit de accijnzen, daar tegenover 4 ton Jager uit suiker, ruim 41/2 ton minder uit gedistil leerd. 9000 minder uit zout en ƒ18,000 minder uit bieren en accijnzen, :n hoofdzaak slechts ruim 3 ton meer stond uit rundvleesch. De raming gemiddeld over lOjnaan- den is reeds met 7 1/2 ton overtroffen waarbij achter nog ten minste moe ten worden gevoegd 13/4 millioen. welke de directe belastingen nog ten achter zijn maar die oJs gewoonlijk in de twee laatste maanden wel zul len inkomen. Binnenland HOFBERICHT. H. M. de Koningin-Moeder komt Zaterdagavond om 8.03 per extra- trein op Het Loo aan. RIJKSMIDDELEN. October is dit jaar voor 's Rijks schatkist niet zulk een goede maand geweest als haar naamgenoot in 1904. Toen was de opbrengst der be lastingen en heffingen buitengewoon hoog en bereikte het totaal van ƒ15,582,000. Daartoe hadden vooral twee belastingen medegewerkt. die zeer veel boven de raming gaven de suikeraccijns, die bijna 2 millioen en de successierechten, die ruim 21 ton inbrachten, de laatste meer dan het dubbel van de raming voor één maand. Dit jaar werd uit suiker slechts ruim 11/2 millioen ontvangen, nog ƒ85,000 beneden de raming oor één maand, en bijna 16 ton uit de succes sierechten 560.000 boven 1/12 der raming). Uit deze beide middelen vloeide derhalve ruim 1 millioen min der in de schatkist dan een jaar ge leden. Daar nu de geheele opbrengst >n Oct. 1905 bijna 4 ton minder heeft be dragen dan in Oct. 1904, is uit de overige middelen 6 ton meer geko- 100,000. uit de indirecte belastingen DE ERFGO OÏERS-QÜ AST J Op de Hilv.ersumselie Meent i- nou don toestand van rust we dei een ein de gekomen. Er zijn ten miiinsto wc-u. diagen voorgevallen, die, hoewei ring van belang, er nog lvii-. op ui.i zen. dat de zoo gevvenschte etuuh n-ht iu het Gooi nog ver te zoeken is. Jlet feit. dat gepleegd is. bestaat aJhvn uit het wegnemen van ednvijftal hek ken. die de melkkampen en de karn»- in el It kamp van'liet andere gedeelte dm Meent scheiden. De meent.meesters van Stad en Lande van Gooiland on de politie werden direct lik-niuae ,a kennis gesteld en stelden daarop dien aangaande een onderzoek in. ()w, de n uitslag van dit onderzoek la lor. Ook is weder riet afgesneden, het welk door de vergadering van Sta.! «u Lande ondershands was verpacht. Dit echter niet in zulk een groote mate als verleden jaar, daar het ui r reeds te laat in den tijd was. Al deze kleine voorvallen, voor den niét-Erfgooier zoo min belangrijk en weinig interessant, zijn echter voord Erfgooiers van veel I>elang, daar i- hen dom toestand, waarin de quac-tie verkeert, doen kennen en de koe mie schaardagen met even groote Ik-lang stelling als steeds doen te grinort zien. MOOI VOORBEELD. De voorzitter van den Noderl. Zio nistenbond. afdeel ing Amster.ia zendt aan „De Tól.' afschrift vanen brief, bij hem tijdens de meeting van j.l. Maandagavond ingekomen, aan de meeting van j.l. Maandag geadres- iiieu, wat op zich zelf een belangrijke vooruitgang is Van die 6 ton meer kwam uit de directe belastingen .'188.000. uit de invoerrechten 77,000. uit de accijn zen l-ehalve op suiker) bijna seerd, welk schrijven evenwel niet op tijd bezorgd werd. Dit schrijven luidt „Hoewel ik uit een practisch oog punt meer gevoel voor het streven van Zangwill, om aan onze verdrukte en vervolgde geloofsbroeders ergens op aarde een veilig en blijvend toevlucbts oord te verschaffen, dan voor het be perkte doel van den Zionistenbond, om aan het Joodsciie volk in Palestina een publiekrechtelijk erkende woon plaats te verzekeren zoo gevoel ik mij toch gedrongen, tot u die- in de hoofd stad van het, vrije en verdraagzame Nederland een mooting hebt uitge schreven. om tegen de in Rusland. ■- gciis onze geloofsbroeder? gepleegde gruwelen te prolesteeren. dit schrij ven te richten .teneinde daarin een getuigenis af te leggen van mijn diep-, smart over de zware rampen, die mijn Russische geloofsbroeder? getroffen hebben. In naam toch van den Tsaar en op last van zijn eerste dienarenzijn dui zenden in koelen bloede vermoord ge worden. terwijl honderdduizend mis handeld, gekwetst, verminkt zijn. Mannen en vrouwen, grijsaards en kinderen, werden door liet schuim der Russische natie gruwzaam omgv bracht, nadat men luiax goederen go roofd en hunne woningen verwoest had, De vermoorden kunnen niet meer in het .leven worden teruggeroepen, maar voor de teruggebleven cm dien; gezorgd te worden Alles wat den naam van Jood draagt slnite zich in deze donkere lijden van zware beproeving vast aaneen, urn- ei; do met vereende kracht aan onze ongelukkige golootsgonooten hulp ie. bieden. Ook ik wil gaarne iets doen. Het heeft den Al machtigen God be- haagd. mijn huwelijk met één kind te zegenen. Waar voor één voedsel is, zal dit. met Godes hulp, voor twee ook niet ontbreken. Mijn echtgenoot© en ik zijn namelijk bereid, een Russisch kind, dat bij de jongste gruwelen zijn ouders verloren heeft», als hot onze liefdevol ami te ne men. en geloovig op te voeden. Indien u geneigd en in de gelegen heid zijl, ons aanbod te helpen rcali seeren, dan zal liet ons zeer aange naam wezen, dit van u te mogen vei - nemen. VOLKSSANATORIUM. Te Leeuwarden had Donderdag een etgadering plaats van voorstanders van een Friesch Volkssanatorium voor beginnende borstlijders, in ver band met liet aanbod van <lr. J. G. Driessen en mevrouw DriessenVe- gelin van Claerbergen, te Joure, die het hun toebehoorende landgoed ,.He- remastate' voor gemeld doel koste loos hebben afgestaan. l)e vergadering werd geleid door Ir. P. le Jager, te Ternaard. Na zeer uitvoerige besprekingen werd besloten hei geschenk met er kentelijkheid voor gemeld doel te aanvaarden. Haarieminer Halletjes Een Zaterdagavondpraatje. De dieven hebben wat we zouden kunnen noemen hun seizoen-artike len, evengoed als de jeugd liaar spe len knikkeren, hoepelen en vlieger- oplaten. Op dit oogenblik is het spe ciaal de tijd van bloembollen- over jassen- en fietsenstelen. In gemoede zou ik dus don lezer aanraden berg die artikelen op zolder, wanneer dat niet moeilijk was voor de bolletjes, welke nu eenmaal op een zolder niet tot rijpheid kunnen komen. Niets is hatelijker, daai een dief stal, waartegen je je niet verweren kunt Vandaar dan ook, dat de rech ter diefstal van beesten uit de wei en van landbouwproducten van 't land zwaar straft, mits men hem de die ven maar brengt. En dit laatste nu schijnt eigenaardige moeilijkheden op te leveren, zoodat dan ook de kwee kers en bloemisten in de streek van Hillegom ernstig uit hun humeur zijn geraakt over de herhaalde hol len-diefstallen. waarvan do daders maar niet betrapt, kunnen worden. Zij wensclien, om daar een eind aan te maken, de invoering van bereden politie. Tot groote voldoening van de paar den iu de geheele bollenstreek. Na de minachtende bejegening van de laat ste jaren, nu de oude kweekers per stoomtram en de jonge per fiets rei zen. moet het. paard dit denkbeeld gevoelen als een soort van rehabili tatie. Zoo vernam ik. dat een bleeker te Heemstede, die Zondag met zijn familie een plezierritje wou gaan doen, zijn paard niet van de plaats kon krijgen voordat hij het een krul in de staart had gelegd. Voorde juist heid van "i bericht kan ik evenwel niet instaan. Oppervlakkig beschouwd zou ik mcenen, dat je meer nut kon trekken van een corps wielrijdcnde agenten. Bloembollendieven kunnen, wanneer ze achtervolgd worden, nu eenmaal niet worden genoopt tot het houden van den grooten weg. Slaan ze een voetpad in, of klimmen ze over een i lek. dan kun je dat als te paard zit tende vervolger onaangenaam vin den, maar daaraan stoort, de dief zich weinig of niet Nu moet dus de vervolger afstijgen. Zijn paard onder den arm nemen zou gaan als 'l een stokpaard wass maar met een heusch paard Jukt dat niet. Veilig vastbinden of ergens onder dak brengen is dus het eenige en als hij daarmee klaar is, loopt de dief al oen kilometer verder. Een fiets is in zoo'n geval heel wat gemakkelijker, vooral wanneer 't een opvouwbare is van den kapitein Van Wagtendonk, die je met twee hand- bewegingen in elkaar slaat, en met een zwierige zwaai op je rug hangt. ïritussehen, ik heb van de boll en- teelt geen verstand en van de bollen- diefstallen dus evenmin. Zooveel weet ik wel zeker, dat. wanneer de Hillegommers aan hun bereden poli tie vasthouden, de spraakmakende gemeente een prachtige gelegenheid zal hebben tot het smeden van een nieuw woord. Toen de Amsterdam sche jeugd een bereden politieman- zag, noemde zij hem elegant een knolsmeris en de hoogen. die een knop op -hun helm droegen, een knol knopsmeris. Te Hillegom zou een be reden politieman van hoogen rang dus een knopbolknolsmeris kunnen heeten. Ik denk, dat menigeen vreemd zal hebben opgekeken van *t bericht in dit blad, dat Mr. Thiel aan de hoof den van scholen een inlichting had gevraagd, die B. en \V. per rond schrijven aan de hoofden, hun ver- zochten niet te geven. De zaak heeft wel een kleine toelichting noodig. Mr. Thiel verzocht aan de hoofden om (hem op te geven, hoeveel leerlin gen zij hadden in hun klassenen kele hoofden vroegen op 't stadhuis of ze die inlichtingen konden geven en liet antwoord was een circulaire, i waarbij B. en W. den wensch uit spreken, da.t geene inlichtingen daar over of over andere schoolzaken aan derden worden verstrekt, buiten voor kennis van B. en W. Dat beteekent natuurlijk niet, dat Mr. Thiel er niets van weten mag. maar dat B. en \V. van oordeel zijn, dat. hij als .hij wat weten wil, het hun zelf maar moet vragen. Eigen lijk is dat ook wel de eenvoudigste weg en mocht Mr. Thiel daartoe be- dan vraagt hij misschien wel even naar de avond sluiten, meteen school. Dat is wel de zonderlingste instel ling. iie ik van mijn leven ooit ge zien lie!). Vroeger bestond ze in de werkelijkheid en op liet leerplan. Se- J ■Jen eenige weken bestond ze in de werkelijkheid nog. maar niet. meer op het leerplan. Vervolgens kwam er een voorstel in den Raad. om haar uf te schaffen. Men deed dat. en hief dus op. wat niet meer bestond. Maar' nu is het toppunt van ongerijmdheid bereikt, want de avondschool, die den 25sten October door den Raad werd opgeheven, wordt in werkelijk heid nog steeds gehouden. Met andere woorden moeten de leerkrachten hun kostbaren tijd ver spillen aan den nutteloozen derden schooltijd, omdat men sedert meer dan drie weken op het stadhuis geen tijd schijnt te kunnen vinden, om aan de hoofden te berichten, dat de avondschool kan worden gestaakt. SPOORWEGVERBINDING. Te lieer Hugowaaiii vergaderden deze week bestuursleden van Nieuw Leven en Waarland me! den lieer Kanter, ingenieur <kv Ib 11. Sn- ■•■i-wog- niaalschappij, ter bespreking" van het plan Waarland om de noorder ring vaart in verbinding te br< i g( n het station Noord-Scharwoude. DE HERTOGIN VAN ALBANY. De hertogin van Albany i- Don derdag niet den sneltrein te YlLsii.gen aangekomen en met de nachtboot naar Engeland vertrokken. HET NOORDERLICHT. Berichten uit alle deelcn des lands bevestigen, dat de vreemd gekleurde lucht van Woensdagavond, wel de gelijk aan Noorderlicht moet toege schreven worden, schrijft iiet Jlbld. Ecu lezer uit ormerveer, die het Noorderlicht in Lapland .herhaalde lijk waarnam, schrijft ons o.a. „Hier op het platteland, met een vrij uitzicht op liet noorden, vertoonde het zich met eeu tamelijk groote kern van diffuus heldergroen licht, aan den oostkant waarvan helderroode stralen opschoten, die, soms bijna door .liet zenith gaande, in het wes ten weer verdwenen, hier en daar gcruimen tijd roode vlekken achter latende." De ,,N. R (hl." ontving eveneens van verschillende zijden een beschrij ving van het Noorderlicht Daaruit 'lijkt, dat het omstreeks half zeven te Nieuw en hoorn werd opgemerkt aan den westelijken kant des hemels. De baan, loopende van noord naar zuid, werd nu en dan op sommige plaat sen roo itiioekig doorsneden door zeer heldere liedbundels als van een zoek licht. Het verschijnsel duurde onge veer een kwartier. De correspondent van de N. 11. Crt." c Aanspeel schrijft, dat hij tegen ia!t tien s avonds aan den noorde lijken horizon een zeer breede don- kerroode zuil w aarnam, die zich aan vankelijk oostwaarts verpJr.«tste, waarna zich in het noorden weereen tweede nog grootere zuil vertoonde toen beide na ongeveer een kwartier verdwenen waren, was een nieuwe, 'enigszins smallere donkerrood ge kleurde strook aan den noordweste lijken hemel zichtbaar. Onderwijl teekenden zich iu de roo de zuilen plotseling opkomende en even plotseling weer verdwijnende heldere, smallere strepen afdit al les bij helder maanlicht, liet ver schijnsel maakte een treffende» in druk. Om tien minuten vóór tien vertoon de Je horizon niets bijzonders meer. lit Hindeloopen schrijft eeu cor respondent van hetzelfde blad v\ oensdagavond ongeveer .half tien was nier een prachtig luchtverschijn sel ie zien De gelicele noordelijke iemel baadde zich in eeu rossigen Er zijn nu eenmaal eigenaardige toestanden op de wereld en vele din gen gebeuren lang niet zoo snel. als wij wel zouden denken, dat het mo gelijk is. De gemeente administratie brengt nu eenmaal zekere omslach tigheid mee, zonder welke .het onmo gelijk schijnt dat de machine loopt. In elk geval heb ik dezen Woensdag een ontdekking gedaan, die mij met vreugde vervult over de knapheid van onzen Rami Van i! drie en der tig zijn er namelijk maar negen, die ik nog nooit een bril heb zien dragen en wel de heeren Welsenaar, Rinke- ma. Bijvoet. Thijssen, Rasch. van de Kamp. Spoor, van Lennep en Seig- nette, al de anderen dragen geregeld een oogversterking of gebruiken die, wanneer ze moeten lezen. Onder het Kollege van B. en \V. is er niet éen bril loos. Ik zeg dat ik dat niet vreugde zag en dat schijnt wreed voor wie na- j gaat, «lat het dragen van een bril i igenlijk een tekort aan gezichts- kracht beteekent. maar de zaak is, dat de bril een teeken is van bescha ving.. Sioux-Indianen en negers van Tiet Albert Nyanzameer dragen geen brillen, de Duitschers. die een zeer beschaafd volk zijn. des te meer. Ik hoop nu niet, dat de negen Raadsle den. die géén bril dragen, zullen inecnen. dat ik Gun beschaving ook maar een oogenblik in twijfel trek zij zijn een bevestiging van het feit, dat iet omgekeerde van een stelling nog Jang niet altijd waar is. W'an- 1" er >k bijvoorbeeld zeg - iedere groo te belastingbetaler is een gewaar deerd ingezetene, dan volgt daaruit allerminst dat iedere groote ingezete ne een gewaardeerd belastingbetaler is. Lang niet. Waaruit maar weer duidelijk blijkt, dat we wel moeten zorgen, dat de wereldsche zaken niet met elkaar worden verward. AU je bijvoorbeeld een advertentie iee-t als volgt „door omstandigheden tegen billij ken prijs te koop gemakkelijk Dames paard, ook door dame bereden, mak bij stoomtram, auto's enz., zeer ge schikt voor bejaard heer of hoofd officier onbereden wapen, mooi en groot model, aftand s", dan vraag je je af. of liet niet hoogst ongepast is, te spreken van oen hoofdofficier van een onbereden wapen, alsof die nu juist de aange wezen menschen zijn om een paard te berijden, zoo saai, dat het er niet- met-al van maakt, of het zijn oom voor een mestwagen ziet loopen of zijn tante, die bij de cavalerie is, op hol ziet slaan. Volkomen overbodig is liet daarbij om te vermelden, dat deze hoofdofficier moet zijn mooi en van groot model, alsof we ooit ande ren in het Nederlandsche elger had den gezien en dat hij aftands moet wezen is een beleediging waarvoor ik. gesteld dat ik hoofdofficier van een onbereden wapen w a s. met den sabel in de vuist aan den steller van de advertentie voldoening zou vra- En ten slotte weet de lezer wei, hoe >n Amsterdam de Electr. Spoorw. Maats door de spraakmakende ge meente wordt genoemd De groene broodtrommel. Er is iets waars :n dien naam. ITDEL10.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5