NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6872 schijn?. dagetóïU-, ««halve op Zon» en Feestdagen DINSDAG 21 NOVEMBER 1906 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN DRIB BAANDEN) Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is {kom der gemeente) J*3jj Franco per post doo? Nederland Lj» Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37>ó a 9 de omstreken en franco per post m 0.45 Uitgave de? VenD®otedi&? Loarens Ccster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIÊN: Van 1—5 egels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 'maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. IcMroaimunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Drukkerij: Zuid*.- Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. i'connementen en AdvertentMn worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenttën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PubUctté Etrangére GL. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bt' Faubourg Montmartre. Binnenland HOFBERICHTEN. De Koningin-Moeder ie Zaterdag avond op den aangegeven tijd op hel Loo aangekomen. De Koningin en de Prins waren te voet met freule Schim- melpenninck en de heeren Van Geen en Van Suclitelen naar het station ge gaan. waar ook de burgemeester aan wezig was. Na hartelijke begroeiing Ls Konin gin Emma met haai' kinderen per rijtuig naar heit paleis geredien. AUDIëNTlES. I Zaterdag was de Minister van Fi- nanciën. ter audiëntie op het Loo. De gewone audiëntie van den mi nister van Oorlog zal op Donderdag 23 November eerstkomende niet plaats hebben. STAATS BEGROOTING 1906. WATERSTAAT- Met belangstelling werd kennis ge nomen van liet verslag der voor deze zaak benoemde staatscommissie. Aan het slot van haar verslag geeft de commissie in overweging de verschil lende belanghebbenden over hare voorstellen te .hooren. Men vroeg, of de minister bereid is aan dit verzoek te voldoen en, zoo ja, welke perso nen en corporaties door hem als be langhebbenden worden beschouwd en of aan .hen, die hij zal hooren, ook j inzage zal worden, gegeven van de aan het slot van het schrijven der commissie van 23 Juni j 1. bedoelde niet gedrukte bescheiden. De uitvoering van de voorstellen der commissie, en zelfs van die w«l- j ke tot de het eerst noodige worden gerekend, zal tot zeer groote uitgaven j aanleiding geven. In verband hier mede werd gevraagd, of er onder de j aanbevolen werken niet sommige I zijn, die met betrekkelijk geringe kos- I ten kunnen worden uitgevoerd. Patr- fcieele uitvoering van .hetgeen het meest ui-gent is zou hier, naar men meende, uit een financieel oogpunt, alleszins aanbeveling verdienen. Be- j paaldelijk had men het oog op de uit- I breiding van het Centraalstation. Ts de minister bereid hieromtrent met de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij in overleg te treden Draadlooze telegraphie. Blijkens de Memorie van Toelich- ting is stichting in overweging van een station voor draadlooze telegra phie, waarvoor de plaats van vesti- s ging uog niet is bepaald en waarvoor j de kosten op ongeveer 90.000 wordt geraamd. Is genoemd bedrag alleen bestemd voor een gebouw, dan werd het zeer hoog geacht. In elk geval wenschte men te vernemen, hoeveel voor het gebouw en hoeveel voor in richting, toestellen enz. noodig wordt geacht Sommigen .hadden bezwaar tegen het maken van de draadlooze telegraphie tot een tak van staats dienst. zoolang niet een behoorlijk uitgewerkt plan voor de staatsbemoei ing in deze aangelegenheid vastge steld en aan de Kamer medegedeeld is. Gevraagd weid, of thans de plaats waar het station gevestigd zal wor den, bepaald iswelk tarief bij de openstelling van het station zal gel-, denof de regeering van plan is een stelsel van stations op te richten. Gaarne zou men hierop antwoord ontvangen, tenzij de minister bereid wordt bevonden om de daarvoor op deze begrooting gebrachte- gelden daarvan af te nemen en later bij af zonderlijke aanvrage zijn denkbeel den omtrent deze zaak mede te dee- len. Nog werd gevraagd, welk gebruik gemaakt is van het station voor de draadlooze telegraphie te Schevenin- gen sedert de openstelling op 19 Sip tember 1904hoeveel voor de stich ting en inrichting van dat station is uitgegeven en welke- resultaten daar mede zijn verkregen. Den directeur-generaal van de pos terijen en telegraphie wend hulde ge bracht voor verschillende ten gerieve van het publiek komende verbeterin gen. Verscheidene leden waren echter van meeuing, dat de houding, welke deze hoofdambtenaar tegenover het. personeel aanneemt, geene goedkeu ring verdient. Men wees in de eerste plaats op een dienstorder., houdende verbod aan besturen van vereenigin gen van ambtenaren en beambten der posterijen en telegraphie om zich rechtstreeks tot hem te wenden. Zoo wel vorm als inhoud van deze order id van 1899, waartoe de bepalingen op den boterinvoer behooren, krachtig te willen toepassen. Er zijn. naar ik verneem, nog een zestal zaken als de thans beschrevene vóór Engelsche rechtbanken hangende. En nu zullen de boterhandelaars en importeurs hier. wel wijzer worden. De firma Nicholls Brothers heeft althans reeds aan de ..Nederlandsche Botervereem- ging" meegedeeld, dat zij de bestaan de handelsconnecties alg verbroken beschouwde, waarop die vereeniging blijkbaar schuldbewust ant woordde met een aanbod om de ge noemde makelaars voor de financiee- le gevolgen van dit geding te dekken. Ook van een der veroordeelde bo- tei'handelaars hoorden wij, dat hij geen zaken meer niet de Bossche on- derneminsr wilde doen. De ..Ned. Botervereen-ïging" blijft dus niet geheel schot- en schadevrij. Maar daarmee is nog niet goedge maakt het kwaad, dat door dergelij ke knoeierijen aan de reputatie van Nederlandsche boter fabrikanten wordt toegebracht. Mogelijk handelen Nicholls Brothers voortaan met andere Hollanders maai' even mogelijk ook begunstigen zij in de toekomst een Deen of een Belg Een heilzaam proces noemde sir Alfred Newton het geding, waarin hij recht had gesproken. Volkomen juist! Maar de. heilzaamheid van de daar- Januari a.s. eene inrichting voor de behandeling van Lupuslijders onder zijne persoonlijke leiding en die van zijne echtgenoote to Utrecht zal wor den geopend. Voor die lijders aan Lupus wordt dus in het centrum van ons land een Finsen Instituut opgericht, waarvan de behoefte reeds meermalen drin gend is gebleken. De Nederlandsche Vereeniging tot Hulp aan Lupuslijders, gevestigd to Amsterdam, zal daardoor weder in meerdere mate aan haar doel kun nen beantwoorden, om aan minver mogende patiënten, die te Utrecht zul len kunnen worden verpleegd, finan- cieelen bijstand in de kosten van be handeling te verleenen. Wegens de daarvoor verwachte uit breiding van haren werkkring roept deze vereeniging den verderen steun barer landgenooten dringend in, dlaar nog zoo onnoemelijk veel lijden is te lenigen. naar aanleiding van het besluit om dr. Moscoviter een berisping te geven, een brochure zal uitgeven, ten einde het volle licht over deze zaak te doen schijnen. - mee verstrekte les komt allereerst den vonden afkeuring. De da,a f i Engelschen importeurs ten goede, nomen toon doei, aan militaristische wl31eI1 wij in Nederland van jrofi- neigingen, denken. Er wordt bi] voor- teeren. dan moeten wij daartoe een beeld gesproken van bevelvoerende beroep doen op het eergevoel en ambtenaren, welke uitdrukking min- tegenover sommigen, tegenover de der gepast schijnt, waar hier van esoïsten namelijk op het. winstbe- mili-taire verhoudingen geen sprake is. van °"ze boterfabrikonten Nog meer bezwaren had men tegen °j»" botercontrSle-stations krijgen j m Engeland een uitstekende reiputa- den inhoud. tie». De advokaat van den ..Board of Andere leden waren van oordeel Agriculture" vestigde er zelfs nog met dat, indien al de vorm van bedoelde gvooten nadruk de aandacht op~ dat dienstorder niet boven bedenking is, de waarborgmerken van die stations te bezwaren tegen den inhoud, onge- bijna wel als Gouvernements-garan- grond zijn. Zij achtten «iet niet ge- tfeme:rken mogen worden beschouwd, wensoht, dat de vakvereenigingen het dus S°ed met onze boter- fabricage, dan moeten onze boterfa- zioh stellen tusschen het personee brikanten zorgen, dat de werkzaam- en -den directeur-generaal, te minder beid der contröle-stationsi verdubbelt omdat de houding, door sommige en voor de toekomst de gansche Ne- d-ier vereenigingen aangenomen niet derlandsche zuivelindustrie omvat. altijd gestrekt heeft tot bevordering van eene goede verhouding tusschen VOOGDIJRADEN, de hooger en lager geplaatsten. De algem'eene kerke-raad der Ned. Herv. Gemeente te Utrecht heeft in RnTTTRKNnFTFRS oen motie zijn leedwezen uitgespro ken dat in dien voogdijraad te Utrecht Na een verslag van een strafproces niet is opgenomen een lid, dat geacht tegen boterknoeiers te Londen ge- kan worden het Netter 1. Hei-vormde voerd waarbij wegens invoer van element der gemeente itn dien raad te vervalschte waar uit ons land een vertegenwoordigen, paar Engelschen tot boeten werden veroordeeld, schrijft de Londensche BESTRIJDING VAN berichtgever van het „Hbl." DE TUBERCULOSE. De moraal uit deze rechtsgeschiede- De Minister va;n Binnenl-andselic nis valt niet moeilijk te trekken. Er Zaken noödigt -de besturen van de gaat in den boterhandel waarschijn- plaatselijke vereenigingen tot bestri j- iïjk zoo goed of liever zoo slecht ding van de tuberculose, die over 1905 als in eiken anderen handel veel :n aanmerking 'wenschen te karnen achter 'de schermen om. waarvan het voor een rijkssubsidie, uit, hun daar- groote publick het fijne niet te we- toe strekkend, op gezegeld papier ge- ten komt. Ik geloof niet en nie- schreven verzoek vóór 5 December mand gelooft waarschijnlijk dat e.k. voor zooverre zij diait niet reeds de boterimporteurs en -makelaars hier mochten hebben gedaan tot de Ko en elders nu juist zulke heilige boon- mngin te richten, met vermelding zoo tjes zijn maar de aanleggers van de vereeniging niet- reeds over 1904 het kwaad, de oorspronkelijke zon- een rijkssubsidie heeft, genoten, of zü daars. dat zijn het ligt voor de hare werkzaamheden reeds heeft aain- hand dc boterfabrikanten, die zich gevangen. met verval schingen inlaten, de („St.ct knoeiers. I Vrcfesrer nu, zoo hoor ik. wisten de NEDERLANDSCHE VEREENIGING importeurs nogal eens aan den greep TOT HL LP AAN LUPUSLIJDERS der gerechtigheid te ontduikenen Ter aanvulling van het bericht, dat de knoeiers aan de andere zijde van Dr. C. W. Bollaan ontslag heeft geno- 'i water natuurlijk, die bleven bui- men als directeur- der Finsen inrich ten het bereik der Engelsche wet. ting te Rotterdam, kunnen wij mel- Thans schijnt men echter de wet den, dat door genoemden heer tegen TENTOONSTELLING PLUIMVEE EN KONIJNEN. Aan de openhing Zaterdag van de internationale tentoonstelling van pluimgedierte en konijnen, in het ge bouw van Kunsten en Wetenschappen te Rotterdam, werd eenige luister bij gezet, doordat idie Minister van Land bouw, mr. .T. D. Veegens, zich bereid had verklaard, de tentoonstelling te. openen. Deze opeaiing had plaats Za terdagochtend te half tiern. De voorzitter van- het bestuur der afdeeling, de lveen* mi*. J. M. J. v. d. Minne, heette den minister en den beschermheer, den heieir 's Jacob, en verdere genoodiigden, welkom. De Minister gaf bij d'e opening de verzekering, dat het streven der veir- oeniging de gróótste belangstelling vond bij de leden van zijn departe ment en sprak de hoop uit, dat, waar thans nog zooveel in ons 'land op het gebied der hoenderteelt wordt inge voerd, dit eenmaal mocht veranderen in een belangrijken uitvoer, waarbij hij inzonderheid wees op de resulta ten op dit gebied in Denemarken verkre gen. Daarna opende hij de tentoon stelling, die, zooals wij reeds meld den, zich in eene bijzonder groote belangstelling mag verheugen. In de 415 gevraagde klassen werden nie,t minder dan 1364 nummers ingezonden uit alle oorden van het land. Onder de inzendingen trok o. m. de aandacht eene verzameling postdui ven van ..'s Rijks postduivendienst". ingezonden door den directeur van vo- rerugemelden dienst, den gepeins. ma joor der infanterie De Rochebrune. Hebben, zooals wij meldden, de hoenders, kalkoenen, duiven, water en siervogels in de groote zaal eene plaats gevonden. in de ruïne van het kasteel op de plaats is eene prachtvolle collectie konijnen geëxpo seerd. NIET TE VLUG Dat de Leerplichtwet niet snel werkt is een algemeen er kende waarheid. .Maar dat er heeren schoolopzieners zijn, die ook niet snel werken, is ook een feit Een lid der commissie tot wering van schoolverzuim deelt ons mede In zijne gemeente was een kind in de maand Juli j.l. acht dagen lang abcentin de eerste helft van Augus tus nog eens een week. En tegen 1 November krijgt de secretaris on-zer 'commissie van den schoolopziener be richt van defce verzuimen en kon hij den vader van het kind oproepen om voor de commissie te verschijnen. („Cento-.") GESCH1L-Dr. MOSCOVITER. Aan den gemeenteraad te 's-Graven- hage is door den letterzetter J. van Goos in een adres bericht, dat hij. SOPPENG EN LOEWOE. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indie. „Vervolg op mijn telegram van 12 dezer i In Soppeng zijn de stellingen Sa ring en Matjappaë op <den weg naar Lawoe genomen. Onzerzijds gesneu veld 1 en gewond 6 inlandsche mili tairen. De vijand liet liggen 41 doo- den en 4 gewonden. Lieden van Burroe steunden het verzet in Loewoe. Te Wotoe vond ver zet plaats bij den eisch om tusschen- komst- van den rijksbestuurder. Lid Pabitjara na tegenstand met 35 vol gelingen gesneuveld. Onzerzijds 2 ge wonden. Houding van de vorstin en overige leden van den Pabitjara is goed." (Stct.) De N. R. C. teeken-t hierbij aan De regeeringstelegrammen over Soppeng missen wel wat een geregeld verband, waardoor de duidelijkheid geschaad wordt. In het laatste hier ontvangen .regeeringstelegram was alleen sprake van de stelling bij Sa- loloong, terwijl nu opeens twee stel lingen van verschillenden naam ge noemd worden. Wij me enen echter thans wel te kunnen aangeven, waartoe de vijand die stellingen heeft opgeworpen «n bezet. Lawoe, liigt tocih ten N. van Soppeng's hoofdplaats Watan Soppeng Van Lawoe uit loopt een weg naar't N.. waarlangs men het door de com pagnie van kapitein Kooij bezette Singkang kan bereiken. Om dus de hoofdplaats te beschermen tegen be- zoeken uit die plaats, zuilen de nu vermeesterde stellingen zijn bezet. Het voorlaatste telegram van onzen cor- respondent te Batavia, over deze aan gelegenheid,, sprak van drie stellin gen. Een werd er genomen door de kleine colonne, die ze ontdekte en de beide andere door kapitein Kooij, die daarbij blijkbaar met succes de storm- tactiek heeft toegepast, waardoor"den vijand een gevoelige les werd gege ven. Is .het bovenstaande omtrent, de ligging der stellingen juist, dan zou de stelling bij Saloloong wel dezelfde kunnen zijn als die bij Sololoeng, al leen wat meer noordelijk dan wij aanvankelijk dachten. Barroe is een klein staatje aan de westkust van het zuidwestelijk schier eiland van Celebeshet wordt be grensd door Soppeng, Mario-ri-awo, Tanette en de Straat van Makasser. Wotoe is een plaatsje in Loewoe, gelegen in het midden van de Noord kust der Golf van Boni. Het is de hoofdplaats van het gelijkmatige landschapje, dat zich tot de vazallen lili's) van Loewoe rekent. Het wotoe- sche volk, dat zich beperkt tot het 300 huizen bevattende dorp Wotoe. staat I op ziert zelf met een eigen taal. Hun- J ne verhouding tot de Loewoeërs, voor- al die van Paloppo, wordt gezegd weinig vriendschappelijk te zijn. De gesneuvelde Opoe Pabitjara is een der leden van den oppersten raad. Volgens den zendeling Kruijt zou de Opoe Pabitjara ook de belangen van de vorstin bij de buiten!andsche hoven behartigen. Of nu behalve deze ook nog de rijksbestuurder gesneu veld is (vergelijk het telegram van onzen correspondent) is niet duide lijk. HET DAMRAK-TERREIN. Het Hbld. verneemt, dat de plan nen tot den bouw van een Rijks-tele- graaf- en telephoongebouw op het Damrak-terrein te Amsterdam steeds beslister vorm aannemen en een voor dracht aan den Raad om liet terrein met dat doel voor een som van ƒ800,000 af te staan, thans niet lang meer zal uitblijven Het Rijk schijnt er belang bij te hebben dat met den bouw zoo spoedig mogelijk zal kun nen worden begonnen. DE ARNHEMSCHE INBREKER Te Arnhem zijn in het Velperbroek de trommels met effecten gevonden, die uit de pastorie der Walburgskerk waren gestolen. Hieraan kan worden toegevoegd, "dat ook de dief daarvan thans in han den der poR-tie is. Zaterdagochtend meldde zich bij den commissaris van politie Föndter de Beauchène in de Warmoesstraat te Amsterdam aan een vrouw, woonachtig op den Zee dijk, die een pak oude manskieeren kwam bezorgen. Die man hacl een paar dagen te voren bij haar gelo geerd en zich verkleed, de ou-de Idee- ren had hij achtergelaten met de mededeeiling, dat hij ze wel zou ko men 'halen, doch hij was niet meer teruggekeerd. Bij het inspecteeren der klee.dingstukken ontdekte de com missaris daaraan kaarsvet-vlekken en politie-commissarissen zijn nu eenmaal bij het zien van zulke za ken achterdochtig van aaird vond dit verdacht. Hij zond er twee zijner rechercheurs, de heeren Bedeke en Wiegel, op uit. om te trachten wat meer van den eigenaar der k'leedmg- stukken te weten te komen en dezen kwamen al spoedig tot de weten schap. dat een man. sprekend gelij kend op het signalement dat door bovengenoemde vrouw was gegeven', den dag te voren had gelogeerd bij een andere vrouw op den Zeedijk. Hij was Vrijdag met haar en nog een an dere dame" met een rijtuig met twee paarden uit rijden geweest en had met haar Zaandam met een be zoek vereerd. Aan een dier vrouwen had hij ook ten geschenke gegeven een gouden kruis. De rechercheurs zetten hun onderzoek voort en von den den man, diien zij zochten latei- op den dag op een kamertje in de Zoutsteeg, dat hij daar gehuurd had. Hij werd naar het politie-bureau ge bracht. en door den commissaris aan een scherp -verhoor onderworpen, na dat op hem bij fouilleering waren gevonden ruim 1000 aan papier en vijf gouden tientjes in zwart lederen portefeuille. Na een scherp verhoor erkende de man. dat het geld afkom- siig was van den diefstal door hem gepleegd in de pastorie der St. Wal burgskerk te Arnhem. Hij had zich tot dit gebouw toegang verschaft, door overklimming van een muurtje en het verbreken van een glasruit, die hij te voren met groene zeep had be smeerd. De trommels met effecten zei- de hij. te hebben verborgen onder een bruggetje aan den Westerdijk achter de gasgabriek te Arnhem. Door de rechercheurs werd bij een vrouw op den Zeedijk nog beslag geleg-d opeen gouden camée. dito oorknoppen en ketting, die deze van den gearres teerde in bewaring had gekregen De commissaris Fündter telegra- FenIl!®ton« ONDER HET MES. Uit de Fransche Revolutie, 2) Wat is zij waard Weinig, want zij is oud. maar toch was zij bruikbaar en verrichtte arbeid. Om haar te vervangen zal minstens honderd en twintig francs noodig zijn. Mevrouw du Mont-lseran, stootte haren zoon even aan hij begreep haar dadelijk, haalde zijn beurs voor den dag, en gaf eenige goudstukken aan den schipper. —O, riep deze uit. terwijl zijn ge laat opklaarde, lieden als gij zijn er niet veel Mocht gij ooit den grooten Sambuo noodig hebben, dan Hij voltooide den zin niet, hij hield op. beschaamd een dionst met beloften te vergoeden. Dank u, zeide hij oanvouddg en terwijl hij een klein huisje, da-t tegen den wal aanleunde, aamvers, voecrd'e hij er aan toezieflaar mijn hut. Komt er een oogenblikje binnen-, bid ik u. Ik heb hoofdkaas die ik laatst op de kermis te Beaucaix heb gekocht en eenige ftesschen van een. uitste kend wijntje. Laat ons, voor wij el- kuder gaan verlaten, nog eens samen klinken. Savinien en zijn modder stemden volgaarne toe en zij volgden den ma.ii naar zijn verblijf aar zonder twijfel Monsteló met zijn scheel oog zat te spionneeren. Terwijl Sambuc de Chateauneuf in schonk luisterden zijn gasten naar heft leven buiten. De menigte had den Rhöne-oever verlaten om zich naar het paleis to begeven en dat wat men nu nog hoor de, was een ver verwijderd geraas, maaf dat nog altijd vrëaselijk klonk. Somtijds verdubbelde hert, en ^tedds mengde zich door de machtige stem van het volk, die van de zilveren klok. die tranen in de lucht zaaide. Na zijn moeder te hebben geraad pleegd, zeide Savinien tot dear schip per Zeer zeker had gij gelijk, wij moeten ons niet in deze stad ophou den. Ik zie, dat wij in een leeuwen- hol zijn verzeild geraakt. Gaat met mij mee naar mr. Cicadat, den nota ris, en zoodra ik heb ontvan-geai waar op ik recht heb, zal ik mijn moeder komen halen en dan kunnen wij da delijk de stad verlaten. Savinien had zich echter den toe stand te kalm voorgesteldin deze tijden van onrust waarin het ver trouwen niet meer bestond en het gelei verborgen werd, was het niet moge lijk zijn renten te trekken, noch zijn zaken te regelen. De twee mannen kwamen dan. ook in de hut terug, zonder dat zij zelfs de deur van den notairis hadden kun nen openkrijgen. Eens wreede verrassing wachtte hen bij den schipper. Zij vonden er de markiezin niet terughet huis was ledig. De twee verbijsterde mannen bleven op den drempel staan, toen een meisje, dat op een van de grens palen van de kade zat, hen bemerkte, zonder schroom binnen trad en zeide Ik zie wel wat er aan de hand is. Gij zoekt de dame met het grijze haar HemelDaar kunt gij lang op wachten. Toen ik daar zat., zijn er soldaten van Jour dan gekomen. Wel een dertig, onder aanvoering van Monstelo. Hij zeide ..Gaat mee. mar kiezin. Wat mijnheer uw zoon betreft, dien zal ik wel vinden.'' De gevangene stribbelde togen, 'maar zij was de sterkste niet en men heeft haar naar het paleis der pausen gebracht. Savinien snelde weg. hij liep naar de plaats, van waar men het ge schreeuw der menigte hoorde wegko men en Sambuc, die achter hem aan- holde, riep bij de verschillende kruis punten der straten Rechts! Links! Al maar rechts.. Zij kwamen zoo op het plein voor het paleis. Voor het geweldige ge bouw, steil en naakt als een rote, spatte de menschengolf uiteen. Daar woelden en mengden zich allen, die de poort van het gebouw niet durfden of konden overschrijden, dooreen, ter wijl zij door gekke gebaren aan hun ne meeningen" uiting gaven. De duisternis begon in te vallen, de spits van den dom begon reeds zwart tegen den hemel af te steken. Nooit had Savinien de menigte kun nen doorkomen als de groote Sam buc. die zich bij hem gevoegd had. zich niet vóór hem geplaatst had. Met de handen op de heupen, de elle bogen naar buiten maakte de reus ruimte en leidde zijn metgezel naai de eerste verdieping van de burcht voor een poort, zóó volgepropt met menscheni, als maar eenigszins moge lijk was. Uit de om hem heen uitgesproken gezegden kon hij opmaken, dat er nog geen bloed gevloeid was. Het bleek hem. dat de moordenaars het niet eens waren, sommigen eisch- ten een onmiddellijken dood. anderen hadden liever een dekmantel van ge rechtigheid, een veroordieeling gehad. Tot op het oogenhlik zegevierde die partij maar Jourdan eai Mainvielle hadden nog geen uitspraak gedaan. Ik bid a zeide Savinien tot Sam buc, laat ons deze poort binnengaan. De schipper maakte ruimte met zijn ellebogen, liep en verdween. Verwenschingen werden gehoord, maar de levende muur werd do or ge - broken. Een zeer uitgestrekte ovale ruimte. Bij het schijnsel van een twaalftal kaarsen zag men achter in de zaal het publiek, een groepje nieuwsgierige mannen. In het midden, de getrouwen van •Tourdan, die zich niet voor niets had den ingespannen, die een prooi ver langden. Aan het andere einde van de zaal, dicht bij een wenteltra», die naar de teren geleidde, bevond" zich een troep klagende vrouwen en bleeke grijsaards. Dat waren de gevangenen. Voor hen waren de leden dek- rechtbank gezeten een spekslager, een bakker en een of andere bedelaar, met naam noch beroep. Achter deze heeren van het hof spraken twee mannen, die te gen den muur leunden, op gedempien toon. De een droeg een sierlijke Wee ding; zijn mooi gelaat drukte zacht heid uit en met zijn weeke blanke handen speelde hij met de krullen van zijn haar. De ander, welke als eeai bedelaar was gekleed en wiens hoofd veel va.n een beesten-kop had. was verschrikke lijk dronken: bij deed zijn besUorn niet te vallen en bewaarde een ge paste waardigheid. De eerste dier twee personen was Mainvielle. de tweede Jourdan. De rechtbank ondervroeg een vrouw welke met kalmte antwoordde en haar rechters met groote verachting aan keek. Savi-n-ien herkende zijn moeder: hij beefde en wilde er heen snellen. Sambuc hield" hem tegen en fluis terde hem in het oor Waartoe kan dat dienen Wacht den uitslag hiervan af. Er ls altijd nog tijd genoeg om te stenen. Gij hebt gelijk, zeide het jonge mensch. En hij ging op de punt van een bank zitten, zonder te bemerken, dat Monstelo, die drie pas van hem af stond, hem met vreugde gadesloeg. Maar de schipper had den spion ge zien en kwam naast hem staan. Dus, riep een der rechters -de spekslager), gij beweert mevr. Mont- Iseratn-, dat gij alleen naar Avignon gekomen zijt? Ik bevestig het. Dai is een leugen. De burger Monstelo verklaart, dat uw zoon u. vergezelde. Ik heb geen zoon. Kom geen gekheid en zeg ons waar die saletjonker i*. Welke saletjonker? Uw zoon. Ik heb geen zoon. Toen verhief zich de ruwe. zware stem van Monstelo. Gij hebt een zoon, onbeschaamd mensch, en daar heb je het bewijs. (Wordt vervolgd.'

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5