pheerde natuurlijk na de bekentenis dadelijk zijn collega te Arnhem, van wien al spoedig daarna het bericht kwam. dat de trommels met effecten op de aangeduide plaats waren terug gevonden. De gearresteerde, die naar Arnhem zal worden overgebracht, bleek te heeten II. Bus. Hij was van beroep bakkersknecht afkomstig uit Zeve naar en vroeger als zoodanig eenige jaren te Arnhem werkzaam geweest. De mai: is recidivist; hij heeft reeds meermalen een vonnis wegens dief stal ondergaan en was 30 October jl. uit de gevangenis ie Duseeddorf ont slagen. waarin hij 2 jaren wegens diefstal had doorgebracht. PERS-OVERZICHT - VAN .MAANDAG 20 NOVEMBER. ..Het Algemeen Handelsblad' brengt de quaestie van PARTIJDIGE BENOEMINGEN weer eens ter sprake en spreekt als zijn meening uit, dat het feit. dat in het algemeen meer personen uit één partij worden benoemd dan uit een andere, volstrekt niet noodzakelijk partijdigheid bewijst. ..Dat vooral in vroeger dagen door liberale Ministers in verschillende staatsambten meer liberalen zijn be noemd. vond in de eerste plaats zijn oorzaak daarin, da.t veel meer jonge lui uit liberale kringen zich door hun studies tot deze betrekkingen voorbe reiden': wie 20,30. 40 jaar geleden stu dent was. herinnert zich. dat destijds bijzonderlijk in de rechten en staats wetenschappen naar verhouding veel minder Katholieken studeerden en dat ook de orthodox-Protestanten een minderheid vormden. En ook voor betrekkingen, waarvan deze studies geen vereischte of aan beveling waren, meldden zich minder clerical en aan, ten deele misschien omdat zij zich verbeeldden, onder li beraal bewind minder kans te hebben en zoo ontstond een wisselwerking. Dat liberale Ministers meer libera len benoemden, evenals clericalen hei meer clericalen deden, is bovendien zeer goed te verklaren buiten alle par tijdigheid om. Een Minister, die voor een benoeming een voordracht doet. of iemand benoemt, moet overtuigd zijn. dat de aangewezen persoon de geschiktheid bezit voor het ambt, en dat zal hij heel dikwijls door zijn re laties in zijn eigen kringen eerder weten van partijgenooten dan van an deren. In zulke gevallen geschiedt de benoeming niet wegens de politieke of godsdienstige overtuiging van den candidaat a.l heeft die, middellijk, tot, het doen der benoeming bijgedragen. Dan kan dus van partijdigheid niet worden gesproken. Natuurlijk behoeft het niet altijd zoo te gaan dat bijv. onder het vorig Ministerie getracht is den ..achter stand" aanwclericale benoemingen in te halen, heeft ..De Maasbode" on langs toegegeven in deze bewoordin gen": ..En"zóó groot is nog op .heden de achterstand en de schreeuwende ongerechtigheid, dat met den triomf van het recht in deze slechts voor een klein gedeelte een begin kon gemaakt worden ondier een zoo energiek en rechtschapen landsbestuur, gelijk we onder het Ministerie-Kuyper geno ten'5." „Het Handelsblad" komende tot de benoemingen in de voogdijraden, neemt daarbij voorloopig aan, dat de clericalen hierbij hun evenredig deel niet hebben gekregen en schrijft ..Dat ook in dezen de Minister Van Raai te beter bekend zal zijn geweest met geschikte liberalen, dan met voor dit ambt als aangewezen clericalen. spreekt vanzelf. En nu komt hierbij als een bijzondere factor de bekend heid, die bestuursleden en voorman nen van neutrale philanthropische vereenigingen van zelf hebben gekre gen. Deze vereenigingen. die werken onder alle gezindten, dat wil zeggen, die trachten leden te werven onder aanhangers van alle gezindten, maar vooral ook hulp brengen aan hulpbe hoevenden van alle gezindten, worden in hoofdzaak door liberalen bestuurd. Deze vereenigingen timmeren meer aan den weg, dan die welke onder Katholieken "of orthodoxe Protestan ten alleen werken zij kunnen ook de les. dat de rechterhand niet we te wat de linker doet. niet toepassen en zoo worden onder hun bestuursle den vele mannen en vrouwen gevon den, die met het werk, dat de voog dijraden hebben te doen, vertrouwd zijn en als zoodanig bekend staan. Dat heeft waarschijnlijk ook geleid tot de benoeming van velen hunner in deze colleges." ..Het Handelsbladmet instemming overnemende het door ..Het Vader land" gebruikte argument, dat iniel- leetueele ontwikkeling, gevolg van langer voortgezet onderwijs, op bree der schaal gevonden wordt, onder de meer gegoeden, die echter in meerder heid noch anti-revolutionair noch Christelijk-Historisch zijn en het her innert aan de opwekking van „De Maasbode" aan de Roomsch-Katliolie- ken en andere Christenen, die met de tuchtscholen on voogdijraden iets uit staande hebben', de „Godsdienstleer- aren, die krachtens de wet toegang hebben tot deze scholen om godsdienst onderricht te geven", voorts ouders, familieleden, de pers enz. tot scherp toezicht en controle, publiceering van ergerlijke misstanden, zoo die er mochten insluipen, enz. Deze oproep heeft ..Het Handels blad'" met groot genoegen gelezen. Het besluit zijn artikel dan ook al dus „Controleert, zooveel ge wilt, hoe meer hoe liever zelfs! Wij zijn zoo ten volle overtuigd van de onpartijdig heid van libéralen in do kringen, waaruit de leden van de voogdijraden voor een groot deel zijn gekozen, de kringen van Pro Juventute, Ue Ver- eeniging voor venvaarloosde kinderen de Maatschappij tot opvoeding van weezen In het, huisgezin, de algemee- ne vereenigingen voor Armenzorg in onze grootè steden, - dat wij voor het scherpste toezicht niet bang zijn. Wij weten met hoeveel angstvallig heid men daar zorgt, dat op gods dienstige overtuiging geen inbreuk wordt gemaakt, dat kinderen in het geloof hunner ouders worden opge voed, (lat van eenig invloed oefenen of drijven niet de minste sprake kan zijn. Zeker, liet is waar. in dit opzicht hebben zij die op godsdienstig terrein vrijer staan, het gemakkelijker, dan wip door zijn geloof wel moei trach ten ook andoren to behouden, zooals iiij zich zelf behouden rekent. Maar dan dient ook te worden toegegeven, dat vrijzinnigen in dit opzicht, juist doordat zij minder in de verleiding komen, iets vóór hebben. Al zou het dan ook waar zijn wat volstrekt niet bewezen is dat bij do benoemingen voor de voogdijrad* aan clericale kringen inderdaad t denen van ontevredenheid zijn gogo ven. men kan er zeker van zijn. dat die Colleges bij het vervullen hunner taak zullen tooneu het vertrouwen, dat in hen gesteld wordt, met name wat onpartijdigheid betreft, ten volle te verdienen." Koloniën EEN' DEL1-SCHANDAAL. Voor «den landraad - zoo verhaalt het „Bat. Nbl." stonden terecht nvee Chineesche dwangarbeiders, bei den wegens moord in Deli veroordeeld tot twintig jaren dwangarbeid in den ketting. Dit tweetal heeft in den nacht van 24 Juli in ihet dwangarbeiders kwartier te Batavia moedwilligen doodslag gepleegd. De een had eenige dagen Ie voren een ijzeren vatband recht geslagen en geslepen de ande re hield het offer, eene mede-veroor deelde, bij de beenen vast, en no. 1 porde het mes eenige malen in het lichaam. Dit alles om een schuld van... der tig centen Beide Chineezen verlangen niets meer dan dat men hen de galg op zendt. En liefst met eenige haast, want het wachten in de cel verveelt hen Beesten nietwaar? Maar toch exemplaren van het volk, dat ter Oostkust van Sumatra tegen den „wreeden" uitbuitend en Europeaan beschermd moet worden. Hoe het wel eens met die bescher ming gaat. leert intusschen de vol gende Deli-zaak voor den rand van justitie. Ik ben de Deli-beul, zoo kwam de beklaagde zich heden aan ons voor stellen. Hoe zegt u Mühlenfeld, de Deli-beul, be klaagd van mishandeling van koe lies in Deli. Ik heb voor den raad van justitie terecht gestaan. Voor ons stond een nog betrekke lijk jong man, rustig, ziöh-zelf be- heerschend. precies zooals hij voor zijn rechters gestaan hadin de ze kerheid, gedaan te hebben wat zijn plicht hem had geboden, allen rechts bijstand weigerend De beklaagde was hoofdadministra teur der tabakmaatschappij Silau in Assahan. Als zoodanig kon hij het niet vinden met den toenmaligen con troleur .dier afdeeling Sehaank. Het was. zooals beklaagde verklaarde, een zuivere personen-kwestie. Contro leur Sehaank droeg het bestuur over aan den assistent-resident Stuurman, en beval den hoofdadministrateur van Silau in diens bijzondere zorg aan. Beklaagde verhaalde dat de nieuwe ambtenaar zich tegenover hem ont vallen zou laten hebben ,,Ik waar- schuw u de eerste maal dat ik a ze pakken krijg, bent u er bij", wat intusschen bij het verhoor door den assistent-resident ontkend is. Hoe dan ook er was in Assahan wrijving tusschen het bestuur en den hoofdadministrateur. Toen er geen klachten kwamen van het werkvolk op Silau. wenden ze gevonden. De heer Mühlenfeld was naar Britsch- Indièen het bestuur zoo verhaal de beklaagde riep nu om beurten koelies der onderneming op om hen te verboottenof zij nooit geslagen waren, opgesloten waren geweest, e. d. En zieter kwamen klachten wel twintig gevallen. De instructie begon. April 1903. Er lekte wat van uit. De aanklacht luid de wederrechtelijke gevangenhou ding, gepaard met lichamelijke pij niging, Een ernstige aanklacht, wel ke der directie van „Silau" aanlei ding gaf, haar hoofdadministrateur te ontslaan. De directie toch oordeel de wanneer de man veroordeeld wordt, is hij zijn prestige tegenover het werkvolk kwijt, en dan loopt 't op de onderneming in het honderd. De beklaagde vertrok na zijn ont- slag naar Europa. Maar zóó weinig leek het vertrek op een vlucht, dat de lieer Mühlenfeld van zijn vertrek aan het bestuur kennis gafen dat toen de zaak voortgang bleek te hebben en hij bericht kreeg van een dagvaarding, aan zijn laatste woon plaats in Deli hij naar Indiè te rugkeerde. In November 1904 zette hij er voet aan wal. De raad van jus titie gelastte een nieuw onderzoek. Toen de nieuwe verhooren er waren, schrapte de raad een aantal feiten en er bleven dertien gevallen over. Ter openbare terechtzitting ver klaarden de getuigen de mishan delden - dat geen hunner persoon lijk den administrateur had aange klaagd. Zij getuigden, steeds hu maan behandeld te zijn geweestzij wisten niet van slagen of slechte voe ding. Als zij opgesloten werden, had den zij het verdiend. Het waren inderdaad gevallen van wederrechtelijke gevangenhouding. Daar was b.v .een vrouw, die ruzie had gemaakt met een ander, en in wier ruzie onvermijdelijk mannen be trokken zouden zijn. Zoo'n vrouw werd opgesloten. Was het weer kalm geworden op de onderneming, dan werd de vrouw weer vrijgelaten. Een ander voorbeeld. Daar was een Ma- d-e?c - die kenms 'rJ landevt wv van een landgenoothet kwam tot standjeshet mes was reeds getrok ken de administrateur liet den schuldige opsluiten ter voorkoming van moord en doodslag, maar zond hem den volgenden dag niet op naar j den magistraat, omdat de man schuld bekende, vergiffenis vroeg en toestem- de iu overplaatsing naar een andere onderneming, waar hij buiten den invloed der vrouw stond. Ziedaar wat den administrateur verweten wordthij had de vrouw, die ruzie had gezocht, en den man, die zijn mes wilde gebruiken, moeten opzen- 1 den naar den magistraat, die recht j zou spreken. Dat recht spreken be- toekende zoo legde beklaagde uit de lieden onder gewapend geleide 41 kilometers heen en weer zenden, j te voet, zonder de zekerheid dat de i menschen gestraft zouden worden. Men laat geen zieke vrouw 41 kilome ters ver loopen voor een in den aard gering vergrijp en een gisting onder de Chineezen maakte het gevaarlijk j voor rust en veiligheid der geheele onderneming, deze van politie te ont- j L'looteu. Want de onderneming heeft zelf te zorgen voor veiligheid, orde en tuchthet Gouvernement deed daaraan niets. Maai- het eischte niet- temin, dat de administrateur de men- sollen, die hij ter verzekering van orde en veiligheid in het kot had la- ten zetten, al was het ook maar voor eenige uren, zou opzenden om ge- l.oord te wordenen toen de geval- ltn van verzuim niet van zelf ter i kennis van liet bestuur kwamen, toen i zocht het ze. Of door het verzuim 1 moord- en doodslag zijn voorkomen of de menschen zelf gevoelden, dat aan hen niets misdreven en enkel een maatregel van veiligheid op hen toegepast was, het deed er alles niets toe De getuigen bevestigden, de een meer. de ander minder, die verkla ringen. En de officier van justitie, zijn requisitoir nemend, pleitte ver zachtende omstandighedende be klaagde had zelfs geer. beter pleiter kunnen vinden. Doch de wet was overtreden en het O. M. zag zich ver plicht, veroordeeling te eischen tot... 6 dagen gevangenisstraf Deze rechtzaak is een requisitoir tegen de wijze, waarop ambtenaren van het binnenlandsoh bestuur wel eens opvatten hun plicht om de be langen van het land en de ingezete nen te behartigen deze Deli atroci ty is een schandaal, waarin de Regee ring alsnog administratief recht zal hebben te doen, zegt het „Nbl." Ik ben de Deli-beul. zei de blee- ke mart. Ze hebben me twee en een half jaar met deze zaak ver volgd. Ik verloor er mijn betrekking door en al wat ik bezat. Ik ben er ziek van. zooals mijn vrouw te voren ziek geworden is van het geplaag in Deli Deze zaak zal het land duizen den kosten. want de koeten betalen, gesteld dat ik veroordeeld word. kan ik niet. Zoo'n Deli-beul Blijkens nader bericht is de heer Mühlenfeld wegens onwettige gevan genhouding, zeven malen gepleegd, veroordeeld tot 14 dagen gevangenis straf en betaling van de kosten van 'het geding. Leger en Vloot A ANV11LLING SBBGROOTING MARINE VOOR 1904. Het eindcijfer der bêgrooting blijft door het ingediende ontwerp onver anderd. Behalve eene geringe hoogere uit gaaf teil behoeve van de stoomwerk tuigen van Hr. Ms. pantserschip ..Tromp'hebben meer dan was uit getrokken gevorderd de kosten van de machine- en ketelreparatiën van de pantserdekschepen ..Koningin Wil- helmina". Zeeland'' en „Friesland". Uitgetrokken was f 333,000. terwijl uit gegeven werd pl. m. f 452.000. Hr. Ms. pantserdekschepen Utrecht" en ..Gelderland" beliepen ten gevol ge van het stooten op een rif be langrijke averij. De herstelling vor derde f 34 100. Tegenover deze hoogere en andere uitgaven staat, dat aan loodsgelden fill.759,70 1/2 meer werd ontvangen dan geraamd was. Ten gevolge van de lagere aan nemingssom van de bij een der arti kelen uitgetrokken torpedobooten. door toepassing van kortingen voor te late gereedheid enz. behoefde over f 83.150 niet te worden beschikt. Aan steenkolen wa« voor f75.420 minder noodig dan waarop was ge rekend. Eveneens bleef een bedrag van pl. m. f 43,000 onbeschikt. voornamelijk ten gevolge van 't langer verblijf in Indië van Hr. Als. ..Friesland", waarvan de kosten der voeding ge durende dien tijd ten laste der In dische geldmiddelen zijn gekomen. Op eenige andere artikelen waren nog kleinere bedragen minder noodig dan geraamd was. MUZIEK DER JAGERS Bij Koninklijk besluit, is het muziek korps dor jagers als officieel muziek korps erkend. Tevens is bepaald, dat 20 vrijwillig j dienenden beneden den rang van sergeant-majoor, onder wie hoogstens. 5 sergeanten en hoogstens 5 korpo raals voor wat deze laatstern aan- gaat, ongeacht dei hoornblazers, die i den rang van korporaal bekleeden kunnen behooren tol een muziekkorps der jagerbataljons. Een dier sergean- t.en kan den titulaïren rang hebben van sergeant-majoor, dan wel dien van adjudant-onderofficier. Bij dit muziekkorps kunnen voorts, hoogstens 10 miliciens worden geëm- j ployeerd. „Do kerkeraad dor Ned. Herv. Gein. te Utrecht, konnis genomen hebbende van de uitspraak'der Synodus contractu in zake ds. Ballier, met droefheid erkennende, dat op grond der kerkelijke reglementen, die geen beroep op Gods Woord toelaten, veroordeeling van den appèllanx niet kon plaats hebben, komt echter mét nadruk op tegen den vorm, waarin do vrijspraak is vervat, als ze verklaart, dat d-. Ball ier geacht moet worden niet schuldig ie staan aan openbaren strijd met den geest en de beginselen der Herv. Keek, on voreenigt zich in de bede. dat, med'e door deze droevige procedure, bij verootmoediging voor het aange zicht des I-Ieeren. de oogen worden ge opend. voor de gebreken van eon kerk inrichting. waaronder-een beroep op de II. Schrift i> buitengesloten, en de opvatting van de belijdenis der kerk wordt overgelaten aan het persoonlijk geweten. Buitendien zal de bevoegdheid van het Heerenhuis grooter worden om een voldoend tegenwicht te hebben te genover het verjongde Huis van afge vaardigden. NED. HERV. KERK. Beroepen te Maastricht dis. G. Aal- bers te Goutum te Nijega c.a. ds. Ter Spill te Veenwouden. Aangenomen het beroep te Seroos- kerke (XV.) door den heer D. Muller, prop. te Amsterdam. Aangenomen het beroep te Barger- Oostervéëö (Dr.) door ds. A. C. Klug- kisl te Midlum (Fr.) CHRIST. GER KERK. Beroepen te Rijssen ds. Van Reenon te Leiden. Rechtszaken HOOGE RAAD. Bij den Hoogen Raad werd Donder dag de navolgende quaestie bepleit. Eischer vroeg van de Hollandsche Spoor schadevergoeding, door hem geleden door den dood zijner echt- genoote, welke bij het instappen van den trein door onvoorzichtigheid van liet treinpersoneel werd overreden vordering gebaseerd op de artt. 1401 1403 B. W. betrekkelijk de aanspra kelijkheid van den meester voor de onrechtmatige daden van zijn perso neel. De HoU. Spoor achtte de vorde ring niet ontvankelijk, omdat de eenig mogelijke vordering, die had kunnen worden ingesteld is die uit art. 1406 B. W., bepalend dat scha de moet worden vergoed aan den overgebleven echtgenoot of de kinde ren, indien de kostwinner met den dood wordt getroffen. Rechtbank Amsterdam was het met de Holi. Spoor oneens, verklaarde de vordering krachtens de artt. 1401 1403 wel ontvankelijk en liet den eischer toe tot het bewijs door getui gen van de feiten, die* de onvoorzich tigheid van het spoorwegpersoneel kunnen aanwijzen. Vandaar beroep in cassatie. Namens de Hoil. Spoor betoogde rnr. \V. A. Telders, dat art. 1401 ten doel heeft vergoeding te bezorgen voor liet door onrechtmatige daad lij den van vermogensnadeel en waai de echtgenoot niet kan gezegd wor den recht te hebben op zijn vrouw, deze althans geen deel van zijn ver mogen uitmaakt, kan op grond van artt. 14011403 geen schadevergoe ding worden gevorderd. Pl beriep zich op Hugo de Groot, die reeds leerde dat doodslag voor de erven van den neergeslagene geen schadevergoeding doet geboren wor den, omdat het leven van den mensch niet behoort tot die goederen die geërfd worden, m. a. w. geen ver mogens-object is. Wel kent die schrij ver aan de weduwe en kinderen een „zoengeld" toe tegen hem, die den dood van den kostwinner moedwillig veroorzaakte. Pl. beriep zich dan op de geschiedenis onzer wetsbep.. waar uit blijkt dat in 1833 de artt. 1400 en volg. zijn opgenomen zooals de regee ring zeide om te voorzien in eene leemte onzer wetgeving, te weten om aan weduwen en weezen, die krach tens art. 1401 geen schadevergoeding kunnen vragen, omdat de doodslag van den kostwinner tegenover hen niet is onrechtmatig, een vorderings recht te geven, welke vordering dan ook alleen was beperkt, tot de geval len waarin weduwe of kinderen dooi den gedoodde werden onderhouden. Mr. A. W. Schippers, adv. uit Rot terdam. voeixle hiertegen aan. dat. naast en behalve de vordering uit art. 1406 ook staat de al gem eene actie van art. 1401volgens pl. bedoelde men met de opneming van art, 1406 niet anders dan om in gevallen, waarin de kostwinner getroffen wordt de grenzen af te bakenen, waarin de schadevergoeding blijft beperkt, n.l. de wederzijd'SChe fortuin en stand. Verder beriep pl. zich op de jurispru dentie, volgens welke art. 1406 naast, art. 1401 bestaanbaar is en meende pl dat. daarom art. 1406 niet de vorde ring ex art. 1401 uitsluit. Proc.-gen. rar. Polis zal over 14 dagen conclusie nemen. Gemengd Nieuws S1ENKIEW 1CZ VERBANNEN. Sienkiewicz, de bekende Poolsche romanschrijver, Libicki en Johnson zijn als leiders van de Poolsche natio nalistische partij Donderdag te War schau aangehouden en naar Archan gel (in Noord-Rusland) verbannen. Te Berlijn zijn de koetsiers van staanrijtuigen ontevreden en hebben geweigerd onder het thans bestaande tarief, dat 30 dezer afloopt, verder te werken. Zij wensohen een nieuwe regeling, waarbij de koetsiers de rij tuigen niet hebben schoon te maken, terwijl zij eischen dat hun dagloon van f 1.20. dat zij krijgen als zij ƒ7.20 opgehaald hebben, reeds zullen be komen als zij 6 ontvangen hebben. De rijtuigverhuurders weigeren hierop in te gaan en stellen voor het bestaande tarief voor twee en een half jaar te vernieuwen, met de be paling dat zij alle werktuigen, die de koetsiers noodig hebben, tegen brand zullen verzekeren. Weigeren koetsiers hierop in te gaan, dan zal geen vast loon meer betaald wor den, maar zullen zij 40 pCt. van de ontvangst krijgen. Voor het geval de koetsiers van enkele stallen door sta king hun .zin willen doorzetten, zul len allen uitgesloten worden. een vader, moeder, en drie kinderen dood gevonden in hun woning. Een bebloed scheermes en eon bebloede bijl lagen in het vertrek. Het was een landbouwersgezin, en het is nog niet uitgemaakt of hier der den in het spel zijn of wel, dat de vader moord en zelfmoord pleegde. JAVANEN-JALOEZIE. In de dessa Goenoeng Saaie, te Se- marang, kwam Kartodrono, die voor veertien dagen op reis was geweest, onverwachts thuis en vond zijn. huis lee§r. Een zijner buren deelde hem mee dat, zijn vrouw na zijn vertrek ook op reis moest zijn gegaan, want men had haar niet meer gezien. Kartodrono besloot, geduldig op haai- thuiskomst te wachten in de onderstelling, dat zij naar haar moeder was gegaan, die nogal ver weg woonde. Maar op een avond kwam zij onverwachts thuis in gezelschap van een vreemden man. Zonder zich te bedenken en zonder te vragen wat dit te beteekenen had, trok Kartodrono zijn kris en stak den vreemdeling dood. Bij onderzoek bleek, dat de vreemde man de jongste broeder van dé vrouw was, die mee gekomen was om met zijn zwager kennis te maken. Kerk en School GESCHIL-BaHLER. De bijzondere kerkeraad der Ned. i Herv. Gemeente te Utrecht besloot geen instemming te verleenen aan het protest van den kerkeraad van Amsterdam in de zaak-Babi er, doch met 18 tegen 11 stemmen nam de leer-j koran,d tot besluit 'het volgende door ds. Briët en Troelstra ingediend adres, aan de Synode te zenden TURKIJE EN DE MOGENDHEDEN. De Duitsche regeering heeft ver klaard alle maatregelen goed te keu ren, die de mogendheden zullen ne men om de Porie te dwingen de f;- nancieele controle toe te staan. Maar ze zal geen schip naar de vlootbetoo- ging kunnen zenden, daar zich geen enkel Duitsch oorlogsschip in de Mid- deHandsche Zee bevindt. HEERENHUIS EN HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN. Volgens de Politiek zal de invoe ring van algemeen stemrecht in Oos tenrijk meebrengen een verandering in de samenstelling van het Hoeren huis. 1-Iet aantal erfelijke leden zal aanzienlijk worden uitgebreid' om al dus de groote feodale en conservatie ve grondbezitters een vergoed :n.g te geven voor bun verloren voorrechten. EEN SOORT JACK THE RIPPER. Te Neurenberg maakt nu een soort van „steker' of Jack the Ripper" de straten onveilig. Verleden week werden eenige vrou wen op straat door een man meteen nies aangevallen en Maandagavond werden vermoedelijk door denzelf den man weder twee dames aange rand van welke eene een messteek in ihet onderlijf kreeg. De politie zoekt ijverig naai- dien gevaarlijken aanrander. MOOIE VONDST. In het huis van een onlangs over leden zonderlingen notaris in de Fransche stad Perpignan vonden eenige werklieden, die er bezig wa ren .bij" het verwijderen van een aan den muur vastgemaakten stoel, aah- ier dat meubel een holte in den muur met 200.000 francs in goud en bank papier. EEN KINDERBEUL. Voor de gezworenen te Keulen heeft een ontaard kinderbeul, zekere Kört- gen, terecht gestaan wegens het dood martelen van een voorkind van zijne vrouw. In de laatste veertien dagen voor haren dood'had de woestaard het meisje geslagen met een riem met een ijzeren gesp, haar bij de haren dooi de kamer gesleurd en alken dag in een kuip met koud water gedompeld. Dagen lang kreeg het wicht niet te eten. Toen het kind ten gevolge van zwakte en ontbering niet meer kom staan, werd hét met een touw aan den muur opgehangen., zoodat de voetjes nog- juist den grond raakten. Daarna weer hing hij het kind met een riem aan de klink van de deur, de mond werd opengespalkt en met geweld een groote pruim tabak in de keel geduwd, l t n slotte sleepte hij het naar een stroozak en drukte zoo lang op het lichaampje, tot er bloed uit den mond kwam. Het meisje is spoedig daarna door den dood van haren kwelgeest verlost. De raveiimoéder had haar man bij zijne mishandelingen bijge staan. Kórtgen is tot den strop veroor deeld. zijne vrouw komt er af met een jaar gevangenisstraf, die veel te wei nig is. De schepen-rechtbank te Blanken burg, in Brunswijk, heeft de weduwe Rappe, een, huishoudster, wegens on- menschelijke kindermishandeling, tut vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. De beklaagde is al eens voor hetzelfde misdrijf in 1891 te Göttingen tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld. EEN KORDATE VROÜW. Mevrouw Thompson te Birmingham heeft aanspraak op een medaille van moed. Zij voerde een stukje uit, dat mogelijk vele dames haar niet zullen nadoen. Zij is volstrekt geen wat men, noemt een „manwijf", doch evenwel is zij nogal „pootig Zaterdag te mid dernacht wilde zij met haar dochter naar bed gaan, doch rook eensklaps tabakslucht. Afgaande op die reuk, kwam zij tot de conclusie, dat er iemand in dén kelder was. Zij wapende zich met een pook en zij trof werkelijk in den kelder twee kerels aan, van welke de een, zekere Whitehouse. door haar op zulk een formi'dabelen slag met de pook op het hoofd getrakteerd werd, dat hij be wusteloos bleef liggen. De ander, ze kere Charles Oaks genaamd, wilde mevrouw op zij duwen en de kelder trap opsnelden, doch zij duwde hem met een stomp op de maag terug en sloot de kelderdeur en zond haar doch ter om constabels, die nu de inbre kers, geen onbekenden van de politie, meenamen. TREFFENDE BIJZONDERHEID. Als een treffende bijzonderheid vin den wij in de Engelsche bladen, om trent den dood der twee dames; de dochters van den lieer Roberts te Red- nall. bii Birmingham, die door een omvallenden boom werden gedood, ter wijl zij in een open rijtuigje aan het toeren waren dat men het verbrij zelde rijtuigje met de twee lijken der dames (de eene was de schedel ver pletterd, de andere was de nek gebro ken) op de plaats des onheils vond, met die pony er voor, die doodbedaard en zonder eenig letsel was blijven staan. Ook vond men beklemd tus schen het eene lijk het nog levende hondje, zonder eenige kwetsuur in een shawl gewikkeld, de lieveling van de jongste zuster. DE MAGNETISCHE NOORDPOOL. Van de expeditie tot onderzoek van ■de magnetische Noordpool onder lei ding van kapitein Amundsen, zijn gunstige berichten ontvangen. De •expeditie heeft nu reeds tweemaal in het hooge noorden overwinterd, maai de gezondheid barer leden leed er niet onder. Dagelijks werden waar nemingen gedaan. NOORD EN ZUIDPOOL. Een plan voor een zeer belangrijke dubbele pool-expeditie 's op het oogen- blik te Brussel in wording. De aard rijkskundigen Lecointe, Arktowsky. Nordenskjold on Bruce willen, na consult met Nansen, Sverdirup, de hertogen van Orleans en der Abruz- zon, Gerlache. Cook, Drygalski, Peary en Charcot een plan maken voor een tocht te gelijk naar Noord- en Zuid pool. Deze zou over drie jaar be ginnen. De Belgische regeering noo- digde tegen het volgend jaar alle poolreizigers naar Brussel om het plan te onderzoeken. ENGELSCH RECHT. Wegens verregaande slordigheid in haar uiterlijk is te Eastbourne, in Engeland, eene reeds bejaarde gegoe de vrouw, Clara Wilkinson geheeten, door den rechter tot twaalf gulden boete veroordeeld. Tn plaats van zich behoorlijk te kleeden. loopt zij al sedert jaren in slecht bijeengehouden lompen rond. een uiterlijk vertoonend dat de rech ter ..een hoon voor de maatschappij" noemde. Kerknieuws VREESELIJKE VONDST Te Heslïngton, bij York, werden dezer dagen door een assurantie-agent, die aan het huis een boodschap te doen had en de deur gesloten vond en daar om door een raam naar binnen klom. KATHEDRALE KERK ST. BAVO. Zaterdagavond 7 uur het Rozen hoedje in de Maria-Kapel en van 5 tot- half 10 gelegenheid om te biechten. PAROCHIEKERK VAN ONZE LIEVE VROUW. Woensdagavond te 7 uur het Lof. Catechismus volgens gewoonte. PAROCHIEKERK VAN DE H. EIJSA- BETH EN BARBARA. Dinsdag, 's avonds half 8 uur Lof ter eére van de>n H. Antonius. Donderdag om 9 uur de H. Mis voor de leden der Broederschap van O. L. Vr. van AJtijddurenden Bijstand. 's Avonds half S uur Lof. KERK VAN HET ALLERHEILIGSTE HART, KLEVERPARKWEG. Dinsdag half 8 gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius. 's Avonds te 7 uur Lof. Vrijdag, te half 8 gezongen H. Mis ter eere van het H. Hart; 'savonds te 7 uur Lof. Zaterdagavond van 5half 10 gele genheid om to biechten. Zondag de H.H. Missen te 9 en half 11 uur PAROCHIEKERK VAN ST. JAN. AMSTERDAMSTRAAT Dinsdagavond zeven, uur het Lof ter eere van den H. Antonius. Donderdagavond zeven uur het. Lof ter eere van het H. Sacrament. Zaterdagnam. gelegenheid om te biechten van 49 uur. In déze week ieder en dag 12 uur de Catechismus. De H.H. Missen in de week half 8 en 9 uur. PAROCHIEKERK VAN DEN H. JOSEPH. Woensdag, feest van de H. Caecilia, Patrones der Toonkunst, te 8 uur de gezongen H. Mis. Donderdag 7 uur Lof van het H. Sacrament. Donderdag 7 uur Lof van het H. Sacrament. Zaterdag de H. Mis voor de bekee ring der zondaars in de Kapel van O. L Vr. van Haarlem. Te 6 uur T.of en van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. In deze week de H.H. Missen en de Catechismus op de gewone uren. PAROCHIEKERK VAN DEN H ANTONIUS VAN PADUA. Dinsdag. 3dë Dinsdag der maand, te S uur gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius voor de levende en overleden Leden dér Broederschap, 's Avonds te 7 uur Lof, Predikatie en Vergadering cl'ea- Broederschap. Woensdag te 7, half 8 en 8 uur de H.H. Missen voor den lieer Gerardus Antonius Bloemer. als Lid der Broe derschap „Haarl. Processie naar Ke- velaer". Donderdagavond van 7 tot 8 uur gelegenheid' om te biechten. Vrijdag te 8 uur gezongen Jaarge tijde voor de, overleden Leden der Broederschap van dten H. Kruisweg. 's Avonds te 7 uur Lof. waarna de oefening van den II. Kruisweg voor de overl. Ledon. Zondag 26 November zal in deze Kerk het feest van Aanbidding plech tig gevierd worden. Te half 11 de Solemneel e Hoogmis. 's Namiddags te half 4 Öie Vespers en 's avonds te 7 uur plechtig Lof. feest predikatie en Processie met het Al lerheiligste. („N. H. Ct.")

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6