ARROND. RECHTBANK. (Ver-volg zitting Maandag 20 Nov. '05) HUISELIJKE ONEENIGHEED. Een vader, te Beverwijk, zekere Lieshout, kon het maar niet verkrop pen, dat zijn dochter haar hand had weggeschonken aan den door hem niet ge we n sc h ten man. Daarom wreekte hij zich. en joeg de dochter «it huis. Een buurvrouw, eene die niet ge heel onschuldig bleek te zijn aan de kennismaking tusschen deze twee ge liefden. ontfermde zich over de ver stooten dochter en nam haai- in huis op. Deze liefderijke daad kon niet de goedkeuring wegdragen van vader lief, die dan ook naar buurvrouw toe kwam om met deze ruzie te zoeken. Gelukkig was het alleen bij een scheldpartij gebleven. Van de scheld woordenvloed die uit den mond van den ontstemden vader kwam. heeft ook de echtgenoot van de zich ontfer mende buurvrouw zijn deel gehad. De vrouw hoorde zich betitelen met „vuilak". ..smeerpoes" en andere vleiende naampjes, terwijl manlief zich het woord smeerlap naar het hoofd hoorde werpen. Van deze nieuwe namen niet ge diend zijnde diende het echtpaar bij de Justitie te Haarlem een klacht in. en Maandag hoorde de scheldgrage vader een boete van drie gulden, sub sidiair drie dagen hechtenis tegen xich eischen. BURENTWIST. In de Haarlemmermeer wier be woners zoo vaak worden gehuldigd als nijvere menscheu, die „graan uit visch" te voorschijn gebracht heb ben. blijkt behoefte te zijn aan har monie. Ik bedoel niet aan muziek, maar aan harmonie in hei onderlin ge leven. Er ontbreekt verdraagzaam heid. Vele bewoners leven in onmin. Hee- ie burenfamilies hebben elkaar een eeuwigdurenden haat gezworen en voeren bijkans een strijd op leven en dood. Elke gelegenheid om te pla gen en elkaar in het harnas te jagen wordt gret'g aanvaardgetuige de terechtzitting van Maandag. De Haarlemmermeerman G. Bos bad „mot" met een buurvrouw, wel ke twist ontstaan was doordat deze vrouw de kinderen van Bos met een emmer water gegooid had. Bos wilde zich beklagen bij d't „vrouwmensch" maar deze den man ziende aanko men, deed lekkertjes den grendel op de deur. De man liep dus een blauw tje, en om hem nog meer te plagen, ging de vrouw voor het raam staan om de tong uit te steken. Tegen deze plagerij niet bestand, wilde de man zich wreken en sloeg daartoe de ruit kapot. Het O. M.. deze vernieling niet zeer ernstig vindende, eiscljjte slechts drie gulden boete of een dagjvechte- n1s. Aanklacht. De heer Herman Smits Azn., redac teur van de „Nieuwe Haarl. Cri." heeft bij de justitie een aanklacht in gediend tegen de redactie van het hier ter stede verschijnend weekblad i ,;Stad en Land", voorheen „De Katho- lieke Haarlemmer". In het genoemde weekblad was ge zegd, dat een afkeurend artikel over miss Duncan's optreden door den heer Smits in de „Nieuwe Haarl. Crt." was geschreven om persoonlijke beweeg redenen. Hoofden g e zei s c ii a p. De heer A. Kei ting van Santpoort bespreekt a.s. Woensdag op de boven zaal van ..Brinkmann" het onder werp „Bijen" voor het 'gezelschap: ..Hoofden van Scholen". De voordracht zal opgeluisterd en verduidelijkt worden door lichtbeel den. Voordrachten. Thans zij-n ook de extra-prijzen in den voordrachten-wedstrijd te Nijme gen behaald, toegekend. Rekening werd ook gehouden met den wedstrijd van 29 October. Onze stadgenoote. mevr. Voget. die toen met haar man voordroeg: ..Het ver trek van den recruut" en toen den dames zangprijs behaalde, verwierf nu den jury-prijs. Aanbesteding. j Door de Commissie van Toezicht over het Gestiaht Meerenberg te Bloe mend aal, werd hedenmorgen in het Brongebouw alhier aanbesteed De levering in 1906 van63000 K.G. rundvleesch, 2900 K.G. id. kauscher, 5600 K.G. rundvet, 300 K.G. id. kau scher, 7300 K.G. kalfsvleesch, 2500 K.G. aardappelmeel, 2500 K.G. Leidsche en 1150 K.G. Goudsche kaas, 15000 K.G. rijst, 6800 K.G. brood of witte suiker, 4000 K.G. blanke basterd id., 450 K.G. bruine id., 5800 K.G. suikerbakkers- stroop, 1250 K.G. thee le soort en 2200 K.G. thee 2e id., 12000 K.G. fijn zout, 2500 K.G. id. grof,240000 stuks eieren, 200 L. patentolie. 125 H.L. ca- pucijners-envten, 90 H.L. groene id„ 135 H.L. bruine boonen, 100 H.L. gort 125 H.L. haver, 5300 K.G. soda, 700 K.G. stijfsel, 7800 K.G. groene zeep, 16700 K.G. ligstroo, 7500 K.G. zeegras 2600 K.G. krul tabak, 550 K.G. grof id.. 87000 st. sigaren, 80 H.L. wit zand, 80 H.L. schelpzand, 30 H.L. roode bik, 1700 stuks heidebezems, 900 st. heideboenders, 1000 st. spon sen, 300 st. zeemleerlappen en bor stelwerken. ten behoeve van voorn. Gesticht. Ingekomen waren 74 biljetten. De.levering werd gegund als volgt •I. B. Zeehandelaar, Amsterdam: rundvleesch 0.59', kalfsvleesch ƒ0.82 rundvet 0.68. J. W. Dammers, Haarlem, eieren 3.74. 1 J. Gotsohalk en Zn.. Assen, borstel werk, ƒ650.75. G. Aarssen, Putten ,wit zand ƒ0.68 schelpzand ƒ1.45, roode bik ƒ1.80, hei bezems ƒ7.—, heiboenders ƒ2.—. N. J. Kokkinos, Amsterdam, spon sen ƒ0.50, zeeml. lappen ƒ1.10. Van de overige artikelen is de gun ning aangehouden. Op Dondeaxliag 14 December 1905, des voormiddags te 11 uur, zal in het gebouw van hel Provinciaal Bestuur te Haarlem warden aanbesteed het onderhoud dei' werken van het Noord-Hollandlscli kanaal .gedurende de jaren 1906, 1907 en 1908. in drie perceelen. -• Raming per jaarperceel 1 28.000, perceel II ƒ13.500, perceel III ƒ26.500. Massa der drie perceelen 68.000. Opgepast. De sigarenhandelaar v. d. G. was gisteren bijna de dupe van een bruia len dief. Een als heer gekleed per soon, die meermalen den winkel be zoekt, bestelde één sigaar, een pakje sigaretten en een velletje postpapier. Terwijl de winkelier dit laatste haal de, wist de bezoeker ©enige sigaren uit een openstaand kistje in zijn zak ken te stoppen, wat echter gemerkt werd dooi' den heer v. d. G., die bij zonder op hem lette, daar hij hem reeds lang verdacht. De winkelier visiteerde hem, haalde nog eenige sigaren uit zijn zakken en joeg hem den winkel uit. Sigarenhandelaars mogen wel op letten op dit soort van vookers i J u bi 1 Den 19en Dec. a. s. zal het 60 jaar geleden zijn, dat de R. K. Meisjes school „Het. Veronica-gesticht" aan het Spaarae. te dezer stede werd op gericht. Deze school staat onder lei ding van Zusters van Liefde der Congregatie van O. L. Vrouw. Moe der van Barmhartigheid, gevestigd te Tilburg. Den 16en Februari a. s. zal Dr. H. D. Kruseman 25 jaar de functie van commissaris der Stads-Apotheek heb ben waargenomen. Luth. Weeshuis. Het. Luth. Weeshuis aan de Ged. j Oude Gracht, van den verkoop waar- j van wij in ons vorig nummer melding j maakten, is aangekocht do05 de hee- ren Frans Erdtsieck, J. H. Welsenaar, Oostenbroek en Romeïjn. Naai' ons wordt medegedeeld heb ben deze koopers reeds weer verschil lende voorstellen tot verkoop ontvan gen. Uit de Omstreken Binnenland De Aanvaring te IJ muiden. De kantonrechter nam ihedeu de scJieepsverklaringen af, in zake de aanvaring die de vorige week plaats had tusschen een trawler en een Noorsche bark te IJ muiden. Eene h e u ged ij k e tijding! De belasting op de honden heeft dit jaar tot op dit oogenblik het dienst jaar loopt tot 15 December - - onge veer 100 meer opgebracht dan het vorige jaar. Zijnde 400 rneer dan de raming, ƒ7500. R ij w i oldi ef s t allen. Ze zijn nog aan den gang. de rij wieldie ven, Maandagavond zijn twee damesrij wielen gestolen uit een vestibule van een perceel aan den Koninginneweg, en, een heerenrijwiel uit de vestibule eener woning in het Florapark. De laatste diefstal geschiedde om streeks 9 uur. In aansluiting aan het bericht in het vorig nummer betref fende het tijdstip, waarop de heerA. C. Hendriks als hoofd der Eerste Doopsgezinde School in functie zou treden, deelt onze berichtgever nog mede. dat een besluit hiertoe nog door den Kerkeraad moet worden ge nomen. Gevallen. Maandagmiddag omstreeks 4 uur had een 20-jarige loodgieter in de Eeschilderstraat alhier, het ongeluk van een steenwagen te vallen met het gevolg, dat hij de wielen over het been kreeg. Door jeugdige oewoners der Esscliilderstraat werd hij per handwagen naar zijne won'ug ge bracht. Vechtersbazen. Maandagmiddag om twee uur wa ren eenige vechtersbazen met een paar anderen in de Lange Annastraat aan het vechten geraakt, waarbij het j mes getrokken werd. Bij de komst van een rechercheur gingen de ruziemakers er van door. Achtervolgd door den polit'e-man en eenige burgers ging het nu door Bree- straat, Gierstraat, en Paardensteeg de Groote Houtstraat in. Hier werd een der belhamels door den rechers- cheur gegrepen. De andere vechter baas dacht te ontsnappen door op de j tram te springen, maar ook hii werd i gegrepen en onder een grooten toe- loop van volk naar het politiebureau gebracht. Faillissementen. Bij vonnissen der Arrondissements- Rechtbank alhier van 21 November 1905, zijn in staat van faillissement verklaard EngelbertuS Blok, schoenmaker, wo nende te IJmuiden; W. J. Lommerse. bloembollenhande. laar, wonende te Hillegom Rechter-commissaris Mr. J. D. Pas teur en gehomologeerd het accoord van 151/2 in het faillissement van Edu- ard Lissauer, handelsagent, wonende te Haarlem. J assendiefstal. Maandagmiddag omstreeks zes uur zijn uit een vestibule van een woning op den Kruisweg een demi-saison en een hoed ontvreemd. De ingenieur J. de Rijke, die van de Chineesche Regeering de eervolle op dracht heeft gekregen om zich te be- i lasten met de verbetering der Shan- 1 ghai-rivier. is een oud-Haarlemmer. B e k r o n i n g e n. Op de groote internationale pluim vee-tentoonstelling te Rotterdam, ge houden op 18, 19 en 20 November j.l., behaalden de onderstaande stadgenoo- ten de navolgende prijzen R. Bakhuis Rooseboom, met witten Leghorn-haan. jong. 1ste en ©ere prijs. E. J. Kievit, met witten Leghorn haan. oud. le en eere-prijs. J. Philippo Jr., mol zilveren Chin. Meeuw-doffer 3e prijs. Blauw Chin. Meeuw-duif le prijs, gelen Haagsehen Hoogvlieger 2e prijs, zwarten oud- Hol I.' Tuimelaar (doffer) 2e prijs, ge len idem 3e prijs, zwarte oud-IIolland- sche Tuimelaar-duif le prijs, gele idem 3e prijs. P. J. van Daaien, met zwarte post duif 2e prijs. R. Slot met zwarte Postduif (doffer) 3e prijs. HEEMSTEDE. Met ingang van 23 Nov. as. wordt alhier een Rijkstelefoonkantoor Yoor liet algemeen verkeer opengesteld. SLOTEN. De belooning der artsen voor de ar menpraktijk is met 600 verhoogd en gebracht op ƒ2000. SANTPOORT. Een dame, die gisterenmiddag per tram van Velsen kwam, liet bij het uitstappen een wel voorziene beurs liggen. De conducteur Wittebrood, die het voorwerp vond en 's avonds aan de dame kon teruggeven, had een goe den dag. In het hotel „De Wijmaai", van den heer J. Limbach, zal Vrijdagavond pastoor Weijers uit Utrecht een lezing houden voor die afdeeling „Santpoort" van den Algem. Nederlandschen Ge he elonthoudersbond VELSEN. In de hedenmorgen gehouden Raadsvergadering werden de geloofs brieven van het nieuwgekozen Raads lid, den heer A. G. Meeuwenoord Jr., onderzocht en in orde bevonden, zoo dat tot zijn toelating werd besloten. Een som van ƒ1500 werd beschik baar gesteld om een terrein onder Velseroord aan te koopen voor ber ging van vuilnis. Voorts werd een verordening vast gesteld regelende het salaris van het onderwijzend personeel bij fiekte. De ze verordening bepaalt, dat geduren de het eerste jaar bij ziekte h,et ge heel e salaris wordt uitgekeerd en dan nog gedurende 6 maanden de helft. Aan eene onderwijzeres wordt drie maanden vóór en twee maanden na haar bevalling verlof verleend. Is zij dan nog niet in staat haar werk zaamheden te hervatten, dan wordt de verdere tijd als ziekte gere kend. Gedurende deze vijf maanden wordt het salaris uitbetaald, met aftrek van de kosten voor plaatsvervanging. Voorts werd er ƒ230 beschikbaar gesteld voor de gebruikelijke gratifi catie voor in deze gemeente gestatio neerde beambten der Rijkspolitie, en de onderwijzeres M. de Boer Kwetser met ingang van 1 Januari a. s. eer vol ontslag verleend. Het volledige verslag volgt morgen. IJMUIDEN. Beroepen te IJmuiden Ds. A. M. v. d. Sluis, pred. te Dordrecht. Land en Tuinbouw De Bloemen- en PI an ten-Commissie heeft in hare vergadering van 15 No vember 1905, gehouden in een der za len van het K. Z. Genootschap „Natu- ra Artis Magistra" te Amsterdam. 0.m. de volgende ondersch ei dingen toege kend Getuigschrift le klasse aan Chry santhemum J. W. Silsburg, als nieuw ingevoerde plant, ingezonden door den. heer Julius G. Bunge, te Haarlöm tuinbaas de heer C. van Blanken- steijn. Bloemen terracottakLeurig met dof geel, van lossen vorm en met omge bogen bloemblaadjes, krachtig groei ende variëteit. Vergald zilveren medaille aan Ver zameling Begonia „Gloire de Lorrai ne". van den heer D. Baardse Dzn.. te Aalsmeer. Eervolle vermelding aanOndon- toglossum crispum (nieuwe variëteit), van den heer E. van Nederhasselt te Aerdenhout. Pr ij s vragen. 50 Chrysanthen in 10 verscheiden heden voor de binderij geschikt, uit geschreven door de Nederlandsche Chrysanthemum-Club. Twee inzen dingen. lste Prijs. (Verguld zilveren medail le) aan de inzending van den heer C. van Blankensteijn, tuinbaas op ..Spaarenhout" te Haarlem. Kerk en School SCHORSING VAN ONDERWIJZERS. Uit Amsterdam meldt men Omtrent de schorsing der onderwij zers Edelman en Traanberg verne men wij. dat het in het voornemen van B. en W. ligt in deze met kracht opte treden en beiden voor ontslag voor te dragen. Zij moeten daar dan ook wel reden voor hebben gegeven. Him hoofd, de heer J. C. Holtzappel, staat als zeer humaan aangeschreven, niet slechts bij de autoriteiten maar in de gelieele onderwijswereld. Van den aanvang af is er echter tegen hem oppositie gevoerd, en de leiding daar van berustte in handen van den on derwijzer Edelmann, terwijl Traan berg zijn collega hierin steunde. Het hoofd werd op allerlei wijzen gebru taliseerd. gesard, beleediga en ge hoond. en eens ging de brutaliteit zelfs zóó ver, dat Edehnaai zijn school hoofd een gevraagd blad papier niet met de hand. maar gelegd op den schoen, overreikte. Beide onderwijzers zijn ongehuwd en 30 jaar oud. Traanberg is sedert 1 October 1895 in gemeente-dienst. Edelman sedert 16 October 1896. Zij zijn door den wet houder. ma-. Van Hall. in tegenwoor digheid der districts- en arrondisse- mènts-schoolopzieners gehoerd, en van dit verhoor is een stenografisch verslag opgemaakt. da.t mede in het dossier zal werden opgenomen. Sport en Wedstrijden PAARDENSPORT. Stal J an Steen. Fedora van stal Jan Steen won Zon dag j.l. te Berlijn Weissensee denFe- doraprijs. le prijs 1400 Mark. afstand 2860 Meter, record 1.30. TWEEDE KAMER. Al ge me ene beschouwingen. Memorie van Antwoord. Met belangstelling heeft de Regee ring kennis genomen van de beschou wingen over de wijze, waarop de ver kiezingsstrijd is gevoerd. Wat het meer bepaald aangewezen misbruik, waaraan zich burgemeesters zouden, hebben schuldig gemaakt, betreft, daarvan is der Regeering niets be kend. De zaak word thans onderzocht en zal aanleiding geven om te overwe gen, of maatregelen moeten genomen worden, ten einde dergelijke ver keerdheden in het vervolg te voorko men. Over de vraag, of het vorige Kabinet na den afloop dei' verkiezingen wel ontslag heeft gevraagd behoeft geen twijfel te bestaan; dit is inderdaad op 1 Juli 1905 geschied. In den gegeven, stand van zaken kon het wel niet an- ders, of iemand uit een der groepen van de linkerzijde moest optreden als Kabinetsformateur. Was hiervoor een aangewezen man Het Voorl. Verslag geeft op deze vraag liet antwoord „De meeste leden waren van mee rling, dat hij, die als formateur va.11 het Kabinet, was opgetreden, voorliet ontvangen der opdracht de meest aan- gewezen persoon was." Dat het optre den van een cabinet d' affaires meer in 's lands bellang zoude zijn geweest, kan niet worden toegegeven en waar als het ware voor de hand ligt. dat het optreden van een cabinet d' affai res minder gewensoht was, dan volgt daaruit, dat gestreefd moest worden naar eene oplossing, waarbij eener zij ds rekening werd gehouden met het feit, dat de verkiezingen de meerder heid hadden verplaatst van de rechter naar de linkerzijde, anderzijds met de omstandigheid, dat geen der partijen of groepen in de Tweede Kamer op eene meerderheid kan wijzen. Van die gedachte uitgaande, is van den aanvang af gestreefd naar de SAMENSTELLING VAN EEN KABINET, waarin zooveel mogelijk do verschil-, lende nuances der vrijzinnige richtin- gen vertegenwo0rdigd zouden zijn, doch tevens uitgezien naar mannen. weinig of niet betrokken in den jong- sten verkiezingsstrijd en ook daar door in staat 'slandis zaken met de Vertegenwoordiging te behandelen met die gematigdheid, die in het alge meen belang thans zoo zeer noodig is. Met dein kabinetsformateur over tuigd. dat in de gegeven omstandig heden een oplossing der criris. als thans heeft plaats gehad, strookt met 'stand's belang, hebben de tegenwoor-, dige Ministers het, na ernstig wikken en wegen, hun plicht geacht het be wind te aanvaarden, daarbij den wensch van den formateur, om zelf niet in het Kabinet zitting te nemen, eerbiedigende als door de omstandig heden gerechtvaardigd. Zij deden dit met de oprechte bedoeling om, hunne beginselen handhavende, een in den goeden zin des woords verzoenende politiek te volgen. Aan het volgen van zoodanige politiek staat geenszins in den weg het zitting nemen in het Kabinet van drie leden der vorige Ka mer, waait de bedoelde Ministers zijn in den strijd bij de stembus niet op den voorgrond getreden en het gan- sche Kabinet is ook ten aanzien van deze zijde van zijn program volkomen' homogeen. j Dat door het niet optreden vam den formateur in het Kabinet, de leidende gedachte zou ontbreken en men „wel een stel ministers maar geen Ministe- rie" zou hebben verkregen, wordt be- slist tegengesproken. Er is een Minis-1 terie, want de Ministers zijn homo- geen. zoo omtrent de richting als den inhoud van het program, dat don j grondslag vormt van hun samen'wer-j king en in de TROONREDE is ontwikkeld. De vrees, dat het nieu- we Ministerie zou staan onder dej voogdij van- zijn formateur, mist allen grond. Verwezen wordt naar hetgeen daaromtrent in de Eerste Kamer is gezegd. De formateur heeft medewer-, king gezocht bij alle groepen der vrij-1 zinnigen. Eene poging om leden van) de rechterzijde te bewegen in het Ka-j binet. zitting te nemen, is niet ge-i daan. De verantwoordelijkheid die het op zich nam, beseft het Kabinet ten i volle. Op hoogen prijs stelt het Kabinet de mededeel ing in hei Voorloopig Ver slag. dat het van de zijde van alle richtingen, die in het nieuwe Kabinet niet vertegenwoordigd zijn, tegenover hetzelve eene welwillende houding wordt aangenomen. De onderstelling is juist, dat de Regeering de beslis sing door de Wetgevende macht ge nomen omtrent DE REGELING VAN HET HOOGER EN LAGER ONDERWIJS denkt te eerbiddigen. De Regeering vertrouwt, dat zij bij allen steun zal vinden voor hare voorstellen tot ver sterking der middelen, welke mede tot dekking van dè meerdere uitgaven voor heft onderwijs noodzakelijk is ge worden. De Regeering stelt zich tot plicht de belangen van de geheel e natie te behartigen. Ten aanzien van de politieke vrijheid, ook van de amb tenaren en militairen zal de Rdgee- ring handelen op de wijze, als bij monde van den minister van financiën in de Tweede Kamer is uiteengezet. Met groote belangstelling heeft het Kabinet kennis genomen van de be schouwingen den" Kamer ten aanzien van de aangekondigde GRONDWETSHERZIENING. Het meent echter een groot gedeelte dier beschouwingen niet op den voet bedroeven te volgen. Dat de meerder heid van het Nederlandsche volk de door de Regeering beoogde herziening van art, 80 der Grondwet wenscht, is zeker niet voor wiskunstig bewijs vat baar. Maar voor eene ontkennende beantwoording der vraag bestaat stel lig geen grond. Het Kabinet blijft zich dan ook vleien eene meerderheid voor zijn voorstel tot Grondwetsherziening in de Staten-Generaal te zullen aantref fen. Het Kabinet vertrouwt, dat de redelijkheid van hetgeen het beoogt, meer en meer zal worden erkend. De bedoeling van hetgeen in de Troon rede gezegd wordt omtrent arbeiders verzekering. is de verplichte ziekten- verzekering, de daarmede verband houdende wijziging der Ongevallen wet en de aanhangige en nog aan gekondigde uitbreidingen öe* onge vallenverzekering zoo spoedig moge lijk tot stand te brengen en in te voeren, onafhankelijk van verster king der middelen. Uitstel der ver plichte inval iditeits- en ouderdoms- verzekering ligt geenszins in de be doeling, maar zij zal moeten wachten tot de middelen aanwezig zijn. Bij de ARBEIDERSVERZEKERING zal het verschaffen van de uoodrge waarborgen voor een deugdelijke re geling moeten gepaard gaan met het streven naar decentralisatie. Dat de intrekking der codificatie van de voor schriften tot bescherming van den arbeid in de door het vorig Kabinet ontworpen Arbeidswet vervat, tot ver traging van nadere regelingen daar omtrent zou leiden, kan niet worden toegegeven. De heropening van den strijd, bij de jongste wijziging van de wet op het lager onderwijs ge voerd. ligt niet in de bedoeling der Regeering. Ten aanzien van de door eenige leden uitgesproken hoop, dat het Kabinet in anti-militaristischen geest zou werkzaam zijn. zij opge merkt, dat daar het woord anti-mi litaristisch" in zoo verschillende be- teekenis gebezigd wordt en zoo wei nig omlijnd begrip vertegenwoordigt de beantwoording van de vorenbe doelde opmerking zonder nadere toe lichting wel niet mogelijk is. Of ver- eeniging van de Departementen van Oorlog en Marine bezuiniging aan zon brengen, wordt betwijfeld. De belangen van den MIDDENSTAND zullen naar vermogen worden behar tigd. Ook aan de agrarische aangele genheden wordt de meeste aandacht gewijd. Afschaffing der Staatsloterij schijnt vooralsnog niet wenschelijk. Ook de minister van financiën acht den toestand van de financiën geens zins gunstig ter zake van het feite lijk tekort, veroorzaakt door de nood zakelijkheid om voor belangrijke uit- gaven 3/4 wegens genomen maatrege len aanzienlijke sommen te besteden, terwijl geld noodig is voor toekom stige maatregelen. Uit hoofde de gewone inkomsten zelfs de gewone uitgaven niet meer dekken, is spoedig ingrijpen noodig. De intrekking van de tariefherzie- ning be-teekent. dat de Minister geen protectionistische maatregelen denkt voor te stellen. Duurzaam zullen de belastingen in het tekort moeten voor zien. Verschil lende midJdeilen, tot be- Jastingyersterking aanbevolen, acht de Minister voor het doel geschikt. Van betere invordering van de per- soneele en de bedrijfsbelasting ver wacht. hij geen belangrijke bate. Behoudens geheel onverwachte om standigheden voorspelt de Minister, dat DE BEGROOTING VOOR 1907. waarop 21/2 millioen voor de invoe ring der schoolwet, er nog veel min der opwekkend zal uitzien dan die voor 1906. Belangrijke versterking d'er middelen is derhalve onvermijdelijk. Het voorstel tot het tijdelijk heffen van opcenten moest de Minister dus handhaven, in afwachting van blij vende versterking der middelen, waaraan met alle krachten wordt ge arbeid. zoodat de tijdelijke verster king reeds na één jaar. uiterlijk twee jaren achterwege kan blijven. Heffen van opcenten van indirecte belastingen achtte hij uitgesloten. De opcenten op vermogens- en bedrijfs belasting zijn z. i. met drukkend. Zondecr schade voor 's lands belang zal de Regeering nog verdere verla gingen van uitgaven aanbrengen. In vermeerdering van ambtenaren en verhooging van hunne traktementen zal matiging worden betracht, maar met lotsverbetering van ambtenaren en beambten zal in bijzondere geval len moeten worden voortgegaan. Subsidiën aan scholen, berustende op toezeggingen van de Regeering, kunnen niet worden geschrapt. Het Kabinet hoopt weldra naar wensch te zullen slagen met de aan vulling der Staatscommissie voor de gemeente-fin ancien, welker voorstel len de Regeering met den meest en spoed zal overwegen. Volledige regeling van het eeds- vraagstuk ligt niet in liet voornemen der Regeering. wel regeling van eer onderdeel van het vraagstuk. 0. a. de eedsaflegging in het burgerlijk geding. Een voorstel betreffende DEN WEKELUKSCHEN RUSTDAG wenscht de Regeering niet ongewij zigd in te dienen, al heeft dit vraag stuk hare bijzondere aandacht we gens hare overtuiging van ie groote beteekenis van een wekelijksclien rustdag voor het godsdienstig, zede lijk en maatschappelijk volksleven. Een herziening van de rangen en salarissen van de ambtenaren der de partementen is in overweging. In be noeming bij voorkeur van meesters in de rechten ligt geen klassebevoor- rechting, maar voorziening in de be hoefte aan juridisch gevormde krachten. Invoering van eenheid van tijd acM ook de Regeering zeer wenschelijk. Van de spoorwegbesturen verwacht de Reg. geene tegenkanting tegen voering van den Midden-Europee- sclien tijd. Maatregelen tot beperking of ver bod van invoer van saccharine zijn in voorbereiding bij een comnvssie van hoofdambtenaren. Regeling van ©en maximum-ar beidstijd en van minimum-loon zal de Regeering bij alle departementen zien te verkrijgen. geering de gelegenheid geven, het reseds vroeger opgemaakte plan te on derwerpen aan eern nader onderzoek, hetwelk door haar te meer wensche lijk wordt geoordeeld, nu in de Kamer betwijfeld wordt, of het wel noodig is voor dit doel het geraamde beding uit te geven." DE STAKING TE ROTTERDAM. Zooals bekend is. is de staking op geheven tengevolge van een overeen komst tusschen een aantal Duitsche graaniqiporteurs en de meters en we gers aangegaan. De Duitsche graanimporteurs heb ben zich verbonden geen graan te ontvangen dat door elevators gewogen is, terwijl zij de licliterkosten, welke ontstaan, doordat de wegers de eleva tors niet kunnen bijhouden, gemeen schappelijk pondspondsgewijze zullen dragen. Anderzijds verbonden de wegers zich, alleen te zullen werken voor de firma's, die de overeenkomst getee- kend hebben. De overeenkomst duurt voor den tijd van 6 maanden en heeft geen be trekking op de tot nu toe nogloopen- de contracten der elevators. DIENSTW EIG ER ING Te Nieuwe Niedorp heeft zekere S. van V„ uit de „Kolonie" aldaar, ge weigerd deel të nemen aan de inspec tie vam milftiepli ehti genwelke deze week te Winkel werd gehouden. Bo vendien heeft hij reeds m het voorjaar zijne goederen naar den minister vau Oorlog opgezonden, wegens ongesteld heid en gedreven door gemoedsbezwa ren. TENTOONSTELLING TE MILAAN. Te Utrecht had Maandag vanwege de Nederl. commissie tot behartiging van de belangen van inzenders op de internationale tentoonstelling te Mi laan in 1906 te houden", een verga dering plaats van hen, die aan deze tentoonstelling wensch en deel te ne men. De vergadering werd geleed door den heer J. E. Scholten. lid van de Eerste Kamer. Medegedeeld werd 0. a. dat dé Re geering bij genoegzame deelneming een subsidie \an ƒ15,000 heeft toege zegd. Door de aanwezigen werden verschillende wenken gegeven om tot deelneming van de Nederlandsche in- dustrieelen op te wekken. Door den voorzitter werd aan het einde der vergadering geconstateerd, dat 170 vlerk, meter tot nu toe be sproken zijn, terwijl, wanneer men de plaats voor hen. die ook zoo goed als zeker zullen exposeeren, er bij voegt, men kan rekenen op 200 of 225 vierk.meter. De voorzitter wekte de aanwezigen op anderen tot deel neming aan te moedigen. Het gevoe len dei- vergadering was algemeen, dat bij een goede bewerking der Ned. industrieelen er wel voldoende deel neming zal zijn te krijgen. EEN GOEDE VANGST. De politie te Gouda heeft Zondag nacht een goede vangst ged «en. Zoo als men zich nog herinneren zal, heeft' in den nac'ht van 13 op 14 dezer bij een bewoner der Crabeth- straat aldaar, den heer V. een :n- braak plaats gehad, waarbij 0. a. een naaimachine werd ontvreemd. Men begrijpt,, dat de politie sinds dien tijd een oogje in 't zeil hield, te meer daar men een man er van ver. dacht. De gangen van dezen man werden nagegaan en werkelijk in den nacht van Zondag op Maandag probeerde hij opnieuw bij een der be woners van de Crabethstraat in te breken. Nauwelijks was hij bezig de ra men van de woning van de heeren E. en v. d. H. met een breekijzer te forceeren of de politie was bil de hand en bracht den man naar het politiebureau. Daar eerst bleek welk een goede vangst men had gedaan. De man had nog verschillende rijwieldiefstal len op zijn geweten, waarvoor hij bij de politie gesignaleerd stond, ook bekende hij hij het verhoor, den vori- gen diefstal of insluiping, zooals de politie dat noemt, in dezelfde straat te hebben bedreven. De man is natuurlijk voor alle ze kerheid achter slot en grendel ge zet. Naar men nog mededeelde, zij* door de buren bij de Wetering, die zich naast het bewuste perceel be vindt drie mannen gezien, waarvan er een zich in een bootje bevond. De ze laatste moest naar 't schiint, bij onraad de anderen waarschuwen. Van deze twee mannen is echter door de politie nog geen spoor ge vonden. 'D, v. G.) INBRAKEN. Men meldt uit Arnhem De gearresteerde B„ die inbrak in de pastorie der St. Walburgskerk al hier. heeft bekend ook de dader te zijn van een paar andere, dezer da gen gepleegde inbraken, in de Prins Hendrikstraat en op het Willema- plein. De laatste inbraak was vooral braltaal, omdat het gebeurde door openschuiving van het raam eener kamer, waarin iemand lag te sla pen. Het daarbij gestolen horloge had B. nog op zak. EEN GROOTE VALK. Een groote valk. die eene vlucht had van 1.25 M„ is door den heer A. van Setten, koetsieir hij den heer Al liens, op het landgoed „Scherpenhof' te Rheden (Geld.) geschoten. GEEN AUDIËNTIES. De gewone audiënties van de Minis ters van Marine, Koloniën en Oorlog zullen deze week niet plaats heb ben. DE KONINKLIJKE STALLEN De Regeering heeft, dan post van 190.000 als eerste tetrmijn voor de uitgaven van den bouw van nieuwe stallen op het Loo teruggenomen bij de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over Hoofdtuk I. In de Memorie zegt de Rdgeering daarover „Hoewel de stallen op het Loo zeer gebrekkig zijn en de huisvesting van heft stalpersoneel dringend verbete ring eischt, bestaat tegen eenig uitstel der bouwplannen geen overwegend bezwaar. Dat uitstefl zal aan de Re HEVIGE TWIST. Even vóór middernacht speelde zich Maandag in de Wagen aarstraat te Amsterdam een familiedrama af. dat wellicht noodlottige gevolgen kan hebben. Eeai bewoner dier straat 'maakte liet de echtgenoote vam zijn buurman. V. genaamd, lastig, waarover de echtge noot hem gisteravond onderhield. Van woorden kwam het tot daden, een vechtpartij ontstond, waarbij ook het mes werd gebruikt. V. werden daarmede door den buurman aan het hoofd verscheidene steken toegebracht die van emstigen aard bleken te zijn, zoodat hij, na voorloopig verbonden te zijn, naar het O. L. Vrouwe-gasi- huis moest worden overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. ONGELUKKEN. De Scheveningsclie schipper F. Knoester, die in het begin van den zomer in de haven van Lerwick den

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2