28 De vervaardiging van dit monument in brons, op een eenvoudig granieten voetstuk, is opgedragen aan den Haagschen beeldhouwer Dupuis, wiens ontwerp thans gereed is. Het stelt Rembrandt voor op rijperen leeftijd, ten. halven lijve in zijn werk pak, zooals we dit c a. kennen uit de bekende teekening in de Albertina. Een kleine baret, even eenvoudig ge houden als zijn kleeding, bedekt het hoofd. In een der handen houd hij de teekenstift. De gelijkenis, zoowel als de uitvoering, laten volgens een parig oordeel van de heeren Israels, Mesdag, dr. Bredius e. a., onder wier toezicht het ontwerp gemaakt werd, niets te wenschen. De heer Limburg teekende in overleg met den beeld houwer het voetstuk. Behalve door dit monument zal Leiden den meester eeren door het plaatsen van een gedenksteen in een der huizen in de Weddesteeg op de plaats waar Rembrandt's geboortehuis stond. Die plaats is nauvvkeuring be kend. Ten slotte zal een keurtentoonstel- ling van Leidsche meesters, die Rem brandt's invloed ondergingen, wor den bijeengebracht. Men hoopt zoo doende met de medewerking van bui- tenlandsche verzamelaars een be langrijke tentoonstelling te kunnen tot stand brengen. Daarnaast komt zoo mogelijk een zwart-en-wit-ten- toonstelling van origineele teekenin- gen en etsen van den meester en van reproducties geschikt om een over zicht van de ontwikkeling zijner kunst te geven. De onthulling van het gedenksteen zal op nader te bepalen feestelijke wijze geschieden. Leger en Vloot INDISCH LEGER. Met ingang van 1 Januari 1906 treedt voor hen ,die zich bij het leger in Nederlandsch-Indië verbinden, de nieuwe pensioenwet in werking, wel ke na vijftien jaren Indischen dienst, ongeacht den leeftijd, aanspraak geeft op een jaarlijksch pensioen van: voor een soldaat 275 voor een korpo raal 330, voor een sergeant of fou- rier 486, voor een sergeant-majoor 526. voor een adjudant-onderofficier 566: Gok de militairen, die op 1 Januari 1906 in dienst zijn, worden in de ge legenheid gesteld zich te onderwer pen aan de gunstige bepalingen van het nieuwe pensioenreglement. Als bewijs, op welk een betrekkelijk jeugdigen leeftijd men reeds een zeer mooi pensioen kan verdiend hebben, diene het volgende een jongeling, op zijn 17e levensjaar bij de Koloniale Reserve in militairen dienst tredende en op zijn 18e jaar naar Nederlandsch Indië vertrekkende, heeft, na. 14£ jaar aldaar als militair te hebben doorge bracht en tot sergeant of fourier te zijn bevorderd ,op 32^-jarigen leeftijd een jaarlijksch pensioen verdiend van 486. Voor elk jaar Indischen dienst meer wordt het pensioen verhoogd, voor den soldaat met 19 en voor de overige hiervoren genoemde rangen met ƒ20, tot een maximum respectie velijk van 370, 430, ƒ586, 626 en ƒ666. Bovendien wordt het maximum pensioen bedrag bij verminking in den strijd of wel* in en door den dienst, waarbij gemis van het volko men gebruik van ledematen wordt ge constateerd. aanmerkelijk verhoogd. Sport en Wedstrijden VOETBAL. Stand der westelijke eerste klasse competitie na de Zondag opgespeelde wedstrijden. ac M a. te Sparta 7 5 2 10 18 10 1.43 H. F. C. 6 4—2 8 15 7 1.25 H B. S. 7 4—3 8 16 15 1.14 Haarlem 7 3 2 2 8 18 16 1.14 D. F C. 5 2 1 2 5 19 11 1.— Ajax 7 3 1 3 7 16 18 1.— H. V. V. 8 3 1 4 7 16 17 088 Quick 7 2 1 4 5 8 10 0.71 Velociias 7 2 14 5 16 31 0.71 Hercules 5 1 1 3 3 9 13 0.60 HOCKEY De compet i t i e. Sleohts eén wedstrijd stond er Zon dag op het programma van den Ne- deriandschen Hockeybond. Haarlem II won te Haarlem van Odis II met eventjes 20—0. Rust 90. zulke doorzichtige schuilnamen dat men gemakkelijk kan raden wie er mee bedoeld worden. Het boek begint met een blad uit haar dagboek van 17 Juli 1895, dade lijk na de geboorte van haren eer sten zoon, den tegenwoordigen kroon prins van Saksen. Het komt tusschen har en haven man tot een ernstige botsing over de voeding; later als hij haar en haren man tot een ernstige te lezen, wordt de verhouding nog slechter. In een ander hoofdstuk be schrijft de gravin de verhouding tot haren neef. bisschop Maurits van Sak sen. dien zij niet tot biechtvader wenscht te hebben, omdat haar ge loof ten eenenmale van het zijne ver schilt Dan handelt de schrijfster over haar ouderlijke huis. Zij prijst de goedheid van hart van haren vader, maar beklaagt zich bitter over mis handelingen die zij van hare moeder te verduren heeft gehad. RODJESTWENSKY OVER DEN SLAG VAN TOETSJIMA. De Russische admiraal Rodjest- wenskv stond aan een redacteur van het Journal" een onderhoud toe en jverklaarde daarin, dat zijn oorspron- ikelijk plan. toen hij met zijn vloot j naar het Verre Oosten vertrok, was geweest zijn tocht geregeld voort te zetten. Maar de groote moeilijkheden, die de Duitsche kolenschepen hem be reidden dwongen hem tot voortdurend oponthoud. De admiraal voegde er bij, dat, toen hij te Toetsjïma in de straat van Korea aankwam hij zeer goed wist, dat hij de geheele Japansche vloot zou ontmoeten. Hij trachtte niet den siag te vermijden, maar dat de ramp zoo'n omvang zoude krijgen, daarop was hij niet voorbereid. Hij had ge hoopt op een onbeslist blijvenden slag waarin de tegenstanders elkaar we derzijds hevig zouden havenen, maar waarna de Russen naar Wladiwostok hadden kunnen stevenen. Zijne man- I schappen, die veel geoefender waren dan men heeft gelieven uit te strooien schoten gedurende het eerste half uur uitstekend, maar de vreeselijke uit werking van het Japansche vuur de moraliseerde hen. Admiraal Rodjestwensky is over tuigd. dat de Japansche kanonniers oorspronkelijk niet zoo uitstekend wa ren als men heeft beweerd, maar 16 maanden oorlog en varens hadden hunne militaire opvoeding voltooid. De mannen van Togo stonden pal. Met ijzige kalmte bleven ze schieten en ze doorboorden met. wiskunstige ze kerheid het eerste schip van de vier Russische colonnes. De Japansche overwinning was volgens Rodjest wensky alleen te danken aan de ka nonnen. Maar toch was de uitwerking van het geschut anders dan men zich had voorgesteld. Geen enkele der Rus sische pantserschepen werd ernstig be schadigd door liet springen der grana ten. Maar door de voortdurende schok ken, teweeg gebracht door de projec tielen, werden de stalen pantserpla- ten uiteengerukt. De houten lieten los, het water drong door de gaten bin nen, de schepen verloren hun even wicht, kantelden en zonken. Admiraal Rodjestwensky verzekert, dat de Russische schepen niet van slechte constructie waren. Ieder ander schip zou onder gelijke omstandighe den hetzelfde lot hebben ondergaan. De groote vijand van het pantser- schip is de vuurlaag, dlie zich vormt door het voortdurende springen dei- granaten. Door dit verwoestende vuur raakte alles in brand. De warm te deed de bemanning bijna stikken. Torpedo's hebben in den slag slechts een ondergeschikte rol gespeeld. De Russische admiraal verklaart ver zekerd t.e zijn, dat geen enkele onder zo esche boot aan den slag deelnam. Hij gelooft, echter in het nut van dit soort schepen. ..De onderzeesche booten kunnen". 7.0gt hij zeer te waard'eeiren diensten bewijzen en het blokkeeren- der havens beletten. De Japanners wisten zeer goed. dat wij er eenige te Wladiwo stok hadden liggen.""' Admiraal Rodjestwensky verklaarde verder, dat de kanonnen van 37 tot 50 m.M., waarmede vele pantserschepen bewapend zijn, wei veel geraas ver oorzaken, maar weinig nut hebben. De bedienende manschappen staan geheel onbeschut en worden daarom onmiddellijk doodgeschoten. Op de toekomstige pantserschepen zullen geen of weinig kanonnen zijn van minder dan 75 m.M. Het ware ge- vechtswapen is het kanon van 305 of van 240 m.M. Maar dit moet bediend worden door koelbloedige, bekwame goed gedisciplineerde en geoefende manschappen. EEN DEGENSLIKKER GEDOOD. Een degenslikker werd in een circus te Aubusson, in Frankrijk, het slacht offer van zijn gevaarlijke kunst. Hij had de kling van een zwaard in zijn keel doen verdwijnen en liet daarna een tafel en eenige stoelen op het ge vest plaatsen, die hij balanceerde maar onverwacht verloren deze het evenwicht en vielen, waardoor de kling een verkeerde wending kreeg en hem zoozeer verwondde, dat hij kort daarop stierf. adreskaartje bij zich, waarop geschre ven staat Automobilisten, die mij overreden hebben, worden beleefd uitgenoodigd, mijn stoffelijk overschot thuis te bren gen." EEN UITTOCHT VAN MEER-GEGOE- DEN UIT BERLIJN. Het Statistisch Jaarboek van Berlijn over het jaar 1904 toont, dat de foren sen er weer aanzienlijk zijn toegeno men. De bevolking der stad is in het begin van dit jaar naar berekening boven twee millioen gestegen, maar de volkstelling op 1 December zal moeten aantoonen, of dit cijfer inderdaad is bereikt. Volgens de beschikbare gege vens is het inwonertal in het vorige jaar met ruim twee procent toegeno men, maar in de 10 omringende ge meenten met 6 tot 21 pet. Deze hooge verhoudingen zijn groo- tendeels het gevolg van den uittocht uit Berlijn en wel in hoofdzaak van meergegoeden. Bij de inkomstenbelas ting is dan ook gebleken, dat het aan tal aangeslagenen voor een inkomen van 1800 mark en minder is gestegen, maar dat dergenen, die hóoger inko men trekken, wederom is gedaald. Ook Berlijn verkeert dus in den ha- chelijken toestand, dat de gegoede be volking aan het afnemen is. EEN REUZEN-ONDERNEMING VAN BARNUM EN BAILEY. Volgens een bericht uit New-York willen Barnum en Bailey de geheele Galerie des Machines te Parijs aan- koopen. Zij zullen dit dan afbreken eot een reuzengebouw te New-York zet ten. waarin 22.000 personen kunnen plaats nemen. Behalve een Worldshow van Bar num en Bailey zullen daarin dan ten toonstellingen en voetbalwedstrijden worden gehouden. PRACTISCHE AMERIKANEN. /elri stakingen schijnen de Ameri kanen nog van den practischen kant te beschouwen. De groote bond van beambten bij de Amerikaansche tram wegen besloot onlangs, zoo schrijft het ..Soc. Weekbl." om 20.000 dollars te besteden aan den aankoop van auto mobielen en da.t wel om bij eventu- eele stakingen reizigers te vervoeren. Wat er uit dat bedrijf aan winst wordt behaald, is bestemd voor het stakingsfonds. Reeds vroeger heeft de bond bij ver schillende stakingen een automobiel- dienst met gehuurde wagens georga niseerd en daarmee groot succès ge had. men zoo iets van een Joodscheh heer op reis krijgt (hot stukje brood n.l.j' beteekent dat geluk 't Spijt me, ik ben geen Jood 1 Ach, dat is niet mogelijk, riep zei wantrouwig uit, ik heb het proces toch zoo schitterend gewonnen THEATER-APHORISMEN. De Weener zanger Willy Hesch pu bliceert in het ,,Fremdenblatt" eenige aphorismen over het theater, o. m. de volgende Juist bij het theater is alles moge. lijk heeft menigeen gedacht en is ..aan" het theater gegaan." .,Niet alleen de gierigheid, doch ook de eergierigheid kan de oorzaak van alle kwaad zijn." ..Das Einzige, was sich beim Thea ter gern herablasst ist der Vor- hang." ..Elke overschatting beteekent de onderschatting der anderen". ..Het is moeilijk, bij 't theater zijn naasten lief te hebben als 7. ij zich zelf". OORLOGJE SPELEN. De „Daily Express" en de Stan dard" deelen mede, dat de manoeu vres van de Engelsche vloot voor 1906 gebaseerd zullen worden op een ge heel nieuw beginsel. De Japansche vloot zal in theorie deel uitmaken van het programma. Gesteld zal wor den, dat de internationale betrekkin gen gespannen zijn, dat de Engelsche en Japansche vloten alle zeeën moe ten bewaken, voorts, dat de oorlog zal worden verklaard en de reserve- divisies zullen gemobiliseerd worden. EEN GOEDKOOPE IJSKAST. Uit Emden wordt aan de „Frankf. Ztg." geschreven, dat in de nabijheid de gemetselde ijskelder of liever ijs- toren van den prins van In- en Knyp- hausen leeg staat, omdat een eenvou diger middel in de laatste jaren wordt toegepast. Men graaft een kuil en bekleedt dien dik met blade ren. Wanneer dan 's winters zich daarin ijs heeft gevormd, wordt daarover weder een dikke laag bla deren gestort, en zoo verrijst allengs een heuveltje van ijs, omhuld door bladeren. Daaruit haalt men dan het ijs naar gelang van de behoefte, en heeft zelfs in de warmste zomers voorraad gehad. Uit de Arbeiderswereld STAKING. Op het stoomschip „Vlugt", van Archangel gekomen met een lading balken, is Maandag een staking uit- gebrogen. nadat reeds drie dagen het lossen aan den gang was. Een geschil over de betaling van het losloon is de oorzaak dezer sta king. Gemengd Nieuws DB GRAVIN VAN MONTIGNOSO. De gravin van Montignoso, de vroe gere kroonprinses van Saksen, heeft hare levensherinneringen te boek ge steld. die onder den titelBekente nissen van een prinses, dezer dagen te Weenen zullen verschijnen. In dat boek beschrijft de gravin on der verdichte namen hare ervarin gen in het ouderlijke huis en aan het Saksische hof tot aan haar heengaan. Zij noemt zichzelf Anastasia. haren gemaal geeft zij den naam van Jo- hann v. Menzelburg en haar broeder Wölfling heet er Karei Jozef in. Ook andere personen ten hove zijn in het verhaal geteekend. maar onder DE VENETIAANSCHE „TRAM". Ook Venetië zal zijn tram krijgen, natuurlijk geen gewone tram, want men weet, dat er in deze stad zoo goed als geen straten zijn, dat er van daar ook geen verkeer per as bestaat on dat de plaats van rijtuigen vervuld w ordt door gondels. Tot dusverre wa ren de Venetianen zeer conservatief. Wel ziet men nu en dan eens een mo torboot op de kanalen, maar verreweg de meerderheid van de gondels wordt op de ouderwetsche manier geroeid, maar daarin zal nu ook verandering komen, want met Januari wordt een motorbootdienst ingevoerd van het spoorwegstation naar het hoofdpost kantoor en het voornemen bestaat om weldra nog meer van dergelijke dien sten in te voeren. Toch behoeven de gondeliers voorloopig nog niet te vree zen, dat zij door de machine geheel verdrongen zullen worden, want de meeste kanalen zijn slechts een halve meter diep en kunnen daardoor niet door motorbooten bevaren worden. BITTERE IRONIE. Een oude heer te Jena, die even als vele anderen een gerechtvaar digde vrees heeft voor de talrijke an- hoilen. welke de monsters van onzen tijd aanrichten, steekt telkens als hij oen wandeling in de schoone en vroe ger veilige omstreken gaat doen. een VOETBAL IN ENGELAND. De Engelsche correspondent van 't Hbld schrijft over voetbal in Enge land De vraag heeft zich hier. gelijk ook zeker wel in andere landen, vaak voorgedaan of en in hoeverre de phy- sieke ontwikkeling speciaal wat de lengte betreft van een voetbal elftal invloed heeft op de kracht van zulk een combinatie. Men wil nu een misschien niet zeer doorslaande, maar in elk geval wel interessante proef nemen en een elftal van erkend- kleine eerste klasse-voetballers tegen hun lange collega's doen uitkomen. Wanneer die curieuse wedstrijd waarvoor de deelnemers al gekozen zijn zal plaats vinden, is nog niet bekend. Het zal in elk geval wel niet vóór het einde van het seizoen we zen. Ik zelf zou. als ik uit al het le vens voetbalmateriaal ter wereld een ideaal-elftal bij elkaar mocht zoe ken. voor mijn doelverdediger den 1 angsten, tevens vlugsten kerel kie zen. die er te krijgen was. Mijn backs zocht ik uit wat wij onder ..pootelingen" verstaan, hoe langoren zwaarder hoe liever, mits hun ge wicht niet aan hun snelheid nadeel toebracht. Mijn middenlinie zou uit drie matig-lange. maar vooral taaie spelers bestaan. Voor mijn rechts en links binnen vóór koos ik er twee van dezelfde soort, voor mijn vleugel mannen twee kleine mannekens, vlug als 't water en middel-voor plaatste ik als seinmast voor het gensche elf tal. een langen, mageren baas, dr'e, evenals de doelverdediger, met zijn extremiteiten, d. w. z. met zijnbeenen en zijn hoofd, een flinke oppervlakte van de doelruimte kan bestrijken. Men ziet. ik houd het voorname lijk met de langen en het is mijn vaste overtuiging, dat de Londensche eerste klassers ..Woolwich Arsenal" langzaam maar zeker naar het on dereind van de lijst zakken, omdat hun spelers in doorsneê veel te klein veel te licht zijn. Ik heb ze nu Za terdag weer op hun eigen terrein zien verliezen tegen Everton". dat nu heelemaal niet zulk een onover winnelijk elftal is, maar uit flinke, lange kerels bestaat, behalve het komt toevallig met mijn ..ideaal" overeen, zie ik de rechts en links buitenvoor, Sharp en Hardman. dte beneden gemiddelde lengte zijn. De kleine mannetjes van ..Wool wich Arsenal", al spelen ze ook met nog zooveel vuur en nog zoo indivi- dueel-verdienstelijk. ze kunnen van wege hun kleinheid het veld nietbe- heerschen en zoo gaat ook hun bij wijlen zoo verdienstelijk samenspel op den duur verloren. GOUDADERS ONTDEKT. Ghileensche goudzoekers hebben, vol gens een telegram uit New-York, rij ke goudaders ontdekt Ln de buurt.van de straat van Magellaan. dus bij Vuurland', waar ook op Argentijnse!) gebied goudwasscberijen zijn. HET VAT1CAAN OP EEN TENTOONSTELLING. Op de tentoonstelling te Milaan zal ook het Vaticaan vertegenwoordigd zijn en wel in de historische afdee- ling van het verkeerswezen. Het pu bliek zal de gouden staatsiekoets kun nen bewonderen, waarin de pausen tot het jaar 187Ö mee naar den kerk dienst reden. Tevens wordt de lucht ballon tentoongesteld, die op den kroningsdag van Napoleon 1 in Pa rijs wei-d opgelaten om Pius VI te verwittigen van de groote gebeurte nis. De ballon viel zoo vertelt men in het Vaticaan na een reis van 15 uur bij Bracciano in de nabijheid van Rome neer en was dte eenige bal lon. die toen bestond. Ze bestond uit bewast linnen met zijde overtrokken, dat nu natuurlijk reeds geheel ver teerd is. Toch blijft de ballon een historische merkwaardigheid EIGENAARDIG BIJGELOOF. Hoe diep het bijgeloof in menige streek van Duitschland nog heerscht, bewijst het volgende staaltje, dat iemand in de Frk. Ztg." vertelt Ik zat in een wachtkamer tweede klasse aan het station te Breslaw en onderhield mij met een blijkbaar tot den goeden stand" belioorende jon ge dame. Even voor de aankomst van den trein naar Berlijn merkte de jon ge dame in mijn reiskoffertje eenige broodjes op. Ze vroeg me. bijna smeekend, haar iets van het brood te geven. Ik stelde haar mijn proviand geheel ter beschik king. maar dit weigerde zij beslist. Neen. een klein stukje maar Ik bood haar een broodje aan. Maar ook dat wilde zij niet. Een brokje maar. smeekte zij. Verbaasd deed ik wat zij verlangde. en ik was nog meer verwonderd, toen ik zag dat zij het stukje in haarpor- temonnaie stopte. Vóór dat ik kon vragen, wat dat beduidde, werd mijn trein afgeroepen. Het toeval wilde echter, dat. ik de zelfde dame later ontmoette. Natuur lijk dacht ik dadelijk aan het gebeur de. Ja. weet u, antwoordde zij ver leden, ik had toen een proces, en. als DF, LESSEN DER HISTORIE. Wanneer men de tegenwoordig uit Rusland tot ons komende berichten leest, denkt men onwillekeurig aan hetgeen Jorissen in zijn ..Historische Studiën" schrijft over den val van het Fransche koningshuis in 1848. waaraan het volgende is ontleend ..Het was de avoncl van 23 Februa ri. Parijs was geïllumineerd. Over de straten en pleinen stroomde een op gewonden menigte, vol blijdschap over de behaalde zegepraal. Guizot de gehate minister, was gevallen, en de kieshervorniing, die gister en lie den de hoofdstad van Frankrijk in spanning en angst voor een strijd had gebracht, was toegezegd. Louis Philippe had toegegeven. Geheel Pa rijs juichte en illumineerde de vrees was geweken, omdat de botsing ten einde was. Linietroepen en nationale gardes verbroederden zich met het volk, dat juichende in groote. dichte groepen langs de boulevards en plei nen trok. om langzamerhand uiteen te gaan. De tweedaagsche worsteling was met de overwinning der hervor mingspartij- geëindigd de monarchie was behouden. ..Zoo scheen hetmaar na weini ge oogenblikken bleek het anders. ..Een vol'ksdrom trok de Place de la Concorde over naar het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Als on weerstaanbaar werd de menigte ge trokken naai- de plaats, waar de im populaire Guizot zooveel jaren had gezeteld. Een vijftigtal soldaten hield er de wacht, te weinig om weer stand te bieden, te veel om niet te prikkelen. „Daar viel een schot, en oogenblik- kelijk loste de wacht, meenende_aan- gevallen te worden, haar geweren op de menigte. Dooden en gewonden stortten neereen o ogenblik van naamlooze verwarring volgde, waar op onmiddellijk uit duizenden mon den de kreet„verraad, te wapen 1" weerklonk. Dat schot besliste over de Juli-mon archie'1) Zoo ziet men, hoe dikwijls op zich zelf nietige gebeurtenissen over het lot van een rijk beslissen Frankrijk kan Rusland ten voorbeeld strekken en de Tsaar zal dezer dagen wel eens zich-zelven vergelijken met Lodewijk den Zestiende of Louis Philippe. hebben voor de ultra-moderne vre- desidee, dat alle dokters ter wereld zich zullen verbinden, in een oorlog geen medische hulp te verieenen. Er zouden geen uitzonderingen ge maakt mogen worden, en een dokter, die het hart had wèl hulp te bieden aan de slachtoffers van een oorlog, zou zonder genade moeten worden ge straft met levenslange narcose. UIT ZUID-AFRIKA. Ds. Geidenhuys is NedJerd. Geref. predikant te Boelawajo. Zijn werk kring strekt zich uit over 1000 mijlen tot in Barotseland, 300 mijlen ten noorden van den Victoria-waterval. Overal wonen er Afrikaanders en die zijn zonder kerken en scholen. De meesten zijn verarmd, eerst door de runderpest en later door de kustkoorts en nu zwerven zij rond als transport- rijders jagers en net waai- ze "n le- vensbesiaan kunnen vinden. Waar de regeering nog ondersteuning geeft aan de school is 't op voorwaarde dat er geen Hollandsch zal geleerd worden. Erger kan 't niet zegt ..Ons Land". Het Hollandsch wordt in Rhodesie dus van de school gebannenzoodra er les in gegeven wordt, geen subsidie van de regeering. „Maar over Rhodesie wappert toch de Britsche vlag, het teeken van ge lijke rechten dus ook taalrechten voor iedereen." „Ons Land" vindt, dat Engeland de regeering Rhodesie tot zijn plicht moet dwingen. EEN OUD HANDSCHRIFT. De conservatoren van de beroemde bibliotheek van Gray's Inn te Londen hebben een hevigen schrik gehad. Dezer diagen werd het kisje, waarin een handschrift van het geschrift Su- per Cantica Canticorum van den ;n de 17de eeuw geboren theoloog Bed a bewaard werd, leeg gevonden. Het handschrift is een folio-manuscript uit de 13de eeuw. en bestaat uit 184 j prachtige bladen op perkament. Hel j was het laatst geweest op een archa- j eologische tentoonstelling en toen het daarna terugkwam zorgvuldig wegge- sloten. Men meende wel, dat de dief er niets aan kon hebben, aangezien er zooveel bekendheid aan den diefstal werd gegeven, dat geen kenner dit, kostbare stuk onder de oogen kon krijgen zonder terstond te weten, da.t i liet 't gestolen handschrift was. Intus-1 schen weert men hoe het met den Frans j Hals uit het Mauri tshuis ging. Toch hebben ditmaal de dieven ver- moedelijk ingezien, dat zij van liun bezit geen voordeel zonden kunnen i hebben het handschrift <s, in een krant gewikkeld teruggevonden op een aanbouw v-an de bibliotheek achter een houten schutting. EEN LATIJN-QUAESTIE. De Berlijnsche geleerden hebben ai een eeuw lang gespot over het Latijn- scbe opschrift boven hun koninklijke I bibliotheek nutrimentum spiritus, j ..voedsel des geestes". of in eenooïij-. ker lezing spiritus is een voedings- middel". Tn elk geval was men het er over eens, dat het barbaarsch La- tijïi was. op een goeden dag uitge- broed in het brein van Frederik den j Groote. Tot nu Adolf Harnack, de j nieuwe directeur-generaal van de bi- bliotheek. den koning in zijn eer is komen herstellen. Hij heeft oen voor ganger gehad en wel, naar Harnack laat uitkomen, geen slecht Latinist, j namelijk den ouden Rufinus (400 n. j Chr.ï, die in de vertaling van deho-j maliën van Origenes de nutriment,a I spiritus" opsomt. Hij zegt namelijk i Nutriments spiritus sunt divma iec- i tio, orationes assiduae. sermo doctri- nae. (d. i. Het heerlijk voedsel des j ereestes bestaat uitlezen, naarstige j beoefening der welsprekendheid en 1 het houden van geleerde gesprekken.) j Officieele berichten DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van 1 >aarkm brengen ingevolge art37der wet van 28 Juni 1881 (Stbl. No. 97), zooals zij gewijzigd is bij de wet van 12 October 1904 (Stbl. No. 230), ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van E. B. van Dijk om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van alcoholhou- deniden drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het beneden voorhuis van het perceel aan de Riviervischmarkt No. 17. Haarlem, 18 November 1905. Burg. en Wet-h. voornoemd, BOREEL. De Secretaris. PIJNACKER. VERLOF DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ingevolge art 37 der wet van 28 Juni 1881 (Stbl. No. 97), zooals zij gewijzigd is bij de wet van 12 October 1904 (Stbl. No. 230), ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van de Haarlem- soiie Jongelings-Vereeniging Pred. 12la om verlof, ingevolge art. 34 dier wet. tot het verkoopen van uit sluitend alcoholvrijen drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop in de bovenzaal, de kleine benedenzaal en de groote zaal van liet perceel aan de Lange Margarethastraat No. 13 Haarlem, 18 November 1905. Burg. en Wet-h. voornoemd, BOREEL. De Secretaris. PIJNACKER. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cents per regel. Voor de Rijken. Voor de Armen. De Pink Pillen zijn het ge neesmiddel dat in alle klassen goed staat aangeschreven. Zij genezen evengoed cle rijken als de armen. Zij lijden aan de zelfde ziekten. Rijken en armen hebben arm bloed. Het arme bloed veroorzaakt bloedarmoe de. bleekzucht .bleeke kleuren, algemeene zwakte, slechte maag. Het bloed door de ziek ten die het veroorzaakt arm ge worden, verhindert de rijke van de genoegens des levens te pro- fiteeren, verhindert de arme te werken en genoeg te verdienen om met lust te leven. De Pink Pillen geven bloed bij iedere dosis, versterken de zenuwen» geven krachten, eet lust, gezonde kleuren, goede spijsvertering. Mej. L. de Koning, Warmoe- zierstraat 59, 9 te Rotterdam leed sedert 5 jaar aan bloedar moede en zenuwen in de hoog ste graadi, gepaard gaande met hartkloppingen en maagkram pen. Veel over de Pink Pillen hoorende spreken, is zij tot het gebruik er van over gegaan, met het gelukkig gevolg dat zij er geheel door hersteld is ge worden. Al hare kennissen, zoo zegt zij, staan verbaasd over de uitwerking die deze pillen op haar gestel gehad hebben, en machtigt ons deze verklaring te' publiceeren. Prijs 1.75 de doos, ƒ9.per 6 doozen, verkrijgbaar bij Sna- bilié Steiger 27. Rotterdam, hoofddepóthouder voor Neder-i land en Apotheken. Franco toe zending tegen postwissel. VERLOF D RAN KV ET. Burgemeester en Wethouders v u Haarlem, brengen ingevolge art. 37 der wet van 28 Juni 1881 (St.bL No. 97), zooals zij gewijzigd is bij de wet van 12 October 1904 (St.bl. No. 230). ter openbare kennis, dat is inge komen een verzoekschift van P. W. L. Cassée, om verlof inge volge art. 34 dier wet, tot het verkoo pen van alcoholhoudenden drank, an deren dan sterken drank en uitslui tend alcoholvrijen drank, voor gebruik ten* plaatse van verkoop in de gelag kamer, den tuin, de bovenvoor- enbo- venachterzaal en het zaaltje gelegen tusschen beide genoemde zalen, van het perceel aan de Smedestraat No. 43. Haarlem, 20 November 1905. Burgemeester en Wethouders voor noemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Millioen stuks Doering's Ze8p met den Uil zijn tot einde December 1904 verzonden Geen andere Toiletzeep beeft zulk een succes. Dit gebruik ia bet beste bewijs voor de goede en zorgvuldige afwerking van bet fabri kaat. Men wijze minderwaardige na maaksels af en verlango slechts Doering's Zeep met den Uil, die voor den prijs van 25 cent per stuk overal te krijgen ia. In elegante 8t. Nicolaas-Cartons zonder prijs verbooging. Stoomvaartberichten ZWITSERLAND. Dr. A. Heim, te 01 ten, med'cus, sociaal-democraat en hartstochtelijk anti-mUitairist. heeft in de Neue Frete Zeitung, een te Olten verschijnend sociaal-democratisch blad, een gloed nieuw plan ontwikkeld. Hij betoogt, dat de oorlogen onmogelijk zouden worden, indien alle dokters weiger den dienst te doen in de legers. En hij wenscht het dien kant uit te stu ren. Hij wil propaganda gemaakt DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, brengen ingevolge art. 37 der wet van 28 Juni 1881 (St.bl. No. 97), zooals zij gewijzigd is bij de wet van 12 October 1904 (Stbl. No. 230). ter openbare kennis, dat is inge komen een verzoekschift van Wed. H. Blaauw. geboren Huizinga. om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het. verkoopen van uitsluitend al coholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel aan de Nassaustraat No. 22. Haarlem, 20 November 1905. Burgemeester en Wethouders voor noemd. BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Het stoomschip Gedé, van Rotter dam naar Java, vertrok 20 Nov. van Perim. Het stoomschip Sindoro. van Rot terdam naar Java. passeerde 19 Nov. Gibraltar. Het stoomschip Ardjoeno. a an Java naar Rotterdam, vertrok 20 Nov. van Port-Said. Het stoomschip Bogor, van Java naar Rotterdam, vertrok 19 Nov. a an Marseille. Het stoomschip Oranje, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 19 Nov. te Southampton. Het stoomschip Koning Willem 1, van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 18 Nov. te Genua. Het stoomschip Koning Willem III, van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 18 Nov. Point de Galle. Het stoomschip Prins Willem I ar riveerde 18 Nov. van Amsterdam te Paramaribo. Het stoomschip Prins Willem II vertrok 20 Nov. van Paramaribo naar Amsterdam, Het stoomschip Amstefldijk vertrok 10 Nov. voorin, van Rotterdam naar Newport News. Het stoomschip Statendam, van Rot terdam naair New-York, vertrok 19 Nov. voorm. van Rotterdam eai nam. 5 u. 15 m. van Boulogne s/M.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6