Kwartjes-Advertentiën één Kwartje???? m Haarlem's Dagblad NIEUWS- ett ADVERTENTIEBLAD, van HAARLEM'S DAGBLAD. Bureau: Gr. Houtstraat 55. 23e Jaargang- No. 6874 eiagef'';ka, beiaaive 0$ 5ton= em (PeeeM&s®», DONDERDAG 23 NOVEMBER 1905 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN n S.0E MAANDEN'. Yqor Haarlem c 1.20 Voör de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei gemeente) t k 1.30 iVanv. -^ oer post doos Nederland 1.66 Afzonderlijke nummers 0.02% Ge'fllustreerd Zondagsblad, voos Haarlem Q.37% K de omstreken en franco per post G.45 HJitgive der VenBOotseggap Lofiim Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM AD VERTENTIËN: Van i—5 regels 50 Cts..- iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel Oroote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor. 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. communaal Teiefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Parlementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAG BE Co., JOHN F.L JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. AGENDA Donderdag 23 November. De Kroon Ned. Zionistenbond, aid. HaarlemOpenbare Vergadering, 8 uur. Bovenzaal De Kroon Lecture by the Rev. J. Irwin Brown An Irish man's Difficulties in Speaking Dutch, 8 o'clock. Brongebouw R. K. Tooneelvereeni- ging „Liefde voor de Kunst" Uit voering, 8 uur. Groote Kerk Haari. Jongel Vereen. Pred. 12 la Openbare vergadering 8 uur. Vergadering Rem. Gemeente. Vergadering Ghr. Nat. Werkmans bond. OM ONS HEEN clxjii. HET LUTHERSCHE WEESHUIS. Langzaam maai- zeker gaat de „verwinkeling" van perceelen in 't midden van de stad haar gang. De Groote Houtstraat van de Groote Markt tot 't Ver wuift heeft nog maar twee woonhuizen, die van de heeren P. Dyserinck en Mr. H. Ensahedé en in de tweede Groote Houtstraat, van 't Verwulft naar de Houtpoort, komt geen woonhuis meer onder den ha mei-, of "t verandert van bestemming Een curiosum is in dat opzicht het perceel naast de firma Leupen. Vroe ger was dat een filiaal van een ijzer handel, dus een winkel, daarna een woonhuis, nu is 't opnieuw een win kel geworden. En niet alleen in deze straat, ook elders doet zich hetzelfde verschijnsel voor. Zelfs op de Ged. Oude Gracht wordt af en toe een woon- in een winkelhuis omgetooverd. Nu is er weer een groot perceel in andere handen overgegaan, dat zeker een andere bestemming zal krijgen, 'al staat op dit oogenbük nog niet vast welke. Ik bedoel het Lutherscihe Weeshuis, dat, zooals in dit blad ver meld weid, aan een combinatie van vier personen uit de hand is verkocht. Het is tevens een armenhuis en het Haar!emsoh Jaarboekje vermeldt er van „In dit gesticht dat in 1738 door de Evang. Lutih. Gemeente werd op gericht, worden opgenomen weezen, wier ouders gedurende de laatste vier jaren lidmaten der gemeente geweest zijn en, onder dezelfde voorwaarde, onvermogende lieden van 60 jaar enz. Het zal wel een vergissing zijn, dat de ouders van deze 60-jarige men- schen de laatste 4 jaar leden dei- ge meente moeten zijn geweest. In de meeste gevallen zou die voorwaarde moeilijk te vervullen zijn. Verder neemt de stichting bestede lingen van andere Frotestantsche kerkgenootschappen op, tegen beta ling van 200.'s jaars. Feitelijk behoort deze stichting, daar zij nog geen twee eeuwen oud is, tot de jongste van dezen aard m de gemeente. Toch is hare vestiging lang genoeg geleden, om ons een kijkje te geven in eigenaardige op vattingen. De aanleiding tot de op richting was een voorstel van de twee predikanten :der gemeente uit die (dagen, Ds. J. C. Schonenberg en Ds. J. de Wijs. „Vernemende dat het tijdlijk ver- mogen der Kerke gedurende hun- „nen Dienst, merkelijk was aange „groeit, was door Beijde, zonder „eenige Twïjffelmaking geoordeelt, „dat alle aardse Inkomsten nooit „beeter konden besteed worden, dan „om den aanwas van de Ledematen „dezer Kerk te bevorderen, 't welk „Huns bedunkens best geschieden zou „door de onderhouding van eigen „Weezen en Armen". Eigenaardig in ons oog is die mo- tiveering, maar de Kerkeraad zag daarin blijkbaar niets vreemds. De notulen vermelden daarover namelijk het volgende„Zo heeft dezelve (de „Kerkeraad) met eenparig en het „grootste Genoegen dit Concept der „Heeren Predicanten omhelst en be- „sloten de Weezen én Armen, so ver „hun vermogen strekke, te voeden en „te onderhouden." I Daarop werd een College van Re genten en Regentessen benoemd dat zijn eerste vergadering hield op 4 Nov. 1738 en zich dadelijk bezig hield met de verstandelijke ontwikkeling der weezen. Met den schoolmeester Waarnaar werd geaccordeerd, dat hij „sa! ontvangen voor een die leesten „schrijft ft. 10 in het vierendeel Jaar „en voor een, die alleen leest 15 st. ,.in T vierendeel Jaar, nemende dit „aecoord sijn begin niet den lOden ..November 1738."' Er werd dus wel haast met het werk gemaakt, al vond men het dan ook blijkbaar niet noodig dat iedere Lu- tlliersche wees kon schrijven. Na de zorg voor verstandelijke ontwikke ling, hoe gering ook, kwam die voor instandhouding van 't lichaam. Niet zonder verbazing lezen we, (dat den j 11 den Nov. de weezen bij den binnen- vader en moeder werden besteed. De- zen zouden twaalf stuivers 's weeks voor ieder kind ontvangen en voorts vijf lange tarwebrooden en twee lange roggebrooden. Daar moesten ze het maar mee doen. Vervolgens werd er een kleermaker voor het gesticht benoemd, een schoenmaker, een chi- rurgijn en een smid. Bovendien richt- te men een eigen bakkerij op en met waardeering vermeldt Allan, aan wien wij deze bijzonderheden ontlee- nen, dat het bestuur zich ook moeite gaf om de weezen aan een behoorlij k i bestaan te 'helpen. De eerste voorbeelden daarvan vindt men in de notulen van 18 No vember 1738, toen de wees Urbanus Steenkist bij een baas in dienst trad tegen een weekloon van 23 stuivers en vrij vuur en in die van 21 April 1739, toen een andere weesjongen in de leer ging bij den meester glazen maker Daniel Swaen, die toen als glazenmaker van 't gesticht werd aangenomen. Eigenaardig is het wel, dat toch die toenmalige Regenten aan het gesticht een niet al te groote uibreiding wenschten te geven. Een jaar na de oprichting berichtten Regenten van hei Aalmoezeniershuis, dat B. enW. gelast hadden, dat de personen van den Lutherschen Godsdienst, die in dat huis verpleegd werden, voortaan in de Luthersche stichting zelve moesten worden verpleegd. Een be sluit, dat nog al vow de (hand lag, maar bij Regenten van die stichting volstrekt niet in goede aarde viel. Zij beoogden, dat hunne financiën maar beperkt waren en zij 'dus niet konden opnemen personen, (die tijdens de oprichting van hunne instelling in andere gestichten werden verpleegd. Deze wel ietwat spitsvondige redenee ring vond toch ingang, zoodot Re genten van de opneming der Luther sche verpleegden van het Aalmoeze niershuis werden ontslagen. Voor dien tijd had het gebouw, dat toen evenwel minder uitgebreid was, toebehoord aan paters Jezuïten. In 't begin van de achttiende eeuw had de stedelijke regeering aan deze orde verblijf binnen de stad ontzegd, 't Was toen allerminst een periode van j Godsdienstvrijheid, de schout en zijn rakkers, zooaJs de politieagenten des- tijds heetten, kwamen dikwijls zien of er ook verboden Godsdienstoefenin gen werden gehouden en de geeste- lijken waren dan gedwongen te vluchten naar een schuilplaats, die tusscihen de zolders daarvoor getim- merd was. Althans zoo wist men el- i kaai- vroeger te vertellen. Hoe 't ook zij, zooveel is zeker, dat deze geeste- lijken omstreeks het eerste vierdedeel der 18de eeuw wegens het verban- ningsbesluit van de regeering de stad verlieten en dat het gebouw toen kwam in handen van eenige indus- i trieelen, die daarin een fabriek dre- ven, waarvan wordt er niet bij ge zegd. Uit hunne handen ging het ten slotte aan de Luthersche Gemeente over. De gunstige toestand van de finan- i cien, die de beide predikanten in 1738 aanleiding gaf tot het doen van hun voorstel, is niet altijd zoo gebleven, In den Franschen tijd, het begin van de negentiende eeuw, moest het gesticht van gemeentewege worden ondersteund en werden alle vergade ringen van Regenten bijgewoond door twee leden van de toenmaals bestaande Commissie van Toezicht en Superintendence, die volgens hunne instructie voor de financieel» belangen van het gesticht moesten waken. Binnen enkele maanden gaan nu de verpleegden over naar 't nieuwe gesticht, dat gebouwd wórdt bij den Wagenweg, op het terrein van 't vroegere buiten van mevrouw Visser van Hazerswoude. In Allan's werk zegt de heer Bruinwold Riedel van 't gebouw aan de Ged. Oude Gracht „Het is oud, vervallen en onregelma tig. Uit- en inwendig ziet het er som ber uit. Ook de ruimte laat veel te wenschen over," enz. Dit zal dan ook wel de oorzaak geweest zijn, waarom Regenten, toen aan de gemeente het vruchtgebruik vau een belangrijk legaat van den lieer de Koning ten deel viel, besloten hebben, het oude gebouw van de hand te doen en de verpleegden in een nieuw over te brengen. Op dit oogenblik zijn de moeilijk heden uit den Franschen tijd verge ten- Het kapitaal van de stichting staat op 't grootboek, het aantal ver pleegden is op dit "bogenblik dertig, vijftien bejaarde lieden en vijftien weezen. Wanneer dezen het nieuwe gestic ht zullen bet rekken, is nog niet zeker. Zoodra het gebouw gereed is, zal er wel geen bezwaar tegen be staan om over de indeeling nadere bijzonderheden te geven. Ieder die in den Hout wandelt za.1 hebben opge merkt, dat de bouw, onder toezicht van den heer J. A. G. van der Steur, reeds ver gevorderd is. J. C. P. I tigden de oogen niet kunnen slu1- ten voor het feit, dat de val van graaf Witte een reactie zou kunnen teweeg brengen, die misschien dere- j volutie door een tegen-revolutie zou trachten te overwinnen. Daarvan zou j liet onvermijdelijk gevolg een bur- geroorlog zijn. die vreeselijke ellen- de zou brengen over duizenden en bovenal over de bezittende klassen. En daarom vooral werd door velen besloten graaf Witte's partij te kie- zen. Hem zal het hierdoor mogelijk 1 worden rust en orde te herstellen - de onmisbare voorwaarde voor alle hervorming. Ook de arbeiders begin nen dat te begrijpen, en vandaar de aflasting der staking, i Uit verschillende plaatsen komen dau ook nu weder kalme berichten. Te Moskou keeren de werklieden in de fabrieken terug. In Lodz is inbij- 1 na alle fabrieken de arbeid hervat. De inrichtingen van onderwijs heb- ben de lessen hervat. De trams rij den weer geregeld. Warschau herkrijgt ook weer een normaal uiterlijk. Alleen is het ge- brek aan steenkolen oorzaak, dat niet alle fabrieken in werking kunnen worden gebracht. WAAROM ZOUDT GIJ DURE ADVERTENTIËN PLAAT SEN, WANNEER GIJ UW DOEL BEREIKEN KUNT MET worden dagelijks.advertentiën van Vraag en Aanbod opgenomen tegen betaling van EEN KW ARTJE voor een advertentie van hoogstens 6 regels, drie maal achtereen TWEE KWARTJES bij vooruitbetaling. Wie personeel zoekt of zij ne diensten wenscht aan te bieden, wie iets wil koopen of verkoopen, huren of verhuren, kan dus voor EEN KWARTJE in HAARLEM'S DAGBLAD terecht. Op onze Kwartjes-Advertentiën komen vele reflectanten en brieven. gen. gesloten tusschen Noorwegen en de zes groote Europeesche mogend heden. Rusland dus inbegrepen. De CHINEESCHE REGEERING eischt van Japan en Rusland een schadevergoeding van 12 millioen dol lars voor de verliezen aan leven en eigendom in Mandsjoerije. Stadsnieuws Buitenlandse!] Overzicht De berichten omtrent DEN TOESTAND IN RUSLAND beginnen nü veel geruststellender te luiden. Graaf Witte begint meer en meer in macht te winnen en schijnt nu van. alle weidenkenden steun te zullen ontvangen. Hij heeft ongetwij feld een harde proef doorstaan, doch Witte's positie is sterker gebleken dan vermoed werd. Ook de besprekingen op hetZemsi- vo's Congres bevestigen, dat in de gematigde liberale kringen hoe lan ger hoe meer de overtuiging veld wint. dat het noodzakelijk is met graaf Witte te gaan samenwerken. Het diepgewortelde wantrouwen in dë regeering is natuurlijk niet in eens uit te roeien, want de herinne ring aan de geweldenarij van Pleh- we, onder welke juist de beschaafde standen het meest te lijden hadden is nog te levendig, maar de libera len moeten erkennen dat de tegen woordige minister-president ernstig toont het plan te hebben NIEUWE WEGEN in te slaan en dat hij dus recht heeft op steun. En het gebeurde van den laatsten tijd moet noodzakelijk tot die samenwerking Leiden. De eerste groote werkstaking heeft niet al leen de regeering gedwongen aan graaf Witte de leiding der zaken 'n handen te geven, ze is ook voor rui mere kringen een ernstige bedreiging. Met schrik bemerkten de gematigde elementen, dat ze door de minach tende afwijzing van de door den Tsaar aangekondigde hervormingen slechts koren op den molen der revo- lutionnairen brachten. Daarbij kwam nog. dat de gema- Te Tiflis heeft de meerderheid der vooruitstrevenden zich tegen de werkstaking verklaard. In Georgië is het rustig. Leden va.11 den stadsraad van Kief willen de regeering verzoe ken. maatregelen te nemen tegen een herhaling van de spoorwegwerksta kingen. UIT ANDERE LANDEN. De FRANSCHE SENAAT I heeft Dinsdag de beide eerste artike len van het ontwerp op de scheiding I van Kerk en Staat aangenomen en i verwierp met 178 tegen 110 stemmen j een voorstel van den senator Lamar- zelle om de tegenwoordige begroo ting van «eredienst te blijven behou den. Dinsdag is grootvorst Nicolaas Mi- chail.owttsj in Kopenhagen geweest Commissie Staalbron. Door den heer F. N. J. Sandber- gen, accountant alhier, is het volgen de schrijven gezonden aan de leden van den Raad Naar mij van welingelichte zijde werd medegedeeld, zal het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van eeDe Commissie voor de Staalbron waarschijnlijk een klei ne meerderheid in den Raad verwer ven. Tevens vernam ik. dat zeer waarschijnlijk door de nieuwe Com missie de hulp van een Amster dam sch accountant zou worden in geroepen. Het is voor de Haarlem - sche accountants niet aangenaam, door een officieel Haarlemsch li chaam op die manier een diskwalifi catie te ontvangen, afgezien nog van de onbillijkheid Haarlemschen inge zetenen. die in de lasten der gemeen te meedragen de lusten, zoo deze er zijn, te onthouden. Het geeft toch den Haarlemschen accountants reeds een onaangenaam gevoel, dat decon- tróle oyer .de gemeentebedrijven aan een Amsterdamseh accountant opge dragen is. Indien U naar aanleiding van dit schrijven meent, een lans te mogen breken voor dë benoeming van een Haarlemsch ingezetene, zoudt U daarmede den Haarlemschen accoun tants in het algemeen, en mij in het bijzonder, zeer verplichten. Aanbesteding Burg. A r m- bestuur. Door het Burgerlijk Armbestuur werd Dinsdagavond in het Stads Ar menhuis aanbesteed de levering van rijst, boter, gort. groene erwten zeep. stroop, manu facturen, stroo enz. Ingeschreven werd als volgt G. v. d. Most van Spijk, roomboter 1.29. margarine ƒ0.79. B. Serné W»n roomboter (1.37. margarine U.80. Fir ma J. v. d. Laan. margarine 0.79. W. II. de Laat. margarine 0.80. H. F. Paulen. ügstroo f35. Th Kolderie. ligstroo f 32 per 1000 KG. P. v. Hemert. groene erwten 12, f 11.75 en f 11.50. rijst f 16. f 18. f 17 en 1 f 19.25. stroop 0.19, groene zeep 0.19 en f 0.14 1/2. patentolie 0.25. gort f9.90 f8.90 en f8. J. Hofland, margarine f 0.72. rijst f 19.90. lieele gort f 10.75, groene erw ten f 11.25. stroop 0-16. groene zeep f 0.13. patentolie f 0.25 1/2/ D. v. Hemert en Zn. rijst f 13.40. gort f 9.60. groene erwten f 12.90. stroop f 17.90. groene zeep f 13 75. pa- tentolic f 0.26 1/2. J. Kramer, stroop f 0.17. patentolie. f 0.28 1/2. A. Elfers Jr. rijst f 18.50. fl9.60 en f 21.50, gort f 10.90. f 12.75 en f 13.95. margarine f 0.90. 0.81 en ƒ0.72. eroe- ne erwten f 14.60 en f12.35. stroop f0-*?. groene zeep 0.16. patentolie f 0.28 1/2. Voor de manufacturen werd inge schreven door H. ,T. Koehorst. A. v. d. Laan en Co. Gebr. Holt. H. T. Bak en Zn. (allen wollen dekens). J. L. Kors en firma Dahmen, Rotter dam (biljet ongeldig verklaard), die voor elk artikel verschillende prij- zen hadden opgegeven, j Van alle artikelen is de gunning aangehouden. Behalve de firma Dahmen wonen alle inschrijvers alhier. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo-Kerk alhier, ;op Donderdag 23 November 1905, des namiddags van 2 tot 3 uur. door den heer W. Ezerman. KONING HAKON uit naam van den Tsaar geluk te wenschen. Prins Heinrich van Pruisen zal z:ch inschepen op het pantserschip „Braunschweig", dat den nieuwgeko- zen Koning naar Noorwegen zal be geleiden om dezen te Christiania de gclukwenschen te brengen van den Keizer en het Duitsche Rijk. Reuter's Agentschap verneemt, dat de Engelsche Regeering een oorlogs schip naai- Christiania zal zenden om tegenwoordig te zijn bij de aankomst van Koning Hakon. De Parijsche correspondent van de Times werpt het denkbeeld op, om het verdrag, dat Engeland en Frank, rijk in 1855 met Zweden en Noorwe gen aangingen om die vereenigde rij ken te beschermen tegen Rusland te vervangen door een verbond tot hand having van het gebied van Noorwe- Programma j 1. Toccata, J. S. Bach. 2. Koraal Andante. J G. Bastiaans. 3. Sonate No. 2. Ch. Fink. a_ Allegro moderato b. Andante. 1 c. Allegro risoluto. 4. Vorspied zu Parsifal. R. Wagner. 5. AriaRinaldo, Höndel. Gevroren. In clan afgeloopen nacht heeft het wéder flimk gevroren. Nog enkele da gen zóó, en de liefhebbers van schaat senrijden kunnen hun hart weder op halen aan dit gezonde vermaak. Echter teekende de thermometer he den-middag weder enkele graden bo ven het vriespunt. J u b i 1 Woensdag 22 November zal het 12 1/2 jaair geleden zijn. dat de heer J. A.' Bruigom als huisknecht aan het Insti tuut Prins te Haarlem in dienst trad. OVER HOMOEOPATH IE. In eene vergadering, belegd dooi- cle afdeel ing Haarlem an de Nederlami- sche Vereeniging tot Bevordering der Homoeopathic in Nederland, trad gis terenavond voor t*en maar matig be zette zaal in ..De Vereeniging" als spreker op dr. C. A. A. Hoffman, arts te Gouda. Na een kort inleidend woord ving du'. Hoffman zij.11 rede aan met eene algemeen» uiteenzetting van wat on dier het wezen der geneeskunde is te verstaan, ten einde daarna de plaats te bepalen vaat de homoeopathic, Het wezen der geneeskunde is even moeilijk te bepalen als haar doei het genezen van den zieken mensch, ge makkelijk is. De ideale geneesheer moet naar sprekers meening drieërlei zijn, namelijk geneesheer, kunste naar, vertrooster. De Homoeopathische geneeswijze ie voornamelijk oen bepaalde opvatting van de geneesmiddelleer. Een dei- eerste beginselen van die opvatting is, aan het ziekbed voornamelijk die art senijen te gebruiken, wier werking proefondervindelijk op den gezonden mensch gebleken is. Dit beginsel vindt tegenwoordig ook ingang bij de allo pathen, dank zij ook het onderwijs van Prof. Stokvis. Die ondervinding is het resultaat van velerlei proefnemin gen, aanvankelijk op dieren, later op zieke en gezonde menschen genomen. Die op dieren .echter bleken aa* Hahnemann, den grondvester van de homoeopathische geneeswijze, niet. af doende, en die erkenning bracht dei Hom. tot uitgebreide proeven op den gezonden mensch. proeven die eerst veel latei- door de allopathen zijn aan gevangen. In dit opzicht hebben van ouds de onderzoekingen 'door monniken in df groote abdijen verricht, van groote waarde. Hahnemann zeil' heeft in zij* :Reine Artzneimittellehre" de result» ten van proefnemingen met 61 midde len, op gezonde menschen genomen, beschreven. Spreker zette nu de beteekenis van het ..Similia similibus curantier" ongeveer beteekenende dat het genees middel. hetwelk op oen gezonde* mensch ziekteverschijnselen te voor schijn roept, ook moet worden gege ven aan den zieken mensch, wiens ziekte dezeöfde verschijnselen vertoont in den breede uiteen, Dit J>eginse< is eigenlijk de grondslag der Homoeo path,ie in hare toepassing. Zelfs r:: schrijft de-beroemde Prof Bedring Hahnemann's grónasf£?'in£ was, naar onze huidige kennis, lanj niet zoo kwaad. Dr. Hoffman besprak in verbant hiermede de zoogenaamde biologisch» wet van Araudt. ook genaamd die des physische prikkels, waarnaar de I10 moeopathie handelt. Als eigenaardigheden van de ho moeopathische geneesmethode heef men voorts te beschouwen het voor schrijven van een enkelvoudig midde terwijl de allopathen 15 jaar gele den nog tien sterke middelen op ééi recept durf dear zetten - en de hoog* verdunningen der middelen, met wel ke echter de homoeopath ie niet staa: of valt. De werkzaamheid van uitere1 kleine giften wordt thans dan ooi door beroemde mannen erkend, even als het feit, dat Hahnemann dezt eigenschap reeds had gevonden. Spreker verhaalde eenige sterk spre kende genezingen van patiënten, bij wie de allopathische geneeswijze hac gefaald. Ten slotte het feit. dat spr. homoeo paath is. zal hetm niet beletten ti waardeeren wat aliopnth&n of serum therapie-doctoren doen ter genezing van hunne patiënten. Maar als dezt genees-metthoden, jong als ze zijn, we tenschappeüijk mogen heet en, waar oir zou dan de oudere Homoeopathic hel niet zijn Beide methoden allopathie enho moeopathie zegt spreker zijn leer meester na, zijn bestemd om der mensch te helpen. Ook in de toekomst zullen de begrippen zich wijzigen. Hoe durft dan de allopathie der Homoeo pathic verwijten onwetenschappelijk te zijn Spreker eindigde met een gloedvolle peroratie op de Homoeopathische ge neesmethode, eav wekte op tot propa ganda daarvoor, propaganda, die ook door de allopathen op allerlei wijze voor de hunne worden gemaakt. Dr. Mieg sloot met eenige woorden van dank de vergadering. Z a ak-Folmer. De rechtbank zal 7 December a.9. het hooger beroep behandelen in de zaak van Dr. FoQmer, inzake doods-1 aangifte van Mr. N. v. G. Electrise he booglampen. Naar wij vernemen, zullen binnen kort op de terreinen van de Centra-1 le Werkplaats der H. IJ. S. M. elee-1 trische booglampen geplaatst worden, hetgeen een heele verbetering zal worden. Een legaat. Mej. Pareau. alhier overleden, ver maakte f 10.000 aan de Ned. Herv. ge meente fe Anna Paulowna 'N.H.V

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1