Uit de Omstreken In de Maandagavond ji. gehouden vergadering der Kamer van Arbeid voor de Drukkersbedrijven werd be sloten de dagbladen te verzoeken bet volgende op te nemen, waarvoor bij voorbaat onze dank wordt betuigd. De Secretaris, J. GERRITSZ. Den 2en October riep de drukkers gezel De Te 11 o, voorbeen werkzaam bij de firma Gobrs. De Waard detus- ecbenkomst der Kamer in tot bet ver krijgen van een getuigschrift. Over eenkomstig Art. 24, 1ste al. der Wet •p de Kamer v. Arbeid bracbt het bestuur onzer Kamer aan de firma De Waard het verzoek over. Hierop werd 6 October door den heer J. W. de Waard weigerend geantwoord. In de ledenvergadering onzer Ka mer van 9 October j-1. werd, daar met algerneene stemmen geoordeeld werd, dat 't billijk was, dat een getuig schrift, hoe dan ook luidend, werd uitgereikt, besloten tot het instellen van een Verzoeningsraad. Deze Verzoeningsraad bracht aan de Kamer het volgende verslag uit Nog den avond zijner benoeming besloot de Verzoeningsraad aan den heer J. W. de Waard te verzoeken hem op Vrijdag 13 October te willen ontvangen. De heer De Waard zond echter een weigerend antwoord' te vens mededeelend, dat hij wel gezind was aan dengeen, die inlichtingen omtrent De Tello wenschto {n te win nen. die mondeling te willen ver strekken. In zijn vergadering van 19 October besloot de Verzoeningsraad met. du antwoord geen genoegen te kunnen nemen, daar het praktisch voor De Tello van nul en geenerlei waarde zou zijn, omdat hij hoogstwaarschijnlijk geen werk in onze gemeente, maar buiten Haarlem zal moeten verkrij gen Dientengevolge werd don lieer De Waard verzocht den Verzoenings raad te willen ontvangen en aan de zen mondeling de getuigen te wil len verstrekken. Maar ook hiertoe was de heer De Waard niet te be wegen. Deze weigering van den heer De Waard werd in de vergadering van 30 October besproken. Wegens de on welwillendheid van den heer De Waard kon de Raad dus n»et ver der handelen. Daarom werd besloten aan den drukkersgezel De Tello te berichten, dat de tusschenkomst. van den Verzoeningsraad niet het ge- wenschte gevolg heeft gehad en te vens tot publicatie van de pogingen van den Verzoeningsraad. De. Verzoe ningsraad wenscht hieraam nog als zijn meening toe te voegen, dat De Tello niet ontslagen is wegens onbe kwaamheid of oneerlijkheid 'n znjn werk, doch dal er vea-band moet wor den gezocht tusschen zijn ontslag en de adressen door de afdeelingen van den Algem. Ned. Typografen-Bond in verschillende gemeenten tot de Ge meenteTaden gericht in 'zake het druk ken van gemeentelijk drukwerk door de firma De Waard. In het bijzonder wijt de beer De Waard het aan De Tello. dat "het drukwerk (fier gemeen te Deventer hem ontnomen is. Intus- schen kan dit moeilijk aan De Tello geweten worden, daar de heer De Waard door B. en W. der gemeente Deventer gewaarschuwd was, dat hij de bestekbepalingen overtrad en daar in binnen zekeren termijn verande ring moest brengen. Helaas werd door den heer De Waard binnen den gestelden termijn aan deze waar schuwing geen gevolg gegeven en daarom hem het gemeentelijk druk werk van Deventer ontnomen. Namens den Verzoeningsraad w. g. J. JOOSTEN. Voorz. w. g. J. GERRITSZ, Secr. J u b i 1 A. C. de Koek. Men scbri\f* .335 lieden herdacht de heer A. C. de Koek, zijn 25-jarig jubileum, als se cretaris van dé Winkel vereeniging Eigen Hulp, alhier. Met onverdroten ijver, heeft hij de belangen der Ver eeniging en haren leden behartigd, en heeft de voldoening, dat hij de Vereeniging van een jong teerplant- tje. heeft helpen opgroeien tot een krachtigen, stevigen boom. Het winkelbestuur meende dien dag niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan, en heeft Dinsdagavond, in eene gecombineerde vergadering met het districtsbe-stuur. den jubila ris gehuldigd, onder aanbieding van een souvenir, terwijl het districtsbe- stuur niet achterbleef. Na afloop der vergadering bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen waarbij menig woord van waardee ring werd gesproken, voor den ar beid door den beer De Koek in zijn functie, in die 25 jaren verricht. „Weten en Werken". De eerste voordracht zal gehouden worden door don heer J. B. A. Saeijs. op Maandag 11 Dec. e.k. Concert Mej. Joh. Cambier van Nooten en Ary Bolinfante. Naar aanleiding van dit concert den 25sten a.s. te geven in ,,De Kroon", schrijft men ons liet volgende Over een optreden van mej. C. van Nooten te HilversumMej. C. v. N. heeft een stem zoo helder als ean glas- toon en bovendien zeer omvangrijk bijzonder laat zij het gevoel spreken en paart aan een juiste accenteering een onberispelijke voordracht. Het „Weekblad voor Muziek" schrijft: Mej. C. v. N. verwierf met haar stemmiddeüen 011 voordracht spoedig den bijval der toehoorders, zoodat we baar gaarne zullen terugzien. Over den heer Belinfaivte schrijft Dan. de Lange in het „Nieuws van den Dag In al deze werken kon men degroo- te technische ontwikkeling en niet minder het degelijke, muzikale talent van den speler bewonderen. Het meest op den voorgrond traden die schoone hoedanigheden in Bralims' ..Ballade' en in Chopin's „Nocturne". De ge- heele voordracht vaar den pianist neemt een hoog standpunt in. Prijsuitdeel'ng. A. 9. Dinsdag 28 dezer, zal, naar wij vernemen, de uitdeeling plaats hebben van de prijzen behaald bij den gehouden schietwedstrijd op buks en cylindergeweer uitgeschreven door de Scherpschuttersrereeniging „Haar. lem". De Sabijnsche Maagdenroof. Mijn schrijft ons: Vrijdag 24 November as. speelt net gezelschap van bet Grand Tbéater te Amsterdam, directie: S. Frank, bet bekende blijspel van Franz en Paul von Schönthan De Sabijnsche Maag denroof. Op den titel af te gaan zou men denken gruwelen te zien, zooals op heden Rusland te aanschouwen geeft, maar stel u gerust van Maagdenroof geen sprake het is een heel on schuldig blijspel, vol geest en humor, dat men vol vertrouwen met vrouw en dochters zien kan. Een professor heeft in zijn jeugd een stuk geschreven: „De Sabijnsche Maagdenroof" op later leeftijd komt hij toevallig met een provinciaal too- neeldirecteur in aanraking, die hem de opvoering van 'het stuk als het ware afdwingt. Het stuk valt als een baksteen en daardoor ontstaan met vrouw, dochters en schoonzoon de koddigste verwikkelingen. De professor wordt gespeeld door J. Grootveld, en de théaterdirecteur door G. Pilger, beiden overbekend door de revue „De Doofpot". Wie hartelijk wil lachen, ga er heen B e n o e-m d. B. en W. hebben benoemd tot looper jbij de gemeentelijke duinwaterleiding W. Waalewijn alhier. I Gesnapt! j Door den veldwachter lvats is pro ces-verbaal opgemaakt tegen zekeren Vaai der S., een slager te Haarlem, wegens het klimmen over het afslui tingshek van de renbaan „Woestduin" tijdens de courses op Zondag j.l. en wed op het vijf gulcïen-terrein. Reeds geruimen tijd meende de po litie al, dat vea-schillende personen zonder entrée -betaling. tocTi op hot vijf guldens-terrein kwamen, hetgeen het volgende jaar wel niet meer moge lijk zal zijn Droef leven! Op de Nassaulaan op een hofje zijn vanmorgen twee buisgezinnen op straat gezet Het eene bestaande uit man, vrouw en zes kinderen, het andere een we duwnaar met vier kinderen Op de Nassaulaan staat nu het droevig overschot van wat huisraad, waaromheen buurvrouwen en voor bijgangers samengroepen. Op het hofje stond vanmorgen de vrouw van het eene gezin met een havelooze wieg voor de dein- van haai- vroegere woning. In de wieg op de open straat lagen een paar klei nen in de koude De anderen waren de 3traat op. D'r man werkt in de Meer en komt alleen 's Zaterdags thuis. Huurschuld is de oorzaak van 't op- straat-zetten. De stumperde KANTONGERECHT. ALGEMEEN GRONDBEZIT. De voorst anders van het algemeen grondbezit zijn waarschijnlijk talrij ker, dan men zoo oogenschijnlijk ver moedt. Eigenaardig is het evenwel dat onder de aanhangers van dit be ginsel meer lieden zijn, d'e de prac- tijk beoefenen, dan huldigers dei- theorie. Onder de partijmannen, die het algemeen grondbezit in practijk bren gen. be'hooran de stroopers. Deze storen zich aan geen wetten of rech ten, die het eigendomsrecht van gronden bepalen. Evenals de anar chisten zeggen, of althans denken zij: „alle bezit is voor allen en wij hebben er evenveel recht op als de eige naars." Daarom gaan zij ook, gelijk de baronnen en jonkheeren. metwei- tasch en geweer op deze gronden ja gen. en wat wel het mooiste is. zij uaiêïi zekér veel meer wild weg. <vN de bezitters zelf. De omzetting dezer theorie in prac tijk gaat echter niet zonder strijd. De wei verbiedt het en de handha vers dezer wetten, spannen alle krachten in, om het verbod door te voeren. Als echte beginselmannen weien de voorstanders van bet algemeen grondbezit ook, dat niets verkregen wordt zonder moeite. Zij voeren dan ook met de jachtopzienere en veld wachters een eeuwigen strijd. die hierop neerkomt, dat zij zich wel schuldig maken aan de overtreding der wet. maai- daarbij steeds trach ten om zoo weinig mogelijk in han den te komen van de polit'e. Gemak kelijk gaat dit evenwel niet en het aantal dezer bekeuringen maakt nog een groot gedeelte uit, van de pro cessen-verbaal. die in handen komen van den ambtenaar van het O. M. Voor deze jaohtovertredingen wor den de stroopei-s door den kanton rechter veroordeeld tot boete ofhech- tenisstraf. maar zij trekken zioh er niet vee! van aan. In don regel beta len zij de boeten, die zij beschouwen als de kwade posten van hun be dril'fsrekening. 't Kan er dan ook best af. want zij maken goede zaak jes. 't Gebeurt wel zoo zeggen vaak de veldwachters, en die kunnen het weten dat één strooper in één nacht een veertigtal konijnen mees ter wordt, wat hem dan 20 blanke guldentjes bezorgt, daar hij 50 cents per stuk ontvangt. .Meestal zijn stroopeirs evenwel „amateur-jagers", d'e het slechts als bijverdienste doen. Ook zijn er even wel vaklieden onder, die er geheel van bestaan. Tot welke categorie strooper Loriije te Santpoort behoort, blijft in 't midden. Zooveel is zeker, dat hij in de duinen van Jlir. Boreel door de jachtopzieners voor eenigen tijd „gesnapt" is geworden, en door den kantonrechter bij verstek veroor deeld tot twee geldboeten elk van tien gulden. Tegen deze vonnissen 's hij in verzet gekomen, omdat hij de- boeten te hoog achtte, en lagere wenschte. De kantonrechter bracht dezen strooper echter aan het verstand, dat hij daar niet op behoefde te hopen. ..Iemand die stroopt, moet ook maar de gevolgen dragen, en wanneer 'k mindere straffen geef, wordt er nog maar meer gestroopt", zoo zeide zijn edelachtbare. G e v. V o o r w. Een armband, een portemonnaie met geld. een gebit, een dasspeld, een horlogeketting. Jodenvervolging. Wij wijzen op de aankondiging in onze advertentie-kolommen, dat Don derdagavond vanwege die afdeeling Haaridm van den Nederlandscben Zio nistenbond eene openbare vergadering zal gehouden worden in de groote zaal van de 'Kroon, ter bespreking van de Jodenvervolging in Rusland. Als sprekers zullen optreden de hee- ren mr. I. Hen en A. B. Kloere- koper. Doodgevallen. Dinsdagavond om half negen is in het Kenaupaxk ectn paard, dat- voor een bleekerswagen was gespannen, doodgevallen. Soli Deo Gloria. „Soli Deo Gloria" gaf Dinsdag avond in de Soc. Vereeniging een uitvoering. Deze vereeniging heeft in denlaat- sten tijd veel van verdeeldheid te lijden, vandaar, dat het ledental er niet op vooruit is gegaan. Dit was Dinsdagavond wel eenigszins te mer ken. hoewel eenige leden van een Hillegomsche Vereeniging het tekort eenigszins aanvulden. Het koor zong eerst op goede wijze „De Nacht" en „De Morgen" waarna eenige soli werden ten gehoore ge bracht. Mej. J. W. v. B., Eere-lid der ver eeniging, zong eenige nummers waarbij vooral „Serenade", van S. de Lang. gelegenheid gaf om haar mooi sopraan-geluid te bewonderen. Een ander Eere-lïd. de heer E. J. H. (bariton) droeg eenige liederen van Valerius voor. benevens ..Holland" van H. Andriessen. Het eerste gedeelte van het con cert werd besloten met de ouverture ..Euryanthe". Weber's stuk werd door het trio (de heer J. s.. viool. mej. H. S„ piano, en de heer F. W. d. W„ orgel) voorgedragen. Na de pauze voerde het koor de cantate „De eere Gods" uit. Koor en solisten gaven goed werk, vooral de bas. de heer H. en de sopraan, mej. J. W. v. B. waren zeer goed De F.ere-voorzitter, Ds. A. J Mon- tijn. die het woord zou voeren, was dnor ziekte verhinderd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30 Cents per regel. Eene verwaarloosde hoest kan de ergste gevolgen na zich slepen en het is van belang dezelve van het begin af te doen verdwijnen. De faculteit stemt er in toe te erkennen dat er geen beter geneesmiddel is tegeü hoest en keelziekten dan de Keating's Pastilles. Zij geven eene onmiddel lijke verlichting en kunnen zonder in convenient door de delicaatste per sonen genomen worden. ZANDVOORT. Gemeenteraadszitting. (Dinsdag 21 Nov.) De zitting van Zandvoort's gemeen teraad ving Dinsdagavond aan niet 'n incidentje. De heer Bakkenhoven had in de vorige zitting bij de rondvraag een vraag gedaan over een bouwwerk op het Schelpenplein. Deze vraag nu was niet genotuleerd. „Waarom", zoo vroeg de lieer Bak kenhoven nu na de lezing der notu len, „waarom is mijn vraag niet op genomen, tevwij'l de vragen der ande re heeren wel werden genotuleerd De Burgemeester toonde - zich hier over eenigszins geprikkeld (0. i. ge heel ten onrechte) Men had de vraag niet opgenomen ómdat die vraag overbodig was geweest, omdat zij vol gens het reglement van orde niet ge- notuleeiu bQhnefdè 1# worden, omdat men geen stenografisch verslag maak te, omdat de vraag niet belangrijk genoeg was, omdat er geen besluit op genomen was, omdat... De heer Bakkenhoven was niet vol daan en hield hardnekkig vol, waar om deze vraag niet en de andere wel genotuleerd waren. Inderdaad was deze vraag niet 200 onbillijk en de argumenten er legen niet zeer gelukkig gekozen. Of een vraag onbelangrijk of overbodig is, valt. a.lic.en subjectief uit te maken, dat men voor die eene1 vraag steno grafie zou noodm heblien. is niet in ernst vol te houden. Dat de vraag niet was opgenomen, omdat er geen besluit op was gevolgd, nu, dat heeft deze vraag met de mees te vragen uit de rondvraag gemeen, omdat de rondvraag niet een gelegen heid is om een besluit te nemen. Alleen de rruaéstiie van het regle ment van orde is op de punt van de naald beschouwd steekhoudend, an aar dan heeft, de heer Bakkenhoven toch gelijk met z'n „Waarom mijn vraag iiiet en de andere wel Het eind was, dat de heer Bakken hoven de zaak liet rusten, doch zeker niet omdat hij voldaan was. Medegedeeld werd, dat door den Commissaris der Koningin tot buiten gewoon gemeenteveJdwaclxter was be noemd de heer M. Teekman. Met ingang van 1 October krijgen de beide schoonmaaksters der school lokalen eene verhooging. Het loon wordt gebracht van 125 op 140. Een verzoek v an den heer W. J. Versteiege om 6 vierk. Meter grond te mogen koopen, werd evenals het ver zoek van den heer Kuinders, van liet Noordzeebad Zandvoort, om grond aan den Hoogeweg te mogen ruilen, in handen van B. en W. gesteld om advies. Tot onderwijzeres aan School A werd No. 1 der voordracht mej. J. G. Henzo benoemd met 7 stemmenNo. 3 mej. W. E. M. Groustra kreeg 2 stem men. No. 2 der voordracht was mej. M. L. Schutte. Aan G. J. Lemstra werd vergun ning verleend om een koekoek te mo gen maken in den gemeentegrond. Deze bouwerij schijnt niet volgens het door B. en W. goedgekeurde plan te geschieden. Althans de Voorzitter deelde mede, dat tegen den verant woordelijken persoon te dier zake een Strafrechterlijke vervolging zal wor den ingesteld. De heer Bakkenhoven, wieais vraag in de vorige vergadering over dat. punt liep, zag af van het woord, om inlichtingen te vragen. De heer Jesse, die volgens zijn mee- ning te veel moest betalen in denl Hoofdelijken Omslag, had daarover eern reclame ingediend. Toen. de Voor zitter echter met den reclamant bad gesproken en hein gezegd had voor welk bedrag de heer Jesse was aan geslagen, had hij geen bezwaar meer tegen den aanslag, zooclat deze recla me van de agenda werd afgevoerd. Onbewoonbaar werdieai verklaard 2 huizen in de Smedestraat, 1 huis, waar „Lijsbeth" gewoond heeft on 1 huis in de Kosterstraat, waar „Prop- pie" woont. Tegen 1 April worden onbewoon baar één huis van den lieer v. d. Mey in de Gasthuisstraat, één in de Zuidbuurt en één op den Iroek van de Kruisstraat en de Smedestraat. Verder zullen vier porcedlen onbe woonbaar worden vefldaard, échter zóó, dat de tegenwoordige bewoon sters tot hun dood in de huizen zul len kunnen blijven wonen. Aan den veldwachter De Bruin werd eene gratificatie van 50 toegekend. Op voorstel van B. en W. zal dit College met de heeren v. tT. Bosch en Driehuijzen een onderzoek instellen naar de middelen tot verbetering der bestrating en rioleering van de ge meente. Voor dit onderzoek werd een crediet van f200 toegestaan. Na eene geheime zitting, waarin eenige réclamés tegen den hoofdelij ken omslag werden behandeld, werd de vergadering heropend. Voor de rondvraag gaf zich nie mand'op... ook die heen- Bakkenhoven niet De Raad zal een oogenblik ver bluft HEEMSTEDE. De directeur-generaal der posterijen en telegraphic maakt bekend, dat met ingang van 23 November te Heemste de een Rijksteiephoonkantoor voorliet algemeen verkeer zal worden openge steld. De diensturen zijn op werkdagen van 7.30 tot 11.30 uur voormiddags, van 1.30 tot 3.30 uur namiddags en van 5 tot 7,30 uur na middags (Greenwichtijd) op Zon- en feestdagen geen dienst. Geen fiets mee r. De alhier gesta.tiomleerde- rijksveld wachter Van Beek, tot voor een paar dagen in liet lie zit van een rijwiel, hem door het rijk verstrekt, heeft dit, op last van den inspecteur van de rijksveldwacht, moeten inleveren, zoo dat genoemde, rijksvdldwachter, die eertijds per fiets zijn ronden deed, nu de groote uitgestrektheid moet loo- pen. Waai' er van versclülleiide zijden op wordt aangedrongen, dat de poli tie voorzien wordt van rijwielen, om zicli sneller te kunnen bewegen en zulks in het belang van de bloembol lencultuur, daar vinden wij het afne men van dit eenmaal verstrekte rij wiel zeer vreemd. De zitting' van den Militieraad zal voor dieze gemeente worden gehou den te Haarlem op den Doelen, op 13 December a.s„ voorm. 10 uur. BENNEBROEK. Dinsdagmiddag heeft het echtpaar Clarion deze gemeente voor goed ver laten om zich met ter woon te vesti gen to. Hoorn. Hoewel nog niet geheel hersteld kon toch de reis plaats hebben. Aan het station waren velen aan wezig om den vertrekkenden een be tere reis toe te wenschen dan op den 5den September toen zij ter installa tie van den heer CLarion een zoo on gelukkig afgeloopen tocht naai' Hoorn ondernamen. BENNEBROEK. Dc zfttang van den Militieraad voor deze gemeente zal plaats hebben op Vrijdag 22 December, des voormiddags te tien uur. te Haarlem, 111 den Stads Doelen. Vrijdagavond zal de Raad dezer gemeente vergaderen ter benoeming van eene onderwijzeres aan de O. L. Sclaool. SCHOTEN. Door de huis- en grondeigenaren eu de neringdoenden in liet Schoterkwar tier zullen vergaderingen worden ge houden tot het requestreeren aan dc- bevoegde macht tot bobo 11 cl van liet Schoterkwartier aan Schoten of om zoo spoediig mogelijk tot eene grens regeling met Haarlem te komen. De Militieraad zal voor deze ge meente Woensdag 13 December zitting houden des voorniïd-dags te 10 uur, BLOEMENDAAL. Donderdag 23 Nov. geeft de Mu- ziekvereeniging „Crescendo", dir. de heer Joh. M. Schouten Jr. een con cert met medewerking van den heer A. M. Vrugt. HAARLEMMERMEER. Op eene druk bezochte landbouw- vergadering te Hoofddorp, werden de prijzen en getuigschriften uitgedeeld, behaald op de groote .landbouwten toonstelling in Juli jl. te Hoofddorp. De heer B- ontving een gouden me daille. beschikbaar gesteld door H. M de Koningin-Moeder. s Door de suikerfabriek ..Holland" te Halfweg moet alleen uit Haariem- mermeer de opbrengst van 800 H.A. suikerbieten ontvangen worden, i waarvan nog ongeveer 200 H.A. in den grond of op hoopen voor de wo- nlngen der landbouwers liggen. Blijft de vorst aanhouden, dan zal spoedig de vaart in Haarlemmermeer ge>- stremd zijn en onnoemelijke schade geleden worden. SANTPOORT. Aan de Jan Gijzenvaart- is het oudle buitenverblijf „Sinneveld" onder sloopershanden gevallen. TWEEDE KAMBR. De behandeling der Indische i>egino ting word gisteran voortgezet door dr. Bos, die toejuichte de behandeling en voorbereiding der Indische begrooting; in Indiië en het voornemen des Minis ters, om die behandeling in het open baai' te doen plaats hebben. Van de tegenwoordige begroo-ting had hij juist geen gunstigen indruk de voorgestel de heffingen op Deli-tabak en de sui- kerbelastlng aanvaardde hij slechts noodgedrongen. Zijn betoog richtte zich echter in het bijzondei* tegen de koloniale politiek des heeren Van Kol, een politiek van verlegenheid, omdat de socialisten geen middelen aangaven om den toestand van Inidié te ontwik kelen. Zij durfden evenmin voor te stellen 10 of 12 millioen per jaar uit onze middelen aan Indië te besteden. De expedities waren noodig om ons bestuursbeleid door te voeren en de bevolking te vrijwaren van de dwin gelandij van imlandsche vorsten, maar ze moesten alleen dan onderno men worden, als ze onvermijdelijk wa ren. Bij dit laatste siloot de heer Van Bylandt. zicli aan. Maai* waai- dr. Bos allerlei middelen had aangegeven, van materieelen aard, tot verheffing der bevolking natuurlijk óók deugde lijk onderwijs, wilde deze spreker den nadruk gelegd zien op bevordering van de zending. Terwijl weer de heer Vea-hey op ver schillende takken van onderwijs den nadruk legde en de expedities verde digde, die ondernomen werden waar de inlandsche vorsten aan de welvaart der bevolking in den weg stonden. Over die expedities hing de heer De Stuers (die, wegens zijn rheumatische aandoening, in een plaid gewikkeld, zittend mocht redevoeren) een donker tafreei op, niet mandei' dónk-er, zij het ook wat minder kras. dan ten vori- gen jare over den tocht naar de Ga- joe- en Alaslanden. De lezing van het rapport van kolonel Van Daalem had hem den indruk gegeven van een zui veren veroveringstocht en van on noo dig bloedvergieten (een indruk, die later dooi' kapitein Thomson werd ge deeld. welke afgevaardigde, de expe dities verdedigende, de gevolgde tac tiek editor afkeurde). De heer De Stuers wees er op, dat gewonde vijanden niet konden ver pleegd worden, dat in één kampong de bevolking van ruim 600 menschen op 2 vrouwen en 65 kinderen na, was uiigemoordhij betoogde, dat de ex pedities lichtvaardig werden onderno men, uit militairen overmoed en uit de zucht der regeering, om goud en andere mineralen te doen expioreeren. Hij vreesde op den duur groot nadeel van een tactiek van ruw gewold er was geduld, zelfvertrouwen, ingeto genheid noodig. Aan het slachten en branden moest een einde komen. Daarna nam de heer Troelstra den heer Van Kol en diens politiek in be- schemning, betoogend dat deze reeds jaren geleden de inzinking van Java had voorspelddat millioenen werden besteed voor militaire doeleinden, ten voordeele van het Nederlandsche kapi taal dat in verkoop van een deel on zer bezittingen een redmiddel was gelegendat Nederland"s hulp aan Indië, een aalmoes van 17 ton, even onvoldoende was als emgiratie van Javanen naar de buiten-bezittingen een ondeugdelijk middel van verbete ring dat bevordering der coöperaties onder de Javanen, met Staatsgeld een veel beter middel was om hen van woekeraars en tusschenpersonen te bevrijden. Heuen te 11 uur is de Minister aan het woord. EEN STOEL VAN PRESIDENT KRUGER. Naar aanleiding van de mededee- ling in de Staatscourant, dat schout bij-nacht baron Sweerts de Landas Wyborgh den stoel, dien president Kruger aan boord van de Gelderland gebruikt en deze hem geschonken had, aan het Museum voor Geschie denis en Kunst te Amsterdam aange boden heeft, schrijft de heer G. Pott, I eertijds consul-generaal van de Z. A. Republiek en consul van Nederland te l.o uren go Marques, vandaar aan de Volksstem Het is 5 jaren geleden dat ik, be halve voor andere zaken, ook zorgde voor een stoel, door Z.H.Ed. Presi dent Kruger te gebruiken aan boord, van de Gelderland. Een gewone pas- i' sagicr zou 't hebben kunnen doen Binnenland HOFBERICHT. Uit Apeldoorn wordt geseind Het Hof jaagt onder Wenum en Wiessel. De Prins neemt er geen geen deel aan. Maandag arriveerde graaf Von Rhoden op Het Loo als gast van het Koninklijk Echtpaar. Maandag verleende de Koningin audiëntie aan den intendant Hoeufft van Vel zen. met een luie dekstoelmaan- Presi dent Kruger was niet gewend achter- over te liggen, dus het moest een bij- j zonder meubel zijn, vast op de poo- ten i'.vant een oorlogsschip is geen j mailboot) en toch naar den zin van den President. Ik stond zulk een stoel in bruikleen af voor die reis @¥1 de Gelderland naar Marseille be stemd zijnde kon ika niet aangeven i wat* met die stoel moest gedaan wor- den na afloop van de reis. Doch Pre sident Kruger en mede-passagiers wisten dat de stoel geleend was. Door een bericht in de Nederland sche bladen zie ik dat de stoel, die nergens beter kon zijn dan hier, te recht is gekomen in een museum en ik zou* net passend vinden dat aan den werkelijken eigenaar instemming daarmede werd gevraagd, daar ik de stoel eenvoudig had „gekomman- deerd". Toen ik op mij genomen had President Kruger veilig van de Oos tertij n via deze haven aan boord van een of andere stoomboot te brengen, was het kommandëeren van een stoel, behoorende aan een afwezigen Portugeeschen vriend, een kleinig heid, waar zelfs den President ge- kommandeerd moest worden met de Gelderland te gaan, in plaats van met de Duitsohe mailboot, waarop ik reeds passage voor Z.H.Ed. had genomen. Nu na 5 jaren zijn de toestanden veranderd en zou ik het voor mijn eigen gevoel prettig vinden als de eigenaar van de stoel, de heer Pedro Antonio Monteiro de Barros, die ver scheidene malen die stoel heeft opge- eisoht, werd gevraagd of hij genoe gen neemt met die gift, van den kom- miandant van de Gelderland. De Ban co Nacional Ultramarino te Lissabon zal zeker het adres van den heer Bar ros weten. ROODE KRUIS. De algerneene vergadering van het Nederlandsche Roode Kruis werd Maandag te 's-Gravenhage door den voorzitter, K. J. G. baron van Har- denbroek van Bergambacht, geopend met een rede. waarin hij te kennen gaf van hoeveel beteekenis het be staan der vereeniging is voor een der hoogste belangen voor het Ta- deriand als zijn vrijheid en onafhan kelijkheid of ook zelfs zijn neutrali teit in ernstig gevaar komt, en allen, mannen en vrouwen, ouderen en jon geren, schouder aan schouder zul len moeten staan om een vrij volk te blijven in een vrij land. Van harte juicht spreker liet toe dat er voortdurend gestreefd wordt naar een eeuwig vredesedict van alle volken der aarde, maar voor het oogenblik blijkt het, helaas, toch nog noodig, bij het bespreken van onze dierste belangen elkander te herin neren. dat het „veillez saus cessa craindre toujours" steeds en ernstig voor oogen moet worden gehouden, waar het de middelen geldt tot be houd van Neder!and's positie als zelf standige, onafhankelijke staat. Alvorens werd overgegaan tot het uitbrengen van het verslag deelde de voorzitter mede, dat het Nederland sche Roode Kruis zich van hulp in den Russisch-Japanschen oorlog heeft onthouden, nadat het Comité Inter nationaal te Geuève had bericht, dat dé beide oorlogspartijen geen behoef ten gevoelden aan internationalen on derstand. Door den heer \Y. J. Vervloet. se cretaris van het. hoofdcomité, werd vervolgens verslag uitgebracht over de handelingen der Vereeniging ge durende het tijdvak 1 Juli 190330 Juni 1905, waaraan het volgende is ontleend In het cijfer der afdeelingen of comité's kwam geen verandering. Het bedraagt thans 51. In verschillende steden kwamen, naar aanle'ding van een desbetreffende circulaire von het hoofdcomité, cursussen tot stand ter onderrichting in het verleenen van eerste hulp bij bedrijfs- of fabrieks- rampen, 0. a. te Arnhem, Bergen op Zoom, Leiden en te Veisen. In andere plaatsen bleek geen behoefte aan op richting van dergelijke curcussen te bestaan of ontbraken de geldmidde len om tot oprichting over te gaan. De Vereeniging heeft thans 21 cor- 1 respondenten. Omtrent het personeel der zieleen- verpleegsters wordt gemeld dat het op 1 Juli 1905 bestaat uit 1 Directri ce en 6 gediplomeerde ziekenverpleeg sters. Opnieuw wordt gewezen op de moeilijkheid om de zusters bijeen te houden. Uit de algerneene kas werd 1606 geschonken voor de Amalia-stichting te Utrechtwelke stichting een be langrijke restauratie behoefde. Bij het schenken van deze gift, overwoog het Hoofdcornité dat, het behoud van een vast lazaret te Utrecht. met plaats voor 70 a 80 zieken en gewon den, voor het Roode Kruis van groot* beteekenis kon zijn. Voorts werd ƒ1000 geschonken voor de noodlij denden bij den brand te Vriezenveen. Na serieuse overweging heeft "net hoofdcomité besloten de ƒ12000 aaa het Centraal comité in Indië als voor schot verstrekt te beschouwen als een gift. Over de aansluiting van het Ned. Roode Kruis in oorlogstijd bij den geneeskundigen dienst, heeft de voor zitter 't na een jaar van schriftelij ke gedachtenwisseling. noodig geoor deeld en gewenscht de velerlei gege vens en denkbeelden saarn te vatten in een ontwerp-organisatieplan, ver vaardigd door den secretaris. Dit rapport werd aan de comité's en correspondenten toegezonden en openbaar gemaakt. i Belangrijke resultaten heeft de ver- I spreiding van het rapport tot nu toe- niet opgeleverd. Intusschen wordt de gedachtenwisseling met den Genees kundigen Dienst voortgezet e - het Hoofdcomité vertrouwt dat daaruit ten slotte zal voortkomen een orga niek geheel, gebaseerd op het ook in het ontwerp-organisatieplan aange nomen hoofdbeginsel de militaire Geneeskundige. Dienst, in zijn geheel beschikbaar voor en werkzaam op de slagvelden, het Roode Kruis onmid dellijk of 7.00 dicht mogelijk aanslui tend daar achter". Het verslag waaraan een histo risch overzicht van de Amicitia- stichting voornoemd van de hand van Dr. P. Tempelman v. d. Hoeven ;s toegevoegd werd onder dankzegging goedgekeurd. De rekening en verantwoording over de laatste twee dienstjaren werd mede goedgekeurd. Afin de orde was daarna het punt der agenda Nadere mededeclingen omtrent het vraagstuk der aaneen sluiting van dé vereeniging in oor logstijd bij de geneeskundige dien sten van land- en zeemacht, waar van de besprekingen werden inge leid door den voorzitter. Er bleek, dat met de zaak niet getalmd is gewor den zich bij benadering een voorstel ling te vormen van de taak van het Roodo Kruis in oorlogstijd binnen de grenzen van ons vaderland. Ten slotte sprak de voorzitter nog een woord tot opwekking, bemoedi ging en volharding tot de afgevaar digden, er op wijzende hoe het Roode Kruis soms naar den achtergrond wordt gedrongen niet het minst door de zoo dikwijls verkondigde mislei dende meening, dat de dagen van oorlog voor Nederland geteld zijn en het overigens tijd genoeg is, aan het Roode Kruis te denken, als wij met uitgetrokken zwaard aan de grenzen staan ter verdediging van ons onaf hankelijk volksbestaan. Met -den wenscli. dat men zou werken zoo lang 't dag is, voor de aan het lief en leed van ons vader land zoo innig verknochte vereeni ging liet Roode Kruis, sloot baron van Hardenbroek deze algerneene ver gadering. HEIMELIJK VERTROKKEN. De Maandag door de arrondisse- ments-rechtbank te Zwolle failliet verklaarde koopman in manufactu ren G. J. V.. heeft met zijne vrouw en kinderen Dinsdagmorgen heime lijk zijn woning en de stad verlaten, na de manufacturen en zijn gohee- len inboedel aan een paar Amster- darnsche kooplieden te hebben ver kocht. 's Morgens om 9 uur bleek,

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2