NIEUWS" ao ADVERTENTIEBLAD, HAARLEM'S DAGBLAD «BOMNE.WENTEN -jfe AD VERTENTIËN: ?b9. SJtiS maa-NDENj ^/an re&e's s•■- ie^ere rege' meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement voor Haarlem ƒ1.30 Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent perregel tfoof de dorpen in j* orafcek een Agent gevest,gd is (kom der Oroote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzien!,jk rabat, rranv"' oer póst door Medèrlan."! 1.65 jr^Wikj -%) Kleine advertentiën 3 maai plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijk: nr.ryver: - 'S2BK f Redactie en Administratie; Groote Houtstraat 55. CeTilustreera Zondagsblad. x>? rlaarlerr, 937H TsVi a de omstreken en franco per post 0.45 intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724- ÜÜga?s der^enni>otedia£ l-«èns Coster. Directeur J. C. PÊEREB00M, Drukkerij; Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. r.neraenten en Advertentiën worden, aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuccv Parfjs31bts Faubourg Montmarire. AGENDA Zaterdag 25 November. De KroonConcert door mej. Cam- bier van Nooten en den heer Ary Belinfante, 8 uur. Vergadering van den Bond va.n Ned. Onderwijzers. OM ONS HEEN NOG ANDERE SCHOUWBURG ZAKEN. Toen ik een paar dagen geledën enkele bezwaren opperde tegen som mige schouwburg-gewoonten, hebben op 't eind de moed en de plaatsruimte mij gelijktijdig- begeven. De laatste is nu weer beschikbaar en daar heter to oh van komen moet, heb ik mijn moed ook maar bijeenverzameld en kondig u, met de deur in huis val lende, aan, dat ik allereerst iets wensch te zeggen over de dameshoe den. En nu begin ik al dadelijk met te erkennen, dat wij mannen niet ten volle competent zijn om over dit punt te oordeel en. Wij die vóór ons veer tigste maar weinig en na dat tijd stip dikwijls in 't geheel geen haar meer hebben, wij, die honderdmaal op een dag onze hoeden kunnen op en afzetten zonder dat er iets ergers gebeuren kan, dan dat de scheiding (haar rechte lijn verliest, wij die bo vendien hoofddeksels dragen, waar van de eenvoud alleen dooi' de onbe vallig lie id wordt overtroffen en die nooit uit den vorm raken, tenzij je er op gaat staan of ritten wij man nen kunnen ons niet indenken, ge heel en volkomen indenken in de zorg en de bekommernis, die de com binatie haar en lioed aan het betere geslacht pleegt op te leveren. Wat wéten wij, die in den tijd van vijf minuten met karn en borstel het uiterste boveneinde van ons lichaam in orde brengen, af van de tobbe rijen, die een vrouw heeft met haar feapsel, dat ze in minder dan op zijn allerminst een half uur, niet behoor lijk in elkaar ka-ijgt en dan nog met behulp van kammen, spelden en al lerlei dingen meer 1 Het haar der vrouw is een bouw werk, een kunstwerk. Laat één man den moed hebben te verklaren, dat hij gesteld al dat zijn haardos er toe reikend voor was, bekwaam zou zijn om het in 24 uur tijds te schikken in zulke edele plooien en kronkels? Wie dat beweert spreekt onwaarheid. Welnu, de vrouw doet dat twee- soms driemaal op een dag, wetende dat iheur haartooi een van haar schoonhe den uitmaakt. Is 't wonder, dat zij eenigszins trotsch gaat op het dik wijls zoo moeilijk verrezen bouwwerk en opziet tegen alles, wat zijn inner lijke n samenhang kan benadeelen, ja dat er voor een vrouw niets akeli- gers denkbaar is, dan de mogelijk heid. dat heur haar op een publieke plaats losraken zou Wij hartelooze mannen kunnen daarover gemakke lijk lachen, wij laten ons haar alleen vallen bij den kapper en dan nog met vreugde. Dit wat het haar betreft. Er is ook nog de hoed. Die is ook een kunst werk. zooal niet van de draagster zelf, dan van een andere vrouw. Geen kunstwerk, dat je ontleden moet. Ik heb eens een onttakelden hoed gezien. Het was niets meer. Twee bloemen, drie stukjes lint en een lapje fluweel, de hoed zelf leek op een vijgemand van ongewone constructie. Een be droevend gericht. Meer dan ooit heb ik toen begrepen, dat je een dames hoed als éen geheel beschouwen moet, waai' niets van af kan, zooals je van een gedicht niet maar eens een halve regel afsnijden kunt, omdat dan het rijm in de war loopt. Er is nog iets anders. Hoed en haar bij een vrouw maken samen één ge heel uit. Sommige mannen beseffen dat niet, zij denken, dat een vrou- wenhoed zoo maai* op 't hoofd wordt gedrukt, als een mannen-hoofddek sel. bom daar staat hij. een beetje scheef misschien, maar dat komt er niet op aan. Volkomen onjuistWan neer de haartooi van de vrouw keu rig in orde is, dan wordt daar met voorzichtigheid en beleid de hoed bo ven op gezet. Een rukje naar voren een rukje op zij, een klein duwtje naar achteren, een lange, ernstige blik in den spiegel ja. hij staat goed. Dan komt de beurt aan twee of drie priemen, die er moorddadig uit zien, maar alleen dienen om hoed en haar samen te verbinden. Ten slotte wordt de voile voorgehangen en 't is lang geen eenvoudige zaak, om dat te doen zonder valscha plooien, strak en toch weer niet zóo, dat ze hindert, los dus en toch ook weer niet zóo, dat ze fladdert. Nadat, nu nog een allerlaatste stoot aan den hoed gegeven is, omdat hij inderdaad toch een schaduw van scheeve neigingen vertoonde, en een al te weerbarstig krulletje met den vinger tot zijn plicht is gebracht, kan cle draagster uitgaan. En nu zou men dan willen, nu zouden laat ik liever zeggen, die boosaardige mannen dan willen, dat een vrouw in den schouwburg haar hoed afzet, alsof dat maar een een voudige operatie was Ze zouden ver langen, dat een dame in een koude gang of in een drukke vestiaire lo. haar voile losmaakt, waarbij dit rag wegens de haast groot gevaar loopt, te scheuren 2o. de twee of drie moordst.iletten uit heur hoed verwijdert; 3o. den hoed afzet en dien in be waring geeft aan de haastige vestiai- rejuffrouw, die hem als nummer zoo-1 veel onverschillig aan een haak hangt, waarbij hij misschien een knauw krijgt voor altijd En was het dat nog alleen, maar bij dit afzetten is ook het haar m j' wanorde geraakt, zonder dat de eige- nares, geduwd en gedrongen als zij wordt in de smalle vestiaire-ruimte, gelegenheid heeft, er iets meer aan te verbeteren ,dan wat er door een klein klopje hier en een klein duwtje daar, te bereiken is. Welnu, zij zit den ge beden avond in de komedie met de overtuiging, dat heur haai- schande lijk slordig is. En dat zal, als het ooit werd ingevoerd, de schuld zijn van cle snoodaards, die den maatre gel van algemeen hoed afzetten had den doorgedreven. Nu weet ik wel, dat er van die verharde mannenzielen zijn, harten op Noordpool-temperatuur, die oor- deelen, dat een dame, die naar den schouwburg gaat, een eenvoudig hoofddeksel opzetten moeteen bon ten mut6je of een slap rond hoedje of zooiets anders, dat geen kwaad kan. Maar ik vraagwaarvoor maken de modisten die wondere tooverbouwsels van hoeden, als je ze niet dragen kunt Concludeerende zou ik dus willen toegeven, dat een algemeen voor schrift aan de dames in den schouw burg om haar hoed af te zetten, een overdreven eisch is, die niet in over eenstemming kan worden gebracht met het kunstwerk haar, noch met het. kunstwerk hoed. Intusschen is er ook nog een andere kant aan de quaestie. Ik heb onlangs iemand van mijn kennis ontmoet, die er triestig en neerslachtig uitzag. Op mijn belang stellende vraag wat hem mankeerde, zei hij „Gisteravond naai- de komedie ge weest." „Moet je daar zoo somber om kij ken? De dooien die er gisteravond vielen, zijn al lang weer levend." Hij schudde rijn hoofd. Dat was het niet. „Ik heb den heelen avond achter - een grooten dameshoed gezeten", zei j hij met een grafstem, ,,'k Zal hem je beschrijven, 't Was een ding van zwart rilt, precies een halve meter in j middellijn. Daar bovenop groeiden twee groote korenbloemen, alsof jein de natuur ooit bloemen riet groeien op een bodem van riltEr naast schoot een groote strik van paars lint als een heester in de hoogte. Van t eerste bedrijf heb ik niets gezien. Ik kon noch over, noch door den hoed heenkijken. Enfin, er viel op 't tooneel nog niet veel voor en ik kon in elk geval hooren, wat ze zeien, al leek 't me toe, dat de koren bloemen wel veel van 't geluid weg namen." „Och kom", zei ik. „Het tweede bedrijf werd pas aar dig. 't Publiek begon te lachen. Voor al 't stille spel van een van de ac teurs scheen vermakelijk te wezen. Natuurlijk zag ik er niets van. Dat ergerde me, ik boog me links van de dame, maai- daar kreeg ik de koren bloemen voor mijn neus, omdat haar hoed door 't lachen heen en weer gingrechts was het de heester van lint, die me voor de oogen danste, 'i Een oud heer, die achter me zat, kreeg genoeg van mijn gymnastische toeren en vroeg kriegelig, of ik stil wou zitten. Toen zag ik niets meer!" „Heb je dan niet aan de dame ge vraagd, of ze haar hoed wou afzet ten Ja, dat had hij gedaan. „Ze ver waardigde zich niet om te antwoor den, maar gaf me een blik, alsof ik de laaghartigste schurk was, die ooit onder haar oogen gekomen was. Haar man keerde zich om en staarde me mei ijskoude minachting aan. Ik durfde niet verder aandringen en ging verzitten." „En toen?" „Daar zat ik achter twee dames hoeden, de eene nog grooter dan de andere. De modisten, die deze hoe den maakten, hebben naar 't scheen in de natuur heele kleine witte bloe metjes zien groeien naast een grooten knoop van fluweel en een grooten rooden bloem zien opschieten uit een bed van gaas. Ik moet bij gelegenheid toch eens vragen ,waar die rare com binaties in de buurt hier groeien. Enfin, daar zag ik heelemaal niets meer. De moed om haar te vragen ze af te zetten, was me ontzonken. Ik ben thuis gekomen met stijve nek spieren van 't vruchteloos wenden en •koeren en met spijt van 't geld, dat ik voor niets heb uitgegeven." Ik knikte deelnemend. „En nu vraag ik jou, of het te pas komt, dat de een den ander dn den schouwburg belet datgene te zien, waarvoor hij zijn geld heeft betaald en wat de dames wel zouden zeggen, als wij mannen ook onze hoeden eens ophielden I" En dat is nu de andere kant van de quaestie, die ik ter oplossing aan t schouwburgcomité aanbeveel, tegen den tijd, dat de vernieuwde schouw burg in gebruik zal worden genomen. J. C. P. Buiteoiaodsch Overzicht Even veranderlijk als het weder in deze dagen, is ook DE TOESTAND IN RUSLAND Zou men den éénen dag meenen, dat kalmte en rurt teruggekeerd zijn. den anderen dag komen weder onheil spellende berichten van naderende werkstakingen, die weder eene herha ling der droevige en bloedige toonee- len van vóór eenige dagen doen vree zen. Rusland is zegt Gaston Leroux. de correspondent van den Matin te Petersburg van den hoogsten sport tot den laagsten, door eene ware werkstakings-epidemie bezeten. Vandaag zijn 't de kamermeisjes te Moskou, die staken, omdat rij in een vergadering gehouden in een tingetangel-zaaltje besloten kelr !>en niet langer te werken dan van 7 tot 11 's morgens en van 3 tot 11 's namiddags. Ziedaar bijkomstighe den van de Russische omwenteling, waar niemand zich meer over ver baast, want de algemeene toestand is te gespannen, het volksleven te moei-' lijk geworden. In afwachting van ergere rampen vermelden wij de bedreiging van het personeel van den Nikolaas-spoorweg dat de spoorwegstaking weer zal uit breken ind'en de directie niet bin- nen acht dagen aan hun eisch en vol-! doet. De marine-werven zijn nog gesloten. Een manifestatie van de werklui :s door troepen onderdrukt. In den omtrek van Poltawa rijn de boeren >"n opstand. Te Saratof wor den eiken dag dozijnen gevangen ge nomen, en vaak verschrikkelijk mis handelde boeren binnengebracht. De overheid deelt geweren uit aan de veldwachters Prins Wasiltsjikof. bevelhebber van het garde-corps te Petersburg. heeft een vervolging ingesteld tegen de Roes, die brieven opgenomen had van officieren, waarin gewelddadig heden, onlangs door de troepen ge pleegd, aan de kaak werden gesteld. Niettemin begint de Roes vandaag met een nieuwe reeks van dergelijke brieven. Uit Minsk wordt aan de Times ge seind. dat de zwarte bende voorne mens was. den 24en -dezer een alge- meenen moord uit te lokken, door te schieten op godsdienstige ommegan gen. De heilige synode heeft nu de plechtigheid verboden. Uit Odessa wordt aan de „Da{ly Chronicle" van 22 Nov. bericht, dat de post- en telegraafbeambten weder toebereidselen maken voor een nieu we staking, door welke zij materiee- le en politieke roordeelen hopen te verkrijgen. De tegenwoordige toe stand van deze ambtenaren ig bui tengewoon hard. De regeering trekt millioenen roebels uit post en tele graaf. maar de beambten warden schandelijk laag betaald voor langdu rig en zwaar werk. Ze hebben een vereeniging opge richt. die vertakkingen heeft over het geheele land. Trots het verbod van de regeering zullen ze Woensdag te Moskou bijeenkomen en daar een ultimatum opstellen aan graaf Witte, waarbij ze den eisch stellen, dat er een werkelijke grondwet wordt gege ven op den grondslag van het keizer lijk manifest. Mocht hun eisch niet worden ingewilligd, dan dreigen ze met een staking over het geheele land. Op het eerste teeken van het centraal comité zullen post- en tele graafdienst stilstaan. Bovendien heb ben ze het plan de telegraafdraden alsdan te vernielen op de troepen te. schieten die de dienstgebouwen moch ten bezetten en deze in de lucht te la ten vliegen. De Times-correspondent seint daar entegen uit het groote moordhol Odessa „Nu alles hi ei' weer tot rust geko men is, ga ik een rondreis maken door de woelige streken. Naar het schijnt zal het hier wel kalm blij ven tot einde Januari. De gemeente raad van Odessa heeft zijn dank be tuigd aan de studenten der universi teit, dio door hun verzet tegen het gepeupel een deel der stad voor plun dering hebben bewaard. Aan de zijde der studenten zijn daarbij tweehon derd do oden en gewonden gevallen in bijna alle gevallen bij botsingen met de troepen." Het „Journal" ontving het volgen de telegram u't Petersburg „Hier loopt een gerucht, dat 12.000 Donsche kozakken op marsch zijn naar Petersburg, om den Tsaar te bevrijden, die, naar hun is medege deeld, door Joden gevangen wordt gehouden. De autoriteiten trachten de mannen te overtuigen van de onge rijmdheid van deze meening. Uit HELSINFORS wordt dato 23 Nov. geseind Een vergadering der Finsche ar beiderspartij nam met 191 tegen 96 stemmen het besluit, dat de partij niet aan de verkiezingen voor den landdag zal deelnemen. Indien het noodig wordt geacht, zal de algemeene werkstaking wor den afgekondigd. Tot gouverneur van Finland is be noemd de president van het departe ment van den Rijksraad voor civiele en kerkelijke aangelegenheden, ge heimraad Gerard. UIT ANDERE LANDEN DE PORTE EN DE MOGEND HEDEN. Een Iradé is uitgevaardigd, waar bij de beslissing van den minister raad tot verwerping der internationa le financieele contróle in Macedonië wordt goedgekeurd. De dragoman van de Engelsche am bassade is Dinsdag naar den Pi raeus vertrokken, om zich ter be schikking van den Britschen marine commandant te stellen. De rice-admiraal Husni-pasja ver trok naar de Dardanelles naar ge meld wordt tot het overbrengen van instructies aan de fort-commandan- ten. in verband met hun houding, wanneer de internationale vloot voor de Straat verschijnt Soortgelijke be velen zijn gezonden aan dé gouver neurs van de eilanden van den Ar chipel. De Engelsche kruiser Lancaster, twee Fransche, twee Italiaansche en twee Oostenrijksch-Hongarijsche oor logsschepen zijn in den Piraeus aan gekomen. De Zeil (Weenen) laat uitkomen dat geen Duitsch oorlogsschip zich nog bij het betoogende eskader gevoegd heeft. Dit ligt niet aan gebrek aan schepen, want de Stein en de Char lotte berindon zioh in de Grieksch- Italiaansche wateren. Klaarblijkelijk moet men de bijzonderheid dus op- vatten als een poging van den Duit- schen Keizer om den Sultan nog te sparen. De twee genoemde Duiteche schepen hebben -wel is waar geen ge- vechtswaarde. maar niettemin zou den ze voor dit doel wel te gebruiken zijn. UIT DE BELGISCHE KAMER In den loop van de Kamerzitting van Donderdagnamiddag verzocht de heer Janson, liberaal, der regeering opnieuw overlegging van een volledi ge vertaling van de thans geldende wet op den militairen dienst in Ne derland tevens verzoekt hij om de vertaling van dat gedeelte van de Nederlandsche troonrede, dat betrek king heeft op de reorganisatie van het leger. De minister beloofde aan dit verzoek te voldoen. HET ENGELSCHE MINISTERIE. Groote belangstelling wordt gewekt in politieke kringen door denkrach- tigen wenk. die zoowel de Times als de Daily Telegraph Donderdagmor gen aan Balfour gaven, om bij de eerste gelegenheid de beste zijn ont slag aan den koning aan te bieden. Men gelooft, zoo Balfour deze ge dragslijn volgt, dat de liberalen zul len geroepen worden om een regee ring te vormen. In dat geval zou het Parlement slechts voor een korte zitting bijeenkomen en zullen de al gemeene verkiezingen in het begin van het nieuwe jaar plaat hebben. Een later bericht zegt Het kabinet is tegen hedenmorgen bijeengeroepen. Met het oog op het feit. dat zulk een bijeenkomst in de zen tijd van het jaar ongewoon is. wordt in sommige kringen geloofd, dat de ontbinding van het Parlement en het aftreden van het ministerie spoedig te wachten zijn. DE KONING VAN NOORWEGEN. Donderdagmiddag vertrok koning Hakon van Noorwegen, met de ko ningin en den kroonprins, aan boord van het Deensche koningsjacht ..Da- nebrog' dat vergezeld wordt door Deensche oorlogsschepen, naar Chris- tiania. In een telegram uit Rome aan den Matin worden eenige bijzonderheden gegeven over de houding, die het VATIKAAN denkt aan te nemen tegenover Frank rijk. De jongste vergaderingen der kar dinalen. door Pius X belast met de regeling dezer belangrijke zaak. heb ben vooral over de volgende kwesties geloopende benoeming der bis schoppen de vraag of het Fransche episcopaat in een groote vergadering bijeengeroepen moet wordenof de verhouding der associatiën ten aan zien der regeering moet worden aan vaard. Het eerste vraagstuk zou :n begin sel reeds opgelost zijn. De lijst dei- nieuwe bisschoppen is zoo goed als vastgesteld. De Paus die eerst eenige monniken had willen benoemen, is daarvan teruggekomen, omdat deze nieuwigheid ongeschikt geoordeeld werd, op dit oogenblik. Overigens hebben alle Fransche bisschoppen, die laatstelijk te Rome geweest zijn. zich in denzelfden geest uitgelaten- Het vraagstuk eener bijeenroep'ng van de geheele Fransche geestelijk heid is nog niet uitgemaakt, maai de meerderheid der kardinalen schijnt van oordeel dat zoo tot die vergadering besloten wordt, ze in elk geval niet te Rome gehouden moet worden, gelijk velen in Frank rijk verlangen. In Frankrijk schijnt in den laatsten tijd een sterke strooming te bestaan om het hard tegen hard te laten gaan. ten aanzien van het derde punt en dus het martelaarschap te aan vaarden. Maar de Heilige Stoel is niet gesteld op zooveel opoffering. Reeds heeft de abbé Gayraud de ge varen aangewezen die 't gevolg zou den zijn van een weigering der katho lieken, om gebruik te maken van de kerken. Men zou bij het volk omgel- delijken steun moeten aankloppen, en wellicht zal de Fransche boer moei lijk te overtuigen zijn, dat hij liever geld moet betalen om in een schuur te mogen vergaderen, dan voor niets, gebruik te maken van de be staande kerkgebouwen. Madsmettws Tooneel uitvoering. De R. K. Tooneelvereeniging „Lief de voor de Kunst" gaf Donderdag avond in het Brongebouw een uitvoe ring. Deze werd geopend door den voorzitter, den heer H. W. van Turn hout, die in zijn toespraak alle aan wezigen een hartelijk welkom toeriep. Voorts betoogde hij het goede be staansrecht van de vereeniging, die naast de zustervereeniging aangeslo ten bij den R. K. Volksbond ook zal medewerken om de kunst op waardi ge wijze te bevorderen. Opgevoerd werden een tweetal too- neelstukjes „Carranza" een drama in drie bedrijven en „Heer en knecht" een éénbedrijrig kluchtspeL Beide werden op vrij goede wijze vertolkt, en bezorgden den aanwezigen een aangenomen avond. De zaal was slechts matigjes bezet. Toch neemt de belangstelling voor deze vereeniging toe, en is het aan tal leden en donateurs sinds de vorige uitvoering in April zeer toegenomen. R. K. Volksbond. De vier onderafdeelingen van de af- deeling Haarlem van dezen Bond. die bij de laatste jaarfeestviering zich op zoo'n uitnemende wijze van haar taak kweten, zullen Zondagavond ;n het gebouw St. Bavo op herhaald verzoek nog eene uitvoering geven. De Jodenvervolging in Rusland Een eigenaardige vergadering, zoo als er in Haarlem niet vele zullen ge houden worden, was gisterenavond in ..De Kroon" bijeengekomen. Een 150-tal Israëlieten had na melijk gehoor gegeven aan den op roep van de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Zionistenbond, om in een openbare vergadering de gruwelijke vervolging der Joden vu Rusland te komen bespreken. Was de vergadering eigenaardig, ook het gesprokene was iets niet-alle- daagsch. De sprekers toch de heeren S. Ph. de Vries Mzn.. rabbijn te Haar lem, mr, I. Hen, en A. B. Kleerdko- per te Amsterdam - lieten allen 'n hun gloedvolle redevoeringen uitko- metn, dat zij het den dichter nazeg gen „Ik ben geen zoon der lauwe Westerstranden. Dat was reeds dadelijk merkbaar, toen die heer S. Ph. de Vries aanving meteen schoone Hebreenwsche elegie, nu omstreeks 800 jaren oud. een lied, diat het lijden beschrijft dat de Joden in de 12de eedw moesten verduren. Doch de<ze beschrijving van de voor eeuwen geleden smart geleek wel een beschrijving van de schandelijke mis' handelingen, welke den Israëlieten nu in de 20ste eeuw zijn aangedaan, want ook nu weer rijn als vroeger groote Joodsche gemeenten uitgemoord. Voor mij ligt een officieel© lijsL zei spreker, een verschrikkelijke lijst, waarop die nairuein staan van 70 ge meenten, door de Joden bewoond, en achter die namen staat steeds uitge moord uitgeplunderdverbrand Er is eens gezegd Als er eefn trap van lijden is, dan heeft het Joodsche volk de hoogste trede bereikt. Maar, Israël wordt moede, dien. prijs langer te betalen. Eeuwen heb ben zij zich weerloos laten slachten, maar er is thans oen andere roem voor de Russische Joden, dat zij zich verdédigd hebben. Een woord van hulde aan hen. Zij rusten nu in vre de. Doch, hun bloed mag niet ver- geefscb gestroomd hebben, daar moe ten wij voor zorgen, die niet. in die landen wonen. Wij roepen niet oua wraak, maar om hulp. Om hulp, dat is om geld' voor de weezen, voor de dakloozen, voor de gewonden, voor de vluchtelingen. En dan, wij roepen om alles veront waardiging, om het protest van de geheele wereld tegen gruwelen in Rusland gepleegd. Rusland is ziek, is rot maar moet dan het land gereinigd worden ten koste van het bloed der Joodsche mar telaren? Dat is 't, wat wij zullen vra gen, wat wij steeds zullen vragen, tot de wereld antwoordtNeen, niet ge nezen in Jodenbloed Wij moeten niet vergeten-, zooals vra reeds eeuwen hebben vergeten, zooals vrij Kisjinef hebben vergeten, zoo als vrij Hom el hebben vergeten. Ons ant woord op de gruwelen moet niet meer zijn Wij zullen eens zien wie het lan ger volhoudt, gij met moorden of wij met het inzamelen van geld voor de ongedukkigen. Thans moet ons ant woord zijn Joden uit Rusland, gaat heen naar een oord, dat voor u eem onvervreemdbaar land is. (Applaus). Mr. I. Hen nam nu het woord over. Ik ben niet gekomen, zei spreker, om te weenen, maar om te begraven. Weenen moeten wij niet van smart ovsesr de dooden. maar huilen moe tea we van woede om de gruwelen, ia Rusland begaan. Met weenen verlie zen we onze kracht en we hebben onze kracht noodig om te schreeuwen, te schreeuwen niet tegen dc rabau wen, het lompen-proletariaat, dat on ze broeders hedft gedood, maai- te schreeuwen tegen de mogendheden van Europa en Amerika, die niet tus- schenbeide kwamen. Toen men er Roosevedt om vroeg, antwoordde hij, dat dit een innerlijke aangelegenheid van Rusland was. Maar toen de Armeniërs werden ver moord, toen in de Congo negers wat hardhandig werden aangepakt, toeo in China de Boxers in opstand kwa men, toen waren de mogendheden niet alzijdig, toen was de beschaving in gevaar, maar nu 't het vervloekte ras der joden geldt, is liet een priva te aangelegenheid. Als je joden lioudt, doe je dat immers uit luxe Ik wil niet veel zeggen, maai- dit weten we, dat heel Europa medeplich tig is aan de Jodenmoorden. Witte wist, wat er op til was. doch toen rnen hem kwam vragen om bescher ming, toen zeidé hij ..Mijne heeren. ik kan U die verzekering niet geven." Er woont in Rumenië een man, Pi lar, een joden-vijand, die op zijn wer ken allemaal Joden in dienst had. Men zette al zijn werklieden uit het gebied, toen er een andter bewind kwam. Pilar zeide alleenAu jourd'hui, vous chassez mes juifs, domain je chasserai les vótresVandaag ver jaagt ge mijn Joden, morgen verjaag ik de uwe Dat is de heerschdnde moraal. Hoe men ook denkt over het kapi taal. dit is zekér, men moet het in

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1