NIEUWS- eis ADVERTENTIEBLAD, 23e Jaargai/g. No. 6878 TiSffsffifeitaü dag»1 ^ise, ómaive rs$ 2oa> m ?#»ntüög©ju DINSDAG 28 NOVEMBER 1905 A WSDAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENT1ËN: PS3^ »®IE MAANDEN» Van 1—5 regeis 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem A,^° Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der i D- »u gemeente) 130 Groote letters naar plaatsruimte. Bi] Abonnement aanzienlijk rabat. £?ran«.~' oer post door Nederland 1.65 Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. i^nieril!7 7i!Tew 3 - £"2?$ f 3 Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. geïllustreerd Zondagsblad, '/oor Haarlem 3-37/4 t&AJ de omstreken en franco per post 0.45 »itercommunaaI Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. öitgavs der Venn©öte?l!sap yjiarans Coster, Directeur J, C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. .- t~- - .1 .111 'I' T 1 I I SfccHUiementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publkité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parffs, 31bls Faubourg Montmartre. AGENDA Dinsdag 28 November. Orgelbespeling, 12 uur. Bijeenkomst. Schietvereeniging Haar lem. OM ONS HEEN clxvii. DE RENARD-TREIN. Aanstaanden Vrijdag zal er een proefrit wonden gehouden met een Renardtrein, van Haarlem uit over Overveen en Bloemendaal en zoonaar 't punt van uitgang terug. De bedoe ling is, ziooals onlangs in dit blad werd meegedeeld, om aan te toonen, dat met dit vervoermiddel een uitnemen de verbinding kan worden verkregen tusschen Haarlem en het naburige Bloemendaal, waarvan vooral de buurtschap Overveen en in 't alge meen het geheels zuidelijke deel van de plaats, aan een goede communi catie met de stad zoo groote behoefte heeft. Verschillende autoriteiten zul len dan ook tot het meemaken van den proeftocht worden uitgenoodigd, de burgemeesters, leden van Prov. Staten die hier en in den omtrek wo nen, leden van gemeenteraden, man nen van handel, industrie, financie wezen enz. De eerste proeftocht heeft plaats 's morgens 11 uur, de tweede 's namkldags half drie, de trein be- istaat. u/it twee wagens en kan 60 personen vervoeren. Eigenaardig is het, hoe de geschie denis van ons bestaan zich voortdu rend in dezelfde vormen herhaalt. Een eeuw geleden waren de rails onbekend, de zelfstandig rijdende wagen, diligence en omnibus, was het eemge vervoermiddel. Daar kwam de spoorwagen, die behalve door zijn stoommachine ook zijn groote snel heid verkreeg omdat hij, afwijkende van den gewonen weg, langs ijzeren staven gleed. Sedert dien tijd heeft de spoortrein zijn snelheid voortdu rend vergroot, maar is overtroffen door den hangenden trein en minstens geëvenaard door den automobiel, die immers als 't moet, den spoortrein bijhoudt en zich in dezen wedijver al leen daarom heeft te matigen, omdat hij n»et op eigen baan rijdt en reke ning heeft te houden met de tallooze beletselen van den openbaren weg menschen, rijtuigen, karren en zoo meer. Feitelijk is de automobiel niets anders ,dan de vervormde omnibus van vroeger, met een andere beweeg kracht. De heerschappij van het rail voertuig is niet langer onbetwist. En geen wonder, dat toen eenmaal de automobiel bruikbaar en vertrouw baar was geworden, de ingenieurs zochten naar een middel, om hem geschikt te maken voor iets meer, dan een liefhebberij voor enkele rijke personen. Zij zagen de beteekenis in van 't nieuwe rijtuig voor grooter per sonenverkeer. Elke concessie toch, aangevraagd voor op rails loopende wagens, was en is ten allen tijde een zaak van jaren geweest. Tijd en ge duld waren noodig vóórdat men van alle gemeentebesturen, die daarin ge kend moesten worden, van alle wa kerschappen, polderbesturen, particu lieren, de vereischte toestemming had verkregen. Daarbij kwam, dat de bouw van een baan voor spoor- en stoomtram ontzaglijke kosten mee bracht. Onze haastige en naar goed koopheid strevende tijd zocht dus iets anders en bracht groote automobiel- omnibussen op den weg. maar zag in, dat dit het ideaal nog niet kon zijn, daar t aantal personen dat men kon vervoeren, beperkt bleef. Toen kwam een Franschman met zijn uitvinding, die naar hem Re- nard-trein is genoemd en die in ons land haar intrede reeds heeft gedaan. In den afgeloopen zomer zijn proefrit ten gemaakt van Utrecht naar Doorn, Amersfoort, Zeist er bestaat te Utrecht zelfs reeds een maatschappij die zich de exploitatie van de vinding in ons land ten doel heeft gesteld. Het voorname beginsel van den Re- nard-trein is dit, dat de automobiel niet als trekkracht optreedt, doch de beweegkracht verschaft aan el- ken wagen van den geheelen trein. Het motorrijtuig, dat in een trein van bijvoorbeeld vijf of zes wagens vooraan gaat, is dus de bx-on dei- energie, die aan iederen wagen wordt meegedeeld door raiddel van een draaiende as, welke onder al de wa gens van den trein doorloopt. Die draaiende as is gevormd door vaste stukken, gemonteerd op elk wagen onderstel, en onderling verbonden door uit geledingen bestaande stan gen, waardoor dus de wagens een verschillende stand ten opzichte van elkaar kunnen innemen, terwijl de voortbeweging blijft voortduren. De as onder eiken wagen werkt dooreen stel kamraderen en een kettingbewe ging direct op het middelste van de drie paar wielen (elke wagen (heeft zes wielen) en geeft aldus eiken wa gen zijn eigen voortbewegingskracht. Behalve die draaiende els hebben de wagens van den Renardtrein ondei-- ling nog een andere verbinding. Het draaibare eerste paar wielen van et- ken wagen is namelijk door een ge lede stang verbonden met den vorigen wagen. Door een zeer vernuftige sa menstelling van deze verbinding nu, is het mogelijk, dat de rijtuigen ach ter elkaar bij het draaien denzelfden cirkel beschrijven, met andere woor den dat als de locomoteur of automo biel, die de stuwkracht levert, zijn spoor in een zandgrond drukt, alle wagens van zelf datzelfde spoor, ook bij krommingen en bochten, zullen volgen. Hoe die verbinding nu is samenge steld, zegt de Wereldkroniek, waar aan ik dit beknopt technisch over zicht ontleen, is voor den niet-des- kundigen lezer zonder uitvoerige sc'hetsteekeningen niet duidelijk te maken. Hij zal het dus ook hier op gezag dienen aan te nemen. Dat juist dit volgen van het spoor een zeer groot voordeel is begrijpt ieder. Sfpant men een gewonen automobiel voor twee gewone wagens, dan zullen die op de rechte einden van den weg van zelf verbazend gaan slingeren, maar bij het omgaan v.an bochten zal de achterste een grootten bocht be schrijven en, als dat met eenige snel heid gebeurt, zullen alle volgwagens of omvallen of tegen een huis of muur te pletter vliegen. Men kaai dus zeggen ,dat de rails die bij een spoortrein of stoomtram de wagens in de richting houden, bij den Re- nard-trein worden vervangen door de gezamenlijke as en de onderlinge ver binding der wielen van de verschil lende wagens. Bij de proeftochten is gebleken, dat deze voordeelen van den Renardtrein inderdaad niet maai- denkbeeldig zijn. Niet alleen nam de trein, die toen uit een automobiel met twee wagens bestond, met gemak een stei Jen heuvel, maar ook werden de scherpste hoeken met groot gemak genomen. De Renardtrein wijkt met het meeste gemak voor een rijtuig uit. Het schijnt, dat een locomoteur van 50 paardekracht drie wagens met honderd passagiers kan vervoeren, in een snelheid van 25 K.M. per uur; leeg natuurlijk met een snelheid van het dubbele. Terecht heeft de uitvinder begre pen, dat zijn trein ook voor goede renvervoer uitnemende diensten kan bewijzen. Naar men zegt zijn de kos ten van dergelijk transport goedkoo- per, dan van eenig ander middel van vervoer en in de afbeelding van de treinen zijn dan ook dikwijls platte goederenwagens te zien. Het spreekt van zelf, dat bij de constructie in de allereerste plaats op soliditeit wordt gelet, maar toch zijn de wagens, te oordeelen naar de afbeeldingen, in 't geheel niet zonder sierlijkheid. Elke wagen is 2400 K.G. zwaar, zonder passagiers of goederen en kan dertig personen bevatten. Dat het nog al op de bestrating aankomt is dus wel zeker, maar kan in den tegen- woordigen tijd, nu toch ook bijzonder zware auto's en geweldig beladen vrachtwagens van den openbaren weg gebruik maken, niet als bezwaar te gen het nieuwe vervoermiddel gelden. Terecht wordt zeer de nadruk ge legd op de quaestie van de kosten. Voor een dienst Haarlem—Over veenBloemendaal zouden 3 moteurs en 4 andere wagens noodig zijn en dus een kapitaal voldoende zijn van 100 000, waarin de Maats, te Utrecht zelf voor een belangrijke som zou willen deelnemen. Gaat een Re- nardtrein-onderneming niet naar wenscih, welnu de dienst wordt opge heven. De trein behoudt zijn waarde, geen enorm kapitaal aan rails en an deren onderbouw behoeft te worden achtergelaten. Het personeel bestaat uit een chauf feur. tevens remmer en een conduc teur. Voor Overveen is deze proefneming van het grootste belang. Ten opzichte van Bloemendaal bestaat het groote bezwaar van den tol, dien de treinen telkens zouden moeten passeeren. Wij herinneren er aan, dat de Bloe- mendaalsohe gemeenteraad onlangs zelfs een commissie benoemde, om te onderzoeken hoe Overveen van een flinke verbinding met Haarlem zou kunnen worden voorzien. Ik kan hieraan nog toevoegen, dat binnenkort in Neerlandseh Indië drie Renardtreindiensten zullen worden geopendeen van Poerwokerto naar Balapoelang, een van Batavia naar Buitenzorg en een goederendienst van Batavia naar de Preanger. De heer A. Resink alhier heeft de agen tuur voor Indië. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht Het nieuwste nieuws op heden is zeker wel de geheel onverwachte tij ding van den specialen correspondent van „De Courant" te Moskou, die dato heden niet meer of minder seint, dan dat TSAAR NICOLAAS II AFSTAND DOET VAN DEN TROON ten behoeve van Grootvorst Nicolaïe- vitch. Grootvorst Nicolai (Nicolaas) Nico- laïevitch is een achter-neef van Tsaar Nicolaas II. Hij werd den 6den No vember 1856 te St. Petersburg .gebo ren. Zijn vader, grootvorst Nicolai Nicolaïevitch was een broeder van den grootvader van Tsaar Nicolaas II. De mededeeling aan het slot, dat de Tsaar naar Darmstadt vertrekt, maakt het bericht wel is waar geloof waardiger. maar toch hoewel wij gaarne erkennen, dat het lang geen ..pleizierig baantje" is om aan het hoofd van het Russische volk te staan zouden we gaarne eene officieel e bevestiging ontvangen voor en aleer het bericht voor waarheid aan te nemen. Misschien volgt, deze bevesti ging nog wel onder de telegrammen van 'heden. Te SEBASTOPOL is weder eene verschrikkelijke revolu- tie uitgebroken. De matrozen sloegen aan het muiten en wisten twee regi- menten te bewegen zich bij hen aan 'te sluiten. I Admiraal Pesarecsky en andere offi- eieren werden gewond den comman. deerenden generaal werd bevolen de j stad binnen 3 dagen te verlaten en I vele officieren wérden door de mui- ters gevangen genomen. Zij bezetten het arsenaal en de kazerne en ver hinderden het treinenverkeer. De manschappen der artillerie sloe gen eveneens aan het muitenzij kozen zich aanvoerders en trokken met muziek voorop door de stad. Uit Odessa zijn troepen gezonden om het oproer te derapen. Uit andere landen. DE INTOCHT VAN DEN KONING VAN NOORWEGEN. Uit Christiania wordt dato 25 Nov. geseind ..Hedenochtend te 8 uur lichtte de .Danebrog" het anker en aanvaard de, niettegenstaande den diyeen mist, de reis naar Christiania. Te elf uur begaf het koninklijk paar bij Droe- back zich met de Noorsche leden der regeering aan boord van het Noor sche oorlogsschip ..Heimdal". Onder het saluut der kanonnen en het ge juich der bevolking had te 11/2 uur de landing van de koninklijke fami lie in Christiania plaats. Aan de lan dingsbrug had zich ter begroeting de stedelijke vertegenwoordiging opge steld, wier president een „Leve" op den Koning, de Koningin en den Kroonprins uitbracht. Koning Hakon sprak daarvoor zijn dank uit. Daarop volgde de intocht in de stad, bij welke het koninklijk paar overal door een ontzaglijke men- schenmenigte werd begroet. Onder hartelijke toejuichingen van de bevolking reden de Koning, de Koningin en de Kroonprins naar het slot. waar het Storthing en de Hoo- ge Raad bijeen waren. De president van de Storthing heette de vorstelij ke personen uit naam van den Stor thing en het volk welkom. De Kon'ng antwoordde, dat hij de warme ont vangst beschouwde als een bewijs, dat het volk vóór hem was. terwijl hij hoopte, dat ook God met hem zoude zijn. Daarna had de ontvangst plaats van het corps diplomatique en de ad miraals der buitenlandsche schepen. In zijn begroetingsrede aan boord van de ..Heimdal" wees de minister president Mich el sen er op. dat het Noorsche volk sinds bijna 600 jaar geen eigen koning had gehad. Heden' komt Noorwegens koning, gekozen door het vrije volk, om, in gemeen schap met vrije mannen, aan het hoofd van het land te staan en sa men met het volk de vrijhe'd te be schermen. Daarom zal het volk met jubelende vreugde den kreet be groeten LEVE NOORWEGEN EN DE KO NING." De Koning antwoordde: „Ik dank u voor den harte] ij ken welkomst groet ik zal al mijn krachten in spannen voor 't heil van Noorwegen ik verzoek allen mij hun vertrouwen en steun te schenken en met mij in te stemmen in den uitroep „Leve Noorwegen Daarop volgde hoerageroep en werd het volkslied aan gelieven. TURKIJE EN DE MOGENDHEDEN De internationale vloot verliet Za- terdag den Piraeus het programma, door de vlootvoogden opgemaakt. J werd strikt geheim gehouden. Br is volstrekt geen verschijnsel op te merken in de hoofdstad, dat wijst op Mohammedaansche ongeregeldhe den. als gevolg van den edsch tot toezicht op de Macedonische finan ciën. De algemeene overtuiging is. dat er geen ongeregeldheden zullen plaats hebben, tenzij daartoe door een wenk van hooger hand aanleiding wondt gegeven. Een later bericht zegt De Turksche minister van Buiten landsche Zaken heeft heden aan de Engelsohe en Oostenrijksche gezanten wijzigingen voorgesteld betreffende 't beheer over Macedonië. De regeering van ROEMENIë heeft aan het ministerie van "oorlog een crediet van 30 m'llioen lei toege staan voor betere uitrusting van ca valerie in infanterie en voor de ka- zerneering van de militairen van an. dere wapens. Voor de betere uitrus ting der artillerie zullen nog 28 mil- lioen worden aangevraagd. Volgens een bericht uit Tokio aan t de „Times" verlangt •JAPAN VAN CHINA concessies voor den aanleg van de volgende spoorwegen in Mands'joerije: van Tsjaug Szjoen naar Kirin, van Hsinmintiri naar Moekden en van W'tsjoe naar Moekden. Bovendien wenscht Japan de tegenwoordige mi litaire posten en telegrafen te behou- den en zelfs binnen zekere grenzen uit te breiden en verder stelt het voor openstelling van alle groote steden in Noord- en Zuid-Mandsjoerije. Stadsnieuws BLOEMBOLLENCULTUUR. Op de eerstvolgende algemeene ver gadering, te houden op 18 Dec. in de Sociëteit Vereeniging komt een zeer belangrijk voorstel voor, dat een J eigenaardig licht werpt op de toestan- in den bloembollenhandel. Dit voor- j stel luidt„Het hoofdbestuur stelt voor te besluiten tot het instellen van een Commissie van Rechtspraak bij onderling goedvinden". In de M. v. T. zegt het Hoofdbe stuur, dat het met groote belangstel ling de veranderingen volgt, die in den loop der tijden op handelsgbeid in het bedrijf ontstaan. Veel is lang zamerhand verdwenen, doch daarte genover zijn als gevolg der verander de toestanden, gewoonten geboren, die alleszins de aandacht behoeven. Ten gevolge van de steeds scherper zich uitende concurrentie en den moeilijken strijd om het bestaan, heb ben in den binnenlandschen handel gebruiken ingang gevonden, die zon der oneerlijk te zijn, toch met de bil lijkheid in strijd zijn. Deze gebruiken zullen ontaarden in misbruiken, zoo er niet voor wordt gezorgd, dat tegen net insluipen van dusdanige gebrui ken tijdig wordt opgetreden. Zoowel kweeker als exporteur on dervinden hiervan de nadeelige gevol gen daarom dient er voor gewaakt, dat die gebruiken zich niet verheffen tot usance. Door het instellen van een Com missie van Rechtspraak kan, noch zal worden te kort gedaan aan de vrij heid van handelen der leden, wan neer de handel zich beweegt op zuiver terreintreedt de handel echter op onzuivere banen, dan zal noodzakelijk daaraan paal en perk moeten worden gesteld. Vervolgens komt in behandeling een hoofdbestuursvoorstel om defini tief toe te treden tot den Nederl. Tuinbouwbond, terwijl ten slotte wordt voorgesteld in 1906 tentoonstel lingen te houden van bloemen van in Mei bloeiende Scilla's. Verplichte Schoolvergaderingen? Zooals onze lezers weten, heeft de afdeeling Haarlem van den Bond van Nederl andsche Onderwijzers zich tot den Gemeenteraad gewend met het verzoek om verplichte schoolver gaderingen in te stellen. Teneinde deze quaestie nog eens na der toe te lichten, had de afdeel'ng Haarlem van den Bond van Neder- landsche Onderwijzers den heer KI. de Vries, hoofd eener openbare lagere school te Amsterdam, uitgenoodigd om Zaterdagavond in de bovenzaal der sociëteit Vereeniging het aan de orde zijnde onderwerp te komen be spréken. Tot het bijwonen dezer vergadering waren o.a. uitgenoodigd B. en W. en de Raadsleden, de autoriteiten op schoolgebied en de hoofden der scho len. Aan deze uitnoodiging hadden ge hoor gegeven de Raadsleden, de hee ren J. J. Sneltjes, mr. F. A. Bijvoet, mr. J. N. J. E. Thijssen, W. A. J. van de Kamp, mr. H. J. Thiel, W. L. Schram Azn. en J. L. E. I. Breda Kley- neaxbergde leden van dé Commissie van Toezicht de heeren P. H. van der Ley en R. Broere, en de schoolhoof den de heeren J. B. A. Saeijs, J. J. Francken, P. C. Bouwmeester, Jansen H. J. Overboek en W. Kloeke. Nadat de heer E. Verwaal, voorzit ter der afdeeling, de bijeenkomst had geopend en de aanwezigen welkom had geheeten, deed de secretaris, de heer Boes, mededeeling, dlat kennis gevingen van verhindering tot bijwo ning der vergadering waren ingeko men van den Burgemeester, den Wet houder van Onderwijs, de arrondisse- nvenits-sohoolopzioners, de Raadsleden, de heeren Van Rossum, Stolp. Hu- genlioltz, mr. Roach, en van de hee ren Van de Ban, dr. Garrer, De Vries, De' Koek. De Beer en Te Kiefte. Hierna kreeg de heer KL de Vries het woord. Het verbaasde spreker, dat hij nog moest spreken over schoolvergaderin gen, dat zijn dingen, meende de heer De Vries, waarover inen niet spreekt, maar die men doet, omdat ze in het belang van het onderwijs zijn. i Over de theorie heeft spreker zich nooit veel bekommerd, hij zou dus alleen zijn ervaringen laten gelden. Schoolvergaderingen maken, dat er geen hiaten in het onderwijs zijn, zij vormen de school tot een organisch geheel. Daar behoeft nu heelemaal geen politiekerigheid bij te komen, men houdt ze eenvoudig omdat ze, in het belang der school, noodzakelijk zijn. Nu weet spreker echter, dat er zijn laksche onderwijzers, laksche hoofden en laksche autoriteiten, of liever, dat er menschen zijn, die de dingen wel weten, maai- ze niet doen. 1 Dezen nu hebben een stootje noo dig. Zoo ging het ook met de leer plichtwet, waarbij het onderwijs ver plicht moest worden gesteld. Uit de hem toegezonden stukken over de quaestie te Haarlem bleek den heen- De Vries, dat autoriteiten, hoof den en onderwijzers van hei nut der schoolvergaderingen overtuigd zijn. Men aarzelt echter om ze verplicht te stellen. Nu is het echter een feit, dat terwijl men het belang erkent, in 1904 aan de 15 scholen slechts 13 vergade ringen gehouden werden. Een getal van 60 vergaderingen zou echter ge- wenscht zijn. Daaruit blijkt, dat de verplichtstelling noodig is. De heer De Vries las nu eenige ver slagen voor van het verhandelde in de schoolvergaderingen te Enschedé, waar reeds sedert twaalf jaren de schoolvergaderingen met vrucht voor het onderwijs worden gehouden. De onderwijzers aan de bedoelde school, waar de heer De Vries vroeger hoofd was, waren van oordeel, dat de, vergaderingen onmisbaar waren, zon-' der deze vergaderingen kon de school geen organisch geheel vormen. Voor-, al de voorbereiding voor de op de ver gaderingen te behandelen onderwer pen werd van groot belang geacht Nu rijst de \raag. zou de behande ling dezer onderwerpen achterwege kunnen gebleven zijn zonder schade voor de betrokkenen, zonder schade aan het inzicht in die onderwerpen, zonder schade aan de samenwerking van alle leerkrachten. Sprekers antwoord luidde ontken nend. Van de schoolvergaderingen keert men gesterkt huiswaarts en met frischheid wordt den volgenden dag de arbeid weer aangevangen, wat van groot belang is, daar het onderwijs steeds levend en levenwekkend moet zijn en allerminst tot sleur mag ver vallen. Wat l>etreft de uitvoering der be- sluiten, spreker kan verklaren, dat hij de adviezen der schoolvergaderingen steeds als besluiten heeft opgevat en ook heeft uitgevoerd. Daar heeft hij die twaalf jaar nooit spijt van gehad. Art. 21 der lager onderwijs-wet zegt, dat de regeling der schoolzaken aan het hoofd toekomtde wet plaatst echter hiermede de onderwijzer in een scheeve positie, daar zij van hem dezelfde bevoegdheid eischt als van het hoofd, maai- hem van medezeg gingschap in de schoolzaken uitsluit. De schoolvergaderingen acht spreker het middel om aan dé rechten van de onderwijzers tegemoet te komen. Wanneer het hoofd der school een ge nomen besluit door een schoolvergade ring, in strijd achtte met liet belang van het onderwijs, dan moest, vol gens het reglement, daarvan kennis worden gegeven aan B. en W. en aan den secretaris der schoolvergadering. Daar is niets tegen in te brengen, vond spr. Verder bestreed de heer De Vries, dat de vergaderingen een politieke en geen paedagogische strekking zouden hebben. Wanneer er wrijving mocht ontstaan tusschen hoofd en perso neel, dan zou dat ook gebeuren in dien er géén vergaderingen werden gehouden. Dat zoo'n ziekte-proces aan 't licht kwam, was toch in alle geval heter, dan dat de onderwijzers mokkend en ontevreden het hoofd voorbij gingen. Dat verplichte schoolvergaderingen niet het einddoel zouden zijn, doch dat het werkelijke einddoel is de ropubli- keinsche school, heeft met de school vergaderingen eigenlijk niets te ma ken. Trouwens art. 21 geeft den zwaartillenden hoofden houvast tegen dit streven. En wordt dit artikel ge wijzigd, wat spreker hoopt, dat niet lang zal duren, dan wordt alleen de onmondigheid van duizenden onder wijzers opgeheven. (Applaus). Niet alleen de Bond van Nederiaud- sche Onderwijzers, maar ook het Ne derl. Onderw.-Genootschap (het laat ste is een vereeniging van hooiden en onderwijzers) heeft op het., program van actie geplaatst afschaffing van het hoofdschap „in den tegemwoordi- gen vorm". (Applaus). Het verplicht stellen der schoolver gaderingen moet geschieden ter op wekking van de latente krachten, op dat, in het goed begrepen belang van het anderwijs, zooveel mogelijk alle talenten en krachten tot heal van het onderwijs werkzaam zullen zijn. De verplichte schoolvergaderingen moe ten komen trots den tegenstand van enkelen. Aan het einde van de rede volgde een langdurig applaus. DEBAT. Na een korte pauze werd gelegen heid gegeven tot debat. De heer SAEIJS begon met te zeg gen, dat de spreker hem niet over tuigd had, dat de schoolvergaderin gen verplicht moeten gesteld worden. Uit de notulen van een vergadering van het personeel van school C. al hier, waar de heer Saeijs hoofd is, leest deze spreker de antwoorden voor van de onderwijzeressen en on derwijzers op de vraag of de ver gaderingen verplicht moeten gesteld worden. Hieruit bleek, dat allen het zouden betreuren, indien tot ver- plichtstelling werd besloten De heer Saeijs merkte nog op, dat de notu len niet door hem maar door den se cretaris der vergadering waren opge steld en dat de verstandhouding zoo wel onder het personeel, als tusschen hoofd en personeel, aan zijn school uitmuntend was. Nu is het eigenaar dig, dat aan school C de vergaderin gen een langzame dood zijn gestor ven. Men voelde er en de leden van den Bond nog het minst geen behoefte toe, omdat men aan deze school zoo met elkander omgaat, dat men de dingen onderling bespreekt. Waar blijft nu het hooggeroemde vrijheidsidee van den Bond. wanneer men anderen tot de vergaderingen wil gaan dwingen Wanneer er wrijving is tusschen hoofd en personeel, zal deze wrijving door gedwongen vergaderingen tot verbittering stijgen, daardoor wordt de eenheid verbroken tot schade van het openbaar onderwijs. Na gewezen te hebben op den geest onder de onderwijzers te Amsterdam getuige het geval-Traanberg-Edel- man. deelde de heer Saeijs mede. een onderwijzer te hebben gesproken die zijn sollitatie als hoofd to Am sterdam had ingetrokken, omdat het tegenwoordig geen baantje meer was, zeide deze. om daar hoofd te zijn. Aan den inleider vroeg spreker Zal men tevreden zijn. wanneer tot verplichtstelling wordt besloten Ten slotte wilde de heer Saeijs rui terlijk aan 't bestuur vragen of 't wer kelijk een paedagogisohT doel is dat men met de verplichtstelling beoogt, of dat het te doen is om de republi- keinsche school. Op deze ruiterlijke vraag, verwachtte de heer Saeijs een ruiterlijk antwoord. De heer FRANCKEN betwist, dut het doel paedagogisch is. men wil de republikeinsche school. Dat is door de redactie van „Haarl. Onderwijs" erkend in een ingezonden stuk in ..Haarlem's Dag blad". Wanneer men het houden van schoolvergaderingen wilde bevorde ren, kon men een som van f 100 of 200 toekennen voor het geregeld houden. Immers voor het halen van een acte geeft men ook een salaris- verrneerdering. Spreker zou voor de verplichtstel-

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1