NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD, 23e JaargaDg. No. 8880 VenettQurt dage»*,as- befcrive &p ï®n= ec< iPeeotóEgsoL DONDERDAG 30 NOVEMBER 1905 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN FgR T!»ftfE MAANDEN: Voor Haarlem - 1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei gemeente) J.3C }Rran>j"* oer post dooi Nederland Lj» Afzonderlijke nummere 0Sua Geïllustreerd Zondagsblad, voc? Haarlem J-37/s a r de omstreken en franco per post ft 0.45 üfttgave der Vennool«€fesf Leswas Coster. Directeur I. C PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: b regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement "aa;iem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel Groote letters naar plaatsruimte. Bi] Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertenlifin 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie eo AdministratieGroote Houtstraat 55. tot&feommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Drukkerij! Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. 7ibcmnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van hel Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentie en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publlclté Etrangère G. L. DAUBB Co., JOHN F. JONES, SuccParijs, 31** Faubourg Montmartre. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. AGENDA Donderdag 30 November. Orgelbespeling, 2—3 uur. Cafézaal De Kroon Stips' Dameska pel Soirée, 7£ uur. Bijeenkomst Nederi. Vrouwenbond. Vergadering Java-Comité Heemstede Vergadering van den Ge meenteraad, 7£ uur. HaarlemmermeerVergadering van- den Gemeenteraad, 10J uur. OM ONS HEEN clxix. OVER Sr. N1COLAAS-LEKKERN1JEN Je hebt, evenals bij de volksstam men, bloeiende en uitgestorven lek kernijen voor St. Nicoiaas. De bloei ende zijn speculaas, borstplaat en banketletter, de uitgestorven delica tesse is taai taai. Laat ik, voordat ik een lofzang wijd aan de levenden, een graflied zingen ter eere van de taaie doode I Want taai was ze, dat valt niet te ontkennen. Zóo taai, -dat de spraak makende gemeente het woord één maal gebruikt niet voldoende vond en bet tweemaal achter elkaar zei taai taai. De herinnering aan den tijd, toen ik daarin nog van heeler harte happen kon, brengt weer vreug de in mijn ziel ,maar jaagt eerlijk gezegd, een gewaarwording van angst door mijn tanden. Het is denk ik maai- goed, dat ze niet meer in de gelegenheid zijn te bijten in de dikke koek, die door den bakker met bruine stroop en roggemeel tot haar taaie samenstelling was gebracht. Moge lijk zou, nu mijn gebit zooveel ouder geworden is, ide proef niet meevallen. En toch denk ik met weemoed aan ons vroegere taai taai terug. Het jon gere geslacht, dat zich de groote rol van 't artikel in den St. Niklaastijd van vroeger niet voor kan stellen, moet er de familie Kegge in Hilde- brands Camera Obscura maar eens op naslaan. Toen werd ze niet alleen maar zóo geleverd, kaal uit den oven, maar met goud versierd. Vrienden en kennissen kwamen daaraan te pas omdat de bakker het met zijn perso neel in die drukke dagen niet afkon. En als we Hildebrand mogen geloo- ven. dan was dat vergulden waarlijk zoo gemakkelijk niet. ,,Ja, een her- duits varken kan ieder beplakken een streepje voor den grond en een ruitje op zijn lijf, dat kan een kind Maai' deftige vrijsters en vrijers van vier en twintig stuivers netjes te ver gulden, tot de .plooitjes van den kraag en de ruitjes van den breizak toe, een Eva. bij den boom op te sieren, geen enkel appeltje te vergeten en de bochten van de slang niet hoekig te makeneen geheel oorlogsschip met gouden reepen op te tuigen en de schietgaten netjes af te zetten, zooals juffrouw van Buren deed en een koets met paarden als juffrouw de Riet, die het zweepkoord zoo natuurlijk wist te doen kronkelen of 't een gouden kur- ketrekker was, dat is iets anders." Helaas, nu taai taai nog maar zeld zaam te krijgen is, heeft ook de kunst van vergulden haar gouden tijd ge had. Hildebrands onsterfelijke koek- plakscène uit de Familie Kegge heeft nog maar alleen historische beteeke- nis. Het tegenwoordig geslacht eet geen taai taai meer. „Waarom niet?" vroeg ik den heer Franken, toen ik hem dezen morgen een bezoek bracht, om te zien, hoe speculaas wordt gemaakt en banket letter ,maar ook hij kon mij daarop geen antwoord geven. Maar speculaas des te meer. Zelfs is dit een artikel geworden voor het heele jaar, behalve een gedeelte van den zomer, waarin het niet gegeten wordt. Althans het kleine speculaas, voorstellende een juffrouw naast een boom, of een man met een varken, of eon ander ding, waarvan men onmo gelijk ka.n zeggen of 't een groote korf met bloemen, dan wel een ouderwetsohe vuurmand is. De groo te stukken, een vrijer of een vrijster, een ruiter te paard en dergelijke, gaan alleen om en nabij St. Nicoiaas van de hand. Er komen aan dat speculaas heel- wat artikelen te pas meel, boter, sui ker, verder kaneel, notenmuskaat, amandelen en dergelijke, waardoor de eigenaardige kruiïge smaak aan het speculaas wordt gegeven. Juist ■daarin ligt dan ook liet verschil tus- schen de soorten van den eenen en den anderen fabrikant. De eigenaar dige kleur wordt er door de Barba- dos-suiker aan gegeven, een bruine suiker, met een hoog zoetgehalte, die hier te lande bij zakken van niet minder dan duizend kilo wordt inge voerd. Neemt de bakker andere sui ker, bijvoorbeeld gewone basterd, dan krijgt het spculaas een veel lichtere kleur. Er wordt dan ook, vertelde mij de heer Francken, met de apecu- laas-fabricage heelw.at geknoeid. Men neemt margarine voor natuurboter, soms wel reuzel, hazelnoten voor amandelen en zoo meer. S Is eenmaal het deeg klaar, dan gaat verder de fabricage vlug genoeghet wondt op den houten vorm gelegd (de prent, zooals dat met een vakterm heet) en in den oven gelegd, waarin het maar een oogenblikje behoeft te Dnjven. Die vormen of prenten zijn ruw uit de .hand gesneden, veelal het werk van schaapherders. Wat de banketletter betreft, die be staat zooals men wel weet, uit twee doelen, het inwendige of zooals de banketbakker dat, noemtde spijs en de korst. Die spijs is niets anders dan amandelen, witte melis-suiker en eieren. In een molentje worden eerst de amandelen en de suiker samen ge malen, daarna de molen vernauwd, een ei bij de massa gevoegd en op nieuw gemalen. Ten slotte gaat de massa voor de derde maal door de opnieuw vernauwde opening, eii is dan voor '1 gebruik gereed. Minder eenvoudig is de bereiding van de korst. Daarvoor wondt even veel meel. als boter genomen. Siberi sche boter, die voor dit doel geschik ter is, omdat zè'harder blijft dan de Höllandsche boter. Met de handen mag de bakker deze boter bij de be reiding van de korst niet aanraken, ze zou daardoor haar „werking" ver liezen. Vandaar dat hij meel en boter gezamenlijk met een hakmes hakt; daarna wordt die nog weinig samen hangende massa gerold in een vroe ger gemaakt stuk korskleeg en tot driemaal toe met een rol uitgestre ken, waarbij als bindmiddel een wei nig duinwater wordt gebruikt. Van dit oogenblik af schijnt de zaak hoogst eenvoudig. De bakker rolt de hoeveelheid spijs, die hij noodig heeft, in een voldoend stuk korstdeeg, en vormt in een ommezien met de hand de letter die hij noodig heeft. Vervol gens wordt deze naar den oven ge bracht en in een minimum van tijd gebakken, met een weinig ei, om de welbekende glans aan.de korst te geven. Ik zei, dat die behandeling eenvou dig schijnt, omdat de banketbakker die met zoo groote handigheid vol voert. Maar of wij leeken, datzelfde proces in vijfmaal zooveel tijd even vlug zouden kunnen voltrekken als hij, zelfs wanneer we ons product daarna mochten houden en opeten, dat is waarde lezers een vraag, die i k niet bevestigend zou durven beant woorden. Wie dus 'dezer dagen speculaas en banketletter eet, weet nu wat hij eet, ik kan er nog aan toe voegen, dat de behandeling bij den heer Franken op de reinste manier geschiedt. i En nu de vervaardiging van borst plaat. 'k Had me bij de firma Corns. Sipkes aangemeld om die fabricage te zien, maar trof het in zoover min der gelukkig, dat het vandaag geen borstplaatdag was. Er werden ande re artikelen gemaakt. En wanneer ik in de beschrijving dus niet heel dui delijk ben, moet men het maar hier aan wijten, dat ik het niet met eigen oogen heb gezien. Gelukkig is de bereiding volstrekt met ingewikkeld. Men begint met sui ker te koken op zekere temperatuur, die de koker natuurlijk precies kent. Daarna wordt ze geroerd tot ze wit wordt, men noemt dat greinen en even vóórdat, dit kookproces is afge- loopen, worden de verschillende sma ken en geuren er door geroerd, vruch tensap, saffraan, kirsch, marasquin, koffie en dergelijke, i Dit koken is een werk dat veel aan dacht vordert. Anders wordt licht de borstplaat te iha.rd en krijgt bij het doorbreken een steenachtig aanzien, wat bij oude borstplaat vanzelf ont staat, maar bij versche niet mag voor komen. Nu wordt de massa gegoten in een grooten trechter, waarvan de opening met. een stokje, dat boven den rand van den trechter uitsteekt, wordt ge sloten. De trechter wordt boven de1 vormen gehouden ,<het stokje even op gelicht zoodat er een voldoende hoe veelheid van de massa doorstroomt om hei eerste vormpje te vullen en de opening weer met het stokje ge sloten. Zoo gaat het met den twee den, derden, vierden vorm, een han dig werkman vult een groot aantal van deze vormpjes in een oogenblik. Er zijn twee soorten vox-men, ge wone blikken waarin de borstplaat wel mooi gegoten wordt, maar die hel ongemak hebben, dat ze de borstplaat zeer moeilijk loslaten. Meer gebruikt wordt dan ook de andere soort.. Volle modellen van gips worden met vijf, zes tegelijk gedrukt in een bak met poeder en in die indrukken de sui kermassa gegoten. Zooals men ziet is deze bereiding, wanneer de massa klaar is. hoogst eenvoudig. Ik heb dan ook niets anders te doen, dan den lezer toe te wenschen, dat speculaas, banketletter en borstplaat hem in deze dagen wel zullen beko men J. C. P. De „Roeskoe Slovo" bevatte Dins- met vooroordeel en tegen den voor dag het volgende telegram uitgang van de Duitsche nijverheid. ..Zeelieden rijden de stad rond en ,.De moeilijkheden in Marokko tus- voor de verzamelde menigte lezen ze schen Duitschland en Frankrijk had een lijst op van hunne grieven en van den geen andere oorzaak dan een 20 eischen tot verbetering van hun- streven om aangelegenhedexx waarbij nen toestand. Het eskader heeft be- ook Duitsche belangen zijn betrokken vel gekregen zee te kiezen. Men is zonder onze medewerking te regelen, zeer ongerust en de stad loopt leeg". ..Zulke geschillen kunnen als zij Volgens de correspondent van de op de eene plaats opgelost zijn. op ..Roess" zijn a) de officieren gevan- een andere plaats weer uitbreken, gen genomen eix aan wal gezet. ..Tot mijn voldoening werd in de Marókkaansche quaestie met diplo- Een ander bericht van admiraal matieke middelen en met eerbiedi- Tchoukine aan generaal Kaulba-rs, ging van de wederzijdsch'e belangen gouverneur van Odessa, luidt.overeenstemming verkregen omtrent ..De opstandelingen hebben heden het houden eener nieuwe Marokko- de „Potemkin" verlaten, die mij nu conferentie. in handen is. De zeelieden en de sol-..Het is mijn heilig voornemen den daten van het regiment van Brest, .vrede voor liet Duitsche volk te be- die eveneens in opstand zijn. heb-waren, maar de teekenen des tijds ben zich met eenige kanonnen terug-maken liet der natie tot plicht de mrd- getrokken in de kazerne van Ra- delen tot bescherming tegen onge- zareff. i rechtvaardige aanvallen te verster- Ik heb "t voornemen, hen aan te hop vallen met de versche troepen, die Daxx zal het des te zekerder geluk- zooeven zijn aangekomen. Doch 'khen dc vredelievende bedoelingen vrees, dat de artilleristen zich bij de'van het beproefde Drievoudig Ver- Buitenlandsch Overzicht De hoop op verbetering van den al- gemeenen .TOESTAND VAN RUSLAND. waartoe de kalmte in de eerste da gen van de afgeloopen week reden gaf. is helaas ijdel gebleken. De berichten der laatste dagen wij- zen er andermaal op, dat het er thans even slecht uitziet als tijdens het begin van de heerschende crisis, i De toestand wordt weder met den i dag erger, de gisting onder de mili- i tairen neemt toe, het gebeurde in Se- j bastopol dreigt bedenkelijke gevolgen te zullen hebben, i Volgens berichten uit ODESSA zijn de militairen aldaar niet meer j te vertrouwen. Volgens een mededeeling uit Reval weigerden de regimenten aldaar de troebelen bij de staking der havenar- beiders te ondex-drtxkken. Ik ver neem". zoo zegt de berichtgever ..uit de best ingelichte militaire ki-in- gen. dat twee hier liggende garde regimenten eveneens niet meer te vertrouwen zijn." Aan de ..Breslauer Zeit." wordt uit Petersburg geseind, dat DE MINISTERRAAD heeft voorgesteld de ontwapening der nog niet aan het muiten geslagen oorlogsschepen te bespoedigen daar het bestaan van een aigemeene revo- lutionnaire samenzwering onder de marine is vastgesteld. Er loopen ook geruchten, dat te KROONSTAD weder nieuwe troebelen te wachten zijn. Het blijkt, dat de jongste onge- regelcfhe-den werden veroorzaakt door een minderheid, die den bepaalden tijd niet geduldig wilde afwachten en dat daardoor de echte aanleggen achter de schermen zijn gebleven. De regeermg ontslaat ten einde de be weging te smoren, alle matrozen, die langer dan 4 jaar hebben gediend, daar ze van oordeel is, dat over de jongere zeelieden de geest van verzet nog niet zoo vaardig is geworden. Zoo zijn er in Petersburg alleen 1000 zeelieden ontslagen. Het meest ernstig is evenwel DE TOESTAND TE SEBASTOPOL. De Pet. Telegr. Agentuur meldt Dinsdag liep de térmijn ten einde die aan de muiters is toegestaan om zich over te geven. Het commando over den kruiser ..Otachakof' werd overgenomen dooi den ontslagen revolutionair gezinden luitenant Schmidt. De stedelijke Doema wendde zich tot de regeering te Petersburg met het dringende verzoek maatregelen te nemen tot redding der stad. Want aan overgeven denken de muiters nog geenszins. Zij zijn zoo volkomen meester van den toestand, dat de Regeering wel genoodzaakt zal zijn al hunne eischen in te willigen. De regeering durft bij gebrek aan betrouwbare troepen niet optreden, want als ze aan den hachelijken toe stand een einde zou willen maken, zou ze een belangrijk contingent moe ten zenden van werkelijk loyale sol daten en daarover kan ze niet be schikken. De betrekkelijke orde, die onder de muiters heerscht. heeft aan leiding gegeven tot het gerucht, dat de muiterij verloopt, maar niets is minder waar. De matrozen en hunne vrienden houden strenge tucht en hun aantal is versterkt door arbei ders en spoorwegmannen en daar door te meer is het onmogelijk ge worden per spoor hulptroepen te zenden. collega's mijn ministerie te willen blijven in een tijd. dat ik in zoo buitengewone mate den bijstand en den steun van beproefde mannen noodig heb." Minister-president Michelsen ant woordde ..Namens mijne collega's verklaar ik. dat we bereid zijn de benoeming aan te nemen", waarop de Koning zijn hartelijken dank uitsprak voor de hartelijke ontvangst, die hem wat bei'eid en voor de houding, die hem bij zijn intocht in de hoofdstad te beurt was gevallen. Stadsnieuws muiters zullen aansluiten. De toe stand is ernstig. Verscheidene officie ren zijn gedood. Niet alleen onder de militairen, ook onder de WERKLIEDEN TE PETERSBURG EN TE MOSKOU neemt de gisting in hevige mate toe. In een te Petersburg gehouden ver gadering van het werkliedencomité i£ met aigemeene stemmen uitgemaakt, dat men geen succes kan verwach ten van gedeeltelijke stakingen er is derhalve besloten van de regeering het weder opensteilen der werkplaat1 sen te eischen zijn de werklieden daar weder aan den arbeid, dan kan men gaan werken voor een aigemee ne stakingmocht de regeering dien eiseh niet inwilligen, dan zou van de zijde van het. volk onmiddellijk een antwoord volgen, dat de over heid wel tot andere gedachten zou brengen, In ieder geval zal op 22 Jan. de ai gemeene werkstaking beginnen. Bovendien weder wordt uit Petersburg EENE NIEUWE PERSWET afgekondigd welker bepalingen ech ter alles behalve geschikt zijn om de gemoederen tot kalmte te brengen. Een nieuwe paragraaf legt den x-e- d acties den plicht op het eex-ste exemplaar aan de censuur voor te leggen, hij niet-opvolging van deze bepaling wordt gedreigd nxet een boete van 100 roebel. Voor hofberich ten blijft de censuur bestaan. De uitgevers zijn zeer ontevreden en niet geneigd zich aan de wet te onderwerpen, de zetters da-eigen met een nieuwe, aigemeene staking, zoo lang de straf paragraven van kracht blijven en vorderen onbeperkte vrij heid vaxx drukpers. Uit andere landen. DE DUITSCHE TROONREDE. De troonrede, waarmede de Keizer Dinsdag de zitting van den Rijks dag opende, herdenkt den voorn aam sten arbeid der jongste zitting, het afsluiten der handelsverdragen. en wijst er op, dat de verbonden regee ringen en naar streven ook voor den x-uilhandel met audere landen waar borgen voor de ontwikkeling op den zelfden grondslag te verkrijgen. De troonrede kondigt daarna de in diening van het voorstel tot hervor ming der rijksfinanciën, en het reeds bekende voorstel tot vlootuitbre'ding en een aantal economische en sociale wetsvoorstellen aan. Verder wordt gewezen op den toe stand in de koloniënde Keizer brengt warmen dank aan de officie ren en manschappen in West-Afrika voor hun heldhaftige dapperheid en spreekt de hoop uit. dat orde en rust spoedig hersteld zullen zijn. Iu aansluiting hiermede wordt net aanleggexx van nieuwe verkeerswe gen in de koloniën en de wijziging der koloniale afdeeling van het de partement van buitenlandsche zaken in een Rijks-koloniaal departemexxt aaxxgekondigd. De troonrede deelt dan vei'der me de. dat het Rijk tot alle mogendhe den in correcte en t-ot de meeste in goede vx-iendschappelijke betrekkin gen staat, en spreekt de hooge bevre diging van d.en Keizer uit. dat hij in staat was Roosevelts bemoeiingen tot het herstellen van dexx vrede in Oost- Azië te ondersteunen. Met een oprech ten gelukwensch wordt het opnemen van Japan in de rij der groote mo gendheden herdacht, en levendige sympathie wordt uitgesproken voorde- pogingen van het bevriende Rusland, onx tot een nieuwe regeling van den binnenlandschen toestand te komen. Voorts wenscht de Keizer Noorwe gen geluk met dc keuze van een Ko ning. Dan vervolgt hij „Duitschland heeft voortdurend re- koning te houden met een misken ning van de Duitsche opvattingen en bond ook in de toekomst te verwezen lijken, Overtuigd vaxx de grootheid van uw taak, spreek ik de hoop uit. dat de arbeid van den Rijksdag moge zijn tot welzijn, eer en vrede van het rijk." DE PORTE EN DE MOGENDHEDEN. De gouverneur van Mitylene protes teerde tegen de ontscheping der in ternationale troepen en de bezetting van de gebouwen der douane en tele- graphie. Het internationale eskader zal acht dagen te Mitylene blijven. Het voorstel door den grootvizier gedaan aan de Oosteixrijksch-Hon- gaarsche en Russische gezanten be rust op een uitbreiding van het fi- nancieele mandaat van de Ottomaan- sche Bank en de „Caisse de la Dette publique" tot Macedonië. De ministerraad vergaderde Maan dag doch nam geen besluit. De internationale vloot zal verder geen maatregelen treffen tot hetBai- ramfeest is afgeloopen op Donderdag avond. Dan zal zij Tenedos bezetten. De Porte gaat intusschen voort met het voorstellen vaxx veranderingen. UIT DF. OOSTENRIJKSCHE KAMER Bij de heropening van het parle ment verklaarde de regeering na de aanvraag om 6 voorloopige twaalf den. dat de eenheid van het Rijk tn dit jaar niet in het minst was ge schokt door het program van het nieuwe Hongaarsehe ministerie. Dc overeenkomst met. Hongarije zal gehandhaafd blijven zoolang de Hon- gaarsche regeering zich aan de vast gestelde bepalingen houdt en zonder nieuwe concessies van de zijde vaxx Oostenrijk. De mixxister deed daarna mededeeJingen over het ontwerp voor kiesrechthervoxming, dat hij waar schijnlijk in Februari a. s. bij de Ka mer zal indienen. Minister-president Gautsch ver klaart. dat de regeering vast beslo ten is de kiesrechther vorming uit te voeren, dat ze het als haren' plicht beschouwt het initiatief daartoe te nemen nxaar dat de grondslagen de zer hervorming eerst bestudeerd die nen te worden, ten einde aan allen een rechtvaardige vertegenwoordi ging ie verzekeren. Hij rekent op de medewerking der Kamer voor het verzekeren van een regelmatig ver loop van deix wetgevenden arbeid iloor het nieuwe reglement van de Kamer. De Kamer besluit Donderdag een aanvang te maken met de bespreking van de verklaring der regeering. Onmiddellijk nadat DE JONGE KONING VAN NOORWEGEN den eed op de grondwet had afge legd, reed hij naar het slot. waar de eerste staatsraad werd gehouden. Daarbij sprak minister-president Mi chelsen de volgende rede uit „Zooals U. M. bekend is, heeft de Noorsche regeering, onder goedkeu ring van den Storthing, van 7 Juni af tot heden de macht uitgeoefend, die de grondwet aan den koning van dit land toekent. Heden heeft. U. M. den eed op de grondwet afgelegd en zelf de regeering aanvaard. Het is dus onze constitilioneele plicht, onze ambten weder in handen van U. M. ie stellen." Daarop antwoordde de koning „Mijnheer de minister-presidentAl len weten dat uwe regeerixxg in de laatste maanden Noorwegen in een tijd van crisis heeft bestuurd opeen wijze, die haar de dankbaarheid en bewondering van het geheele land heeft verworven. Het zou mij niet mogelijk zijn een Kabinet samen te stellen, dal in zoo hooge mate het vertrouwen van den Storthing en het volk geniet. Daarom verzoek ik u en uwen collega's dringend ook in hei vervolg uwe uitstekende gaven aan het land te willen wijden. Ik verzoek ijnheer de president, mei uwe T v\ i xx b o uw e n Plantkunde. Dinsdagavond hield de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. Haarlem, een bijeenkomst Er werd besloten om den beschrij vingsbrief voor de 36ste aigemeene vergadering der maatschappij te be handelen op Vrijdag 8 December. Tot deze vergadering wei'd ook uit gesteld de uitreiking van de medailles voor de ingezonden planten in 1904, daar men het niet eens was over de toekenning er van. Aan den heer J. Kikkert werd dooi- den voorzitter, den heer Joh. de Breuk, de op de texilooixs telling in Ar- tis te Amsterdam behaalde zilveren medaille uitgereikt, waarbij de heer De Breuk een woord van lof bi-acht aan den heer Kikkert, voor hel. hoog houden' van Haarlem's naaan. Met applaus wérd de mededeeling begroet, dat door den gemeenteraad wederom f 100 was toegestaan voor den tuinbouw-wintercux-sus. Nu kreeg de heer E. H. C. Cunaous, ie Leiden, het woord. die hot onder - wei-p ..Planten in gekweekten en na tuurlijken staat", op zeer aangename en onderhoudende wijze wist te be spreken. Voor de pauze werd behan- deld een groep planten, die in de na tuur mooier zijn dan in gék weekten staat, zooals de palmen, niusa's, ge- wijvarens, hedrongia's, Cactussen en Irissen. Na de pauze werd besproken een groep planten, die beter en mooier in gekweekten toestand zijn, dan in de natuur. Als voorhoedden hiervan wer den getoond araucaria. anthurium, orchidee, chrysanthen, victbiia regia, blauwe regen, enz. De heer J. Sturing gaf bij hot ge sprokene lantaarnplaatjes te zien Zoowel tot den heer Cunaeus als tot den heer Sturing werd door den voor zitter een woord van dank gesproken voor de leerrijke lezing en de verdui delijkende lichtbeelden. De volgende voordrachten worden, gehouden op 23 Januari en 22 Februa ri. In de pauze liet de heer Sturing den aanwezigen een roos van Jericho zien. en ook een selaginella, die vaak met den naaan van roos van Jericho wordt bestempeld. Nog werd mededeeling gedaan van de beoordeeiing van de voor - dezen avond ingezonden planten. De heer Ph. Deijs verwierf met een Ciprepedium een getuigschrift 1ste klasse, met zes Crodons ook een ge tuigschrift lste klasse en mest een groepje orchideeën een getuigschrift 2de .klasse. De heer De Breuk bracht ten slotte nog een woord vaxx eerbiedige hulde aaix de nagedachtenis van het over leden hoofdbestuurslid, de lieer O. Quintixs. te Groixingen. waarna de vergadering gesüoten werd. CIVIELE ACTIE. De groenterxhandelaar Terhorst stel de zich in 1902 in betrekking meteen hier pas gevestigden effectenhandelaar Met detzen ging hij een contract aan. De commissionair kocht op last van Terhorst verschillende Amerikaansche effecten, zoxxder dat hij geld behoefde te stox-ten. Alleen de eventueele uit te keeren winst zon Terhorst ontvangen, terwijl deze ook het verlies zou moe ten bijpassen. Zoo werd deize groentenhandelaar eigenaar van eenige duizenden dol lars aan effecten. Van winst maken kwam evenwel niets en de speculaxxt moest voor het verlies „dokken". Toen er evenwel niets los kwanx. heeft da commissionair de effecten verkocht om daarna van zijn cliënt het nadee- lig saldo der rekening te vorderen. Later toen Terhorst tegen dezen ver koop protesteerde kocht do commis sionair gelijke effecten terug, om daarna aan de Recbtbaixk toestem- xxxing voor den verkoop te vragoxx, die hij ook verkreeg. Thans stelt hij te gen Terhorst een civiele actie in, tot betaling vaxx liet nadeelig saldo, on geveer tot een bedrag van f 800. In deze zaak werden Dinsdag de pleidooien voor de Rechtbank gehou den. Namens dexx eischer trad op Mr. Van der Biesen uit Amsterdam, tex-- wiil Mr. F. A. Bijvoet voor den ge- daagdeai groentenhandelaar optrad en afwijzing der vordering pleitte, op grond o.a. van .vormgebrek". De Rechtbank zal over 5 weken in deze zaak uitspraak doen.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1