NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6880 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 30 NOVEMBER 1905 El HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN 3 3» 13 fl3AAM»i8Nï Vogï Haarlem IJ20 Voor de dorpen 5a den omtrek waar een Agent gevestigd 5s (kom der gemeente) 1-3G franco per post Goor Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers B ©jQ2M ©dUustrsérd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37;^ a de omstreken en franco per post - 0.45 SJItgavfi dteir VemMMDteehqp Houses Ctoster. Directeur J. C, PEEREBOOM ADVERTENT1ËN: Van 1—5 '.egels KJ Cts.; Iedere regel meer !0 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel» Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Heine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 niaal betalen. Redactie eo Administratie: Groote Houtstraat 55. Mercemmonaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerijs ZaUk. "uitenspaarne 6, Telefoonnummer 122. cnnementen en Advexienöên worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentie en Reclames betreffende Handei, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland; Compagnie Générale de Publicilé Etrangère G L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3lb,s Faubourg Montmartre. Stadsnieuws V o o r tl v acht Henri Bo rn e cque Men verzoekt ons cle aandacht te willen vestigen op het feit, dat een der meest beroemde Fransche geleer den de lieer Dr. Henry Bornecque al hier op 1 December een voordracht en ieesavond zaïl houden. De heer Bornecque is doctor in de letterkunde en professor aan de Uni versiteit te Rijssel. Over zijn wetenschappelijke loop baan kunnen wij mededeelen, dat hij zijne studiën begon als leerling aan 'de Universiteit te Sorbonne en aan het Seminarium tot opleiding van leeraren voor de Fransche Gymnasia te Parijs Na voltooing zijner stu diën werd hij benoemd tot Lector aan de Universiteit te Rennes en Profes sor aan de Hoogeschoal te Rijssel. In 1902 vertrok hij in opdracht van den Minister van Openhaar Onderwijs naar Duitschland ten einde de orga nisatie van het onderwijs aan de Hoogere scholen aldaar te bestudee- ren Voor zijn hoogst verdienstelijken wetensohajppelijken arbeid werd hij met verschillende hooge onderschei dingen vereerd en o.a. benoemd tot „Officier der Academie" en tevens be kroond aan de Fransche Academie. Voor zijn voordracht heeft hij ge kozen „Alphonse Daudet" een van Frankrij'ks meest populaire schrij vers. Wij voor ons verwachten veel van deze voordracht die wij te dan ken hebben aan de altijd wakkere Directie van de „Berlitz School". Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag- 30 Nov. 1905, des na middags van 2 tot 3 uur door den heer W. Ezerman. Programma 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. 2. Adagio (4e Symphonie). Men delssohn. 3. Sonate, Ramseïj. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Finale. 4. Choral (Meistevsinger), R. Wag ner. 5. Aria uit de Messias Handel. Bemoeilijkt door dikke duisternis en viiegcnd stormweer werd eindelijk ontdekt een jol, waarin 8 menschen zaten. Eenig hulpmiddel was een riem. Aan boord van de .Marie Hen- riette" opgenomen bleek het de volle dige bemanning te zijn van den Lo- westoffter haringvisscher No. 83. Volgens verklaring der bemanning zou hun schip zijn aangevaren door een Vlaardinger logger, die zonder zich cm hen te bekommeren wegzeil- cle. Kort daarop zonk de Lowestofft 83 nadat zich de bemanning in allerijl in de jol had begeven. Hedenmorgen werd de geredde be manning- door den Vlaardinger ben - ger .oèho^f'en te iJmuiden a mee bracht. Binnenland Uit de Omstreken BENNEBROEK. Evenals het vorige jaar zal ook dit jaar door de R. C. Jongelingsvereeni- ging eene uitvoering worden gegeven en wel Woensdag- 29 November voor leden en donateurs terwijl Donderdag 30 November een ieder tegen entrée de uitvoering kan bijwonen. Beide avonden zullen de uitvoeringen plaats hebben dn de zaal ider vereenlging aan de Schoollaan alhier. IJMUIDEN. Aanvaring. Men schrijft uit IJmuiden d.d. 28 Nov. aan de Tel. Gisteravond te ongeveer half elf werd door de bemanning van den Vlaardinger stoombeuger Marie Henriette" H 167 kapitein P. Verhey, van de reederij Van Geeder te VIaar dingen geschreeuw op zee gehoord ongeveer 60 Eng. mijlen N. W. van IJmuiden. HOFBERICHTEN Dmsdag werd te Udel een jachtpar tij gehouden die heden zou worden voortgezet. Het gezelschap vereenig- de zich in het Hofjachthuis van den Prins. De kamérheer van H. M. de Ko ningin-Moeder Van Wieldrecht is ver vangen door jhr. Van Tets. HOI.LANDSCHE CLUB TE» HAMBURG. H. M. de Koningin heeft het Be schermvrouwschap aanvaard van de Hollandsche Club te Hamburg. HET BESLUIT GOEDGEKEURD. Ged. Staten van Friesland hebben geen redenen gevonden tusschen bei de te treden in de quaestie van het hoofd der O. L. School te Hoornster- zwaag, den heer J. de Vries, en den gemeenteraad van Sohoterland. De Raad benoemde n.l. uit de voordracht van B. en' W., waarop de heer De Vries als no. 1, en zijn onderwijzer als no. 2 voorkwam, tot hoofd der herhalingsschool no. 2, zoodat de heer De Vries gepasseerd werd. Deze wendde zich daarop tot Ged. Staten met gemotiveerd verzoek om deze be noeming niet goed te keuren, en leg de daarbij stukken over, betrekking hebbende ap de geschiedenis van ihet herhalingsonderwijs te Hoornster- zwaag. Ged. Staten waren onbevoegd i om de benoeming niet goed te keu ren. Dit college kon haar wel ter ver- 1 nietiging aan de Koningin voordra gen, doch -nam het besluit dit niet te doen. De herhalingsschool wordt te genwoordig bezocht door zes leerlin- gen. EEN NIEUW RIJKSTELEGRAAF KANTOOR. Het N. v. N. weet thans met zeker heid te melden dat het terrein van de oude Beurs te Amsterdam aangewe- zen is voor den bouw van een nieuw rijkstelegraafkantoór met rijkstele- phoonbure&u. GOWA: Hei i*> geen wonder dat men hier ie lande den 17den November nog niet in alle bijzonderheden wist wat den 19den October te voren in Gowa, op Celebes, gebeurd was, en dat de minister van koloniën dus terecht kon zeggen, nog niet te weten water i was van den eisch, die volgens den 'lieer Van Kol aan den radja zou zijn gesteld om binnen vier en twintig uren alle geweren in te leveren. ,,Is die eisch werkelijk gesteld" zoo zei de heer Van Kol clen 22sten Novem ber ,.dan ligt daarin opgesloten dat men den vorst eenvoudig gedwon gen heeft tot oorlog". Uit de thans ontvangen Indische bladen (zie o.a. Soer. Hbld. van 26 October, Tweede Blad) blijkt duide lijk, dat van een bevel om „binnen vier en twintig uur) alle geweren in te leveren, geen sprake is geweest zegt t Hbld. Gevorderd isinlevering van alle vuurwapenen (gelijk in Boni. vVaidjo, enz.) en daarvan 200 Beau- montgeweren dadelijk. Deze gewe ren waren onder 's vorsten bereik (onze troepen werden or den volgen den dag uit beschoten en in deze n 'eisch was dus niets overdrevens of onmogelijks. Maar afgescheiden daarvan, wie de maanden lang voorafgegane ge beurtenissen aandachtig heeft ge volgd, zal waarlijk niet toegeven dat onzerzijds de radja van Gowa ge dwongen werd tot oorlog De vriend, die opruiende brieven schrijft (waarvan hij de echtheid er kende aan den regent van Bont- haindie, in strijd met zijn contract, brieven van onze ambtenaren weigert te ontvangendie aan alle Europea nen den toegang tot zijn land ver biedt clie brieven van den Gouver neur onbeantwoord laatdie niet be let, dat uit zijn gebied een inval wordt gedaan in liet regentschap Takalar die aan ons vijandige Bonieren schuil plaats verleent. die vriend is waar lijk niet door ons gedwongen, maar dwingt on s ten slotte tot oorlog. De Indische Regeering heeft werke lijk veel lankmoedigheid betracht. Zij heeft er zich eerst toe bepaald, den radja schriftelijk te doen mededeelen dat zij van stond af aan tróuwe en stipte naleving der contractueele ver plichtingen verlangde. Toen dat niet hielp, moest zij ten slotte wel een an deren weg inslaan. De radja werd naar Makassar ontboden, maar wei gerde te komen. Toen ging de Gou verneur tot hem, maar nu natuurlijk vergezeld van -troepen. De radja van Gowa verklaarde toen, aan alle door het Gouvernement ge stelde eisohen te zullen voldoen. Wan neer die verklaring gemeend was ge weest. dan zou hij in zijn functie ge handhaafd zijn gebleven doch inte gendeel. derizelfden avond vluchtte hij en werden zijne troepen verzameld, met het gevolg dat reeds in den och- tend van den volgenden dag het ge vecht bij Goenoeng-Sarie plaats had, waarbij wij 2 dooden en 5 gewonden hadden terwijl de vijand 50 dooden en 7 gewonden in onze handen liet (20 Oc tober), en dat, den 21sten, te Paka.tto strijd werd gevoerd, die ons 5 gewon den, den vijand 23 dooden kostte. Men kan alle zaken van twee zijden beschouwenmaar wie nu den indruk mocht wekken dat ons optreden tegen Gowa niet ten volle gerechtvaardigd is geweest, schijnt ons (och wel wat heel eenzijdig. ARME ZWERVERS. Aan het Maasstation te Rotterdam is van alle middelen ontbloot en zwervende aangetroffen de Arabier Ali Salabi met zijn 10-jarig zoontje Mahomed Ali, te Cairo woonachtig. De man. die als kunstenmaker deel uitmaakt van de troep Abyssiniërs, die ook te Rotterdam ©enigen tijdver- toefde. was te Groningen door den im presario van dien troep ontslagen. Volgens zijn zeggen gaf men hem en zijn zoontje te Groningen een spoor kaartje. met den raad om zich daar bij den Turkschen consul om onder stand te vervoegen. Verder moest hij maar zien terecht te komen. DE OVERJAS. Bij circulaire van den inspecteur- der infanterie is bevolen in verband met liet bepaalde m art. 147 van den inwendigen dienst der infanterie: ..de overjas moet worden beschouwd als een overkleed en mag alleen ge dragen worden bij hoogst ongunstig of zeer koud' weder; behoort in af wachting van daaromtrent aan te brengen wijzigingen in genoemd re glement, de term „hoogst ongunstig of koud weder" in zeer ruimen zin door cle commandeerende officieren te worden opgevat. Bij eene weersgesteldheid zooals dezer dagen zal steeds buiten dienst de tenue met overjas zijn. In dienst hangt zulks natuurlijk af van den aard der oefening. EEN KINDERHUIS. Van Hervormde zijde in Zeeland worden pogingen in het werk gesteld om, met het oog op de in December in werking tredende kinderwetten, voor deze provincie te Middelburg een kinderhuis op te richten, en alzoo een gelegenheid te openen voor de diaco- niën om verwaarloosde kinderen te kunnen verzorgen. Voor dit doel is aan «de Herv. diaconien financieel e steun verzocht tot het vormen van een stichtingskapitaal, waardoor de zen winter nog een huns zou worden aangekocht. VERZAKKINGEN. Aan het station te Vlissingen, dat nog slechts een 10-tal jaren oud is, moeten verzakkingen geconstateerd zijn. Men is reeds bezig de noodza kelijke veranderingen aan te brengen. EENE BLOEDSPUWING. Men schrijft aan de N. R. Ct. De dokter wordt geroepen bij eene alleenwonende vrouw patiënte uit zijne armenpraktijk. Binnentredende vindt hij bloed op den vloef. bloed op het bed, enz. „Wat is hier gebeurd?" vraagt hij de patiënte, die te bed ligt. Met flau we stem antwoordt ze ..Eene bloed spuwing." ..Hm eene bloedspuwing". Nauwkeurig beziet hij een bcwaar- de hoeveelheid bloed en vraagt dan ..Waar komt dat bloed vandaan Met zwakke stem luidt het ant woord..De borst dokter!" I „Zoo, zoo. uit de borst? Heb jij daar dan beestenbloed in?" ..Beestenbloed, dokter?" ...Ja. beestenbloed! Want dat is geen menschenbloed. Zeg op waar haal je het?" 1 Zij schreit en kan niet antwoorden. Spoedig evenwel blijkt, dat het bloed afkomstig ,is uit een slachterij, en dat de ongehuwde patiënte zoo ge- zond is als een visch. Hef was alleen j maar een middeltje om medelijden op te wekken, en zoo aan eieren, melk en wijn te komen vooral wijn Vroe- ger heeft die vrouw met dergelijk doel zich kreupel gemaakt. Door af- binding veroorzaakte ze zweren aan arm en been en in plaats van mid- delen van den arts legde ze natte doe- i ken op de wonden en baadde ze in een sloot. Het grenst aan het onge- j looflijke. maar het is een feit. En toch is die vróuw" niet krankzinnig te noemen. EEN BRUTAAL STUKJE Bij den horlogemaker N'tze, te Stadskanaal kwam Zondagavond een net gekleed heer in den winkel, om een horloge en een gouden ring te koopen. De keuze viel op een zilve ren horloge en gouden ring, tezamen tea* waarde van f 22. Daar de man voorgaf met een bankbiljet van 60 te willen betalen, telde N. hem 38 op de toonbank. De onbekende streek fluks het geld op en maakte zich uit de voeten, zonder dat men tot heden hem heeft weten te ontdekken. Men schrijft aan De Avondpost, dat in verband met de zaak Toering de dirigeerend officier van gezondheid 3e kl. majoor H. Zeehuisen van Utrecht naar Assen is overgeplaatst. DE ROODE VOS. Te Koewacht is door de politie ge vat en van daar naar Middelburg ge bracht een beruchte dief en smokke laar, bijgenaamd Roode Vos. ver dacht van diefstallen, te Terneuzen en elders gepleegd. Door de Belgische politie werd reeds langen tijd jacht op hem gemaakt want hij hod in België tuchthuisstraf tegoed en was in de grensplaatsen zeer gevreesd. ONGELUKKEN. Dinsdagmiddag werd de seinwach- ter van de Staatsspoor te Feijenoord, M. Stork, door een achteruitrijden den goederentrein over het linkerbeen gereden. Levensgevaarlijk gewond werd hij naar het Ziekenhuis ge bracht. ONGELUKKEN. De electrische tram te Oostende heeft Maandagnamiddag een wagen aangereden, waarin een man en zijn 116-jarige dochter zaten. De man 1 kwam er af met een paar kleine wonden, maar het meisje werd lee- lijk toegetakeld en heeft maai- enkele oogenblikken meer geleefd. i VALSCHE MUNTERS. Uit Amsterdam meldt men i Een persoon, verdacht van liet ver- vaardigen van valsch geld, is gear- 1 resteerd. 80 valsche guldens en eenig materiaal zijn opgespoord en in be slag genomen. DE UITVINDING VAN DE BOEK DRUKKUNST. Prof. clr. H. Brugmans sprak Maan dagavond voor het Koninklijk Oud heidkundig Genootschap te Amster dam over het vraagstuk van de uit vinding vam de boekdrukkunst. In een uitvoerig resumé werd door heim dó stand van deze kwestie, tot zooals het voor enkele jaren was. uit eengezet. De historie van de uitvinding der boekdrukkunst, aldus herinnerde spr., rust op een dubbele basis; te een er zijde de Keulsche kroniek van 1499, aan den anderen kant de Haaxlemsche traditie. Deze laatste vindt bevestiging in verschillende archiefstukken. Deze traditie zegt, dat Laurens Jans- zoon Koster te Haarlem uit boom schors letters sneed en dat hij later met zijn schoonzoon, Thomas Pieters zoon, een dikken, taaien inkt vervaar digde, om het vlekken bij het drukken te voorkomen; dat Koster voorts de letters in lood en noc later in tin goot en dat een van zijn knechts, een zekere Jan Fust of Fanst, al het ma teriaal stal, naar Amsterdam vluchtte, vervolgens naar* Keulen, en daarna, naar Mainz ging, waar hij in 1442©en drukkerij oprichtte. Dit is in 't kort samengevat hetgeen Adrianus Junius in zijn „Batavia" (1588) vermeldt. Reeds vóór 20 jaar heeft prof. Fruin er op gewezen, dat. dit verhaal vol on mogelijkheden en tegenstrijdiglieden. zit. Ook spr. releveerde dit nog eens; o.a. werd er in 1442 nog niet in Mainz gedrukt en zijn de gestolen letters omgegoten tot kannen. Wed heeft Laurens Janszoon Koster inderdaad geleefdzijn naam komt herhaaldelijk voor. Alleen weet men niet, dat hij gedrukt heeft. Wanneer heeft de uitvinding der boekdrukkunst plaats gehad Profes sor Brugmans, deze vraag stellend, deefld» ten antwoord hierop mede, dat er In ieder geval vóór 1445 gedrukt ;s. Bij onderzoekingen te Mainz heeft men een kalender gevonden, die ge drukt moet zijn en afkomstig is van de i>ers van Gutenberg, gedateerd 1448. De zoogenaamde Parijsehe Do- nat is echter ouder en moet gcflrukt zijn tusschen de jaren 1445—'46. Maar hoe ouder men den tijd van hettMain- zer drukwerk kan stellen, betoogde spreker, des te geringer worden da kaatsen, dat Koster het drukken heeft uitgevonden. Zeker is. dat van Haar lem uit de drukkunst niet verspreid is ze is gekomen van Duitschland, eerst naar Utrecht en Deventer en in 1483 in Haarlem. Toch kan de mogelijkheid veronder steld worden, dat er in Haarlem ge drukt is. Spreker wees op de Holland se he Dooraten, de Latijnsche school boekjes, de „Kosterianen". in de 15de eeuw in Holland, gedrukt. Deze wor den algemeen on Roster's naam ge plaatst geen enkele kan echter geda teerd worden vóór 1458. En nu de Keulsche kroniek van 1440. Deze vermeldt, dat door Gutenberg, geboren te Straatsburg, de boekdruk kunst is uitgevonden. Van 1440 tot 1450 nam Gutenberg te Mainz proefnemin gen daarna drukte hij het eerst een bijbel. Hoewel dus de drukkunst te Mainz uitgevonden is, aldus merkt ge noemde kroniek op. waren de eerste „Vorbildungenin Holland gedaan. Gutenberg zou tot zijn uitvinding gebracht zijn door de Donaten, die hij gezien had. Nadat hij die producten van naar men zegt Roster's Do naten, gezien had, heeft Gutenberg die methode opnieuw moeten uitvinden. Wat nu aangaat den aard van Gu tenberg's uitvinding, daarover ver scheen in 1901 een boekje van de hand des heereai ntr. Ch. Enschedé „Het Technisch onderzoek naar de uitvin ding der Boekdrukkunst". 'Geen boek, aldus spreker, bracht zooveel nieuws ln zulk een béknoptön vorm van nog geen honderd bladzijden. Waar 't op aankwam, was niet hei drukken met houten letters, ook niet met metalen letters, maar met gegoten letters, 't Maken van een matrijs, waarin men de letters gieten kan, dat is juist de uitvinding van de boek drukkunst. Gutenberg maakte koperen letters, een looden matrijs, en goot daarin do eigenlijke voor het drukken bestemde letters af. Schöffer verbeterde deze rae- tluxle en maakte stalen letters, een koperen matrijs, waarin hij de letters j van" lood afgoot. Het systeem van Koster was van dien aard, dat 't niet met succès op groote schaal kon toegepast worden, in tegenstelling met dat van Guten berg, zooals 't door Schöffer verbeterd werd. Betreffende de Keulsche Kroniek merkte spreker nog op, dat li ij de plaats daarin, die over de boekdruk- kunst handelt, ook niet te absoluut Feuilleton. De Liefde eener Vorstin door GEORGE BARR. Zij trok haar japon wat op zijde o en hielp hem zoeken. Eenige keeren daarmee zeggen wilde „Het spijt mij doen slaken. Doch spoedig daarop ging zij weer in dezelfde houding zit ten en 'legde het geldstuk in zijn uit gestrekte hand, waarbij een trotsche uitdrukking haar gelaat overtoog die van terughoudendheid sprak. Hij hoopte een verklaring van haar te krijgen wat plotseling haar veront waardiging opwekte, werd echter te leurgesteld en nam toen aan, dat zij hem nu niet gunstig gezind was ge weest. Zij was zoo geheel anders dan een ander. Haar ongewone waardigheid, reine schoonheid' en haar gebiedend optre den, dat te zamen deed hem vooreen toenadering terugschrikken. Hij was ten hoogste verbaasd over zichzelf, dat hij den moed gehad had verward, alsof hij ze alleen door de papieren op zijn koffers te weten j was gekomen. Hij kende de plaatsen en streken, waar 'hij geweest was en I placht een vreemd land te beoordee- j len naar de inkomende rechten, die er geheven werden. Voor zoover hij na kon gaan. was het geldstuk af-1 komstig uit een der honderd vonsten- u gestoord te hebben. Zij had haar plaats weer ingenomen, en het scheen alsof er duizend mijlen tusschen hen lagen. Hij voelde zich onbehagelijk en zelfs verlegen en ging naar de deur, waar- g hij het geldstuk zonder het op te rapen. Eindelijk zocht hij verle gen lachend ook aan den kant, waar zij zat en zij stond op om hemnr'm- te te geven om te zoeken, daarna ging zij ook zoeken en keek aandach-0w tig in alle hoekjes rond. Herhaalde-bij hij door middel van een anderen lijk waren hun hoofden dicht bij el-1 spiegel weer verrukt was, want hij kaar. totdat zij eindelijk een vreugde-bemerkte dat het bruingelokte hoofd kreet liet hooren en triomfeerend j zich tersluiks ophief en hij aandach- naar iets greep. Met hoogen kleur en tig nagekeken werd. lachend hieven beiden zich op. Zij Zij vermoedde niet, dat hij haar hield het geldstuk in de hand. kon bespieden en daarom had hij het Ik heb het gevonden, riep zij genoegen, het mooie interessante ge- vroolijk nit. in een bekoorlijkvreem- iaat goed te kunnen aankijken, voor den tongval. dat hij wegging. Hij had tot nu toe Ik dank u zeer, begon hij en op zijn reizen al menige toevall'ge stak de hand uit als in een droom kennismaking beleefd en zich zoo nu van gelukzaligheid, want beider blik- en dan onbevangen vrijheden veroor- ken vielen nu plotseling op het voor-loofd, die tot tijdverdrijf gediend had- werp van hun zoeken. den. Nu werd hij onverwachts afge- O riep zij uit, en de bekoorlijk- wezen. ste verrassing was op haar gelaat te Terwijl hij weer naar zijn eigen lezen, want zij zag een geldstuk uit coupé terugging, dacht hij aan zijn haar ver verwijderd vaderland, en dat geluk bij andere dergelijke pogingen had haar onwillekeurig dien uitroep en vroeg zich af waarom dat geluk een oogenblik voor zichzelf belang-dommen. die over het Europeesche stelling af te dwingen. Haar terug-vasteland verstrooid waren, en het houdendheid scheen" zoo natuurlijk, I verdroot hem. dat hij niet wist van dat de vraag bij hem opkwam, watwelk. Deze jonge, mooie vrouw wekte er eigenlijk gebeurd was, dat zijn1 groote nieuwsgierigheid bij hem op ijdeïheid kon prikkelen, behalve de en hij kon niet nalaten aan haar te vluchtige belangstelling, die zij even denken. voor hem getoond had. Hij glim- j Of hij zichzelf al een ezel noemde, lachte bij de herinnering daaraan en dat hij zich het hoofd brak om een riep vroegere ontmoetingen in zijn mooi gezichtje, een vreemden tong- geheugen terug, die zich tot een aan-; val en een niet te ontcijferen geld- genaain tijdverdrijf ontpopt hadden. J stuk, het hielp niets, hij was betoo- Nu stond er een mooi meisje tegen-'verd. over hem, die door haar geheimzin-j Nog vóór dat de trein San Louis nige bekoorlijkheid alle inspanning bereikte, was hij besloten, zijn route waard was en hij waagde het niet te veranderen en dadelijk met haar haar met lichtzinnige oogen aan te naar Washington te reizen. Daarbij zien. j bedacht hij, dat hij ook door zou Hij haalde het geldstuk te voor-kunnen gaan naar New-York ingeval schijn, ging achterover zitten leunen de betoovering bleef bestaan, en dacht na over de herkomst daar- j Hij telegrafeerde om het allernoo- van. Het was stellig een geldstuk digste en toen de trein laat tegen van niet zoo geringe waarde. Eens den avond St. Louis bereikte, haast- moest hij toch een domkop tegen 't. te hij zich zijn koffers van andere lijf loopen, die beter met de aardrijks-adressen te voorzien een nieuw kunde op de hoogte was dan hij. plaatskaartje te koopen en te eten. De aardrijkskundige voorstellingen Om acht uur was hij weer op het van Mr. Lorrv waren zoo vluchtig en station en kwart vóór negen trof hij haar in de gang aan. Zij stond voor de deur van haar compartiment en gaf haar kamenier eenige wenken, i Toen hij haar voorbij ging, zag hij j een uitdrukking van verrassing op haar gelaat. Dien nacht sliep hij vast en droomde, dat hij met haar den Oceaan overstak. Aan 't ontbijt zag hij haar weer. maar als zij naar hem keek, dan was het steeds, wanneer hij niet naar haar keek. Eéns merkte hij op, dat oom Caspar hem door zijn monocle opnam, en het dadelijk weer op veel- beteokenende wijze liet vallen. Zeker had zij haar oom op hem op merkzaam gemaakt, nu keek zij met een ernstig gelaat uit het .venster, ter wijl Lorry zoo ongelukkig de gele genheid voorbij liet gaan. Weer voel de hij zich opgewekt door de ge dachte, dat hij een nadere beschou wing scheen waardig gekeurd te zijn, maar een oogenblik later zette de ge dachte, dat die vreemde munt daar toe de aanleiding zou zijn, hem weer neer. De oude heer informeerde naar den juisten tijd en zette zijn horloge daarop gelijk. In Ohio werd hij door den bedien de scherp opgenomen, omdat hij diens meesteres onbewust nastaarde, toen hij haar op het balcon van een der wagens ontmoette, terwijl de trein aan een station stilstond. Toen ontmoetten zij elkaar weer in de gang en om haar te laten passceren, moest hij op zijde gaan staan. Deze ontmoeting had weinig waarde voor hem, want zij keek hem nauwelijks aan. Lorry had een gevoel alsof er noodzakelijk een eind moest komen aan deze toevallige ontmoetingen en het zag er niet naar uit, alsof er eenige toenadering kon ontstaan. Hij had gehoopt met oom Caspar in ge sprek te kunnen komen, en dan uit te hooren, maar deze ontweek hem blijkbaar en zag er uit zoo koud als een ijsberg. Kon er maar een schip breuk gebeuren, dan had hij ten min ste een kans. maar nu begreep hij niet. hoe de Voorzienigheid hem zou kunnen helpen. Nadat zij St. Louis verlaten had den, liep de trein kronkelend door het Alleghanische Voorgebergte. Zij lieten Bellacre, Grafton en andere landstreken achter zich en spoedig naderden zij steile bergen, tunnel na tunnel vlogen zij door en steeds meer naderden zij Washington. Nadat zij het station van een klein tegen do berghelling gebouwd mijnstadje ver laten hadden, bleef de trein plotse ling met een schok stilstaan. Eerst ontstond een kleine paniek, men schreeuwde om verklaring van 'net- geen er gebeurd was. en men kreeg ten antwoord, dat er iets aan de ma chine haperde en het noodigwas.dat te herstellen, voordat de tocht voort gezet werd (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5