Miien Yoor ons NIEUWS- eis ADVERTENTIEBLAD, 23e Jaargang. No. 6882 ?«fecM3<B8 dagc^k*, behalve £®b« -sa ^eesUfcagas- ZATERDAG 2 DECEMBER 1905 A. HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: h ï>ibr ®R'e maanden» jggjjfc Van 1—5 regete 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement C de" dorpen" in" din 'om»K* waar "een Agent 'geieitigd is (kom der' 7 ïa" 1J regds /0f' elke regel ™er /al5" Reclaraes 30 Ccnt Per «8«- gemeente) w L30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. ito]-."' oer post door NederlandI L65 J'/g. VpEjï'"'j Kleine advertentien 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. ^to^dzSS&d.'vobr'ifaarien.' W. ',n§& Redactie tB Administratie: Groote Houtstraat 55. s de omstreken en franco per post 0.46 Miêreemmnnaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. iStgars def Vennootesfeajp Lêefsbs C©stere Directeur J. C. PEEREBOOM, <2HSr« Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. ^SBBüeraenten en Advertentien' worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentie*** en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PubUclté Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F, JONESSucc„ Parijs, 3Jbis Faubourg Montmartre Dringend verzoeken wij spoedige inzending van Ad ver ten tiën voor het nummer dat Zaterdagavond wordt uitgegeven. Alleen bij tijdige inlevering kan opneming in dat num-1 't op de zijibrug af, die de ohauf- mer worden toegezegd. Nu ging het de brug over en de Kampervest op, met een ietwat snel ler gong, dan de Gasthuisvest langs, dwars over de Groote Houtstraat, de Raamvest op en met eenzelfden keurigen draai de Wilhelminastraat in. Hier werd even gestopt om een medereiziger uit te laten en daarna feur langs den ietwat hinderlijken boomiheen keurig opreed, om meteen AGENDA Zaterdag 2 December. >0 Kroon Noord-Amerikaansche Roodhuiden Voorstellingen, mrr en 8—11 uur. t Zijhveg op te gaan. j Toch was ook nu de vaart nog niet groot, niet meer dan tien, hoogstens twaalf kilometer per uur, ongeveer maai- toch konden we onderscheiden, dat het aangenaam gestoffeerde, ge zellige wagens waren, met gemakke- -- lijke banken en een bijzonder breed h®1 dubbele van wat een voetganger 15 middenpad, zoodat niemand zijn me- normale snelheid wordt 15 dereizigers met zijn knieën behoeft I Sprekend, hoewel de trein met ta hdtid«rAr> n.rnntf» .vnmon o-ovon ju zijn motor van 53 p. k. gemakkelijk 20 (Sad. Oude Gracht No. 65, Industrie- te hinderen. Groote ramen geven de Z1^n bankBuitengewone alg. verg. van gelegenheid naar buiten te zien. Er en meer halen kan. Aandeelhouders, 2^ uur. Uitvoering Laurens Jansz. Coster. was nog geen vei-warming, maar Gij de grenspaal verliet ons de po- warmwaterstoven moeten dezen dienst Gtie en daarna stopten we vooreerst doen, ook nog geen netten voor hand- i niet meer. De man met den hoorn bagage. Toch is dat geen bezwaar. had in 't stille Overveen weinig te De wagens worden in een Utrecht- doen, de huizen bleven gesloten en in sche fabriek gemaakt, zoodat ieder ze J den killen mist waren er weinig men- krijgen kan zooals 'hij ze hebben wil. j schen op den weg. Af en toe passeer- De heer A. Resink, met jeugdig de een verbaasde wielrijder, soms vuur bezield, had van Utrecht af den j stapte er een, verwonderd over 't Donderdagmiddag had uit het Paleis geheelen tocht meegemaakt. j vreemde monster, van zijn fiets af om voor Volksvlijt te Amsterdam de heer Eenige dames en heeren. die van .den trein na te staren. getelegrafeerd, dat de Re- Amsterdam waren meegekomen, stap- In den eersten wagen was 't nog ten uit. In een oogenblik was de ai rumoerig, daar hoort de passagier OM ONS HEEN clxxï. •E RENARDTREIN TE HAARLEM. o-1' Resink nardtrein omstreeks kwartier vóór vieren aan de Amsterdamsche Poort »ou zijn, op zijn doorreis naar Bloe mendaal, waar .hij des nachts zou worden gestald in afwachting van de proefritten HaarlemBloemendaal op fceden. Donderdagochtend uit Utrecht vertrokken was de trein naar Am sterdam gegaan en had daar een proefrit gemaakt naar Watergraafs meer. Even half vier waren we dus aan ie poort, om voor 't geval dat de trein iets vroeger mocht aankomen, hem «et te missen wij, dat wil zeggen nog een collega en de inspecteur van politie Van der Laan, die den trein door Haarlem begeleiden zou tot aan de grens van Bloemendaal. De in specteur ging zoolang het politie wachthuis binnen en wij tuurden de Amsterdamsche vaan op of de trein aoms al in aantocht was. Maar er viel niet veel te zien. Het heldere weer van den ochtend was veranderd in een dichte, natte mist, die niet toeliet om honderd meter ver te ont dekken wat den straatweg afkwam. De wijzer oip de klok in de Amster- EEN PERSONENWAGEN. trein door een nieuwsgierige menigte het gedruisch van den locomoteur en omsingeld, die haar op- en aanmer- 'het geluid van de draaiende as, die kingen onbewimpeld deed hooren. onder de wagens doorloopt. In den damsche Poort schoof zachtjes ver- I ..Wat zal nou 't paardenvleesch goed- i achtersten wagen i3 't veel stiller. Is der. De heeren C. G. Koen. procuratie- ko°P worden!" merkte er een op en eenmaal het materieel wat ingeloo- kouder van den heer Resink en Van een Paar"d, dat los werd voorbijge- jpen, dan zal ook dat rammelend ge- der Kemp. directeur van diens calca- voerd, schrikte daarvan of van den luid van de as, naar ons verzekerdis, riumfabriek. voegden zich bij ons en fcl>ein en was niet dan met moeite tot j veel verminderen. Wat het schokken nu schilderden wij gezamenlijk de kalmte te bewegen. Onder het oog aangaat, men kan van deze rijtuigen Amsterdamsche Vaart op en neer. van een geheele politiemacht keken niet het glijdende van op rails loo- Maar van den Renardtrein nog geen de ingenieur, de chauffeur en zijn hel- pende wagens verwachten, maar spoor. Af en toe kwamen drie vurige Per aües noS eens goed na, de heer tooh is het schokken en schudden, oogen uit den mist opduiken, maar Koen nam plaats naast den bestuur- zelfs op slechte gedeelten der bestra- tolkens bleken het te zijn de lustra- der om dezen den weg te wijzen, de ting, niet hinderlijk, dank zij de rens van uit Amsterdam komende inspecteur vatte post op 't balkon, enorme banden, die om de wielen wagens der E. S. M. Van den ande- twee agenten en een rechercheur zijn gelegd. Wil men een vergelijking, ren kant schoten regelmatig om de volgden -dat voorbeeld en tien minu- welnu het schudden is oneindig min- fcien minuten de electrische trams ten over halfvijf schoven we lang- der, dan bij den vroegeren omnibus langs hun rails naar de hoofdstad zaam "de monumentale poort door, de van Bloemendaal. En van slingeren ö«en. Spaarnwouderstraat in, met eeneere- van de wagens was, althans bij deze Vier um-. Nog geen Renardtrein. wacht van meedravende jongens. snelheid, geen sprake. We schilderden getroost, interpelleer- Als om de mededeeling van een der In Bloemendaal was iets meer be den een beambte van de E. S. M. or deskundigen te bevestigen, dat de langstelling van de bewoners. Toch hij den trein ook gezien had en kre- trein op éen meter stoppen kan, ston- was 't ook daar niet druk. Men was gen het troostrijke bericht, dat deze den we opeens midden in de straat er blijkbaar bezig de kat ijverig uit in aantocht was. En ja, toen we de stik DaX was voor 't paard van daar- den boom te kijken. Precies tien mi- ooren spitsten weerklonk uit de verte, even, dat weer zijn tegenzin in 't nuten over half zes kwam de trein gedempt door den mist, het geluid nieuwe vervoermiddel toonde en uoor aan voor den stal, waar hij gedurende van een reusaahtigen stoom-koffie- zijn begeleider wijselijk in een don- den nacht zou worden geborgen, molen. Midden op den weg blonken kere zijstraat uit ihet gezicht werd We hadden van de Amsterdamsche lichten, eerst flauw en klein, daarna gebracht. Langzaam rolde de trein Poort af, precies een uur gereden, grooter opgloeiende, totdat het ge- onder waarschuwend getoeter van de wat evenwel geen maatstaf is, daar vaarte vlak in onze nabijheid stil- locomoteur af, verder. Even gemak- de chauffeur den weg niet kende en iKond. kelijk uitwijkende als een gewone in den dikken mist de grootste voor- ziahtigheid moest in acht nemen. De wagens kunnen niet meer dan i elk acihttien personen bergen, de bal kons hoogstens vier. maar die zijn natuurlijk in den winter, althans j voorop, zoogoed als onbruikbaar, zoo- dat de trein met 40 45 passagiers 'gevuld is. Snel stoppen, flink uitwijken, recht spoor houden zijn van het nieuwe vervoermiddel de onbetwistbare voor- deelen. Is het mogelijk om een zuini ge exploitatie te voeren, met andere woorden kunnen de tarieven laag gesteld worden, dan schijnt de Re nardtrein zeer gesdhikt voor den dienst op korte trajecten, zooals die tusschen Haarlem—Overveen—Bloe mendaal, waarbij het minder op groote snelheid aankomt. De Proefrit op Vrijdagmorgen. Tegen half elf klaarde de mist wat op. Er kwam kans, dat de eerste offi- cicèie proefrit 'te elf uur niet alleen een interessant, maar ook een amu sant moment zou zijn. Zelfs brak de zon door, toen we ons opmaakten naar de Groote Markt, van waar de trein zou afrijden. Helaas werd later het landschap weer in killen nevel gewikkeld. Omstreeks kwartier voor elven kwam de trein door de Zijlstraat de Groote Markt op en reed met elegan- ten zwier om Louwtje heen, waarna hij voor het vischhuisje bleef stil staan. Naar ons werd meegedeeld had hij op deze reis van Bloemendaal af met succes de steile hoogte van 't Kopje genomen. De twee wagens liepen al dadelijk vol met genoodigden, waaronder en kele officieele personen, zooals de burgemeester van Bloemendaal en de Commissie uit den Bloemendaal- schen Raad, die zich bezighoudt met het zoeken naar een geschikt vervoer middel tusschen Overveen en Haar lem, de heeren A. Koolhoven, Joh. ter Hoffsteede en Ign. Bispinck. Ook waren er eenige dames van de partij. Daar de directeur van de Maats., de heer Van Eijsden, die uit Utrecht kwam, door den mist de aansluiting te Amsterdam gemankeerd had, kon de trein eerst 11.25 vertrekken, onder groote belangstelling van een zeer talrijk publiek en een hoeraatje van de jeugd. Het ging de Zijlstraat in, deu Zijlweg op, toen langs liet sta tion Overveen Kweekduin in, om langs den nieuwen weg vlak tegen over de villa Dompvloed, den Bloe- mendaalschen straatweg weer te be reiken. De snelheid was niet groot, niet meer dan 10 12 K.M., dikwijls min der, zoodat het precies 12 uur was, toen de trein vóór hötel Kennemer- land stilhield. Er ging een gerucht, dat de locomoteur defect was en daar door slechts op twee cylinders had kunnen loopen. Dit bleek juist te zijn. Tal van geluiden uit den motor be wezen dat men druk bezig was aan 't herstellen van het defect. Intus- schen ging dat niet vlot en, toen het kwartier voor éenen nog niet in orde was, noopte mij de korte tijd, dien ik vóór 't afdrukken der courant nog had, om met de electrische tram naar de drukkerij te gaan. Een oogenblik vóór deze vertrok zag ik den Renardtrein juist den weg naar Duin en Daal inslaan. En nog geen kwartier was ik ter drukkerij terug, of een telefonisch bericht kwam aan 't redactiebureau, dat de terugtocht genomen langs Karmel, op speciaal verzoek van mevrouw Visser van Hazerswoude, uitnemend ge slaagd was, zoodat de onspoed op den heenweg daarmee is uitgewischt. Onder de gasten was trouwen? maar één roep over den gelijkmati- gen gang en het onberispelijk volgen van de wagens. Eén opmerking tot slot. Het blijkt, dat de Renardtrein met den tol te Overveen niets te maken heeft. Als automobiel is hij geen tol verschul digd. Dit is voor de exploitatie-reke ning van een eventueele maatschap pij natuurlijk van 't grootste belang. De eigenlijke officieele rit voor de autoriteiten is bepaald op halfdrie, wegens .het groote aantal genoodig den dacht men nog over een derden rit te halfvier. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE LOCOMOTEUR. Drie wagens. Voorop de locomoteur, automobiel reed hij langs een wagen «en kleine, geelgeschilderde automo- stilstaande rechts, ontweek behendig biel, met een linnen beschutting voor een ander voertuig links en schoof de éen chauffeur en zijn assistent, ook Anthoniestraat in. Bij het naderen overigens zonder eenige pretentie van den scherpen hoek, dien hij ma- van sierlijkheid of elegancedaar- ken moest om naar de Langebrug te achter twee wagens, eveneens geel- komen, was het verrassend om te zien geschilderd met een smal voor- en hoe zuiver eerst de voorste wagen de achterbalcon en een soort, van hek- bocht van den locomoteur en daarna, werk bovenop, dat aan de imperial de tweede wagen de bocht van den Mn een omnibus denken deed. De eersten volgde, zonder eenig wringen avond viel en de petroleumlampen of slingeren, als de kronkels van een binnen waren nog niet. aangestoken, slang. De toestand in het Tsarenrijk wordt met den dag hopeloozer. Bijna elke dag brengt nieuwe werkstakingen, brengt berichten van in opstand ge komen boeren, die plunderen, moor den en verwoesten, wat maar onder hun handen komt. En van GRAAF WITTE, die juist nü handelend moest kunnen optreden, hoort men niets. Zou zijn rol reeds uitgespeeld zijn hem de macht zijn ontnomen om zich krach tig tegen de reactionnaire politiek van mannen als Trepof te verzetten, vraagt het ,,Beri. Tageblatt" Dat zou voor Rusland vreeselijk zijn. En toch er zijn zooveel omstan digheden. die het waarschijnlijk ma ken, dat de rol van den minister pre sident reeds is uitgespeeld en dat de Tsaar weder hoe langer hoe meer on der den invloed van de hof-camariila geraakt, die opnieuw het hoofd op steekt, om de reeds zoo dikwijls te leurgestelde hoop van het Russische volk te vernietigen. En er schijnt re den te zijn, om aan te nemen, dat deze vraag bevestigend moet worden beantwoord, als ten minste de Peters- burgsche correspondent van het blad: goed is ingelicht. Hij seint nl. Men acht de positie van Witte hier ten zeerste geschokt. De nieuwe staking wordt door de reactie zooveel moge lijk geëxploiteerd om Witte ten val te brengen. Sommigen durven reeds voorspellen, dat hij zeker zal moeten aftreden, in hoeverre dat waar is, zal wel daarvan afhangen hoe in de eerstvolgende dagen de kritieke toe stand zich verder zal ontwikkelen. Vast staat dat aan het. hof een zeer sterke partij tegen Witte ku;pt en dat die partij aanstuurt op de afkon diging van den staat van beleg, wat noodzakelijk EEN ALGEMEENEN OPSTAND ten gevolge zal hebben. W'tte stuitte in de laatste dagen bij al de voorstellen, die hij te Zarskoje Solo deed op lijdelijk verzet. De on- derteekening van de wet ter ophef-j fing dei- vestingsrayons voor Joden werd uitgesteld op aanstichten van de hofkliek, die Witte wegens deze wet openlijk als „Jodenminister" be titelt en hem beschuldigt door de Jo den omgekocht te zijn. Als niet alle teekenen bedriegen, dan gaat Rusland niettegenstaande het Zemstvo-congres een catastrophe te gemoet. doordat ter hoogste plaat se de toestand niet juist wordt mge- zien en men daar met iedere stroo- ming meegaat en steeds het oor leent aan opstoking en verdachtmaking. De telegrammen van 30 November geven nog de volgende bijzonderhe den ..Het telegraphisch verkeer is nog niet geheel en al gestoord, daar in Petersburg en Moskou genie-soldaten het werk der stakende telegrafisten verrichten. Door Hamburgsche corresponden ten wordt uit Petersburg geseind, dat in Odessa 500 groote kooplieden bij het beurscomité hebben verklaard aan hunne verplichtingen niet meer le kunnen voldoen. In Rostof zijn 80 fabrieken, in Je- katerinoslaf 100 winkels verwoest Te Moskou is de opgewondenheid weder zeer groot, er werden daar een groot aantal fabrieken verwoest. Iri Wla- diwostock zijn thans alle regeerinsge- bouwen verwoest, het geheele garni zoen is aan het muiten, in Grodno staakt de politie. In het gouverne ment Tambof bedreigen, volgens de „Frank. Zeil.", de oproerige boeren de steden. Zij begaan VREESELIJK E DADEN. Zij zijn nu bijna tot de stad Tam bof genaderd, de vluchtende landhee- ren vervolgende. De stad wordt zoo wel van buiten door de moordlustige boeren als in het inwendige door de zwarte benden bedreigd, die de men- scben openlijk opruien om de ontwik kelden te vermoorden. De boeren branden en plunderen in vijf kreitsen van het gouvernement Tambofwaar de landheeren ge vlucht zijn. vieren de hoeren hun woede op het stomme vee bot. Zij houwen de koeien een poot af, snij den de paarden de tong uit, jagen schapen op een hoop, begieten ze met petroleum en steken ze in brand. Welk een beest moet de boer zijn ge worden. dat hij geen meedoogen meer heeft met het onschuldige vee. Wie maar kan. vlucht naar het bui tenland. De berichten omtrent DEN TOESTAND TE SEBASTOPOL blijven zeer verward. Een telegram van 30 dezer uit Petersburg meddt, dat Woensdagnamiddag te 3 uur op liet Zwarte Zee-eskader, dat met den kruiser ..Otschekof' gemeene zaak maakt, de Andreas-vlug- door de roo- vlag vervangen is. Van den oever werd geseind, dat de bemanning z:ch moest overgeven. Het antwoord luid de ontkennend. Hierop kregen de batterijen aan de Noordzijde bevel om op het eska der het vuur te openen doch de bat terijen maakte gemeene zaak met de opstandelingen on begonnen een ge meenschappelijk bombardement van de stad en voornamelijk van de bat terijen aan de Zuidzijde. Luitenant Schmidt commandeert het eskader. De helft der stad is ver woest, doch ook het eskader heeft ernstig geleden. De ..Otschakof" en de „Dnjester" werden in den grond geboord de ..Pantkaleimon" ernstig beschadigd. Eenige torpedobooten werden aangevaren. Het regiment Brest bestormde de batterijen om ze tot zwijgen te bren gén. Om 5 uur 's avonds werd luite nant Schmidt doodelijk gewond. Daarop gaven de muiters zich over." Een telegram van denzelfden da tum uit Sebastopol. zegt, dat de ka zernes in welke de muiters zich ver schanst hadden, door de trouw ge bleven troepen zijn bezet, 2000 mui ters zijn met mitra'Jleuses de provin cie ingetrokken. De kruiser ..Otrona- kof' is geheel uitgebrand maar nog vlot. In strijd met te Petersburg ver spreide geruchten kan worden mede gedeeld, dat de stad Sebastopol onbe schadigd is gebleven. Heden is hier alles rustig." Uit andere landen. DE PORTE EN DE MOGEND HEDEN. Daar de Porte nog steeds geen na dere beslissing genomen heeft, zal het internationale eskader waarschijnlijk heden het eiland Tenedos bezetten. Donderdag werd in het paleis een ministerraad gehouden. De stem ming schijnt nog steeds voor weige ring der gevraagde concessies te zijn. Het FRANSCHE ESKADER in de Caraïbisohe zee heeft zich ge reed gemaakt om zoo noodig naar Ve nezuela te stevenen. Bij Guadeloupe zijn schietoefeningen gehouden. Na afloop zal op Martinique een nachte lijke landing in oorlogstijd worden beoefend, waaraan door 2000 militai ren zal worden deelgenomen. KONING HAKON heeft Woensdagavond aangezeten aan een door minister Michelsen ge geven maaltijd voor de leden van het. Storthing. Michelsen bracht een ..God beware den Koninguit en vervolgens een dronk op het Stor thing. Berner, de tijdelijke voorzit ter van dat lichaam die het groot kruis van de Olafs-orde had gekre gen, dronk op de goede samenwer king tusschen regeering en So rilling. De Koning onderhield' zich den gan- schen avond met tal van leden van de verschillende partijen. Later liet hij nog een aantal Noorsche en Deensche journalisten aan zich voorstellen, wien hij zijn dank betuigde voor do houding van de pers tijdens de jong ste gebeurtenissen. Stadsnieuws Nieuwe Reclame. De heer J. W. Boeree, Riviervisch- markt, heeft een nieuwe marnier ran reclame gevonden. Elk kooper krijgt een bon, waarop de datum van den koop is aangestreept benovens het bedrag dat besteed is. Naderhand, op den eersten der volgende maand, wordt bekend gemaakt, van welken dag der afgedoopen maand het voor het gekochte betaalde zal worden te ruggegeven. Heeft bijvoorbeeld iemand op 15 Dec. voor f i een hoed gekocht en trekt de heer Boeree in Januari den datum van den 15diefn, dan kan de kooper in den loop van Januari op vertoon yan zijn bon de volle vier gulden terug ontvangen. Aldus vermeddt de advertentie in ons vorig nummer en de bon zelf, waarvan ons er een werd toegezon den. Geslaagd. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor de acten K XII en Q. (schooLacte m. O. Boekhouden) onze stadgenoote, mej. E. M. Meeuwig. Onjuist bericht. Gisteren ontvingen wij bericht, dat de heecr A. Koolhoven met lo. Januari zou aftreden als directeur van de Maatschappij tot Exploitatie van Staalw at<*-bronnen Daar ons dit bericht om verschillen de redenen zeer onwaarschijnlijk voor kwam. hebben wij geïnformeerd ter plaatse waar me.n zulks kon weten en dan ook, zooals wij verwachtten, do meest besliste tegenspraak ten ant woord gekregen. Derhalve hebben wij het niet ge plaatst. maar achten het nu nuttig om dit mee te deelen. daar intusschen het foutieve bericht in verschillende bladen is opgenomen nog wel met de bijvoeging, dat ook de heer Faber als boekhouder de onderneming zou gaan verlaten wat evenmin waar Is. Militaire zaken. De dirigeerend officier van gezond heid 2de klasse Dr. Daniëls. chef ran het militair hospitaal alhier, 13 op heden benoemd tot dirigeerend officier van gezondheid lste klasse (kolonel), en chef van het militair hospitaal to Amsterdam. Geslaagd. Onze stadgenoot de heer J. W. Lu cas slaagde voor het examdn boekhou den M. 'O. Donderdag te 's-Gravenha ge gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1