NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD, 23e Jaargang. No. 6886 ferccfe^nê dage'^ia. behrive op Z®n- ess Peestiegs®. DONDERDAG 7 DECEMBER 1905 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER BRIE MAANDEN: Voer Haarlem 1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) r 1.30 Franc? oer post door Nederland L65 Aréondeniikc nummers &02>| Gfeniustreerd Zondagsblad- voor Haarlem0.37% 3 j- de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootssfeap banas Cosier. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van I—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel, Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maai plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie.' Groote Houtstraat 55. /ctei'coffimunaai Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij? Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. AÉtonnementen en Advertenties worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers, Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten, voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pabliclté Etrangère G. L. DAUBE Co.} JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bls Faubourg Montmartre. AGENDA Dondxhdag 7 December. Orgelbespeling, 2—3 uur. Bovenzaal Brongebouw Wereldklok Voorstellingen, 119 uur. OM ONS HEEN clxxv. VERPLICHTE ARBEIDERS VERZEKERING IN DUITSCHLAND. De verzekering van arbeiders tegen •de gevolgen van ziekte, ongevallen, invaliditeit en ouderdom is in de laatste jaren zoo op den voorgrond gekomen, dat zij de belangstelling behoort te hebben van ieder, d!e waarlijk meeleeft met zijn tijd. Voor al omdat meer er meer wordt inge zien, dat het begrip arbeider moet worden uitgebreid tot, ieder, die zon der bepaald tot den werkmansstand te behooren, evenzeer als deze bij al lerlei tegenspoed die liem overkomen kan, financieel onmachtig is om te voorzien in zijn eigen onderhoud en dat van zijn gezin. Het heeft, om maar één voorbeeld te noemen, abso luut geen zin, dat een kleine winke lier die door elkaar twaalf gulden 's weeks verdient,, aan zijn lot wordt overgelaten voor gebeurlijkheden, waarbij de werkman ,die hetzelfde als loon ontvangt, wordt gesteund. De ideale toestand is dus steun voor de financieel zwakken in 't al gemeen. We zijn daar nu nog ver van af. Alleen de ongevallenverzeke ring is in ons land totstand gekomen, de andere vormen zijn nog in 't ver schiet. Willen we ons een denkbeeld ma ken van den invloed, dien deze verze keringen op den algemeenen toestand hebben, dan "zullen wij dus bij bet buitenland ter school dienen te gaan, want zelfs van onze verzekering tegen ongevallen ,die dan toch ©enige jaren werkt, bestaan voor zoover mij be kend 's, nog geen verzamelcijfers. Het land waarop vanzelf de aan dacht kan worden gericht, is Duitsch- land. Een van de Nederlandsche Le- vensverzekering-Maatschappij en zond aan onze redactie een boekje van Henry W. Farnam, waarschijnlijk een Amerikaan, over de verplichte ar beidersverzekering in Duitschland. Hij begint met er aan te herinneren, dat de Duitsche Regeering op de Parij- sche tentoonstelling een groote ver gulde zuil inzond, voorstellende de sommen, die van 1885 tot 1899 waren uitgekeerd aan bevoordeelden van de verzekeringswetten en die te zamen 2.4 milliard Mark of 1440 millioen gulden bedroegen. Dat was een perio de van bloei voor de Duitsche indus trie. die in 1901 tot staan is gekomen. Uit de statistieken mag worden opge maakt, dat de loonen in dien tijd zijn gestegen, wat o.a. blijkt uit de ver mindering van het aantal inkomens beneden 800 Mark en de toeneming van de inkomens van 800 tot 3300 Mark. Behalve de onmiddellijke over brenging van welvaart, die door de verzekeringswetten bedoeld was, is er tevens veel kapitaal opgehoopt, dat gebruikt is voor allerlei zaken van min of meer algemeen belang. Alleen in 1903 staken verzekerings-maat- schappijen meer dan 25 millioen gul den in openbare werken, het geheele sedert 1884 door hen aldus belegde kapitaal is meer dan 200 millioen gulden. Gedeeltelijk werd dit geld besteed voor boerenleeningen, lokaalsporen, verbetering van straatwegen, van den veestapel, bouw van hospitalen en arbeiderswoningen. De veiligheid der arbeiders in de fabrieken werd door allerlei maatre gelen grooter, het sterftecijfer nam af. Maar toch, betoogt de schrijver, hebben de verzekeringswetten niet de drie gevolgen gehad, die men ervan verwachtte, namelijk beperking van den sociaal-democratisclien invloed, versterking van den vrede in de in dustrie en verlichting van den last der armverzorging. Het eerste toont hij aan met een becijfering van 't aantal op sociaal-democraten uitge brachte stemmen voor den Rijksdag en de toeneming van .het aantal ze tels, die zij in dat college innemen, en dat van 1887 tot 1903 van 11 op 81 geklommen is Farnam constateert dit feit, zonder op de oorzaken dieper in te gaan, dan met de bloote toelichting, dat in het karakter der soc. dem. partij een belangrijke wijziging is gekomen, daar zij minder dan vroeger een re volutiepartij is. Wat den industrieelen vrede aan gaat, ook deze heeft bij de verzeke ringswetten niet gewonnen. Althans niet, voor zoover de gevoelens die te zamen de verstandhouding tusschen werkgever en werknemer uitmaken, zich loonen door daden. De statistiek der werkstakingen is derhalve een maatstaf en hoewel de schrijver der brochure erkent, dat zijn gegevens niet-al te juist mogen heeten, komt hij toch tot de conclusie, dat het aan tal stakingen zich over een aantal jaren meer naar boven, dan naar be neden heeft bewogen. In 1899, kort nadat de nieuwe wet ten in werking waren getreden, ont stond een uitgebreide staking onder de mijnwerkers in West-Duitschland, in 1891/2 was er een vrij algemeene staking onder de drukkers, in 1896/7 van de Hamburgsche havenarbeiders. Er werd dan ook in dat laatste jaar een verzekeringmaatschappij Indu s- tria opgericht, die ten doel had de werkgevers schadeloos te stellen voor verliezen door stakingen te lijden, „rnplaats dus", zegt de schrijver, „dat staatsverzekering de stakings- koorts wegneemt of zelfs maar tegen gaat, hebben de. .stakingen zelfs ge leid tot een nieuwen tak van. verze kering." Nu mogen we hier wel vragen, of de schrijver niet van de wijs is en de oprichting van Industria niet veeleer een gevolg van de ontwik keling der verzekering-branche, dan wel van de toeneming der werksta kingen. Wat de armverzorging aangaat, vol gens vroeger gedane onderzoekingen van Dr, Victor Boclunert en het Kei zerlijk Statistisch Bureau, moesten ongeveer 75 procent van de gevallen van armoede worden toegeschreven aan ziekte, ongelukken, lichamelijke .ongeschiktheid tot werken, ouder dom of dood van den kostwinner. En terwijl er in 1885, volgens ruwe cij fers ongeveer 90 millioen Mark aan de armen werd besteed (193 Mank per 100 inwioners) weid in 1S97 aan uit kee ringen van allerlei aard door de Staatsverzekering uitgegeven 256 mil lioen Mark, of 477 Mark voor elke honderd inwoners. Onder dit bedrag zijn de kosten van administratie niet begrepen. Het is de zuivere som, die aan de verzeker den ten goede kwam. Begrijpelijkerwijs wenschte men nu te weten, of de taak der armverzor ging door de arbeidersverzekering verlicht was, het aantal onderstan,- verkrijgen den en het bedrag aan hen besteed, verminderd. Hoewel de ge gevens niet volledig zijn, meent Far nam toch te mogen zeggen, dat 44 procent der antwoorden bevestigden, dat de armenzorg verlicht was, 19 procent onder voorbehoud, terwijl in 58 procent der antwoorden wordt ge constateerd, dat er in het aantal ar men of in het bedrag aan hen be steed, geen vermindering gekomen is. Met andere woordensij die beweren, dat de last van armenzorg verminderd is, meenen niet, dat zij minder dan vroeger is, maar dat zij nog meer toegenomen zou zijn, in- dien de werklieden verzekering er niet j geweest ware. Merkwaardig noemt de schrijver het, dat sinds de ziekteverzekering in werking is getreden, de kosten van ziekte per verzekerde, in de uitgaven voor elk ziektegeval en in de uitga ven voor eiken ziektedag, gestadig vermeerderd zijn. Bij de ongevallen zijn de lichte ongelukken toegeno men ,maar niet in de industrie, wel in andere vakken, die met machines in 't geheel niets hebben uit te staan. De bewering, dat de machines voor de vermeerdering aansprakelijk zijn, schijnt dus niet juist te wezen. Dc- schrijver ziet hierin een verflau wing van den geest, om zichzelf te helpen. Hij brengt daarvoor nog an dere bewijzen bij de slechts zeer langzame toeneming van de uit- keeringen van Duitsche socialisti sche vereenigingen, de achteruitgang in 't aantal kleine depositos in de spaarbanken en de veel grootere ver meerdering van 't bier- dan va.n 't suikergebruik en hij eindigt met deze conclusie, dat een sterk vermoeden gewettigd is „dat het resultaat van „staatszorg werkelijk het volk meer „zorgeloos voor de toekomst maakt „en minder oordeelkundig in zijn uit- „gaven." Voorzeker een stoute stelling, die dan ook wel niet onaangevochten De boeren uit blijven zal. De schrijver doet, alsof de SARATOF staatszorg met verplichte verzeke- en andere provincies stelen en doo- ring pas gaat beginnen, terwijl toch den overal het vee en rooven onver- ieder weet, dat de staatsbemoeiing op nielen het graan en de landbouw- allerlei gebied reeds doorgedrongen werktuigen. is. /.onder dat tot dusver ooit ge klaagd werd over daaruit voortvloei ende zorgeloosheid en onoordeelkun digheid in uitgaven. Mijn bedoeling is dan ook alleen op 't boekje te wijzen, niet het in zijn beschouwingen te steunen. J. C. P. Al de eigendommen in den omtrek van Nossowsky en in heel de provin cie Tchernigof zijn geplunderd. Eeni- ge eigenaars hebben bun eigendom met de wapens in de hand kunnen verdedigen. In Wladikafkas zijn de huizen der boschwachters door de boeren in brand gestoken. Dergelijke berichten komen uit heel - Rusland. De boeren hebben zich door DUlteolanaSCn 'jverzicht onruststokers laten wijsmaken, dat zij het recht hebben de landen te Dc Petersburgsche correspondent, vordeelen en zij dus de tegenwoordi- vau den Matin zendt via Eydtkühnen ge bezitters mogen verdrijven, een lang en indrukwekkend telegram Verder kan nog worden medege- aan zijn blad over deeld, dat de Duitsche gezant te Pe- DEN TOESTAND TE PETERSBURG. tersburg, graaf Von Alvensleben, den „Het openbare leven, zegt hij, Tsaar een eigenhandigen brief van staat geheel en al stil. Als dat zoo Keizer Wilhelm heeft overhandigd, voortging zou men moeten vreezen Wat. zou daar wèl in staan voor vernieüging van den handel, DU andere landea van de nijverheid en van alle geld- imrrrsruo zaken. De treinen brengen wel koop- u 1 JJLi BELGloLHD KAMER, waren, maar de handelaars nemen t)e heer Lorand heeft Dinsdagmid- ze niet in ontvangst, want geen fac- dag 'n de Kamer de vraag gesteld of turen worden bezorgd. Alle geldver- de belangen van den Belgischen on- zendingen over de post zijn natuur- derdaan Joris, die wegens een aan- lijk gestaakt. Men zou de opsomming sKtg op den Sultan van Turkije voor van de ellende, die reeds veroorzaakt de rechtbank te Konstantinopel was is, nog lang kunnen voortzetten, gedaagd, behoorlijk gewaarborgd wa in aar men kan ze zich best voorstel- r6n- Be minister van buitenlandsche len zaken antwoordde, dat de Belgische De stad ziet er vandaag. Zondag, legatie den Belg Joris voortdurend zeer somber uit. Op straat ziet men haren steun verleent, slechts patrouilles. Alle deuren en vensters zijn gesloten, alle winkels met planken bespijkerd, dé luiken neergelaten. Wie men ook aanspreekt DE TOESTAND IN BOHEMEN. De avondbladen vernemen, dat een aantal regimenten van de garnizoe- zonderlinge rust en stilte in een stad die een zoo moeilijken tijd door maakt, geeft een sterkeren indruk te houden om op de eerste aanzeg ging naar Bohemen te vertrekken. Dc kende schuilhoeken wordt voorbereid gegeven tot dezen wat iedereen vreestde botsing die c iedereen zou willen voorkomen, maar DE MAROKKAANSCIIE QUAESTIE. die men toch naderen ziet. want dat i De lieer .'Vim o do var. minister van zulk een toestand lang zou kunnen buitenlandsche zaken.'deelde Dinsdag duren, is onaannemelijk j in een onderhoud met journalisten Eenige winkels, ineen van de rijk- j dezen mede. dat het geheime trac- ste wijken van Petersburg, hebben j taat tusschen Frankrijk en Spanje, vandaag een poging gedaan om open betreffende Marokko, tot de geschie- te blijven. Maar al gauw kwamen denis behoort. De pers hecht "te veel gemachtigden van het verbond der 1 gewicht aan de conferentie, in welke handelsbedienden; de uitstalling toch alleen administratieve qunesties werd in de war gebracht en de eige-behandeld zullen worden naars kregen last, dadelijk te slui- nlr „nnT,, ,,nri?Mn ten. Op Zon- en feestdagen mag niet MOGEND- verkocht worden, zoo is gedecreteerd. "EDEN. Volgens een te Sofia ontvangen te legram uit Konstantinopel heeft de ministerraad voorgesteld de contro le aan te nemen met eenige wijzi ging in de titulatuur en eenig voor behoud. Riza Pasja weigerde de Maz- batta te teekenenmen verwacht binnenkort een gunstige oplossing. Baron Calice heeft Dinsdagavond een nota van de Port© ontvangen, waarin de instelling der financieele commissie wordt aangenomen, maar met tal van wijzigingen in het regle ment. De invloed van RAISOELI in Marokko neemt met den dag toe. Dit maakt den toestand in dit land in hooge mate onzeker. Raisoeli, die reeds heer en meester is in een der wijken van Tanger en bovendien in een aantal plaatsen buiten de oude muren, heeft een zware belasting ge legd op liet vee, dat op de markt ge bracht wordt en de Europeesche han delaars en belanghebbenden hebben hun beklag daarover ingediend bij hunne gezantschappen. De maghzen. die stilzwijgend toe laat, dat de roover precies doet en laat. wat hem goeddunkt, toont daar door. dat ze machteloos is om het land te onttrekken aan den invloed van den overweldiger, zegt de corres pondent van den Matin, en daardoor zullen de mogendheden, zoo zegt hij, wel langzamerhand ook in deze tot interventie genoodzaakt zijn daar Tanger niet alleen de zetel is van de vertegenwoordigers der mogendhe den. maar bovendien 10 000 Europea nen onder zijne bewoners telt. Raisoe li is thans onbeperkt gebieder in de districten Fahs, Charfia Beni, Aros, Oued-Rass en Mazoera en daar drukt zijn arm zwaar op de bewoners, voor al op de welgestelde, wien hij een voudig hunne bezittingen ontneemt en die hij, zoo ze zich niet daarbij neerleggen, achter slot en grendel op bergt. BOODSCHAP VAN PRESIDENT ROOSEVELT. In de Boodschap Dinsdag" door Pre sident Roosevelt tot het. Congres ge richt. veroordeelt de President, na te hebben gewezen op den voorspoed des lands, met nadruk de stakingen die door afgunst uitgelokt, beide par tijen bcnadeelcn. Eenige buitengewo- ne mannen gebruiken hun krachten niet ten bate van, maar tegen het En aangezien 't morgen feestdag is, zullen wij 48 uren zonder bakker zijn. In enkele fabrieken wordt gewerkt. Maar naai- schatting loopen er toch nog 00,(XX) werklui leeg. Tot dusver waren zij kalm gebleven, maar giste ren is dat anders geworden inWas- sili-Ostrof. Maar er komen steeds meer troepen te Petersburg aan. Men ontbiedt de meest betrouwbare; toch is het gisteren pas voorgekomen dat vijftig man. die een socialistische vergadering moesten ontbinden, hun instemming met het doel der verga dering hebben betuigd. De correspondent gelooft echter niet, dat men nog van omwenteling mag spreken voordat de nationale vergadering bijeen is." Verder zijn nog de volgende bijzon derheden bekend geworden. Uit WARSCHAU wordt bericht, dat Dinsdag in 130 steden in de synagogen rouwdien sten werden gehoudenalle Joodschc winkels en werkplaatsen waren ge sloten. Te Zirardof, gouvernement War schau. is de spinnerij van Heller en Dietrich, die aan 7000 man werk gaf. voor onbepaalden tijd gesloten. De telegraaflijnen Warchau-Peters burg en Moskou-Petersburg zijn op verscheidene plaatsen doorgesneden Uil PETERSBURG deelt men mede, dat de grondwets commissie. onder voorzitter schap van graaf Solski, zich in het algemeen voor het Belgische kiesstelsel" heeft verklaard. In Grodno werd een groot aantal muitende soldaten gevangen geno men. In Charkof is de infanterie aan het muiten geslagen en weigerden de recruten den eed op het vaandel af te leggen. Uit Krakau wordt bericht, dat het 46ste regiment infanterie te War schau weigert voortaan politiedien sten te verrichten. De „Frankf. Zeit." ontvangt uit ODESSA de mededeeJing, dat de regeering den postdirecteur daar ter stede heeft ge last alle stakers ontslag te geven en hun het maandloon niet uit te be talen. gemeenschappelijk welzijn. De ver mogens zijn thans samengetrokken in organisaties van zulk een om vang. dat liet. noodig is der regee ring wezenlijke macht te geven tot controle. Ik ben. zegt de President, dezen maatschappijen niet vijandig gezind, zij hebben veel goed gedaan, maar streng moet haar paal en perk worden gesteld, indien zij handelin gen verrichten in strijd met wet en rechtvaardigheid. Een regeling van deze zaak is alleen mogelijk door de nationale regeering. zoo noodig door een wijziging der grondwet. Het voor naamste misbruik, waaraan de maat schappijen zich schuldig maken is over-kapitalisatie, de oorzaak van ontelbare misstanden De meerderheid van de groote maatschappijen strekt haar werk zaamheid uit over verschillende sta ten. President Roosevelt verklaart zich dan voor een regeling van de spoor wegtarieven in het. verkeer tusschen de Staten, ten eind© de heffing van onbillijke en onredelijke tarieven te voorkomen, en beveelt aan een ad ministratief lichaam door het Con- gre$ ingesteld te belasten met de be handeling der klachten voor te hoo ge of te lage marktprijzen, met be paling van hooge boeten voor die maatschappijen, welke tegen de or ders van dat college zouden hande len, De President dringt verder aan op een wet op de veiligheid, op de re geling van den arbeidstijd in den spoorwegdienst, op maatregelen ter bescherming van kinderen en die ren. Hij wenscht een onderzoek naai de arbeidsvoorwaarden voor vrouwen in de nijverheid. Wat de inkomsten van het laatste jaar betreft, wees hij er op. dat. dit een tekort had opgeleverd en vroeg bij een onderzoek naar het maxi mum- en minimum-tarief. Rusland behandelt Amerika thans op den voet van de meest begunstigde natie. Hij beveelt het Congres spaarzaamheid aan, maar geen verkeerde zuinigheid. Het verwaarioozen van de zeemacht zou een misdaad zijn en een dwaas heid geen haast te maken met het werk aan het Panama-kanaal. De President dringt aan op grooter elasticiteit, in liet systeem der cir culatie. hij herhaalt nog eens de wenschelijkheid van een wet tegen omkooperij en ongepaste handelin gen bii de verkiezingen en merkt op. dat alle bijdragen van maatschappij en voor politieke doeleinden verboden moesten zijn. In zake de HAAGSCHE CONFERENTIE zegt hij. dat de Regeering alles in het werk stelt, om de conferentie te doen slagen ten einde te verkrijgen, dat niet het zwaard beslisse in deri strijd tusschen de volken of tenmin ste zoo min mogelijk. Terwijl hij zijn beste wenschen uitsprak voor de conferentie zeide hij. dat de rechten van neutralen op het. eigendom ter zee zoowel als te land bescjiermd moeten worden, er diende te dien op zichte een internationale overeen- komst te worden gesloten en even eens over contrabandegoederen. Wat de immigratie betreft, zegt de Boodschap dat het aantal landver huizers in het jaar. eindigende 30 Juni 1905. 1,026,000 bedroeg. De Boodschap eindigt met de aan maning aan het Congres om een vol doende som toe te staan om de loo- pende uitgaven voor het Panama kanaal te bestrijden. Het werk moet, als er geen geld wordt verschaft, voor tiet eind van het jaar worden gestaakt. Een uitstel zou ten zeerste te betreuren zijn. Gouverneur v. Lindequist heeft ge seind, dat de IIOTTENTOTTEN zicli onder de volgende voorwaarden hebben overgegeven Geweren, munitie en paarden wor den afgegeven. De doodstraf zal alleen worden vol trokken aan moordenaars. Den overwonnenen wordt zooveel vee gelaten, als noodig is. voor het onderhoud van hunne vrouwen en kinderen. De onderworpen Hotten totten wor den voorloopig naar Gibeon overge bracht. iadsnieaws Orgelbespeling in de Groote of Sint Bavo-Kerk al hier, op Donderdag 7 December 1905. des namiddags van 2 tot 3 uur, dooi den heer W. Ezerman. Programma 1. Fantasie en Fuga, J. Worp. 2. Adagio, Kühmstedt. 3. Sonate No. 6, Mendelssohn. a. Koraalvariatiën. b. Fuge. c. Finale, Andante. Ave Maria. Fr. Liszt. Kerk-aria, StradeUa. 4. Voor t B u i te n h u i s. „Een tafeltje welbereid" is het nu bij den heer Bottelier in de Smede- straat, waar, zooa.ls wij gisteren reeds vertelden, de lekkernijen zijn uitge stald voor het Sint Nicolaasfeesi van de armen in het Stads-Armenhuis. Op de in groen verscholen tafel prijkt vooreerst een reuzenbal gehakt en een berg van zakjes suiker. Dit is voor het maal der arme lui tjes. Ze aten namelijk vandaag rijst en daarbij kan de suiker wel te pas komen. Bovendien zorgde „De Landbouw" voor melk, om ditmaal niet „rijst uit water", maar „rijst uii melk" te doen opdienen. Een tweeden berg wordt gevormd door honderd krentanpoppen. eene feestgave van den buurman des liee- ren Bottelier, den heer J. Smit, ligt wat verder op tafel. Dan zijn er vruchten van de hee- ren Busé en Plantjé, sigaren, specu laas en banket. Voor het oudste mannetje en vrouw tje is een aardig brievenbus je. Voor het oude mannetje is de surprise ge vuld met sigaren, voor liet oude vrouwtje met een fleschje eau de co logne. Dat de feestvierders niet, op een droogje zitten, daarvoor zullen zorgen twee vaten bier voor de grooten en twintig liter chocolademelk voor de kleinen. Dit laatste is een geschenk van „De Sierkan". Het groten, dat ter versiering van de tafel dient, werd welwillend afge staan door den heer Rozenliart. Vanavond is het dus feest in 't Bui tenhuis. De oudjes zullen bezig ge houden worden door den bekenden voordrager Vrugt èn het Mandoline- gezelschap onder leiding van den hoer Brouwer; de heer G. J. Oort zal piano spelen, het instrument daarvoor wordt, afgestaan door den heer C. Heemskerk. Ontworpen Spoorwegen in de Haarlemmermeer en omgeving. Door de besluiten, die in de laatste najaarszittingen der Provinciale Sta ten van Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht genomen zijn ten aanzien van de subsidieverleening aan de Hollandsche Electrische Spoorweg- Maatschappij. naderen de plannen tot het aanleggen van een net van spoorwegen in de Haarlemmermeer en omgeving hunne verwezenlijking. In de eerste plaats toch besloten d© Staten van Utrecht tot verhooging van het reeds eerder toegezegde be- drag, waardoor het totaal van 2,147.000 werd bereikt, dat door den Minister van Waterstaat. Handelen Nijverheid als som der bijdragen van de plaatselijke belanghebbenden ge- eischt werd. Verder werd overeenstemming ver kregen tusschen de voorwaarden der provinciën Nood-Holland en Utrecht met die. welke door den Staat aan het te verleenen renteloos voorschot zullen worden verbonden terwijl door de provincie Zuid-Holland bij de vaststelling barer voorwaarden met die van den Staat zal worden reke- j ning gehouden. Door de Maatschappij wordt thans de eindbeslissing van Regeering en j Volksvertegenwoordiging tegemoet I gezien omtrent de door haar inge diende subsidieaanvrage. De Afdeeling Haarlem van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur houdt een verga dering op Maandag 11 dezer. Onder de punten van behandeling behooren o. a. Bespreking Beschrijvingsbrief voor de 110de Algem. Vergadering Ver kiezing van een Voorzitter pp twee leden voor het Hoofdbestuur. Verslag van afgevaardigden en Verkiezing van een Voorzitter wegens periodieke aftreding. Benoemd. B. en W. hebben met ingang yan 1 Januari a. s. benoemd tot opzichter bij den dienst der Openbare Werken J- N. Lobel. alhier. Militaire Zaken. Heden werd in de Infanteriekazer- ne alhier op plechtige wijze het Kruis voor 15 jaren dienst uitgereikt aan den kapitein Br. van Ittersum. Hedenavond zal in do Infanterie- kazerne alhier het jaarlijks Sint-Nico- Jaasfeest gehouden worden voor de kinderen der gehuwde militairen. Aanbesteding. Op Donderdag 28 December zal door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland aan het ge bouw van het Provinciaal Bestuur te Haarlem, worden aanbesteed „het verruimen en verdiepen van het Noordzeekanaal en het maken van boordvoorzieningen tusschen IJ mui den en Velsen, een en ander deeluit makende van de verbetering van hot. Noordzeekanaal, ingevolge de wet van 24 Juli 1899 (Staatsblad No. 1951". Ramingf 308.000.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1