NIEUWS^ en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6889 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 11 DECEMBER 1905 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement VMr Haarlem1-20 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. V»«r de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der BiJ Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) "1^9 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing Iranco per post door NederlandL65^ (rg/ 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. ftëfllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37j2 vy.1 Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ^^3 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. AlNwnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en- door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publieité Etrangère G. L. DAUBE Co.. JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3lbis Faubourg Montmartre. Burgemeester en Wefthouders dei- gemeente Bloemend.aal, daartoe aangezocht door liet Hoofdbestuur van den „Nederlandschen Zionisten bond" in Noord-Holland, nood>- gen de ingezetenen van Bloemen- daal uit, geldelijken steun te willen verleemen ten behoeve van de duizen den weduwen en weezen, wier man- oen en vaders bii de schandelijke Jo den-vervolgingen in Rusland, wreed aardig zijn omgebracht. Die hulp wordt ook gevraagd voor de vele duizenden Joden, die dagen achtereen waren blootgesteld aan de meest verfoeilijke mishandeling, roof- en plunderzucht en daardoor zelfs van de eerste levensbehoeften versto ken zijn. Een beroep wordt gedaan op uw medelijden met die duizenden deer niswaardige slachtoffers, met verzoek uw gift wel te willen storten in de collecte-bus, die u eerstdaags namens ons zal worden aangeboden. Iedere gift, hoe gering ook, zal in dankbaarheid worden aanvaard. Van het gezamenlijke gecollecteer de bedrag, dat aan het hoofdbestuur van den ,,Nederlaiidschen Zionisten bond", in Noord-Ho ilaaad, zal worden overgemaakt, zal in dit blad worden melding gemaakt. Bloemendaal, 8 December 1905. Burgemeester en Wëfchouders voor noemd, IMMINK, Burgemeester. W. F. VAN HOOFF. Wethouder. Bezorging der Courant. Af en toe blijkt ons, dat Geabonneerden klagen over late toezending van Couranten, 'die zy besteld hebben by tusschenpersonen, welke niet door ons zijn aangesteld. Het spreekt vanzelf, dat wij voor de spoedige bezorging van zulke abonnementen geen verantwoordelijkheid op ons nemen. DE ADMINISTRATIE. AGENDA Zondag 10 December. Brongebouw Haarl. Pluimvee-veree- niging FaunaTentoonstelling van Pluimvee, 9—8 uur. Bovenzaal Brongebouw Wereldklok Voorstelling 11—9 uur. - Soc. VereenigingGezelschap-Streng- holtSpecialiteiten-voorstelling, 8 u. j n Kleine VereenigingSpecialiteiten- voorstelling, 1\ uur. il De KroonAmstel's Tooneelgezel- - scha#De Huwelijksmarkt, 8 uur. Woudesteyn Wedrennen, li uur. Maandag 11 December. De Kroon Mej. Neeltje Lokerse Le zing, 8 uur. 8chouwburg Jansweg: Ned. Protes tantenbond, afd. HaarlemVoor dracht Prof. Dr. H. IJ. Groenewe- gen, 8 uur. li KI. Houtstraat 44 Ned. Coöp. Vrou wenbond Voordracht D. de Clercq, uur. OM ONS HEEN clxxviii. OVER CREOSOOT EN INDISCHE GENEESMIDDELEN. De eigenaardige advertentie van Dr. Baumgarten, waarbij aan de per sonen, dien hij Creosotum p h o s- ph o r i c u m heeft voorgeschreven, wordt verzocht, het gebruik daarvan onmiddellijk te staken, heeft bij velen de vraag doen rijzen, wat dit medica ment dan wel is. Ik heb er de mee ning van Dr. Greshoff over gevraagd, mij deze met zijn gewone welwil lendheid niet heeft onthouden. Hem jkwam dit artikel niet zoo buitenge woon gevaarlijk voor, tenminste wanneer de creosoot was bereid uit beukenhout teer. Maar zelfs zoo ze met koolteercreosoot, d. w. z. carbol, •y verval echt. is kan zij wel nierontste- kirig. maar geen verlamming teweeg brengen. De bijvoeging van phosphor- zuur is een verdunning en bovendien 1 nog eene chemische binding en ver- I iwakking van de creosoot, en op zich zelf is verdund phosphorzuur even min gevaarlijk als bijvoorbeeld ver dund zoutzuur (aeidum muriaticum dilutum) dat zeer dikwijls in de zoo genaamde zure drankjes wordt gege ven. Creosotum phosphoricum kan dan ook in de viervoudige dosis van onvermengd creosoot worden gege ven, en wordt door sommige medici geroemd als een voortreffelijke en weinig prikkelende medicijn. In het officieele Nederlandsche artsenijboek, de Pharmacopoea Neerlandica staat de maximaal dose (de grootste hoeveelheid, die per dag van zuivere creosoot mag worden genomen) vermeld, als een halve gram daags, welke hoeveelheid evenwel in de nieuwe uitgave van dit werk tot een gram is verhoogd. Blijkbaar heb ben dus de geneeskundigen, die in da Pharmacopoea-commissie zitting hebben, toch wel gemeend dat bet middel zeer spaarzaam moet worden genoten. De Duitsdhe Pharmacopee is iets milder en staat anderhalve gram per dag toe. Deze opmerking dient natuurlijk allerminst om de menschen ten op zichte van het medicament zorgeloos te maken. Integendeel behoort creo soot, het creosotum phosphoricum in cluis, tot de zaken die uitsluitend door een bevoegd arts moeten worden voor geschreven. Evenwel kan de meening van. Dr. Greshoff eenigszins gerust stellend zijn voor hen, die na Dr. Baumgartens advertentie vreesden, dat de gebruikte phosphorzure creo soot onvermijdelijk hun dood zou zijn. De gelegenheid leek mij schoon, om Dr. Greshoff tevens een en ander te vragen over Indische geneesmiddelen. Voor ^ons Westerlingen hangt, vooral wanneer we nooit in 't oosten zijn geweest, een sluier van geheimzin nigheid over de warme :n%n. Een algemeen denkbeeld h W er bij ons van verborgen natuui^. achten, geheimzinnige geneesmiddelen, zelfs van toovex-Tj en bovennatuurlijke ge beurtenissen. Wonderlijke verbalen gaan er van de kunsten van fakirs en priesters. ,.Zijn er inderdaad", zoo vroeg ik, „in Indië geneesmiddelen, die de Europeesche doctoren niet kennen Het antwoord daarop is te vinden in een artikel van Dr. Greshoff in de Encyclopedie van Neerlandsch Indië. De Europeaan in Indië, zoo schrijft hij, gelooft grif aan de meest fantas tische verhalen van wonderbaarlijke genezingen door inlandsche genees middelen en is daarbij direct bereid alle kritiek te laten varen. Toch geldt veelal van de toediening der inland sche medicijnen nu nog, wat eertijds ook werd beweerd van de Europee sche axtsenijleer, namelijk dat rij- de kunst was om kwalen die men niet kende, te genezen door stoffen waar van men weinig wist, te brengen in een lichaam, waarvan men nog min der wist. De beste Javaansche doe koen weet van de samenstelling van "t menschelijk lichaam nog weinig af, zijn geneesmiddelsysteem is de oude leer van het koud en warm en bij de toepassing hecht hij meer aan het streng uitwendig gebruik van smeer sels en pappen, dan aan een goed berekende inwendige toediening. Van de inlandsche geneesmeesters ras dus weinig te leeren, te minder daar het bijgeloof een groote rol speelt. Zoo bestaat de signaturen-leer, die aanneemt, dat men aa.n den vorm, de kleur enz. van een natuur-voort- brengsel zou kunnen zien, tegen wel ke ziekte het dienstig is. Zoo zou een bloedroode zwam soort aangewezen zijn als middel tegen bloedstortingen, een zekere gele wortelstok als middel tegen geelzucht en zoo meer. Verder is er de zoogenaamde transmigratieleer, die meent, dat zichtbare eigenschappen van een ge neesmiddel worden overgebracht in het lichaam van den gebruiker, zoo dat bijvoorbeeld een zwakke sterk wordt, wanneer hij eet van de stevi ge, vezeladhtige stengels van een ze ker plantje. Ronggengs (inlandsche danseressen) eten als ze zich schor hebben geschreeuwd, een zekere wormsoort, die een hoog geluid pleegt te maken, enz. Toch, zoo schrijft Dr. Greshoff, neemt men de dikke schil van bijge loof weg, dan blijft over een niet te verwerpen kern van goede waarne ming en aloude ervaring. Er zijn reeds meermalen kostelijke medica menten uit den plantengroei in de tropische luchtstreken voortgekomen, otn alleen maar kina en opium te noemen. Het was dan ook Dr. Gres hoff zelf, die omstreeks vijftien jaar geleden te Batavia een stelselmatig onderzoek van inlandsche genees krachtige gewassen begon, dat tot op den huidigen dag met ijver wordt voortgezet. De inspecteur van den burgerlijk geneeskundigen dienst op Java en Madoera, A. G. Vorderman, die zeer veel voor de kennis der Ja vaansche geneesmiddelen Heeft ge daan, zegt in de inleiding van een in 1894 door hem uitgegeven beschrij vend overzicht van die middelen het volgende „De tijd is niet zoolang achter ons, dat de overgroote meerderheid der Indische artsen zich beslist verklaar de tegen de aanwending van inland sche of Chineesche empirische (onwe- tensch appelij ke) beh andelingswi j zen en ten haren opzichte een standpunt innam, dat slechts verantwoord zou zijn, wanneer de tegenwoordige wes- tersche geneesmethoden zich immer onfeilbaar hadden getoond. Sedert echter, tegen den drang dier medici in, de toepassing van inlandsche of Chineesche medicamenten, in hope looze ziektegevallen, soms onverwacht heilzame resultaten had, hebben ve- len hun vooroordeel laten varen Hoe toch anders te verklaren, dat een hooggeplaatst geneeskundige er toe over kon gaan, zichzeli aan een inlandsche medicatie te onderwerpen en een le er aar in de geneeskunde, alhier, bij diphtheritis van zijn eigen j kind, de Chineesche methode van genezen toepaste t Tot voldoening van beiden en ran hen, die deze geneeswijzen met be langstelling volgden, rnet goed suc ces." i Zoo schreef Vorderman in 1894 en het is zeker wel geen al te stoute bewering, die ik daaraan zou willen ontleenen, dat namelijk de Europee sche doctoren nog niet grondig va.n de Indische geneesmiddelen op de hoogte zijn. In de vierde uitgave van de Pharmacopee, die zeer spoedig verschijnen zaJ, zijn dan ook een dertigtal van die middelen omschre ven. „Wij zoeken nog altijd", voegde Dr. Gresh-off er aan toe, „naar zooge naamde heroïca, dat zijn krachtige geneesmiddelen, instaat om in een ziektetoestand in te grijpen en daarin een wending te brengen." i Wellicht zijn die onder de Indische vergiften te vinden, waarvan een uitgebre'de verzameling bestaat, zoo als blijkt uit een boekje Indische Vergiftrapporten, dat door Dr. Greshoff is bewerkt. Daarin worden er bijna driehonderd opgesomd, alle omschreven door inlandsche ambte naren. Velen veroorzaken een snellen dood, anderen werken zeer langzaam en zijn dus zeer moeilijk te onderken nen, weer anderen brengen alleen allerlei verlammingen en minder ernstige verschijnselen te weeg. Het is een lectuur om van te rillen, te meer omdat de opmerkingen in de rapporten, dat vele van die vergiften in het voedsel worden gedaan, er duidelijk op wijzen, dat de inlander tegenover Europeanen en inlanders dikwijls van deze verschrikkelijke wraakmiddelen gebruik maakt. I Oppervlakkig klinkt bet dus vreemd, dat daaronder krachtige geneesmid delen zouden kunnen schuilen. Maar zijn n:et ook opium (morphine, lau- danum), ja zelfs chinine vergiften en geneesmiddelen tegelijk 't Hangt maar van de wijze van toepassing af. Wie nu uit dit alles een conclusie wil trekken, kan het, dunkt me, vei- j lig met deze doen, dat het onderzoek van de Indische geneesmiddelen nog maar in den aanvang is en dat er 1 dus geen reden bestaat, om daarvoor andere, oud-beproefde, middelen te verlaten. i Evenmin om er minachtend op neer te zien. Onze doctoren, die waarlijk niet afkeerig rijn van nieuwe midde len, mits hunne werking behoorlijk is onderzocht, zullen niet in gebreke Wijven ook aan de Indische medica menten hun aandacht te geven. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht De Petersburgsche correspondent van het „Berl. Tagebl." seint, dat GRAAF WITTE den Tsaar Woensdag zijn ontslag heeft verzocht. De Tsaar antwoordde daarop „Is u zoo'n slecht patriot, dat u ons in zulk een moeilijken tijd wilt verlaten Graaf Witte besloot toen voorloopig aan te blijven. Maar met dit al blijkt hieruit toch, dat de vermoeienis en de emotie de zen man, die vroeger zoo krachtig scheen .verzwakt en geschokt hebben. en dat de toestand hoogst bedenke lijk blijft. De „Hamb. Nachr." ontvangt uit Petersburg het bericht, dat de wijk Wassili O strowo in den nacht van Donderdag op Vrijdag zonder politie was, daar deze het werk had neer gelegd. In andere wijken is de politie even eens ontevreden, ofschoon minister Doornowo reeds een flinke loonsver* hooging heeft toegestaan. De leiders der rev.olutionnaire be weging hebben priester Gapon ter dood veroordeeld, daar deze heet ge wonnen te zijn van het Tsarisme. Naar verteld wordt, is Gapon reeds over de Duitsche grens naar Frank rijk gevlucht. Uit Warschau bericht hetzelfde blad, dat een groot aaintal particuliere ban ken aan dien minister van financiën hebben medegedeeld, dat ze genood zaakt zouden zijn hunne zaken te slui ten. indien de staking der postbe ambten nog lang duurt. Te Reval is de staat van beleg af gekondigd. Te Lodz breidt de revolutionaire be weging rich uit tot de troepen, diie alle dagen vergaderingen houden en onder welke talrijke gevallen van dienstweigering zich voordoen. De spoorwegbeambten der lijnen Charkof-Koarsk en Ch.-aricof-Ekateri- noslaf staakten het werk. In -eenige streken van POLEN zijn boeren-onlusten ontstaan, o.a. in het gouvernement Lublin, waarde boeren aan de landfheeren schreven, dat zij hunne bezittingen, die voort aan het voik toesbehooren, moesten ontruimen. Een correspondent vermeldt, dat in Wassili-Ostrof (Petersburg) werksta kers zich Donderdag meester maakten van de wa.pens van een wachtpost, die de geweren aan rotten gezet had. De stakers sloegen diaarop in het bewaak te post- en telegraafkantoor alles kort en klein en vernielden de telegraaf toestellen, waarna zij de geweren te- raggaven. Deze en dergelijke bijzonderheden doen zien. dat op eene spoedige ver betering in ddn toestand nog weinig valt te hopen. Aangaande FINLAND meldt „Aftonbladet" uit Helsingfors het vol een de De nieuwe gouverneur-generaal kwam op 6 December hier aan. Bij de ontvangst van den Senaat ver klaarde de lieer Gerard, dat hij met al rijn macht de autoriteiten zou steunen bij de handhaving van rust en orde. De vice-president van den Senaat Mechelin gaf toen een overzicht van den politieken toestand en uitte de hoop op wederzijdsch vertrouwen. Uit andere landen. UIT DE FRANSCHE KAMER. Op verzoek van den minister-presi dent Rouvier werd Vrijdag de inter pellatie van den heer Faure over de buitenlaudsche politiek, meer bepaal delijk over Marokko, uitgesteld tot bij de behandeling der begrooting van buitenlandsche zaken. De heer Faure, de redenen voor zijne interpellatie uit eenzettend, wijst op het bekend wor den van de depêche van Cambon, waarover de heer Sembat eenige da gen geleden in de Kamer sprak, ter wijl hij er bij voegt, dat Delcassé, Loubet of Rouvier daaraan schuldig zijnhij iraagt dat Rouvier in staat van beschuldiging zal worden gesteld maar ziet ten slotte van dien eisch af. Met betrekking tot het bekend wor den der depêche verklaart minister Rouvier, dat geeu enkele mogendheid om verklaringen heeft gevraagd, en dat de Regeering er geene heeft ver strekt. Ter verduidelijking zij opgemerkt, dat in de geruchtmakende rede door den heer Sembat, in de Fransche Ka mer onlangs gehouden, door den spre ker o.a. hot volgende naar aanleiding van een bericht in de Depêche de Tou louse werd gezegd ...„Het behoeft dus volstrekt geen verwondering te baren, dat precies 7 dagen voor den ministerraad van 7 Juni, de heer Cambon, onze gezant te Londen, aan zijne regeering kon sei nen, dat hij, met het oog op de hou ding van Duitscliland gemachtigd was te verklaren, dat de Engelsche regee ring berdid was een verdrag te over wegen, waarbij zou worden bepaald, dat Engeland en Frankrijk elkanders wederzijdsche belangen, indien deze bedreigd mochten worden, zouden steunen. Dat telegram werd op den dag, dat de koning van Spanje te Parijs aan- kw^am, door den heer Delcassé aan den president der republiek en aan den heer Rouvier medegedeeld. Den daarop volgenden dag was het reeds te Berlijn bekend. Hoe eai door wien werd men in Berlijn daarvan in ken nis gesteld Men heeft het vooralsnog niet kunnen uitmaken." HET ENGELSCHE MINISTERIE. Het schijnt, dat de vorming van een kabinet, op moeilijkheden stuit dooi de weigering van Sir Edward Grey daarin zitting te nemen. Dit plaatst Sir Henry Campbell-Bannerman in een lastige positie en zal een geheele wijziging der reeds gemaakte afspra ken noodig maken, daar het moeilijk schijnt een minister van buitenland sche zaken te vinden. Een later bericht zegt „De hoeren Asqulth en Grey bezoch ten Vrijdag den heer Bannerman. Er wordt thans medegedeeld, dat de op neming in het ministerie van Sir Ed ward Grey minder onzeker is dan des morgens werd bericht. De „Westmin ster Gazette" verneemt uit gezagheb bende bron, dat aJle moeilijkheden over de samenstelling van het kabi net zijn opgelost." GESCHIL TUSSCHEN DUITSCH- LAND EN BRAZILIë. Er dreigt een geschil te ontstaan tusschen Duitschland en. Brazilië we gens beweerde onwettige handelingen van de bemanning van de Duitsche kanonneerboot „Panther" op Brazili- aansch grondgebied. De Braziliaan- sche bladen eischen mei groote hef tigheid voldoening en bestraffing van den commandant van de „Panther". Volgens een telegram uit Rome aan de „Petit Bleu" zou het eerste ant woord van Z. H. Paus Piux X op he; besluit van het FRANSCHE PARLEMENT de uitvaardiging zijn van een plech tig protest tegen een maatregel, die in strijd is met de eerste beginselen van het recht. Verder zou de Paus de geloovigen aanmanen tot kalmte bij de voortzetting van den strijd. Volgens andere berichten zal de Pau9 niets doen voor dat de nieuwe bepalingen van kracht geworden rijn: over drie maandien, en dan een en cycliek uitvaardigen. De afgevaardigde Wolf zal in DE OOSTENRlJKSCHE KAMER een interpellatie tot de regeering rich ten over het bekende telegram van aartshertog Fraais Ferdinand aan den laatsten Katholiekendag, en de afge vaardigde Vogler (van de Duitsche vooruitstrevende partij) over de rede, die burgemeester Lueger in de kies- vereeniging „Donanstadt" de vorige week heeft gehouden. In die rede lie eft de heer Lueger dreigementen ge richt aan het adres van de Joden en hen erop gewezen, dat voor hen even- ais in Rusland ook wel eens in Oos tenrijk kwade dagen konden aanbre ken. De heer Vogler wijst in de toe lichting tot deze interpellatie op de ongerustheid, die de rede van dien hooggeplaatsten ambtenaar heeft ge wekt en hij verzoekt den minister president te willen mededeelen, welke maatregelen hij van plan is te nemen om aan die ongerustheid een einde te maken. De officieuze Magyar Nemzet" ver klaart naar aanleiding van de pogin gen, de laatste dagen in het werk ge steld om een compromis tusschen de Kroon en DE HONGAARSCHE COALITIE tot stand te brengen, dat de Kroon slechts twee voorwaarden stelt, aan neming van het algemeen kiesrecht, en het laten vallen van alle nationa le eischen op militair gebied, daar de Kroon niets meer kan toestaan dan >n het voor twee jaar door de liberale partij aanvaarde militaire program was vastgesteld. Stadsnieuws Oriëntaalsche kunst. Do verzameling van Oriëntaalsche kunst in het Museum van Kunstnij verheid werd weder aangevuld met eenige interessante stukken, Chinee sche lansen en schilden, alsook Peng- koeloe-lansen van Batakhoofden met zilver gemonteerd. Het geheel geeft thans een hoogst belangrijk overzicht omtrent de uit oefening van het Kunstambacht in verschillende Oriëntaalsche landen. Zondag is de toegang kosteloos. Oe Haarl. Bond voor Lichamelijke Opvoeding houdt 14 dezer zijn jaar vergadering, waarop de heer M. Vrij te Bloemendaal zal spreken over de opvoedende waarde van het spel. De heer J. A. van den Boom geeft eerstdaags een propaganda-gymnas- tiekuitvoering met leerlingen van de Rijkskweekschool en Rijks-leerschool- Aantal baden. In het Douche-badhuis aan den Koudenhorn zijn in de afgeloopen week genomen 554 baden, in dat aan iiei Leidscheplein 566 Gem. Arbeidsbeurs. Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs zijn op heden ingeschreven 1032 werkzoekenden. Van patroons kwa men 474 aanvragen in, terwijl 355 werklieden door middel van het bu reau geplaatst zijn. MAAISCH. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Vrijdagavond hield de af deeling „Haarlem en Omstreken" eene verga dering in „Weten en Werken". Na lezing der notulen werd mede gedeeld, dat ingekomen was een ver zoek van het Gemeentebestuur van Haarlem, om verslag van den toe stand der vereeniging. j Mede was ingekomen een afdruk van een ingezonden stuk van den heer Jac. Galesloot te Amsterdam ;n de „Veldbode". i Daarin werd de activiteit van het hoofdbestuur gedurende de laatste 15 jaar aangevallen en in ddt verband i ook den naam van het overleden {hoofdbestuurslid, den heer J. D. On- derwater, genoemd j Hiertegen protesteerde de heer C. J. Kikkert, het niet fatsoenlijk vindende, dat de heer Galesloot den overledene aanviel. Spreker merkte er nog bij op. dat de heer Jac. Galesloot den laatsten tijd, waarvan de heer G. zei- de, diat er weinig gedaan was, zelf in het hoofdbestuur zitting had en hij door zijn voortdurende oppositie niet had medegewerkt om iets tot stand te brengen. Tot. afgevaardigde ter algemeene vergadering op 13 December werd be noemd de heer P. W. Voet. De heer C. .T. Kikkert werd gekozen als plaatveivangend afgevaardigde. FEDERATIE OF NIET Aan de orde kwam nu de beschrij vingsbrief voor de algemeene verga dering. Op deze vergadering zal uitgemaakt worden of de Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde zal toetre den tot een eventueel te stichten fede ratie van tuinbouwbonden. Het doel dezen- aaneensluiting van dergelijke verecnigïngen is om te ko men tot een centraal lichaam, dat de geheele cultuur van tuinbouw, ooft bouw, boornkweekerij, bloembollen cultuur. groen tenteelt, enz., kan over zien. In den laatsten tijd, de heer Krela- ge zette het nog eens uiteen, is er van Staatswege meer en meer gedaan op dit gebied. Het is echter onmoge lijk, dat de Regeering voortdurend voldoende aanraking kan hebben met de ruim honderd zelfstandige vereeni- gingen. Een centrale federatie, waar in plaats was voor alle takken der cultuur, zou dus in het belang zija van den land- en tuinbouw. De Maatschappij van Tuinbouw- en Plantkunde kon de rol van centraal lichaam niet vervullen, daar een aan tal andere bonden niet tot haar wil len toetreden. De veilingsvereenigingen met een omzet van zes millioen gulden per jaar, moeten ook een plaats kunnen vinden in de te stichten feddratie. De heer Jac. Groenewegen, te Am- sterdam, betoogde, dat door federatie afdeelingen zich zullen afscheiden van de Maatschappij. Nu reeds heetft de af deeling 's-Gravenland dit aan het hoofdbestuur te kennen gegeven. Ook de afdeeling Amsterdam zal waarschijnlijk dit voorbeeld volgen. Dat de veilingsvereenigingen zullen toetreden tot de federatie is nog niet gebleken. Wat betreft de af deeding Haarlem, de heer Groenewegen kon niets anders zeggen dan dat het le ven der vereeniging hem duf voor kwam. Dat kon ook niet anders, meen de spreker, Ln een stad waar naast de tuinbouwvereomging nog een vereo- niging voor bloembollencultuur be stond, die uit den aard der zaak op permachtig is. De afdeeling Haarlem van de Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkun de zit in de klem. De heer Krelage betuigde niet te weten, dat de afdeeling 's-Gravenland kennis had gegeven aan het hoofdbe stuur, dat zij zou bedanken indien de Maatschappij tot de federatie toe trad. Op de laatste vergadering van het hoofdbestuur was die mededeeling nog niet ingekomen. Uit het feit. dal de heer Groenewegen als redacteur van het orgaan deze zaak eerder wist dan het hoofdbestuur, bleek volgens den heer Krelage de verhouding tu&- schen bestuur en redactie. De heer Kikkert kwam er tegen op, dat de afdeeling Haarlem onder den druk zou zitten van Bloembollencul tuur. De heeren De Breuk, Voet en Krelage, die ook deel uitmaakten van de laatstgenoemde vereeniging, had den aan zoo iets nooit gedacht. Wat de federatie betreft, de Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkun de is verouderd en nu is het plan ge komen om een federatie te stichten. De man daarvan is de heer Krelage, die alles er voor gedaan heeft. Ook de heer De Breuk verklaarde, dat de afd. niet in de klem zat. .Bloembollencultuur" en „Tuinbouw" hadden niets met elkaar te maken. Nadat de heer Krelage nog gezegd had. dat liet werk der federatie niet alleen zijn werk was, maar van ver- j schillende personen, en de heer j Groenewegen betoogd had. dat het j bete® was de afdeelingen en plaatse- I !ijke vereenigingen sterker te maken dan een federatie te stichten, werd

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1