delijke sporen, dat de tijdelijke bewo ners daar niet over een verloren broche treuren en aan slapeloosheid lijden De eetkamer. prachtig kristal, fon kelende wijnen, overblijfselen van een waardig Sint NicolaasfeestDe sa lon. de gemakkelijke causeusee, de kussens waar je in wegzakt, ze waren er niet voor niets. Nog nimmer was er zulk een practisch gebruik van ge maakt Dat mevrouw een zenuwtoeval kreeg, spreekt van zelf. Maai- nu de gevolgen. O, dienstbo den van Amsterdam, weet wat gij ge daan hebtDe boycot is over u uitge- sprokenMevrouw heeft haar echt genoot weten te bewegen, hun verder huwelijksleven in een pension te slij ten. („Tel.") HET GEBEURDE AAN SCHOOL T. Zaterdagavond hield de afdeeling Amsterdam van den Bond van Neder- landsche Onderwijzers een druk be zochte ledenvergadering ondier leiding van haar voorzitter, den heer Tho massen. Omtrent het verhandelde deel de men na afloop het volgende mede. De voorzitter deed mededeeling van het voorstel van B. en W. tot ontslag van de onderwijzers Edelman en Traanberg en deed daarbij opmerken, dot bij de officieële stukken niet is gevoegd eene verklaring van het per soneel (aan school letter T), dat het groeten met ..potsierlijke buiging" door Edelman niet heeft plaatsgehad. De voorzitter wees vervolgens op het tegenstrijdige van de verklaringen vaai den heer Holtzappel met die van het personeel. Indien waar mocht zijn dat Traanberg de woorden, hem door den schoolopziener Postmus in den mond gelegd, inderdaad gesproken heeft, zouden deze door geen van de bondsleden verdedigd worden-. (Ap plaus). Aan den raad zal een adres gericht worden möt verzoek het voorstel tot ontslag niet aan te nemen. VERBRAND. Te Harendermolenbij Groningen, werd Vrijdagmiddag in hare woning het verkoolde lijk van mejuffrouw K., eene vrouw op jaren, gevonden. Eeni- ge buren openden de deur. die den geheel en dag gesloten was gebleven, zoodat men een ongeluk vermoedde. Het verkoolde lijk werd in zittende houding op een stoel gevonden, de voeten op een stoof. Een omgevallen petroleumlamp lag er naast op den grond. Waarschijnlijk is de drank aan dit treurig voorval niet vreemd. Eigen aardig is het. dat een klein hondje rustig naast zijn gestorven meesteres lag. Een wonder mag het heeten, dat hier geen brand is ontstaan. DE BRAND TE VRIEZENVEEN. De commissie voor het inzamelen van gelden voor hen, die' bij den brand aldaar schade hebben geleden, heeft in het. geheel 60.860 schade kunnen vergoeden. DE BRAND TE SCHIEDAM. Men schrijft uit Schiedam De werklieden (een 30-tal) in de fa briek van chemische producten-, welke in den nacht van 7 op 8 dJezar is uit gebrand. hebben allen ontslag gekre gen, Zouden de directeuren niet meer voornemens zijn de fabriek weder in werking te stellen? BRANDEN. Te Onna (Steenwijkerwold) zijn af gebrand de woningen van de wed. Kruithof en J Veneboer. Van de in boedels is zo-o goed als niets gered ge worden. Huizen en inboedels waren verzekerd. Te Groningen is de klompenfabriek met grooten voorraad, van de firma Faber. in de Steentilstraat aldaar, eene prooi der vlammen geworden. Alles was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Men meldt uit Oldenzaal Een felle brand vernielde Zaterdag namiddag ruim 4 uur het koffiehuis van den heer H. ter Braake aan de Hofmeyerstraat alhier. Nagenoeg niets kon gered worden. Huis en-in boedel waren verzekerd. Zaterdagavond brak ba-and- uit op het stoomschip „Olivar". liggende voor het handelsterrein Feyenoord aan de Binnenhaven. De lading steenkolen had door broeiing vlam «evai, zoodat de vlammen naar bin ten sloegen. De gezagvoerder weiger^ de de hulp der aangerukte brand weer en liet door twee particuliere drijvende stoomspuiten en zijn eigen brandslangen de lading onder water zetten. GEDENKSTEEN ONTHULD. Vrijdag had op de Algemeene be graafplaats Crooswijk te Rotterdam de aanbieding plaats aan de familie van wijlen ds. J. v. d. Veen, van den gedenksteen door de vrienden van den overledene op diens graf ge plaatst. Namens de commissie werd daarbij het woord gevoerd door den heer D. Schneider. De steen draagt tot opschrift „Ter nagedachtenis aan Ds. J. v. d. Veen. in leven predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier. Geboren te Franeker 18 Mei 185S. overleden al hier 10 April 1905'' en verder de woorden van 2 Cor. 5:1. („Nederl.") Alhoewel verschillende winkeliers niet aan het verzoek van het comité hebben voldaan, was toch Donderdag avond, met uitzondering van sigaren winkels en confiseurs, het meeren- deel der winkels gesloten. De Langestraat (hoofdstraat) ver toonde na negen uur hetzelfde aan zicht als des Zondagsavonds, daar waar men even te voren baadde in een zee van licht, nu een bijna Egyp tische duisternis slechts schaars on derbroken door de straatverlichting en bier en daar een enkele winkel, die niet aan de sluiting deelneemt. Voor zoover ons beked is, is dit de tweede plaats in ons land waar de 9 uur winkelsluiting algemeen is. Leeuwarden nam het initiatief). (C.) ten toon st ellin g drukwerk De afdeeling Rotterdam van den Algeni. Nederl. Typografenbond heeft besloten in de eerste helft van de maand Februari 1906 een tentoon stelling van fraai druk- en bindwerk, artistieke kalenders etc. te houden, liet doel der tentoonstelling is twee ledig le. Vakgenooten te doen zien wat in binnen- en buitenland in hun vak voortgebracht wordt om zoodoende hun kennis te kunnen verrijken 2e. Het. van druk- en bindwerk ge bruik makende of daarin belangstel lende publiek in de gelegenheid te stellen met het beste en fraaiste op typografisch gebied nader kennis te maken. De tentoonstelling zal gehouden worden in de zalen van den Rotter- d-amschen Kunstkring en gedurende drie dagen voor het publiek .geopend zijn. den Burg. Stand aldaar, enkele op merkingen gemaakt naai- aanleiding der op 1 Dec. j.l. ingevoerde „Kinder wetten". voor zoover het Gemeentebe stuur en de ambtenaren van den Burg. Stand daarmede uit een ad ministratief oogpunt hebben te ma- keu. Spreker's eind-indruk is, dat door het invoeren der Kinderwetten het eerste Boek van het B. W. weder is vermeerderd met eenige voetangels en klemmen waarin de ambtenaar van den Burg. Stand beklemd kan raken- Hij dient dus behoedzaam te zijn .maar tevens te bedenken, dat hij bij de uitvoering der wetten op zijne wijze medewerkt aan het hooge en schoone doel, met die wetten beoogd en daarvoor mag hem feitelijk geen administratief offer te groot zijn, en zal hij dat offer zeker gaar ne willen brengen. Na deze rede werd den bezoekers der vergadering, onder wie vele le den van voogdijraden in Noord-Hol land als genoodigden aanwezig wa ren. gelegenheid gegeven opmerkin gen te maken of den inleider vragen te stellen. VERVROEGDE WINKELSLUITING. Donderdag is te Amersfoort de ver vroegde winkelsluiting begonnen. Reeds maanden te voren heeft zich uit den boezem van de vereniging Handel en Nijverheid een comité ge vormd Het 9 uur sluitings-comité. Circulaires werden gericht aan alile winkeliers, ten einde hen tot ver vroegde winkelsluiting aan te sporen. Verzoekschriften werden gezonden aan verenigingen en particulieren, behelzende het verzoek vóór 9 uur m- koopen te doen. In één woord, alles is in het werk gesteld om tot een ver vroegde winkelsluiting te geraken. En het resultaat is dat de 9 uur slui ting met uitzondering van den Zater dagavond officieel is bekend gemaakt, als zullende aanvangen Donderdag 7 December. EEN MUIZENHISTORIE. Een familie te Breda ontving Dins dagavond o. m. een pakje, waarop met onbekende hand geschreven stond ..Voorzichtig. Dit boven" en dan het adres aan de dochter des huizes. Volgens voorschrift werd het koord voorzichtig losgepeuterd en het bui- tefliste papier er afgewikkeld. Een sierlijk kistje stond voor het meisje en aan den zijkant was een knopje, j waaronder het woord ..Trekken". Zij deed zoo. het deksel wipte open... en drie dikke muizen kropen haastig urt de gevangenis. Het meisje eai de andere dames- aanzittenden uitten een schrillen gil, vluchtten onder angstige gebaren', sprongen op stoelen en canapé, sid derend de rokken om haar be enen drukkend. De heereu bonden den strijd aan met de knaagdieren. Twee muizen waren onmiddellijk als vlugge acrobaten, langs de tafelpoo- tën naar den grond gegleden, de der de zat. eenigszins onrustig te kijken bij het theeblad. Een der heeren naderde met een ledig kistje en sloeg 't moorddadig op de muis. Het diertje was ongekwetst en vluchtte de forsche slag had juist den opstaanden rand getroffen van liet theeblad, dat was gekanteld, had liet melkkannetje in wijde bocht geslingerd tegen de borst vaai den muizenjager, had trekpot en lichtje op tafel gekwakt, dat de scherven rondvlogen en had twee kopjes ver nield. De derde muis was verdwenen en de rust in de huiskamer hersteld. Al len schaarden zich weer rond de ta fel en bespraken „den gemeenen streek", beklagende het ongeluk met het theestel en nu en dan nog schich tig zoekend naar mogelijk achterge bleven muizen. ■Terwijl men nu nog in verontwaar diging. doch reeds eenisgzins gekal meerd. de gebeurtenis overwoog en namen van verdachten noemde klonk eensklaps een echte doodsangst kreet uit een der damesmondeneen stoel werd naar achter geschoven en een der dam es stond sidderend, met verwrongen gelaatstrekken, daar voor. Zij kon niets zeggen, wees met een trillende hand naar d'e tafel en rilde van afschuw. Haar buurmeisje keek naar de aangewezen plaats onmiddellijk volgde een tweede gil, een tweede stoel ging naai- achten- en een nieuwe paniek ontstond. Langs den gevlochten tafelkleed- rand kriebelde moeilijk de achterge bleven muis en zocht naar een uit weg. De afstand tusschen zijn ha.ng- plaats en dien grond w>as te groot en met vlugge bewegingen, werkte; de muis zich weer naaa- boven op de ta fel. Intusschen had een der heeren een stevigen wandelstok gegrepen en loerde om den grijzen plaaggeest te treffen. Soemend suisde bet wapen door de lucht en ketste met harden slag tegen de hang-petroleuinlamp. Gevaarlijk zweefde deze uit haar stil len stand en slingerdie heen en weer. scheef was de bol in dien houder ge zakt, zwarte walm kleefde tegen het glas. en voordat een vaardige hand deze ramp had kunnen herstellen, knapte het lampeglas in stukken. Toen was alle leed geleden. Een hnlplamp werd ingezet, het tafel kleed nauwkeurig geïnspecteerd, met. stokken onder kasten en andere meu bels geklopt en toen. het overtuigend gebleken was. dat alle drie de muizen een veilig toevluchtsoord hadden ge vonden. werden de debatten over den vermoedelijken dader heropend. (..Bred. Ct.") DE KINDERWETTEN. Wij lezen in het Donderdag ver schenen nummer van het ..Tijdschrift voor Armenzorg en Kinderbescher ming". dat. de inlichtingen, die de voorzitter der voogdijraden in staat zullen stellen, de zoo moeilijke taak van art. 6 te vervullen, ter verzending aan het Departement van Justitie ge reed worden gemaakt, en dat de be sturen van gestichten, die zich bij de Regeering hebben aangemeld voor de verzorging vair ten- beschikking der Re geering gestelde minderjarigen, zijn iiitgciioodigd tot eene conferentie met daartoe aan te wijzen ambtenaren, in de maand December te houden, waar in eveniueele bezwaren tégen de ge geven voorschriften zullen worden be sproken. („Hbld.") DE KINDERWETTEN EN DE BURG. STAND, i In een Zaterdagmiddag in liet ge- bouw „Kresnapolsky" te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van 'den ..Ned. Bond van Gemeente-amb tenaren". afd. Noord-Holland, heeft de 'ïeev j. Bredée- hoofdcommies bij INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cents per regel. I ongaandoeningen van eiken aard, waaronder begrepen de aanvang van tering, worden genezen door Scott'» Emulsion die onovertroffen is voor gevallen van tering in alle be schaafde landen der wereld. Maar het is noodig toe te zien dat dit handelsmerk op het pakket is, an ders kan men niet ze ker zijn het resultaat te zullen verkrijgen dat men zoekt. Tan alle Apothekers Koloniën EEN TOCHT NAAR DE MER API. Dinsdag 31 October besloten de hee ren Kramer en Oosters aan het reeds lang beraamde plan om de Merapi te beklimmen, uitvoering te geven. Hieronder volgt eene beschrijving van dien tocht, van de hand van den heer Oosters Het weer liet zich goed aanzien, en juist in den regentijd kan men des morgens de helderste luchten hebben, zonder het hinderlijke waas, dat in den drogen tijd de bergen dikwijls be dekt. Welgemoed trokken wij naar Soen gei Poear, waar wij ons van drie koe li's voorzagen. Ik had bovendien mijn huisjongen Basiroeai bij mij. Om 1 uur begon de beklimming, en reeds om 4 uur hadden we Pagoels- jan bereikt. Daar staat het huisje, waarin men gewoonlijk overnacht. Den volgenden morgen om 5 uur werden we wakker en haastten ons om te zien. wat voor weer het was. De heele vlakte in de wolken, ook de Merapi was nevelachtig. De hemel echten- was hier en daar blauw. Hoe wel wij van plan waren één dag, des noods 2 dagen te Pagoelsjan te blij ven, om een heidéren morgen af te wachten, konden wij onze nieuwsgie righeid niet bedwangen. In de hoop, dat de opkomende zon de nevelen wei verdrijven zou, trokken wij om half 6 naai- den top. Basiroen en een koeli namen we mee. Een andere koeli volgde ons uit eigen bewoging. Om half zeven reeds stonden wij voor het kale gedeelte en om 7 uur ongeveer was de top bereikt. De nevels trokken evenwel niet op en maakten ons nat en koud. We waren blijde ons te kunnen verwarmen >n de heete zwaveldampen, die uit den kleinen krater ontsnapten. Daarna trokken we naaa- den grooten krater. Toen we dien evenwel op een af stand van 20 Meter genaderd waren, hoorden wij eensklaps een donderend geluid daaruit opstijgen, terwijl de grond onder onze voeten trilde. Ver schrikt mankten we rechtsomkeert en vluchtten, zoo hard we konden. Wel- kflrf gedachten de anderen hadden, weet ik niet, maar ik dacht slechts aan een gewond dampontsnapping. Toen ik evenwel eenige paseen ge daan bad, voelde ik, dat er steentjes neerkwamen, en kreeg de ingeving- waar ik was. De anderen liepeneven- wel door. Ik ging op den grond lig gen met mijn hoofd achter een steen, of laat ik maar zeggen steentje, en bedekte mijn hoofd met de handen. Een regen van heete steentjes en gloeiende asch kwam op mijn rug en handen terecht, mijn haar schroeide. Opkijken durfde ik niet. Had ik dit gedaan eai de groote stccnen gezien, die neerploften, tlan zou ik heel wat meer angst uitgestaan hebben, want van zich verbergen voor zulke steenen was natuurlijk geen sprake. DE STEENREGEN duurde niet lang. ik denk een mi nuut. Toen stond ik op en liep naar de plaats, waar wij op den berg gekomen waren. Mijn bediende niet de beide koeli's zag ik al beneden, alleen Kra mer zag ik niet. Basiroen riep mij en wenkte mij, maar ik antwoordde, dat ze maar terug moesten komen, omdat er geen gevaar was. en dat het al leen kleine steentjes waren, die de krater uitgeworpen had. Ik stelde mij daarna verdekt op acliter een heel grooten stëen en bewonderde van daar hot schouwspel. Dikke, zwarte rook kolommen stegen uit den krater op, telkens hoorde ik nog scherpe schoten knallen, en vlak bij den krater hield de hagelbui van kleine steentjes nog steeds aan. Toen de hoor Kramereven wel niet kwam, verliet ik mijn obser vatiepost weer. Nog steeds stond mijn bediende mij te wenken en wees mij op zijn arm. Ziin witte mouw was rood van bloed. Nu Ingreep ik. wat er gebeurd was. Ik vloog naar beneden, en vond daar Kramer liggen, met bloed overdekt. Een groote diepe won de ter lengte van 6 c.M. tusschen bo ven- en onderkaak bij het oor, en an dere kleinere wonden bedekten zijn gelaat. Ik dacht niet anders, of het was met mij.n vriend gedaan. Met mijn zakdoek verbond ik de groote wond zoo goed mogelijk, maar deze was onmiddellijk doorweekt van het bloed. Van mijn ondergoed maakte ik banden, die ik zoo strak mogelijk om zijn hoofd bond. Basiroen had een wond in zijn bo venarm, die herig bloedde. Bovendien was zijn been gekneusd door een zwa.ren steen. Steenen van een hal ven Meter lengte vertelde hij mij, vielen neer tusschen honderden an dere in. wat door Kramer beveistigd werd. Van de beide koeli's was één onge deerd. De andere had een gat in het hoofd en een groote wond aan zijn hand. Hij had. vertelde hij, zijn hoofd bedekt met zijn handen, toen hij ge troffen werd door een steen, die zijn middelvinger verbrijzelde en daarna nog een wond in zijn hoofd veroor zaakte. De barang, die hij droeg, waaronder een fotogra.fietoestel, die zijn hoofd had kunnen beschermen, had hij neergeworpen. Maar wie denkt daaraan in zulke oogenblikken? Ge lukkig, dat hij nog loopem kon. Ik zond hem en Basiroen vooruH om menschen te haJen en een tandoe. Ondextusschen gingen wij langzaam en telkens rustende naar beneden. Aan den conen kant vond' ik het beter, dat Kramer bleef liggen, om dat dan het bloeden verminderde, maar aan den anderen kant was bang, dat het dan te lang zou duren, voordat er hulp zou komen opdagen. Konden we Pagoelsjam bereiken, dan was er toch al iets gewonnen. Ang stige oogenblikken. heb ik doorstaan op dit gedeelte van den weg, waar ik ieder oogenblik het ergste vredsde. Gelukkig bereikten we, na een klei ne 800 Meter gedaald te zijn, het huisje, waar we overnacht hadden. Mijn bediende trof ik hier aandeze was niet verder kunnen koftien. Den koeli, die ongedeerd was ge bleven, zond ik naar beneden meteen briefje voor het larashoofd van Soen gei Poear, waarin ik verzocht, om dokter .Jacobs te telegrafeeren. Te Pa goelsjan wieseh ik de wonde met lauw water en bond er daarna weder stevig eenige doeken om, want nog steeds bleef het bloed doorvloeien. Hier wachtten wij verdere hulp af. Gelukkig kwam deze al gauw opda gen. Van een deken werd een tandoe gemaakt en 6 man droegen mijn on- gelukkigen tochtgenoot naar beneden. OncHerweg ontmoette ik nog 4 man, die ik naaa- Pagoelsjan zónd. tenein de Basiroen eveneens naai- beneden te brengen. Toen zij daar evenwel aan kwamen was het reeds te laat, zoodat hij nog tot den volgenden dag heeft moeten wachten. Na een zwaren tocht kwamen we om half 4 te Soengei Poear aan, waar we opgenomen werden in het huis van toeankoe laras, die geen moeite spaarde ons te helpen. Men had de uitbarsting gehoord, en dacht niet anders, dan dat wij allen dood zouden zijn. Om half 5 kwam dokter Jacobs. Dat was een verlichting voor mij. De wond werd gedeeltelijk gehecht, na afbinding van een slagader en ver- hooiden, daarna, wilden we nog trach ten den trein te halen te Soengei Boe- loeh. 1 Dit lukte evenwel niet, want Kra mer was te zwak om in een bendy vervoerd te kunnen worden. Daarom werd hij in een pëdati gelegd!, en eerst om half negen werd Fort dé Koek bereikt, waar hij in het hospitaal werd opgenomen. Ook te Fort de Koek had men de herige uitbarsting gehoord, en het is dus wel te begrijpen, welke angsten men daar uitgestaan heeft. Alle gewonden zijn ondier medische behandeling én dokter Jacobs kon me gelukkig meêdéelen, dat er op het oogenblik geen gevaar is. Dit relaas werd door den heer Oos ters aan de „Sumatra-Bode" inge zonden. der fokkerij ten goede komt, en een? FAILLISSEMENTEN der eerste middelen daartoe zal zijns j Vernietigd inziens zijn, oude paarden plaats te j A. van den Ende. winkelier in hoe laten maken voor jongere. Op den den en petten, te Amsterdam, duur wenscht hij ook in ons land een Geëindigd leeftijdsgrens voor harddravers. i N. A. Sprangers. schoenfabrikant, te Dongen. (Stct.) Leger en Vloot Het thans nog in de legerplaats bij Oldebroek verblijf houdende perso- neel. bestaande uit vesting- en veld artillerie, benevens hospitaal-perso neel, is voor het grootste gedeelte Za terdag naar de verschillende garni zoenen teruggezonden. Voor het verder ontruimen van de legerplaats blijft aldaar nog een de tachement achter van drie onderoffi cieren en 29 minderen, onder de be velen van den adjudant-onderofficier der artillerie-schietschool Malcorps. Dat zal 22 dezer terugkeeren met ach terlating van 1 korporaal en drie man, die tot beivaking en onderhoud j van het materieel den geheelen win- j ter in de legerplaats overblijven Blijkens bij het departement van i Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserschip „Friesland", onder be vel van den kapitein ter zee J. B. j Snethlage. 9 dezer Tarifa (Straat van Gibraltar) gepasseerd. (Stct.) i De directeur-generaal der posterijen en telegrafie brengt ter kennis van belanghebbenden, dat Harer Majes- teits pantserdekschip Wilhelmina, welke bodem vermoedelijk op 11 de zer of anders den 12den December a.s„ te ongeveer 1 uur nam., uit Nieu- wediep vertrekt, voorzien is voor eene installatie voor radiotelegraphie, zoo dat gelegenheid bestaat om met de opvarenden vaai dat schip tot onge- i veer 24 uur na de afreis telegrammen te wisselen. De voor de opvarenden bestemde j telegrammen kunnen tegen betaling van het gewone tarief, zonder extra onkosten voor de raiotelegraphische overbenging, aan alle Neder!andsche telegraafkantoren worden aangebo den. De adressen daarvan moeten den naam van den geadresseerde en voorts de aanwijzing „Wilhelmina Scheveningen-Haven" bevatten. De overkomst der telegrammen, wel ke enkele uren vóór het verstrijken van bovengenoemden termijn zouden worden aangeboden, is niet verzekerd te achten. Officieele berichten KENNISGEVING HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter openbare ken nis dat door hen ïs ontvangen eene bekendmaking van Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schoten dat de verzoeken van G. Dragt en H. Allersdorff om op de perceelen, ka dastraal bekend in Sectie B, Nos. 2446 en 2132 respectievelijk eene broodbakkerij en eene roosterij te mogen oprichten, door hen zijn inge willigd. Haarlem, 8 December 1905. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris. PIJNACKER. Kerknieuws Sport en Wedstrijden SCHAATSENRIJDEN. Z. K. H. Prins Hendrik heefi een groote zilveren medaille aangeboden aan de ijsclub Friso, te Sneek, voor de harddraverij van uitgenoodigde be roepsrijders op de korte baan, die dezen winter ter gedegenheid van haai' 35-jarig bestaan zal worden ge houden. PAARDEN. Bij de jaarlijksche groote verkoop in December, kocht de heer Brug man de grootste eigenaar van ren paarden in België, de veulenmerrie Roquebrune voor 54,000 gulden. Deze merrie is o. a. moeder van Rock Sand, winner van cle Engelsche der by en hoewel dé betaalde som hoog is. acht men de merrie niet duurbe taald. i (Onze Paarden). Het ren-comité der Nederl. Hard- I draverij- en Renvcreeniging maakt bekend, dat de premiën, uitgeloofd door 't volbloedfonds dezer vereeni- ging in 1905 zijn ten deel gevallen aan Bronze. Ie premie, eig. majoor A. J. P- Metelerkamp van Bronkhorst; Shower of Gold. 2e premie, eig. Stoe terij VogelenzangMe, 3e premie, eig. Abr. Hoboken van Hoedekens- kerke. Naar de Ncd. Sp. verneemt is het thans zeker, dat de nieuwe renbaan op Duindigt bij Den Haag in het a. s. seizoen in exploitatie zal worden ge nomen. Het voornemen bestaal aldaar meetings te houden op cle volgende data: 19 Mei. 9 Juni. 7 Juli, 4 Aug., 14 Aug.. 18 Aug.. en 15 September. Op het lijstje, dat de Ned. Sport geeft va.n cle winnende stallen in het afgeloopen draversseizoen tot 1 dezer staan bovenaanstal Avanti met ƒ12,925, stal Jan Steen ƒ9125. Joh. de Mol f 8400. stal Vitesse f 8000, A. R. v. cl. Kilt ƒ7113. Paul Schönrock ƒ6365, stal F. /6100, stal Commercio ƒ4790. A. Wassenaar 4300, II. Schaap ƒ3995. De heer .1. van Stolk geeft in de Ned. Sport het volgende lijstje van den leeftijd der 17S paarden, die dit jaar aan de draverijen in ons land hebben deelgenomen 3 j.—18 4 j.13 5 j 24. 6 j.17. 7 j —15. 8 j.—19. 9 j.—7, 10 j.3, 11 j.—2. 12 j 4. 13 j.12. 14 j.—9. 15 j.-l, 16 i.—4. 17 j. -2. 21 j.1. leef tijd onbekend 3. De heer Stolk acht het raadzaam, dat er maatregelen beraamd worden, dat het gelei in draverijen uitgeloofd hij denkt, dat het bedrag het vol gende jaar niet ver beneden de twee ton zal blijven zooveel mogelijk DE ZAAK KLEY. In ..De Militaire Gids" schrijft mr. F. A. van Engen een opstel onder bovenstaand hoofd. Naar aanleiding van het feit dat majoor Kley in het „Handelsblad" het eerst het bericht las, dat hij 14 dagen later „eervol en met behoud van recht op pensioen uit den dienst ontslagen was", zegt de schrijver „Eene dergelijke behandeling als majoor Kley nu weeor heeft ondervon den is niet in overeenstemming met cle waardigheid der Regeering, werkt niet in het belang van den Staat, die het recht zijner ambtenaren behoort j te eerbiedigen en bevordert niet den goeden geest in het korps officieren, 1 clie liunne positie in hooge mate on zeker zien worden. Een woord van ernstig protest is hier dan ook op zij ne plaats." Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Bevorderd tot arts de heer I. van Daal geb. te Amersfoort, en J. Tazelaar, geb. te Kats. Geslaagd voor het eerste gedeelte de heer S. P. j Swart. Met gunstig gevolg afgelegd het doc toraal examen in cle rechten cloor dien heer A. E. van Eldik Thieane. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het candidaats-exameii ia de rechtswetenschap" door de heeren J. C. Sweijs Jr. en M. Mantz. Leiden. Bevorderd tot arts de heer J. A. Molhuysen. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de wijsbegeerte op proefschift„Aristote- les in Nederland gedurende de laatste veértie' jaren", de heer S. O. Los, geb. t.e Amstelveen, predikant der Gerefor meerde Kerk te Hilversum tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen de heer D. Hartgerink. geb. te Am sterdam. Theor. apth. examen mej. C. H. La- ko. Kerke], voorber. examen de heeren C. Torpison en T. G. Meester. Cand. theol. 1 de heeren t a. van Sélms en K. .J.Quast. Cand. vechten de heer P. II. W. G. v. d. Helm. HANDENARBEID. Voor het examen handenarbeid, dat 21. 22 en 23 December a.s. zal gehou den worden, hebben zich 98 candida ten aangemeld, namelijk 71 voor di ploma A (karton en klei) en 26 voor diploma B (hout). Dat groote aantal canclidaten maakt het noodzakelijk het examen met twee dagen te ver lengen. Het za.l voortgezet worden op Woensdag 27 en Donderdag 28 Decem ber a.s. NED HERVORMDE KERK. Bedankt voor het beroep te Wierin- gorwaard door den heer J- T. Huis man. cand. te Schildwolde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Aangenomen het beroep te Hoorn op Texel door den heer J.Scherpen- huysen prop. te Hilversum. GEREFORMEERDE KERKEN. Ds. B. J. Bennink. predikant te Westerbovk, heeft wegens hoogen leeftijd eervol emeritaat' aangevraagd. Men meldt uit Leiden Vrijdagavond is ter vervulling van de vacature ds. Van Herwaardeneen drietal opgemaakt bestaande uitds. T. Doevendans Wz„ te Elburg dr. J. P. de Bio, te Arnhem dr. B. van Meer. te Slijk-Ewijk. Het Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Brabant met Limburg heeft aan den heer Jacobus Anspach, pre dikant bij de hervormde Gemeente te Bergeijk. op diens verzoek, na meer dan"50-jarige evangeliebediening, eer vol emeritaat verleend, in te gaan 1 Januari 1906. KATHEDRALE KERK ST. BAVO. A.s. Woensdag en Vrijdag geboden Vastendagen. PAROCHIEKERK VAN ONZE LIEVE VROUW. Woensdag en Vrijdag is het ver plichting om te vasten. Woensdagavond te 7 uur het Lof. Deze week de Catechismus volgeois gewoonte. KERK VAN HET ALLERHEILIGSTE HART, KLEVERPARKWEG. Dinsdag half 8 gezongen H. Mis ter eere van den H. Anionius. "s Avoncls te 7 uur Lof. Woensdag geboden Vastendag. Vrijdag geboden Vastendag. Te Half 8 gezongen II. Mis ter eere van/ het H. Hart. 'sAvondls te 7 uur Lof. Zaterdagavond vaai 5 tot half tien gelegenheid om te biechten. Zondag as. de H.H. Missen om 9 uur en half 11. PAROCHIEKERK VAN DE H. ELISA BETH EN BARBARA. Dinsdag, 's avonds half 8 uur Lof ter eere van den H. Antonius. Donderdag de H. Mis om 9 uur voor de Leden der Broederschap van O. L. Vr. van Altijdd. Bijstand. 's Avonds half 8 Lof ter eere van het Allerheiligste Sacrament. Woensdag en Vrijdag Vastendagen. PAROCHIEKERK VAN ST. JAN, AMSTERD A MSTRAAT. Dinsdagavond half 8 uur het Lof ter eere van dan H. Antonius. Donderdagavond half 8 uur het Lof ter eefre van het H. Sacrament. Woensdag en Vrijdag zijn geboden Vastendagen. Zaterdagnam. gelegenheid om te biechten van 4—9 uur. In deze week iederen dag te 12 uur de Catechismus. De H.H. Missen in de week half 8 en 9 uur. PAROCHIEKERK VAN DEN H. JOSEPH. Woensdag en Vrijdag zijn geboden Vastendagen. Donderdag te 7 uur Lof van het H. Sacrament Zaterdag de II. Mis voor de bekee- riing der zondaars in de Kapel van O. L. Vr. van Haarlem. Te 6 uur Lof en van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. In defce week de H.H. Missen en de Catechismus op de gewone uren. PAROCHIEKERK VAN DEN H. ANTONIUS VAN PADUA. Dinsdag te 8 uur gezongen H. Mis ter eere van den H. Amtonius van Padua. 's Avonds te 7 uur Lof en Ver gadering der Broederschap van den H. Antonius. Woensdag te half 8, 8 uur en half 9 de H.H. Missen voor mej. Carolina Maria Josephina Roelof9, als Lid der Broederschap „Haarl. Processie naar Kevel aer". 's Avonds te 7 uur Vergadering voor de Leden der 3de Orde van den H. Franciseus. Woensdag en Vrijdag gebodten Vas tendagen. Donderdag de H.II. Missen te 8 uur voor de levende en te half 9 voor de overt Leden der 3de Orde. Vrijdag te half 8 uur gelezen H. M:s en te S uur gezongen Requiem Mis voor Mej. Carolina Maria Josephina Roelofs, als lid der 3de Orde. 'sAvondls te 7 uur Vergadering der Broederschap van den H. Kruisweg. Zaterdag de H.H. Missen te half 8 voor de levende- en te 8 uur voor de overleden leden der Broederschap „Haarl. Proc. naar Kevelaer". 'S Avonds gelegenheid om te biech ten van 5 tot 6 en van 7 tot half 10. Zondag 17 December de Hoogmis te half 11 voor de Leden der Broeder schap van den H. Kruisweg. („N. H. Ct.") Stoomvaartberichten Het stoomschip Merapi, van Rotter dam naar Java, arriveerde 9 Dec. te Port Said. Het stoomschip Soembawa, van Am sterdam naar Batavia, vertrok 9 Dec. vajn La PaJlice. Het stoomschip Bali, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 9 Dec. te Marseille. Het stoomschip Koningin Regentes, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 9 Dec. van Singapore. Het stoomschip Ceram, van Am ster- daan naar Batavia, arriveerde 9 Dec. te Singapore. Het stoomschip Goentoer, van Java naar Rotterdam, passeerde 9 Dec. Gibraltar. Het stoomschip Wilis vertrok 9 De cember van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Koning Willem II, van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 9 Dec. Gibraltar. Het stoomschip Soestdijk, van Fal mouth naar Rotterdam, passeerde 9 Dec. v.m. 6.30 Dover. Het stoomschip Timor arriveerde 9 Dec. van Bataria te Amsterdam. Het stoomschip Noordam, van New- York naar Rotterdam, vertrok 9 Dec. v. m. 6 uur van Boulogne sur Mer.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 6