NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6893 herschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 15 DECEMBER 1905 HAARLEM'S DAGBLAD AMOefMBlKBNTBN pgg sjj^a KAANDEN) Vow Haarlem Vcoï de dorpss Ia dsn orató waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) lèoiGö per post doos- Nederland Aizond^lüke nonmes «öHusteeéd Züwdagsöiad, voor Haarlem 9 b de omstreken en franco per post 1.20 1.30 b 1.65 0X32% 0.37-h 0.45 K)ftg&vs sSeir taïsaa C®ster. Directeur J. C. PEERËiiOOM. ADVERTENTIÉN: Van 15 '.egels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Kleine advertentien 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. taterammtanaal Teleloonnumcier der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuid»? Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Mjonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentie»: en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de PubUctté Etrangire G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Pargs, 3P" Faubourg Monlmarlre. Binnenland HOFBERICHTEN. De lieer Peppink, R. M. W. O. 4e klasse, adjudant-onderofficier-ordon- nance van H. M. de Koningin ontving de gouden medaille in de Huisorde van Oranje voor 50 jaren trouwen dienst. In tegenwoordigheid van het voltallig mannelijk dienstpersoneel en dat der Koninklijke stallen reikte H. M. de Koningin deze onderscheiding aan den heer Peppink persoonlijk uit met een toespraak, waarbij ook Prins Hendrik zijn geiukwenschen voegde. Hij is naar het huis van bewaring overgebracht. In zijn bezit werd gevonden een effect, groot f250. ten name van de N. O. Nederlandsch-Siberische Goud velden Maatschappij „Minnonssinsk", No. 2776, met dividendbewijzen. 1 De bekende eigenaar wordt dooi den commissaris van politie in de 4e afdeel ing aldaar, uitgenoodigd zich bij hem aan te melden. Voortaan is nu het gebruik van bri ketten in de kerk verboden er moet nu gebrand zaagsel ter verwarming worden gebruikt. j DRAADLOOZE TELEGRAFIE. I Men meldt uit Vlissingen, dat ook de naehtmailbooten worden voorzien van een installatie voor draadlooze telegrapihie UIT HET HAVENBEDRIJF TE AMSTERDAM. Op de jongste vergadering van de bootwerkersvereendging Recht en Plicht werd de volgende motie aan genomen welke aan de Vereeniging ran werkgevers op scheepvaartgebied is o/pgezonden ,,De vergadering, van oordeel dat de telkenmale ontstane conflicten in de haven te wijten zijn a. aan de niet erkenning der arbei dersorganisatie aan de verschillende grieven der werklieden tegen de bestaande loon regeling besluit ten bewijze dat zij de rust in de Amsterdamsche haven wenscht te verzekeren, nogmaals de Vereeni ging van werkgevers op scheepvaart gebied in overweging te geven om de organisatie Recht en Plicht te erken nen. opdat de besturen der beide or ganisaties in de gelegenheid zullen worden gesteld in overleg met elkan der een afdoende loonregeling voor de Amsterdamsche havenarbeiders te •ontwerpen en alzoo de rust in onze haven te verzekeren." Naai- men verneemt ontving het bestuur van Recht en Plicht een schrijven van ihet bestuur der Werk- geversvereeniging, houdende mede- deeling, dat deze motie, nader op een vergadering van laatstgenoemde ver eeniging zal worden behandeld. i BIJZONDERE VERGUNNING HOUDERS. I In een Dinsdagavond in het lokaal Amstelstraat te Amsterdam gehou- den vergadering van bijzondere ver gunninghouders werd besloten een adres aan Z.Ex. den minister van Binnen! Zaken te zenden, ten einde bij het aanhangige wetsontwerp tot herziening der Drankwet, ook met hunne belangen rekening te houden. T Y POGRAFEN-STA KING. Te Uden (Noord-Br.) is bij de boek drukkersfirma Van der Heijden en Van Dijk een werkstaking onder de typografen uitgebroken, omdat een der gezellen volgens hen op onrecht vaardige wijze werd ontslagen. Acht personen zijn bij het geschil betrok ken. EEN INBREKER GEARRESTEERD. In den nacht van 8 op 9 dezer zag de agent van politie Teume, dat een man. met een valsciien sleutel, pao- beerde in te breken in een huis aan de Javastraat te den Haag. Doch hij slaagde er niet in den persoon, die bij de nadering van den agent op de vlucht sloeg, te achterhalen. .Maandagavond echter werd dooi de rechercheurs de Bres en Brouwer in de Koningstraat een man aange houden. die in het bezit bleek te zijn van een barometer, die den avond te voren uit een woning in de Willem- straat. was ontvreemdook al weder door gebruik van een valschen sleu tel. Bij het onderzoek bleek dat de ge arresteerde, met nog een ander, de bewuste poging tot inbraak in de Ja- vastraat heeft gepleegd GEEN TRAAGHEID? K. \V. van "t Indische Nieuws" Maar al te veel wordt er door on tevreden menschen gemopperd over den langzaiiien gang der Regeerings- machine in Nederiandsch Indiië. Er wordt niet bedacht dat die klacht fei telijk in alle landen kan worden ge slaakt, er wordt niet overwogen dat de toestanden" hier te lande zoo ge heel anders zijn dan in Europa, zoo- dat. zelfs de grootste voort.varendih eid stuit op allerlei belemmeringen en hinderpalen. Wanneer wij alleen maar het num mer van de hieronder te bespreken Regeerings circulaire aanzien, No. 3764, dan zal het reeds den grootsten mopperaar duidelijk zijn, dat hier met onbezweken ijver aan den vooruit gang des lands wordt gearbeid. Drie duizend zeven honderd en vier en zestig circulaires, bet aantal legt een schitterend getuigenis af van toewij ding, en vlijt, en gigantische werk kracht. Wéét dat op 6 April 1.1. Circulaire No. 1348 verscheenge herinnert wel, die handelde over den verkoop, ten behoeve van het Rijk, van ge bruikte postzegels. En nu, juist zeven maanden, slechts 175 werkdagen la ter, draagt de Regeerings-circulaire het welsprekende nummer 3764. Dat maakt een aantal van 13.8 en eene fractie per werkdag. Dertien-en-acht tiende circulaire ruim per dag van acht urenOver traagheid valt inderdaad bij deze regeering niet te klagen. SOLIED MATERIAAL. Dinsdagavond half zeven was men in perceel Kinkerstraat 1Ü0 te Am sterdam bezig met het. ophijsclien van een piano. Toen men dit meubelstuk eenige meters van den grond had, bleek de hijschbalk niet sterk genoeg voor zulk een vracht. De piano stort te otp straat, gelukkig zonder persoon lijke ongelukken te veroorzaken. GEVAARLIJKE STOVEN Tengevolge van het gebruiken van door middel van bricjuetten verwarm de stoven moesten Zondag 1.1. een vijftal personen tijdens de godsdienst oefening de Gerei kerk te Brigdam- me (gem. St. Laurens) verlaten. Twee verkeerden in bewusteloozcn toestand en moesten worden w BEVENDE HUIZEN. De vrees, dat door de stroomleve- ring van de electrische centrale te Scheveningen voor de lijn Banka- slraat—Hollandsche Spoor, het beven der huizen te Scheveningen weer op nieuw zou beginnen, is niet onge grond geweest, In de laatste dagen worden weer sterke trillingen waar genomen in dezelfde perceelen, die daarvan in den afgeloopen zomer te lijden hadden. FRANSCHE TOONEELSPELERS. Twee Fransche tooneelspelers, die blijkbaar, in eigen waardeering, tot de beroemdheden van den dag behoo- ren, zijn bezig oude herinneringen op te halen. ,,Zie je" - - zeide de kleinste „het is in ons vak eigenlijk niet zoo noo dig, dat je je rol kent, maar je moet durf hebben Verleden maand speel de ik in Bordeaux den „Keizer". Ik kende d'r geen woord van, maar met behulp van den souffleur en een stuk of wat figuranten, die liet stuk al zoo n beetje kenden, ging het we! Daar komt opeens een Poolsch lan sier met een rapport, Ik kijk d'r op. Verdoemd een blank velletje Enfin, ik zeg tegen den vent „Lees dat, Lan sier Maar hij stamelt met een effen tronie „Keizer, ikke Pool, ikke niet kan Fransch leze Toen riep ik Ber- thier, die niet te best op zijn gemak was en ik zeg kortaf en dreigend ..Maarschalk lees dat". Zegt me die verrajer..Dat spijt me nou ontzag lijk Sire, maar U. M. weet, dat m'n oogen niet te best zijn en nu is me daar net door een kanonskogel de bril van m'n neus geslagen." Ik woest na tuurt ijk. Ik wend me tot Macdbnald, die an zijn goudgalon stond te pluk ken, en ik bijt hem toe ,,Maodonald ik heb je maarschalk van Frankrijk gemaakt en ridder-grootkruis. Een nieuwe eeré wacht, je lees mij dit rapport voor!" „Sire" zegt de schurk, met een gezicht of hij geen tien kan tellen „Sire, u weet, ik ben een soldaat van fortuin, ik ben niet van hooge kom-af. Sire ik heb nooit lezen geleerdToen werd het me toch bijna te kras ik denk Na poleon je bent er leelijk bij, maar ik verman me de Oude Garde is c-r nog, ik wend me tot den figuranten-troep en ik zeg„Grenadiers, wie uwer zal zijn Keizer dit rapport voorlezen?" En waarachies, een van die kerels, die alle repetities had meegemaakt, kornt. naar voren en leest het rapport voor. Dat was een opluchting, trou wens voor het publiek ook. Er was een spanning in de zaalnee maar, geweldig Ik denk nou of nooit. Ik wil er zooiets uitgooien van „pira miden" en „zon van Austerlitz". maar ik weet niet zoo dadelijk wat precies. Enfin, ik begin met m'n grenadier te vragen, wat ie vroeger geweest was, voor die bij de Garde kwam. En wat. zegt me de hannes, dat ongeluk, die ellendeling„Keizer" -- zegt ieik 'heb chauffeur geweest bij Jansen inde i Victor-HugostraatBerthier en Mac- donald vielen bijna om van de schrik Maar zie je, op zoo'n moment blijkt of je de gave hebt, of niet. Nog voor iemand in de zaal tijd heeft gehad om ie grinneken gooi ik er uit, met 'een stem die draagt, die de menschen pakt „Ziehier dan het kruis, ik be- noem je tot maarschalk van Frank rijk „En?" vraagt tooneelspeler no. 2, die met goedige belangstelling heeft zitten luisteren. ..Meneertoen ik d&t gezegd had maar gezegd, zie je - toen konden ze daar in Bordeaux niet meer. D'r waren dames, die flauw vielen van aandoening, en de hoeren stonden als één man op, en ze gooiden d'r hoe- den in de hoogte en riepen „Leve de Keizertot de politie dacht dat er brand was, en toen kwamen ze met de spuiten. Man, het waséénig!" (Dordr. Ct.) Leger en Vloot Door den minister van oorlog is in gesteld een commissie om te onder zoeken, welke wijzigingen en aanvul lingen noodig zijn in de „Bepalingen betreffende de veratrekking, de bewa ring ,het onderhoud en de inlevering van kleeding en uitrustingsstukken van miliciens" en in de daarmede verband houdende voorschriften, als mede in die betreffende het r^mfgen en hersteillen van lijf- en werkgoede ren. om de uitgaven voor kleeding en uitrusting voor de mali tie zooveel mo gelijk te beperken. Tot leden dezer commissie zijn be noemd Tot burgerlijke ledende met den rang van generaal-majoor gepension- neerde kolonel der infanterie L. de Vlaming te s-Gravenhage, tevens voorzitterde gepensionneerde kolo nel der infanterie jhr. C. K. van der Wijck. te 's-Gravenhage de heer A. P. Mo! inspecteur van den arbeid in de gevangenissen, Rijkswerkinrich tingen en gestichten, te 's-Graven hage de heer A. E. Dudok van Heel, koopman te Amsterdam tot militaire ledende kapitein van het 2e reg. veldartillerie M. C. van der Hoogde kapitein-adjudant van het reg. grenadiers en jagers .r. H. van der Hegge Zijnende ritmeester van het 2e reg. huzaren M. Ben- teijn en de kapitein-intendant van de 2e divisie infanterie W. J. van 'der Hurk, tevens secretaris. Tevens is bepaald dat. de hier be doelde commissie bevoegd is bij allen, die kraehtens hun ambt of betrekking onder het departement van oorlog ressorteeren. de tot uitvoering van hare taak vereischte inlichtingen in te winnen. teiijk naar het rijkspensioenfonds, dat hun voor weduwen en weezen eenige oordeelen aanbiedt. Hij berekent dat van dien overgang een jaarlijksche verhooging van last het gevolg zal zijn, act 18 plus 1 pet. van het sala ris in is van meening, dat hier moet worden gezocht naar een redelijken overgangstoestand. Hij acht dien ge vonden ails den onderwijzèrs(essen) als tegemoetkoming in hun pensioen bijdrage wordt uitgekeerd over de ja ren 1906 en 1907 per jaar 18. en over 1908 ƒ6. ACADEMISCHE EXAMENS. Ledden. Candidaatsexamen in de Godgeleerdheid tweede gedeelte. de heeren D. Los en C. J. van Paassen. Utrecht. Ca<nd. tfheo! 2 H. O. Ros- carn Obbing. Cand. theo! 1J. v. d. Does en P. Stegenga. Aanv. dier- en delfstofk L. K. Ph. v. d. Velde, J. Bakker, mej. W. J. F. Rost H. C. v. Endt i J. Broekman en H. W. v. Urk. DE ONDERWIJZERSKWESTIE IN INDIë. Onder dezen titel bespraken wij eenigen tijd geleden den onderwij- zersnood in onze Oost-Indische be zittingen en vroegen wij o. a. of door de Indische regeering. om aan het bestaande tekort eenigszins tegemoet te komen niet wat minder eischen aan de bekwaamheden van de onder wijzers konden worden gesteld, bijv. om niet steeds het bezit der hoofd akte te vergen, schrijft de Te! En nu lezen we in de „Staatscou rant" van 5 December j.! eene oproe ring aan onderwijzers om naai* In- die te worden uitgezonden, waarin als eischen zijn opgenomen. bezit van de hoofdakte of wel hulpakte op ten minste twee bijakten. Ook onder wijzeressen kunnen worden uitgezon den die echter in liet bezit moeten zijn van hoofdakte en akte Fransche taai- Deze beslissing mag /.eer zeker in het. belang van eene geregelde aan vulling van het Indisch onderwijzers personeel genoemd worden, terwijl te gelijkertijd eene gewenschte debou chure ontstaat voor het groote aan tal Hollandsche jongelieden, die. in het bezit der onderwijzersakte, hier ie laaide zeer moeilijk eene, ten slot te nog karig beloonde plaatsing krij gen. Ook zal de maatregel o. i. geen schade toebrengen aan het onderwijs in Indië gegeven omdat daar in de lagere klassen toch wel evengoed als hier onderwijzers met onderwijzers akte op hun plaats zullen zijn. Voor de voorwaarden waaraan men te voldoen heeft om voor uit zending in aanmerking te komen, verwijzen wij naar de ..Staats courant". Kerk en School Men melis® uit Amsterdam Het raadslid mr. Z. v. d. Bergii heeft een voorstel bij den gemeente raad ingediend, tot tegemoetkoming van de onderwijzers en onderwijzeres sen bij hun overgang uit het gemeen- NED. HERV. KERK. Beroepen te Wolf aartsdijk ds. .1. H. Schreuder te Arnhem. Aangenomen het beroep te Wester broek door de. T. W. Dijkstra, te Oter dum (bij Delfzijl). Vervolg Gemeenteraad. De Voorzitter deelt mede dat in handen van B. en W. zijn gesteld om advies le een adres van J. Niei-op om eer vol ontslag als onderwijzer aan de School letter C. 2e. een adres van Jhr. L. Rutgers van Rozenburg inzake de ontworpen straten en pleinen op het uitbreidings plan ten zuiden van de Amsterdam sche vaart. 3e. een adres van I! A. de Munnik en B. Sclirijnders orn afwijking van het bepaalde bij artikel li der Bouw verordening ten opzichte van te bou wen perceelen aan de Olieslagerslaan; dat zijn ingekomen le. zeven processenverbaal betref fende afkeuring van vleesch als on geschikt voor de consumptie. 2e. een aanbeveling ter benoeming van twee regenten van de Barbara bewaarschool. 3e een schrijven van de ambtenaren ingevolge art. 261 der gemeentewet, houdende dankbetuiging voor de ten hunnen aanzien vastgestelde veror dening. 4e. een adres van den Raad van administratie van de 1! IJ. S. M., om mededeeling inzake de verlenging van het huurcontract over het ge deelte der Amsterdamsche Vaart langs de Centrale Werkplaats. Dit adres wordt behandeld bij punt 14 der agenda. 5e een schrijven van H. J. Hüffer te Nijmegen, houdende verzoek om ver nieuwing van de huur van gemeente grond. 6e. een schrijven van hei bestuur der afd Haarlem en Omstreken der Ned. Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde, houdende dankbetuiging voor de verleende subsidie aan den Bi j kstuinbou wwintercui'sus. c. dat door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land zijn benoemd tot buitengewoon gemeente-veldwachterC. Kioes, C. Stroomer, C. Zwemmer en J. M. Wit- teman, agenten van politie, en als zoodanig is ontslagen H. Stals, ont slagen agent van politie; d. dat B. en W. voorstellen in te trekken het Raadsbesluit van 15 Nor. j! tot verhuur van grond aan de Leidsche Vaart aan J. W, Lefeber te Lisse, die heeft medegedeeld, dat hij van dien grond, in verband met den verhoogden huurprijs, geen gebruik wenscht te maken. e. dat door het bestuur der Veree niging tot uitbreiding der kunstverza melingen op het Stedelijk Museum aan de gemeente ten geschenke ie aangeboden eene schilderij, voorstel lende de Groote Houtstraat van de Peuzelaarsteeg tot den Anegang, ver vaardigd omstreeks de helft der ze ventiende eeuw door Nicolaas Hals, zoon van Frans Hals. B. en W. stellen voor het geschenk onder dankbetuiging voor de gemeen te te aanvaarden. f. dat is ingekomen en ter inzage voor de leden van den Raad is neder- gelegd een overzicht van de werking van het bureau voor inlichtingen voor werkgevers en werkzoekenden., gedu rende den tijd van 1 Jan.21 Oct. '05. g. dat zijn ingekomen le. een schrijven van den Minister van Bimienlandsche zaken,, houden de goedkeuring van liet raadsbesluit van 15 Nov. j.l. tol benoeming van G. J. Burger tot. tijdelijk leeraar aan het Gymnasium 2o. een schrijven van Ged. Staten Feuilleton. De Liefde eener Vorstin door GEORGE BARR. 16) Alles sclieen een bitleren smaak te hebben. Het ontbijt wilde niet door zijn keel. Telkens betrapte hij zich zelf, dat hij de vroolijke vragen zij ner moeder onvriendelijk en kortaf beantwoordde. Soms was zij zelfs ge noodzaakt haar vragen te herhalen, want. hij was te verstrooid, om iets te hooren behalve de woorden die J vier-en-twintig uur vroeger gespro- iken waren. 4 Zijn oogen zagen rood en hadden kringen. Zijn stem klonk toonloos, Azijn woorden kwamen er saai uit, en zijn gelaat was bleek en vermoeid, j ie bent niet wel, Grenfall zei rijn moeder en keek hem bezorgd aan. De reis heeft je vermoeid, je hebt rust noodig om te bekomen van de ▼acantie Hij glimlachte met een boos gelaat. Een man heeft het meest rust noodig pas nadat hij vacantie gehad ïeeft niet waar, moeder Het werk zal mii juist tot rust brengen. Ik ga vanmorgen naar mijn kantoor en i werk voor drie dagen tegelijk om u te toonen, dat ik volkomen wel ben! I Hij deed, alsof hij bezig was het ochtendblad te lezen, ofschoon er t niets in te vinden was, wat hem in- teresseerde, tot hem plotseling een gedachte inviel, en hij bijna tien mi- nuten lang aandachtig, zelfs angstig de kolommen van de courant door vloog, tot hij haar met een zucht van verlichting weglegde. Niets wees er op, dat er een onge luk met den trein gebeurd was. Ze ker was zij goed en wel in New-York aangekomen, en zat vermoedelijk op dit o ogenblik te ontbijten evenals hij. 'j Misschien dacht zij aan hem misschien ook niet. De herinnering aan den laatsten zac'hten handdruk en den lieven glans in haar oogen stond als een muur tusschen hem en de vrees vergeten te zijn. Had deze herinnering hem niet uit den slaap gehouden Wel duizendmaal had hij 'over haar ontstelden blik bij 'tlaat ste afscheid nagedacht. Was het vrees geweest? Teleurstelling? Schrik? Of tegenzin Wat het ook beteekenen moest, het had hem smartelijk aangedaan en j gedeeltelijk zelfs het geluk van het voorafgaande verbleekt een geluk, dat nooit meer verdwijnen zou. j Zooals zijn plan was, ging hij vroeg naar het bureau met den harfcslochtelijkeia wensch te werken. Nadat zijn oom hem hartelijk be groet had hadden zij samen een lange conferentie over zaken, w,aarbij het Lorry hinderde en verdriet deed, dat hij er zoo weinig bij was. Er wa ren eenige/ belangrijke zaken af le wikkelen, en daarom gaf de oude heer Lorry zijn tevredenheid over de terugkeer van zijn energieken en doortastenden neef te kennen. Zij lunchten te zamen, de oude heer kalm en vol vertrouwen, de jon ge eerbiedig en verstrooid. De namiddag bracht daarin geen verandering, tot hij eindelijk de boe ken wegslingerde en zijn verbaasden oom meedeelde, dat hij zich niet wel voelde, en naar huis ging, Tot etenstijd trachtte hij zich te verstrooien door in de club hartstoch telijk te billarten. Onder het diner deed zijn moeder hem verwijten over zijn veistrooidheid. Na het diner ging hij zitten rooken en was ontsteld over zijn eigen neer slachtigheid. Den volgenden morgen zou zij uit zeilen. Kon 'hij haar nog maar ééns zien. Togen half acht vond zijn moe der hem in de bibliotheek, waar hij bezig was ijverig een deel van de Lexicon met de letter G te doorsnuf felen. Op haar vraag, wat hij zochi. lach te hij verlegen en gaf verward ten antwoord, dat hij den naam van de grootste stad in Indiana opzocht. Zij stond de titels van de andere boeken in de kast te lezen, toen zij plotse ling verschrikt opkeek, daar hij haas tig opsprong met den uitroep Half achtIk kan hen nog zien! Wat is er, beste Gren Ach, zei hij haastig en scheen zich te bedenken. Ik vergat, och ja, moeder, het is nog juist tijds genoeg den trein te halen, moet u weten Wees u zoo goed en laat u Marie de 'boeken en al het andere opruimen en op hun plaats brengen lk moet weg, vi eet u naar Ncw-York slechts voor één dag moeder - morgen hen ik terug. Er is mij nog juist een zeer gewichtige boodschap ingevallen i.m. Adieu, moeder adieu. Hij kuste hiaar en was buiten, vóór zij recht begreep, wat er gebeurde. Toen ging zij hem achterna en I kwam nog juist bijtijds beneden om te zien. hoe hij de stoep afsnelde met den hoed scheef op het hoofd, terwijl zijn jaspanden heftig opwaaiden, zoo haastte zij zich om mot de armen in de mouwen van zijn jas te komen. Toen sloeg de deur toe. Hij was op weg naar New-York. Toen hij bij het station kwam, stond de trein klaar om te vertrek ken. en slechts met groote inspan ning gelukte het hem nog op den laatsten wageh te springen hijgend wel is waar. maar toch voldaan. Zij had 24 uur geleden Washington ver laten en juist, op deze plek had zij hem glimlachend aangeraden eens in Edehveisz te komen. Ofschoon de tijd hem ontbroken had, zich van een plaats in den slaap wagen te verzekeren, was hij zoo ge lukkig er nog een te kunnen krijgen. Verdrietig en ontmoedigd beiden, deed hij zijn best in te slapen. Ont moedigd doordat hij geheel onder den invloed was van een hartstocht, en verdrietig over zijn medepassn- gier in het compartiment vlak naast hem. Een verliefde die nog geen ze kerheid lieeff. heeft geen geduld met e,en ongelukkig prozamensch. die zoo onomwonden snurken kan. Na in New-York haastig ontbeten te hebben telegrafeerde hij naar de pier, om te hooren. hoe laat. de ..Kei zer Wilhelm" zou wegstoomen. Toen men hem berichtte, dat deze op het gewone uur vertrekken zou, riep hij een cab aan en reed spoedig daarop in snellen draf langs de druk ke straten aon "t water gelegen zich steeds meer over zichzelf en het dwa ze van dezen tocht verbazend. Langzamerhand zette het idéé zich bij hem vast. dat dit haastig rijden naar de pier eigenlijk een echte jon gensstreek was. alleen om een haas tigen afscheidsblik te werpen op een jong meisje, dat hij ternauwernood j had leeren kennen. Voor een verlief- den knaap was zoo'n domheid tever- ontschuldigen. maar voor een man. een man van de wereld nooit. Dit j idéé, om het meisje nu juist nog even te willen zien, zou hem voor zijn le ven bela.cho.lijk maken. Grenfall Lorry, zei hij tot zich- zelf. het is erger dan alles, waarvan j een verliefde jongen ooit droomen kon. Ik schaam mij over zooveel dwaasheid. Dn als zij ziet, hoe ik haar hier van de pier af nastaar Wat moet zij dan wel van mij den ken Ik wil er niet heen. Ik ben niet gek Juist was hij van plan het por- tier te openen en den koetsier toe te l roepen naar het hotel terug te kce- ren. toen oen sluwe verleider hem weer iets influisterde en hem tegen- hield. - Waarom mag. ik niet. naar de pier rijden om de lijst der passa giers door te kijken zei hij lot zich- I zelf. om te weten te komen, of zij werkelijk ingeschreven is. Dat i> ver standig en geeft mij tegelijk de vol- i doening met zekerheid te weten, dat j zo werkelijk vertrokken is. Ik ben im- mer.s op weg naar do pier en nu ik zoo ver ben. heeft het geen doel terug j te keeren. fWordt vervolgdx

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5