NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. er dit iaar "eel 23e Jaargang. No. 6894 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 16 DECEMBER 1905 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1-65 Afzonderlijke nummers0.021 i Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAD BE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3 F'* Faubourg Montmartre. AGENDA Zaterdag 16 December. De KroonRoiterd. Tooneelgezel- schap Een Kritieke Dag, 8 uur. Kleine Vereeniging Haarl. Athletiek- en Worstelclub D. O. K. Uitvoering 8 uur. Soe. VereenigingNeutraal Gem.. Zangkoor D. I. N. D. U. A, Concert, 8 uur. OM ONS HEEN CLXXXIU. DE SCHOOLGELDVERHOOGING AAN DE HOOGERE BURGERSCHOOL Onlangs heb ik in een particulier gesprek ernstige critiek hooren uit oefenen op de omstandigheid, dat Burgemeester en Wethouders en voor- ad de wethouder van financiën, zoo voortdurend het oog gevestigd hou den op een ideaalhet trekken van bemiddelde inwoners naar de ge meente. Dat dit streven bestaat, is niet te ontkennen. De wethouder van financiën betracht bij uitgaven tot in 't overdrevene toe de zuinigheid en de geheele jaarlijksche begrooting wordt ingericht op dit einddoelstabiliteit •in het percentage van de gemeente lijke inkomstenbelasting. Een kwart er af, als 't kan, maar in geen geval een kwart er bij I Niets is gemakkelijker, dan met deze politiek te spotten en in het vage te spreken van breede opvattingen, niet de rijken naar de oogen zien en dergelijke meer. Ik voor mij zou dat streven ook niet graag overdreven zien, want bij liet gemeentelijk beheer kan evengoed als bij een particulier bestuur de zuinigheid de wijsheid bedriegen. Maai' toch mogen we niet vergeten, dat menschen. die erover denken zich hier te vestigen, aller eerst beginnen met naar twee dingen ie informeeren, het percentage van de plaatselijke directe belasting en de gelegenheden voor onderwijs, bene vens de prijzen van de verschillende scholen. De gemeente-secretaris, die meermalen dergelijke aanvragen krijgt, zou dat kunnen bevestigen. En nu mogen we het een wonder lijk verschijnsel noemen, dat men schen, die misschien aan allerlei din gen van weelde honderden uitgeven, terugschrikken voor - ::f en twintig gulden belasting meer, zoolang dat een feit is moeten we er rekening mee houden en het noch in B. enW., noch in den Raad misprijzen, wan neer zij ©enigszins angstvallig het percentage trachten te houden op wat het nu is. Deden zij anders, gaven zij met milde hand naar alle kanten uit, brachten zij alles, wat wenschelijk, maai* niet onmisbaar is, tot stand, dan zou al gauw het financieel sterk ste gedeelte van de ingezetenen de stad den rug hebben toegekeerd en de lasten overgelaten aan de anderen, die wel blijven moeten. Dat die er dan bitter slecht aan toe zouden we zen, te meer omdat het algemeen ver tier in de gemeente zeer zou afnemen, spreekt wel van zelf. Ik verdedig dien belastingafkeer ■let, ik constateer alleen een feit. Nu heeft eenige maanden geleden een van de Raadsleden, de heer Schram, een poging gedaan om uit diat onderwijs een voordeeltje voor de gemeentekas te kloppen. Hij gaf na melijk, en niet voor de eerste maal, het denkbeeld aan de hand om voor leerlingen van de Hoogere Burger school, wier ouders buiten de ge meente wonen, het schoolgeld te ver dubbelen, het derhalve van 60.op ƒ120.—s te brengen en zette daarbij een rekensommetje op, waar opper vlakkig niets tegen te zeggen is, na melijk dat, wanneer dit aantal leer lingen oip honderd kan worden ge schat, de meerdere ontvangst voorde gemeentekas 6000. -- bedragen zou. Dat is geen schat, maar toch een sommetje, waarvoor Haarlems ge meentekas niet onverschillig wezen mag. Het merkwaardige van 't geval is, ■dat we er naderhand niets meer over hebben vernomen. Zelfs bij de behan deling van de gemeentebegrooting, een gelegenheid waarbij alles en nog wat pleegt te worden overhoop ge haald, heeft niemand er een mond van opengedaan. Alleen bleek, dat ■stukken, die daarop betrekking had den, voor de leden van den Raad ter •Inzage hebben gelegen Van den beginne af aan heb ik, zooals sommige lezers zich misschien zullen herinneren, dit plan des hee- ren Schram allesbehalve gelukkig ge vonden. Intusschen zijn er. naai- mij is mee gedeeld, verschillende familiën in den omtrek, van wie kinderen onze H. B. S. bezoeken, die graag zouden willen weten, of het plan in de doof pot is, dan wel of er gevaar bestaat, dat het morgen of overmorgen onver wacht in den Raad te berde komen zal. Vandaar, dat ik eens op onderzoek ben uitgegaan naar den stand van de zaak op dit oogenblik en de mee ning heb gevraagd van iemand, die van het middelbaar onderwijs in Haarlem volkomen op de hoogte is. Die opinie was beslist ongunstig voor het denkbeeld van den heer Schram. In het algemeen reeds, omdat ieder die iets voor het Middelbaar onder wijs voelt, naar verlaging en niet naai- verhooging van de schoolgelden dient te streven. „En vraagt men mij. of ik dan ƒ6000.'s jaars meer voor de gemeentekas van geen beteekenis acht, dan wil ik over die financieele quaestie niet eens oordeelen, maar alleen de vraag beschouwen, op wel ke manier de voor.deelen van het middelbaar onderwijs in zoo ruim mo gelijken kring kunnen worden ver spreid.'' 1 Zoo sprak mijn zegsman.. „Maar bovendien", zei hij, „zou wel inder daad het voorstel van den heer Schram een dergelijke winst in de gemeente kas brengen Er zijn heel wat ouders, die buiten wonen, die nu al met groote moeite de kosten aan het onderwijs hunner kinderen verbonden, opbrengen. Het zijn lang niet allen villa-bewoners, ai schijnt men dat te veronderstellen. Wanneer U eens een onderzoek in stelt, zult u ontdekken, dat de mees ten zuinig moeten overleggen om rond te komen en hun kinderen een goede opvoeding te geven. Verhooging van schoolgeld, zou dus vermoedelijk vermindering van liet leerlingental tengevolge hebben. En nu de Indische kinderen. Indi sche families vestigen zich hier ge durende den verloftijd, omdat zij we ten dal het onderwijs hier goed is en niet duur. Drijft men die kosten even wel op, door voor deze kinderen meer te laten betalen, als de ouders ver trokken zijn, dan kan dit zeer ten na- deele van de burgerij zijn. In de eerste plaats zullen zich hier minder Indi sche families vestigen gedurende den verloftijd, en in de tweede plaats zul len zij zich hier daardoor minder ves tigen na het verstrijken van den diensttijd, wanneer ze voor goed dn Holland terugkomen. 1 Nu kan men dat alles wel schou derophalend voorbijgaan en zich blind staren op die in de lucht hangende zesduizend gulden, maar dan komt de voornaamste zaak en dat is de quaestie van het Rijkssubsidie. Velen nemen aan dat dit subsidie juist gegeven wordt met het doel, om de gemeenten die in het bezit zijn van een stedelijke H. B. S„ te nopen om kinderen van uitwonenden op de school toe te laten, tegen hetzelfde schoolgeld als de inwonenden beta len. Anderen me en en, dat de Regee ring toe zou staan om het schoolgeld voor uitwonenden te verhoogen en wel op grond dat te Rotterdam, dat stelsel zonder verlies van het subsidie is 'toegepast. Dit is een onloochen baar feit, maar even zeker is het, dat later o.a. de gemeente Zaandam on derzocht heeft, of zij dezen maatregel ook kan toepassen, en diat haar toen uit den Haag geraden is, om het niet te doen. Waarom Rotterdam het dan ongestraft wel mag doen, is een vraag die misschien spoedig beantwoord za.1 worden. Waarschijnlijk is het te Rot terdam genomen besluit aan de aan dacht der Regeering ontsnapt. Haarlem is in zeker opzicht te ver gelijken met steden als Nijmegen en Arnhem. Nu zou het een fout zijnde aantrekkelijkheid; van onze stad ook wat betreft het bewonen der omstre- ken te verminderen, door de school- gelden te verhoogen. Tegenover een in het niet verdwijnend voordeeltje, zou de gemeente een slechte kaart uitspelen tegenover in gelijke omstan digheden verkeerende gemeenten. Het denkbeeld van den heer Schram klinkt vooral zonderling in den mond van een democratisch man, al werd het gedaan met het goede doel van stijving der gemeente-f in ancien. Toch is mijn vaste overtuiging dat op den duur zou blijken, dat men een groote fout gemaakt had. Bij Amsterdam mogen wij ons niet vergelijken. Het zou mij te ver voeren de redenen waarom" hier na te gaan. De weg die bewandeld zal worden, is waarschijnlijk deze, dat Haarlem in de toekomst aangewezen zal wor den voor een Rijks Hoogere Burger school. Wordt het aantal buitenleer lingen zoo groot, dat het onmogelijk is hen te plaatsen, zonder het onder- wijs te schaden, dan is de tijd aan gebroken. om in die richting ernstige stappen bij de Regeering te doen." j Mij dunkt, dit betoog laat aan dui delijkheid niets te wenschen over. De belanghebbende ouders behoe ven zich vooralsnog niet over verhoo ging van schoolgeld te verontrusten. De stemming van den Raad kennen de durf ik wel verzekeren, dat er voor een dergelijke verhooging wegens de hierboven aangevoerde gronden, geen meerderheid zal te vinden zijn, inte gendeel de heer Schram zeer waar schijnlijk met zijn denkbeeld alleen zou blijven staan. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht De Petersburgsche correspondent van het Berliner Tageblatt" seint dat uit Riga het volgende sensatio- neele, doch niettemin volkomen be vestigde. bericht komt van de stich ting van EEN NIEUWEN ONAFHANKE LIJKER STAAT in het Russische Rijk, namelijk een Lettische republiek in Lijfland en Koerland. Boeren uit deze beide provinciën hebben te Riga een congres gehouden en het besluit genomen terstond de republiek in te voeren. Ik behoef I hier slechts bij te voegen, gaat hij voort, dat dit besluit niet slechts op het papier bestaat, doch op energie- ke wijze wordt uitgevoerd. De boeren hebben in Zuid-Lijfland reeds alle bestuursambtenaren verjaagd en door elf gekozen ambtenaren vervan gen. Alle kroegen, koffiehuizen en brandewijn winkels op het platteland zijn gesloten, evenals alle bierbrou werijen en distilleerderijen. De pacht- overeenkomsten met de landeige- naars zijn voor vervallen verklaard I en alle betrekkingen met de Russi- sche regeering afgebroken. De lande- rijen worden onder do pachters ver- deeld. Wie niet vrijwillig aan de nieu we regeering gehoorzaamt wordt doodgeslagen. De Russische regee ring heeft, naar gemeld wordt, ge antwoord met de instelling van een algemeen gouverneurschap over de Baltische provinciën, dat waarschijn lijk door generaal Sollogab zalwor-: den vervuld. Al deze toestanden toonen aan, dat in Rusland EEN CENTRAAL STAATS BESTUUR nog slechts in naam bestaat, conclu- deert de Tagebl att'- cor r esponden t. Daarom wendt de sociaal-demoerati- j sche arbeiderspartij zich zoo openlijk lot de bevolking met de oproeping j tot den opstand, daarom verzekerd het arbeidsproletariaat steeds weer, dat de regeering binnenkort in han den van het proletariaat en de ar beiders meester van Petersburg zul len zijn. daarom heeft de leider van het proletariaat een zoo stout plan kunnen opvatten als dat van alle mi nisters gevangen te nemen en de re geering smacht aan zich te trekken. Dergelijke overmoedige plannen kun nen, a.l zijn ze gegrond op mislei ding, slechts rijpen en uitgevoerd worden in een tijdperk van de groot ste machteloosheid van het Staatsbe stuur. De Petersburgsche correspondent van de New-York Herald heeft een onderhoud gehad met een arbeiders afgevaardigde over DE INHECHTENISNEMING VAN CHROESTALOF, den algemeen vereerden voorzitter van het Russische werkliedenver bond. De ge vanneming van Chroestalof, zei de afgevaardigde, zal niet de minste verandering in onze plannen brengen. Zijn naam zal alleen onze strijdkreet worden. Als het goede oogenblik is gekomen, zullen wij de beleediging wreken. Maar thans vech ten wij als een leger en een terug tocht is soms zeer nuttig, vooral wanneer de vijand u naar voren tracht te lokken. Daarom houden wij ons rustig. Deze gevangenneming be schouwen wij als een voorbedachte aanranding door de regeering. En wij nemen dienovereenkomstig onze maatregelen. Maar als men Chroesta lof een haar krenkt, zal de wraak onmiddellijk volgen. Wij willen de omwenteling langs een vreedzamen weg. Dat is zeer goed mogelijk. Maar als er bloed moet. vergoten worden, zijn wij ook klaar. Wij heb ben nog een almachtig wapen in on ze hand individueel terrorisme De „Hamburgsche Correspondent" meldt uit Lodz. dat aldaar door de politie de ..ZWARTE BENDE", die uit het binnenland van Rusland daar heen gehaald is, georganiseerd en onderhouden wordt. De zwarte bende"hield Woensdag in het cen trum der stad een „oefening" doch de vrijwillige brandweer verscheen om de kooplieden te redden, hoewel zelfverdediging door de politie streng gestraft, wordt. „Om vier uur begon de ..zwarte bende' met straatroof en plundering der winkels. In de geheele stad heerschte een ontzettende paniek de fabrieken staakten terstond heiwerk. Duizenden gewapende arbeiders ver toonden zich. en het kwam tot een geweldig gevecht met de „hooli gans". Naar officieel wordt 'gemeld mist de mededeeling in de bladen, volgens welke het keizerlijk hof den 19en dezer naar Moskou vertrekken zou, allen grond. Vooreerst heeft de Tsaar er volstrekt, geen plan op met zijn gevolg Zarskoje Selo te verlaten. Er is weer eens MUITERIJ OP EEN RUSSISCH OORLOGSSCHIP uitgebroken. Een honderdtal Russen aan boord van de „Tsajewitsj" zijn te Colombo in opstand gekomen. Door troepen, die naar de landingsplaats gezonden waren, werden vijftig muiters aan wal gebracht. Daarna vertrok de „Tsarewitsj" terwijl de muiters in het tehuis der zeesoldaten in verze kerde bewaring werden gehouden, waarschijnlijk om de aankomst van andere Russische oorlogsschepen af te wachten. De Britsche kruiser ..Hyacinth", die een week geleden naar Calcutta ver trokken i9, werd telegrafisch terugge roepen, en het vertrek van den krui ser „Euryales" is uitgesteld. De muiters gedragen zich kalm zij beklagen zioh er over, dat zij te hard moesten werken, daar het schip onvoldoende bemand was. De ..Hyacinth" is thans weder ver trokken. Uit andere landen. FRANKRIJK EN DE MAROKKAAN- SCHE QUAESTIE. Het geel boek over de Marokkaan- sche quaesSe is Donderdag ver schenen. Onder de belangrijke documcfnten die het bevat, valt te vermelden een brief van den gezant te Berlijn Bi- hourd van den 21 en April 1904 waar in woYdt melding gemaakt van de neiging van Keizer Wilhelm om de Marokkaansche politiek krachtiger ©n met meer stoutmoedigheid te voe ren. In een ander schrijven in diezelfde maand legt de Fransche gezant te Berlijn Bihouird den nadruk op de oorlogzuchtige houding van Duitsch- land en op de noodzakelijkheid met dat land in onderhandeling te tre den. In een brief van den löen Juni zei- de prins Radolin ge moet weten, dat wij bij de Marokkaansche quaes tie betrokken zijn. Met Rouvier9 optreden verergert de verhouding nog. Op 23 Juni 1905 spreekt Von Bülow tot Bihourd over de quaestie in Marokko als over een quaestie die slecht staat, zeer slecht. .We bewandelen een weg", zegt hij. „vol struikelblokken en omringd van afgronden." Zulk een dreigende taal gaat dan steeds gepaard met duide lijke zinspelingen op een geheel an dere Duitsche politiek, wanneer Frankrijk maar nauwe vriendschap wil sluiten met Duitsc'hland. De Temps" noemt Duitschlands politiek, zooals ze uit het Geelboetk te voorschijn treedt, een politiek van chicane. Het is een sterke uitdruk ing, maar volgens het Geelboek is er wel iets van aan. IN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. In den loop der beraadslagingen op Donderdag over de Staatsbegroo- ting, zeide de Rijkskanselier, prins Von Bülow. in antwoord op de rede van den sociaal democratischen afge vaardigde Bebel dat de sociaal-demo cratie voortdurend haar best doet juist in Engeland wantrouwen te gen de Duitsche regeering te wek ken. „Dat wij tegen Engeland geen aan valsplannen koesteren, heb ik reeds honderdmaal gezegd. Ook heb ik reeds honderdmaal gezegd, dat het onzin is ons zulke plannen toe te schrijven. Toen de Engelsche vloot de Oostzee bezocht, beweerde de .Vorwarts", dat DuLtschland op het laatst van het vorige jaar op het punt gestaan had Engeland, den oorlog te verklaren. Dat is een leugenVer der schrijft de .Vonvarts". dat onze vloot toen gemobiliseerd was. Dat is onzin, we hebben de vloot nimmer gemobiliseerd". Verder zeide Bülow. dat het een dwaas verzinsel was. dat de oorzaak van het misverstand te zoeken zou zijn in een ernstige botsing tussch en Keizer Wilhelm en Koning Eduard, (groote en aanhoudende hilariteit.) ..Ik verklaar op de meest besliste wij ze, als leider der Duitsche politiek het is een onwaarheid dat wij ooit op het punt hebben gestaan Enge land den oorlog te verklaren het is een onwaarheid dat de militaire macht den vorigen winter zori wor den gemobiliseerd het is een on waarheid dat wij Engeland op eeni- gerlei wijze geprikkeld of geprovo ceerd zouden hebben. „Met de grootste beslistheid verzet ik mij tegen pogingen om den Duit- schen Keizer, die sedert achttien ja ren zoovele bewijzen van oprechte vredelievendheid 'heeft gegeven, als een verstoorder van den vrede voor te stellen. Wanneer de stemming tusschen Duitschland en Engeland niet zoo is als ze naar de meening HAARL. BOND VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING. „Een nieuwe lente en een nrieuw geluid 1" Zoo zouden we de vergadering van bovengenoemden Bond, die Donder dagavond in de tuinzaal van Café Brinkmann werd gehouden willen karakteriseeren. Niet om de ■groote opkomst van de leden, als blijk van waardeering van het mooie streven van den Bond want het aantal aanwezigen waa zóó bedroevend klein dat we hier het getal maar niet zullen noemen doch om liet besluit, dat genomen wend om weer met de kinderen te gaan spelen. Dat deed de Bond niet meer. Door gebrek aan innerlijke kracht mede een gevolg van het uittreden der leden van de H. O. C„ was deze vereeniging geworden een leidende vereeniging. die er zich toe ging be palen om de aandacht van autoritei ten eri van het publiek te vestigen op de nuttigheid, ja de noodzakelijkheid van het lichamelijk opvoeden der schooljeugd. Door den heer Vrij werd Donder dagavond het oorspronkelijke denk beeld om met de kinderen te gaan spelen weer op den voorgrond gezet, de heer Sevenhuijsen en Dr. Herin ga verdedigden het plan en de heer Van de Kamp vervolledigde het, waarna eenparig besloten werd om vanwege den Bo.id een gesalarieer den spelleider aan te stellen. De onderwijzers zullen nu percir- van verstandige menschen behoorde culaire worden uitgenoodigd om op jte zijn, dan is dat in werkelijkheid Tien Doelen te komen spelen. Natuur- daaraan te wijten, dat er in deze bei-hjk kan er maar heel weinig met de landen menschen zijn, die het an-eén leider en een speelveld gedaan I dere land bedoelingen toeschrijven, worden. Dit springt in 't oog, als 1 waaraan de meerderheid in geen van '»en weet, dat er ongeveer 6000 kin- beide landen denkt. deren in de termen vallen om te ko- .Onder wereldpolitiek verstaan wij men spelen. Men heefter besloten dit dat wij op het gebied van han-1 weer een begin te maken, miis- del, industrie en scheepvaart wen-schien kan het plan zich uitbreiden, schen te worden behandeld op den-waardoor meerdere kinderen kunnen zelfden voet als alle andere landen, gevraagd worden. Wij willen niemand aanvallen maar Voorloopig wordt gespeeld W oens wij willen zoo krachtig zijn. dat wij dags en Zaterdags, iederen aanval van buiten met eere Een request ingediend twee jaar kunnen afslaan." geleden bij het gemeentebestuur om Verder richtte de rede van den de speeluren te veranderen is nog Rijkskanselier zich tegen gfe sociaal- niet beantwoord, democratie, die zich opzettelijk te- We hebben wegens de belangrijk- genover de belangen van het land beid dit besluit even voorop gezet, stelt om de internationale plannen doch eerst ging nog het een en an der sociaal-democratie te bevorderen, der vooraf. VERKIEZINGEN IN ZWITSERLANDko°mV Het radicale lid der linkerzijde komstwoord tot het aanwezige eere- Forrer is tot Bondspresident geko- lid Dr. Heringa. Verder gewaagde Dr. zen. Vice-president werd de heer Adrian van den minder gunstigen Muller. toestand van den Bond "ontstaan j door 'het uitbreiden der H. O. C. en £Llfl«nfPllu/c de verminderde belangstelling. Na jiauanicuws veol moeite van de zijde van het j stuur was den Bond eindelijk een Hosanna" speelterrein aan de Kleverlaan aan- I Het jaarfeest, "dat de Gereformeerde 1 SPÏÏMVdo!^L!l? ZflfRtrvArAPmrioTirno- TTrveaoA,',,,iZf stelde zu'lke bezwarende voorwaar- d^voS hffleirgSeïd ta S den' dat„'ie Bond hrt nnn»°d "ict kn» ..Pietershuis" in de Sloofsteeg, is goed aam aartlen- geslaagd. Men vierde daar ineen ,,on-' üit het jaarverslag van den secro- der-onsje" vroolijk en opgewekt feast, taris. den heer Sevenhuysen. bleek, De avond werd gezellig doorge- dat "t ledental gedaal was tot 188. bracht met aardige voordrachten, sa- Tien leden gingen heen, niet één menspraken, en eenige muziek- en kwam er bij. Verder wees het verslag zangnummertjes, die alien met be- ook op den toestand van den Bond. langstelling werden aangehoord en De lieer Sevenhuysen los ook het een dankbaar applaus verwierven. financieel verslag voor. daar de pen- I De eere>-voorzitter, Ds. II. Mulder ningmeester afwezig was. In kas waa die evenals enkele eere-leden de bij- het vorige jaar ƒ30.08; de inkora- eenkomst met zijn familie bijwoonde sten bedroegen ƒ230.08 en de uitga- a «mwM'Sfn OP oen ven 179.171/2, zoodat er een batig Tb8teelw,,ls vl»n saldo is van 1150.901/2, welk groot dat°dit~eeeste jaarfeesT nog^door vïlV Y*™"15. Pf" gevolgd mocht worden en dat „Ho- §™ee-ster ^verd %00r kun versla- sanna" mocljt groeien en bloeien tdr ge£ fgebracht, eere Gods. I T0*1 'eden der Commissie tot nazien Uit de beknopte verslagen van se- der rekening en verantwoording wer- cretaris en penningmeester bleek, dat den benoemd de heeren Nakken, De de vereeniging 8 December 1904 werd 7°ng en De Boer. opgericht met een 35-tal leden, welk Als bestuursleden werden herkozen getal thans reeds tot 80 is gestegen, j de heeren Dr. G. Adrian, J. J. Ver- 1 wynen en J. A. v. d. Boom. In de C a e c i 1 i a. Het Mannenkoor Caecilia zal Vrij dag 26 Januari 1906 zijn jaariijksch concert geven in de concertzaal van de Sociëteit Vereeniging, waarbij al3 vacature-J. Nierop werd gekozen de heer Nakken, tot wien door den heer Adrian een woord van welkom aan de bestuurstafel werd gesproken. De heer M. Vrij, te Bloemendaal, hield nu een mooie kernachtige voor wisten zullen optreden de danies ÏÏTp^ïSd Betsy Piel age en M. Warnier voor van het spel. Vooral legde spreker piano en J. Corver ,zang. den nadruk op de karaktervormende Tevens werd in beginsel besloten waarde van het spel Door het vrije deel te nemen aan den wedstrijd, met niet aan regels gebonden en niet ge- Pinksteren a.s. te Alkmaar te houden, lelde spel kunnen echter de slechte eigenschappen den boventoon gaan Raad van Beroep voeren en komt het kind tot orde- en In bot jaar 1904 werden'door den 'achtloosheid. Daarom moet het spel Raad van Beroep inzake de Ongeval- afl,n. gebonden worden en ge- lenwet hier ter stede gevestigd, be- schieden onder goede leiding. Het handeld 64 beroepen, waarvan 3 om- naast de gymnastiek zat het kind trent verzekeringsplicht. 15 gevaren- levensgereed" maken. Het ontwik klasse en percentage, 8 premiebereke- helt dan den gemeenschapszin, leert ning, 35 recht op schadeloosstelling zelfbeheersching. geeft taaiheid, vol- van getroffenen; (waarvan 23 over het harding en durf. bevordert den ka- bedrag en den duur) en 3 recht op mora ad sch appel ij ken geest en waakt schadeloosstelling van nagelaten be- tegen vroeg-rijpheid. trekkingen. De heer Adrian dankte den spro- ker nog een^ beklemtoonende. dat de

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1