i NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6894 Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZA.TBRDAG 16 DECEMBER 1905 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PB5? ÖR!B flïAANDENl Voor Haarlem- 1.20 Voor de dorpss in dsn osntesk v/aar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)130 Franc© per post door Nederland1.65 .Afzonderlijke oismmess 0.02% GeTHustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037% 9 de omstreken en franco per post 0.45 i {torsos Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM, ®ttgav« der Vsi ADVERTENTIÈN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie ea Administratie: Groote Houtstraat 55. ktefsammuaa&l Telefoonnumraer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuid*? Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en AdVertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PubUcité Etrangère G- L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3V>* Faubourg Montmartre. Ot blad aangenomen zonder rerhoo- pkog ran kosten J. VAN DER MOOLEN Sigarenwinkel, Cronjéstraat 5 B. C. VAN DIJK Kruidenierswinkel. Westergracht 45, hoek Orauj eb oomstraat. Stadsnieuws Verpachting vischw ater. Donderdagmiddag om twee uur had ten StadSiuize door het Gemeen tebestuur de 5-j aarlij ksche verpach ting plaats van de visscherij in het Spaarne en in de grachten binnen en om de stadin de Leidsche Vaart van de Brouwersvaart te Haarlem, tot halfweg Leiden en in de Brou wersvaart. Ingeschreven werd als volgt Perceel 1. Hoogste bieder W. Kok te Spaamdam, voor f 30. Afgemijnd werd het voor f 32, voor A. Bertholé. Perceel 6. Hoogste bieder W. Kok, voor f 28. Afgemijnd werd er geen hooger be drag geboden. Perceel 7. H-oogste bieder W. Kok, voor f 51. Afgemijnd bood dezelfde 53. Perceel 8. Hoogste bieder F. Jarig- se, voor f20. Afgemijnd werd er niet meer ge boden. ARP,. RECHTBANK. Zitting va.ii Donderdag 14 Dec. 1905. Donderdag diende voor den vierden keer de zaak tegen de Amsterdam- sche zakkenrollers J. Stubbe en M. Barmhartigheid. De zaak was tel kens uitgesteld omdat een. getuige ziek was. Nu kon deze geboord wor den, en verklaren, dat zijn horloge op 7 Augustus te Purmerend tijdens de kermis is gerold. Van dien diefstal werden deze Am sterdammers verdacht. Het O. M. achtte het bewijs tegen Barmhartigheid niet bewezen en con cludeerde tot vrijspraak. Tegen Stubbe achtte het evenwel een overweldigend bewijsmateriaal aanwezig. Het gestolen horloge is eenige oogenblik ken na de vermis sing in het bezit van dien beklaagde gevonden terwijl zijn bewering, dat i hij het gevonden heeft, zeer onaan nemelijk is. Beklaagden zijn zeer ongunstig be kend staande individuen, die van misdrijf leven. Bij hun aanhouding zijn wel oen dertigtal sleutels in hun bezit gevonden, wat veel te denken geeft. Daarom eischte het O. M. tegen Stubbe eene gevangenisstraf van 3 jaren. De ambtshalve toegevoegde verde diger. Mr. J. Lieftinck. achtte ook het bewijs tegen Stubbe niet bewezen, en concludeerde tot vrijspraak van beiden. De 56-jarige los werkman J. W. van Oldenbroek te Haarlem woonachtig, beeft ziel i aan stal,dieverij schuldig gemaakt. Hij heeft in de maand September uit den stal van de firma Van den Berg een rijtuiglantaarn weggenomen. Deze beklaagde ontkende evenwel |zich daaraan schuldig gemaakt te liebben. Wel had hij het ding in zijn bezit gehad en ook verkooltt aaneen zadelmaker, maai* hij heeft haar eerst gekocht van een „polderkereT'; ..de groote onbekende dus". Het O. M. sloeg evenwel geen ge loof aan dit mooie verhaal en eischte de zaak bewezen achtende één maand gevangenisstraf. Uit de Omstreken UIT DEN BLOEMENDAALSCHEN RAAD. (Donderdag 14 December.) De Bloemendaalsche Raad verga derde Donderdagmiddag onder lei ding van zijn voorzitter. Jhr. Boreed was wegens de ter aarde bestelling- van Jhr. M. W. B or eel afwezig, ter wij] Mr. Tideman onder de petro leum! an taamsdiscussie ter vergade ring kwam. Allereerst wérden het kohier van het schoolgeld, 3de kwartaal (f257.01) en het suppletoir kohier van de hon denbelasting (f 351/2) vastgesteld, daarna besloot men om perceel sectie A. no. 5514 te ruilen voor perceel sectie A. no. 5512, dat aan de Kenne- mer Bouwmaatschappij behoorde. B. en W. stelden nu voor om 18 petroleum!antaarns te plaatsen n.l. 5 op de Kleverlaan, 1 op de Verleng de Kleverlaan 2 op den Noordelijken en 2 op den Zuidelijken Stationsweg, 1 in de Vijverlaan, 2 op den Zand- du-insweg. 2 op den Tetterodeweg. 1 in de Verlengde Boschlaan en 1 aan de Brouwersvaart. I In 't geheel meende B. en W. er 60 noodig te hebben. Voorloopig wer den nu de 18 eerstgenoemde ge- j vraagd. omdat men nu al zoo lang had gewacht op de uitbreiding der 1 verlichting-, lichtte de Voorzitter toe. Dit lokte den heer Ter Hoffsteede uit de tenten der lic'htcommissie. Het zou dezen zeer verbazen men kon niet alles in het publiek zeggen als in Januari niet een concept-voor stel door de Commissie zou worden ingediend. Verder wilde de heer Ter Hoïfstee- de er niet op ingaan, waarom de lichteommissie zoo had moeten tal- j men. Enfin, de heer Ter Hoffsteede was er niet voor. om de lantaarns toe te staan die niet strikt noodza- j keiijk zijn. I De Voorzitter merkte echter op. dat die lantaarn?; nooit weg zijn. want er zijn er toch nog een aantal noo- i dig. daar men toch de geheele ge meente niet electrisch kan verlichten Terloops maakte de Burgemeester nog melding van de concessie-aan- vraag der firma Heringa en Wüfch- rich te Haarlem voor het acetylee- 1 nisch verlichten van de Aerdenhout- sche villa's. Het plan was, nog niet door B. en W. behandeld. De telefoonkantoorhouder (zooals de naam luidt) te Bloemendaal, had dit jaar ruim 5000 telegrammen ge telefoneerd naar het Haarlemsclie te- J legraafkantoor. Het vorige jaar was dit bedrag 3000 telegrammen. We gens vermeerdering van werk ver zocht de telefooiikantoorhouder voornoemd om een verliooging van jaarwedde. j B. en W. vonden dit billijk en stel den voor om de jaarwedde van f150 te brengen op f 250. Mr. Tideman nam den requestrant eerst even a faire. Deze had zich n.l. het ondeugendheidje veroorloofd te zeggen dat het Rijk hem ware hij Rijksambtenaar, f300 meer sala- is zou geven, boewei de telegraaf- beambten 't was uit alle dagbla- den bekend geen hooge bezoldiging genieten. Mr. Tideman had dit in geen enkel dagblad gelezen. In vakbladen misschien, vroeg de Voorzitter. Die las mr. Tideman niet, zeide hij en derhalve had de adressant deze bladen aan den Raad moeten zen den. Behalve dit aanloopje bracht mr. Tideman een ander voorstel te berde, n.l. om een vast bedrag per tele gram vast te stellen, te meer. daar in het adres beweerd werd. dat het volgend jaar het aantal telefonische telegrammen tot 7000 zal stijgen. De Voorzitter merkte echter op, dat het ongerief, dat men telkens de jaarwedde zal moeten wijzigen bij klimming of daling van het aantal te legrammen, op welk euvel mr. T. ook had ge-wezen, wel niet zoo groot zal zijn want als het getal 10.000 wordt neemt het Rijk de zaak over. Toen gaf de heer Tideman in over weging om de verliooging alleen te laten gelden voor 1906, niet dat hij er dan vóór zou stemmenneen, Ste gen" was het onveranderde principe des heer en Tideman en dus werd het B. en W.'lijfce voorstel goedgekeurd met algemeene stemmen, minius die van mr. Tideman. Van de geldleening van 1868 werd uitgeloot aandeel No. 25, waarna de aftredende leden der P. P.. oftewel de Commissie voor Parken en Plantsoe nen, de heeren Ter Hoffsteede. mr. Tideman en Bijvoet, werden herkozen, met den eerstgenoemde in de voorzit tersfunctie. De Rijksbouwmeester, wiens adres de vorige maal was ter zijde gelegd wegens ongezegeldheïd (namelijk van het adres had nu in den vorm aan den Raad te kennen gegeven, dat het postkantoor te Overveen wel gebouwd kon worden wanneer ihet gebouw 6 M. in plaats van 8 M. van den zijkant van het trottoir van den Bloemendaal- sclien weg kon gezet worden, waar voor dispensatie Van de bouwverorde ning noodig was. De Raad verleende dit „voor zoover hij dit kon verleenen", daar rnen eigenlijk niet wist of de Raad wel dispensatie behoefde te geven. De quaestie was namelijk, dat voor een gebouw in edn volgebouwde buurt de ontheffing niet noodig is, doch dat men niet wist of men in dit geva l met zoo n buurt te doen had. Daar over deze quaestie reeds meer malen verschil van meening was ont staan, werd op voorstel van mr. Ti deman een motie aangenomen, waar bij de wensolelijfclieid werd uitge sproken. dat de bedoelde buurten op een kaait worden aangegeven. Een verzoek van den heer Prins, ook om dispensatie van de bouwverorde ning. gaf tot heel wait discussie aan leiding en het grappigste was, dat het verzoek gericht was aan B. en W. en niet aam den Raad. De heer Tideman zei„De Raad kent het adres niet en weet er dus niets van." Toen las de Voorzitter het voor. „Neen", zei mr. Tideman onverzet telijk, ,.B. en W. moeten de verant woordelijkheid maar dragen de Raad weet er niets van." Eenmaal aan 't praten bleef de Raad aan 't praten, of eigenlijk niet de Raad, doch alleen de Voorzitter en de heer Tideman. Nu weer over een adres van, den Haarlemschen Coöpe ratieven Bouwersbonid, die in den Aerdenfliout ook al anders wilden bou wen, namelijk 6 meter vaai den weg af. De heer Tid'eman twijfelde niet aan den goeden trouw van dén adres sant. doch zooals li ij de zaak voor stelde was toch in strijd met de waarheid, want wanneer de aanvrage werd toegestaan, werd gebouwd niet op 6 M. doch op 3 M. van den weg. Het slot was, dat de heeren Ter Hoffsteede, Tideman en Bijvoet de zaak zullen onderzoeken. Ook werd in handen dezer commis sie, als vormende de Commissie voor de Parken en Plantsoenen, gesteld eeüï aanvraag van den heer P. S. Rey- nierse, tot het maken van een straat, die uit zal komen op den Zijlweg, bi.i de grens. Daarna behandelde de Raad in ge heime zitting o.a. de regeling van de jaarwedde van den inspecteur van politie. BENNEBROEK. Aan H. Stals alhier is door den Commissaris der Koningin in deze provincie ontslag verleend, uit zijne betrekking van buiten/gewoon veld wachter. 1 De openbare aanbesteding van de straatverlichting gedurende 1906 zal plaats hebben ten Raadhuize dezer ge meente op Woensdag 20 December 1905. des voormiddags te half elf uur. De voorwaarden, welke afwijken van die der vorige jaren, liggen voor be langhebbenden op de se'cretarie ter in zage. Binnenland EEN DUEL. De titel schrijft de „Utr. Ct.", aan welk blad het volgende ontleend is, lijkt iets voor een verhaal uit verre landen. Een duel... dat hoort niet onder ons Stadsnieuws thuis, zou men zeggen En toch, hét is zoo Wij verkondi gen het van de publiek spreekplaats onzer Courant aan alle eerzame bur geressen ,en burgers van Utrecht, daar zal eerstdaags zoo er niet bijtijds een verzoening wordt getroffen, ian onze kalme stad een duel plaats hebben!... Een siddering, niet ongelijk aan die, wellke Mayor Nupkins van Ipswich uit Dickens „.Pickwick Papers" beving, zal ongetwijfeld al onze lezers tref fen bij het hooran. van dit vreeselijke nieuws. Maar ons bericht is juister en meer gegrond dan dat, hetwelk Mayor Nup kins gebracht werd Daar zal waarlijk een duel plaats hebben in Utrecht Wat is er dan gebeurd Een student aan de Veeartsenij school, (we noemen hem niet) hééft een student in de medicijnen aan de Hoogeschool (dien we ook nog niet noemen willen) diep bedeedigd! In een der nachten van de vorige wéék heeft de a.s. veedokter den a.s. menschendokter geconspueerd, hem pogen af te ranselen, zijn stok gebro ken, en allerlei lawaai uitgekraamd. Zóó erg, dat de a.s. medicus, in zijn eer getast, den a.s. veedokter in alle vormen schriftelijk heeft uitgedaagd op het pistool. De secondanten d'er beidie partijen zijn aangewezen en waarschijnlijk op dit oogenblik bezig, de voorwaarden en tijd voor liet duel vast te stellen... Er is nog een kleine hoop, dat de partijen tot verzoening komen: wij wenschen, dat ze die verzoenende hand naar elkander toesteken, vóór en aleer ze aan het schieten zullen gaan. Allicht, dat deze denunciatie van de zeldzame gebeurtenis er iets toe bij dragen zal, een verzoening in de hand te werken. Daarvóór dient ze dan ook HET VERTREK VAN BARON GEVERS UIT ROME. De correspondent van de ,,N R. Ct." te Rome herinnert aan de ver plaatsing van onzen gezant te Rome. baron Gevers, naar Berlijn en schrijft naar aanleiding daarvan Voor Rome verlangt men. al moet het noodzakelijkerwijs dikwijls bij vrome wenschen blijven, meer dan den gewonen diplomaat van routi ne. die, wanneer hij de opdrachten der regeering heeft uitgevoerd en zij ne berichten heeft ingediend. zich met meer of minder wereldsch leven van diners en partijen tevreden stelt. Het Romeinsch milieu van kunst en wetenschap brengt als vanzelf nieuwe belangstelling die tot de war me liefde voor dit centrum van cul tuur wast. Jonge diplomaten schrij ven hier romans, of schilderen .ge zanten op leeftijd, sedert jaar en dag in Rome genesteld verzamelen schil derijen. Archaelogie, kunstgeschiede nis de instellingen van wetenschap en kunst verheugen zich in eene bij zondere toegenegenheid van het ge heele diplomatieke corps. Zoo was ook de vorige gezant van ons land. mr. Westenberg, heel veel met histo rische studie bezig. Het bleef echter in den engen kring van persoonlijke voorbeur, zeker niet impulsief ge noeg om daarvan aan anderen mee te deelen. Baron Gevers vond hier de Neder- landsche legatie als een post uit den tijd, toen wij nog de hoogmogende heeren waren, waar de ministre plé- nipotentiaire et envoyé extraardinai- re wel wat oud geworden was om de j waardigheid op te houden. Hij heeft haar gemaakt tot eene flinke exterri toriale factorij der Nederlanden voor het administratief gedeelte, dat leni ger en gladder werkt dan menig ka binet van buitenlandsche zaken, en. wat hoogar verdienste is, tot een voorpost van degelijke Hollandsche cultuur in Italië. In korten tijd beheerschte hij liet Italiaansch voldoende, in deze twee jaar heeft hij het vloeiend leeren spreken. Zijne belangstelling voor het schoone land was altijd wakker en zoo vaardig was zijn geest in het op nemen van indrukken en het behee-r- schen van toestanden, dat hij wel dra anderen tot leidsman bon strek- ken. De Hollander voor studie in Ita- lie kreeg niet alleen ter legatie fluks I de aanbevelingen ex offico, doch vond er goeden raad. zedelijken steun en nieuw vertrouwen, als zijn werk in een vreemd land onverwachte moei lijkheden gebracht had. Het gezantschapshotel was Hol land op zijn best in Rome. van de ves- tibule met- baar oud-Delftsch en def tige Hollandsche prenten tot de gast vrije tafel en bet luchtig terras, waai de gezant, die als sportsman de warmte van Rome tartte, landgenoo- ten in Romeinsche zomeravonden, die geen hunner zal vergeten om zich vereenigde. In denzelfden geest van den omnis homo, die te Rome zijn element vindt gaf hij zijne medewerking, nf het de Landbouwconferentie, dan wel een Nederlandsch instituut betrof en was zoowel voor den doorreizenden ar tist als voor den Nederlandsclien staatsman op reis te Rome steeds even bereidwillig. Bij zijn afscheid nu heeft het hof, waar hij geaccrediteerd geweest is, hem met eene hooge orde. het groot kruis van de kroon van italië on- derscheiden. Verscheidene Nederlan- decs te Rome boden den gezant een afscheidsfeest aan, dat in stemming 1 en gevoelens den vertrekkende eene '.herinnering moge blijven, op den nieuwen post. een van de moeilijkste posten van de Nederlandsche diplo matie. waar H. M.'s regeering hem nu zendt. BRANDEN. Te Tilburg is door onbekende oor zaak de hofstede van Mutsaers afge brand. De geheele inboedel en oogst gingen verloren. Hét vee werd intijds gered. WoensdagTmididag ongeveer 4 uur brak brand1 uit in de gemeente Buik sloot aan den Nieuwendammerdijk in den drogistwinkel van den heer Staal, eigenaar de heer Dieleman. Degehee^ le winkel is uitgebrandoorzaak on bekend. De vlammen waren te Amster dam goed zichtbaar. De Amsterdamsche brandweer rukt® wel uit. maar ga.f geen water, daar d!e brand niet woedde op Amster dam sch grondgebied. UIT DE OUDHEID. Naar aanleiding van cle vondst in Zaandam is men, mèt liet snuffelen op het „kerkhof", óók gaan snuffelen in oude boeken. Alle Lngerwijzirig -s welkom - zoo dachten we, toen we eens een hoogsi interessant boekske èn een hoogst oud boekske nakeken en inkeken. 'n Ellenlange titel. „Oud-heden van Zaan-land. Stavo- ïen, Vronen en Waterland, behelzen de haar Oorsprongen, Volksplantin gen, Loop der Rivieren, Bed'ijkinge, Regeering onder Keyzers. Koningen, Prinsen, Graven, Potestaten en Bur- ge-Vaderen. De Wetten dn Voor-regten, haar door deze vergund. De Oorlogen, die haar gedrukt, en de Vrede, Koophandel, Scheepvaart, Visscherij en Leerhigen, die veele Ste den en Dorpen verheven hebben. Al les uit de Oudheden Nagespeurd en de de eden alommen in Kennemer- heid." Het merkwaardig geschrift is van de hand van zekeren Hendrik Soete- boom en is gedrukt te Amsterdam, bij Wilhelm Linnig van Koppenol op de Vijgendam, in do Guide Roos. 1702. En in verband met de Zaandam- sche kwestie trok het Ve Capittel van het Tweede Boek onze aandacht. ..Dirk de XII Grave oorlogt tegen de VriesenFloris de Swarte zijn broeder valt haai- toe, en beoorlogt HollandZaanden wort vain de Dreg- ters verbrnnt. en de plunderaars ge slagen." Hier staalt te lezen In 't jaar van 1132. begonnen ds Vriesen tegen Grave Diederik op te staan en verwierpen de heerschap- pijc van Holland, willende bij haar vrïjheyt blijven als van ouds, waarin dat hij don tijd waarnam, en reysde met een swaar lieyr, en mannen van Wapenen in West-VriesJandt, doen het land over al met IJs over brugt en hét selve heel sterk was (hier staat wel te weten datse toen nog geen heyr-koggen ofte Binnenlantsche Oor- logs-sch epen mét mey bonken op de wateren gebruikten, als namaals ge schiedde) de Vriesen; stelden hun man ned ik daartegens, met pieken, kuyflen ofte gepinde knotsen en swijnapreten en sy vogten met mal kandoren twee strijden op oenen dag. dog de Hollan ders^ gingen in 't eynde te boven, en de Vriesen wierden voortvluchtig der gener die verslagein bleven daar van en vind men geen getal beschreven Nogte ook niet, dat de Grave zijne zegen agtervolgt hebbende, dat de Vriesen onder zijn gehoorzaamheid dede buygertmaar in tegendeel diatoe opgeroyt door zijn broeder Floris de Swarte, geweest zij nek; Prince van Kemtemerland naderhand groote scha de Ideeden alommen in Kenncmer- landWant de voornoemde Floris was seer hoogmoedig en de stout, di« bij goeden raad van sommige Heeren en de steden in Hoilunt zijns bro«- - Feuilleton. De Liefde eener Vorstin door GEORGE BARR. Ik zal het dadelijk weten en dan aaar huis terug gaan. Dan kan ik pok. voordat de boot vertrekt nog Mn laatsten blik op haar werpen Saarbij behoeft zij mij niet te zien. Zij zou mij uitlachen en daar heb ik pm hekel aan. 1 Met een tevreden glimlach viel hij (weer op zijn zetel terug en mompel- fe voor zich heen Wij keeren niet om, wij rijden hrerder. Ik ben ten deele een dwaas, naar niet zoo erg, dat ik mij door laar zal laten uitlachen. j- Spoedig daarop kwamen zij aan de 'T:ade en hij haastte zich naar het ®%antoor. De klerk stond hem toe de ijst door :e kijken. Eerst las hij de tarnen der passagiers eerste kajuit jfn zag mot schrik, dat de naam Gug- enslocker er niet bij wias. Toen las lij de lijst der tweede klasse door en Vcrnd daarbij ook niet den naam Gug- [enslocker. Zijn er geen hutten besteld door zekeren Mr. Guggenslocker vroeg hij eindelijk vol verbazing. Op den Keizer Wilhelm", neen mijnheer Bij St. George, dan zullen zij de boot missen riep Lorry, óf zij moes ten zoo stralcs arrivéeren. Er kunnen alleen nog lusschen- dekspassagiers komen, mijnheer. Al le 'anderen zijn aan boord gegaan. Weet u zeker, dat zij geen plaats genomen hebben zei Lorry op ang- J stigen toon. j U kunt het immers zelf zien. 1 antwoordde de jongeman kortaf. Een onbestemde, steeds grooter wordende argwaan sloop het hart van Lorry binnen en bracht hem in de grootste opgewondenheid. Doelloos liep hij weg terwijl oen chaos van allerlei plannen in zijn hoofd rond- j dansten, plannen, die hem door den argwaan werden ingegeven en die .hem steeds pijnlijker werden. Nu eerst begreep Wij haar. zoo meende hij. Zij had in 't geheel geen plan gehad met de boot te vertrekken. Haar onbegrijpelijke houding haar zoo nu en dan zoo onbegrijpelijk glimlachen wat beteekende dat Wie was zij Een avonturierster Dat bekoorlijke meisje een gewone kleine coquette, een leugenaarster? Het idéé alleen deed liem beven. 1 En zij was niet de eenige, die hem om den tuin geleid had. Haar oom en tante waren immers ook bereid geweest hem te bedrigen! Wat voor reden hadden zij daarvoor Neen Zij vluchtten niet voor de hand van het gerecht. Maai* waarom waren zij dan niet aan boord van de stoomboot „Keizer Wilhelm"? Plotseling sprong hij op, alsof hij een slag gekregen had. en onwille keurig liet hij een uitroep van schrik en smart hooren. Misschien was er iets gebeurd, een ongeluk, ziekte of missch'en wel dood. Het luiden van de bel drong tot hem door, en hij wist, dat de groote boot nu klaar was, om weg testoo- men. Hij liep in vertwijfeling en werktuigelijk verder en de breede, be volkte kade op. waar groote drukte heerschte.. Men zag menschen bard loopen hoorde uitroepen, het knar sen der ankerkettingen, zag het wa ter wit opschuimen en de „Keizer Wilhelm" begon zijn lange reis Inwendig dood. ongelukkig en als verdoofd stond hij in de voorste rij te kijken naar de bewegingen der boot te kijken. In zijn oogen stonden tranen van woede, schaamte en be- leedigde trots. Zij bad maar wat met hem ge speeld. neerslachtig stond hij te kij ken naar de schaar van reizigers, die zicli over de verschansing heen bogen. Een vermoeide glimlach lag om zijn lippen. Dat was de stoomboot, die zijn lieveling zou meenemen ver re van zijn vaderland. De boot voer weg zonder haar die lvij in goed vertrouwen meende dat naai' Gran- stark vertrekken zou. Zijn lieveling was niet aan boord van het stoom schip „Keizer Willem den Grooten". Zijn sombere oogen gleden zwaar moedig, maar altijd nog vol belang stelling langs de verschansing van het kolossaal groote schip. Tweemaal bleef hij rusten op een bepaald punt van het voordek zonder te weten, welke magneet hem daarheen trok. Den derden keer bleef hij een oogen- blïk op de verzameling gestalten rus ten om dan weer verder af te dwa len. Een geheimzinnige macht trok zijn blik echter weer naar het voor dek en nu schrok hij op en bleef koortsachtig op datzelfde punt sta ren. Kon hij zijn oogen gelöoven liet was haar gestalte daar over de verschansing daar tusschen die bei- de jongedames, die waanzinnig met de zakdoeken wuifden. Zijn hart begon wild en ongedul- dig te kloppen. Waarom was hetge- i laat niet naar de kade gekeerd, even als dat van de anderen Hij zag cle blauwe reismantel, maar met do blauwe muts. Een bevallige strand- hoed was daar, waai' de onvergete- j lijke muts geweest was, de verande ring was onbeduidend maar groot genoeg om hem in een toestand van koortsachtige'onzekerheid te bren gen. Een dwaas verlangen bekroop hem om deze vreemde, jonge dame een bevel toe te roepen. Het schip baande zich te^gzamer- hand een opening tusschen zich en de kade en hij wist, dat over enkele minuten een herkennen onmogelijk zou zijn geworden. Juist toen hij de hoop verloor en van vertwijfeling nauwelijks meer wist wat hem overkwam, keerde liet gelaat onder den strandhoed zich om. Een floers kwam over zijn ooger# en zijn hersenen schenen als ver doofd. Het was Miss Guggenslocker. Waarom stond haar naam niet op i de passagierslijst? Deze vraag was de. eerste, die hem door het hoofd maal- j de. Bén oogenblik later vergat hij 'alles, want hij zag met schrik, blij cl-j schap en verdriet dat zij hem door borend aankeek. Een paar groote glazen werden een seconde lang op hem gericht en toen weer weggeno- men. Hij zag duidelijk een glimlach op haar gelaat en een fladderende zakdoek in haar hand. Zij had hem herkend had hem juist bij een dwaze aanvechting van zwakheid aangekeken. De laatste indruk, die zij van hem kreeg, was dus zoo, dat. hij er niet trotsch op kon zijn. Ofschoon een gevoel van schaamte hem aangreep, was dat aan de uit drukking van zijn gelaat niet te zien. Zijn oogen bleven vast op haar ge richt. zijn lippen boefden van aan doening, een blos kwam op zijn ge laat en zijn geheele wezen verried oxtaze. Hij zwaaide met zijn hoed. en kreeg van haar open en half onder drukte bewijzen van instemming. Zij glimlachte toen zij zich "over de verschansing boog als een beeld van blijde opgewondenheid. Hij overtuigde zich, dat haar oom en tante niet aanwezig waren, legd® opgewonden de vingers tegen cle lip pen. en wierp haar over het water een kushand toe. Nu zou zij mij wel willen ver pletteren riep hij zichzelf toe be treurde zijn vrijmoedigheid en hoop te. dat zij het niet gezien had Een oogenblik fladderde haar zak doek niet meer en moedeloos zei hij tot zichzelf, dat zij alles opgemerkt had. Het mooie meisje, dat daar op de boot stond om ver weg van zijn va derland te gaan. wist een seconde lang niet wat te doen, toen echter raakten de kleine vingertoppen haar lippen aan en zijn kus keerde tot. hem terug. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 5