NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6895 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 18 DECEMBER 1905 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: ©Ik ^ÏM ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemf 1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 J/[ Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland021 WM- 0 50 CtS' V00r 3 P,aatsin&en a contant- IroHustreertf Zo^agsblad, voor Haarlem 0.37'! C Redactie en Administratie; Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co.. JOHN F. JONES, Suce., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. AGENDA Zondag 17 Df.cembeh. Brongebouw: Haarl. Muziekkorps: Soirée, 8 uur. Kleine Vereeniging Specialiteiten- voorstelling, 7£ uur. Jacobijnestraat 15—17Tentoonstel ling van Iioutsnij en Brandschil- derwerk, 124 uur. Gebouw Protestantenbond Ver. gew. aan 't onderz. op geestel. gebied Lezing—Mevr. J. L. G. Dumon Gregory, 10£ uur. De KroonTewe's Electro Bioscoop Parisien, Voorstelling, 810£ uur. Rotterdam („Woudesteyn"; XlIIde Meeting, 1 uur. Maandag 18 December. Verg. v. d. Alg. Ver. voor Bloembol lencultuur. De Kroon Tewe's Electro Bioscoop Parisien, Voorstelling, 810| uur. OM ONS HEEN clxxxiv. HOE HET ER MET DEN NIEUWEN SCHOUWBURG BIJSTAAT. Af en toe wordt er wel eens ge vraagd, hoe het er nu bijstaat met de verbouwing van den schouwburg in de Jansstraat. „Wat duurt dat lang", zeggen de menschen dan, „je hoort er zoo niet van Nu gaan plannen in de wereld zel den snel. Wie met dat bijltje gehakt hebben, weten wel hoe moeilijk het is den boom te vellen. .Je hebt altijd fee maken met verschillende personen die 't allemaal min of meer voïhandig hebben. Een geschikten dag te vin den voor een bespreking is al moei lijk, een voltallige vergadering van een Comité haast onmogelijk. En denk je, dat je een stap vooruit ge daan hebt, dan sukkel je het volgen de oogenblik weer achteruit. Een Yoorloopige toezegging leidt soms tot niets .een steun waarop gerekend was, zinkt weg. En dan komen de menschen en zeggen „wat duurt dat lang. Er zal zeker weer niet van komen Deze onvriendelijke critiek is niet een van de geringste bezwaren, waar mee menschen die iets tot stand wil len brengen, te kampen hebben. Ze is helaas, meermalen de druppel die den emmer der tegenspoeden doet overloopen en menige met geestdrift aangevangen onderneming in haar ontwikkeling tegenhoudt. Gelukkig beschikt het Comité tot verbouwing van den schouwburg aan den Jansweg over taaie volhardingen over geloof in de kansen van wel slagen. Het is nog niet daar waar 't wezen moet, maar staat zeker op den goeden weg. Op dit oogenblik is opgericht de Naamlooze Vennootschap Haarlem- sche Schouwburg-Vereeniging, ten doel hebbende de exploitatie van een schouwburg, met al hetgeen tot zoo danige exploitatie in den ruimsten ain behoort. Haar kapitaal is 50.000, verdeeld in 100 aandeelen elk van ƒ500.— waarvan er 50 zijn geplaatst en vol gestort. De overige moeten geplaatst zijn binnen tien jaar. Het beheer der Vennootschap wordt opgedragen aan een bestuur van min stens drie en hoogstens negen leden. Dat bestuur benoemt o.a.. alle beamb ten, die het voor de geregelde exploi tatie noodig acht, en is bovendien bevoegd een hoofdbeambte aan te stallen, die het beheer van den schouwburg waarneemt. Tot de bevoegdheid van het Be stuur behoort natuurlijk ook het doen verbouwen van den schouwburg in de Jansstraat, daartoe de huizen aan te koopen die het noodig heeft, decors en requisieten aan te schaffen en zoo meer. tot een bedrag van hoogstens 200.000. Zooals men weet heeft liet Comité van den heer C. W. Schön-huth voor een vastgesteld en prijs den schouw burg in handen en tevens het daar naast gelegen huis van den heer Van Niel. benevens ee nliuis aan de andere zijde. Nadat deze zijn aangekocht en de zeer belangrijke verbouwing door den heer Van den Ban betaald blijft er nog een voldoend bedrag voor in richting van den nieuwen schouw burg over. Hoe komt men nu aan die twee ton Door een premieleening uit te geven van honderdduizend loten a ƒ2.50 per stuk, maakt derhalve 2£ ton. Deze loten geven geen rente, maar worden bij uitloting met ƒ3.be taald, terwijl er een aantal premiën aan verbonden zijn. Om de uitbeta ling van deze premiën te waarbor gen, wordt van t kapitaal al dade lijk een halve ton afgenomen en dat bij de Nederlandsche Bank gedepo neerd in minstens 4 procent rentende fondsen. Bovendien zullen elk jaar 1594 loten a 3.worden uitgeloot, maakt een bedrag van ongeveer ƒ5000. Dit bedrag nu zal gevonden worden uit het overschot van de exploitatie der komedie zelf. Vroeger was het overschot dat^ in den schouwburg be haald werd, vijf- a zesduizend gulden per jaar. Het is niet overdreven om aan te nemen, dat het schouwburg bezoek in 't nieuwe gebouw grooter zal wezen, dan in 't veelgesmade oude en dat dus ook het overschot grooter zal zijn, dan die van voorheen. Is er daarna winst, dan komt die ten goede vooreerst aan de aandeel houders, aan wie dan 3 procent wordt uitgekeerd en blijft er dan nog over, dan wordt dit gelijk verdeeld onder het bestuur, den hoofdbeambte (wij zouden zeggen directeur) de aandeelhouders en het reservefonds, elk van dde vier 25 procent. Het reservefonds kan tot 10.000 stijgen, heeft het deze hoogte bereikt, dan wordt er niet meer in gestort, maar komen de 25 procent van de overwinst aan de aandeelhouders. Dit zijn de hoofdpunten van de sta tuten der naamlooze vennootschap. Natuurlijk zijn er nog verschillende andere, regelende de benoemingen van het bestuur, de vergaderingen, de oplossing van eventueele geschil len en zoo meer. Zoodra de konink lijke goedkeuring op deze statuten verkregen is, zal de acte van oprich ting gepasseerd worden en onmiddel lijk daarna een algemeene vergade ring van aandeelhouders plaats heb ben, ter benoeming van een bestuur. Het ligt voor de hand, dat- hei voor- loopig comité, waarvan de heer J. J. Zeewoidt voorzitter, de heer W. Dyse- rinck secretaris en de heer P. F. de Bordes penningmeester is, dan als bestuur van de naamlooze vennoot schap zal worden gekozen. Het gestorte maatschappelijk kapi taal, zooals men ziet, is maar klein. Ook het getal van de aandeelhouders is niet groot. Er zijn enkele dames onder, die gaarne een goeden schouw burg bezoeken en ook de familie Schönhuth heeft zich niet onbetuigd gelaten. Alle aandeelhouders hebben het voordeel van een vaste, vrije plaats in den schouwburg, op een nader te bepalen rang. Getrouwe bezoekers vinden reeds daarin een goede rente voor hun kapitaal. De vraag kan worden gedaan, wat men met het maatschappelijk kapi taal denkt te doen, wanneer toch de voor de verbouwing -benoodigde som uit de premieleening wordt gevonden. Het zal dienen voor bedrijfskapitaal en tevens tot dekking der kosten van de premieleening. Natuurlijk kan de Vennootschap zelf deze premieleening niet uitgeven, zij moet die in haar geheel aan een bankiersfirma over doen en is dan ook met een zeer be kende Amsterdamsche firma daar over in onderhandeling. Tegenover dezen geldschieter zullen de gebouwen hypothecair worden ver bonden. waardoor om zoo te zeggen alle koopers van een lot een hypothe cair recht krijgen op de bezittingen der vennootschap. Deze geheele rege ling steunt dus op een gezonde basis en op normale verwachtingen van de resultaten der exploitatie. Het is te hopen, dat de Amsterdamsche firma dat ook zoo inziet en hare medewer king aan de zaak wil geven. Loten van een rijksdaalder gaan er wel vlot in, vooral nu door de nieuwe loterij- wet allerlei andere kansspelen, waar in men zijn geld stak, verboden zijn geworden. En hiermee kom ik vanzelf tot de koninklijke goedkeuring die voor deze premieleening aangevraagd is moe ten worden. Er zijn allerlei voortee kenen, dat zij toegestaan zal worden. Daarvoor zijn natuurlijk vooraf verschillende stappen gedaan. Nu is er ook de koninklijke goed keuring op de statuten, die aange vraagd is. Vervolgens is er het passeeren van de acte. Daarna de onderhandelingen met het gemeentebestuur over de goed keuring van 't bouwplan. Daartusschen door de besprekingen met de bankiersfirma, van wie het tweejarige diensttijd, bekrachtiging benoodigde geld wordt gevraagd. van de straffen door een burgerlijken Wie dat alles overziet en bedenkt, rechUr, een soldü van 5 roebels in tie hoeveel geschrijf en gewrijf er nocafig ^f^b^aJTn Zi is voordat een van die punten lot op recht om u trouwen, lossing is gekomen, zal zich kunnen „Wanneer de beesten, die uwe offi- voorstedlen, dat en waarom het niet eieren zijn, u bevel zullen geven om vlugger gaat. te schieten op uwe medeburgers, moet Men zou zoo graag met kermis 1906 gij weigeren om natuurlijke redenen, in den nieuwen schouwburg spelen. Laat ,mcn 11 fee? staking en woelin- Fv. 'ii oiw- „w noot gen doen onderdrukken, daar de sta- En als alles vlot gaat, nergens ha- gers uw broederen zi}n'en gij hunne ken en oogen komen, geen enkele zon)en kink in den kabel verschijnt, ja dan Het manifest besluit is er kans op. „SoldatenVereenigt u trouw met Wanneer ook de deuren opengaan, de bevolking. Wij hébben wapens, wij zeker zal het Comité een grooten dienst hebben schietvoorraad wij zullen ons hebben bewezen aan Haarlem, dat op TT a;t hoefton is voldaan. Het voorgaande is dit oogenblik ongetwijfeld schade in OTCrleg met en goed lijdt dooi het ontbreken van een inuring van soldaten. Volgens hun bruikbaren schouwburg. verlangen, hebben wij nog deze J. C. P. eischen gesteld lo. dat het uitgeputte leger uit Mantsjoerije en de gevangenen ini.Ja pan onmiddellijk naar Rusland zul len terugkeeren 2o. dat er een onderzoek ingesteld zal worden voor een volksrechthank naar de houding van Koeropatkin. van Alexejef en alle anderen, die zich in het particuliere leven hebben te niet overgeven, voor er aan deze be- Buitenlandsch Overzicht De toestand m RIGA is nog steeds hoogst ernstig. w Gewapende arbeiders verhinderen in ruggVtroiiënrMiJdèrïékmscirai af de straten het njtuigverkeerde aan leggwl van h,lraie daden." voer van goederen kan dientengevolge slechts te watdr geschieden. Door ge- uit andere landeni brak aan troepen bestaat de staat van beleg slechts op het papier. DE PORTE EN DE MOGËND- De Letten stroom,en naar Riga om HEDEN, zich met de arbeiders te vereemigen. in antwoord op de laatste nota van Uit Libau zijn oorlogsschepen naar je Porte betreffende de regeling van Riga afgezonden. de financieele contróle en the als defi- Volgens den correspondent van de njtief gegeven werd, dienden de ge- .Daily Mail" te Petersburg, hééft de zanten een nieuwe nota in betreffen- mimster van oorlog aan den opper be- de enkele punten, welke nog bespro- vemebber te Wilna goseind, dat hij ken moeten worden, eiken infanterist en ruiter, dien hij o.a. wilde de Porte terugkomen kan missen, naar de Oostzee-provin- 0p de verhooging der douanetarieven, ciën moet zenden. Als de oproerlin- De Porte heeft nog niet geant- geni de troepen, door een spoorweg- woord, staking, zullen verhinderen van trei nen gebruik te maken, zullen zij te DE ANTWERPSCHE VESTING- voet gaan. WERKEN. De oproerlingen lachen om deze be- De Kamer heeft Vrijdagavond de velen en zeggen dat de troepen aan algemeene beschouwingen over het het muiten zullen slaan, voor zij hon- wetsontwerp betreffende de werken te derd werst hebben afgélegd, en dat Antwerpen beëindigd, er te W ilna ook geen troepen gemist De zitting is voor de regeering on- kunnen worden. gunstig geweest, want verschillende leden van de rechterzijde hebben zich Ook in Petersburg volgen de troe- tegen de nieuwe militaire lasten ver- pen het voorbeeld van hun Moskou- zet, terwijl allen het eens zijn over sche kameraden en zenden officieren de nieuwe maritieme werken, die de als afgevaardigden naar de Regeer in g niet wil scheiden van de REVOLUTIONAIRE VERGA- vestingwerken. Ondanks de vele tege- nifRTNrFN moetkomingen van de regeering blijft de toestand van het kabinet kritiek. Een sappeurs-bataljon te Petersburg De geheele linkerzijde zal tegen het kan alleen in bedwang gehouden militaire plan stemmen, en met haar worden door een regiment voetvolk, dertien of veertien leden dei- rechter een eskadron dragonders, een sotnie zijde en de beide christen-democra- kozakken die Donderdag de kazerne al ten. Wanneer de liberale afgevaar- twaalf uur lang omsingeld hadden. digden van Antwerpen zich bij de De vereeniging van spoorwegbe- stemming onthouden, zal het ontwerp ambten heeft aan het Mantsjoerijsche waarschijnlijk niet worden aangeno- leger geseindmen. „.Rekent op ons. Zelfs als wij een De boraadsüagingen over de a.fzon- algemeene spoorwegstaking afkondi- derlijkc artikelen zijn tot na nieuw- gen, zullen wij zorgen, dat gij naar jaar uitgesteld. huis gebracht wordt om mee te hel- Tijdens de zitting begon een krank- pen aan Rusland's bevrijding." zinnige, die zich op do publieke tri- Het leger zond een „geestdriftig bune bevond, te roepen. ..Weg met antwoord". In Siberië hebben de sta- de republiek De socialisten bedrie- kers alleen de gemeenschap onder- gen i,et iand Hij werd uit de zaal houden om zulke boodschappen te verwijderd, kunnen wisselen. Deze telegrammen worden geheim gehouden, zelfs voor oc j het ministerie van oorlog. oIHOSniCUWS GENERAAL LINJEWITST laatste ambtelijke telegram zou geluid H a a r 1 e m s c h Advertentie- hebbenblad ,.Ik kan de toeneming van de revo- v.nnfrl h |.,t„ —"numme* IZ m tSFZ- helft vin de troepen muitziek. De re- den w« de navolgende aankondiging: servisten eischen onverwijlde terug- onze ijzers, zending en weigeren papieren geld. Met 1 Januari a. s. wordt de uit- Sein dringend instructies." §[aaf van het Haarlemsch Adverten- Er werd uit Rusland, over Europa tieblad gestaakt, en Wladiwostok antwoord gezonden. Ons past een woord van dank aan maar men weet niet. wat het in- allen, die gedurende de zeven en hield. twintig jaren van het bestaan ons hun steun en medewerking niet heb- De „Times" geeft den tekst weer ben onthouden. GRENSREGELING. Voor eenige weken vroeg een der afgevaardigden van het Schoterkwar tier. de heer Hooy, in <len Raad te Schoten, om een Raadscommissie te benoemen met opdracht te onderzoe ken hoe het thans met de grensrege ling staat, en wat voor het Schoter- kwartier het beste zoude zijn, Schoten te blijven, of Haarlem te worden. Daarbij deed genoemde heer uitko men, dat er onder de bewoners z&rven reeds een .beweging op touw gezet ia met dit doel, maar hij het wensche- iijker rond, om een Commissie uit den Raad te benoemen, wijl aan deze het onderzoek veel gemakkelijker zal vallen. Niettegenstaande de aanbeveling van den burgemeester, werd het voor stel door de „Oud-Schotenaren" ver worpen. Toch zijn de bewoners zeiven voortgegaanDe vereeniging van huiseigenaren in het Schoterkwartier nam het eerst de zaak in behandeling en besloot een adres aan den Minis ter van Binnenlandsche Zaken te zen den, met het verzoek, om de aanhan gige grensregeling te bespoedigen. Zooals de toestand thans is, kan hij niet blijven, wijl de verlichting, reini ging, politietoezicht en armenzorg to taal onvoldoende zijn, terwijl er voor de bijna 6000 inwoners geen eens een school is en de ouders hun kinderen op Haarlemsclie scholen moeten zen den. Vandaar wordt gevraagd de onze kerheid zoo spoedig mogelijk op te heffen, want eerst als men weet. of men Haarlem wordt, of Schoten blijft, kan er verbetering verwacht worden. Wordt het kwartier bij Haarlem in gelijfd, dan deelt het alle voorrechten van een moderne stad, terwijl daar tegenover staat, dat als deze regeling niet tot stand komt, Schoten verplicht is verbeteringen aan te brengen. Dit adres zal a.s. Maandag „in zee gaan' en alle mannelijke inwoners van het Schoterkwartier ter teekening aangeboden worden. Behalve de huiseigenaren, trekken ook de bewoners zich de zaak aan. Op 'initiaief van den kastelein den heer Wevers, wonende in de Generaal de la Reijstraat, werd Donderdag 7 De cember in zijn café een vergadering gehouden, die door den heer Faase geleid, en door een 25-tal personen bezocht werd. Op deze vergadering werd de zaak der grensregeling be sproken, doch de zeer uitvoerige de batten hadden geen resultaat. Vrijdagavond werd weder in be doeld café een openbare vergadering gehouden, waar thans een 60-tal per sonen aanwezig was. Ook thans wer den er langdurige, doch weinig om vattende discussies gehouden, die ten slotte tot resultaat hadden, dat men besloot het bovengenoemd adres van de huiseigenaars te steunen. Eerst verklaarden velen zich daartegen, omdat er niet in gewezen wordt op het gemis aau goed en zuiver drink water. Dit bezwaar werd evenwel opgehe ven, doordat men overeenkwam, dat het voorloopig comité (reeds op de vorige vergadering gevormd) met de vereeniging van huiseigenaars zou confereeren, om aan het adres een memorie van toelichting toe te voe gen, waarin ook zal gewezen worden op dezen slechten toestand van het pompwater Oorlogsbegrooting voor 1906. Blijkens de Memorie van Antwoord zijn de pogingen om in de onmiddel lijke nabijheid van Haarlem voldoen de oefeningsterrein voor de infanterie te krijgen, niet met goeden uitslag be kroond, doch dat cle vermoede-nissen, waaraan de soldatén daar blootstaan niet zoo bijzonder groot zijn, blijkt uit het rapport van den commandant der eerste divisie van 1904, die zelfs toeca zijne bijzondere tevredenheid aan den troep betuigde over de flinke hou ding en den volkomen marschvaardi- gen toestand, waarin de troep ver keerde bij het binnentreden in de ka zerne. De landweer-infanterie zal clistricts- gewijze worden geoefend. In 1906 zul len de thans beschikbare drie lichtin gen- daartoe in elk district gelijktijdig worden opgeroepen. De data van op komst zullen aan de dienstplichtigen zooveel mogelijk reeds in den loop van Januari e.k. worden medegedeeld. De maximum vergoeding voor de gezin nen der landweermannen wordt op ƒ1.50 per dag gesteld. Het incompleet aan landweer-kader kan voor het te genwoordige onmogelijk worden aan gevuld. Ook nabij Diever, Donderen en Om men zullen oefeningskampen voor de landweer-infanterie worden betrokken. Bij de kampementen zullén niet al lerlei lood'sen worden gebouwd. Versieringskunst. Mejuffrouw A. IJzerdraat heeft he den en morgen, Zondag, in de loka len der Haarlemsche Meisjesschool voor Particulier Onderwijs een ver zameling houtsnij- en brandschilder- werk tentoongesteld. Mejuffrouw IJzerdraat was zoo vriendelijk om de werkelijk fraaie ver zameling in het atelier In de Kamper laan vooraf ter onzer bezichtiging te stellen. Van het houtsnijwerk zijn een aan tal gebruiksvoorwerpen, aanwezig, be werkt. volgens de diepsnee of de Vlak- snee. Bij beide soorten vindt men de drie hoek- en roset-motievon telkens terug. Eenige platen zijn hier tentoonge steld, welke dienst doen bij het les geven in deze versieringskunst. Met brandwerk, dat op hout, kar ton of fluweel geschiedt, worden ook heel wat fraaie voorwerpen en voor werpjes versierd, vooral als de schil derkunst te hulp komt en dan do brandschilderkunst het aanzijn geeft. Zoo zagen we thermometers, kalen- derschilden enz. met fraaie bloemvor men en kleuren bewerkt. Bij het branden op fluweel komt het pletten der verschillende vakken .relief en tint aan de teekening geven. Al de teekeningen der figuren zijn eigen ontwerpen der vervaardigster. Een en ander is wel de moeite waard om een kijkje te nemen. Van het Dmsdagsche feuilleton verschijnt het slot in het volgend nummer het Vrijdagsche komt voor het einde des jaars gereed. N. O. G. De afdeeling Haarlem van het Ned. EEN PROCLAMATIE, die op groote schaal in alle kazeme's van Zuid-Rusland wordt verspreid. Aan de soldaten wordt medegedeeld dat het leger der arbeiders en boeren is opgestaan en degenen heeft bestre den. die hen uitmergeldende minis- Onderw. Genootschap houdt Dinsdag ters van den Tsaar, zijne ambtelijke 19 dezer in het Nutsgebouw eene dieven, de grondbezitters en de kapi- huishoudelijke vergadering, waarin talisten. Het bloed heeft in de straten d<j gewone jaarverslagen van secre der 9teden bij stroomen gevloeidtaris en penningmeester aan de orde maar de stem des volks heeft weer- komen, terwijl tevens eene verkie* zing van een bestuurslid plaats heeft, nu de heer G. J. Bettink aan de beurt van aftreding is. Ten slotte houdt de heer N. H. van der Toom hoofd eener school te Rot terdam eene causerie over Iets over gevoel en verstand. klonken tot in de dorpen. Kogels, ba jonetten noch nagaika's zullen de nieuwe volksmacht ten onder bren gen. Stap voor stap trekken de vijan den van de vrijheid terug en welhaast zullen hunne laatste sterkten in de handen des volks zijn. Ook voor de soldaten is het uur van ontslaving gekomen. De reservis-j tem, de geduldige slachtoffers van den S o c. Vereeniging. oorlog moeten bevrijd worden en naar We worden in Haarlem verwend hun haardsteden terugkeeren. Elkeen °P Bioscopisch gebied moet met warme kleefen en geld naar Nu weer kondigt The Electro huis kunnen gaan Royal American Bioscope Comp. Dan komt er een lijst van 33 eischen voorstellingen aan in de Soc. Veree- voór hen. die geen reservist zijn. als nigin$ van 20 tot 26 December. Aanbesteding. Op 28 December a.s. zal worden aanbesteed het maken van basaltka demuren, rioleerings- en bestratings- werken. Dit werk omvat 'het maken van een basalt-kademuur langs het Spaarne aan den Koudenhorn van de Zandersbrug af tot aan de bestaande schoeiing bij het posthuisje van den overhaal, het maken van rioleerings- en bestratingswerken in en op het terrein achter genoemden muur «n het maken van een basalt-kadermuur langs de Leidschevaart, aan de Em- makade tusschen de Leeghwater straat en het Tuinlaantje. Op het ter rein aan 'den Koudenhom zullen hoo rnen worden geplant. Over deze verbeteringen schreven wij reeds uitvoerig. Het ongeval in de Oliesla gerslaan. Men schrijft ons De toestand van mej. Dubbeldam, verpleegd wordende in het St. Elisa beth's Gasthuis, was heden Zaterdag redelijk, ofschoon minder gunstig dan de eerste dagen. Hare ledematen zijn als het ware verlamd. Een vergunning s-qu a es tie. Zooals men weet, gaat de exploita tie van het Brongebouw 1 Jan. a. s. over in handen van den heer G. j. van Gasteren, terwijl diens schoon zoon, de heer Ch. Chabot. de buffet ten zal beheeren. Nu doet zich ech ter deze eigenaardige moeilijkheid voor, dat. de vergunning niet staat ten name van de Maatsch. tot Expl. van Staalwaterbronnen, maar op naam van den tegenwoordigen pach ter, den heer H. K. Schmidt. Op dit oogenblik werden tusschen de Maatschappij en den heer Schmidt onderhandelingen gevoerd om de vergunning op naam van de Maat schappij over te dragen. De heer Schmidt vraagt echter zulk een hooge som, dat de Maatschappij geweigerd heeft daarop in te gaan. Dit is inderdaad voor beide partij en een moeilijk geval, want de heer Schmidt opent in den loop dezer maand een café in Amsterdam. Komt er dus geen spoedige oplossing van het geschil, dan vervalt bij het vertrek van den heer Schmidt de vergunning en moet óf de Maatschap pij óf de heer Van Gasteren opnieuw vergunning aanvragen, waartoe de Maatschappij zeker liever niet zai overgaan, wegens de daaraan ver bonden bezwaren. Immers bij hare oprichting werd ook reeds aanvankelijk de vergun ning" door B. en \V. geweigerd en eerst in hooger beroep door Ged. Sta ten toegestaan. 't Is jammer, dat nu weer deze on fortuinlijkheid de Maatschappij komt treffen. G e v aarlij k. Een voorbijganger schrijft ons Aan een perceel No. 21, gelegen Kamperstraat, hoek Linschotenstraat, is het gevaarlijk, daar er vele pan nen los op 't dak liggen en verschei dene over de goot hangen, zoodat ze bij het minste windje naar beneden kunnen vallen.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 1