H e t K 11 d van Staat. De opvoering van „Hot Kind van Staat" door de Haarlemsche officieren te Groningen is thans vastgesteld op Zaterdag 20 Januari in <ten Schouw burg aldaar. Het belooft volgens het „N. v. h. N." een zeer gesoigneerde avond te zullen worden, waaraan behalve door het artistieke spel der Haarlem sche heeren, ook door de historisch getrouwe mise en scène een bijzonder cachet zal worden gegeven, een om standigheid, waarmee vermoedelijk ook voor het voetlicht wel rekening aal worden gehouden. Zooals men weet. vormde zich daar ter stede een comité met den Burge meester aan 't hoofd, om deze opvoe ring ten bate van het fonds voor eon standbeeld van den Stadhouder-Ko ning Willem 111 voor te bereiden. Benoemd. Tol onderwijzer aan de Christelijke School voor don Werkenden Stand is benoemd de heer L. van Rijn, te Drie bergen. O v e r g e b r a c h t. Hedenmorgen werd de gisteren door de Bloemendaalsche politie aangehou dene A. M. G. naar Haarlem overge bracht. waar lii' door den rechter commissaris werd gehoord. Een Looddief. Hedennacht om vijf uur werd dooi den veldwachter li Cats, die in den Aerdenhout surveilleerde, in een m aanbouw zijnde villa op den hoek van de Zandvoortsche laan en Doodweg een man aangetroffen, die in het be zit was van een zinkschaar. De man. Isidorus Muller gehecten, een zwervende Belg', werd door den veldwachter gearresteerd en naar Overveen gebracht. Daar werd Muller in verhoor geno men. Hoewel hij eerst alles ontkende, viel hij later door de mand en legde de bekentenis af, dat hij een poosje geleden te Heemstede op Bosch-en- Yaart had ingebroken en daar lood bad ge-stolen. De zinkschaar had hij vannacht ge stolen van een werk van den lieer Crermers in den Aerdenhout, waai* ook nog vermist worden drie branders van lampen en een kleine hoeveel heid lood. Dei lieer Cats deed dus een goede vangst Haarl. Kunstkring. De ..Haariemsche Kunstkring' houdt wederom een tentoonstelling in de bovenzalen van het Brongebouw, dit maal van het werk der leden De tentoonstelling duurt van 22 tot en met 26 dezer. Kerstfeest. Hedenavond om zes uur viert de Zondagsschool van Ds. Knottenbelt Kerstfeest in de Bakenesserkerk. In het Brongebouw wordt 23 De cember door de school van Ds. Moe- ton en 25 dezer door de Zondags school ..De Zaaier" feest gehouden. De scholen van Ds. Moeton en van de Haarl. Jongel ingsvereenigingplan ten dit jaar den Kerstboom in het nieuwe gebouw van de Jon gei ings vereeniging. E. V. te Velsen en li anderen, over treding Wetboek van Strafrecht, resp. f 10, 6. 5, 3, '1 boete, subs. 5, 3 en 1 dag hecht. J. S. te Alkmaar, overtreding Regle ment op de Wegen in NoordrHolla-nd, t boete of 1 dag hecht. A. Z .te Haarlem, wegens het niet een bespannen wagen links uithalen, vrijgesproken. E. L. W. v. D. te Haarlem, en 9 an deren, overtreding politieverordening Haarlem, resp. ƒ15, ƒ3 ƒ15 of ƒ0.50 boete, subs. 3 of 1 dag hecht. J. B. te Schoten en 13 anderen, overtreding politieverordening Scho ten, allen 1 boete of 1 dag hech tenis. W. H. te Beverwijk, overtreding po li tieverordening Beverwijk, twee maal 0.50 boete of 2 maal 1 dag hech tenis. P. H. te Haarlem, overtreding poli tieverordening Velsen, 1 boete of 1 dag hecht. ZANDVOORT. Door B. en W. is vergunning ver leend tot het gedeeltelijk sfloopen van het Groote Badhuis alhier, welk Col lege tevens goedgekeurd heeft liet plan van verbouwing van dat hotel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 4 30 Cents per regel. Neemt KEATING'S BORST PAS TILLES als gij hoestHet is het ge neesmiddel zonder weerga tegen hoest asthma, bronchitis en keelziekten gij zult terstond verlicht en weldra genezen zijn. Volgens verklaring der beste geneesheeren bestaat e» geen beter voorbehoed- en geneesmiddel voor de borstziekten dan deKeating's Pastilles. Uit de Omstreken In de Dinsdagavond gehou den vergadering van de Bouwver- eeniging Eben Haëzer" werden tot bestuursleden gekozen inplaats van de heeren Veldwijk en Stam. die als zoodanig bedankt hadden, de heeren Grauwen kamp en Petersen. G e v. Voorw. Een portemónnaie niet geld, Iwec boeken en twee schriften, een hand schoen en een broek. Konijnen. De Eerste Haarlemsche Konijnen Vareeniging ,,de Eendracht" hield Dinsdagavond haar jaarlijksch ge wicht-concours in het café Central, Bo termarkt. De uitslag was als volgt Oude voedsters le prijs W. van Noordt. 2de prijs v. d. Goes. 3de prijs H. Haak. Jonge voedsters 1st© prijs Th. Nieu- wenhuizen, 2de prijs Ravenbergen, 3e prijs W. v. Noordt. Jonge rammenle prijs Th. NLeu- wenhuizen. 2de prijs Ravenbergen, 3de prijs \V van Noordt, 1de prijs H Haak. Lotharingen1ste prijs Ravenber gen, 2de prijs H. van Leeuwen, 3de prijs H. van Leeuwen. Weener Reuzenle prijs Th. Nieu- wenhuizen. 2de prijs Ravenbergen. Havannale prijs Rieu, 2de prijs W. van Noordt. Andere rassen 1ste prijs v. d. Goes, 2de prijs v. d. Goete. VAN 'T KANTONGERECHT. Had-ie recht, of niet? C. ter Metz had geschoten met een jachtgeweer. De plaats waar-ie stond bij den tuin van m'neer Ter Wolf te Schoten, daar mocht-ie niet jagen, maar... en hier herhaalde-n-ie triomfantelijk een jachtakte uit z'n zak, in den tuin mocht-ie we! schieten. Lekker had-ie 'r niks van verteld aan den proces-verbaal opmakenden veldwachter Heertjes, dat-ie 'n jacht akte had. Daar de zaak zoo stond, dat Ter Metz vlak bij den tuin stond, vroeg de ambtenaar van het O. M. vrij spraak wegens gebrek aan bewijs. Uitspraken: T. L. te Haarlem, overtreding der Drankwet, ƒ20 boete of 10 dagen hecht. W. D. te Wijk aan Zee, overtreding Boterwet, 3 boete of 1 dag hech tenis. J, A. F. te Amsterdam, overtreding Woningwet, 2 maal ƒ0.50 boete of 2 maal 1 dag hecht. J. B. te Schoten, overtreding Wet boek van Strafrecht (als getuige ge dagvaard afwezig blijven) veroordeeld in de kosten van het geding. J. de W. te Haarlem, overtreding Wapenwet, 7 dagen hecht. N. S. te Haarlemmerliede en H. A. N. te Velsen, overtreding der Spoor- wet, ieder 1 boete of een dag hech tenis. A. J .te Santpoort, en H. S. te Haar lem, overtreding Jachtwet, respect. 7 dagen hechtenis en ƒ0.50 boete of 1 dag hecht. M. Q. te Amsterdam, wegens het hazai-dspol houden op den weg. ƒ25 boete of 10 dagen hecht. UIT SCHOTEN'S RAAD. Dinsdag 19 December). Wc begonnen Dinsdagavond met een lastig geval. Gedeputeerde Staten vinden de begrooting te hoog en de gemeenteraad vindt haar niet te hoog geraamd. Slot-conclusie De noodza kelijkheid der hooge begrooting zal nog eens uiteengezet worden. Daarna kwam een voorstel van den voorzitter (dus alleen van den Burge meester en niet van B. en W.) aan de orde, om den secretaris over 1905 eene vergoeding van 600 te verleenem en den gemeente-ontvanger ƒ300 te geven. ..De bevolking is" zoo zeide de burgemeester-secretaris „gestegen van 5400 tot 6200 inwoners. Nog een jaar vroeger was het aantal Schotena ren maar -4500. Er zijn in 1905 reeds 950 stukken ingekomen en 1086 brie ven uitgegaan." De beide wethouders alleen stemden tegen de vergoeding van den secreta ris. De secretaris ontvangt nu ƒ800. In Zuid-Holland is de norm vastge steld voor een gemeente met 6000 8000 inwoners op ƒ1000. Tegen de vergoeding van den ont vanger stemde enkel de heer Van Schie. De veldwachter Heertjes kreeg ook een vergoed ine. ditmaal van ƒ75. De heer Vink vond dit te hoog en stemde tegen. Toen kregen we grootsteedsche be vliegingen. Nadat we een nieuwe straat in Kle verpark II de' Hooge Woerd gedoopt hadden, zouden we met een gerust geweten een paar str at ens in- d en - d o p zeven-lettergrepige. Amsterdamsch rie kende namen gegeven hebben. Stelt u voor Eerste Hooge Woerd dwarsstraat, Tweede Hooge Woerd dwarsstraat. Toen kwam de heer Hooy in 't veld en brak een lans voor de histo rische namen van hei Huis TerSpeyt en het Torentje. De Voorzitter meende ook een lans gebroken te hebben voor de historie, en zoo verdween uit del namen alleen liet woordje „dwars". Waarom de heer Hooy zijn histori sche geliefde den bons gaf, is niet recht duidelijk: evenmin hoe de Voor zitter nog een 1ste en een 2de straat wilde. The first avenue Daarna werd Schoten nog verrijkt met een Spaansche Vaartstraat. Ten slotte begon de Rondvraag, dat wil zeggen, we bekeken eens ter dege het lijstje van verlangen van den heer Hooy, dat St. Nicolaas helaas totaal genegeerd had. Dit zag er zoo uit Een dreg. Openbare Aanbestedingen. Meer Kiezers. Een grensregeling. Vooraf deelde de heer Hooy echter mede. dat hij onlangs in een verga dering de gemeentelijke armenzorg had verdedigd. Dit naar aanleiding van een opmerking vam den Voorzit ter. De dreg kwam er (Café Conrad) en de openbare aanbestedingen evenedns. In verband met de gunning van de urinoirs aan den heer Beccari te Haarlem stelde de heer Hooy voor, de werken, die meer dan 100 kosten, in 't openbaar aan te besteden. Dit werd goedgekeurd. Onidai er het volgende jaar zoo weinig kiezers zouden zijn men weet liet. die nnet roodeai inkt getee- kenden drong de heer Hooy nog maals aan op een onderzoek naar de grensregeling .Daarbij nam hij ech ter een verkeerd artikel (121) van de gemeentewet bij den kop en wilde op grond daarvan mot de gemeente Haarlem een adres zenden. De coalitie Scho'ten-Haarlem werd fel bestreden en ook verworpen. Zelfs werd de eensgezindheid alleen waf stemmen betreft verbroken tussclien hem en zijn mede-Klooster-kw art ier afgevaardigde, de heer Graaf, die re soluut tegenstemde. Na veel gehaspel werd toen besloten nogmaals een brief te richten tot Ge deputeerde Staten om de belangen te bepleiten van de gedegradeerde kie zers en van het dorp Schoten in zake de nadere vaststelling barer grenzen. Ongeveer vier maanden geleden is een dergelijk schrijven verzonden. Echter onbeantwoord. Of hel ditmaal helpen zaJ HEEMSTEDE. Het onderzoek naar de geoefend heid van lotelingen zal voor deze ge meente plaats hebben te Haarlem in de Infanterie-kazeme Woensdag 10 Januari a.s. voorm. 9 uur. BEVERWIJK. Raadsvergadering. (Woensdag 20 Dec.) De Raad van Beverwijk besloot he den o.m. a. om de Wed. Klein een onderstand te verleenen van ƒ150. b. om den heer P. Witteman te benoemen tot lid van de commissie tot wering van sahoolverzuim. c. om een blanco crediet te geven aan het Witte Kruis ter bestrijding der typhusepidemie. d. om de straat op het terrein Graafwijk door de gemeente te doen overnemen. Het uitvoerig verslag volgt mor gen. j Binnenland TWEEDE KAMER. Gisteren is tenminste weer een hoofdstuk der begrooting en wel het nieuwe. Handel, Nijverheid en Land bouw (of lieveromgekeerd. Land bouw, Nijverheid en Handel) afge daan. Hoewel de agenda met een gehee- len ceel is aangevuld, dat alles nog vóór Zondag a. s. moet zijn afge daan. is er van zelfbeperking bij de leden nog niemendal te bemerken. Allerlei détailpunten werden bespro ken, maar ook allerlei groote dingen. Zoo hielden de heeren v. d. Bergh (Den Helder) en Okma ware verhan delingen, lieele tijdschrift-artikelen, respectievelijk over het vraagstuk der werkloosheid en over een be paald stelsel eener algemeene verze kering tegen den risico van den ouden dag. Zeer belangwekkend, on getwijfeld maar redevoeringen die even goed bij een andere gelegen heid konden gehouden worden, maar die toch feitelijk buiten de begroo ting omgaan en zich ook voor dade lijke bet) an deling niet leenen. De Minister ging op de ouderdoms- pensionneering al vast niet in hij wilde zelf met een goed stelsel ko men, en beloofde ernstige overweging van dat van den beer Okma en even zoo van de meening van den heer De Klerk die geen bijdragen van de arbeiders wilde. De heer Schaper steunde den heer Van den Bergli in diens wensch, dat de Staat het vraagstuk der werkloos heid. met de gemeenten, onder de oogen zou zien. De Staat moest naar hun gevoelen regelend optreden, doch de Minister betoogde, dat daartoe eerst aanleiding zou wezen indien vakorganisaties, arbeidsbeurzen, ver zekeringsfondsen, enz. plaatselijke contróle mogelijk zouden maliën. In het belang van den veestapel werden tal van wenken gegeven, die de Minister overwegen wilde. Een klein echec leed de Minister, daar de post voor vernieuwing van het partij oen voor het Kon. Meteoro logisch Instituut (ƒ20.000) hem ge weigerd werd. In verband nl. met de te vreezen stoornis door aanleg van een tram, waarvoor eene electrische centrale wordt opgericht, wilde men dit gebouw niet weder te De Bildt zien opgetrokken. Een amendement, dat met groote meerderheid werd aangenomen, bedoelde dan ook om uit te spreken, dat de herbouw op eeu andere plaats werd gewenscht. Zooals men ziet, doen we slechts eenige grepen want het is niet mo gelijk om binnen een beperkte ruim te, deze uitvoerige beraadslagingen op den voet te volgen. Do Minister Veegens verklaarde de ziekteverzekering urgent te achten, als onmisbaar voor de goede werking van de Ongevallenwet. Langzamer hand zou de vrouwen-arbeid bij het haringspeten verdwijnendat ge schiedde reeds van zelf en dus was intrekking van het Speehwetje nog niet noodig. Met den heer Nolens was de Minis ter het eens dat bespoedigd moest worden de algemeene maatregel van bestuur tot regeling van de veilig heid en den arbeidsduur in de mij nen. Hij zou daaraan zijn aandacht wijden. De Minister deelde mede, dat de Limburgsche kolen goeden afzet vonden hij hoopte op de medewer king der spoorwegen bij de vaststel ling van vervoertaxieven. De worm ziekte bij de mijnwerkei's nam af buiten hen kwam de kwaal weinig voor. Reinheid was de bestevoor zorg daarom moesten allerlei voor zorgen worden voorgeschreven en de Minister verzekerde, dat het toe zicht streng was. In de avondzitting werd allereerst de behandeling der begrooting van Landbouw voortgezet met een debat over de werking en toepassing der Ongevallenwet, waarbij de heeren Schaper, De Klerk en van Wijnber gen het woord voerden, met den Min. Deze verklaarde dat hij tot een algemeene ongevallen'verzekering van alle loontrekkeniden wilde komen. Bij de ziekteverzekering zou de Min. eenige leemten in de Ongevallenwet aanvullen. De beginselen zouden ech ter niet veranderd worden, zoodat hij aan enkele der gegeven wenken (bijv. opneming dei' handelsreizigers) geen gevolg kou geven. Aan een viertal andere sprekers (de heeren Treub, Hugenholtz, Rood- huyzen en Kolkman, die de positie van het personeel der Rijksverzeke ringsbank behandelden) gaf de Min. te kennen, dat hij op dit punt de be grooting van zijn voorganger had overgenomen, eeu herziening ge wenscht achtte en daarmede voor de volgende begrooting zou komen. De tegenwoordige werd zonder stemming aangenomen. Eu toen begon de behandeling der begrooting van Oorlog en zette de heer Marchant de puntjes op de i's. Hij kwam allereerst op tegen de be oordeeling der nieuwe begrippen in het leger door het Dep. van Oorlog, daarna tegen de handhaving der conduitestaten, die gerust gemist konden worden. Vervolgens ontwikkelde hij de voordeelen van een volkslegereen militielegei met algemeene weer- plicht. Nu kon men nog niet vorde ren, dat de Min. veel in die richting had gedaan, maar de enkele belofte van overleg omtrent de bevordering van vóór-oefeningen was weinig, te weinig om ons in de richting van het volksleger te bewegen. Als de Min. nu de Zwitsersche soldaten zoo prees, zeide spr. dat het boerenpummels waren, precies als hier. Hij verdedig de vervolgens inkrimping van den eersten oefeningstijd der infanterie van 81 tot 61/2 maanden en op in krimping tevens van de uitgaven bij de uitvoering der iegerwetten. Die uitvoering wekte wantrouwen in de militaire voorlichters. Het geld kon zooveel beter worden besteed. Er was een vast plan noodig om ons tot het volksleger te brengen, waar te krijgen voor ons geld. Niet alleen op het overbodige moest bezuinigd wor den wij leefden op te grooten voet. Er was een centrale commissie noo dig van contróle op de leger-uitgaven, om tot bezuiniging te komen. De Kamer moest weten wat zij in deze te doen had, spr. en zijn politieke vrienden hadden andere dingen ver wacht van een minister in een kabi net, dat stond op den bodem van het coalitieprogram. Nu "hij de zaak op den ouden voet bleek voort te zetten, konden zij hem niet steunen. De heer Duymaer van Twist wel. Deze constateerde echter, dat er van de aangekondigde bezuinigingen niets komen kon, dat eerder uitzetting dei- uitgaven te wachten was. Vergeleek hij de politiek dezer Reg. met die dei- vorige, uit beginsel, technisch en financieel oogpunt dan moest hij erkennen, dat er reden was tot te leurstelling voor de voorstanders van het volksleger. Deze Min. stond in strijd met het verkiezingsprogram van den heer Borgesius, die hem als Minister koos; stond tegenover de verkiezingsbeloften van de liberalen. De spreker ontwikkelde vervolgens zijn denkbeelden over volksleger en defensie-politiek. Aangezien tegen één uur 's nachts met den Min. en den Voorzitter nog een dozijn leden naar hem luisterden, wier aantal nog gestadig verminderde, zijn we toen maar huiswaarts gegaan. Heden 10 uur voortzetting. over de stakende gezellen genomen overwegende dat getracht wondt het werk, vroeger bij bovengenoemde firma gedrukt, thans bij anderen ge reed te maken, besluit den bij haar aangesloten leden op te dragen der gelijk werk te weigeren." UITGEWEZEN. Door de politie te Bocholt is deze week de arbeider D. Veerbeek van Dinxperlo, die reeds circa 10 jaar in Pruisen had gewoond, met vrouw en 4 kinderen als lastige Auslander Prui sen uitgewezen. („a, c.") BELEEDIGING. Door den heer J. Oudegeest is een aanklacht ingediend bij de justitie te gen den verantwoordelijken redacteur van „Vooruit", het orgaan van den anti-sociaal-democratischen bond van spoorwegpersoneel „Recht en Plicht", en eveneens tegen den redacteur van het coöperatieve blaadje „De Een dracht", wegens smaad of beleedï- ging. („Het Volk") eind nog voort, doch iel spoedig neer. Zijn broeder mocht 't nu ge- lukken, hem tot in het dorp nog m»« te dragen en sleuren, doch toen wa ren alle krachten uitgeput en verloot het slachtoffer liet bewustzijn. Dr. r. L. verleende de eerste hulp. De toestand is ernstig, \ooraI ook door het enorme bloedverlies. De da der is gevat en naar Utrecht ge bracht. GESTRAND. Op den Oost-er is een Schevening sche logger gestrand, waarvan de be manning te Ouddorp is geland. He! vaartuig is geheel wrak. GEBOYCOT. Te Bovenknijpe (Fr.) wenscht de houthandelaar veehouder landbou wer K. S. niet te voldoen aan het besluit der Arbeidersvereenigihg, om het dagloon van 70 op 80 ct. te bren gen. De arbeiders hebben nu beslo ten den coycot over het heer S. uit te spreken. EEN MOOI VOORUITZICHT! De werkstaking bij de firma Ipen- buur Van Sel dam te Amsterdam duurt nog voort. Zooals rnen weet, bestaat het plan onder de typografen om de uitvoering van alle werk, dat op deze drukkerij gewoonlijk werd gereed gemaakt, te weigeren. Duurt dit lang genoeg, dan komen we in een heel genoegelijken toestand. De firma leverde n.l. ook de aanslagbil jetten voor een der belastingen. En het ligt voor de hand, dat, als er geen aanslagbiljetten kunnen gedrukt worden, er ook geen belasting kan betaald worden (Tijd). INBRAAK. Bij de politie te Zaandam is aan gifte gedaan dat men zich tijdens af wezigheid der bewoners, vermoedeJijk met een valschen sleutel, toegang heeft verschaft tot eene woning aan den Zuid-dijk aldaar. Een kast is daarna geopend en doorzocht. Ont vreemd werden een bedrag van circa ƒ30 aan geld een gouden ring en een bloedkoralen ketting met gouden slot. DE HOOP GELEIDT MIJ. Het lichten van de gezonken tjalk ..De hoop geleidt mij" is aangenomen door de firma Gebr. Goedkoop. Dins dagmorgen werd met de werkzaam heden een aanv-ang gemaakt. Na de lading gelost en het schip te hebben lens gepompt zal het naar Amsterdam worden gebracht om te repareeren. OVERTREDINGEN VAN DE LOTERIJWET. Men meldt aan de „L. C." - Tegen J. K. te Rotsterhauie is dooi de politie aldaar proces-verbaal opge maakt wegens overtreding der Loterij- wet. Hij had een spel georganiseerd door verschillende houtjes te voorzien van namen van visschen, welke hout jes aan de bezoekers werden verkocht. Hij nam dan zelf uit een bak met houtjes, waarop dezelfde visclmamen stonden, één houtje, en als daarop de zelfde naam voorkwam, die ook op een verkocht houtje stond, dan had de kooper daarvan een prijs gewonnen Do politie was van oordeel, dat dit geen behendigheidsspel maar zuiver kansspel was, hetwelk bij de wet ver boden is. Aan de ..Arab. Ct." wordt uit Win terswijk gemeld Door de marechaussee is hier de eerste overtreding van de Loterij wet geconstateerd. De dames M. hadden namelijk een fraai geborduurd kussen verloot. De marechaussee kreeg er spoedig de lucht van. en uitvoering gevende aan de wet, kregen de dames haar proces-verbaal. De gelukkige winnaar wilde echter zijn prijs niet afstaan. VERVROEGDE WINKELSLUITING. Ia eene te Groningen gehouden ver gadering van winkeliers is thans de finitief gevormd een comité van actie, hetwelk de R. K. Vereenigmg voor den Middenstand zal uitnoodigen een zestal leden aan het comité toe te voe gen. opdat ze deel zullen nemen aan de werkzaamheden. In het begin van Januari zullen de comité-leden rond gaan met lijsten bij alle winkeliers, om handteekeningen te werven voor het adi-eb aan den gemeenteraad, be treffende de wettelijke regeling van vervroegde winkelsluiting. („P. g. Ct.") hogerhuis-meeting: Dinsdagavond werd te 's-Graven- hage een Hogerhuis-meeting gehou den. Daarop sprak ook o. a. Van Em- menes die uitvoerig den loop der Hogerhuis-zaak naging, waarbij hij den dragers van het gepotloode tel hout" indien dezen in de zaal aan- wozig waren, waaraan spreker niet 'twijfelde, vei zocht, goed in hunne o oren te knoopen, dat hij hier in het openbaar den commissaris van politie van de gemeente Leeuwarden beschuldigde van poging tot omkoo- pevij in de Hogerhuis-zaak. manslag. Men schrijft uit Asten dd 18 Dec. Gisteravond of nacht is er aan Sluis no. 13 der Zuid-Willemsvaart wederom een manslag gepleegd, en moet zekere Verhei jen, wonende al daar onder de gemeente Someren op gruwelijke wijze zijn vermoord. Omtrent dezen manslag verneemt het ,,D. v. N." het volgende Zondagavond 17 dezer waren de versla-gene V. en zekere W. en v. G. in gezelschap. De twee laatstgenoem- i den. pas uit Duitschland terugge- keerd, begonnen te praten over een reeds eenigen tijd geleden gepleegde mishandeling op het meisje van W. Van deze mishandeling werd ver dacht de zwager van den verslagene en waarvoor de verslagene partij scheen te trekken. Men ging geza- merilijk van uit het bierhuis van den verslagene. gelegen op Somerset) j gebied, naar de herberg van Koks. gelegen op Nederweertsch gebied, on- i geveev een paar minuten van elkan der gelegen. Binnengekomen ging de verslagene met een der verdachten naar buiten waarop de tweede ver- dachte direct volgde. Buitengekomen i moet men direct met messen" aan het .vechten zijn geraakt, zoodat dit bloe dig drama in een oogenblik moet zijn afgespeeld. Een der verdachten moet direct j weder binnengekomen zijn, geheel en j al bebloed Dit moet v. G. zijn ge weest, -welke naar men beweert-, ook verwond moet zijn. De verslagene, gehuwd en vader van twee kinderen, moet niet lang meer geleefd hebben. Hem was o. a. de strot doorgesneden, benevens eeu snede over de geheele lengte van liet aangezicht en een steek boven het oog, waarin een punt van het mes zoodanig was vastgestoken, dat men het er niet uit kon trekken. I Bovendien was hem nog een steek in de borst toegebracht. De wonden zijn verschrikkelijk. De verslagene staat niet gunstig bekend. BRANDEN. Maandagnacht is te Putteishoei brand uitgebroken in de schuur vai M. v. d. W. Daar deze van hout wa en met biezen gevuld, woedde brand lievig. De bewoners konden ziet ternauwernood in nachtgewaad doo het raam redden. Bijna de geheeli inboedel is een prooi der vlammen, worden, evenals die vain J. van Z. wiens woning een deel van het bran dealde pand uitmaakte. Van dezei laatste zijn al de klompmakersgereed schappen, benevens de voorraat klompen en hout, verbrand in zijn werkplaats. Alleen door krachtige in spanning der brandweer mocht lie gelukken de aangrenzende panden t behouden. Dinsdagmorgen is te Jutrijp Sneek de hofstee van L. de Jong at gebrand. Een gedeelte van den in boedel is gered, maar zeventien koei en zijn verbrand. Allés was verze kerd. ONGELUKKEN. Men meldt uit Lobitli De 17-jarige jongeling II. geraakt) toen hij Maandagnamiddag werk zaam was in de Hollandsch-Duitsch steenfabriek onder Lobith, op zulk eei noodlottige wijze tusschen een steei machine beklemd, dat hij, na mt veel moeite uit zijne benarde positi te zijn verlost, op last van een ge neesheer, onmiddellijk per rijtuij naar het St. El-isabetlisgasthuis t Arnhem moest worden vervoerd. Daa werd terstond tot amputatie van zij rechterbeen overgegaan. Maandagnacht om vier uur bract de Rotterdamsche politie in het zie kenhuis de kolen werker H. I., nende in de Eendrachtstraat atdaai Bij de werkzaamheden in het ruii van het stoomschip City of Dresdei liggende in de Binnenhaven wer door hem tusschen de lading gevon den een dynamietpatroon, waar een lont was bevestigd welke pa troon ontplofte toen hij deze te dich bij een lamp hield. De kolenwerkf werd zeer ernstig aan de rechterhaii waarvan een paar vingers verbri zeld werden verwond. EEN DRIFTIG OUDJE. Twee bewoonsters van het z manhuis te Goes kregen Zaterda een hevigen twist. Daarbij maakte d eene een 78-jarige vrouw, zich driftig, dat zij een beroerte kreeg e weldra overleed. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaati of niet geplaatst, wordt de copy de inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubric stelt de Redactie zich niet aanspr kelijk. TYPOGRAFENSTAKING. Dinsdagavond had te Amsterdam eene gecombineerde bestuursvergade- ring plaats van de volgende typogra fische en aangesloten vereen. Alg. Ned. Typ. Bond, Typografische Jonge lingsvereeniging Eendracht maakt Macht, De Nederlandsche Drukpers, Draagt elkanders lasten. De Katho liek* Pers, Voorzorg en Genoegen, De Amsterdamsche Drukkersvereeni- ging, den Machinezettersbond. afd. Amsterdam, en den Alg.Ned. Boek bindersbond, afd. Amsterdamdaar in werd eene motie aangenomen, lui dende „De vergadering, gelet op de werk staking bij de firma Ipenbuur en Van Seldomgelet op de solidari teit der patroons, blijkende uit het verban mngsbesluit door hen tegen j EEN GEHEIMZINNIGE ZAAK. i Uit het „D. v. N.namen wij de vo- I rige w eek een bericht over, omtrent een hmszoeking in verband met 'n belangrijken diefstal te Eeckeren, na bij Antwerpen, door de justitie van Breda, in tegenwoordigheid van den procureur des konings te Antwerpen, te Zundert gedaan, waarbij ongeveer ƒ20.000 in effecten werden aangetrof fen. Dit bericht is, schrijft het „D. v. N." nu, volkomen bevestigd. Nader verneemt het blad, dat deze effecten reeds lang vóór genoemden diefstal te Breda op het kassierskan toor van de heeren Van Mierlo en Zoon zijn aangekocht door den bree der van den persoon, in wiens brand kast zij werden gevonden. De effecten kunnen dus met van dien diefstal afkomstig zijn, noch aangekocht met geld. door dien dief stal verkregen. Geachte Redactio Gaarne zag ik mij eenige plaat ruiimte in uw geëerd blad afgastaai ten einde eene poging te wagen Ik aanta.1 tooneeltjes. waarvan volgend regels een voorbeeld geven, en die o den niet al te weinig voelenden, to schouwers een hoogst pijnlijken druk maken, te doen verminderen Zondagavond omstreeks negen ui zat ik met eenige mijner keimissen een der veel bezochte koffiehuize aan het Stationsplein alhier, en verkeerde daarbij in de meening, ck het geld, dat ik daar, voor hetgeen! er gebruikte, betaalde, voor dein eafi houder dezelfde waarde bezat als di van ieder ancler. Ik moest echter oi deiwinden, dat ik mij schromelijk vei giste, want toen eenige oogenblikke later een vreemde met kleeden en tapi ten ventende koopman een glas bit bestelde, werd hem dit gewei-gen Toen hij daarna nog eens zijne b stelling herhaalde, werd hem duid lijk gemaakt, waai- het gat der den te vinden was, en in dat café vod li e m geen bier te koop was. Beho< ik eene beschrijving te geven van d diep-droevige gelaatsuitdrukking va dien man, die misschien den geheele dag rondgetrokken was en wien ii vermoeid en dorstig een glas bier on houden werd, dat hij betalen wi de'? Ik meen dat er weinig verbee dingskracht toe noodig is het zie voor te stellen. En hiermede doe ik een beroep c de menschel ij klieid van alle caféhoi ders, die het voorbeeld van bovenb doelden collega zouden gevolgd hel ben. Vergeet niet, dat zulke- pei-soiw 'niet alleen ook kooplieden zijn, «vei goed als misschien de meest geacht uwer cliënteele, doch slechts vain dt zen verschillen door Fortuna's mil j dere begunstiging, hetgeen hun wee houdt hun zaak in een winkelhuis I drijven, maai' bovendien en wel in c jvoornaamste plaats, ook menschu die dorst en honger niet minder vo Jlen dan gij, en moreel in geen gev; jzoo laag staan, dat een samenzijn mi luwe cliënteele een schadelijken ii i vloed uit zal oefenen en aïietrmin I niet op uwe bezoekers, i U, geachte Redactie, danik zeggen voor de verleende plaatsruimte, ve !blijve, Hoogachtend, J. B. B. B. NOODLOTTIGE VECHTPARTIJ. Men schrijft uit Doorn. 19 Dec. Gisteravond begaven eenige jonge lieden zich naar het naburige Maarn, om, naar ik verneem, te gaan „vet prijzen". Hiervan zeer Iaat terugkeerende, kregen P. en N. onderweg ongenoe gen, met het gevolg, dat N. naar het mes greep en P. bij den schouder verwondde. De getroffene liep een STOPPEN VAN TREINEN. Mijnheer de Redacteur De N. R. Crt. van heden-ochtem laat zich uit Haarlem een tegen spraak schrijven (en dat nog wf met verdraaiing mijner woonden) van mijn in vragenden vorm gestel de mede deeling, -als zouden door de invloed van den oud-Minister Cre nier eenige treinen midden op de weg, bij zijn landgoed, tussche Santpoort en Velsen stoppen.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2