jpaJingen voor de verkiesbaarheid xt de Eerste Kamer. Zal ook de Eerste Kamer in den [aren zin des woonds eene vertegen- oordiging van het geheele volk zijn, an mogen van de verkiesbaarheid. a.rer leden geen categorieën an burgers worden uitgesloten wil len echter toch eenig onderscheid ebben in de samenstelling der beide amers. dan wijst Thorbecke's ver slijking met de rechterlijke macht, aar onze overtuiging, den eenig aan- emei ijken weg aan. In de benoem- larheid der leden van de verschil- nde rechterlijke colleges maakt de et geen ander onderscheid dan door m verschil in den minimum-leeftijd, it ook aannemende bij de verkies- aarheid voor de Tweede Kamer, zou aarnevens in een langeren duur van et mandaat voor de Eerste Kamer, x>als thans reeds de Grondwet voor- :hrijft, en in de toekenning van het icht van amendement ook voor de in tak der- Vertegenwoordiging vol gende waarborgen gelegen zijn, dat j de taak vervult, welke het „Unie"- ippoit iiaar toegekend wil zien: ,,te aken tegen alle buitensporigheden, >o van de zijde der Regeering als an die der andere Kamerte voor omen dat onder een valsche leuze onder den waan van den dag :aatregelen tot stand komen, welke iet het duurzame goed der natie unnen wordenkortom een regel- iatigen ontwikkelingsgang der wet- eving te bevorderen en er voor te u-gen dat het evenwicht der ver- ihillende belangen in den Staat niet Brbroken worde." PA RTIJGROEPEERING. G. H. W.(agenaar) zet in „DeVoli?- bde" orgaan tot handhaving vs et Christelijk-Historisch karak a er natie, uiteen, dat de oud-liberale artij met. leede oogen moet aanzipn dat dc door haar ingenomen posi'ip et aan een radicaal optredend ka- in et mogelijk maakt, om den str i"m an het liberalisme naar de bedding an de volkssouvereiniteit-, die ir« Er. Igemeen stemrecht straks zegeviert verleggen." Wij achten zegt de schr rïe olksbelangen heel wat veiliger m de anden van mannen als mr, Ire eau fori en mr. Roëll, dan in die vu; linisters, die. hoe bekwaam zij ook logen zijn, coquetteeren met de so- iaal ■democraten. Wij willen niet overschatten en iet ondorschaUen den invloed, die au -leze nobele mannen kan uitgaan, kaar wij vreezen, dat ten gevolge an de ingenomen positie tegenover lit kabinet de invloed, die betrekke ijk groot kon zijn, bijster klein zat lijken. En w ij vinden dit jammer voor ons Ook de weer gevoerde algemeene ïgrootingsdiscussie heeft dit gevoe- !n ongewijzigd gelaten." Ten slotte vraagt de schrijver, wiens (tik el is geschreven naar aanleiding an een beschouwing van ..De Nieu- 'e Courant", aan de redactie van latstgenoeni-de courant Acht gij het beter uit vrees voor et clericaiisme tijdelijk te berusten I het tot stand komen eener supre matie van het radicalisme, die groo- endeels door onze schuld triumpheert II de staatsinstellingen door uw toe ten over te leveren aan machten, die rel afbreken, maar niet opbouwen unnen en den weg banen voor een ocialiati'sohe republiek? Of acht gij het noodig, dat de ernst er tijden dichter bij elkander brengt ui niet zoo héél ver van elkander laai. doch door onzuivere partijver- oudingen van elkander steeds ver wijderd wordt en in onderlingen trijd de beste krachten verteert. Onze groep zit tusschen twee vu- sn. Dit is het moeilijke onzer positie. Maar zit ,,De Nieuwe Courant niet renzoo in een impasse? Wij wilden dit wel eens weten". Rechtszaken deze wijze groot gevaar loopt, dat hij veroordeeld wordt tot eefn straf, te zwaar voor de feiten, die hij gepleegd heeft. 3 Januari a.s. uitspraak. VERVALSCHING VAN LEVENSMIDDELEN. Maandag stonden voor het kanton gerecht te Leiden terecht de heeren II. Pottum en D. Wilhelm (firma W. Pottum en Co.) te Leiden,wegens le gering van lcoffi'estroop van ondeug delijke samenstelling. Volgens ver klaring van den directeur van den gemeentelijken keuringsdienst, dr. Filippo, bevatte deze koffiestroop ge malen steenkolen, krijt Brusselsche aarde en gemalen cacao, terwijl zij moet bestaan uit gebrande melasse- stroop. Beklaagden erkenden de levering en zeiden deze koffiestroop naar een oud recept reeds jaren op dezelfde 'wijze te hebben vervaardigd, zij meenden daarmede geen kwaad te doen. De ambt. van het O. M. mr. A. van der Eist. eischie om een waar schuwend voorbeéld te stellen voor een zoodanig laakbare handeling, voor ieder der heeren 3 dagen prin cipale hechten??. RECIDIVIST. V oensdag- verscheen voor het Ge- chtshof te Amsterdam wederom de -jarige kleermakersknecht Jacob in cfen Berg, die 7 Mei 1902 werd iroordeeld tot. 3 jaren gevangen is- raf wegens diefstal bij herhaling. >ch 7 weken afslag van straf kreeg, rnk zij den bemoeiingen van het Ge- motschap tot zedelijke verbetering in ontslagen gevangenen, dat den irouwvollen gevangene een betrek- ng zou bezorgen. Zoodra hij echter vrije voeten was, weigerde hij de en; toegedachte betrekking te aau- tardion en ging hij zich spoedig aan iefstal schuldig maken. Te Bloemen- lal klom hij in den nacht van 15 op i Augustus een villa binnen on ont- eemdde een aantal zilveren lepels, «■ken, enz. Voor dit feit had hij den 6en De- üiber voor het Hof terecht gestaan, 'hooger beroep van het vonnis der aarlemsche Reclitbank, hem tot drie ar gevangenisstraf veroordeelende. et gerechtshof vernietigde het von- s wegens een vormgebrek en, op- ieuw rechtdoende, veroordeelde het (klaagde tot dezelfde stra.f. Daarna stond' hij voor liet Hof te el; l. in hooger beroep van een von- s der Utrechtsche Rechtbank, waar- j hem 3 jaren gevangenisstraf werd (gelegd wegens diefstal in den voor nachtrust bestemden tijd te Zeist, den nacht van 4 op 5 Augustus as hij te Zeist de woning van den ter Jac. Mulder binnen geklommen, j had uit die woning ontvreemd een jwiel en een lepeldoos met 15 lepels i 3 scheppers. De advocaat-generaal mr. Pleyte Peg met het oog op vormgebreken tn het vonnis, dat bovendien niet ïldoende ,met redenen was omkleed, (rnietiging van dat vonnis en ver- «'dceling' van beklaagde tot driejaar ?vangenisstraf. Mr. Th. Muller Massis vroeg eene cl;tere straf voor dezen beklaagde, op 't oogenblik reeds tot 5 12 jaar ivangenisstraf is veroordeeld en EEN BELASTING-QUAESTIE. Voor de Rechtbank te Arnhem werd Zatei*dag een belastingzaak behan deld, die wellicht houders van paar den kan interesseeren. Een particulier te Velp had opzijn beschrijvingsbiljet voor de personeele belasting 1905 ingevuld te houden 2 paarden. Nu werd hem evenwel dooi den eigenaar van een bekend spring paard. den heer V., verzocht, dat bij hem op stal te zetten tijdens zijn ver blijf te Nice gedurende een maand. Dit geschiedde en eveneens stalde de heer v. S. een paard bij dón bekl. Nu werd door den gemachtigde van den niet verschenen beid. verklaard, dat deze tot de komnriezeu der belas ting had gezegd „Ik ben niet ver plicht die (2 gestalde) paarden aan te geven, maar niettemin geef ik ze op. Eene schriftelijke nadere aangifte blijkt echter niet aanwezig te zijn. Door den rijks-advocaat mr. I. Everts B.Hzn. werd er op gewezen, dat do paarden werden ...gehouden" door den beklaagde, wie de eigenaars waren deed niet ter zake, en dat ze dienden voor luxe gebruik. Geëischt werd een boete van 679.25 om 36 dagen hechtenis. Het 0. M., waargenomen door mr. Hofstede sloot zich bij den eisch dei- administratie aan. De gemachtigde van beklaagde, mr. R. J. die Visser, meende, d'at het. hem ten laste gelegde niet strafbaar was. Strafbaar Ls bij overtreding der wet degeen, die de paarden h o u d t en niet hij die ze bezigt, zooals in de dagvaarding werd ten laste gelegd. Verder voerde pleiter nietigverkla ring der dagvaarding aan, omdat niet zijn gepreciseerd de tijdstippen der overtreding. Pleitev concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging, subsidiair nietigheid van dagvaarding. Uitspraak 30 December. MISHANDELING. De 22-jarige Jan Nieuwenhuyzen te Hihersum stond voor de 4e Kamer der Rechtbank te Amsterdam terecht wegens mishandeling van G. Pel, in den avond van 3 October. G. Pel had en heeft nog verkeering met Johanna Nieuwenhuyzen. Dien avond was hij nog ten huize van de moeder van zijn meisje. Om elf uur zei de moeder, dat het tijd was om naar huis te gaan en zijn meisje vond dat ook. Maar Pel was onhan delbaar, zocht ruzie met Jan Nieu- wenhuyzen, haalde zijn tabaksdoos voor den dag, waarop Jan Nieuwen huyzen zijn zakmes trok en in woe de zijn tegenpartij aan hals en vin gers der beide handen bloedende wonden toebracht. Ook in zijn jas had hij verscheidene sneden. Op straat viel Pel neer. uitgeput door bloedverlies. „Vader, vader, help mij. want 'k bloed doodriep hij. Toen de politie op het moordgo- roep toesnelde arresteerde zij Nieu- wenhuyzen die riep Ik wou hem den kop afsnijden, maar mijn zus- ter en moeder hielden me tegen, want Pel zoekt altijd ruzie niet mij". De politie verklaarde, dat beklaag- de, kostwinner zijner moeder, uit- stekend bekend staat. Het O. M., mr. Van Dam, zeidein zijn requisitoir in ruime mate in aanmerking te zullen nemen, dat be>- klaagde steeds is geweest van goed gedrag en dat Pel zich weer onbe hoorlijk heeft aangesteld. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. 28 December a. s. uitspraak. schreven stukken van dezelfde hand waren. Een logementhouder. bij wien beklaagde had gelogeerd, ver klaarde. dat deze 11 Juli twee brie-1 ven had geschreven en gezegd had die gericht te hebben aan de beide burgemeesters van wie hij geld te vorderen had. De twee artsen, die be klaagde in het krankzinnigenge sticht te 's-Hertogeoibosch hadden ge observeerd, achtten hem niet toere- kenbaar. Zij oordeelen hem lijdend aan ziekelijke storing der hersenen en erfelijk belast. De beklaagde, die tot dusver had beweerd zich van het feit niets meer te herinneren, legde ten slotte een bekentenis af. De ambtenaar vorderde ontslag van rechtsvervolging en plaatsing van beklaagde voor een jaar in een krankzinnigengesticht. De verdediger pleitte vrijspraak. Uitspraak 24 December. rechtswetenschap op Stellingen de heer H. Th. Gerlings, gel), te Utrecht; tot idem op proefschrift..Burger rechtelijke aansprakelijkheid van het bestuur der naamlooze vennootschap" de heer A. Jonker, geb. te Arnhem. Utrecht. Geslaagd voor het docto raal examen in de rechtswetenschap de heer G. A. M. Smeenkvoor het candid aats-examen in de scheikunde de heer J. Th. Kroner. Groningen. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen de heer F. G. van Binsbergen, geb. te Zierikzee. Leger en Vloot 2 Bader1 FrioJ. 2 Dupré1 Otto Meijer. 2 Thuan, 1 Poulain. 2 Schil ling; 1 Garcïellin, 2 JacquelinI Thuan, 2 Bader, 1 Poulain. 2 Heller 1 Vandenborn, 2 Jacquelin l Schil ling, 2 Dupré1 Otto Meijer, 2 Friol. De stand is" thans ger. gew. verl. p. Poulain 6 6 0 6 Otto Meijer 6 6 0 6 Friol 6 5 15 Vandenborn 6 5 15 Schilling 6 4 2 4 Heller G 2 4 2 Gardellin 6 2 4 2 Bader 6 1 5 1 Dupré 6 15 1 Thuan 6 15 1 Jacquelin 6 0 6 0 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cents per regel. §C0TT'S EMULSION, welke deeenige emulsion van levertraan is door het Scott proces bereid, is de emul sion die de geheele wereld door de meeste genezingen heeft teweegge bracht. Ongesteldheden van longen, bloed en gebeente en in het bqzon der kinderziekten wor den er op de wonder baarlijkste wijze door genezen. De beste aller ver sterkende middelen voor jonge moeders. Yan alle Apothekers De proeftochten met de omderzee- sche torpedoboot „Luctor et Emergo" ter reede van Texel zijn voorloopig gestaakt. Er zijn eenige gebreken aan de lanceer-inrichting gebleken, tot het .herstellen waarvan het vaar tuig naar Vlissringen zal worden te ruggesleept. Te Brummen is op 84-jarigen ouder dom overleden de oud-majoor dei- genie H. Piccardt, sedert 1874 gepen- sionneerd. Te Sittard is plotseling overleden de heer J. T. A. Delhougne, gep. ka pitein O.-I. leger, in den ouderdom va.n 60 jaren. NEDERL. STUDENTEN RO KI BOND. De Nederlandsche Studenten Roa- bond heeft in zijn jaarvergadering besloten, aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aan te vragen de vergunning tot het stremmen dei- scheepvaart op de Schie bij de Zweth op Hemelvaartsdag (24 Mei: 1906 om dan bij verkregen vergunning al daar den universiteitswedstrijd te houden. Het hoofdnummer zal evenals dit jaar 4 riems-outrigged zijn. terwijl in beginsel besloten werd tot het doen verroeien van bijnummers. De lei ding is volgens rooster in handen dei- Lei dsc he Studenten Roeivereeniging ..Njond". Sport en Wedstrijden Uit de Arbeiderswereld Kerk en School MOOIE LEGATEN. Door wijlen douairière Van Woe de -Singendbnck is aan de diaconie en de kerkvoogdij der Ben-V. Gemeente te Soest respectievelijk eene som van 10.000 en ƒ2500 vermaakt, vrij van successierechten. VEREENIGING VAN HOOFDEN VAN SCHOLEN IN NEDERLAND. De 8e algemeene vergadering dezer vereeniging zal gehouden worden op Zaterdag 14 April 1906, in liet Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. De voorloopige agend a bevat, de vol gende punten le. Voorstellen van liet hoofdbe stuur betreffende de Ve.rsiterkiii.ig van de kas der vereeniging. 2e. Bespreking van liet orgaan der vea-oeniging. 3e. Behandeling van het onder werp Gehuwde onderwijzeressen in de school. ie. Het onderwijs aan achterlijke kinderen, in te leiden door den heer A. J. Schreuder, directetur van het inedisch-paedagogisch instituut te Arnhem. De belangrijkste stelling, die de hoer Schreuder verdedigen zal, is do volgende ,,Het is een ernstige fout in de or ganisatie van ons lager en middel baar onderwijs, da.t geen rekening gehouden wordt met die groof'e ver schillen in aanleg- en geestelijke draag kracht. Er bestaat voor het lager on derwijs dringend behoefte aan afzon derlijke scholen voor kinderen van bc- n eden-normale begaafdheid A. N. W. B. Door liet algemeen bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijdorsbond is besloten tot het uitbreiden van „De Kampioen" met een technisch bijblad op motorgebied dat verkrijgbaar zal worden gesteld voor de leden tegen betaling van f 1.50 per jaar. Het salaris van den inspecteur van den Bond werd van 1000 op f 1200 gebracht en een instructie voor hem vastgesteld. De begrooting voor 1906 werd vast gesteld in ontvangst en uitgaaf op 129,050. De speciale reserve bestaat uit 42.061,90. Besloten werd om het van wijlen den heer Post ontvangen legaat, groot ƒ5000 te bestemmen voor de uitgave van een werk. dat de aan dacht vestigt op het schoone in Ne derland en strekken kan om het toe ren in Noderiand zoowel door de in woners als door vreemdelingen te be vorderen. Een commissie zal nagaan of de administratie vereenvoudigd kan worden door de instelling van een centraal bureau en eene andere com missie zal van praeadvies dienen be treffende de pensioenverzekering van bondsambtenaren. Een permanente commissie van bij stand voor het toerisme te water werd benoemd. De leden van het dagelijksch be stuur werden voor 1906 herkozen, evenals leden van verschillende coni- missiën en de accoutant. („Asser Ct.") DREIGBRIEVEN. Voor de Rechtbank te Middelburg stond Dinsdag terecht de 56-jarige E. E. Vas Dias zonder beroep, geboren te 's-Gravenhage. zonder vaste woon plaats. thans in hechtenis te Middel burg. Hij. werd beklaagd dat hij in twee brieven, gedateerd 11 Juli 1905, geschreven en op dien dag. althans op 12 Juli 1905, op de post bezorgd te Middelburg, gericht aan de bur gemeesters van Middelburg en van VJissingeu. waarvan de eerste val- schelijk door hem is onderteekend met den naam Max Weber". welke brieven door genoemde burgemees ters zijn .ontvangen op 12 Juli, die burgemeesters heeft gedreigd dat hun woonhuizen en die van andere ingezetenen zóó zullen beschadigd worden dat het aan de ingezetenen duur zal te staan komen, indien een van beide burgemeesters aan hem, beklaagde geen ƒ25 wilde ter leen geven. In deze zaak waren 7 getuigen ge dagvaard van wie vier tevens als deskundigen. Twree der laatsten om over het schrift der brieven rapport uit te brengen en de twee anderen om hun meening te zeggen over de al of meer toerekenbaarheid van be klaagde. Als verdediger trad op de heer mr. J. J. Heyse. advocaat te Middelburg. De beide burgemeesters verklaar den de brieven per post ontvangen te 'hebben. De schriftkundigen spra ken het sterk vermoeden uit dat de dreigbrieven en door beklaagde ge DF. ONTSLAGEN ONDERWIJZERS Naar aanleiding van het ontslag van de onderwijzers Traanberg en Edelman heeft het hoofdbestuur van liet Onderwijzers-Genootschap in ..Het Schoolblad" een schrijven ge plaatst, waarin het o. a. zegt: „met leedwezen en verontwaardiging ken nis te hebben genomen uan de fei ten. zooals ze in de officieele be scheiden zijn medegedeeld, en met gerustheid namens de ruim 8000 le den van het Genootschap de verkla ring te durven afleggen, dat de strijdmiddelen, die in de genoemde stukken zijn gereleveerd, door elk onderwijzer met beslistheid behooren te worden afgewezen. ..Met vertrouwen meent het hoofd bestuur overigens te mogen verwach ten, dat de wettelijke bepalingen, die dc regeling van het schoolbestuur be.heerschen, niet lang meer een be letsel zullen zijn voor een ingrijpen de verandering van toestanden, die cloor autoriteiten en onderwijzers vrij algemeen als verouderd worden be schouwd. Een wijziging van art. 21 der wet op het lager onderwijs is daartoe noodig. Maar bij den strijd daarvoor mag men zich niet laten verleiden tot een strijdwijze, die het doel van dit streven verder buiten het bereik brengt, en, bovenal, de school zelve niet maken tot het ter rein van den strijd. Het hoofdbe stuur zegt voorts, de ernstige over tuiging te 'hebben, dat de toestand op de openbare scholen niet is. zoo als sommige bladen dien hebben wil len voorstdien. Wetende, dat de on derwijzer van heden niet alleen meer verlangt dan hem tot nog toe werd gegeven, maar ook veel meer doet dan hem officieel kan worden opge dragen, protesteert het hoofdbestuur luid en ernstig tegen iederen onge- motiveerden aanval op den arbeid van den onderwijzer in en buiten de school, en blijft het met kracht aan dringen op een maatschappelijke po sitie, die meer dan was in overeen stemming is met het gewicht en de waarde van den arbeid van den on derwijzer." ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het candidaatsexamen inde wis- en natuurkunde door den heer J. C. Reeders. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het can did aats-examen in de rechtswetenschap door de heeren L. Vermeulen en J. Kalma. Leiden. Geslaagd voor het theore tisch geneeskundig-examen mej. C. J. J. Cohen Stuartvoor het groot-amb- tenaars-examen voor den Indischen dienst, de heer O. A. Westra. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, de heer G. F. Evelein, g»eb. te De Rijp, op Stellin gen. Utrecht. Bevorderd tot doctor ;n de VOETBAL. 1 nternationale wedstrijdeai. Naar wij vernemen zijn de onder handelingen van de H. V. V. met en kele sterke teams zoover gevorderd, dai het vrij zeker is, dat in de week na Paschen de Aston Villa on de Co rinthians op het H. V. V.-terrein zul len spelen. Een dezer wedstrijden wordt gespeeld tegen H. V. V. en de andere tegen een Nederlamdsch elf tal. Ook gedurende de verdere dagen van de Paaschweek heeft, volgens de „Nieuwe Courant", H. V. V. een in teressant programma opgemaakt. De volgende wedstrijden zullen wor den gespeeld Op Goeden Vrijdag, 3e Kent Royal Artillery, eènu elftal van Engelsche officieren, tegen H. V. V. le Paaschdag. Notts Magdala Foot ball Club tegen H. V. V.2& Paasch dag. 3e Kent Royal Artillery tegen Velocitas op het H. V. V.-terrein, ter wijl waarschijnlijk nog andere En gelsche elftallen na dien tijd tegen II. V. V. zullen spelean („Tel.") RUGBY-VOETBAL. Dc Nieuw-Zeelander.s naar Parijs! Dickson, die manager van de Nieuw- Zeolanders, heeft naai- Parijs geseind, clat hij daar met zijn mannetjes den lsten Januari denkt aan te komen. De eerste Fransch-Australische rugby wedstrijd zal dan in het Velodroom van het Pare des Princes plaats vin den. De spelers voor het Fransche vijftiental worden gerekruteerd uit de slcrlcsten van Parijs, Bordeaux. Lyon, Toulouse eu le Havre. HOCKEY. In ons vorig nummer meldden wij den uitslag reeds van de match Haarlem IIAmsterdam II, welke 8—4 was. Het verloop van dezen wedstrijd zal wel eenig in de sportwereld blij ven. Haarlem protesteert tegen haar eigen veld, daar dit iets te klein was en verder tegen het niet aanwezig zijn van bulley-lijnen Amsterdam wenscht te spelen ondanks alle pro testen en vertoont .slecht spel. Na de rust speelt Amsterdam iets beter, doch verliest ten slotte als boven vermeld. De Amsterdammers waren gehandi capt door het gemis van hun gewo nen doelverdediger. Met belangstel ling wordt de behandeling en de uitslag van het protest te gemoet ge zien. M IELERWEDSTRIJDEN" TE PARIJS. Het is Zondag op de baan van het Winter-velodroom te Parijs de dag der opstanding van Darragon geweest, schrijft 't „Hbld." Hij beeft de vleugels van vroeger jaren weer aan de voeten, juister aan de wielen gehecht en is er Contenet en Nat Butler mee voorbij gejaagd. Hij won den Rivierre-prijs in een uur- wedsrtrijd, waarin hij 78 K.M. 553 M. aflegde. Contenet was 4, Nat Butler 9 ronden achter. De Robert-Protin-prijs (10 K.M.) was voor Poulain, 2 Thuan. 3 Vandenborn, terwijl de matches voor het Winter- kampioenschap ditmaal liet volgende resultaat opleverden 1 Gardellin, 2 Heller; 1 Vandenborn, EEN STAKING. In de groote magazijnen van Ou- fayel aan den voet van den Mont- martre te Parijs hebben van de 1850 bedienden 1650 den arbeid gestaakt. Zij hadden de verwijdering binnen 5 dagen" geëischt van twee afdee- lingschefs, die meer dan 30 dienstja ren hebben en wien zij verwijten drie bedienden door verplaatsing in hun verdiensten benadeeld te hebben. De heer Dufayel weigerde aan dien eisch te voldoen, daan- htóttn niét voor af van de klacht was kennis gegeven. Daarop is de staking gevolgd, en nu hebben de bedienden, wier vereeni- gingsbesture.iv de patroon maandelijks ontving tot bespreking van hun wen- schen, nog verdere eischen omtrent laagste bezoldiging en rusttijden ge steld. bewerende, dat hun klachten in dit opzicht in den wind zijn gesla gen. Gemengd Nieuws JODENVERVOLGINGEN IN RUSLAND. De bekende Russische schrijver en beroemde oorlogscorrespondent Nemi- rowitsj Dantsjensko publiceert in de ..Frankf. Kurhet volgende artikel over de Joden-vervolgingen in Rus land De gruweldaden van de Basjiboe- zoeks. die verschrikking brachten over ■geheel Europa, waren de aanleiding tot den Turkschen oorlog van 1877/78. Doch wat een kinderen waren op stuk van zaken deze Muzelmanschc fanatici, vergeleken bij onze ..Zwarte bende". Deze mag zelfs zich er op be roemen. dat zij kleine kinderen liet hoofd afhakt, vrouwen liet. lichaam opensnijdt, om het met veeren op te vullen! En wij waagden het nog kort geleden een vergelijking te maken tusschen Russische en Japansche othiek en de christelijke verdraag zaamheid op den voorgrond te schui len Wij zijn in de laatste 25 jaren on metelijk achteruit gegaan. Thans zwaaien in Rusland de laagste harts tochten den scepter, en... wie komen in dien bloedstroom om De armen, de handwerkslieden en doglooners, die zich Joden noemen. De moordenaars worden betaald door rijke, hoogge plaatste mensehen, dia volgens een vast plan te werk gaan. De onlusten begonnen, na een ge geven teeken, tegelijkertijd op ver schillende plaatsen. Ware de algemee- ne staking niet uitgebroken, die dc communicatie onder de leden van de ..Zwarte Bende" belemmerde, dan wa ren de gruweldaden, waarbij de fak kels van Nero verbleekon, nog ver tienvoudigd. De geschiedenis zal spoe dig de smaadbeladen namen onthul len van hen, die Rusland met vuil wierpen en een ROUWSLUIER wikkelden over den aanbrekonden vrijheidsdag. Er behoeft niet meer aan getwijfeld te worden, wie de mis dadigers waren, nadat onder de gas sen der moordenaars de politie-uni- form gezien is. De Gradnatschalnik van Odessa geloofde in zijn eenvoud de verdierlijkte massa tot rust te bren gen, door op de Joodsche broeders te doen schieten. In dezen W'alpurgïs- nacht, toen alle gruwelen hoogtij Wer den, richtte de Russische arbeiders stand zich op als een rots in zee. Hij bevlekte zich niet door roof of moord. In majestueuse rust en orde begon li ij de beweging en vatte, wèl-bewust, de broederjmoordende kozakken en gendarmen bij clen arm. De spoedig georganiseerde arbeiders-militie trad als macht op in de historische a-rena, bewust van haar recht te strijden voor dc idealen dor vrijheid. „Vreest ons niet", zei de zij tot de bevolking, „ziet in ons steunpilaren van de wet, die het leven van uwe gezinnen zullen beschermen. „Ik heb de volks-bewegingen in Italië en Spanje bijgewoond, lii Bar celona speelden zich woeste tooneelen af. Dool; wat waren deze, wat waren de kwellingen van de inquisitie, ver geleken bij de kannibaalsche gruwelen van de ..Zwarten". In Mantsjoerije sprak men van de gruwelen van den Cliineeschen opstand, doch geen Boxer is op de gedachte gekomen zich to bezoedelen door zulke duivelsch© schanddaden als in Odessa aan de or de van den dag waren. Het dier ver scheurt zijn offer zonder het te mar telen of te hoonen. In het geheele hel- sche drama is niets te merken geweest van edele hulpvaardigheid, van waardigheid. De laffe wolven kropen in hunne holen, uit vrees voor het vernielingswerk dor kozakken en onze zeer loffelijke politie. „Ik ben enkele maanden geleden eerst van het oorlogstooneel teingge- keerd. En ik moet thans terugdenken aan de Joodsche soldaten, die naast hunne Russische broeders lagen op het veld van eer. en over wie, in offi cieele en niet-officieele rapporten veel heldhaftigs verteld werd. Deze zelfde Joden, die thans vermoord werden op bevel van het gespuis, lagen in de hos pitalen zwaar gewond, naast hun Rus sische lotgenooien. Ik herinner mij hoe na een wanhopig gevecht een pa trouille bij nacht en ontij vertrok, om EEN JOODSCHEN HELD te zoeken, die tijdens liet zwaarste ar tillerie-vuur de Russische vlag ver dedigd had. Steeds zal ik blijven den kon aan een anderen Jood, die onder liet vijandelijke vuur de Shallo over zwom om gewonde soldaten te redden, die in het gevecht vergeten waren. In geen enkel opzicht stonden de Jood sche militairen achter bij de Russ'- sche. Eu onder de bedelende en dron ken soldaten in C-liarbin zag ik nooit een Jood. Zij hebben alle ellende van den oorlog, tropische hitte, zond vloed regens, honger koude cii ver moeienis met de grootste zelfbeheer- sching gedragen, even goed als de Po len. Russen en Tartaren. Na een nacht van de meest ontzettende ellende zei oen Joodsch jager lachend tot mij „Nu zal mem ons thuis niet meer voor „Jid" uitschelden „Ook onder de Roode Kruis-zusters waren Jodinnen Duitsche, Poolsche en Russische. Met even grooto zelf verloochening en energie vervulden z>i hare taak. Een Joodsche zuster, stu dente en dochter van welgestelde ouders, werd door de gewonden de ..liefde" genoemd, omdat zij met bui tengewone zorg en hartelijkheid de zieken verpleegde en trachbte tot rust te brengen. Zijn in Odessa ook niet zulke zusters als slachtoffers gevallen van DE BLOEDDORSTIGE. BENDE „In don oorloa waren 60 percent van de doktoren Joden. Hoe zij werk ten, geen aevaar ontzagen, de gewon den opnamen en verbonden onder den hevigsten kogelregen, dat weet een ieder. Zij hebben bewezen de trouw ste en meest offervaardige zonen van het land te zijn, Geen enkele trachtte een wit voetje te krijgen bij den com mandant, of zijn naam vermeld te zien in de officieele rapporten. „Op een nacht, na een ontzettend zwareo dag van strijd, kwam ik mot een Joodschen arts de tent uit, om een luchtje te scheppen. Wij gingen op een boomstronk zitten, en vermoeid van liet harde werken vielen den jjok- ter de. oogen toe. Plotseling greep hu met heide handen zijn hoofd en zei „Ik moet nog naar een patiënt, die slecht behandeld wordt." „Maar gij zijt zelf bijna ziek. Pa» toch op en laat anderen nu eens wer ken." „Ja, het hamert verschrikkelijk in mijn hoofd, maar ik móet, ik ben een Jood, en dat is mijn wraak voor Kisjinef. Wij aldus ging hij voort met hoesohe stem strijden hier niet voor de eer van het vaderland, maar voor de eer van ons ras. De Joo ci, die vervolgd en gehoond wordt, moet in hei vergeetboek raken. Als broe ders strijden en lijden wij hier, schou der aan schouder, en zoo zullen wij gezamenlijk naar huis keeren, om ge luk en vrijheid te deelen ..Doch het schuim, de geheime po litie. de betaalde bloedhonden, zijn niet te overwinnen! Zij weten niet wat dankbaarheid is, wat menschen-waar- de bftteckeavt. Zij hebben begrip noch van die verheffing van de menschelij- ke zich noch van de schoonheid dor vergiffenis- Daarin ligt het tragische van de Russische schande, de oorzaak van eetn tranen-zee, de oorzaak van don vloek der beschaafde mensch- heid." Officieele berichten HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Haarlem Gelet op art. 6 der Hinderwet Doen te weten, dat van heden op al le werkdagen, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 2 Januari c.k„'s namiddags te 1 uur, ter ge- rnoente-secretaffe (7de Afdeeling) ter inzage is nedergelegd liet ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van directeuren der naamlooze vennoot schap „Chemische Kunstinrichting Po lygraph", om vergunning tot oprich ting van eene bewaar- en werkplaats van benzine en zoutzuur in een op te richten gebouwtje op heft terrein aan (ie Schouwtjeslaan, Ivad. Sectic I No. No. 1070, en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 2 januari c.k., en wel d es namiddags te 1 uur op hot Raadhuis der gemeente de gelegen heid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten dea* inrichting iu te brengen. Haarlem. 19 December 190a. Burgemeester en Wethouders voor noemd. BOREEL. De Secretaris, PIJN ACKER. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 8 der Hinderwet Doen te weten, dat bij hunne be schikking van 19 December jl. aan J. Peper en J. Timmermans vergun ning is verleend tot oprichting van eene steenhouwerij en zagerij iu eene loods op het terrein aan den Scheepmakersdijk Kad. Sectie D. No. 7694 ged. Haarlem, 20 December 1905 Burgemeester en Wethouders voor noemd BOREEL. de Secretaris, PIJNACKER. Stoomvaartberichten Het st. Java vertrok 19 Deo. va* Padang naar Amsterdam. Het "st. Koning Willem II. van Am sterdam naai- Java vertrok 19 Dec. van Suez. Het st. Rotterdam vertrok 20 Dec. van New-York naar Rotterdam. Het st. Ancliises, van Java naar Amsterdam, vertrok 17 Dec. van Perim. i Het st. Koning Willem I. van Am sterdam naar Batavia, vertrok 19 Dec. van Southampton. NED. HERVORMDE KERK Beroepen ie Westerbork (Dr.) de beer Johs. Aalbers, cand. te Gou- tum.

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 7