met Enveloppen, Stoomdrukkerij Lourens Coster, Btukkttn van den Rt&d. MEDAILLES TENTOONSTELLING. B. en W. stellen voor 50 gulden be schikbaar te stellen voor medailles voor de internationale hondenten- ioonstelling, welke op 9, 10 en 11 Fe bruari 1906 door de Kynologen Club „Amsterdam" in de sociëteit „Ver- eeniging" gehouden zal worden. «EFFEN VAN MARKTGELD. Philip M. Mok heeft zich met een adres tot den Raad gewend, waarin hij in overweging geeft in de veror dening tot heffing van marktgeld voor het in gebruik hebben van ge meentegrond op de Botermarkt, de be paling op te nemen, dat van de bui ten de gemeente wonende bezoekers dier markt, het dubbele marktgeld ge- beven wordt, om daardoor de Haar- lemsche winkeliers te bevoondeelen. B. en W. advüseeren in overeen stemming met de meening van de Kamer van Koophandel het verzoek af te wijzen, ook daar dit in strijd is met de artikels 147 en 175 der Grond wet, en het niet aangaat dat de ge meente meer voor den grond ver langt dan zij er aan ten koste legt. PLAN VAN BEBOUWING. J. Miezérus heeft ziah opnieuw tot den Raad gewend, dezen verzoekende terug te komen op het besluit van 4 October 1905 en over te gaan tot wij ziging van liet op 16 November 1904 vastgestelde plan van bebouwing van gronden, gelegen ten zuiden van de Amsierdamsche Vaart, in dien zin, dat de op een breedte van 28 meter ontworpen toegangsweg naai- genoem de vaart zoude worden teruggebracht tot een breedte van ongeveer 17 Me ter. Tevens verzoekt adressant, even als in het vorige adres, hem, indien de breedte van den weg niet wordt gewijzigd, een vergoeding toe te ken nen voor den naar zijn oordeel door hem te veal over te dragen grond. In de toelichting zegt adressant dat hij tot dit tweede adre - gekomen is, omdat hij van meening is dat hot eerste verzoek is afgewezen op grond van een Rapport van den Directeur van Openbare Werken, berustende evenwel op onjuiste gegevens. De druk op eiken vierk. Meter bouwter rein is niet 1.75, maai' minst geno men 2.75. In hun advies zeggen B. en W. dat er geen onjuistheden in bedoeld rap port voorkomen, en geven den Raad dan ook in overweging het verzoek van den adressant va© de hand te wijzen. AFWIJKING BOUWVERORDENING. H. Maohielse verzoekt den Raad hem toe te staan het perceel Ridder straat 4 te herbouwen en daarbij af te wijken van het in artikel 14 dei- Bouwverordening bepaalde omtrent de gevelhoogte. Als toelichting zegt de verzoeker dat het perceel reeds uit twee verdie pingen bestaat, doch dat de hoogte maten te klein zijn en voor ©en ge zonder bewoning noodzakelijk ver hoogd dienen te worden, alsook dat de verbouwing niet ten doel heeft een afzonderlijke bovenwoning, maai- een woning van één gezin, en dat bijna Alle perceelen in genoemde straat meerdere hoogte hebben dan bij ar tikel 14 is toegestaan B. en W. zeggen in huil toelichting dat zij sinds de invoering der Veror dening Teeds twee malen over het geven van een vrijstelling van dit ar tikel hebben gepraeadviseerd, en men dus ditmaal geen gunstig advies van hen kan verwachten Lettende op het Raadsbesluit van 29 November, mee- nen zij zich in deze van het geven van praeadvies te moeten onthouden. Voorts deelen zij nog mede dat zij een poging gedaan hebben om een voorstel tot wijziging der Bouwver ordening, dit artikel betreffende, uit te lokkien. TOEZICHT MIDDELBAAR ONDERWIJS. Voor de periodieke aftreding van de heeren H. M. van Bemmelen en F. C. Dufour heeft de Commissie van Toezicht op het Middelbaai- Onderwijs de volgende dubbeltallen opgemaakt. Eerste dubbeltal A. J. H. Baron van Lijnden, Ge pensioneerd Kolonel der Artillerie. S. K. Sybrandi, Gepensioneerd Ka pitein ter zee. Tweede dubbeltal H. P. M. A. Vogel, Ingenieur. L. C. Westhof, Ingenieur. In de vacature van Mr. H. Pouw die door vertrek uit deze gemeente ontslag genomen heeft, worden aan bevolen Dr. L. C. Kersbergen, arts. J. D. Rutgers van der Loeff, ge meente-bibliothecaris. OPLEIDINGSCHOOL VOOR MEISJES. Door splitsing der klassen is aan de opleidingsschool voor meisjes be hoefte aan uitbreiding van het per soneel met een onderwijzeres, terwijl ook voorzien moet worden in de vaca ture ontstaan door het ontslag van mej. II. M. J. Wielandt. Voor de voor ziening zijn twee voordrachten opge maakt. Eerste voordracht I. Mej. M. E. de Jong, te Leeuwar den, op een jaarwedde van 800 2. Mej. J. H. van Elsbroek te Deltt op een jaarwedde van 650. 3. Mej. L. J. Vermeer te Helder, op een Jaarwedde van 675. Tweede voordracht 1. Mej. S Prins te Haarlem opeen jaarwedde van 600. 2. Mej. J. P. de Carpentier Wilder- vanck te Dordrecht op een jaarwedde van 800. 3. Mej. J. Kwakernaak te Schoten op een jaarwedde van 800. TWEEDE BURGERSCHOOL. Door uitbreiding der Tweede Bur gerschool d-s de benoeming van een onderwijzeres noodzakelijk geworden. Aanbevolen worden als zoodanig. 1. Mej. J. H. van Elsbroek te Delft op een jaarwedde van 650. 2. Mej. J. L. van Dullemen te IJmuiden op een jaarwedde van ƒ650. 3. Mej. A. J. Liefferlng te Haarlem op een jaarwedde van 625. Vrede-tentoonstelli ng. In het jaar der inwijding van liet Vredespaleis wil men te 's-Gravenibage een Vrede-tentoonstelling orgauiseeren om daardoor een beroep te doen op de geheele beschaafde wereld, opdat de oorlog door den onbloedigen strijd worde vervangen. Het voorloopig comité, waarvan de heeren J. E. Scholtén, industrieel, lid van de Eerste Kamer der Staten-Gé- neraal te Groningen, voorzitter, A. ten Bosch N.Jzn., ingenieur te Rotter dam, secretaris, K. II. H. van Beame- kom, Den Haag (Buitenhof 24), pen ningmeester, de leiding hebben, wil een internationale vereeniging stichten. Om als mede-oprichter hier aan mede te werken, betaalt men een minimum bedrag van 25. Als mede-stichters gaven zicli reeds een zéér groot aantal personen op. waaronder uit Haarlem de heeren G. S. de Clercq. P. L. Engelenberg en A. Resink. S t a a 1 b a d-C ommissie. Onlangs besloot de Raad, een com missie te benoemen van vijf personen, die zou hebben te onderzoeken, om "t kort te zeggen, naai- de mogelijkheid Haarlem Staalbad. Twee daarvan zijn leden van den Raad voor de drie andere zouden B. en W. een voordracht doen. Het College stelt nu de navolgende dubbeltallen voor I. Jhr. Ch. F. van de Poll en P. Goedkoop Dzn. H. J. Schreuders en N. Leven- kamp. III. E. H. Krelage en Mr. P. Tjeenk Willink. Van de voorgedragenen zijn de hee ren Schreuders en Levenkamp de jongst in Haarlem gevestigden. Van daar, dat wij mededeelen, dat de heer Schreuders de directeur is van het Haarlemsche kantoor der firma La- bouchère Oyens Co.'s Bank en de heer Levenkamp directeur van de Hol- landsche Crediet- en Depositobank (firma Mees en Ritsema). Voor de verkiezing van twee leden van den Raad in deze Commissie wordt geen voordracht dooi" B. en W. gedaan, zij wordt aan den Raad zelf overgelaten. Naar wij vernemen wor den vooral de namen van de heeren C. G. Loomeijer Jr. en A. van Rossum genoemd. B i o s c o o p-V o o r s t e l 1 i n g. De voorstelling Donderdagavond door Goeman's bioscoop in de Socië teit Vereeniging gegeven, was goed bezocht en is uitstekend geslaagd. De beelden zijn mooi, scherp en dui delijk. Het programma was vol afwis seling. Na mooie, boeiende tooneelen, die de aanwezigen deden meè-leven. volgden humoristische tafereeltjes, die een aanhoudend gelach opwekten. Een dames-kapel vulde de pauzen door verschillende aardige muziek stukjes aan. Wie dan ook een avond gezellig wil doorbrengen, kunnen wij een be<zoek aan de Vereeniging aanraden. De heeren Cramer. Konijn, Pop- pink en Smit alhier zijn benoemd tot deskundigen voor de schatting van het meubilair voor de personeele be lasting en de buitengemeenten. Brandje. Donderdagavond ontstond er bij een bewoner der Meester Lottelaan een begin van brand. Een vierjarig jongetje had om te spelen een cou rant aangestoken en gooide deze bij nadering van de moeder in een hoek der kamer. Het droge behangsel vatte weldra vlam, en voordat er water bij de hand was had het vuur reeds de zoldering bereikt Toch mocht het de vrouw gelukken het vuur te dooven. zoodat de schade gelukkig niet zeer groot is. Ve rgunning houders. In de bovenzaal der Kroon trad Donderdagavond voor een tachtig vergunninghouders uit Haarlem en Omstreken de heer G. J. Bartman voorzitter der vereeniging Vergunning te Amsterdam, als spreker op. De Drankwet moest het ontgelden en als men werkelijk den heer Bart man deze doolhofwet hoort uitleggen is men geneigd uit te roepen Hoe lang is de Drankwet nog wet. Spr. stond het langst stil bij de artt. 65, 43, 25 en 7 en de aanwezigen kon den staande de vergadering vragen stellen, welke alle duidelijk werden beantwoord. Zaterdag 23 December zal een adres persoonlijk aan den Minister Rink worden ter hand gesteld, waarin ver zocht wordt het nader gewijzigd ont werp van wet, betreffende gedeeltelij ke herziening en aanvulling der wet telijke bepalingen omtrent de perso neele belasting, niet aan te nemen maar datgene te doen wat oirbaar zal geacht worden om aan hun wenscihen tegemoet te komen. De heer C. Schoon, die deze verga dering had gepresideerd, oogstte, zoo wel als de spreker, den dank der ver gadering. Brongebouw. Dinsdag 26 December 1905 soirée door het Haarlemsch Muziekkorps, directeur de heer C. P. W. Kriens. Programma1. J. J. Cremer Feest- marsch, Kriens2. Kirchliche Fest- ouverture, Nicolaï3. a. Célèbre Ber ceuse, b Scène du bal, Jocelyn 4. Groote Fantasie op Wagner's opera „Die Meistersinger von Nürnberg", Kriens5. Ouverture „Tannhèuser", Wagner6. Ave Maria, Cherubini, (hobo en clarinet-solo de heeren Be rendes en Nel) 7. Fantasie uit de Japansche operette .The Mikado", Sully van. Rumphius relief van J. Brenner. Door een zeer gewaardeerde uitnoo- diging van den beesldhouwer was ook ik uitgenoodigd bij de plechtige ont hulling. gistermiddag van het Rum- phius-beeld in 't Koloniaal Museum en 't is mij een genoegen leven 't een en ander over de kunstwaardige zijde van effit gedenkstuk te zeggen^ Gesneden lil een kolossaal stuk Mi- chaelia Champaca-hout van de Mo- 1 ukken Rumphius' werkplaats vertoont het rieïief den gedeerde, zit tend aan een tafel, tastend naar een paar blaadjes, eien schelp. Dat snijden in hout is enorm zwaar deze artiest lieeft 't. z'n ste ken niet glad1 gewreven ér mooi af gebracht. Wat ik mooi wril noemen in dit beeld is, in de eerste plaat©, het le vende, dat beeld is een memsoh, een blinde, een veel idoorledene, die mooie, fijne hand' tast, tast zoekend, weife lend, maar fijn naar dié heel teere blaadjes, de schelp. Het ontroerend mooie is, dat die oogen staren, zonder verwachten, zon der hopen ooit weer 't lichtende leven, ooit weer natuur te zullen zien, maar ook, dat zij staren, diep in zichzel- ven. met de innerlijkheid van een grooten geest. En nu nog even. als minder belang rijk. noemen de bijzonder mooie mo delleering van de mouw, de blaad jes. Wat ik ei" tegen heb? Het haar is hout gebleven, is er nietmaakt zich ook niet uit de fond op, los. Ik houd niet en 'k weetniet waarom van den schouder. Die is me te onbelangrijk misschien Verder hinderde mij het overglijden van de figuur in de fond, het er-niet- om-in-buigen, maar het over-vlakken. Daar een ietsje relief? Nu is er rechts geen ruimte om de figuur. De fond doet iets te veel aan de figuur mee. En dat zelfs met linksche belichting. Maar laten we vooTal niet den in druk geven, dat dit werk niet mooi zijèn kop èn hand èn houding èn opvatting èn bovenal het leven, dat al le© is er heel goed in. J. Bronner is een artiest CONRAD KIKKERT. (Voor het verslag omtrent de ont hulling vei-wijzen wij naar on9 Twee de Blad). Nieuwj a a r s w e n s c h e n. Bij vergissing staat op het gisteren b\i de courant gevoegde biljet, dat Nieuwj aarswensch en TWEE regels groot mogen zijn. Dit moet wezen VI.TF regels, zooals ieder jaar. Schilders. Donderdagavond had in het ge bouw Concordia, aan de Smedestraat, eene vergadering plaats om te trach ten een vereeniging voor schildersge zellen op te richten, waar de redac teur van het vakblad G. C. van de Tempel, van Amsterdam, het woord voerde. Breedvoerig besprak hij hét nut van een dusdanige organisatie en wekte hij de aanwezigen op om ook hier in Haarlem een afdeeling van den Bond op te richten, met het resul taat, dat een afdeeling tot stand kwam. Dézen avond vergadert de Schil- dersvereeniging „Hulp lenigt den Nood' ter bespreking van de loon- beweglng. Gunning. Aan de Haarlemsche machinefa briek, voorheen Gebr. Figee. is opge dragen de levering van 2 electrische kolen-loskranen voor de Yarta-gasfa - brieken te Stockholm. Hockey. Op Maandag den Eersten Kerstdag zal des namiddags te twee uur te Heemstede een internationale hockev- ontmoeting plaats vinden, en wel tusschen liet eerste elftal van de Haar lemsche Hockey- en Bandy-Club en Mr. Evelyn a C. Bergne's Hockey- eleven uit Kansington. Het Engelsclie elftal telt eenige county-spelers en zal zich aan de Hol la ndsclie spelregels onderwerpen, ter wijl de Hollandsche bal zal worden ge-bruikt. Waar op den Eersten Kerstdag te Haarlem geen eérste klasse voetbal wedstrijd wordt gespeeld, biedt deze internationale ontmoeting een mooie gelegenheid om eens met het hockey spel kennis te maken. Het veld ligt aan den Meerwee-. dacht bij de tram halte te Heemstede. Typografen. Bij de firma Joh. Enschedé Zn. werd hedenmorgen werk aangeboden van de firma Cohen, welk werk door de firma Ipenbuur en Seldom in Am sterdam, wier personeel sedert eenige weken in staking is, voorheen was vervaardigd. Het werk is echter door de gezellen eenparig geweigerd en ten slotte we derom teruggestuurd. Gevonden voorwerpen: een étui met kaart E.N.E.T.; een boezeroen; een medaillon, een (hondje, een portemonnaie, een gewicht, een pakje keper enz. en twee sleutels. Ontspanning sscliool. Dinsdag, tweeden Kerstdag, heb ben de kinderen van de „Ontspan- ningsschool" een feestavondje, waar toe ook de ouders uitgenoodigd zijn. Comité opgericht. Hier ter stede is een comité ge vormd met het oog op het „Wetsont werp tot. onderzoek naar het Vader schap", ten doel hebbende het be leggen eener openbare vergadering, en i voorts tot bevordering van de popula- risatie van genoemd wetsontwerp. In dit comité werden benoemd de heeren Mr. J. N. J. E. Thijssen, voor zitter G. Velthuysen Sr., secretaris; en J. de Jong. penningmeester. Kerstfeest. Den eersten Kerstdag, 's middags half vijf. zal in het lokaal Parklaan 17. liet Kerstfeest gevierd worden door de kinderen van de leden van de afd. Haarlem van den Chr. Geh. Onth. Bond, en des avonds achtuur door de leden van genoemde vereeni ging en tweeden Kerstdag 's middags 4 uur door de kinderen van de ©n- derafdeelingen. INGEZONDEN MEDBDEELINGEN 80 Cents pea- regel. in prjjuen van f 0,60, f 0.80, f 1.— f 1.25 en hooger Zuider Buiten-Spaarne no. 6, Groote Houtstraat No. 55, 3 Uit de Omstreken HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. In de Donderdag gehouden raads vergadering waren de heeren Burge meester en Van der Vlugt wegens ziekte afwezig. De geldleening van 12.000 a 4 met jaarlijksche aflossing van ƒ500, aanvangende 1 Januari 1909, thans door Gedep. Staten goedgekeurd, werd uit verschillende aanbiedingen ge gund aan de Liefdebeurs te Haarlem, zonder korting. De tol op den Ouden weg heeft in T905 minder opgebracht dan vorige jaren op voorstel van den heer Hart- gerink zal den pachter Lijnkamp daarom 50 van zijn pachtsom terug gegeven worden. Vastgesteld werd de tweede supple- toire begrooting dienst 1905, groot 2000, voor den bouw van liet raad huis, zoomede suppletoire kohieren Hoofdelijken Omslag en Hondenbe lasting. Aan mej. C. J. Pijnappel werd op haar verzoek met ingang van 1 Ja nuari a.s. eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de school te Spaarnwoude, met dankbetuiging voor de bewezen dienstenin haar plaats werd met 8 van de 10 stemmen benoemd mej. J. Martens te Slagha ren. terwijl 2 stemmen waren uitge bracht op no. 2 der voordracht mej. H. W. van Bilderbeek te Haarlem. Op voorstel van den heer Faas be sloot de Raad, bij de behandeling van het Reglement van Orde, de ver gaderingen voortaan met gebed te beginnen, waarvoor een formulier werd vastgesteld. Ingevolge opmerkingen van het college van Ged. Staten werd de ver ordening bedoeld in artikel 1 derWo- ningswet eenigszins gewijzigd. In de geldleening der gemeente van 1902 zal aandeel no. 2 groot ƒ500, 1 Januari a.s. betaalbaar worden ge steld. Aan wed. D. Scboorl te Haarlem mermeer en P. Bijnsdorp te Haarlem- merliede werden verhuurd landerijen in de Vijfhuizer- en Rotte-polders, ter wijl het land genaamd de Uiterdijken publiek zal worden verhuurd in de maand Januari a.s. voor 6 jaar, met saherpe bepalingen omtrent bemes ting enz. De Raad benoemde nog tot lid der commissie tot wering van schoolver zuim in de afdeeling Schalkwijk de heer \Y. Aus, terwijl op verzoek van den heer Cos een lantaarn zal ge plaatst worden in het Westelijk deel van Halfweg. Aan het nieuwe raadhuis is eene hoeveelheid lood ontvreemd de po litie heeft de dader opgespoord. HAARLEMMERMEER. Het polderbestuur heeft eene alge- meene vergunning verleend om reeds nu het riet te snijden, staande op den berm in de ringvaart van den polder. HEEMSTEDE. De dader van den diefstal van com- positiepijpen uit de in aanbouw zijn de villa op „Bosch en Vaart" is door- den rijksveldwachter Van Beek alhier opgespoordde pijpen zijn bij een opkooper te Haarlem in beslag geno men. De gemeente-veldwachter G. Bou- man, die op 4 Januari as. zijn 25-ja- rig jubileum als zoodanig hoopt te vieren, is op dien dag tevens 25 jaar- bode \au den Sc-houwbroekerpolder, onder deze gemeente. HILLEGOM. Een duur stuk grond. Donderdagavond werd in publieke veiling te Hillegom verkocht 3 Are 30 Centiaren bloemboDengrond voor den kolossalen prijs van 37.485, waarbij nog komen ƒ3160 onkosten. Koopster was de bekende Hillegomsche firma Van Til en Hartman. ZANDVOORT. In de jaarvergadering van de Coö peratieve Vereeniging tot Verzekering van Paarden en Hitten alhier, bleek uit het verslag van den secretaris, dat het aantal lede*i met twee was ver meerderd en thans 27 bedraagt; en dat tot een bedrag vaai 4790 was ver zekerd. Door den penningmeester werd me degedeeld, dat er een batig saldo ad 276.77 in kas is. Tot lied nazien der rekening werden gekozen de heeren W. van- Saase, B. Schelvis en J. Tfermes. Tot secretaris werd herkozen de heer C. F. G. Roest en tot taxateur W. Witkop. Nog werd tot taxateur, in de plaats van den heer N. van Duivenvoorden die niet meer in aanmerking wenschte te komen gekozen de heer J. Termep. Binnenland TWEEDE KAMER. De rede. waarin de Minister van Oorlog, generaal Staal, zijn beleid verdedigde, scheen op verreweg de grootste meerderheid der Ka mei' een goeden indruk te maken. De Minister betuigde zijn volledi ge instemming met het streven naai- bezuiniging, binnen de perken van 't noodige, want wilden wij voldoen aan den eisch om onze grenzen te beschermen, dan moesten we een flink leger hebben. En passant de conduitelijsten verdedigend (niet om dat daarmede complotten werden ge smeed, maar wij.1 ze noodig1 bleven voor speciale opdrachten), verklaarde de Minister zich bereid de leden der Kamer op zijn Departement daarvan inzage te geven, opdat zij zich van den waren aard daarvan konden overtuigen. Bij goede vóóroefening was het volksleger bereikbaar, doch zoolang die vóóroefeningen niet verbeterd waren was inkrimping van den oefentijd onmogelijk. De Minister zou met de 4-maanders een proef nemen, doch men moest den verkorten oefentijd niet overijlen zoolang ons volk niet meer militair opgevoed was. van de school af. Dwang ware tegen den aard van ons volk. Met zijn ambtgenoot van Bin- nenlandsche Zaken zou de Minister de vóóroefeningen regelen en het noodige personeel, ook burgerlijk, zien te krijgen. Afschaffing van het blijvend ge deelte lag ook in zijn plan (evenals uitbreiding van de 4-maanders) doch j voor voorziening in de binnenland- sche rust en in den huishoudelijken dienst moest eerst gezorgd wezen. Overijling zou verwarring scheppen. Thans was het blijvend gedeelte nog onmisbaar voor de mobilisatiedek- ding zoolang de landweer die taak nog niet kon vervullen. Diezelfde reden gold voor de hand haring van de derde herhalingisoefe- ning. Wat de landweer aangaat, de Minister was van plan de daarbij dienenden een geweer thuis te ge-- ven en dan zou hij dit met vertrou wen doen. Aangaande het kader verklaarde de Minister, dat het militiekader in den regel niet verder dan onderoffi cier moest komen. Bij het reserve kader moest meei- op het intellect worden gelet. De Min. zou den hoofd officier van het reservekader meer zelfstandigheid verleenen. Wat de zaak-Toering betrof, die ook 's-Ministers medelijden had ge wekt, als Minister moest hij opko men tegen de qualificatde van „moord". Tusschen het vervoer en den dood bestond niet het geringste verband en ook den officier Zeehui zen trof geen blaam zijn overplaat sing was geen straf. Bezuiniging wilde de Minister met ernst en daarom zou hij een aantal Commissiën benoemen, met 3, 4 of 7 leden. En mocht hij binnen een jaar of anderhalf geen vooretellen kunnen doen, dan ware hij te vinden voor een Staatscommissie. De Minister beantwoordde vervol gens nog eenige meer speciale pun ten, om vervolgens te betoogen, dat vrij niet aanvallend maar verdedi gend zullen moeten optreden ter be scherming onzer grenzen. Er moest echter meer fut komen in ons volk. Op de administratie hoopte de Mi nister te kunnen bezuinigen de Mi nister wilde geen overdreven mar- schen en oefeningen, maar hoe kor ter de tijd, des te intensiever moes ten de oefeningen zijn. De Minister eindigde met de erken ning, dat het vertrouwen in het le ger moest worden hersteld. Ook het vertrouwen der Kamer. Daaorm be loofde de Minister de rapporten der bezuinigingscommissiën te zullen overleggen. Wat hem zelf betrof, zijn verleden was bekend. Hij wilde niets verzui men om het program der Regeering te verwezenlijken maar hij had daarbij niet enkel het vertrouwen der Kroon doch ook de steun der Kamer noodig. De Kamer moest zich over hem uitspreken. Zijn persoon stond op den achtergrond. Mocht hem blijken dat de Kamer geen ver trouwen in hem stelde, dan w.as hij bereid heen te gaan. (Bravo's De heeren Thomson en Troelstra. hoewel hulde brengende aan de rid derlijkheid van den Minister, achtten de uiteenzetting zijner beginselen on voldoende. De laatste stelde de volgende mo tie voor De Kamer constateorend. dat het optre den van dezen Minister van Oor log niet den waarborg biedt, dat zijn bewind overeenstemmen zal met de eischen door de vrijzinni ge concentratie bij de afgeloopen verkiezingen gesteld, gaat over tot de orde van den dag. De heer Heemskerk constateerde, dat deze motie omging buiten de rechterzijde, die dus wel de Kamer kon verlaten. Maar dan zou deze onvoltallig zijn. Er zat dus niets an ders op dan 'tegen te stemmen. De motie werd verworpen met 56 tegen 20 stemmen. Vóór hebben gestemd de heeren Ter Laan, Thomson. Mees Van den Bergh (Den Helder). Van derZwaag, Van Deventer, Drucker, Marchant, Treub, Ketelaar Smidt, Hugenholtz, Nolting, Schaper Limburg, Jannink, Troelstra, Van Kol en Tak. Vervolgens kwamen al spoedig drie amendementen van socialistische zijde lo. om het blijvend gedeelte te be perken tot de grenadiers en jagers en de infanterie te Amsterdam 2o. inkrimping van de landweer- oefeningen te decreteeren 3o. de derde herhalingsoefening in 1906 te doen vervallen. Deze amendementen, door den heer Ter Laan verdedigd, werden door den Minister met beslistheid ontra den en met groote meerderheid ver worpen (alleen het laatste verwierf 31 stemmen). Vervolgen? werden nog eenige dé- tailpumen behandeld, o. m. door den heer Ter Laan bestreden de aanwij zing door den Minister van het blij vend gedeelte dei" cavaleriedoor den beer Lieftinck verbetering van de positie der vakmannen bij den troep en de hoefsmeden. De Minister zou deze wenken over wegen. Tegenover de heeren Van Twisten Schokking, die geen subsidie wilden voor schietoefeningen op Zondag, meende de Minister, dat iedereen daarin vrij moest blijven. Aan andere sprekers zegde de Mi nister toe. dat de vergoedingen aaa kostwinners billijker zouden geregeld worden. En zoo ging het nog een aardig tijdje door met de behandeling van allerlei technische en speciale on derwerpen totdat men scheidde om zich weer te gaan 9terken voor de avond- casu quo nacht-zitting. In de avondzitting werd de geheele begrooting van Oorlog goedgekeurd, de vestingbegrooting incluis en ook het wetje betreffende het snelvuurge- schut. De begrootiug werd aangenomen met 46 tegen 18 stemmen. Bij Financiën drongen de heeren Schaper en Van Vuuren aan op verlaging van den suikeraccijns. De heer Van Down vroeg voor de teelders en tuinders, die hun produc ten moeten veilen vrijstelling van de daarop drukkende rechten en de kosten van het „overstaan" van een ambtenaar. Prof. Treub klaagde over de onge lijke toepassing van bedrijfs- en ver mogensbelasting in verschillende streken des lands. Een herziening van de verouderde registratiebelas ting, hypotheek- en kadasterkanto ren. Ook drong spr. aan op het geven van bewijskracht aan het Kadaster en vroeg voor al dezen herzienings arbeid een Staatscommissie. Bepleitte ook de heer Bos de gra- dueele verlaging van den suikerac cijns, de heer Pierson meende, dat onze financieele toestand dat niet ge doogde, ofschoon hij er principieel sterk voor was. De heer Tydeman was er sterk voor. Hij meende, dat men het ver lies kon terugvinden door tijdelijke verhooging van den accijns op ge distilleerd. De Minister had gaarne gekomen met een verlaging van den suikerac- cijnt. In den huidigen financieele* toestand mocht de Minister geen toe zegging doen hij kon het geld niet missen. De Minister wijster voorts op. dat bij de bollenveilingen gepoogd was de registratierechten te ontduiken hoewel het recht maar 2 pCt. hoog was. De meerdere kosten waren niet het gevolg van de wet, die wel oud, maar nog zoo slecht niet was. D© Minister zag niet veel kans het stel sel van aanslag van bedrijfs- en vermogensbelasting geheel te veran deren, doch hij wilde eenheid zoo veel mogelijk bevorderen. Het denk beeld eener Staatscommissie voor de registratie, hypotheken en kadaster reorganisatie, lachte den Minister wel toe. Daarom ging hij op de be sproken onderwerpen niet in. Een Kadaster met bewijskracht is in Frankrijk niet in den smaak géval len. De Minister zou de zaak met Justitie overleggen. Tegenover de* heer Schaper verdédigde de Minis ter ook nog den toestand op het Kroondomein. De behandeling der artikelen, waarbij nog eenig debat werd ge voerd. hield de Kamer nog tot half twee uur in den nacht bezig. Toe* weid de begrooting aangenomen ron der "hoofdelijke stemming. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins woonden Woensdagavond het concert, gegeven door Tilly Co enen en het Residentie-orkest, bij. IN DE KAMER OPGEVANGEN. Van Kol had de jas van Lief tinck geleend om zijn portret to laten maken Ja. maar Lieftinck had. haar weer van Cremer geleend, daar de zijne te oud was (,,L. en V.") BRUTALE STROOPERS. Een paai- dagen geleden was cLe rijksveldwachter-jachtopziener Stel te Borger op surveillance in het jacht veld van Buinerveen, toen hij drie stroopers ontdekte, ieder van een jachtgeweer voorzien. Stel bemerken de, gingen zij op de vlucht, door den rijksveldwachter achtervolgd. Een der stroopers keerde zich op een gegeven oogenblik, toen Stel ongeveer 100 pas afstand was genaderd, om en dreigde hem te zullen doodschieten als hij niet bleef staan. Toen Stel verder ging schoot de strooper zijn geweer af Stel kreeg 't schot hagel in 't gezicht, boven het oog, 2 hagelkorrels in neus en kin een. De pet zat vol hagelkor rels, die niet voldoende kracht had den om door de kleeren heen te gaan. Stel achtervolgde de stroopers nog, rnaar moest het ten slotte opgeven, daar hij vrij erg bloedde en duizelig werd. De stroopers bleven onbekend. Een nader onderzoek wordt ingesteld. ONTDUIKING LOTERIJWET. „Land en Volk" zal in een bepaald stadsdeel van Den Haag in den grond verstoppen twee bons, elk in eon klein doosje, welke tén kantore van het blad kunnen worden ingewisseld te gen de daarop aangeduide bedragen van elk 25 gulden. Zóó ontloopt men de loterijwet TERUGGEKEERD. Het vermoeden, dat de predik**» der gereformeerde gemieente t* Schoondijke de wijk had genomen naar Amerika, is, zoo schrijft men aan de M. C„ niet bevestigd gewor den. Hij is Maandagnamiddag j.L t« Schoondijke teruggekeerd. Hij heeft des avonds de vergadering van den kerkeraad bijgewoond en is Dinsdag naar Neuzen gegaan om ook daar te-

Haarlem's Dagblad | 1905 | | pagina 2