NIKU WS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6906 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 1 JANUARI 1906 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1-30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel ineer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generate de Publicitc Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3N's Faubourg Montmartre. Stadsnieuws naar Port-Saïd den 26en Januari e.k., met den trein van 1.16 a. van Amsterdam naar Antwerpen, en den 30en d. a. v., met den trein van 4.10 a. van Amsterdam naar Emmerik in het beroep van den vader van den ri "(V mmribridvinan u den Hen Februari e.k., met den RAAD VAN BEROEP. De Raad van Beroep deed in zijn Vrijdag gehouden zitting uitspraak minderjarigen H. J. Oosterbaan wo- t P e„. trein van 1.1 m. van Amsterdam naar nende m ihet Schoterkwartier alhier. Antwerpen Indien belanghebbenden hun brie- Kafcoenfabriek een ongeval; de Rijks- a»d«re stukken in de aan ge- verzekeringsbank kende hem wegens '8 ™rZ8nd™ bnevenma- een Mijvend letsel een rente van 14% ien - w8nsch<® opgenomen te zien, Dit jongmensch bekwam, toen hij werkzaam was in de Haarlemsche -- worden zij uitgenoodigd ze te voor van zijn dagloon toe, daarbij bepa- n lende, dat het loon berekend zal wor- "\ee flkaf snijdende lijnen den volgens artikel 5 der Ongeval- °ver 1161 «"t88!8 adres' loopeade van Jenwet eenen hoek naar den anderen. Brieven, en andere stukken, voor versrifiirn meergenoemd schip, welke niet van deze aanwijzing voorzien zijn, zullen langs den gewonen weg naar hun be stemming worden verzonden. (St.-ct.) ..Verre van dien 1 De commissie aanvaardde blijde en dankbaar het aanbod van den eerzuchtigen beeld- houwer .die gaarne zonder eenig j winstbejag zijn krachten aan dit, hem toelachend onderwerp, beproeven wilde. En zoo is de Vlaming Dupuds in het land der vrijheid en verdraag zaamheid de maker geworden van het Rembrandt-gedenkteeken Moet over deze handelwijze zulk een kabaal ge maakt worden De commissie moge zich de handen wrijven, dat een kun stenaar als Dupuis op zulk een on baatzuchtige wijze de taak aanvaard heeft. Moge hij die tot veler stichting volbrengen." geversrisico Bank te Amsterdam in verzet gekomen, van meening zijnde, dat deze jongen geen leerling of vo lontair was, maar een volslagen werkman voor zijn arbeid. Met deze opvatting kon de Raad van Beroep zich vereenigen en kende aan den jongen van 19 Juli '05 af, in- plaats van 14 cent, 9 cent per werk dag als rente toe. Ook het beroep van de Haarlem- eclie Rijtuigmaatschappij werd ge grond verklaard. De klasse waarop deze onderneming rijtuig-vervoer en verhuizingen door de Rijksverzeke- ringbank was ingedeeld, werd ook door den Raad van Beroep te hoog geacht en teruggebracht op klasse 7 met een gevarenpercentage van 19. SMEERLAPPERIJEN. De heer Jos. Loopuit, het sociaal democratisch lid van den gemeente raad te Amsterdam sprak gisteren in een vergadering van werkloozen, gehouden in ,.d'Geelvinck", de vol gende woorden „Als de directeur van de gasfabriek „smeerlapperijen uithaalt, en dat „doet-ie, dan kan ik dat niet helpen." De heer Jos. Loopuit zal zijn mede burgers ten zeerste verplichten, door eens in het openbaar mede te deelen, waarin die „smeerlapperijen' van den directeur der gasfabriek bestaan. Dat kan, dunkt ons, den directeur ook (Tel./ Ned. Protestantenbond. De Afdeeling Haarlem vergadert ni0t onwelgevallig zijn. Vrijdag 5 Januari a.s. tot het uit-, brengen der verslagen van den afge- HET REMBRANDT-STANDBEELD. vaardigde ter Algemeene Vergadering De bekende Haagsche kouter in de Prov. Gron. Crt. mengt zich in den en van de Commissie tot het nazien van de rekening en verantwoording öv«r"'de öpdracM aim Dupuis van den penningmeester. .van het monument ÏOOr Rembra£dt. Orgelbespeling. i !^e Rembrandt-commissie voor Programma der orgelbespeling op Leiden zoo schrijft hij heeft de Dinsdag 2 Januari 1906. onbezonnenheid begaan, aJdus be- No. l._ Preludium en Fuga., G. F. weren de aanvallers aan een Vla- Handel. ming, den beeldhouwer Dupuis, die No. 2. Andante uit de 4de Sympho- in Den H woont het monum<mt oiae. Mendelssohn. r> i T i No. 3. Sonate No. 2, Ch. Fink. Iv°°' B«mtaandt, dat in Leiden ver- a. Allegro moderato. rijzen zaJ, te bestellen, m plaats van b. Andante. een prijsvraag uit te schrijven, waar- c. Allegro risolulo. aan alle NederIandsche beeldihou- No. 4. Elsa's Brautzug zuim Mün- wers zouden kunnen deelnemen. R. Wagtner. No. 5. Ave Maria, Schubert. Binnenland I „Algemeene opstand onder de man- nen en vrouwen van den beitel, on- dei- hun voorstanders, vrienden, j broertjes en zusjes. Wie gaf die eom- 'missie het recht, de vrijheid, eenAnt- DF OIIAF«;ttf uv ciPHOOT T i werpen aar het veel begeerde werk op DE QüAESTIE AAN SCHOOL T. t<j en de NederIandsche In „De Bode" verklaren zes Haag- tisten te laten toezien? I eciie onderwijzers het met het ont- „Die commissie zal ihet aan ieder, SAMSON's INBOEDEL. Donderdagmorgen, tegen 9 uur, be woog zich een vrij groote menschen- massa in den omtrek van perceel 526 Vaillantlaan, te 's-Gravenhage, de woning van den berucht en colporteur J. J. Samson. Zijn inboedel zou wor den verkocht, omdat hij zijn belas ting niet had kunnen (of willen?) be talen. Een sterke politiemacht was aanwezig om de opgewonden partij- genooten van Samson tot kalmte aan te manen. De verkooping had een geanimeerd verloop. Samson prees zijn inboedel vaak zelf aan en wekte menigmaal den Lachlust van koopers en publiek op, terwijl Samson's geestverwanten het grootste deel opkochten. Het was vermakelijk om te zien zelfs het le dikant, waarin Samson het door an archistische „studie" of propaganda vermoeide hoofd te ruste pleegde te leggen, werd naar buiten gedragen en verkocht. Ook Samson s boeken zouden onder den hamer komen, maar daartegen had hij bezwaar. Aan zijn „gereedschap" mochten ze niet ko men, en hij zou protesteeren met alle middelen, zoo verklaarde hij ons. Het waren geen romans, maar „studie boeken" in het adresboek staat S. vermeld als boekhandelaaren daar hadden de heeren dus af te blij ven. Daar zullen wij dus nog wel na der van hooren, want Samson laat het niet bij dreigen... De politiemaatregelen waren niet overbodig en hoewel het niet tot hand tastelijkheden kwam, waren de hee ren het dikwijls zoo oneens, dart, Sam- son-zelf eens uitriep een beetje orde. heeren Toen keek zelfs de comman dant der politie-macht wat minder somher en het publiek schaterde. Samson zou de heeren wel leeren orde houden... (V'ad.) de erven in al hun goederen voor 't niet aangezuiverde gedeelte van diens aanslag aansprakelijk voor zoover de schulden van den boedel van den aangeslagene te hunnen las te komen. Deze bepaling geldt ook voor die navordering. Voor een aan slag tot navordering zijn de erven aansprakelijk ieder tot het volle be drag van zijn erfdeel, na aftrek van zijn aandeel in .de overige schulden, legaten en andere lasten. NIET GOED OP DE HOOGTE. Het is bekend, dat de gemeentese cretarissen voortdurend lastig wor den gevallen met aanvragen om op gaven omtrent personen en zaken in de gemeente. Dezer dagen is het vol gende voorgekomen Een handelshuis te Amsterdam heeft het voornemen, aan alle tailleurs in den lande zijne voorjaarscollectie te zenden en wend de zich tot de secretarissen der ge meenten om de adressen dezer lieden. Blijkbaar is dit huis met de indee ling van het rijk in gemeenten niet al te best vertrouwd en heeft het maar voor de vuist weg uit een aard rijkskundig woordenboek plaatsna men overgeschreven. Een secretaris in Friesland althans ontving niet minder dan 43 van die brieven, voor zien van den naam van dorpen, gehuch ten, buurten, ja zelfs van alleenstaan de huizen in zijne gemeente. Er mag wel een woord van hulde worden ge bracht aan de administratie der pos terijen voor hare zorg bij het ter plaatse brengen van al deze brieven. JEUGDIGE DIEVEN. Uit Baarle-Nassau wordt d.d. 24 Dec. geschreven De politie te Turnhout legde de hand op een dievenbende, bestaande uit zes knapen van 912 jaar. Bij verschillende inwoners hadden zij gekaapt wate hun voor de hand kwam. En in de kerken hadden zij reliekschrijnen, kandelaars etc. mee genomen De voorwerpen werden door hen stukgeslagen en daarna verkocht. Toen zij dezer dagen een zilveren schrijn aanboden, werden zij gear resteerd. En vóór ihun meenderjarig heid zullen zij wel niet meer vrijko men. kunnen verleenen omdat „Ashmore- Scoal" niet tot onze bezittingen be hoorde, maar toen haar van wege het Ministerie van Koloniën was opge- merkt, dat er geen reden bestond, eenige andere mogendheden eerder dan Nederland geroepen te achten om hier te doen wat de omstandigheden vorderden, willigde zij in Augusitus 1878 het verzoek van den agent in. J Pas was dart geschied, of zij ver- nam, dat. het Amerikaansch gouver- j nement haar voor geweest was. Ashmore-s'noal in bezit genomen eri eene concessie voor guano-winning 1 verleend had. Zonder nader onde-r- zoek trok zij nu. in October 1878, de verleende concessie weer in. La ter bleek, dat het geheele bericht om trent Amerika's optreden onjuist was geweest.... maar tevens, dat de Brit sche regeering de souvereiniteit over de eilanden had aanvaard en eene gnano-concessie verleend had i Daartegen was weinig te doen., de handeling der Britsche regeering was geschied na de intrekking der NederIandsche concessie, en de..Brit sche regeering toonde prijs te stel len" op de handhaving der Engelsche concessie. Wat ons betreft wij achten de zaak ten slotte van weinig bela.ng. Maar dat de Indische regeering in 1878 nog al lichtvaardig heeft gehan- deld, is wel duidelijk. Mag men de uitdrukking zeer overdreven noe men, er is toch eenige waarheid in de woorden, waarmede „De Indi sche Gids" (1880 I bi. 100) zijne ver ontwaardiging luchtte ..In geen koloniale geschiedenis der laatste eeuw vindt men de weerga vermeld van zooveel zwakheid en zooveel lauwheid in de handhaving van 's lands rechten en van *s lands eer".. avond lioi ongeluk overkomen is. Hij zou eenige verdachte lieden ach tervolgd hebben en daardoor als slachtoffer gevallen zijn. Het lijk droeg sporen van geweld, het horloge was van dein ketting genikt. Door zich met beide handen la-amp ach lig vast te houden aan een paaltje, dat aan den walkant stond, heeft de drenke ling getracht zich boven water te houden, doch het hout bleek niet sterk genoeg en is afgebrokkeld. De handen van den doode hielden liet nog omklemd. Zekerheid, dat hier misdaad in liet spel is, heeft men echter nog niet. WERKLOOSHEID. Het voorstel door de heeren mr. Z. van den Bcrgh c.s. aan den Amster- damschen Raad ingediend in zake steun voor werkloozen, luidt „Een commissie van 5 leden uit zijn midden te benoemen, ten einde 'met door haar uit te noodigen particulie ren en besturen vaar weldadige instel lingen middelen te beramen tot liet verschaffen van steun aan werkloozen in onze gemeente „die commissie van gemeentewege een secretaris en een kantoorlokaal ter beschikking te stelten." slag van de Amsterdamsche onder- die hooren wil, vertellen Ei was en wijzers Edelman en Traanberg eens -is tot heden nog karig geld opge- en met de houding van het hoofdbe- haald voor liet doel, dat men zich stuur van den Onderwijzersbond niet voorstelt. Nu komt er, bij die schraal- eens te zijn. Zij noodigen Bondsleden, te van kas, een talentvol jong beeld die hun meening deelen. uit, daar- houwer zich aanbieden, het Reni- van te doen blijken. brandt-gedenkteeken, uit ingenomen- heid, met het doel, om niet te ont- BRIEVEN VOOR DE „HOLLAND De directeur-generaal der poste rijen en telegraphie brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan Hr. Ms. pantserdekschip „Holland" de navolgende gesloten brievenmalen «uilen worden gezonden naai' Aden den 12en en den 19en Januari e.k., met den trein van 1.16 a. van Amsterdam naai' Antwerpen werpen. Alleen om de eer, vraagt een j artist uit het land van Rubens de on- derscheiding "het monument te mo- gen beitelen. Had nu de commissie j dat milde aanbod moeten weigeren en zeggen „Dank u, meneer Dupuds, van een muitersnazaat verlangen wij geen Rembrandt-monument, wij schrijven een prijsvraag uit en daar aan kan je deelnemen WAARSCHUWING. De volgende waarschuwing die 't „N. v. d. D." aan een zijner lezers geeft, mag nog wel eens algemeen bekend worden Wanneer den inspecteur der belas tingen na iemands overlijden blijkt, van een grooter vermogen dan was aangegeven, deelt hij dit aan de erf genamen mede, onder uitnoodiging om binnen zekeren termijn de zaak op te helderen. Wordt de ophelde- ring niet binnen den gestelden ter mijn gegeven of komt zij den inepec- tour niet voldoende voor, d'aai slaat hij alsnog voor de Vermogensbelas-1 ting, die te weinig geheven was, aan. De in dien naderen aartslag te be- j grijpen belasting wordt met het vier-1 voud van haar bedrag verhoogd. Bij overlijden van den aangeslagene zijn DE ASHMORE-EILANDEN. Gelijk dezer dagen werd bericht, hebben de opvarenden van een Brit- sdhen kruiser de Britsche vlag gehe- schen op de Ashmore-eilanden. ten zuiden van Timor. Op eene tot ons gerichte vraag, of hiermede de NederIandsche belangen gekrenkt zijn kunnen wij ontkennend antwoorden, schrijft 't Hbld. Sedert ruim een kwart eeuw be lmoren genoemde eilanden reeds aan Engeland, maar of destijds onze be langen behoorlijk behartigd zijn? De zaak heeft eene geschiedenis, die kortelijk verhaald is in de Memo rie' van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffen de de Indische begrooting voor 1880, en op het volgende neerkomt. Tn Mei 1877 werden de Ashmore- riffen bezocht door een Amerikaansch schip, gecharterd door eene Austra lische guano-maatschappij. Men be vond. dat zij guano bevatten en de agent der maatschappij vroeg daar op concessie voor de exploitatie van dien meststof aan onze Indische Re geering. Deze meende de concessie niet te WASCHHUIZEN. Bij hei doorbladeren van de cou ranten van 1856 viel ons oog op een advertentie, waaruit blijkt dat reeds voor 50 jaar te Amsterdam een po ging is aangewend een waschhuis te stichten waar de vrouwen van werk lieden zelf hun goed konden reini gen. Het ging toen niet uit van een commissie, doch een particulier meen de er een tak van nijverheid in te zien. Bedoelde advertentie in het blad van 3 Januari 1856 luidt Aanstaanden Dinsdag den 8en Jan. zal liet Amsterdamsche waschhu;s weder geopend zijn als naar gewoon te ieder kan daar zelf komen was- schen en droogen tegen zeven cents per uur. „Ten einde aan verschil Lende aan zoeken gehoor te geven, is aldaar aangesteld een bekwaam bleeker uit Haarlem. Gezinnen die dus hunne goederen in het waschhuis verkiesen te laten wasschen en droogen, erlan gen daardoor de verzekering dat die goederen geheel naar den cisch van een HaarJemmerbleek worde behan deld. ..Men adresseere zich aan den blee ker aldaar, Tuinstraat OO 243." VERDRONKEN. Sedert den Tweeden Kerstdag werd een bejaard nachtwachter ujt het Wil- 1 emspa.rkkwartier te, Amsterdam ver mist. Woensdag is zijn lijk uit den grooten vijver van het Vondelpark vóór den Koninginneweg bij het Wil lemspark opgehaald. M en vermoedt dat hem Dinsdag - DIAMANTBEWERKERSBOND. In het orgaan van den Bond deelt de heer Henri Polak het volgende med e Wij hebben 8000 leden, waaronder het aantal wanbetalers geringer 'S dan ooit. Dc geest onder hen laat weinig le wenschetn overal is er wel eens ge kibbel over onderdeelen, op de hoofd zaken lieerscht steeds treffende een stemmigheid. Onze schuld is geheel gedelgd, de hypotheek op het Bondsgebouw in cluis. Onze kas bevat circa vier ton gouds meer dan liet dubbele van hetgeen wij ooit te voren bezaten. Onze contributie beweegt zich gere geld om de 11.000 per week. Onze verhouding tot de A. J. V. :s een "toodanige, dat op alle punten van gemeenschappelijk belang volkomen samenwerking bestaat, terwijl daar, waar do belangen uiteen loopeov, van weerszijden oprecht gestreefd wordt naar vreedzame oplossing. De vooruitzichten voor de industrie en den handel zijn uitstekend. Wat zou dan, als wij dat alles in het oog vatten, natuurlijker zijn, dan dat het jaar 1906 ons brengen zal wat zoo vurig wordt gewe.nsc.ht, wat wij zoo dicht genaderd zijn en wat zoo goed voor verwezenlijking vatbaar is de Internationale 8-urige Arbeids dag LANGS DE STRAAT. Sinaasappel. Sinaasappel kwam van de Gelder- sclie Kade op de Nieuwmarkttreu zelend duwde hij de kar voort, on moe-schor, nu niet meer met den ze gevierenden nagalm, die er 's morgens klonk in hert uitbazuinen van z'nwaar, riep hij uit „Sinaasappels, drie om 'n dubbeltje. Zoek zje maar beter." „Dat „zoek ze maar beter" is Sinaas- appel's specialiteit. Dat doet niemand 'm na, als z'n stem nog frisch is en versch als de sinaasappelen, die hij verkoopt. En als-ie glunder 'n dienst meisje aankijkt - wat óók Sinaasap pel's specialiteit is roept-ie 't nog beter, nóg met meer lie teekenis. Waarom-ie Sinaasappel genoemd wordit? Z'n gezicht is oranje van kleur en rond, op z'n glimmen den schedel verheft zich één groen pluisje haar... Is dat de reden Maar Sinaas appel werd reeds Sinaasappel ge- noemd tocn-ie nog jongeling was, un Feuilleton. De Liefde eener Vorstin door GEORGE BARR. 2i) Het staat in onze macht dat ge heele plan te doen mislukken. Bij den Hemel. Gren, dat is een geluk Anguish beefde van opgewonden heid. toen hij opstond. Zullen wij den ouden Danglosz bericht zenden, of zullen wij den hoofdopzichter waarschuwen Er is geen tijd te verliezen, als wij die kerel-s willen vangen de hoofdduivel is vrij en zal verdwijnen want wij kunnen 'hem niet pakken en de an deren ook en zij zullen hem niet aan brengen. Kom. wij moeten snel han delen Wat sta je daar toch te dra- Ien Toe dan toch wij moeten voorrt- gang maken Wacht toch Waarom zullen wij dat zaakje niet zelf opknappen"? Wat wat meen je -« Waarom zullen wij een ander verontrusten Wij kennen het plan evengoed ais di© schurken. Waarom xouden wij hen niet in het slot vol gen, hen op heerter daad betrappen, en dan alles aan 't licht brengen. Ik zelf ben er voor. dat wij de vorstin van Graustark redden vlak onder den neus van haar praalzieke hof houding, zooalg Michael zegt. I»rry werd door het avontuurlijke bekoord. Zijn hand sloot zich om den arm van den vriend en hij fluisterde hem in 't oor Het is de schoonste gelegenheid, die ooit twee menschelijke wezens hadden om zich verdienstelijk te maken. Groote Hemel manDat gaat beven onze krachten, steunde An guish. Het is zoo gemakkelijk mogelijk. Bovendien, als het ons mislukt, dan zijn we nog niets minder, maai' als het eens gelukt, wat hebben wij dan niet volbrachtKom, kom oude ke rel. talm nu niet langer. Wij zullen ze igrijpen zoo zeker als twee maal twee vier is. Waar is je moed Zoo'n gelegenheid komt in ons leven niet meer terug. Och kom. man, zouden wij dan niet tegen die twee schurken zijn opgewassen Twee? Het zijn er minstens tien Jij dwaas, die je bentDe drie wachten zijn omgekocht, twee van de mannen zijn bij de paarden ach tergebleven twee staan onder het venster der vorstin en één staat er bij de poort. De man vóór de poort kunnen wij onschadelijk maken. Die menschen onder het venster zijn on gevaarlijk en dus blijven alleen onze heide vrienden en de kok over. Wij hebben alles in ons voordeel, ben je dat n>et eens Je hebt gelijk Kom Ik zal het met je wagen. Wij zullen de vorstin van Graustark redden Begrijp je niet, dat het voor ons even gemakkelijk is het slot bin nen te gaan als voor de beide roo- vers De weg is vtalkomen gebaand en zal gebaand blijven. Bij Jupiter kerel, wij mogen niet meer dan dertig seconden achter hen aankomen. Is je revolver in orde Intusschen snelden de beide vrien den langs het gras, dat aan den kant der straat groeide, die langs den muur liep. Zij keken hun pistolen na en sta ken ze zorgvuldig in de buitenzakken van hun jassen. Wij moeten de zware stokken weggooien, fluisterde de schilder zijn vriend toe. die even vóór hem liep. Houd hem bij u Wij zullen er ,een noodig hebben, om den kerel bij de poort neer te slaan. Hemel, wat is het donker om ons heen Hoe. voor den duivel moeten wij weten, waarheen wij moeten gaan. Wij zullen halt maken, als wij de poort bereikt hebben waar wij vandaag op den muur klommen. Het is de eenige ingang, dien ik aan den westkant van den muur gezien heb en in de nabijheid van het slot. Waar de weg begint, zullen wij naar boven klimmen en den kerel onscha delijk maken, die daar de wacht houdt. Het was zoo donker, dat zij nau welijks de straat konden zien, daar om vonden zij het veiliger te zwij gen, toen zij langs den muur heen slopen. Zoo nu en dan bleven zij staan, om te luisteren, daar zij vreesden de mannen, die voor hen liepen, teveel op de hielen te zullen komen. Ein delijk kwamen zij bij een groote poort en bleven staan. - Is het de bewuste poort fluis terde Anguish. StJa, Ik ben er zeker van. Wij zijn bepaald dichtbij het slot, te oordeelen naar den afstand, die wij achter ons hebben. Laten wij aan den overkant van de. straat gaan, en daar blijven liggen. Wees vooral voorzichtig Als twee panters slopen zij over de straat en een smallen grashel ling af. Op verlangen van Anguish wikkel de Lorry zijn zakdoek om het dikke eind van zijn stok, om het geluid i van den slag van den stok te ver- stikken. I Toen gooiden zij hun hoeden af. knoopten de jassen goed dicht gin gen liggen en wachtten met klop pend hart en gespannen zenuwen de komst der roovers af in stilte smee- kend dat zij de rechte poort gevon den mochten hebben. HOOFDSTUK IX. De Heldendaad van Anguish en Lorry. Het half uur. dat zij in het gras aan den kant van den weg door brachten. spraken zij ternauwernood een dozijn woorden met el kaai' en die dan nog heel fluisterend. Zij hoorden den schildwacht op den rij weg achter de groote poort op en neerloopen. Dat was het eenige ge luid, dat zij hoorden. De stilte was zoo intens, dat zij iets beangstigends had, de bladeren aan de boomen zelfs bewogen zich niet. Zij vroegen zich af, waarom er geen nachtvogels, geen kwakende kik- vorsch, niets te hooren was dan de gelijkmatige stap van den. wacht achter den muur. Het was apo don ker. dat deze niets dan een schaduw leek in de ondoordringbare i'uister- nis. Nog nooit meenden de wf chien- den. had een nacht hun zoo tonk=-r en stil toegeschenc-n. Zij wisten zoo goed hetgeen om hen heen was. Als zaak mislukte liepen zij groot ge vaar door de schildwachten doodge schoten te worden, vóór zij in staat waren een verklaring te geven. Go- lukte hun plan echter, dan was d*t toevallig geluk, volstrekt niet omdat hun spieren of geest er toe meege werkt hadden. Hoe zouden zij de misdadigers ve lig kunnen volgen, als zij eenmaal in het slot gekomen waren zonder >"•- vaar te loopen op schildwachten stooten en verloren te zijn. Hoe langer zij daar op den grond lagen, des te meer raakten zij over tuigd van het avontuurlijke hunner plannen, die zoo onnadenkend begon, nen war-en, en in stilte slaakten zij den wensch hot plan weer op te ge ven, ofschoon zij dat niet durfden uiten. Zij zeiden tot zichzelf, dat het hot verstandigste wezen zou de schild wachten te alarmeeren. om daar door iedere mogelijkheid op een mis lukken buiten te sluiten Zoo lagen de vrijwillige bescher- mers der vorstin op den grond, za- gen er tegen op het plan op te ge ven, maar niet minder om het uit 1e voeren.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5