Kwartjes-Advertentiën één üwartfe???? m Haarlem's Dagblad van HAARLEM'S DAGBLAD. Bureau: Gr. Houtstraat 55. toen de meisjes hèm nog glunder aan zagen, mooi-m armelijk als z'n zwarte krullen om z'n Reanbrandt-hoed dan sten. Sinaasappel duwde de kar' voort en riep z'n waar uit. Van de Nieuwmarkt kwamen twee ..studente" en Sinaasappel hield z'n kar stil. Sin aa sappe le, heere?! Zje henne weer zoet", prees hij den kar-inhoud aan, de twee studenten dadelijk taxee- rend, dat zij een glaasje over den dorst hadden gedronken „Je mot niet denke, da' we 'm om hebben zei een de hééren. ..Nee, meheer", verzekerde Sinaas appel. „As je dat ook dénkt, zulle we je door mekaar rammele." ..Asjeblief niet, Edelachtbare", smeekte Sinaasappel. ,,.7ij beat dronke. Wedt je dat wel?" Yrrnjg de andere. .Jawel, Uwe Hoogheid", antwoord de Sinaasappel, terwijl hij spottend- nederig z'n hoofd boog. „Wat moet jij a,s je dronken bent, met 'n kor loopen riep de méést op- gewondene, terwijl hij de wielen om klemde, en het wankele sinaasappél- roertuig woest schudde. De sinaasappelen rokten en tolden door elkaar als stoute kinderen. „Pas op heeresmeekte Sinaas appel. Het was te laat. De lcar buitelde om ver.. dé vruchten roldén over den grond, naar alle richtingendoch, ter wijl Sinaasappel zich half huilend bukte, om te rapen en te grijpen, wat er te rapen en te grijpen viel, hadden "n paai' stoere kerels de „studente" reeds ferm beet, én schudden ze, zoo- als voorhéén de sinaasappelen ge schud waren. Toen ik den volgenden dag Sinaas appel tegenkwam, had-ie z'n besie pak aan. en 'n geleenden hóógen hoed op. „Ik ga naai' den vader van 'n stu dent op de Hcerogracht", zei hij. En toen ik hem den daaropvolgen- den dag tegen kwam, nu weer voor de «maasappelkax, met z'n gewone jas aan en z'n gewonen hoed op, twinkel den z'n oogjes listigjes en zei-ie véélbeteekenend „Nog één zoo'n daggie, m'nheer. en Sinaasappel is niet Sinaasappel meer." („Tel") EEN OUDE BEKENDE. Een bewoner van de Nieuwe Kei zersgracht te Amsterdam vond zoo- als reeds medegedeeld is een man in een der bedden liggen. De politie nam den ongenooden gast in arrest. Toen hij aan het bureau werd gebracht eag men in hem eén bekenden inslui per. Hij zeide wel in dronken toestand in dat bed te zijn gekropen, doch men vond het raadzaam een nader onder zoek in te stellen. Het blec-k toean, dat hij den koffer vaneen dienstbode open gesloten, daaruit verschillende lijfgoe deren gehaald: en in een pak gedaan had om alles mede te nemen. Door de oplettendheid vaan de dienst bode is zijn plan mislukt an is hem vooreerst de gelegenheid benomen naar Antwerpen, waar hij in de dia mantnijverheid werkt, terug te kee- ren. Rechtszaken VONNISSEN De 5e Kamer der Rechtbank te Am sterdam veroordeelde Vrijdag den reeds vroeger tot langdurige gevan genisstraf veroordeelden Jacob Fred. Erken, die terechtstond wegens dief stal van een paar schoenen in een winkel aan de Hazenstraat aldaar, door middel van een valschen sleu tel. tot 2 jaren gevangenisstraf. De niet lang geleden uit een Rijks werkinrichting ontslagen Andries Prins. die terechtstond wegens brandstichting in een hooiberg on der Weeeperearspel. werd overeen komstig den eisch van het O. M. ver oordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf, wegens brandstichting waarvan ge meen gevaar voor goederen te duch ten was. Van de aanklacht dat die brandstichting ook levensgevaar voor anderen had opgeleverd, werd hij vrijgesproken. Vrijgesproken werd de colporteur Simon Jobs. Meeker, die beschuldigd werd van meineed, toen hij in een zaak van diefstal als getuige ge hoord werd en verklaarde zich „mo menteel" niet te kunnen herinneren wat er stond in een briefje, dat de bekl. van dien diefstal bij den vech ter-commissaris op den grond had laten vallen en dat door Mesker op geraapt en na lezing verscheurd was geworden. GEEN VERSCHOONINGSRECHT. De geneeskundigen verlangen dat zij gebruik zullen kunnen maken van bet verschooningsrecht om te voldoen aan hun plicht tot getuigen voor den rechter, zoo dikwijls zij meenen, dat hun verplichting tot geheimhou ding dit noodig maakt. In Engeland zou hun dat niet mogelijk wezen. De politie-redhter te Greenwich veroor deelde onlangs een geestelijke die zich op zijn plicht tot geheimhouding beriep en weigerde te getuigen, tot zeven dagen gevangenisstraf. Men had een oude wet ontdekt van 1842, die bepaalde, dat ieder gehouden was te getuigen, op straffe van ten hoogste zeven dagen opsluiting in een verbeterhuis, en daar hield men zich nu aan en gaf den standvasti- gen geheimhouder meteen het maxi mum. De Engelsche medici komen door deze veroordeeling, die hen na tuurlijk ook dreigt, "in een moeilijk parket. VAN PIJN EN LEED. 'n Stoel werd voor ha,ar gehaald. en daar -mocht ze op zitten, en daar mocht ze op rusten, nu eindelijk. Ze is een poovor vrouwtje, armoe dig haar dunne kleertjes, armoedig 't kleine hoedje, haar wasbleek gelaat. Er is berusting in haai" oogen, oogen, die gewerkt hebben in ellénde en in armoe. Er is nederigheid in hare hou ding. in haar stem. in haar wijze van antwoorden. Er klinkt ziekte in haar hoest, die aanhoudend haar lichaam- j op-schokt. Roerloos zit ze, d'r han- n> op d'r schoot gevouwen, een beeld van ziekte en ellende, een modél voor oen schilder, die zijn genre zoekt in pijn en leed. Zij stond terecht, dat ze den llden September, ten nadeeJe van mejuffr. C„ bij wie ze in dienst was, een hor loge heeft ontvreemd. Ze begaf zich naar de zuster van mejuffrouw C„ die dit voorwerp bewaarde, en zeide, dat ze last had, het horloge te komen ha len. Argeloos gaf de zuster haai- het gevraagde, tot ze later hoorde, dat 't vrouwtje het zich had toegeëigend. Wegens „oplichting, subs, diefstal" eischte de officier van justitie een ge vangenisstraf van 14 dagen. Toen was de verdediger, mr. De Har- tog, aan het woord. Hij sprak vele woorden ten gunste van het vrouwtje, dat naar huis verlangt, naar d'r man, naar d'r kind. dat ziek isal ge- ruimen tijd. En het vrouwtje zat onbeweeglijk, zag star naar den grond'. En er was méér dan ellende én berusting nu in haarméér dan nederigheid het was een verlangen, nu maar af te wezen van al die zorgen die haar leven beheerscht hebben. Het was een beeld van levensmoeheid, het poo.vere vrouwtje op den stoel, waarop ze bij g r a t i o mocht zitten. En langzaam schudde ze d'r hoofd van nee, toen de president haar vroeg, of ze „nog iets te zeggen" had. Want als je leven gebroken is. heb je niets meer te zeggen. 1 GEVAARLIJKE VLEER-MUIS METHODE. Is een ko-nijn een vleermuis Den 4en Juli waren P. Z. en I. M. Konijn de beste vrienden der wereld; de laatste was boven zijn bieren P. Z. was er waarschijnlijk niet ónder. Samen zaten ze op de stoep van de woning Nes 52 te Amsterdam;en ze zaten er zoo gemoedelijk, en zoo gezellig met elkander te keuvelen, als ware de toekomst louter rozen geur. manneschijn, en jenever. Toen was het, dat het noodlot Ko nijn kittelde, om op te staan. Zon der hulp ging dit niet. En. 'als een vleermuis in gev.aar, greep hij zijn vriend en makker bij het haar. Zóó dacht hij steun te vinden, om zich „op te trekken", zooals men z'ch door middel van een touw een hoogte in-werkt, of, een mast om klemmend, naar boven klimt. Maar P. Z.. hiervan weinig gediend, stoot te zijn vriend Konijn van zich af, en wel zóó, dat deze tegen den grond sloeg, waardoor, zooals een juffrouw- getuige ze1" diens been slap langs zijn voeten hing". Deze merkwaardi ge uitspraak beteekent, dat K.'s rech- ic-rkuitbeen is gebroken. Oogenblikkelijk begaf men zich naar Konijn's vrouw, uitroepend i „Jeannette, je man heit z'n been gebroke." ..Dat kan me niet schele. Dan moe- te ze 'm maar naar 't gasthuis bren- ge. Dan moet-ie maarniet zoozuipe". Deze lieftallige eega. die de be schouwing anders overwaard zou zijn, was niet ter terechtzitting aan wezig. Eén der getuigen meende, dat Ko nijn en Z. ruzie hadden over een cent en dat daarom Z. zijn vriend had mishandeld. De deskundige, dr. J. H. Zaayer. meende, dat er kans is, dat het „op den duur weer terecht zal kunnen komen", en dat Konijn weer in de toekomst normaal kan loopen. De officier van justitie bij de Am sterdamse he Rechtbank, mr. Vaat Dam. achtte het toebrengen van den duw wettig en overtuigend bewezen. De beenbreuk is ernstig en juridisch te beschouwen als „zwaar lichame lijk letsel". Het staat vast, volgens het 0. M.. dat er iets tusschen de twee personen moet zijn voorgeval len. Aan de ..haren-kwestie" geloofde spr. niet. wél aan het opzettelijk toe brengen der mishandeling. Eisch 4 maanden gevangenisstraf. (Tel.) singèlen. Daarvoor was een marsch door woest bergterrein noodig ge weest met de uiterste krachtsin spanning hadden de wakkere man nen. zich als apen aan boomwortels optrekkende, de hellingen beklom men om te komen waar zij moesten zijn, ten einde de omsingeling te vol tooien. En toen, toen moest nog het bloedige slotbedrijf worden afge speeld met de klewang, alvorens lui tenant Eilers tot den vorst kon zeg gen „Kraëng Segeri, gij zijt mijn gevangeneIn dat gevecht liet de vijand 8 dooden op het terrein, waar onder de poengga/wa en Daëng Mi- tanja. De vorst, Lapawawooi, zijn vrouw, Datoe Patiero, zijn schoon zuster en de vrouw van den poeng- gawa gaven zich over. Uit de mededeelingen der gevange nen bleek dat in het gevecht van den 9en ook nog gesneuveld waren de Daëngs Patiroeng, KaJala en Soele- wata. Van de overige, den vorst op zijn vlucht gevolgde hoofden had Boeloe Aroe Matjege hem den 26en October reeds verlaten om in de richting van Amali te vluchten. Watta Rani, Patta Sara, Said Machmoed en Amegoeroe Lompona Gilirang waren naar het Loewoesche uitgeweken, vermoedelijk naar Larompong. De vorst schreef hun allen brieven, waarschijnlijk inhoudende dat, nu hij zelf gevangen genomen was, zijn volgelingen goed zouden doen, zich bij het bestuur aan te melden. „De marechaussees zijn op", seint onze correspondent en geen won der Zij hebben een langdurigen rust tijd, in een goed bivak, dubbel en dwars verdiend. En na dien rusttijd zal er voor hen wel weer ander werk aan den winkel zijn in de Pdtam- panoea het opsporen der 'hoofden, die aan Lapawawooi's uitnoodiging om zich te onderwerpen, geen gevolg ge geven hebben of in Goa, als de in fanterie den gewezen vorst van dat rijk dan nog niet heeft weten in han den te krijgen. opgegroeio ais autoeraat. is in vele zaken te kort geschoten, maar in liefde tot zijn ouden vader zeker niet. Hem komt een eeresaluut toe voor zijn flinke, waardige 'houding gedu rende de laatste maanden zijns le vens. Wij voor ons gelooven niet, dat Lapawawooi den dood van den poeng- gawa, zijn oogappel, lang zal over leven. Overgeplant op vreemden bo dem zal de oude trotsche „adjoe- ware" weldra de kroon buigen en sterven. i Batavia, 23—28 Nov. LAPAWAWOOI Het „Soer. Handelsblad" zegt over den eindelijk in onze handen geval len vorst van Boni „Wij hebben het niet verheeld, dat PERS-OVERZICHT VAN ZATERDAG 30 DECEMBER. EEN EISCH VAN HET PUBLIEK LEVEN. i Onder dezen titel plaatst de „Nieu we Rötterdam-scbe Courant" een uit- voerig artikel, waarin zij aandringt- op voortzetting van de propaganda der vrijzinnige beginselen, j Er zijn zoo schrijft zij enkele verschijnselen waar te nemen, die aanduiden, dat hier en daar in het land de vrijzinnigen op versterking van hunne organisatie bedacht zijn. Maai- algemeen is dat geenszins, en voor zoover wij kunnen nagaan, is mén juist in die kiesdistricten waar (het 't- meest noodig is. daarop het 'minst bedacht. Voorts gaat het Blad uitvoerig na den uitslag van de jongste stemmin gen voor de Tweede Kamer in ver schillende districten, en liet komt tot i de conclusie.dat eenige districten door een goede propaganda den vol genden keer voor cle vrijzinnigheid gewonnen kunnen worden, terwijl het ;veel moeite zal kosten om enkele an dere districten- té behouden, j „Afgaande op de goede voornemens, destijds onder den versehen indruk der feiten opgevat, mocht mem ver wachten, dat onverwijld de handen aan liet werk zouden worden geslagen om wat gr haperen mocht aan de in wendige organisatie aan te vullen en ie verbeteren en, vooral, nieuwe strijd krachten aan te werven, de propagan da voor de beginselen krachtig voort te zetten. Is dat werkelijk gebeurd Zijn de verwachtingen bevredigd Zooais ge zegd is, zijn de gunstige verschijnse len geenszins algemeen. Dat het opge wekte publiek leven, waarvan de Juni dagen getuigden, onder de vrijzinni gen in den lande stand gehouden heeft, nieuwe aanwakkering hoeft ge- Koloniën DE ARRESTATIE VAN DEN VORST VAN BONI. Over de wijze, waarop de vorst ge vangen genomen werd, schrijft de „Java-Bode" het volgende: Het blijkt, dat die gevangennenrrng het gelukkig resultaat is geweest van de samenwerking van drie troepen- afdeelingen een onder hevel van den kapitein der marechaussee P. J. de Gr uij ter, een detachement van het 6e bataljon en ten slotte de brigades, aangevoeld door den len luitenant C. II. Eilers. De beide eerstgenoem de afdeelingen sloten de wegen af, waarlangs de gewezen vorst zou kun nen ontkomende laatste volgde hem op het spoor. Reeds den 14en Nov. werden twee volgelingen van den vorst gevangen genomen, bij wie een rijkszwaard en eenige blanke wapens werden aange troffen. De marechaussees waren nu zeker, op het goede spoor te zijn en deze wetenschap zal hun ijver stellig hebben verdubbeld. Op den 15e, den 16e en den 17e d. a, v. werden de bende en de schuil plaats van den vorst eiken dag op nieuw overvallen telkens echter wist Lapawawooi te ontsnappen, evenwel niet zonder dat zijn beschermers be langrijke verliezen leden. Twaalf vijanden beten in het zand en onder de dooden, die op het veld hieven, warden herkend Aroe Malewa en Pala Kalcla, zoons van den, op den 9en September gesneuvelden Pala Lada daëng Manila en Oewa Salepon. In onze 'handen vielen bij die gele genheid een vrouw, een bastaard kind van den radja, één repeteerge weer, twee Beaumonts, 1 voorlaadge- weer, munitie, ^waaronder patronen met dum-dums, twee draagstoelen en nog vijf rijkszwaarden. Eén mare chaussee sneuvelde. Toen moeten de marechaussees hebben gevoeld, dat de beslissing na bij was. Ongeacht de volkomen uit putting, die velen nabij waren, zet ten zij de vervolging voort en einde lijk, den 18en was het doel bereikt 's middags om drie uur gelukte het de schuilplaats van den vorst te om- WAAROM ZOUDT GIJ DURE ADVERTENTIËN PLAAT SEN, WANNEER GIJ UW DOEL BEREIKEN KUNT MET worden dagelijks advertentiën van Vraag en Aanbod opgenomen tegen betaling van EEN KWARTJE voor een advertentie van hoogstens 6 regels, drie maal achtereen TWEE KWARTJES bij vooruitbetaling. Wie personeel zoekt of zijne diensten wenscht aan te bieden, wie iets wil koopen of verkoopen, buren of verburen, kan dus voor EEN KWARTJE in HAARLKB1'8 DAGBLAD terecht. 9W Op onze Kwartjes-Advertentiën komen vele reflectanten en brieven. wij sympathie gevoelden voor den ouden 73-jarigen vorst, die van enke le getrouwen vergezeld, een leven van rustelooze vervolging, van ellen de en ontbering, van grievende te leurstelling verkozen heeft, boven on derwerping aanzijn vijand, den over- machtigen van vernielende oorlogs wapenen voorzienen blanda, voor wien vorsten en volken van Celebes zich zonder weerstand bogen. Alkeu ren wij ook veel in Lapawawooi af, veel is ook ter zijner verontschuldi ging aan te voeren, want wij toch zijn oorzaak dat het zoover gekomen is, dat de leenman tegen zijn leen heer opstond; ons bestuur op Cele bes en onze regeering te Buitenzorg treft het verwijt door lankmoedig heid en verkeerd beleid den vorst op het. steile pad te hebben gedreven, dai hem ter verderve voerde. Men versta ons wel, niet het tegenwoordig be- stuur op Celebes, niet onze huidige regeering kan dit verwijt treffen, maar de voorgangers van gouverneur Kroesen en van den gouverneur-ge neraal Van Heutsz. Dezen twee man nen komt integendeel de lof toe, dat i zij den zedelijken moed gehad heb ben de verantwoordelijkheid voor j eene expeditie te aanvaarden. Lapawawooi was, naar men zegt, voor het volk van Boni een hardhan- dig, veelei schend heerscher, maar men bedenke dat hij opgevoed, beter gezegd opgegroeid onder geheel an- 1 dere principes dan wij Westersche volken huldigen, het volk beschouwde als te zijn, te bestaan voor hemdat hij er volgens Boegineesche begrip- j pen, heer en meester over was en ook over het hebben en houden der lieden kon beschikken. De poenggawa, evenals zijn vaderti vonden, zooals zoo gewenscht en zoo noodig was. is niet gebleken." Na de taak van de kiesvereenigin gen in deze geschetst te hebben, ver volgt het blad Men wane toch niet, dat, nu bij de Juni-stembus het kabinet-Kuyper ge vallen is en er in de plaats daarvan een vrijzinnig ministerie optrad, daarmede alles gewonnen is. En men wachte zich wel om aan luchthartige verwachtingen voor de toekomst toe te geven. Eerder is er reden voor hei tegendeel. Kort na de Juni-stembus bevatte het orgaan van di\ Kuyper eén arti kel. waarin, sprekende van den af\ al der Christelijk-democraten en van de houding, door de aanhangers van de Friesche Christëlijk-Historische partij aangenomen, gezegd werd dat ernaar gestreefd moest worden om de breu ken te heelen, 'dé afvallige broeders in liet verband terug te brengen. Met an- dere woorden, dat men door schikken en plooien, dOor concessies te brengen trachten moest de samenwerking van 1901 tusschen de „Christelijke" "par tijen te herstellen en weder in geslo ten gelederen' op verovering van het regeeringskasteel uit te gaan. Dat men van. die zijde gelaten berusten zou in de nederlaag van 1905, kan trouwens niemand verwacht hebben. En de houding in de pers, zoowel als in de Kamer, maakt allerminst den indruk, dat de lust tot samen werking bij de partijen rechts bekoeld is. Van alle kanten kwam de verzeke ring (tegenover de vrijzinnigen als eene bedreiging bedoettd), dat de coa litie in sitaaid bleefear al nemen wij aan, dat niet allen, bij de coalitie aangesloten, geneigd zullen worden bevonden can het huidige ministerie voortdurend den voet dwars te zetten zooals de stemming nu is, Ls er geen twijfel, of, als er straks bij de stembus verzamelen wordt geblazen, zullen allen, die in 1901 met den an- i revolution air en leider meegingen en Ial de vier jaren vaan zijn bewind met hem door dik en dun liepen, zich an dermaal onder dezelfde banier scha- jrem. I In 1907 reeds staat ons een gewich tige strijd te wachten bij de provin ciale stembus, tenzij wij willen berus- ten in de tegenwoordige samenstel ling der Eerste Kamer, an dat zal wel niemand onzer willen. De vrijzinnigen hebben, ook al zou l er niets buitengewoons gebeuren, bet •jaar dat vóór ons ligt. hard noodig om hunne positie in liét land te ver beteren en te versterken en al die ver dere maatregelen te nemen, welke het belang hunner beginselen eischt. Daartoe werke joiw en oud mede, zonder d'at men tijd verloren late I gaan. I Wia gewoon is om zich heen te zien weet d'at da tegenpartijen evenzoo doen." j In ons vorig overzicht gaven wij da meening wéér van „De Nederlander", I ten opzichte van de houding, die de EERSTE KAMER jwellicht zal aannemen bij de behan deling der MIDDELEN-WET. I Ook „De Maasbode" heeft hierom trent een ooi-deel. I Zij schrijft o. m. I „Daar da Eerste Kaaiuer het récht van 'amendement mist, zal zij, wan- neer zij in meerderheid zich tegen dé opcenten 'verklaart, de gekeele Midde lenwet moeten verwerpen. I ..De Nieuwe Courant" gelooft uit liet feit, dat de Tweede Kamer de Midde lenwet in haar geheel met algemeene 'stemmen heeft aangenomen, te mogen afleiden, dat helt in de Eerste Kamer wel denzelfdcn kant zal opgaan. I Afgezien van deze ietwat zonderlin ge houding der Tweede Kamer-rech terzijde, vergeet ..De Nieuwe Courant" hier, dat er in de Eerste Kamer meer Van Karnebeeks zijn dan in de Twee de Kamer, die van liet opcecnten-voor- stel geen partij-zaak maken zullen., maar, naar wij hopen, de kwestie zul len beoordeelen na haar getoetst te hebben aan het landsbelang, en die daarenboven met weg te loopen de zaak van hel Kabinet zeker niet zou dienen," De ..Nieuwe Tilburgsche Courant" schrijft „De linkerzij.de heeft die 10 opcenten op bedrijfs- en veinnogensbelasting ge slikt. De rechterzijde, die geen onnoodige belastingverzwaring wensoht, stemde eenstemmig tegen. Zij was verleden jaar niet geneigd de vijf opcenten.van minister I-Iarle te aanvaarden, en bleef dius consequent in het weigeren der '10 opcenten van minister Do Meester. De Linkerzijde was toen ook tegen de vijf opcenten van 1111-. Harte. E11 zelfs werden scherpe redevoeringen ge houden door oen paar liberale Kamer leden, die thans minister zijn. De vereehagde. vrijzinnige partijen hebben dus. zelfs in een niet pramcipi- eele zaak, getoond hoe slaafsch haar nochtans kleine meerderheid', partij zucht boven alles stelt. Het land, vooral de burgerij, kan nu weer -ondervinden, hoe duur ATij- zinnig bewind pleegt te zijn. Wanneer althans de Eerste Kamer zich niet verzet tegen dit aanschroe ven van de bclasfingpers." Kerk en School NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te 's-Gravenhage dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Nijmegen te Eikerzee de heer W. Reus. cand. te Amsterdam. Door de snelle uitbreiding der ge meente zal bij de Neder! Herv. kerk te Losser een tweede predikant wor den beroepen. De algemeene Synode der Neder landsche Hervormde Kerk heeft zich naar aanleiding van het feit, opnieuw gebleken bij de behandeling der aan gelegenheden van liet fonds voor nood lijdende kerken en personen en van de generale kas ten behoeve van de Ned. Herv. Kerk, dat zeer vele nagelaten betrekkingen van, predikanten in groo ten nood verkeeren, per synodaal schrijven, gericht tot al de predikan ten dier kerk in den lande, waarin zij er bij hen met grooten nadruk op aandringt, inzonderheid natuurlijk bij de jongeren onder hen, dat iedea- van hen ernstig ovenvege of hij al datgene doet, waartoe de belangen d'er zijnen hem verplichten en wat binnen de grenzen van zijn krachten ligt. De Synode beseft wel is waar, dat het voor sommigen, misschien voor ele predikanten niet gemakkelijk is, om dan, wanneer het uit den aard der j omstandigheden de meest aangewezen tijd zou zijn, zoodon! se maatregelen te nemen, dat, zoo zi j onverhoopt aan huil gezin mochten komen te ontval- len. hun weduwen en weezen niet der- J mate onverzorgd zouden achterblijven I als tol dusver nog zoo dikwijls liet ge-1 val is. Zij is echter niet minder be slist van oordeel, dat het. aan de mees ten, althans zeker aan .zeer velen van hen, wel mogelijk is om door Ihet slui ten van een contract van levensverze kering of door eenigen anderen maat regel van dergelijken aard zij wijst hen mest nadruk op de bestaande Clas sical en Provinciale weduwenbeurzesn althans iets tén behoeve Van hun eventueel na. te laten betrekkingen te doen. („Vad.") werden omver gesmeten, dat ze be wusteloos bleven liggen. De spelers scheurden' elkaar de wollen hemden in flarden van het lijf. zoodiat de ge schaafde en met bloed bedekte huid bloot kwam, en dan rolde zoo'n spe ler even later in de modder. Ten min ste elf spelers werden zóó toegetakeld dat zij moeeten uitscheiden. 1 Na den wedstrijd gaf generaal Mi les, een der. meest geziene offioiereai van het Amerikaansche leger, als zijn oordeel te kennen, dat het voetbal spel, zooals het in Amerika gespeeld wordt, het ruwste, gevaarlijkste en onzinnigste sped van do wereld is. Hij jacht het Amerikaansche voetbalspel erger dan stierongevechten en boks wedstrijden SCHERMEN. Het groote internationale scherm- feest ter gelegenheid van het tien jarig verblijf in Nederland van den professeur Leop. v. Humbeek zal plaats vinden Zaterdag 13 Januari a. s. in de groote zaal van het Con certgebouw te Amsterdam. Het eere-comité is samengesteld uit de heeren W. ridder van Rap- pard. gen.-majoor, comm. dar ste'- ling Amsterdam: J. H. L. baron Sweerts de Landas Wyborgh, schout bij nachtL. \V. Boel]aard tot Her wijnen, kolonel-comm. d.d. schutte rij, adjudant in buitengew. dierst van H. M. de Koningin, voorzitter* C. H. Labouchère, vice-voorzitter mr. L. H. Feschotte, secretarisjh H. M. Huidccopermr. W. C. Th. v. d. SchalkP. E, Tegelberg Jr. jhr. Schuurbeque BoeijeE. Hel dring en Emile d'en Tex, allen te Amsterdam mr. F. Kranenburg, J. graaf van Bylancfet. A. baron van Till en jhr. mr. dr. H. A. van Kar- nebeek, allen te 's-Gravenhage. De assauts worden geleid door de heeren Alb. Feyerick, président de la Fédération des Cercles d'Esorime de la Belgique,, Doyen de la Confré rie royale et Chevaliere de St. Mi chel Grande, voorzitterC. A. A. Dudok de Wit; J. C. de Koek van Leeuwen luit. der mariniers, hoofd van onderwijs aan de marine gym., scherm- en zwemschool te Amster dam. vice-voorzitters. De volgende professeurs zullen aan het assaut deelnamen E. de Bél, prof. de la Confrérie royale el Che valiere, kampioen Ostende 1904 Gent; F. Desmet, prof. de S. A. R. Ie Prin ce Albert de Belgique. BrusselC. Rabau, kampioen Ostende 1902, 1903, 1905 C. Verbrugge, AntwerpenJ. Sausser, Brussel J. Merkse, Brosse!, J. Petit, Gent. Ook hebben de vplgphde amateurs hunne medewerking toegezegd Uit België Alb. Feyerick, Gust. y. Loo, Gent A. Carpentior v. d. Eyn- de. SarethemLeon Fadeux, Brus sel F. Bosnians Antwerpen. Uit Nederland mr. A. J. Labou- chere, te UtrechtJ. graaf van By- landt 's-GravenhageF. Vigeveno, F. v. d. Stappen J A. H. L. baron van Melvil Carnbee, luit. der ma rine. AmsterdamH. Boneski Rot terdam E. A. van W'ely. Ie luit. der marineJ. S. C. Olivier id.; J. F. O sten, id„ Willemsoord H. P. Hu- bert v. Blijenburg, luit. der aa-tille- rie, 's-GravenhageW. L. C. Bru- nings, adelborst H. A. Greve. iö„ Willemsoordallen leerlingen van v. Humbeek. De kapel van liet 7e reg. inf. on der kapelmeester Zang mans zal zich op het feest doen hooren. Bij den aanvang van het feest zullen de deu ren gesloten worden. DE AUTO. Het jongst verschenen mummer van ..De Auto" is hoofdzakelijk gewijd aan de tentoonstelling te Parijs! welk artikel door eenige mooie foto's is ge ïllustreerd. Bovendien komen nog an dere artikelen er in voor, 0. 111. over hét eerste, internationale congres voor toerisme, te Parijs gehouden, een vervolgartikel over ue Renard-treinen, benevens de gewone rubrieken Vra- genbus en Offïcieele Med'edeelingen. Sport en Wedstrijden VOETBAL. Het I-Ibld. meldt, dat de comman dant van een der zuidelijke garnizoe nen in ons land ihet voetbalspel een idioten-spel heeft genoemd en den onderofficieren verboden heeft, zich tot het spelen van een voetbalwed strijd buiten het garnizoen te bege ven. President Roosevelt heeft zich in 't laatst van de vorige week persoonlijk kunnen overtuigen van de ruwheid van het Amerikaansche voetbalspel. Hij woonde toen oen wedstrijd bij tusschen de Militaire Academie van West Point en de Marine-academie van Annapolis, en hij kreeg te zien, dat sommige spelers zich van pijn op den grond wierpen, en anderen bij den kamp om den bal zoo brutaal PAARDEN. Daar ritmeester O. D. van Diepen- brugge bezwaar had. voor 1906 we derom als handicapper op te rieden, tengevolge der minder welwillende critiek, die soms op zijn werk ge maakt werd. heeft het ron-comité der Nederl. Harddraverij- en Ren- vereeniging in overleg met hem bom sloten. voor 1906, bij wijze van proef, het a.mbt van handicapper te verdee- len over twee personen en als zooda nig met hem aangewezen It. G. J. A. A "baron van Heemstra. (Ned. Sport.) IJSSPORT. Naar men verneemt is De Koning sinds eenige dagen te Davos in trai ning voor de a. s. wedstrijden het weder is tot nu toe nog bijzonder mooi en de baan voor training ge heel in orde. Tot nu toe zijn er nog geen ande re renners, die zich oefenen. Ate kunstrijders zijn in training d* lieer en mevrouw Seijers uit Enge land. De hockey-club van Davos is reeds aan het oefenen. Letteren en Kunst BERNER CONVENTIE. Aan de beide Kamers der Staten- Generaal is een adres gericht, waar in o.m. gezegd wordt „Geeft eerbiedig te kennen de Ver- eeniging „De Berner-Conventie- Bond" erkend bij Koninklijk besluit van 13 Februari 1899, no. 4, geves tigd te Amsterdam dat naar hare meening de wetgever ten spoedigste maatregelen behoort t« nemen om te doen ophouden den volgens de hedendaagsche rechts overtuiging onzedelijke n toestand, waarin zoowel hier te lande tegen over buitenlanders als in den vreem de tegenover Nederlandsche ingezete nen, straffeloos inbreuk kan worden gepleegd op een in de Nederlandsche wet erkend privaatrechthet auteurs- roe ht dat, volgens haar oordeel, de beste immers de meest eenvoudige en snelst doeltreffende maatregel zou

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6