als woonplaats heeft, aangegeven, Haagseh architect, opgemaakt, waar- volkomen valsch zijn. borgden, naar deskundigen verzeker- De vrouw is gekleed met manteltje den, een solide constructie, en fluweelen hoed met zwarte vee- j liet ongeval wordt dan ook toe ge ren. Haar uiterlijk is bleek. schreven aan de sterke vorst en de snel daarop invallende dooi. waar- VAN EEN GROOTVORST door cement en kalk papperig zijn EN EEN KAMERLID, geworden. De gevels van de hoekhui- Naar aanleiding van het stoppen /en zijn blijven staan ingestort zijn van den sneltrein op verzoek van Ie gevels van dc winkelhuizen. Bij den heer Hugenholtz te Haarlem den bouw van deze laatste huizen herinnert men in „Het Volk" aan volgt men gewoonlijk en volgde hef volgende geval Voor ongeveer een kleine 15 jaar pi aktizeerde te Amsterdam de toen maals bekende masseur dr. Metz- rnen ook luer het stelsel om tij den- den aanbouw zooveel mogelijk licht te doen binnenvallen. Gevolg daarvan is, dat de zwart ger. Uit alle landen stroomden hem bovenbouw der huizen dan op pilas- patiëuten toe waaronder ook de tere rust. Uit een en ander verklaart Russische grootvorst WJadimier. die men. dat niet de pui der hoekhuizen, bij den beroemden dokter genezing wé! die van de winkelhuizen is in kwam zoeken voor zijn kwalen. gestort. Hij logeerde" in het Amstel-hotel te' De mat er i eel e schade is vrij be- Amsterdam en at er '«morgens bij langrijk. Zij wordt geschat 'op circa li'H ontbijt cep bijzonder lekker soort f 5000. broodjes, die toen door slechts één. w bakkerij in de stad konden geleverd; HOLLANDSCHE •worden. HYPOTHEEKBANK. De grootvorst moest in verband l it Hilversum wordt aan de Tel. met zijn kuur ook eenige weken in gemeld Zandvoort doorbrengen, en miste Hoewel de toestand van jbr. De •s morgens het lekkere hapje. Beer wel iets vooruitgaande is, zijn De bakker werd dus bewogen wat zijn wonden toch zóó ernstig, en van van zijn broodjes naar Zandvoort te dien aard. dat het nog wel een zenden maai de treinverbinding kleine veertien dagen kan duren, al- was zoo, dat zij niet tijdig genoeg vorens hij vervoerd kan worden. De voor het ontbijt op tafel konden zijn zen moet, maar dan ook. dat de on derwijzers er goed bij vertellen moe ten." HANDELSGEEST. Een flink staaltje van handelsgeest kon men deze week bij den landbou wer C. te Dinxperlo waarnemen. Hij kreeg eenige weken geleden een aan bod om een mooie koe die hij op stal had staan, te verkoopen. De landbouwer verzekerde in hel oude jaar hiertoe niet te zullen overgaan. In het nieuwe jaar kon de koopman komen, wanneer hij verkoos. De koopman die de koe niet wilde laten schieten zorgde Oudejaarsnacht, na dat de klok van 12 koud was. bij den landbouwer ie zijn. Hoewel de land bouwer niet \eel lust had óm op te staan, werd hein zijn woord herin nerd en werd de koopman eigenaar der koe. (Amh. Ct.) Maar grootvorsten vermogen veel. en op verzoek van den bakker stem de de spoorwegdirectie er in toe een vroegen sneltrein even te Haarlem te doen stoppen om de broodjes voor den lioogen Rus af te zetten. DE DIEFSTALLEN OP SLANGENVECHT' Naar aanleiding van de adverten ties. waarin de lieer L. C. Dudok de NY it aan den dief. die bij hem ver schillende curiositeiten had gestolen, het vriendelijk verzoek richt, deze te rug te doen bezorgen en de zeer strenge bewaking door recher che en agenten in burgerkleeding duurt natuurlijk voort. GEWONDE ROODHUID. Bij de voorstelling door de rood huiden in liet gebouw v. K. en W. te Rotterdam is een der Indianen, Diep- hemel geheeten, gewond aan het. hoofd. Dr. de Snoo verbond den ge wonde EEN FLINK BURGEMEESTER. Te Nijeveen. een plaatsje in de on- middellijke nabijheid van Meppel. is UK IC UV'Cll AVI l r>. hierop gevolgde advertentie, waarbij Dinsdagavond ernstig toegegaan, ite heeren De Wit en de lieer Van degens aanranding van een meisje Beusekom. arts te Marken, waar schuwen tegen zekeren Adolf Prin sen. ontvangt de eigenaar van „Slangenvecht" dagelijks hoopen brieven, waarin vreugde uitgespro ken wordt over'het feit. dat 't ein delijk gelukt is den dief te kunnen signal eeren. Naar het .N v. d. D. verneemt, hebben de schrijvers dezer brieven was een boerenzoon door de politie naar het arrestantenlokaal gebracht. De aanklacht tegen dezen ging uit van (Ten lieer bij wien het meisje diende. De jonge dorpelingen be dreigden nu den aanklager en sche- iien van plan diens ruiten te vernie len. In het duister omsingelde een bende van wel 25 personen zijn wo ning. Toen verscheen de pas be- te vroeg gejuicht. Beide advertenties burgemeester, de heer .1 (hebben'lliets met elkaar te inakr-n Bosnia Dra tart 4e Jut4e gehad. Nog «leeft is H den lieer De dreigementen en trachtte de geniee- \Y:t seider! onbekend, welke onver- deren te kalmeeren. Dat was echter laat. hem zijn curiositeiten, waaraan ')o!er aan de galg gesmeerd. Men hij zoo va. gehecht, afhandig heeft "am een dreigende Iwradmg tegen gemaakt. Tot nu toe heeft nog nie mand de gestolen voorwerpen doen terugbezorgen Het waarschuwen te gen Adolf Prinsen heeft een geheel andere oorzaak en betreft een voor val. waarvan de'heer De Wit. de du pe is geworden. Eenigen tijd geleden krijgt cle •lieer De Wit een boodschap, dat ze kere lieer Adolf Prinsen, die in een 'hotel te Breukelen verblijf hield, hem wenschte te spreken. hem aan, waarop de heer B. ten slotte 'iji eigen verdediging be dacht - met zijn wandelstok (een stevigen) zoo geducht om zich heen hakte, dat de. bende met verwonde koppen en pijnlijke ruggen en bee- nen haastig den aftocht blies. Ook cle veldwachters schoten hun burgemeester nog te hulp. MISHANDELING. •rwijl de kastelein B. H. GROENTEN IN DEN BERG. In den St. Pietersberg nabij Maas tricht is verleden jaar een proef ge nomen >met het kweeken van een groente, die in Nederland weinig voorkomt, doch in Frankrijk en Bel gië zeer gewild is en daar zelfs duur betaald wordt. Car don a la moëlle" of op z'n Hollandsch Candon of Kardoen met merg, is een gerecht dat in genoemde landen dikwijls voorkomt op menu's van groote diners, waaruit blijkt, dat voor deze groente wel een prijs te maken is. Daar het een groente isi die gebleekt moet worden, kwamen een paar heeren te St. Pieter op de gedachte het bleeken eens in den berg te beproeven. Zij zaaiden Car- dons uit in den vollen grond in Mei op 1 M. afstand, die. toen zij einde lijk volgroeid waren, in den berg wer den overgeplant op hoopen van pl.m. 50 c.M. mul zand (verweerd mergel- poeder) dat een weinig vochtig is. Hier verwelkten de buiten gegroeide bladeren voor een deel, terwijl de hartbladeren dezer plant in ongeveer 6 weken zich forsch ontwikkelden en zware stengels leverden, die 1 a li M. lang wenden. Wat de financieele resultaten betreft, zijn de ondewic- mers tot dusver zeer tevreden en waar in den berg plaats voor tien duizenden planten is, kan het een niet onbelangrijke cultuur wofaan. Tot- nog toe werden cardons in ons land nog maar geteeld op tJe groote buitenplaatsen,- waar men ze vrij al gemeen aantreftdaar worden ze ge bleekt met behulp van stroo. dat om de plant wordt gebonden en buiten om aangehoogd met aarde De smaak van de cardons herinnert aan asper ges en moet nog fijner zijn. De kleur van klaargemaakte cardons doet den ken aan Brusselsch witlof. Hij ging er been en trof in het ho- Fneschê gemeente Small ingerland tel een jongen man aan die hem ine{ zjjn gezin ie bed lag. werd er mededeelde, dat hij een wedden schap had aangegaan om den af stand van Gorktim naar Breukelen binnen tien uur te voet af te leggen Hij had dit volbracht en verzocht den heer De Wit te willen getuigen, dat dit werkelijk hot geval was ge weest. Deze tocht had hem echter zóó overspannen, dat hij bloed had 'opgegeven en zich lang niet lekker gevoelde. De heer De Wil. goedig tons, had medelijden meit den - nachts om 12 uur op de deur ge bonsd en -voor hel raam op een woeste manier sterke drank ge- eischt. Na lang aarzelen stond B. H. op en opende de deur. maar nauwe lijks was hij buiten, of hij kreeg een slag met een flesch. waardoor hij erg bloedende wonden aan het ge zicht bekwam. Met den meesten spoed werd door den depóthouder van 't „Groene kruis" het eerste ver- al" band gelegd en daarna een genees - man kundige uit Bergum gehaald. EEN KRANIG STUKJE. Men schrijft uit Winschoten Als een bijzonderheid kan worden meegedeeld, cla.t de 81-jarige grijsaard Koerl Kolk Woensdagmiddag nog een tochtje op schaatsen heeft gemaakt van BellingwoLde naar Nieuwescham. Met flinke" slagen zwierde de oude man nog over de gladde ijsbaan, zoo dat een 18-jarig jongmenisch zijn best moest doen om hem bij te blijven. en liet hem op zijn kosten door dr. Blauwe kruis" mocht daar N. Mijnlieff verplegen, terwijl 'hij te- wej w.n beetje meer inheernsch wor- ven9 den logementhouder lad gaf jg,, Stand.' den overspannen wandelaar zooveel doerf'geven*,"ste'kande ™iddel1"1 te DE TOOVERLANTAARN ALS De heer De Wit ging hem bijna LEERMIDDEL dagelijks bezoeken en nadat hij on- Ken aardig denkbeeld omwikkelt geveer 14 dagen geheel opzijn kos- de Jieer w. de V. in „Het Nieuwe Schoolblad" tooverlantaarn ils leermiddel ten in het hotel was 'verpleegd, het geen den 'heer De Wit 36 kostte, verdween hij op zekeren dag- spoor- Jgg.' lö"S, zonder zijn adres achter te la- e bezigen. jen „Neem aan, de eerste jaren van Nu gingen den lieer De Wit de den 80-jarigen oorlog zijn behandeld oogen 'open en begreep hij met een en <nü verschijnen daar op t doek: handigen oplichter ;e doen gehad te Karei V', Filips II met de Hapsbui'g- hebben Eenigen tijd later ontving sci,e üp. Granvelle. Willem 1. maai bij van Adolf Prinsen een brief met dan ook „Een bedelzak en meer excuses over zijn plotseling veidwij- zinneprenten, ontleend aan Valerius' m-n. en een verzoek om toezending ,GcJenckclancl.,. Vtl,lrukkillg DOOR DE TRAM OVERREDEN. Met de tram, die Dinsdagavond van Maldeghem naar Aardenburg reed, is. naar de Micld. Ct. meldt, bij Stroobrugge, een ernstig ongeluk ge beurd. Een voerman uit. Maldeghem, Gustaaf van Landeghem, is letterlijk door de tram vermorseld. Dc man. liep naast zijn met stroo geladen wagen, toen hij hij zijn lan ge overjas door de tram werd ge grepen en onder de locomotief ge sleurd. Deze derailleerde en kwam dwars over de lijn te staan, terwijl een der wagens tegen een boom te recht kwam en erg werd bescha digd. De machinist werd door den schok van de machine geworpen en moet zich ernstig bezeerd hebben. ELF INBRAKEN. Te Rhoon i- in clen nacht van Donderdag op Vrijdag op elf plaat sen. meest bij winkeliers, ingebro ken. l'it twee deuren waren de pa- neelen gezaagd behalve geld wordt o. m. een fiets gemist. •van geld, daar hij op rijn geforceer- den wandeltocht zijn poriemonnaie had vierloreai Dat de heer De Wit op deze ailer- oubeschaarndste handelwijze niet in ging. zal men kunnen begrijpen na hetgeen vooraf was gegaan. Intusschen was de iieer De Wit te weten gekomen, dat Adolf Pr insein familie was van den heer Van Beu sekom. arts op Marken, liij -schreef om nadere -inlichtingen omtrent s,)'Gia' Adolf Prinsen en vernam toen. dat zeker, tuj zal der Nederlanden onder Alva"d „Prins van OrangientocJit" „Afbeel- dinge van de Spaansche Bloedraad en/.. Wel, als hij de „Gedenekclanck" niet kent, zal hij zelf nog leeren kun nen en genieten ook. als hij daar bij de kinderen hoort zingen 't,.Wil helmus" en uit die „Gedenekclanck" O Heer, Die daar des hemels teute meer andere. O, ik ben :estemd" heengaan. INBRAAK TE MIDDELBURG. I Bij een aldaar bij een koopman ge- pleegden diefstal door inbraak zijn volgens officieele opgave gestolen 800 parapluies 100 zijden parasols en 100 heeren wandelstokken. I deze jonge maai in bet geheel niet Niet leeren We hebben 51 platen v>ilde deugen en zijn familie reeds uil-en over Indië. Als <1- onderwijzer herhaaldelijk voor allerhande onaan- goed weet toe te lichten, bijvoorbeeld genarne feiten had geplaatst. De heer Van Beusekom dankte den heer De Wit voor zijn zoo slecht beloon- de goedheid en wilde gaarne dc door o-óiP7,^'Vónden'V hem geleden schade vergoeden, wed- ke vergoeding de heer De Wit ech ter niet accepteerde omdat liij zich door zijn eigen lichtgedoovigheid bij den neus had laten nemen De lieer padi-planten, padi-wegen. koffietuin, de AneikJoof, waterval van de Tosa- Wajang met gamelang, zou dt een gedachten reis wordt ge maakt ..Langs den Rijn naar Zwit serland" en vertoond wordt b.v. Via duct op de Rigi-baan, rle Axonsfcrasse, Van Beusekom schreef voorts, dat het de Aareschlucht. geiten in het hoog spelletje van „bloed opgeven" al gebergte, een tocht over een gletscher, sinds 20 jaren door Adolf Prinsen een gevaarlijke klimpartij. een met succes in practijk was gebracht! «neeuwbrug over een spleet! .ei.nde jongemenscli, wiens Als men de kinderen brengt, in de verblijfplaats nu niet hekend is, voor goed op de kaak te stellen werd door de heeren De Wit en Van Beu sekom besloten de advertentie te plaatsen, waarvan bovenstaand ver- haél het voorspel is geweest. DE INSTORTING IN DEN HAAG. Do instorting bij den bouw van huizen in de Heulstraat heeft heeft zich bepaald' tot den voorgevel van twee van een groep van vier hui zon. De dakspanten en dakbedek- HHHH ■Mog, welke ook reeds weren ge- tenVóór, bij "of'na. de les zien] plaatst., rustende op zware dwarsbal- kon zijn. hoewel niet naar beneden Och kom aJs ik nog eens minister gevallen, toch ook gedeeltelijk inge- van htnnenlandsehe zaken wordt, stort. De bestekken voor den bouw schrijf ik m een wet, dat aan elke dezer buizen in overleg met een school een lantaarn met platen we grot van Han en fraaie druipsteen- vorming aan een gewelf doet zien Als men ze door Nederland rond leidt en door een zeventig typische voorstellingen ons land doet kennen ze door Artis doet wandelen, of door een tiental platen de geschiedenis van thee, suiker, koffie, katoen of steenkool duidelijk maakt. Wie een eigen lantaarn heeft, en als ik. een zolder tot zijn beschik king, laat telkens maar enkele pla- DE HAAGSCHE ROMAN VAN EEN ROODHUID. Kaiser Wilhelm heeft den naam van up to date te zijn. Hij heeft te gen het gele gevaar gewaarschuwd en dat was een woord van pas; de groote oorlog heeft het bewezen. Maar Van Deyssel heeft onlangs ge schreven. dat de nieuwe Holland- sche let leren boven alle andere staan. Welnu, ook deze profetie was in die letteren lang vernomen, toen Kaiser Wilhelm er mee kwam. A. J. men zegt: Van Deysel zelf -heeft jaren vóór den ónderen Caesar op het gele gevaar gewezen. In den ro man. die ..Blank en Geel" heet. .Volkeren, waakt over uw liefste be zit" een Chinees had een Ani- -terdamsclie getrouwd. Men zegt, dat zij mekaar hadden leeren kennen op de wereldtentoonstelling, de eenige, die ons land ooit gehad heeft. Hun huwelijk was ook een unicum. Daar om schreef A J. er een roman over. Edoch het gevaar blijkt geens zins geweken. Alleen komt het thans niet meer uit het Verre Oosten, maar uit diezelfde Far West. die ons al len Hollandsche mannen jongelin gen en knapen, dierbaar is sinds we dezen mogen, lezend verslinden verhaal op verhaal over Auces en Apachen. CurumiJla en Roeden Stier. Uit het Far West zijn menschon gekomen met schoone stoffen, juist als de Chinees, die in '83 achter hel Rijksmuseum met pracht van zijde en pauweveer de blikken trok der blanke Amsterdnmsche Behalve de stóffen, brachten de Roodhuiden houtwerk mee. keurig houtwerk, kun stig gesneden, en. het schoonste! hun pijlen en bijlen. Hoe vieeselijk konden de tomahawks klieven bo ven dc hoofden met arends-gevedert. Hoe snorden de pijlen, dat Wilhelm Teil van afgunst uit zijn graf wou opstaanToch trof géén pijl zóó wis als de zang. de trieste minne zang van den RoodhuM. In the still night, the long hours through 1 guide my bark canoe, My bark cance, my love to you. While the stare shine, and falls the dew, 1 glide the stream in bark canoe, It glides to you. my love to you. Een Haagsche dame heeft dit ge hoord. In het Roodhuidsch (wij ge ven 't besdheiden in Engelsche woor den). 't Was op een tooneel tus- schen bloemrijke schermen. Zij zat in de zaal en het was haar opeens, als dobberde zij in een boot op den Rijn. Want eenmaal jóng. had ook zij gezongen. Het lieflijke lied van de Lorelei. En Ei. Ei. Suikerdeprei in deze dagen van Kloris en Roosje werd haar weduwchavt verteederd, zóó dat hel ook .om haar gedaan" was, of de Roodhuid zat en zong op een rots. Listig als slechts een vrouw weef te zijn vond zij een ..amendement" op den Lorei ei-tekst" In plaats vau om te slaan met de hare, verklaarde zij zich bereid in de Roodhuidenka no over te stappen. En ernstig is er sprake van geweest, dat mevrouwde weduwe Zus-en-zoo. Eerste Dit-en- dat-straat. Den Da.ag, 40 jaar zegt men, maar wie mag dit zeggen binnenkort met den schoon en slank cn krachtig gebouwden Irokecs Ame rican Horse. 53 jaar geleden gedoopt, ii het huwelijk zon treden. Ameri can Ilorse, bezit een hoeve, die tij dens des vaders kunstreis door En geland, Duitschland Nederland en België, door een van zijn zonen be rtuurd wordt. In verband met. de nieuwe huwelijksplannen, vermoe den wij, dat Jvmerican Horse we duwnaar i-. Echter sprak hij in zeer vlug Engelsch desgevraagd erover heen. Hij had immers een ander bezwaar. De tournée gaat veel te slecht. Eerst wil de Roodhuid meer verdienen, voordat hij weer aan trouwen kan denken. Zoo is dan de romantiek van dit ernstige roodgele gevaar, bruingeel is nog juister gekenschetst door ma terieele invloeden weggenomen. Al weder heeft het ellendige realisme, dat ook op hei gebied onzer Hol landsche letteren tegenwoordig de lakens uitgeeft, om het beeldenrijk te zeggen, de schoone poëzie over wonnen. Inmiddels blijft, de Trokees zingen. Iön dansen en met den strijdbijl zwaaien. Een andere Roodhuid zet zijn eigen vrouw in een krans van moorddadige pijlen. Het troepje men- sclien zeer mooie typen, althans zijn er prachtige bij is enkele da gen hier te zien. Zij vertoonen ve- lerliand spelen en toeven onder het publiek in de zaal, vriendelijk antwoordend in het Engelsch op wat de begrijpelijke nieuwsgierigheid van oude en hedendaagsche Cooper- en Aimard-lezers aan deze door „beschaving" overwonnen nazaten van illustre stammen te vragen heeft. (N. R. Ct.) LAGE INDIVIDUEN. Uit Brussel wordt gemeld, dat te Tongeren, Belgisch Limburg, een minnend paartje door zeven mijn werkers is aangerand. De jonge man snelde, na mishandeld te zijn. om hulp. Inmiddels werd het meisje te gen den grond geworpen, allerschan delijkst mishandeld en daarna le vend verbrand. De daders zijn in hechtenis genomen. De I,. K. schrijft over dit beestach tig optreden der mijnwerkers nog het volgende „Toen het meisje haar bewustzijn verloor, staken de onmenschen de gloeiende einden hunner sigaren haar in liet vleesch, hopend haar daardoor weer tot zichzelve te bren gen. Toen staken zij hare verscheurde kleederen in brand en wierpen t nog steeds bewustelooze meisje op die bran den de voorwerpen Juist toen zij uit het dorp door den jongen man gealarmeerde perso nen zagen aankomen, konden zij nog de vlucht nemen. Het meisje werd in een allerireu- rigsten toestand naai' huis gedragen en bezweek 2 dagen later onder de meest duldelooze pijnen. De gendarmes hebben de beesten van kerels gelukkig reeds te pakken, en ongetwijfeld zal met hen een voorbeeld gesteld worden. DE VORST VAN BONI. De „Schied. Ct." bevat een brief van den oud-Schiedammer Frits Marks, sergeant bij de marechaus see op Boni, die d.d. 30 November jl. o. a. aan zTjn moeder schreef „Lieve moeder, toen ik uw brief ontving had ik juist den Radja, (ko ning) van Boni gevat en ik heb de eer gehad om hem bij den gouver neur te brengen.. Wij hebben 2 maanden achter den Radja geloopen doch net zoolang volgehouden totdat i.i hem te pakken haddén. „Het volk van den Radja hield stand tot op 15 meter en man tegen man werd daarbij gevochten, totdat het volk de vlucht nacm en den Radja achterliet, en daar was liet ons om te doen." Zijn broer die eventeens bij de troepen op Boni is ingedeeld, schrijft aan zijne moeder „Des morgens was Frits aangeko men met. den Radja van Boni. en, moeder als u dat eens gezien had. welk een eer Frits te beurt viel, dan had u in de handen geklapt. Duizenden menschen stonden aan 't hoofd en ook ik stond daar lusschen het volk, allen wachtende met een verlangend hart om den held te zien. die den koning gevangen had. j ..Ja. lieve moeder, die "held was breeder Frits, die den Radja dag aan dag had achterna gezeten en dit niet opgaf voordat hij hem had en bet is 'hem ook gelukt, maar hij heeft eerst de noodige dagen door het ge bergte geloopen. cle noodige gevech ten geleverd en in het zwaarste vuur geweest en toch doör Gods goedheid bewaard gebleven. „En de grootste eer is nog dat Frits den Radja gedragen heeft, om dat hij niet ioopen kon, en naaj- den gouverneur heeft gebracht. Tel. ONGELUKKEN. Uit Den Haag wordt aan de gemeld Op verzoek werd tot dusver geen melding gemaakt van een ongeval, den heer Singels, directeur der ge meentelijke Electrisohe Centrale, al- xiaar. in het laatst van het afgeloo- pen jaar overkomen, aan den voor avond van de opening der inrich ting. Nu de aanleiding tot dit verzoek vervallen N. kan warden medege deeld. da.t de heer Singels in het fa brieksgebouw in een fundatiekuil viel. doordat een Joopplank brak, die zoolang de vloer nog niet door den aannemer voltooid was. in het ge bouw gelegd was. j Dadelijk werd hij naar het Brono- vo-ziekewlmis gebracht, waar de ge- i broken voet door dien geneeskundige werd gezet. Sedert is de toesTand bevredigend, zon zelfs dat de directeur rekent weldra de inrichting te verlaten, zoodat de duur zijner werkeloosheid r.ict zeer lang zal zijn. De Centrale zal dus, ondanks een en ander, volgens het aanvankelijke plan. eind Januari geopend kunnen w-orden. DOOR GAS BEDWELMD. In de Lange Leidschedwarsstraat te Amsterdam vond Vrijdagmorgen, ten huize vau de familie Zandvliet, een ernstig ongeluk plaats. Doordat de gaskraan was openge bleven. werd het onderhuis, Lange Lei(bchedvva rsstraat 70, met gas ge vuld, met het noodlottig gevolg, dat het. echtpaar Zandvliet er door be dwelmd word» Beiden werden naar het Wil helm i- na-Gasthuis vervoerd. De toestand van den man is zorgelijk. PERS-OVERZICHT an Zaterdag 6 Januari. Dr. Bos, de vrijzinnig-democrati sche afgevaardigde heeft in „Vragen des Tijds" een artikel geschreven over den POLITIKKEN TOESTAND, waaraan wij het volgende onüeenen: „De positie van Tiet Kabinet ten op zichte van de verschillende staatkun dige partijen is door deze eerste ge vechten tusschen een deel der Kamer en de Regeering iets duidelijker ge worden. Onderstreept is daarmede de verklaring door mr. Diucker namens de vrijzinnig-democraten afgelegd, dat deze groep niet liever wil dan steun geven aan het Kabinet, zoolafig het eerlijk en te goeder trouw na leeft het programma, dat in Januari is opgesteld en als regeeringsprogram is overgenomen, maar dat ze zal be schouwen als een ongeluksdag clen dag, wanneer zij haar steun zal moe ten onthouden wegens strijd met het programma. Duidelijk is daarmede het stand punt aangewezen. Geen slaafs volgen maar nauwlettend controleeren, zoo- als het aan goede leden der Staten- G ener aal betaamt. Niet bevrediging gevraagd van wenschen, die vallen buiten het gemeenschappelijk accoorcl dat bij cle- stembus was aangegaan en thans grondslag was in het regee ringsprogram. maar deze ook ge- wenscht naar de bedoeling, die blijk baar bij de coaliseerende partijen heeft voorgezeten. Geen verdediging ijuand mème van de regeeringsda- den, maar deze getoetst de eischen, die een richtige nakoming van dat programma meebrengt. Noch de totstandkoming der coalitie, noch die van het Kabinet, noch het belang der vrijzinnige beginselen vereischt en veroorlooft andere houding. Vermoedelijk za! ook in de praktijk de houding der sociaal-democratische en der vrije liberale groep vrijwel de zelfde moeten zijn, al zullen beide trachten, cle regeering in eigen rich ting uit haar koers te trekken. De sociaal-democratie mag zich aandie nen als een oppositie-partij, omdat zij staat tegenover alle burgerlijke par. tijen, hare theorie, dat de eene of de andere niet socialistische partij eigenlijk oud lood om oud ijzer is, gaat allerminst op." Dit artikel wordt door „Het. Cen trum" besproken en gecritiseerd. In zijn eritiek schrijft dit blad, dat het een merkwaardig artikel is in zoo verre dat het opnieuw doet uitko men, hoe onzeker de politieke toe stand is, en als voornaamste motief tot handhaving der coalitie aan de Linkerzijde de Kuyper-vrees blijft gelden. Oud-liberalen en sociaal-de mocraten moeten hun eischen mati gen en het tegenwoordige Kabinet steunen, omdat anders de „cleriea- len" weer aan 't bewind komen. De heer Bos zegt dit wel niet zóó on omwonden, maar toch te duidelijk dan dat men zich in zake de strek king van zijn betoog zou kunnen ver gissen. Het blad einch'gt met„Zijn (Dr. Bos') eigen artikel levert de beste be wijzen, dat geen principieele staat kunde, maar slechts een politiek van kans-berekening door het kabinet-De Meester kan worden gevoerd, waar tegenover staat een politiek van vrees bij de partijen, die bet. steunen." „De Nederlander" behandelt in oen artikel de vraag hoe het reglement van orde van de Tweede Kamer zou kunnen gewijzigd worden, opdat, de BEHANDELING DER STAATSBEGROOTING meer tot haar recht zou komen. Door een Senioren-convent als de Duitsciie Rijksdag heeft, zou bij on derlinge afspraak al veel verbeterd kunnen worden en dan zou de Kamer voor interpellaties en vragen bijv. één uur per week kunnen aanwijzen. Op cle in dit uur ontvangen gegevens zou men dan kunnen booondeeien of interpellatie noodig was." Voorts betoogt het blad „Waarom benoemt de Kamer niet, zoodra na opening der zitting de sec ties zijn samengesteld, achtereenvol gens de commissie van rapporteurs voor elk hoofdstuk? Geschiedde dit, nadat de leden der nieuwgevormde afdeelingen gelegenheid .hebben ge had voor onderling overleg, doch. voordat de begrootingsstufcken wor den rondgedeeld, dan zou terstond elke commissie zich meer bijzonder voor de haar opgedragen taak kun nen voorbereiden, wellicht ook voor af even onderling kunnen bespreken welke punten in de secties waar schijnlijk ter sprake zullen komen buiten datgene waartoe de begro tingscijfers zelve aanleiding geven. Thans komt soms een belangrijk punt slechts in een sectie ter sprake. Met goed 'Samengestelde commissies zou allicht ook tot meer besnoeiing van onnoodige vragen kunnen worden overgegaan, dan tegenwoordig ge bruikelijk is. en zoo zou ten regeling en verdeeling van arbeid voor velen den arbeid verlichten. Allerwensche- lijkst schijnt het ons bovendien, dat d e begrootingseoinrniessies het ge heel e jaar door fungeeien, opdat ook aan haar de behandeling der supple toir begrootingen werd opgedragen. Nog beter ware het. indien die com missies langer clan een jaar fungeer den, toch is het wellicht gevaarlijk zoo iets voor te schrijven bij Regle ment. Ziedaar eenige denkbeelden, die wij voor beter geven, in do hoop dat spoedig eenige wijziging gebracht worde in cle manier van werken der Tweede Kamer. Üp „spoedwerk' dringen wij niet aan, maar wel op meer waarborgen voor goede behan deling, inzonderheid van de Staatsbe- grooting. Goed werk brengt op den duur ook bespoediging mee, indien men althans onder goed werk ook verstaat afsnijding van alles wat overtollig i«." Rechtszaken VERDUISTERING.- Voor de 5de kamer der Amsterclam- sclie Rechtbank, had zich Vrijdag te v era.nlwooi'cienrde 28-jarige boekhou der Henri Pierre Michel Marie Joseph Bomgatltz, thaais gedetineerd. Hem is ten laste gelegd dot hij aJs boieWhlOudfer in loontrekkend'en dienst van dien heer E. H. de Waal, koop man te Amsterdam, en door dezen be last niet het houden der kas, op ver schillende tijdstippen tusschen 14 Ja nuari 1904 tot 19 November 1905 te Amsterdam of te "s-Gravemhage, al thans in Nederland, opzettelijk ver schillende geldelijke bedragen, ieder groot hooigstidns f 40, tot een gezamen lijk bedrag van ongeveer f 5000, aJtie toebehoorende aan clen heer De Waal, vve'lkc gelden hij uit hoofde van zijn persoonlijke dienstbetrekking van of vanwege de 's-Gravenliaagsche Cre- d ietvereenigang en Depositokas te "s-G raven h age door tusschen komst der Twemitsche Bank voor cktu heer De Waal had ontvangen en dus anders dan door misdrijf onder zich had, zich wederrechtelijk heeft toegeëigend. Subsidiair is hem diefstal ten laste gelegd Zoowel in de instructie ais ter te rechtzitting bekende beklaagde volle dig. Beklaagde boekte in het kladkas boek, het netkasboek en in liet groot boek gelijkluidende bedragen, die ech ter minder bedroegen dan de cheques, luidende*Ontvangen van de Twemt- scho Bank voor rekening van dc'sGra- vetnhaagselie Credieit.vereeniging- en De posit okas. Het verschil tusschen. al dóe posten maakte precies f 5000 uit. Beklaagde verklaarde 8 jaren bij den lieer De Waal werkzaam te! zijn geweest. Met zijn oneerlijkheden is hij begonnen in de maand Januari 1904. en hij kwam daartoe door den ernsti- geu toestand van liet ouderlijke huis te 's-Gravenhage, bestaande uit va der, moeder, twee zusters en een broe der. Zijn vader kwam uit het gast huis, waarin hij wegens ziekte was verpleegd en was niet meer in de ge legenheid zijn broocl te vea-dietnen. Al les kwam nu op hem neerhij ver diende in 1904 f GO en in 1905 f 65 per maand. Hei grootste deel van liet geld werd door hem aan zijn moeder gezonden. Misschien ƒ2000 behiefld hij voor zich zelf. Zelf had hij veel geld noodig voor den dokter. Ook gaf hij eifln .ge deelte aan zijn meisje, in Den Haag wonende. Hij werd zeide beklaagde niet gecontroleerd. Bij het opmaken der balans in November 1905 sedert Ja nuari 1904 werd door omstandigheden geen balans opgemaakt kwamen de verduisteringen aan liet licht. De heer H. de Waai verklaarde, dat d'e beklaagde bij hem als maga- 7imib8idfieiniclie in dienst kwam en zoo successievelijk tot boekhouder op klom. Misschien een jaar, oen half jaar ma het beheer over de kas te heb ben verkregen begon beklaagde cle valscliheden te plegen. 17 November 1905 bij het opmaken der balans kwa men ze aan liet licht. De laatste ba lans was in December 1903 opgemaakt. Ware liet opmaken der balans' niet tot November 1005 verschoven, dan zouden de valsehheden eerder zijn ont dekt. Getuige had groot vertrouwen in beklaagde en heeft nooit iets gewe ten van de omstandigheden van be- klaagde's familie in Den Haag. Getuige erkende op oen vraag van den verdediger, mr. J. Solner, dat er ƒ80.000 k ƒ100.000 in zijn zaak per jaar omging en dat dit geld succes sievelijk door bekl.'s handen ging. Na liet. höoren van nog drie getui gen nam het O. M„ jbr. mr. Quintu», zijn requisitoir. Docw ile bekeniitcnas van den beklaagde en de getuigenver klaringen achtte hij het ten laste ge legde wettisr en overtuigend bewezen. Spreker ei sch te wegens verduistering drié jaren gevangenisstraf tegen be klaagde.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6