niers tegen veertig of vijftig smokke laars doen? Een zeer groot nadeel ook voor de douaniers is de tusschenbeide liggen de weg, dat wil zeggen de laan, die van het grondgebied Moresnet tot aan den ingang van Eupen loopt. Op dezen weg, die als onzijdig be schouwd wordt, en loopt langs de Belgische gemeenten Montzen, Henri- Chapelle, Welkenraedt en Baelen. kan men zich bewegen zonder dat de Bel gische of Duitsche douanen u iets kunnen doen. De alcohol-smokkelende wagens, van neutraal Moresnet ko mend, kunnen dezen weg ongestraft over een lengte van 8 a 10 K.M. vol gen. Op een bepaald punt staat dan een heel detachement smokkelaars klaar, om de bussen alcohol in ontvangst te nemen en er de grenzen mee over te snappen. Op het oogenbhk zijn er in neutraal Moresnet vier distilleerderijen dag en nacht in werking, en zijn nog niet in staat aan de groote vraag van haar afnemers te voldoen. („L. K."> WRAK GEWORDEN. Men meldt uit Nieuwediep De op het strand bij Eierland aan gespoelde lleldersche vischschuit H. D. 25, is wrak geworden. LIJK HERKEND Hét lijk. Woensdagochtend uiteen sloot- aan de Oost-Maaslaan te Rot terdam opgehaald, is herteend als dat van den mandenmaker S. P. v. d. L.. wonend;- in de Schouten- straat no. 104. Terugkeerende van zijn werk in een fabriek aan den Nesserdijk. is hij bij ongeluk in de Bloot geraakt en verdronken. ONGELUKKEN. Uit Wedde Grom) wordt gemeld Dinsdagmiddag had an de onmi-d- deiijke nabijheid van ons dorp een verschrikkelijk ongeluk plaats. De juiecht van den molenaar Hinrichs alhier, was als gewoonlijk met den meeiwagen de Weddermarke overge reden, om daar de klanten te voor dien. Op den terugweg geraakte de oude weduwe Gee rise ma, wonende op de Wedderheide, onder den wagen en was onmiddellijk een lijk. 't Oudje was op nieuwjaar uit geweest naar Wedde, maar mocht hare woning niet weer bereiken. ïc Bergen op Zoom viel van de spits van het dak der nieuwe R. K. kerk een werkman, belast met het stellen van den bliksemafleider. De man was onmiddellijk dood. De hel per. die eveneens werd medegesleurd. bleef in de dakgoot haken en was on gedeerd. Uit Oldenzaal meldt men Dezer dagen v iel het vierjarig doch tertje van den fabrieksarbeider Th. Yv\. alhier, achterover in een pot met kokend vet. waardoor de kleine deer lijke brandwonden bekwam. Zij werd dadelijk in 't ziekenhuis opgenomen: haar toestand is tiia'ns hopeloos. Te Budel (N.-Br.) heeft de 85-jarige J. Jansen zich bij het doorhakken van oen knuppel bij ongeluk in den grooten teen verwond. Door het daar uit ontstaande lievig bloedverlies is hij een paar uren later bezweken. De ongelukkige was de eenige zoon en de steun van zijn hoogbejaarden vader. PERS-OVERZICHT VAN VRIJDAG 12 JANUARI. Voor eenige dagen plaatsten wij in ons overzicht een artikel van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" over de ..ZONDERLINGE VOORSTELLIN GEN VAN DE STANDAARD". Op dit stuk is laatstgenoemd blad ingegaan on heeft het volgende als antwoord geschreven ,,Ze weet van niets De „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" houdt zich van den domme. Ze weet niets van de beloften en toezeggingen, die van de zijde der vrijzinnigheid bij de Juni-stembus zijn gedaan. N'iots van de knappe wetgevers, die een gebrekkig wetgever als dr. Kuy- per zouden vervangen. Niets van de aanplakbiljetten waar in het den kiezers werd aangezegd, dat. als zij Rechts stemden, de belas tingen zouden worden verhoogd. Niets van de beloften betreffende bezunv- gingen op het leger, een groote be- zumigings-commissie. verkorte oefe- Dings-tijden en een Volksleger. Niets van de moppen van Roodhui zen over „de dooien'', voor wie het pensioen bestemd zou zijn. Niets van het in haar eigen stad gefabriceerd lied, 't welk den kiezers wijs maakte, dat de vrijheid in ge vaar was. Dat met al die fraaiigheden de hoofden van zoovele kiezers op hol zijn gebracht de ,,N. Rott. Crt." weet er niets van En daarvan niets wetende, slaat vanzelf wat het deugdzame blad van onze driestar over cle tien opcenten zegt, als een tang op een varken. Op tweeerlei hadden we de aan dacht gevestigd. Vooreerst op de tegenstelling tus- schen de beloften van de Juni-stenv bus en de verhooging van de vermo gen*- en de bedrljfs-belasting door het vrijzinnige Ministerie met 10 op centen: een tegenstelling, waartegen over hot Kabinet, geformeerd door Mr. Borgesdus. in constitutioneelen zin niet blanco, niet onschuldig staat. Men leze slechts het vermaarde pro- pa gandaboek. Die tegenstelling laat de ,.N. Rot- terd. Crt." liggen om alleen te wijzen op de noodzakelijkheid van belasting- verhooging in het algemeen. Maar dit punt was in 't geheel niet in he>t geding. In de tweede plaats vestigden we de aandacht, op de omstandigheid, dat. dank zij de houding der Eerste Ka mer. de heffing van de tien opcenten nu inderdaad een tijdelijk karakter heeft verkregen. Het Rotterdamsche blad zegt nu dat Minister De Meester znlk een verklaring reeds had afge leerd. Dat weten w-e ook weldoch niet alleen \vü ook mannen van Links hebben er op gewezen, dal een bloote toezegging van een Minister geen ze kerheid geeft, want dat de belasting plannen er nog niet zijn, en de zeker heid trouwens ontbreekt of die plan nen den langen weg naar het „Staats blad" wel zullen afloopen, waardoor vanzelf het gevaar bestaat, dat de 10 opcenten zullen blijven in de Midde len-wet. Voor goed. gelijk trouwens Mr. Van Raalte reeds bij het voorstel- Harte heeft voorspeld. Dat nu is afgesneden. Minister De Meester heeft zekerheid gegeven, daartoe door dJe motie-Van Zinnicq Bergman gedrongen, dat het volgende jaar de 10 opcenten niet iin de Middelen-wet zullen worden opge nomen, maai- dat zoo ze noodig zijn de heffing daarvan bij afzonderlijk wets-ontwerp zal worden voorgesteld aan de Staten-Generaal. Daarmede is het voordeel verkregen dat de Regeering wel niet anders kan, dan zich met meer dan bekwamen spoed te haasten ten opzichte van de belastingplannen. De zaak is dus zeer eenvoudig voor wie zich nöiet van cLetn domme wil houden. Wij verstaan het dan ook niet, dat de „N. R. Ct.", wier geheugen met den leeftijd er niet op vooruit schijnt te gaan, om zulke onnoozele dingen, die ieder wel weet, ons zoo van uit de hoogte meende te moeiten bestrijden. Het artikel van de ..Vrijzinnig-De mocraat" over TE VEEL WELSPREKENDHEID in de Tweede Kamer (reeds door ons aangehaald), worclit door verschillen de bladen besproken. De „Nieuwe Courant," oppert daar bij het volgende denkbeeld ..Ook verdient het zeker aanbeveling bepaalde onderwerpen, die een uit voerige bespreking verdienen, van de begroot,ing-s-discussie los te maken. Gaat men daartoe over. dan is echter bepaatd noodig, dat de Kamer een vasten dag der week bepale, die voor interpellaties, moties en het stellen van eenvoudige vragen zonder debat zal worden bestemd. Anders ontstaat het gevaar, dat de wetgevende arbeid er onder lijdt en dat de Kamer al lengs geheel een praat-parlement wordt." „Het Centrum" schreef voorts o.ra. „Wijziging van het reglement van orde blijkt inderdaad urgent te wor den. Maar met de „Vrijz. Democraat" zouden wij het reeds een grooten voor uitgang achten, als iedere groep in de Kamer in eigen boezem overlegde, hoe door doelmatige verdeeling der rollen tot beperkins te geraken. Duitsch- land geeft te dezen aanzien hei. voor beeld. 't Is toch werkelijk niet. noodig, dat. van een en dezelfde partij vier, vijf of meer sprekers achtereenvolgens het woord voeren oan algemeene beschou wingen te houden, of over eenzelfde onderwerp te oreeren. Zou men niet in een club-vergadering al het ver- eischte matertaai kunnen bijeenbren gen, om dit vervolgens door een of twee sprekers te doen verwerken Natuurlijk behoeven dat niet altijd dezelfde sprekers te zijn, en zal er voor een specialiteit wel immer gele genheid overblijven, om zijn licht te doen schijnen. Maar een spreekdrtft als bijv. de socialisten aan den dag leggen, van wie regelmatig mannetje na mannteje komt getuigen, moet toch tot een bespotting voereai van het parlementaire stelsel. Doelmatige ver deel ing der rollen is voor die groep zelfs niet voldoende meer, want ieder lid schijnt een rol te nemen, zoolang en zoo breed, als hem goeddunkt. De vermaningen van den voorzitter blij ven zonder effect. En het laat zich aanzien, dat wij gaandeweg è.1' in- star de Paris meër woorden zul len krijgen, maar minder werk." ALGEMEEN KIESRECHT. Naar aanleiding van een artikel :n de ..Vrijzinnig Democraat" waarin dit orgaan uit de verklaring van den mi nister van financiën in de Eerste Ka mer dat het recht van amende ment der Eerste Kamer behoorde „tot die punten, welke bij herziening van de hoogste Staatswet, naar de mee ning der regeering behooren te wor den overwogen" opmaakt, dat zijn vroeger geuite vrees, dat de» GRONDWETSCOMMISSIE een comnrssie zou zijn tot on scha de- lijkmakiitg van het algemeen kies recht" merkt de ..Nieuwe Rotterdam sche Courant" op „Voldoende blijkt echter, dat het voor „De Vrijzinnig Democraat" bij de geheele Grondwetsherziening om niets anders te doen is dan om een blanco-artikel 80 Wij vergissen ons. om algemeen kiesrecht. Da.t is het eene noodige, en dat moet volkomen oppermachtig en onbelemmerd heerschen. Zij wil een blanco-artikel 80 wel ..slikken", als een bittere pil voor een voorstander van algemeen kiesrecht, maar zon der bijmenging van eerng „gift". Maar dan nog bevreemdt het ons, dat de vrijzinnig-democraten, in plaats van aan de Eerste Kamer het recht van amendement te betwisten, dat haar toch zou kunnen weerhouden van een voudig maar alles te verwerpen', haar niet liever het recht, van verwerpen willen ontnemen en haar alleen de bevoegdheid later, om op- en aanmer kingen te makenof, wat ons nog doelmatiger zou voorkomen, dat zij niet het bestaan zelf van de Eerste Kamer als schadelijk gift willen we ren en op haar afschaffing aandrin gen. Het bevreemdt ons, dat zij mat halve maatregelen en lapmiddelen te vreden kunnen zijn." pagnie voor zich zag, de schrik om het hart sloeg, daar zij waarschijn lijk nog nooit de blanda's had ge zien Is het optreden van den le-luit. Franssen Herderschee met de mare chaussee in die kampong, waar de witte vlag wapperde, wel goed te keuren, zelfs al neemt men aan, dat, zooals de marechaussees beweerden, eenige met lansen gewapenden weg liepen. hetgeen ik zeer betwijfel, daar de dood§. die ons in handen wel. ongewapend was, en het dan ook opmerkelijk is, dat de heide an dere nfdeelingen geen gewapend volk zagen. Het schieten der marechaussees in de kampong, waar vrouwen en kin deren aanwezig waren, is. voor zoo ver bekend, nogal gelukkig afgeloo- pen. Hoe licht echter hadden ook de zen door het lood getroffen kunnen worden. Wat heeft nu zulk optreden ten gevolge? Dat de bevolking zich niet meer door de witte vlag gedékt.voe1: de kampong verlaat, en de compa.g nie zich tevens gehaat maakt." ..Deze klacht nu" schrijft het Bat. Nbl." ..is niet afkomstig van iemand, die buiten het leger staat, die het maar van 'hooren zeg gen heeft of dio reden zou hebben de marechaussee onaangenaam te zijn. Hier is een ooggetuige aan het woord, iemand, herhaaldelijk geroe pen om zelf het bevel over een troep te voerenbovendien iemand, die geheel con amore de lotgevallen der troepen in dat deel van Celebefs be schrijft die zelf zijn sporen reeds verdiendebij wien bijoogmerken verre te zoeken zijn. ..En nu vestigen wij de aandacht op de overeenstemming in hetgeen hij schrijft en wat „Een officier van Atjeh" eenige maanden geleden me dedeelde omtrent de in Atjeh dooi de marechaussee gevolgde practijk. Ieder, die vlucht, zoo schreef deze immers, wordt als vijand beschouwd en zoo mogelijk „neergelegd". Welk ..neerleggen", iedere week min stens eenige malen terugkeerend ;n de Atjeh-rapporten, derhalve in vele gevallen de beteekenis krijgt van een zonder gebleken noodzaak neer schieten van soms ongewapenden van wier kwade gezindheid nog vol strekt niets gebleken is in het kort van het. roekeloos verspillen van menschenlevens van een als het wa re voorbedachtelijk zaaier van haat en verbittering. .Wie nu nog niet begrijpt waar om b.v. de rödjö van Paser alles op één kaart zette om een patrouille in de val te doen loopenwaarom wan hopige pogingen als de overval der patrouille-Donner nog kunnen voor komen waarom ondanks het nu toch zeker wel bij den Atjeher ingebracht gevoel van minderheid telkens hetzij bij een enkel individu, hetzij bij een groep, de haat tegen onze soldaten opvlamt begrijpt hei, nooit „De marechaussee", vertelt onze correspondent voider, .schoten n een kampong, die de witte vlag had uitgestoken, waar vrouwen en kin deren aanwezig waren. Het »s dit maal gelukkig afgeloopengeen de zer onschuldigen werd getroffen. Het had echter juist andersom geweest kunnen zijn en men had toch moeilijk kunnen spreken van oor logsnoodzaak" in een kampong waar vrouwen en kinderen bleven, waai de witte vlag is uitgestoken. Zelfs al was de vluchtende man gewa pend. wat niet vaiststaat, dan nog gebiedt de oorlogsnoodzaak niet het leven van meerdere onschuldigen 5n de waagschaal te stellen om dien eenen vermoedelijk en vijand onscha delijk te maken. „Bij de onthullingen van Een of ficier van Atjeh" vroegen wij of dat neerschieten van ieder die vlucht, dat tactloos optreden als in een ver del ging sla-ij g de Atjeh-practijk is. ..De klacht uit Celebes antwoordt daarop bevestigend. ..Het is noodig, dat tegen die At jeh-practijk protest wordt aangetee- kend. Celebes behoeft geen tweede Atjeh te worden maar de mare chaussees zouden het daartoe kun nen brengen Kerk en School NED. HERV. KERK. Ds. X. J. Telders te St. Michielsge stel, vroeger te Steenbergen, hoopt 11 Februari den dag te herdenken waar op hij voor 40 jaren te Renesse de Evangeliebediening aanvaardde. Beroepen te Meeuwen de heer J. W. Tonsbeek, candidaat te Utrecht; —te Lellens (Gron.) de heer J. .Japchen, candidaat te Utrecht. Bedankt voor het beroep te Aarden burg door ds. G. A. Lolcama te Ber- gen-op-Zoom. Rechtszaken Koloniën DE MARECHAUSSEE IN ZUID-CELEBES. In een correspondentie uit Botto, in lie: ..Bat. Nbl." leei-t men ..De kampong (Tanroe Tedong) werd gedekt genaderd. Eerst, toen de troepen plots uit liet bedekt terrein de kampong binnenkwamen, vlucht ten eenige bewonersde marechaus sees. dadelijk klaar met schieten, vuurden op de wegloopers. met het gevolg, dat een man werd neerge legd. terwijl bloedsporen aanwezen, dat er nog meer aangeschoten wa ren I>e andere afdeelingen die slechts ongewapend volk zagen weg* loopen vuurden niet. doch nepen den wegloopers toe om niet to vluéh- ten waaraan dezen voldeden. Ts het wonder dat der kampong- bevolking. die zoo plotseling de corn- CLUB DE BIENFAISANCE. Voor het Gerechtshof te Amster dam werd Woensdag behandeld de bekende zaak tegen dc vereeniging „Club Internationaal de Bienfaisan- ce" aldaar. Het O M. der Rechtbank had hooger beroep aangeteekend te gen het vonnis, waarbij zijn eisch „de vervallenverklaring der vereeni ging van haar hoedanigheid als rechtspersoon" niet ontvankelijk was verklaard. Van de gedaagde bestuursleden van de club waren titans alleen ver schonen de he eren J. II. Henry en A. Th. E. Vroom, president en se cretaris. terwijl evenals voor de Rechtbank al* advocaten optraden mr-. Polenaar en Hazelhoff. Nadat de rapporten waren voorge lezen kreeg de procureur-generaal het woord en begon de wordingsge schiedenis der Vereeniging na te gaan hoe zij de rechtspersoonlijk heid verkreeg goedig als zij er uit zag. naar den schijn, en bekleed als zij zich had met 'n naam, dien van de wèl-befaamde „Club Beige de Bienfaissaneé" cüe haar taak met eere volvoert. Geen wonder dus. dat de Regeering hare goedkeurtng aan de statuten hechtte. Wel was er in art. 2 een addertje onder het gras. wèl hadden de namen der oprichters tot voorzichtigheid moeten leiden. maar de goedkeuring was nu een maal verleend. Spoedig evenwel betoonde de Ver eeniging zich een wezen van bedrie- gelijk karakter, dat zich voedt met het bloed van anderen. Of het daar al of niet correct toegaat, doet niets ter zake. Alleen is het de vraag of de vereeniging het roulette-spel ex ploiteert of doet exploiteeren En toen nu de goede naam van ons land in het buitenland in discrediet werd gebracht, was er voor het. O. M. alle aanleiding om pogingen in liet werk te stellen om het Koninklijk étiquet aan de vereeniging te ontnemen. Aan de vervolging waren vele be zwaren verbonden, niet het minst de netelige vraag, welke procesorde moet worden gevolgd. Herinnerd werd nu aan de geschiedenis van de wet van 1855 in verband met de be handeling van de zaak tegen den Matrozenbond. De Hooge Raad heeft, tweemaal in die zaak eene vingerwijzing gege ven en die is zoowel door de Recht bank te Alkmaar, als door het Ge rechtshof gevolgd. Te verwonderen is het dus. dat de Amsterdamsche Rechtbank door hare beslissing de quaestie weder heeft opgerakeld. Nu dit eenmaal geschied is, behoort te worden onderzocht of we hier met een straf- dan wel met een civielpro- ces te doen hebben. De Hooge Raad noemde de verval lenverklaring der rechtspersoonlijk heid >n 1903 een „straf", en heeft, daarover heel wat te hooren gekre gen, o. a. door mrs. De Pinto en Simons. Later is de Hooge Raad dan ook op die meening teruggekomen. Maar tot tweemaal toe werd weder beslist dat. waar geen vorm van procedure is voorgeschreven, art.. 323 Wetb. van Burg. Rechtsv. 'het O. M. als hoofdpartij in het civiel geding niet van toepassing is. In deze zaak treedt het O. AI. dan ook alleen op als vertegenwoordiger van het Staats- gezag in het algemeen belang, en dat moet geschieden omdat eene zaak als deze een publiekrechterlijk karakter heeft. De voorschriften toch van de wet. waarbij geregeld wordt de voorwaar de voor het bestaan der rechtsperso nen. zijn van administratieven aard. en niet. anders is aan de andere zij de de ontneming van de rechtsper soonlijkheid die stellie is een be stuursfunctie in handen gelegd van den rechter. Tot zoover kan het O. M. met, de Rechtbank te Amsterdam meegaan, maar waar die Rechtbank aanneemt, dat ten deze de burgerlij ke procedure is voorgeschreven daar scheiden zich de wegen. Uitvoerig gaat mr. v. d. Brande- ler nu de argumenten der Rechtbank na en betoogt te dezen aanzien in hoofdzaak, dat een civiel proces al leen dient tot beslechting van een twistgeding en dat van zulk een ge ding "in eene zaak als deze geen sprake is. Hoe moet dan in deze ge procedeerd worden Niet op de wij ze va,n een strafproces, maar wèl de lijnen van dat proces volgend, met de afwijkingen door de omstandig heden geboden. Deze wijze van procedeeren is ook voor alle betrokkenen het meest ge- eigend. de rechten dei* verdediging worden op de beste wijze behartigd, en liet. algemeen belang het bqst ge diend. Het O. M concludeerde dus tot vernietiging van het vonnis en te rugwijzing der zaak naar de Recht bank. PLEIDOOIEN. H'enia was het woord aan mr. Ha zelhoff, die speciaal omtrent de in troductie van het requisitoir enkele opmerkingen maakt. Pleiter meent, dat de stonn die in de club geloeid heeft, reeds lang bedaard is en zelfs meer en meer wint de overtuiging veld. dat het in de Club stil, be daard, fatsoenlijk en eerlijk toegaat. Daarenboven al ware juist wat der vereeniging wordt geïmputeerd dan nog zou er geen afwijking van de statuten plaaüs gehad hebben, want onder het doel der vereeniging wordt mede genoemd net veraangenamen van 'net verblijf van de leden. Er is hier dan ook geen sprake van af wijking van de statuten, hoogstens een afwijking van de bedoeling des Ministers die de statuten goedkeur de. En wanneer ook in dit geval de vervallenverklaring dei* vereeniging zou kunnen worden uitgesproken, dab worden wij op een weg ge voerd. die ten verderve leidt, omdat dan inbreuk gemaakt wordt op het recht van vereeniging. hij de Grond wet gewaarborgd. Air. Polenaar behandelt voorname lijk de juridische quaestie van de zaak. De verdediging had a limine litis kunnen verderen, dat alleen de formeele zijde der quaestie zoude behandeld worden, maar zij stelde er prijs op. dat het volle licht over deze zaak zoude schijnen en daar om liet zij toe. dat ter eersten in stantie de getuigen werden gehoord. Tot de formeele quaestie komende, betoogt pl. dat het Hof reeds vroe ger in een (niet gepubliceerd) arrest als zijne meening had te kennen ge geven. dat in eene zaak als deze ad- leen op de wijze van een civiel ge ding moet worden geprocedeerd. La ter heeft het Hof wèl eeniigszinn an der? beslist maar inmiddels was ge wezen het arrest van den Hoogen Raad. waarop die Raad zelf terug gekomen is. Het is trouwens niet de vraag wat (1e Hooge Raad zegt. maar 'het Hof zal zich afvragen, wat de wet zegt Pi. verdedigt nu het. naar zijne meening, keurige vonnis der Recht- bank en beroept zich bovendien op art.. 21G Wetboek van Strafvordering in verband met art. 211 van dat wet boek. Hoe. vraagt pi., kan er sprake zijn van de schuld van een rechts persoon in strafrechtelijken zin Be wijzen te over. dat de strafprocedu re ten deze niet geëindigd is. Nu heeft, het O. AI. een prooesvo-rm voorgesteld afwisselend tusschen ci viel- en strafrecht. Hiertegen komt pleiter met kracht op. want dan zou pen toestand van rechteloosheid ont staan die schromelijker gevolgen heeft dan de vraag of Minister Loeff zich vergist, heeft. Pletter verwacht dus met vertrou wen de bevestiging van het beroepen vonnis. Het Hof bop-aalde de uitspraak op Woensdag 24 Januari. iNGEZONDEN MEDKDERLINGEN. H 30 cent per regel. GEVOLGTREKKINGEN OMTRENT EENE GENEZING. Dc heer J. Swensson, Oranjeboom straat 126, te Feyenoord, waarvan het portret hieronder door ons weer gegeven is door de Pink Pillen van eene maagziekte genezen geworden. „Ik verklaar, zoo schrijft hij, dat ik sedert, langen tijd aan eene maag ziekte geleden heb, alsmede aan eene zenuwaandoening. Ik kon niets meer eten en ik was zeer verzwakt. Na te vergeefs verscheidene geneesmidde len beproefd te hebben, nam ik het besluit de Pink Pillen te gebruiken en ik ben geheel en al genezen ge worden. Ik gevoel niet een ongemak meer. Ik raad Uwe Pillen aan al mij ne vrienden aan? De heer J. Swensson. portret Hermans Rotterdam. De geleerden hebben ons voor im mer .genoodzaakt deze oude veron- derstelling* uit het verstand te bren- gen, welke wilde, dat het noodlot 1 vooruit den dag van onzen dood had vastgesteld. Het is evenwel op weten schappelijke wijze aangetoond dat elk meganisch werktuig, bijgevolg elk lichaamsgestel, een weerstandsvermo gen, een duur van bestaan heeft dat zuiver is vastgesteld, welke verkort of verlengd worden naar mate de zorgen die men er aan besteedt. Het lichaam de wondervolste der machines zijnde, moet men er altijd toe komen het met eene machine te vergelijken, het ge lijk eene machine te behandelen. De maag kan te recht beschouwd wor den als een der voornaamste raderen, zoo niet het belangrijkste der men- schelijke machine. Als de zelve haar werk niet verricht, dat wil zeggen, dat zij het soedsel niet kan opnemen en verteren, of als zij zulks op onvol maakte wijze verricht, wat gebeurt er dan Het lichaam, eene vastge stelde hoeveelheid voedsel noodig heb bende, zal slechts een gedeelte ont vangen en de krachten zullen vermin deren. Als deze toestand voortduurt zal de uitputting weldra volkomen zijn. Een maagziekte moet dus nimmer veronachtzaamd worden. Bij het ge ringste teeken van storing, moet men terstond zijne zorgen er aan beste den, evenals eene machine waarvan een der raderen krom gebogen is. De verplegingen die aan de maag gege ven moeten worden, komen op de eerste plaats van de lijst der algemee- j ne zorgen die aan het lichaamsgestel i moeten gegeven worden, welke zor- I gen zpqals wij het hierboven gezegd hebben de duur van het bestaan ver- lengen of verkorten. i Waarmede zult gij Uwe bedorven j maag verzorgen Wat is het genees middel dat gij zult kiezen om dit nut- J tiige werk te verrichten AVij laten aan U over hierop te antwoorden. £>r i bestaan eene menigte geneesmidde- len voor de maag, maar wij kennen er geene die zooveel bewijzen ran genezing gegeven hebben als de Pink Pillen. Gij hebt er zca even een ge- lezen van den heer Swensson, zij is genomen uit duizenden dergelijken Het logische blijkt er duidelijk uit. Gij moet dus om Uw maag te gene zen de Pink Pillen kiezen, omdat zij bewijzen van genezing leveren, om dat wat zij voor anderen gedaan heb ben. zij ook voor U zullen doen. De Pink Pillen geven bloed, versterken en zuiveren het bloed. Zij hebben eene machtige werking op Het geheele zenuwgestel en genezen bloedarmoe de, bleekzucht neurasthenie, alge meene zwakte, maagkwalen, rheuma- tiek. schele hoofdpijn, zenuwpijnen, heupjicht. Prijs fl.75 de doos ƒ9.— per 6 doo- zen, verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothoudier voor Nederland en Apothe"ken. Franco toe zending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en Omstreken bij Wed. P. Plaat- zer van der Huil, Drogerijen. Jans straat 28, Haarlem. inbreuk gemaakt op de rechten van 1 den schrijver, door hem voorbehou- den volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad no. 124). 1 Dat clubje of liever de leider daar- van heeft den titel van het Spel van j de Zee aangevuld op zijn manieren i liet genoemd Op Hoop van Zegen hij heeft, geheel tegen den geest van J een schrijver als Heyermans, er een Hoort van speetakelstuk van gemaakt j door aan elk bedrijf een titel te geven. i Wij lazen n.J. op het program Uit de gevangenis Moeders verjaar- dag De Storm en Treurige tijding, j Dat alles is ongestoord zijn gang kunnen gaan. Slechts weinigen of misschien wel niet. een gevoelden iets voor hetgeen men in onzen schouwburg i tegenover den talentvollen schrijver t misdeed. i En onder hen, die er iets vanver- j namen, zullen de meesten nog ge zegd hebbenHeyermans zelf had maar voor zijn rechten moeten op komen. Weten zij wel welke kosten daar- aan verbonden zijn en boe wein'ger te halen is van gezelschappen als Zondagavond er een hier speelde Uit materieel oogpunt doet hij het best de zaak te laten rusten en hoe onaangenaam het hem stemme, zijn stuk te laten verknoeien. Maar met dat al geschiedt er toch onrecht tegenover Heyermans. Ware 'dat niet te keeren geweest? Had men b. v. den schouwburg niet kunnen weigeren aan hen, die zich iets toeëigenen waarop zij geen recht verkregen Het is zoo jammer, dat men voor literairen diefstal zoo weinig nog ge voelt. Alleen als er geldelijke of andere waarde wordt ontvreemd, roept men „houdt den dief". BUITENLANDSCH CONCOURS. Aan het aanstaande te Parijs te houden zangconcours zullen de zang- vereen igingea Jacob Kwast van Wognum (directeur de heer Zaal) en Daniel de Lange (directeur de lieer Flentrop) deelnemen. Gemengd Nieuws ERNSTIG ONGELUK. Weer een ernstig ongeluk met de ondergrondsche spoor in Parijfs. Dinsdagmorgen om 6 uur vertrok er een trein, die uit twee wagens be stond, van het hooge station Rue de Belleville met bestemming naar de Place de la Répubüque. Nauwelijks was de trein in beweging of de ka bel knakte en de twee wagens scho ten naar beneden in een minuut van de Rue de Belleville voorbij de Pla ce de la Répubüque tot aan de Rue Saint-Mam-, Daar kwam de brein eindelijk tot staan. De passagiers be leefden eenige zeer angstige oogen- blikken, maar de wagens bleven in het spoor en zij kwamen met den schrik vi*ij. Zoodra de passagiers ech ter merkten, dat er iets niet in orde was, wilden sommigen het rijtuig uit, en ondanks de waarschuwing van de meer beraden passagiers om stil te blijven zitten, sprongen er zoo wat 20 menschen uit den trein. Die personen zijn allen min of meer ge wond. Er zijn v'er*scheiden vrouwen bij. Levensgevaar bestaat er in drie gevallen, het zijn gevallen van sche delbreuk. Deze gebeurtenis verlevendigt de herinnering aan het groote ongeluk, dat in 1903 tengevolge van kort sluiting plaats had met de onder grondsche spoor. Deze maal is de oorzaak van het ongeluk gelegen in een gebrek aan den kabel, maai- tevens schijnt de rem niet in orde te zijn geweest. De rem werkte wel, maar zij was erg versleten en kon zonder kabel den trein niet vasthouden DE VESUVIUS WERKT WEER. Drie lavastroomen loopen naar den kant van den kabellspoorweg.- De spoorweg heeft ernstig geleden. Ook de Etna werpt veel asch op. EEN SLECHT VADER. Een daglooner te Eriedrichjsthal bij Saarbrücken verlangde van zijne dochter dat zij hem geld zou afge ven. dat aan hare meesteres behoor de. Toen zij weigerde, loste hij drie schoten die haar gevaarlijk wond den. De man verdeed daarna zich zelf. Financieele berichten Letteren en Kunst AUTEURSRECHT, j De Aliddelb. Ct. schrijft j Er is Zondagavond in den schouw* burg te Aliddelburg onrecht ge* pleegd tegenover een bekend en ge vierd Nederlandsch schrijver en hei ligschennis tegenover oen zijner be^tie pennevruchten. Een gezelschap van den zooveel- sten rang heeft, "den overmoed gehad Heyermans' Op Hoop van Zegen op het tooneeJ te brengen. I En nog erger: het heeft daardoor NIEUWE BELGISCHE BANKBIL JETTEN VAN FR. 100. De minister van financiën maakt bekend, dat deii Moniteur Beige (Stbl. van 29 December 1905), de vol gende mededc-eling voorkomt „Nationale Bank van Belgïe. Langs verschillende zijden, in de pers en in openbare vergaderingen, is de wensch geopperd, dat de Na tionale Bank zoo gauw mogelijk bankbriefjes van 100 frank zou uit geven, waarvan het type aJle ver warring met de valsche bankbrief jes van 100 frank onmogelijk maakt. Het beheer van de Bank heeft hier aan voldoening willen geven, zeüfls voor dat een type van bankbriefje in vier kleuren heelemaal nieuw, al de thans in omloop zijnde briefjes ver vangen kon. Het veranderde bankbriefje dat opvolgontlijk te Brussel en in de provincie in omloop komt. is volgen derwij ze te herkennen Aan de voorzijde is het blauw vignet behouden, doch de wnarborg- druk verschilt heelemaal met het huidig bankbriefje de kleur is geel en niet meer roetbruin, tevens over schrijdt de kleur op de vier kanten de grenslijn van het blauw vignet. De opschriften zijn dezelfde geble ven. doch de cijfers ..100" en de woorden „cent francs" zijn roodbruin gedrukt in stede van zwart. De uitgifte van dit veranderd type zaJ geenszins de uitgifte van het nieuwe bankbriefje in vier kleuren vertragen. Het voorloopig bankbrief je wordt alsdan met alle andere bankbriefjes van 100 frank, van vroegere uitgiften, ingetrokken."

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 6