TEEKENGENOOTSCHAP ..KUNST I ZIJ ONS DOEL". Kunstbeschouwing «p Donderdag 18 Januari, in de Con versatiezalen van het Brongebouw, avonds an half acht tot tien uur. De Portefeuille van (tón Haagschen Kunstkring". Het Bestuur. Deftige kaart k Ben er geweest Eén ding zeg k 't eerst ..'t Bestuur is onschuldig Dat vóórop En nu moet ik er critiek overschrij ven Critiek dat is, voor mij, gaan met ontroerbaar ge\oel en toegebogen hoofd langs wanden van kunst, zóó kunst, dat je hoofd wordt wèg ge smakt tot afstand eerbied-vol; of toe getrokken in leed ere aanlokking in omhelzende boeiing tot beschouwing, rijk van liefde en geluk en dan wat je voelt opklanken in woorden, néér- groeven in muzikale zinnen. En cri tiek isliet meerdonderen, als een onweer, met flitsende bliksems, de ra telende slagen van toom over leugen en leelijks Zoo ware critiek kunst maken en dus voor den maker geluk, maar wat «u als je zoo iets niet ziet? O zeker, de zalen hingen volEr lag zelfs nog een stapeltje teekenin^eu óver (daar zat de mooiste onder Dat was echter heel goed. dat ze niet allen hingen jammer dat de helft van de rest wèl hing Ik wil van deze Haagsche Kunst kring-portefeuille geen critiek geven, ik zou niet weten- wat te zeggen van deze collectie, tenzij, dat 't een uitge lezen zootje is. neen. ónuitgelezen. want juist dat was 't groote gebrek, dat ieder lid er maar t an alles *n heeft kunnen stoppen. Dr waren ook stadgenooten onder 'k wil niet nog meer miskende ge nieën. dus noem 'k geen namen. En nu de altijd aanwezige uit sonderingen. Storm van 's-Gravenzande groot, ruim, breed, soms machtig geweldig, soms fijn-teör. 'tBest in stormzeeën. Edzar Koningzuiver, stil, rustig, goed. Mevr. Jansen— Grothe, een stille ven. violent, net zooals Suze Bisschop Robertson haar achtergrond soms maakt. Uit ook sterk, en vrij zuiver. Vermeldenswaard om aardige ei gen - schappen, d' een liefheid, d' ander kleurtjes, 'n derde juistheid, weer 'n ander 'n lichteffect zijn verder Leon Senf, G. D. Groot. Dingemans en G. B. Hooyer. Conclusie Storm mooi, .helft zoo. rest niets. 't Bestuur kon 't heusch niet hel pen als je dan toch Haagse he Kunstkring heet en een por tefeuille rondstuurt 1 CONRAD KIKKERT. Langs den weg. Naai', guur weer. Een waterval afwisselend tus- schen een mot- en een stortregen daalt van boven op dit ondermaan- sche neer. De beplaste straten zien er troosteloos leeg en verlaten uit, en ja gen de menschen binnenshuis bij de lekker brandende kachel. Juist omdat er zoo weinig wande laars zijn, loopt zij zoo inden kijKért zij, een dienstmeisje, dat in een blauw katoentje heen en weer dren telt bij een stopplaats der Ceintuur baan in den omtrek der Hazepaters- laan. Van den eenen hoek loopt zij naar den anderen, steeds bekletst door de zegenuitstorting van Pluvius. Wat dat meisje daar toch uitvoert? Ik weet het eerst niet, maar weldra rijzen vermoedens. Elke tram, die voorbij komt, wordt door haar met. verlangen begroet en de inzittenden aangestaard. Blijkbaar wacht zij iemand, die met dit moderne voertuig- zal worden aangebracht. Deze laat zich evenwel nog al lang wachten reeds vijf trammen zijn gepasseerd, dus het kind staat daar al vijf maal zeven minuten, is ruim een half uur. Een bewoonster van een deftig huis, waarvoor de wachtende loopt te sur- veilleeren, heeft met ergernis het ge beurde van uit haar salon gadegesla gen. Als eindelijk haar geduld ,.op" is, stuuit zij een harer gedienstigen naar buiten, om te vragen, op wie het meisje staat te wachten en of zij soms in het huls wil komen schuilen. 't Meisje weigert evenwel het vrien delijke aanbod, dat zij niet durft aan nemen, want mevrouw zou nu toch wel dadelijk komen Weer passeeren twee trams en ver strijken 14 minuien (te zamen reeds ruim drie kwartier), als dan eindelijk de lang verwachte uit de tram stapt. Een stevige mevrouw met een paar flinke armen aan d'r lijf, die een kleintje overgeeft aan 't veel tengerder dienstmeisje. Deze sjokt met den teeren last voor uit, en wordt gevolgd door de me vrouw, die kalm en statig voortstapt, haar parapluie gracieuselijk vasthou dende Ingekomen waren 9 biljetten. Het laagst werd ingeschreven door den heer P. de Vreugd, alhier, voor' 19200. Op Zaterdag 20 en Zondag 21 de- zer zal eene merkwaardige tentoon- stelling worden gehouden in de groo- te zaal van lipt Bondscafé \an den heer Gerritsen. Deze expositie bestaat uit ongeveer een honderdtal fotografische repro ducties van etsen, houtsneden en teekeningen van beroemde meesters, vervaardigd op het atelier van den heer W. van Meurs te Haarlem. Men vindt er van Rembrandt, Dürer Lucas van Leiden, M. Maris, Mauve, Millet. Vincent van Gogh en vele anderen van vroegeren en late- ren tijd. ,,Het Volk" zegt van de voortreffe lijke werken van den Haarlemischen kunstenaar ..Er is iets angstwekkends in deze volstrekt gelijke navolging, zoo ge lijk, dat de nadruk niet van het oor spronkelijke werk te onderscheiden is. Het publiek kan echter dlechts ge diend zijn bij deze nauwkeurige ver menigvuldiging van het zeldzame, bij dit goedkooper maken van het dure." En inderdaad zijn deze reproduc ties, die men op de voor zeer gerin gen prij» te bezichtigen tentoonstel ling bestellen kan, zeer goedkoop, in dien men al de moeite en kosten in aanmerking neemt noodzakelijk aan hare vervaardiging verbonden HAARLEMMERMEER. De aangekochte grond voor eene nieuw te bouwen Christelijke School met woning te Nieuw-Ven-nep, zal een oppervlakte beslaan van 1600 vierkan te Meters op een der mooiste punten van het dorp. Dat de school te klein was voor liet groot aantal kinderen, deed de com missie besluiten spoedig over te gaan tot hot bouwen van eene nieuwe school en woning, ingericht naar de oischen des tij dis. Aanzienlijke giften vloeien in de kas der commissie, om de kosten te dek ken. Het s. s. is voor slecht weder bin- neugekomen en op weg naar den Atlantiischen Oceaan, om op 3 gr. O. i en 52 gr. N. een breuk te herstellen 1 van den onderzeeschen telegraafka- bei. Gezagvoerder is de heer Cornelius terwijl de geheele expeditie geleid wordt door mr. H. Ford. ingenieur. De équipage bestaat uit 120 man, die men in 5 afdeelingen kan rangschik ken. Ie. Staf en bemanning; 2e. ma- chinepersoneel3e. electro-technisch personeel4e. kabelleggers en -van gers 5e. keuken- en restaurantperso- neel. Het s. s. heeft een inhoud van pl. m. 6000 ton, loopt 15 mijl in gewo ne omstandigheden en 8 mijl bij het uitbrengen van de kabels. De ruimte is verdeeld in 5 groote tanks, .waar van 4 benut worden voor het bergen van kabels. Het s. s. kan rond 4500 KM. kabels bergen en vervoeren. Behalve van electrisch licht is het schip voorzien van een uitgebreide telephoonleiding, zoodat men, zoo wel van de enorm hooge brug als van uit de ingenieurs- en kapiteins hut naar voor- en achterschip kan telephoneeren. Vermoedelijk zal het s s. nog wel enkele dagen hier ver toeven omdat met zulk ongunstig weer niet gewerkt kan worden. ZANDVOORT. De wijziging der Algemeene Poli tieverordening dezer Gemeente, waar bij bepaald is geworden dat de bier huizen enz. 's avonds te 10 uur geslo ten moeten worden, is Donderdag 18 Januari j.l. afgekondigd en zal dus in werking treden Zondag 21 Ja nuari e.k. Binnenland Bron-gebouw. We ontvingen het aangevuld pro gramma van de voorstellingen en uit voeringen in het Brongebouw voor do maanden Februari, Maart en April. Daaruit blijkt nog meer dan uit het orsprbhkélijke programma, dat d cr Van Gasteren er in geslaagd den leden elk wat wils aan te bie- uen. We laten hier het nieuwe program ma volgen Maandag 22 Januari Soirée liaar- èemscli Muziekkorps, met medewer king van mevrouw Engelen Sewing en <tón^ heer Jos. M. Orelio. Zondag 4 Februari Soirée Haar- èemsch Muziekkorps, met medewer king van den heer Eduard Jacobs (dé él aimatbr). Woensdag 7 Februari Kinderbal on der leidingvan de heeren Martin en Zonen; daarna gelegenheid tot dansen voor de aboimé's. Woensdag 14 Februari Soirée Haar- iemsch Muziekkorps, met medewer king van mevrouw Coïni-Francisca, (zang). Maandag 19 Februari tooneelvoor- etëlllng, te geven door het Neder landse h Tooneel" of een der andere groote gezelschappen. Zondag 25 Februari. Soirée Haar lemse h Muziekkorps, met medewer king van een dubbel mammen-kwar- iet. Zondag 11 Maart. Soirée Haar- lemsch Muziekkorps, met medewer king van Solser en Hesse. Woensdag 21 Maart Soirée Haar- Jemsch Muziekkorps, met medewer king van den heer Gerard Zalsman (zang). Donderdag 29 Maart boiree Haar- lemsch Muziekkorps, met medewer king van den heer L. M. Smith (voor dracht en karakters-pel). Zondag 8 April Soirée^ Haarlemsch Muziekkorps. Donderdag 19 April Soiree. Feost- eoncert ter gelegenheid van den ver jaardag van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, te geven door het Haar lemsch Muziekkorps met medewerking van een gemengd koor. Donderdag 26 April, Soirée Haar lemsch Muziekkorps. De lijst der Zomer-concerten wordt in April bekend gemaakt. Rev. Brown. Den Sisten Januari komt Rev. Ir- won Brown, die hier onlangs zooveel succes had met zijn voordracht over den Ier, die Ilollandsoh trachtte te spreken, weer hier terug. Hij zal dan •preken over Scottish Humour and Pathos. Het Alg. Hbld., er op wijzende dat kij in dit onderwerp nu eenmaal spe cialiteit is, meldt daarvan o.a. .wanneer hij de „humour" ie pakken had, dan waren zijn zegswij- se, zijn gelaatsuitdrukking zoo onbe taalbaar. volgden de echt Engedsche jokes elkaar op in zulk een bonte reeks en liet (hij zoo weinig tijd om tot bedaren te komen, dat een toe hoorder, die geen woord Engelsch verstond, voortdurend zou kunnen dooredhateren zonder vrees op een on tijdig oogenblik zijn vroolijkheid lucht te geven." Benoemd. J Naar wij vernemen is tot koster van de O. L. V. Kerk aan het Spaarne al hier benoemd de heer G. A. van Maa- ren, in plaats van den heer Terpoor ten. die als zoodanig bedankt heeft, G e v. V o o r w. Een paar handschoenen, een recla me-zeil. een gedeelte van een hek, en •en portemonnaie met geld Diefstal. Tegen een drietal personen is pro ves-verbaal opgemaakt wegens dief stal van zinken afvoerpijpen. Tot e e re-lid benoemd. In de laatste vergadering van de zangvereeniging ..Onder Ons" is op voorstel van het bestuur bij acclama tie tot eere-lïd der vereeniging be noemd mej. Betsy Pielage, pianiste alhier, wegens hare groote verdienste. Jeugdige misdadigers. In verband met de wijzigingen ge bracht in het Wetboek van Straf recht en dat van Strafvordering bij het op 1 December van het vorig jaar in werking treden van de Kin derwet (wet van 12 Februari 1901, Staatsblad 63) moet de politie en ver dere ambtenaren daartoe bevoegd, bij het opmaken van proceslsen-verbaal tegen minderjarige personen, die den leeftijd van 18 jaren nog niet hebben bereikt, een nauwkeurig on derzoek instellen naar de opvoeding, het karakter, de ontwikkeling en het voorgaand gedrag der bekeurden, zelfs bij de geringste politie-overtre- dingen. terwijl ook in die verbalen moeten vermeld worden de namen, voornamen beroep en leeftijd, bene vens volledig adres der ouders of voogden en ook of de bekeurde bij zijne ouders of voogd inwoont. Kerk en School R. K. KERK. Gisteren herdacht de Z. E. heer C. J. Beerndnk, pastoor te Hengelo, zijn 40-jarig priesterschap en zijn 30 jari ge werkzaamheid als pastoor aldaar. Als cadeau ontving hij van zijn ge meentewaren een nieuw hoofdaltaar ter waarde van ƒ7000. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Tot klaarheid gebracht Niettegenstaande de vele teleurstel lingen. die de politie heeft ondervon den bij het onderzoek in zake de in braak, met diefstal, gepleegd in de villa van den heer Waller alhier, is de inspecteur van politie, de heer Lo- kerse, steeds door blijven gaan met liet onderzoek in verschillende rich tingen te laten voortzetten. Het onderzoek naar den dader was daarom zoo moeilijk en veelomvat tend, omdat het signalement van den persoon, die het zilver liad beleend, wiet met juistheid kon worden opge geven. Het is echter aan de twee bekende Amsterdamsche rechercheurs Pastoor en Teiwes mogen gelukken den dia der op te sporen en te arresteeren. Deze is gebleken te zijn een jong per soon, wonende te Watergraafsmeer en van nette familie. Een woord van lof aan het adres van de rechercheurs Pastoor en Tei wes is zeker niet misplaatst, voor het met zooveel succès gedaan onder zoek. OVERVEEN. In de Donderdagavond geliouden vergadering der commissie tot we ring van schoolverzuim te Bloemen- daal werden de heeren Leistikow en IJzerman respectievelijk als voorzitter en secretaris herkozen. BEVERWIJK. LANDBOUWTENTOONSTELLING. Voor de tentoonstelling der HoLl. Mij. van Landbouw, die dit jaar te Beverwijk zal worden gehouden, zijn de voorbereidende werkzaamheden reeds aangevangen. Verschillende commissiën zijn thans reeds zoo ver met haar plannen gereed, dat, na goedkeuring daarvan door de leden- vergadering der afdeeling, op 2 Fe- bruari a.s. tot uitvoering zal worden overgegaan. Op het terrein, dat bijzonder gun stig gelegen is, zullen een vijftal ten toonstellingsgebouwen worden opge richt, benevens een concert- en res tauratie-tent. Binnenkort zal liet terrein voor het concours ihippique, met daarbij be hoorenden ring, worden in gereed heid gebracht, en vooral dit nummer van de talrijke feesten belooft zeer luisterrijk te zullen worden. Bovendien zal door de Beverwijk- sche Harddraverijvereeniging een harddraverij worden georganiseerd en worden reeds maatregelen geno men, om de vierdaagsche tentoon stelling bijzonder aantrekkelijk te maken, door 'n reeks van feestelijk heden, die de talrijke bezoekers aan genaam zullen bezighouden. Op den laatsten dag, den 31 Augus tus, zal tot sluiting der toonstelling, een schitterend vuurwerk worden ontstoken. De tentoonstelling zelf belooft zeer belangrijk te zullen worden. Alle takken van landbouw, akkerbouw, tuinbouw, veeteelt, zuivelbereiding enz., zullen er vertegenwoordigd zijn, en in het programma is voor 4372.50 aan prijzen uitgeloofd, i Behoudens Koninklijke goedkeu- ring ,zal aan deze expositie ook een I loterij verbonden zijn, waarvoor ée prijzen, tot. een bed mg van 4/5 van de opbrengst der loten, zullen wor- den aangekocht op 't tentoonstellings terrein. Reeds nu zijn talrijke aan vragen ingekomen voor inzendingen, en de gunstige ligging van Beverwijk- met zijn uitstekende spoor-, tram- en bootverbindingen, doet verwachten, dat deze tentoonstelling een van de belangrijkste der laatste jaren zal i worden. Er is sprake van, dat H. M. de Ko ningin en Z. K. H. de Prins, de Be- verwijksche tentoonstelling zullen be- zoeken. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin, H. M. de Ko ningin-Moeder en Z. K. H. de Prins der Nederlanden zijn voornemens den kunstavond op 6 Februari in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage met hunne tegen woordigheid te vereeren. Zooals bekend, staat deze avond on der bescherming van een aantal da mes uit de eerste kringen der resi dentie en zal de opbrengst ten goede komen aan de oprichting van een Te huis voor militairen, te Hellevoet- sluis. REORGANISATIE DER KAMERS VAN KOOPHANDEL. Zooals onlangs is gemeld, heeft de minister van landbouw nijverheid en handel van de besturen der ge meenten, waar een Kamer van Koop handel is gevestigd, opgaven ge vraagd van het getal kiezers van leden der Kameijs en van haar uit gaven. een en ander over de laatste vijf jaren. Is men wel onderricht, dan staat dit een en ander in verband met het plan van den minister, om de hand te slaan aan de reorganisatie der Kamers van Koophandel, waarvoor nu reeds verscheidene jaren geleden in een vergadering van afgevaardig den dier Kamers, te Amsterdam ge houden, een schema vaistgesiteld en aan den toenmaligen minister Van der Sleyden aangeboden werd. i EEN BRUTAAL STUKJE. In verband met den diefotal met geweldpleging in de Rathskeller van A. Chriske aan de Hoogstraat hoek Wijde Kerkstraat, te Rotterdam, zijn door de politie opgespoord de beide vermoedelijke medeplichtigen, die beiden op den uitkijk 'hadden ge- staan. Een hunner is een broeder van den hoofddader, den beruchte J. C. van Zanten, die zich er op toe legt om in bierhuizen den inboedel te vernielen, waarvoor hij reeds meer malen met den strafrechter kennis maakte. j De daders staan meer bekend alls geweldenaars dan wel als geraffi neerde hooswichten, die van diefstal leven. Allen waren min of meer beschon ken en hadden te voren reeds ver- schillende bierhuizen bezocht, i Donderdagochtend in de vroegte heeft de politie in hun woningen in het Jaffa te Rotterdam gearresteerd de werklieden A. v. Z. en L. H. S., verdacht van medeplichtigheid aan het geweld, Woensdagavond ge pleegd op G. A. Chriske, den houder van den bierkelder in de Wijde Kerk straat no. 9 aldaar. den minister verschenen - vooral van gedachten gewisseld over enke le der voor de gestichtsverpleging ge stelde vereischten. speciaal over de in ait. 134 van het K. B. opgenomen bepalingen in verband niet de nach telijke afzondering. ZooaJts aan het Wbl. werd medegedeeld, werd bij de langdurige bespreking overeenstem ming niet bereikt en bleef iedere par- 1 tij bij haar zienswijze persisteeren. 1 EEN BENDE OP HET SPOOR. Men herinnert zich de inbraak in de villa van den heer M aller te BJ^e- mendaal in den nacht van 7 op 8 Ja nuari. Het ontvreemde zilverwerk is daarna in een bank van leening te Amsterdam in beslag genomen en een pendule uit een der grachten opge- vischt. Naar wij thans vernemen, schrijft 't „Hbld.", is de politie de daders op het spoor en zullen daardoor tevens de inbrekers gesnapt zijn, die in Wa tergraafsmeer huisgehouden 1 rebben. Reedis zit in arrest dé verdachte 18- jarigé H. de Vries, die door de re cherche en door de Watorgraafsmeer- sche politie is aangehouden en door wien men de draden in handen heeft gekregen van een gezelschap dieven, wier opberging ongetwijfeld aan de veiligheid ten goede zal komen. EEN JEUGDIG BOEKVERKOOPBR. Wij ontleenden dezer dagen aan liet ,,N. v. d. B." een bericht betref fende colportage met boeken. De heer M. van der Sluijs. hoofd der Chr. school te 's-Gravendeel. zendt thans een uitvoerig schrijven tenbe- tooge dat de geheele zaak verkeerd is voorgesteld. Niet hij zelf, doch zijn beide oudste zonen hebben met tijdschriften en scheurkalenders in genoemd dorp gewerkt en met succes. Een der jongelui maakt er zijn be roep van als colporteerend boekhan del aai- op te treden, daar dit het best in overeenstemming is met zijn gezondheidstoestand. Crediet heeft hij niet noodighij betaalt contant hetgeen hij betrekt. BONI. Bij het departement van Koloniën is ontvangen het volgende van heden gedagteekende telegram an den gouverneur-generaal van Ned. Indië Aroe Laboeadja, stiefzoon van wij len den poeng-gawa van Boni, onder wierp zich. CELEBES. Ter toelichting van het regeerings- telegram, vermeldende dat de Soele- datoe van Soppeng zich met schoon zoon en kleinzoon heeft aangemeld, merkt dé „N. R. Ct." het volgen de op De Soeledatoe is de vervanger van den vorst of van de vorstin (datoe). De Soeledatoe van Soppeng heefteen eigenaardige rol gespeeld. Aanvanke lijk scheen hij geheel op onze hand te zijn. Hij liet weten, dat hij Huizen en karbouwen ter beschikking van de troepen had gesteld, maar toen ma joor Hildering op Lampoko aanrukte, was de Soeledatoe verdwenen. Den 28sten September was hij ook niet aanwezig op de door den opper bevelhebber beJegde vergadering van rijksgrooten te Watang Soppeng. Als een bewijs, dat de Soeledatoe werke lijk veel invloed heeft, moge dienen, dat La Pabeangi, de echtgenoot van de datoe in die vergaderinghet woord namens allen voerende, den kolonel verzocht, alvorens de Atjeh-verkla- ring te teekenen, dit stuk te mogen laten zien aan den Soeledatoe, een man van veel aanzien in het land. Daar deze laatste in het officieeJe landsbestuur geen stem heeft, werd dat verzoek niet ingewilligd. Het schijnt, dat de Soeledatoe op aanstoken van de vorstin van Barroe (echtgenoote van den bekenden Kraëng Beroangin) tegen ons is opge- tieden. Hij vluchtte dan ook naar dit rijkje, nadat hij afgezien had van zijn werkelijk bestaan hebbende plan nen. om zich bij majoor Hildering te melden. Thans heeft hij ook, zwer- vensmoedê, zich bij de Compeni aan gemeld. SCHIPPERSSTAK1NG. Naar aanleiding van een telegram van de Internationale Schippersver- eeniging te Antwerpen, dat de sta king der schippers aldaar was ge ëindigd in 't voordeel der schippers, werd Woensdagavond door het be stuur van den Algemeenen Rijn- schippers-Bond te Rotterdam, een commissarisvergadering gehouden ten bondskantore, onder leiding van den heer A. J. Hoorn. Besloten werd een gelukwensch te zenden aan het bestuur der genoemde Schippersver- eeniging te Antwerpen en het nieuws den schippers te Rotterdam bekend te maken. Daartoe voer Donderdag- morgen de stoomboot Johann, ge tooid met de internationale vlaggen en de bondsvlag in top, de havens rond. Kort daarop wapperde van ve le schepen Het dundoek. MISHANDELING VAN KOELIES. De correspondent te Batavia van het „Hbld." seinde Donderdag: „Het Hooggerechtshof veroordeelde Mühlenfeld tot drie daigen gevange nisstraf." De redactie teekent hierbij aan Deze zaak betreft een aanklacht van mishandeling van koelies in Deli, waarvoor in de Indische pers de clementie werd ingeroepen. KLEERMAKERS TE GRONINGEN. Aan Het verzoek van de kleerma kersgezellen aan engros-confectie- patroons tot het houden eener confe rentie was Donderdagavond door geen der laatsten gevolg gegeven. W el hadden zij bericht gezonden, niet op de ontworpen nieuwe loonlijst te zullen ingaan. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het theoretisch geneeskun dig ex. door de heeren P. Rikkers, G. H. E. van Suchtelen, L. G. Heil bron en K. J. Feringa. EEN OUDJE. Jacobus Schep, de oudste inwoner der gemeente Gouda, is DonderJag overleden. Hij was den 21s'e.i Fe bruari 1804 te Kuilenburg geboren eu zou dus in de volgende maani 192 jaar zijn geworden. Sedert 1888 was hij opgenomen in de werkinrichting In 1830 trok hij mede ten strij Ie en kreeg daarvoor het metalen kruis. 'AANVARING VELSER VOETBRUG, j Het van La Plata komend Eng. si. „Beltor" heeft Donderdag te IJmui- den in quarantaine gelegen en aldaar eenige goederen ontsmet. Op de reis naar Amsterdam voer het stoomschip tegen de Veteer voetbrug, die ernstig beschadigd werd. Het stoomschip j kreeg vrij wat averij. Door nood ge- drongen moet men nu van de Velser- i pont gebruik maken. HEEMSTEDE. De Prinsenlaan, vroeger behooren- de tot de Heerlijkheid Heemstede, tlians aan de Gemeente, Ls behard hierdoor is in eene lang gewenschte. behoefte voorzien. Aan den Binnenweg nabij de Glip wordt een stuk weiland groot onge veer 3 'H.A. en behooronde aan Jhr. Deutz van Lennep, ingestoken voor groententeelt. HILLEGOM. Door de heeren C. Keur en Zn. al hier is aanbesteed Het bouwen van een bloembollen- schuur met kantoorgebouw aan den Stationsweg. EEN MERKWAARDIG SCHIP. De correspondent der Tel. te IJmui- den schrijft Toen men mij gisteren aan de ha- ven vroeg wat er van buiten kwam, antwoordde ik „een kabelbootje", j omdat ik gehoord had, dat er een kabel boot in aantocht was en wij hier slechts gewend zijn te zien klei ne Engelsche kabelbootjes. Niet long daarna kwam een zeekasteel statig j aandrijven, zóó groot, zóó majes- I tueus. dat spoedig alles naar de ha- ven liep om dat drijvend monster meer van nabij te zien te meer daar het door den zonderlingen bouw van den achtersteven de verwondering wekte van alle varenslieden. Het 'bleek te zijn de ..Stephan", een reus- ach tig groote kabelboot van de Nord-Deutsche Seekabel-actiëngesell- schaft te Nordenham. I Hedenmorgen werd mij welwillend toegestaan het stoomschip te bezich tigen en enkele inlichtingen te vra gen. DE FIXANCIEELE ONREGELMA TIGHEDEN TE AMSTERDAM. Ons bericht van gisteren, betreffen de -de behartiging van Indische be langen in verband met de financiee- le calamiteit te Amsterdam, moet in dezen zin verbeterd worden, dat er uitsluitend sprake is van de belan gen van personen (meest ambtenaren) die bij de Maatschappij voor Zeker- heidssrtelling zijn betrokken. De Ihuljp van een deskundige is in geroepen. (L. e. V.) Uit Amsterdam meldt men aan de „N. R. Ct." Wij vernemen thans, dat de open bare behandeling der zaak Le Fèvre de Montigny en De Geer door de rechtbank alhier in elk geval na de zomervacantie zal plaats hebben. HOLLAND SCHE HYPOTHEEKBANK. Op de agenda voor de buitengewo ne algemeene vergadering van aan deelhouders der maatschappij, bij eengeroepen tegen 27 Januari a. s„ komen als punten van behandeling alleen voor le. Ontslag van directeuren. 2e. Tijdelijke voorziening in de directie. SPEELHOLEN. Men schrijft udt Vaals aan da„Tijd" 't Loopt zoo langzamerhand hier de spuigaten uit met de speelholen, die oprijzen als onkruid zoo snel. Nu zijn er weer twee nieuwe geopend bij de reeds talrijke bestaande. Ook wordt als zeker verteld, dat 't groote speel- huis te Spa in onderhandeling is met een der prachtigste ihotels alhier om daar een speelbank in te richten ge heel naar de edscihen. Het aantal spe lers, uit alle oorden van Europa, stroomt dan ook naar Vaals toe. Dr. A. KUYPER. „Het Vad." meldt Dr. Kuyper vertrekt nog deze weck van Cairo naar Karthoum, en zal te gen 5 Februari te Athene zijn, en ook hier eenigen tijd vertoeven. Aan de „Graafschapper" wordt ech ter medegedeeld, dat dr. Kuyper, die gedurende het Kerstfeest te Bethle hem had vertoefd, van Egypte langs de noordkust van Afrika naar Spanje gaat, en van Spanje door Italië en Zwitserland terug naar ons land. i EEN MOORDENAAR GESTORVEN. In de gevangenis te Leeuwarden is overleden de tot acht jaar veroor deelde Amsterdamsche grutter Biese- man, die indertijd zijne vrouw in den tuin van zijn woning in de Wa- genaarstraat door een revolverschot van het leven heeft beroofd. (L. C.) AANGEHOUDEN. Woensdag is te Groningen aange houden en ter beschikking van de justitie gesteld Fokke S., schipper te Zevenhuizen, verdacht van poging tot doodslag. Men schrijft uit Amersfoort Donderdag zijn door de politie ge arresteerd J. v. V.. G. S. en A. H„ allen wonende alhier, ter zake van diefstal in vereeniging, van ijzer en zink uit een woning aan den Bloe- mendaalschen weg. Allen hebben be kend. EEN NADEEL VAN VRIJEN. Een slagersknecht liet zijn fiets, waarop een mand met vleesch stond, tegen een huis in de Weasperatraat te Amsterdam staan en zag op eenige passen zijn beminde, met wie hij een praatje ging maken. Dit werd door een liefhebber van fietsen gezien, die fluks het rijwiel besteeg en er nog mede rijdt, ten minste geen spoor Ls ontdekt, noch van de fiets, noch van het vleesch. BRANDEN. Omtrent den brand bij den notaris Van Stockum te Lisse. meldt het „L. D." nog, dat deze i/s aangeko men doordat de 80-jarige notairis een sigaar heeft opgestoken en den nog brandenden lucifer onvoorzichtig van zich af had geworpen, zoodat deze terecht is gekomen tusschen de pa pieren, welke zoodoende vlam heb ben gevat. De notaris is zonder den minsten argwaan na het opsteken van zijn sigaar van zijn kantoor op de eerste verdieping naar beneden gegaan, zoodat hij natuurlijk niette heeft gemerkt. Een dei- klerken de heer Kruyff. op een kamer daarnaast, werd in tijds gewaarschuwd, zoodat hij de noodigste boeken en bescheiden en een som van ƒ2000 met behulp van de intussohen toegeschoten voorbij gangers in veiligheid heeft kunnen brengen. Uit het kantoor van den -riotairis zeiven is echter totaal niette gered kunnen worden, zooda t - al de daar aanwezige papieren boeken en be scheiden een prooi der vlammen zijn geworden. In de brandkast bevond zich een som van ƒ20.000 aan geldswaardige en andere stukken, welke kast echter onder het puin bedolven was en eerst gisteravond is te voorschijn gehaald. Bij opening daarvan bleek, dat niets van het daarin aanwezige verbrand was, doch wel e-enigszins geschroeid zoodat men haar in den grond heeft gegraven tot afkoeling. Van het gebouw zelf staat niets meer dan de muron der verdieping gelijkvloers. Als men in aanmerking neemt, de uitgebreide relatiën, welke deze zaak had, alsmede het groote aantal ja ren van haar bestaan, dan kan men zeer goed beseffen, welke ontzetten de verwarring en stoornis dit ongeval heeft veroorzaakt. Te Grootegalst ontstond brand in de boerderij van den heer K, Bos nia. terwijl de bewoners te bed la-* gen. De schuren waren in een oogen blik tot den grond toe afgebrand. Het vee werd grootendeels gered doek een 10-tal kalveren en een paard met veulen kwamen in de vlammen om. Woensdagmiddag is de boerenwo ning, staande aan den straatweg vaa Almelo naar Borne, bewoond door J. Wolf en toebehoorende aan Gr. Nij- hof, afgebrand. Huis en inboedel wa ren verzekerd. Donderdagmorgen is onder Lonne- ker op Bronshoffsbeek de boerderij van Ter Riet, toebehoorende aan me vrouw B. G. Cromhoff te Enschedé, door onbekende oorzaak afgebrand. Het vee werd gered. Alles was verze kerd. Te Grootegast ontstond brand in de boerderij van den heer K. Bosma, terwijl de bewoners te bed lagen. De sahuren waren in een oogenblik tot den grond toe afgebrand. Het vee wend grootendeels gered, doch ee* 10-tal kalveren en een paard met veulen kwamen in de vlammen orn. KINDERWETTEN. Naar het .Weekblad v. h. Recht" van betrouwbare zijde vernam, werd tusschen de vertegenwoordigers van het departement van justitie en de bestuurder»? en directeuren van ge stichten, die, gelijk gemeld werd, de zer dagen aan het ministerie van VROUWEN EN ONGEVALLEN WET. Aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Haindel is een adres gezonden door de „Vereeniging ter behartiging van de belangen der Vrouw", gevestigd te Rotterdam. Adressant© wijst op de vele onge vallen waaraan de dienstboden bij haren arbeid zijn blootgesteld, als

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2