NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6925 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 25 JANUARI 190# JL HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 'AHaarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1«30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Iranco per post door Nederland1.65 (jjg/ LÖ*50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. föSeeJd Zoïïlsblad, 'vw Haarlem '9 0.37 H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. £5^ Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. AGENDA Donderdag 25 Januari. Groote Kerk Orgelbespeling-, 23 u. De Kroon Opera Italiana Faust. 8 uur. Haarieomiermeer Vergadering van den Gemeenteraad, 10£ uur. OM ONS HEEN ccxn. ËBN TERREIN, DAT BRAAK LIGT. Wel beschouwd is deze titel de on juistheid zelf, want ik zal het dezen keer volstrekt niet hebben over een terrein, dus ook niet over een, dat braak ligt. Men gelieve derhalve de uitdruk king op te vatten als een figuurlijke en meer in 't bijzonder te denken aan een „ongebruikte gelegenheid". Daar wou ik de aandadht eens op vestigen. Die ongebruikte gelegenheid is ons Spaarne. Heeft u wel eens gestaan aan den overkant van het Noorder Buiten spaarne en op een zonnigen dag het oog gekeerd naar 't Noorden Prach tig ligt daar de bocht van 't Spaarne, met een groep huisjes, die in de hel dere liuoht meer naar voren schijnt te komen, hoe langer men er naar kijkt. Heeft u de Lange brug bij den Kampersingel overgaande, wel eens even stilgestaan om eerst te genieten van het watergezicht naar 't zui den en dan van het onvergelijkelij ke stadsgezicht naar het Noorden, met de Groote Kerk op den achter grond Of heeft u, wandelende van Spaarn- dam af, wel opgemerkt wat een prachtig kijkje ge van den Spaarn- dammerweg af, heht op de stad? Werkelijk, er is op een mooien zon nigen dag geen fraaier verzameling van kijkjes te vinden, dan die zich opdoen op een wandeling van 't eind van 't Zuiderhuitenspaarne af tot on geveer aan de fabriek de Conrad toe. En toch ren we al dat moois maar van éen kant, van 't land af, naar 't water toe. Omgekeerd van 't water af naar 't land toe en midden op 't Spaarne over 'het water heen, zien we het nooit, want er bestaat geen beboorlijtke gelegenheid om op 't Sipaarae te varen. Ik herinner me, dat ik jaren gele den, eens een soort van proeftocht heb gemaakt, met een klein bootje, waarvan 't merkwaardige, geloof ik, was dat het door een petroleumano- fcor gedreven werd. Dat wè,s toen nog een nieuwigheid. Maar veel meer van door bet snelvarende bootje werd ik getroffen door de prachtige kijkjes, die we uit het sloepje hadden op den wal en het water. Elke bocht was als een schilderij, de oude gebouwen, op een afstand gezien, kwamen nu eerst tot hun recht, de frissche bries van de snelle vaart gaf iets prikkelends en opwekkends aan het tochtje, dat geen wandeling vervangen kan. Dat is, zooals ik zei, jaren geleden, maai sedert dien dag heb ik de mooie Spaarne-panorama's niet meer be wonderd. Waarmee zouden wij ook gaan va ren D« ranke schuitjes, die door hun vroolijke kleuren wit en rood niet kunnen doen vergeten, dat ze toch eigenlijk doodkisten zijn, waaraan ze door hun vorm een weinig doen den ken, die schuitjes zijn bij mensahen boven de twint;g niet meer in de smaak. Een solide, flinke stoomboot om mee te -spelevaren, bestaat in Haarlem niet, of het moesten de boo ten zijn van de Maatschappij, die door den heer Bus wordt bestuurd en die het door de week veel te druk hebben met goederen en vee, om zich op menschenvervoer toe te leggen. Er bestaat een Spaarneliedeke, op mu- z'ek gebracht door den heer N. H. An tibessen, en waarvan ik me een cou plet herinner Nadniegaalslag in het geurende I-Iout, Trilt er van tusschen de bldren, Zullen we saèm. op de vriendlijke [plas, Hoorenhoe schoon erdatliedeke was? Meisje, o meisje, kom varen, Vare* op 't lachende Sparen 1 De zingende guit, Amor vergevc het hem .bedoelt zoon wankelig bootje. w aarvan ik hierboven sprak, andere zijn er eenmaal niet. Moge hij in de ure des gevaars blijken te kunnen zwemmen Te Arnhem vaar je van de Rijn kade af naar de Westerbouwing, met een stevig stoomertje, -dat als ik me w el 'herinner, komt en gaat om het uur. En dat iederen dag in 't seizoen Aangenomen al, dat daar meer ge woon verkeer bestaat dan bet hier mogelijk is te krijgen, is het toch vel zeker, dat er ook te Haarlem, voorloopig hijvoorbeeld op Zondag alleen, liefhebberij genoeg zal wezen voor een watertochtje. Het schuitje varen, opgevat in niet al te letterlij ken zin, zit ons Nederlanders nog altijd in 't bloed. Vereenigingen en gezelschappen weten, als ze eens ple zierig, heerlijk vrij uit willen, niets beters te doen, dan een stoomboot af te huren en daarmee een heelendag de binnenwateren op te gaan. Hoe j komt het dan toch, dat wij Haarlem- mers zoo'n mooi water bezitten, waar van we in 't geheel niet profiteeren Concessie, als voor een tram, met f haar eindélooze moeilijkheden enbe- zwaren, is er niet voor noodig. Ieder kan vrij -het water beploegen. Een 1 koistbare onderneming kan het niet zijn. Men begint desnoods met éen boot, alleen op den Zondag. SI aai de zaak in ,-dan kan de Woensdag er I worden 'bijgenomen. Moaht ook dèt gelukken, dan zo-u Ihet o-verwegimg verdienen, in de drukke maanden v.an het vreemdelingenverkeer. Juli en Augustus, iederen dag te varen. We behoeven maar even door te denken om in te zien, wat een kolos sale uitbreiding de gelegenheid tot ontspanning er door zou ki'ijgen en hoe 'dus het vreemdelingenverkeer zou worden bevorderd. Van wielrijders spreek ik niet, van automobilisten nog minder, maar van wandelaars, die op den Zondag graag een flinke wandeling willen doen, maar terug van een aangenaam vervoermiddel wenschen te profiteeren. Dat is de re den van het drukke verkeer in Bloe- mendaal en, langzamerhand, naar den Aerdenhout. De weg naar Heem stede evenwel is nog maar stiefmoe derlijk met wandelaars bedeeld, ze wandelen een Koediefje om of, alsze 't heel goed in den zin hebben, de iaa.n van Van Merlen, maar druk, zoo druk als op den weg naai' Over- - veen, is 't. er volstrekt niet. En toch is de Wiagenweg, met -zijn mooi ge boomte en rustige landhuizen, zoo aantrekkelijk. Wanneer- er een flinke boot van de Turfmarkt af, voer naar de Cruquius en de passagiers dus afzette bij den ingang van de Haarlemmermeer, vanwaar ze in een minuut of wat in Heemstede zijn en óf het geheele dorp door, langs den Binnenweg, óf door de laan van Van Merlen heen, langs den Wagenweg terug konden wandelen, dan zou de trek naar Heemstede Wri grooter worden. En precies hetzelfde zien we naai den noordkant. Menigeen zou in den avond wel graag' eens naar Spaarn- dam wandelen, als hij maar zonder al te groote vermoeienis, op een aan gename manier weer thuis komen kon. En nu wil ik van stoomtrams geen kwaad spreken, maar de men- sdhen zitten liever in een electrischen wagen of op een boot. Brengt een aardig bootje hen van en naar Spaarndam, dan zullen ze er ook meer toe komen die richting uit te gaan en dat te meer, om-dat ze, van Santpoort -af langs een mooien weg een uw wandelend, te Bloemend-aal, wanneer ze willen, de electrische tram kunnen nemen om weer naar Haarlem terug te gaan. Het Bestuur van de Commissie, die hel vreemde linge iw-erke er te Santpoort bevorde ren wil, moet dit denkbeeld maar eens in gedachten houden. Misschien zal men ihet bezwaar op peren ..aan die twee eindpunten vinden we niets". Maar 't oude spreekwoord zei 't al zoo juist „waar 't volk is. daar is de nering" en de ondernemers zouden er zeker niet tegen opzien, om wanneer ze suc ces hadden, een behoorlijke abri bij de punten van aankomst te bouwen. We zullen eens zien. hoe verrassend snel dan, vlak in de buurt, op een aardig plekje een melkhuis met de noodige tafels en stoelen uit den grond komt opsahieten. Zie naar de Westerbouwing, waar een vrij uitge breide inrichting het voor 'l grootste deel van de passagiers van de stoom boot hebben moet. Arnhem is niet gi-ooter dan Haarlem en heeft in den zomer zeker niet meer vreemdelin- genbezoek. Kortom, hoe meer ik er over denk, hoe meer ik me er over verwonder, dat bij de ijverige concurrentie in de vervoermiddelen te Land, nog nie mand in al die jaren op 't idee is ge komen om een vervoermiddel te be ginnen o-p 't water. Er is weinig of geen kapitaal noodig om liet te be ginnen. Je huurt desnoods een boot van de Maatschappij van den heer Bus, alleen voor -den Zondag, en steekt van wal „Is dit nu", zal misschien iemand vragen, „wel de tijd om van varen te spreken? Als 't zoo doorgaat, lig gen overmorgen de grachten dicht." Ei, maar dan -moest ik onze Hol- landsclie geaardhedd niet kennen. Wikken en wegen en nog eens wik ken en wegen, en dan overwikken en overwegen en dan pas, heel lang zaam, aan 't werk gaan Zal er in Juni over óns Spaarne een passa giersboot varen, dan behooren we er nu, in Januari alvast eens over te beginnen. Ik voor mij zal me vol doende beloond vinden, wanneer ik de aandacht van belangstellenden ge vestigd hel) op deze mogelijkheid van een belangrijke uitbreiding van ons vreemdelingenverkeer. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht Te Petersburg zijn op 22 Januari een paar duizend werklui naar het Mitrotankerkhof gegaan, waar de slachtoffers van DEN ROODEN ZONDAG begraven liggen, maar kozakken da-e ven hen met nagaika's uiteen. De bladen zijn met herinnerings artikelen uitgekomen Bijna zonder uitzondering oefenden zij bittere kri tiek op de regeering die. in weer wil van de lessen van het verleden, voortgaat te regeeren met bloedver gieten. De Molwa, die steeds gekant is geweest tegen de ui tens te elemen ten. zei-de in haar artikel Nooit is er grooter misdrijf begaan dan een jaar geleden. Op dien dag heeft dé regeering het geloof van het volk in zijne regeerders gedood en de diep gewortelde ontevredenheid in oen omwenteling veranderd. Het af- geloopen jaar heeft slechts de over tuiging versterkt dat de eenige hoop op vrijheid in geweld, berust. Zoo doende heeft de regeering de omwen teling aangestookt. De blinden moe ten zelfs overtuigd zijn, dat de vrij heidsbeweging niet in bloed te smo ren valt.... De vergadering van ADELSMAARSCHALKEN TE MOSKOU heeft dén Tsaar een delegatie gezon den. met het verzoek de Doeana zoo spoedig mogelijk te doen bijeenko men en de regeling der agrarische quaestie aan de Doema over te laten. De Russische ..Bond der Bonden" is thans met het nieuwe plan voor den dag gekomen om onmiddellijk i een constituante hijeen te roepen, die de uitvoerende en wetgevende macht in zich zou vereenigen en een grondwet zou uitwerken. De ..Bond der Bonden" wil in ge- heel Rusland een uitgebreide propa ganda. van zijn denkbeeld gaan voe ren. MAXIM GORKI heeft ter gelegenheid van den 22fsten Januari in de „Humanité" een op roep gericht, tot de arlieiders van alle landen. Hij verklaart daarin, dat de Russische revolutie niet overwon nen is. Het stelsel van ophitsing en onderdrukking, door graaf Witte in praktijk gebracht, heeft slechts tot uitwerking gehad, dat de hoop op de toekomst bij het volk is gegroeid en dat aan dc bourgeoisie is getoond, dat liet proletariaat, krachtig blijft strijden voor de vrijheid. Het Russi sche volk is op weg naar een bevis sende overwinning. Uit andere landen. DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. Gekozen zijn 289 liberalen. 35 ar- beiderscandidaten. 122 unionisten, 79 nationalisten. De liberalen winnen 151, de arbeiderspartij 29. de unionis ten 9. de nationalisten 2 zetels. Austin Chamberlain is te East- Worcestershire herkozen. RUSLAND EN JAPAN. Do Russische regeering heeft op aanvrage van de Japansclie regee ring verklaard in te stemmen met de benoeming van den heer Motono, tot dusver Japansch gezant te Parijs, tot gezaait te Petersburg. RECEPTIE VAN GRAAF ALMODOVAR. De receptie, die Dinsdagmiddag door graaf Almodovar aan boord van den kruiser „Carlo Quinto" werd aangeboden, was zeer schitte rend. Na drie uur kwam een aantal stoomschepen de gasten afhalen, on der wie zich bevonden vele Enged- sche leger- en marine-officieren uit Gibraltar Fransche officieren van de schepen ..Gallilée" en „Lalander" benevens de civiele en militaire auto riteiten van Algeciras. Alle journa listen, die voor de conferentie zijn overgekomen, woonden eveneens het feest bij. Graaf Almodovar ontving de ge- noodigden welwillend en hoffelijk aan de valreep, omringd van Spaan se he diplomaten en officieren. Aan boord speelde de muziek het volks lied van elk land. wannéér het ge zantschap van dat land aankwam. De ..Carlo Quinto" was sierlijk op getuigd. Een groote tent gevormd door de vlaggen van alle nat'ënmet de koninklijke kroon in het midden, beschutte het geheele achterdek aan de eene zijde er van bevond zich een prachtig buffet. De receptie eindigde te 5 uur. Ni cholson. de Engelsche gezant, begaf zich aan boord in het vaartuig van den Franschen gezant te Réveil. FRANKRIJK EN VENEZUELA. De Amerikaansche regeering heeft den Franschen gezant te Washing ton, den heer Jusserand, de besliste verzekering gegeven, dat een optre den van Frankrijk in de Venezo- laansche wateren niet als een schen ding van de Monroe-leer zou worden opgevat Een telegram uit Willemstad meldt dat Venezuela met grooten spoed troepen bijeentrekt in de havenste den. Dat president Castro in zijn over moed uit alles in staat is, blijkt we der uit liet feit, dat hij 20 Venezo- laanscbe notabelen, vroegere afge vaardigden. bekend staande als gun stig gezind jegens Frankrijk, in de gevangenis heeft laten werpen. Men vreest, dat hij zal trachten hen door een schijnproces onschadelijk te mar ken. ONTPLOFFING OP EEN PANTSERSCHIP. Omtrent de ramp. die het Brazi- liaansche oorlogsschip „Aquidabar" heeft getroffen wordt nader uit Rio Janeiro bericht, dat onmiddellijk na het bekend worden va.n de rainp de ministens met den kruiser „Ba.rr.o- so" naar de plaats van het onheil zijn vertrokken en dat dit schip des avonds met tal van gewonden te rugkeerde. Bij de ontploffing zijn omgekomen o. a. de minister van marine, vice^admiraal De Noronha, die zich met de commissie voor de inrichting van een nieuw arsenaal, ter onderzoek van de plannen hier- \oor aan boord bevond, verder drie schouten-bij-nacht en bijna alle offi cieren van het pantserpcliip. In het geheel zijn 196 personen gedood en 36 gewond. Er is een openlijke rouw afgekondigd en alle schouwburgen te Rio Janeiro zijn gesloten. Maandag is te Rome het vierhon derdjarig bestaan gevierd van DE ZWITSERSCHE PAUSELIJKE GARDES. De Paus hield een toespraak tot de gardes, in welke hij aan episodes uit de geschiedenis van het corps her innerde en waarin hij verklaarde er zeker v-an te zijn dat nog steeds de geest van trouw en verknochtheid aan den Heiligen Stoel de mannen bezielde. De Paus rei'kte eigenhandig aan de mannen dé voor deze gelegenheid ge slagen hermnerimgsmedail'les uit. KARDINAAL GOTTI ligt op het uiterste. Hij ,wend bij het laatste conclave onder de ..papabiü" gerekend. De zieke heeft den Paus om zijn apostolischen zegen laten vragen Stadsnieuws De herdenkingsdag. Uit Haarlem wordt aan Het Volk geschreven Alhier wend door de afdeeling (der S. D. A. P.) geen vergadering belegd ter herdenking van de Russische re volutie, daar men voor mislukking vreesde, doch in de plaats daarvan werd in grooten getale De Volksstem verspreid, welke geheel aan de her denking der revolutie was gewijd. HOE DE „BROCKENIIUUS" VAN STAPEL LIEP. In ons nummer van gisteren ver telden we reeds het een en ander van- de „Brockenhuus Schack", het Deen- sche schip, dat Dinsdagmiddag op de werf „Hubertina" van de firma W. H. Jacobs van stapel liep. Het te water laten loopen vam een schip is een te belangwekkend en een te zeldzaam in Haarlem te genieten schouwspel, dan wat wij er niet even nader op zouden terugkomen. De ..Brockenhuus" zou om twee uni te water gaanderhalve waren wij omstreeks dien tijd aan de Oostzijde van het Noorder Buitenspaarne, waar zich achter de gevangenisgebouwen zoo langzamerhand een nijverheids centrum gaat ontwikkelen. In de fabrieksgebouwen en de kan toorlokalen van de werf heerschte een volslagen rust. Het bedrijf was daar voor eenige oogenblikken „stop" ge zet, om het personeel in de gelegen heid te stellen, het gewichtige moment in het leven van de nog jonge afdee ling ..Scheepsbouwerij" mede te ma ken. Om en bij de „Brockenhuus" was er echter Idles te meer levendigheid. Daar stond de boot op de helling, nog tegengehouden door de laatste stutblokken, getooid met de vlaggen der beide natiën. Een koord aan den voorsteven vast gehecht, liep naar een feestelijk met vlaggedoek versierd trïbunetje, waar straks de moeder van -den heer Jacobs door hét losmaken van dit touw het schip zijn vrijheid zou geven. Op de werf hadden zich nu eenige dames en hoeren verzameld om ge tuige te zijn van het belangwekkende schouwspel Sommige d-arn.es waren getooid met. 'n rood-wit-blauwtje. Ook de werklieden en het personeel waren hier nu bijeen, en aan den overkant van liet Spaarne stonden vrij wat toeschouwers, die er ook het hun ne van wilden hebben. Met groote voorhamers bewerkte m-ön ondertusschen dc laatste stut blokken, om deze van hun plaats te verwijderen. Toen dit gebeurd was, besteeg me vrouw Jacobs de tribune. Jammer maar, dat het. schip niet wat flinker aan 't glijden ging. De oorzaak hiervan was, dat het vet. dat op de helling gesmeerd was, om de boot gemakkelijker te doen afloopen. met vocht doortrokken was en zoo door de vorst was bevroren. Met behulp van. het personeel ge lukte het echter vrij spoedig het schip m werking te brengen. Het koord, dat aan dc tribune be vestigd was, ging strakker staan Toen maakte mevrouw Jacobs deze laatste band los, de f leech met cham pagne bengelde heen en weder en werd door een hulpvaardige hand te gen den voorsteven stuk geslagen, zoodtat het werkvolk, diat benoden stond, door het bruisende vocht over- spat werd. De werklieden trokken nog eens uit alle macht aan de touwen, d-e h-oeden werden afgenomen en zoo gleed de „Brockenhuus Sc-hach", eerst heel langzaam, onmerkbaar haast, toen sneller en sneller van de helling en onder een luid hoero-geroep der arbei ders, dat zich mengde met een lang aangehouden fluiten van een juist over de spoorbrug snellenden trein, schoof de boot het Spaarne in. Het was inderdaad een mooi oogen- blik. 't Leek of het levenlooze gevaarie bezield werd, toen het daar voor het eerst met het in 't volle zonlicht schit terende water in aanraking kwam en den achtersteven diep in het nat dom pelde, alsof het schip met volle teu gen wilde genieten van het oogenblik, dat het zich aan zijn element toever trouwde. Het fel bewogen water, fel bewogen door de plotselinge induiking, spatte met flonkerlichtjes in 't schuim hoog en krachtig op rondom de wanden, als was het verblijd het iiier in het Spaarne voor 'i eerst te mogen begroe ten. Nu schoot de „Brockenhuus" met een flink vaartje het Spaarne over en de rappe handen, die zoo pas nog de boot in 't water trokken, repten zich nu wat ze konden om de vaart wat te temperen, 't Gelukte uitnemend, maar kostte heel wat moeite, want de arbeiders, die trokken wait ze mochten en konden, werden nog een heel eind meegesleurd. Hierna kwam de boot tot rust, en werd verhaald. Als nu de stoomketel geplaatst is en de electrische inrichting in ge reedheid is gebracht, dan gaat de „Brockenhuus Schach" onder stoom naar het nieuwe vaderland. Wij wenschen het schip goede reis en ITcrpen. dat hei daar langs deDeen- sclie kusten langen tijd moge varen en een eervolle getuigenis aflcgge van de bekwaamheid zijns Haarlemschen bouwmeesters. T h e r m o m e t e r s t a n d Hoogste gisteren F. 31 gr. Laagste heden nacht F. 28 gr. 1 Mr. S. J. A. van Walchrei. Dinsdag is hier ter stede o verled e* mr. S. J. A. van Walcheren oud- president der rechtbank alhier. Ma-. Simon Johannes Anthonij va* Walchren. geboren te Schiedam op 3 November 1823, bekleedde na te Utrecht volbrachte studie, verschil lende rechterlijke betrekkingen ie het Open ba ai- Ministerie l aatstelijk als officier van justitie te Alkmaar. Bij de opheffing dier rechtbank i* 1877 kwam mr. Van Walchren tijde lijk buiten betrekking, doch toen 1* Februari van het volgende jaar de president der Ilaariemsche Recht bank. jhr. Schorer. kwam te over lijden. werd mr. Van Walchren ge roepen diem plaats te vervullen. Hij heeft deze betrekking waargenomen tot het jaar 1899 toen hij op 27 JuR aftrad. De nog krachtige grijsaard, die tot het laatst toe zich in een goede ge zondheid verheugde, had zich hier veler sympathie verworven. Zoo be kleedde hij ook gedurende eenige j&- ïen het voorzitterschap der Sociëteit „Trou moet BIyeken", j De begrafenis is Vrijdag a.s. Kegelbond. De Haarlemsche Kegelbond houdt zijn jaarvergadering Vrijdag a. s. i De agenda bevat o. a. jaarversla gen van secretaris en penningmees ter. Benoeming eener commissie totna- ziening der Rekening en Verantvroor- ding. Aftreding en verkiezing van 2 Be stuursleden roIgens Art. 13 van het Reglement. Verkiezing van vier leden voor de B al l otage- Co mm iissi e. Behandeling nieuw ingekomen Re glement. Centrale Raad van Beroep. (Ongevallenverzekering.) In de Dinsdag te Utrecht gehoude* openbare terechtzitting had o. m. de uitspraak plaats in de volgende zaken Hoager beroep van de Rijksverze keringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, houdende vernietiging der beslissing van de Bank, waarbij aan E. G- B. te JWeesp. met ingang van 26 Jum 1905. voorloopig is toegekend eene rente van ƒ0.24 per werkdag terza ke van een hom overkomen ongeval. De Raad overwoog, dat deze beslis sing tot herziening der door getrof fene genoten wordende rente ad 42 van zijn dagloon ten onrechte is ge nomen. De Centrale Raad vernietig de de uitspraak en handhaafde de beslissing der Bank Ilooger beroep >ra.n de Rijksverze- Haariem, tegen de uitspraak van den Raad van Beroep aldaar, hou dende bevestiging der beslissing van de Rijksverzekeringsbank, waarbij hem schadeloosstelling is geweigerd op grond dat volgens ambtsberich ten niet gebleken is. dat liet aange geven letsel het gevolg ïs ge wees i van een ongeval. Eischer bekwam 3 Maart 1905 eene verwonding aan den duim. terwijl op 8 Maart daarna zich infectie aan die wond openbaarde, doch geen enkel bewijs is aange voerd om het verband tusschen het door hem verrichte werk tijdens de verwonding en de latere infectie va* de wond te verklaren of zelfs waar schijnlijk te maken. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. Van een vroegere stadge- noote. In de „Prov. Geld. en Nijm. Crt." van 23 Januari lezen wij een zeer vleiende recensie over het optrede* van oen vroegere stadgenoote, me vrouw .Teanne BroekLandré, die on voorbereid op een concert van bel mannenkoov „Noviomagum" als solis te optrad. Zoo goed als ft vu© zong zij de so praan-solo in Frühilihgserwachen", deed haar zoo mooi -ontwikkeld or gaan bewonderen in de lieflijke ria's van Suzanne en den- Page uit Mo zart's „Le Nozze di Figaro" in den uitstekend weergegeven Italiaansche*. tekst .vervulde de Eva-partij in hel recitatief en duet uit „Die Schöpfung" van Haydn en gaf tot heerlijk slot. door haar echtgenoot vzeer knap bege leid. een drietal Nederiandsche lied jes te hooren. waarvan vooral ..De ne derige geboorte" uit het oud-Neder- landsche Liederenboek en Zweers' ..Schipperinnéko" deden genieten, doch niet in zoo groote mate nog alsCaib. v. Rerunes' „Wiegeliedje", dat de zan geres na een driemaal herhaalde tce- roeping met Jjföijke voordracht e» fijne nuance©rinjA. weergaf. Haafsuc- cès was groot. Met pensioen. Naar men verneemt, is de heer W. J. Berdenis van Berlekom. iiypo- li eekbewaarder ie 's Hertogen boecb. voornemens met 1 Mei 's-Rijks dienst met pensioen ie verlaten en zich te Haarlem fe vestigen.

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1