Wat de hervorming dor politie be treft, houdt men het or voor, dat Oos tenrijk. Italië en Duitschland zich eenparig zullen verklaren tegen een voorstel om de politie aan een enkele mogendheid op te dragen. Oostenrijk is in elk geval van meening, dat de organisatie der politie in dat gedeelte van Marokko, dat aan Algiers grenst, aan Frankrijk, moet blijven voorbe houden. Therniometersland. Dinsdag 30 Januari. Hoogsie gisteren F. 44u Laagste heden nacht F. 4(h Hoogste heden tot 2 uur F. 44« Stadsnieuws \Y e 1 d a d i g h e i d s-u i t v o e ring. Wij vernemen, dat eenige dames en heeren op 10 Febr. e. k. een wel- dad:gheids-uitvoering zullen geven ten bate der afdeeling „Huisverzor ging" van de afd. Haarlem van de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis". Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo-kerk te Haarlem op Donderdag 1 Febr. 1906, des namiddags van 2—3 uur, dooi den Beer W. Ezerman. Programma No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bacil. No. 2. Fantasie op „Sollt' ieh mei- nem Gott nicht stagen" le uit voering), Uso. Seifert. No. 3. Sonate No. 2, A. Guilmant. a. Allegro moderato. b. Larghetto. c. Allegro vivace. No. 4. Brautzue (le uitv.j, MaxGul- bins. No. 5. Aria uit Paul us, Mendels sohn. Kantoor- en Handelsbe-1 dienden. Men schrijft ons In den Schouwburg gaf Zaterdag avond de Vereeniging van Kantoor- en Handelsbedienden een feestavond ter herdenking van haar tienjarig bestaan. Nadat allen aanwezigen een harte lijk welkom was toegeroepen, wees de voorzitter er op, dat deze avond, naar hij hoopte, mocht beantwoorden aan een tweeledig doelfeestviering, waartoe de toestand, waarin de Ver eeniging verkeert, alle reden van be staan gaf, en een middel tot propa ganda. De feestelijkheid werd geopend met een nummer voor gemengd kwartet Die Nacht, van Fr. Schubert. ■Uitmuntend van intonatie en hoogst Verdienstelijk voorgedragen, mochten de zangers gro-oten bijval inoogsten. Als om strijd werden geroemd het liefelijke en scboone sopraan- en het mooie en volle altgeluid, de toon- vaste tenor en de keurige bas. De duetten voor sopraan en alt (dezelfde dames van het kwartet) werden eveneens op keurige wijze voorgedragen. Vooral het vroolijke Schifferslied lokte een welverdiend applaus uit. Den tenor van het kwartet komt een warm woord van lof toe, voor de artistieke wijze, waarop hij deze duetten accompag neerde. Het verdei e gedeelte van den avond werd ingenomen door de opvoering van ..Het Lintje", blijspel in 3 be drijven. Dit hoogst beschaafde blij spel uitmuntende door fijne satyre, werd op zeer verdienstelijke wijze gespeeld. De hoofdrollen waren in goede handen. Het zou tc ver voeren alle rollen afzonderlijk te bespreken, doch één dient genoemd te worden, en wel die van Dr. Paginet de hoofdfi guur in dit blijspel. Zijne juiste op vatting en goede zegswijze, gepaard aan zeer beschaafd spel. deden de aanwezigen, die in grooten getale waren opgekomen, zeer veel genieten. De geestige opmerkingen en aardige zetten kwamen alle zeer goed tot. hun recht en er werd dan ook bij wijlen onbedaarlijk gelachen. Een gezellig bal, dat tot in den morgen duurde, besloot dezen goed geslaagden avond. Aanbesteding. Door B. en W. werd hedenmiddag om 1 uur aanbesteed Het wegbreken van een woonhuis met stal en toebehooren en het ter plaatse bouwen van eene bergplaats voor den slangenwagen op een ter rein tussehen het Zuider Buitonspaar- ne en cle Dubbele Buurt te Haarlem, kad. Sectie S Nos. 2191 en 2192en het bouwen van een bergplaats voor slangenwagen op een terrein aan de Garonkokerskade te Haarlem, kad. sectie A No. 1844 ged. Ingeschreven werd als volgt L H. van Essen, te Halfweg, voor f 1188. I. J. Den-, te Haarlem, 1930. J. A. Kaub, te Halfweg, 1188. Chr. Moorman, Ilaarlemrnerliedë, 10S0. J. N. v. d. Vlerk, te Haarlem, 1698. (Dit biljet werd van onwaarde ver klaard). J. II. van Wageningen, to Spaarn- dam, 1293. Tit. J. Verzeylberg. te Haarlem, 1276. M. Nederkoorn, tc Haarlem, 1300. H. London, te Haarlem, 1483. II. Schornagel, te Haarlem, 1600. .T. Vink en P. Mul. te Haarlem. 1156. II. Schiphorst en J. Philips, te Haarlem, ƒ1393. H. A, van Emmerik, te Haarlem, f 1360. H. Meeuwig, te Schoten, ƒ1289. De gunning geschiedt op Dinsdag 5 Februari a.s. G e v. V o o r w. Een boa, een oorknop, een paar- denwindsel, een colly, een wagen, een portefeuille met portretten, een boek 'gedichten,) een slobkous, een handschoen, een boodschappenboekje, een horloge en een hoed. Vlug! ILetfen stond reeds op het politie rapport ten dienste van dc pers ver meld het ongeluk met de E. N. E. T. in de Wilhelminastraat Wanneer wij daarop moesden wach ten- JUBILEUM-DE BRUYN. Heden herdacht cle lieer W. C. J. de Bruyn, stationschef alhier, den dag, waarop hij vóór 40 jaren in dienst trad bij de H. IJ. S. M. Omtrent zijn loopbaan deelden we eenigen tijd geleden reeds het een en ander mede. Vanmorgen om vijf minuten over half elf precies, zooals wij, gewone menschen. het uitdrukken, of om kwart over tienen spoortijd, zoo als de spoormenschen met hun afzon derlijken tijd het zeggen, kwam ten huize van den jubilaris een aanzien lijk getal ambtenaren en beambten, om huil chef te huldigen. Namens hen sprak de heer R. C. Schooleman, onder-stationschef. Op dezen buitengewonen feestdag wilde de heer Schooleman den chef uit naam van liet personeel toespre ken en huldigen. De heer Do Bruyn heeft in zijn loop baan niet veel tegenspoed gehad, liet noodlot trad hem niet vaak in den weg. Dat is zeldzaam, waanneer men sedert 32 jaren stationschef is: Verder wees de spreker nog op de zon, die liet levenspad van den jubi laris bescheen, daarmede doelende op de echtgenoote van den heer De Bruyn. Met een ..Lang zullen zij leven besloot de heer Schooleman zijn toe spraak. Hierop bood de spreker namens het gezamenlijk personeel den jubilaris een keurig geschenk aan, bestaande uit twee crapeauds van terracotta- kleurig pluche. Het geschenk ging vergezeld van een album, versierd door den heer Luitingh. bevattende de namen van de aanbieders van het huldeblijk. De heer De Bruyn dankte den heer Schooleman en het geheele personeel voor de hulde, hem gebracht. De acht jaren, die nu voorbij zijn gegaan sinds ik uit Leiden hierhedn werd overgeplaatst, zeide die jubilaris, heb ik prettig en gezellig gewerkt, niet tegenstaande dit station niet als een der gemakkelijkste bekend staat en het door het steeds toenemende per sonen- en goederenvervoer niet meer aan de eisch en voldoet. Dat ik met zooveel genoegen hier ben werkzaam geweest, ondanks deze ongunstige omstandigheden, zoo ver volgde de heer De Bruyn ongeveer, is te danken aan de krachtige mede werking van het personeel, om- den dienst in zijn geheel en omvang goed te laten marcheeren. Daarvoor dankte spreker het perso neel en cle eerstaanwezende» van de verschillende diensttakken en ook voor hun geschenk. Dit laatste zal mot het daarbij gevoegde album voor mij eene aangename herinnering blij ven, aldus besloot de jubilaris zijn dankwoord. Daarna sprak de heer Donkers, een oud-ambtenaar, een woord van hulde, daarbij de loopbaan van den lieer De Bruyn in heriruniering brengende. Ook tot dezen spreker zeide de jubi laris eenige woorden van dank. Verder ontving de jubilaris tal van bloemstukken en gelukwenschen, o.a. ook een telegram van hulde van de vereeniging „De Haarlemsche Pers". Des middags kwam de heer Sarie mijn. inspecteur der H. IJ. S. M., den heer De Bruyn complimenteeren. Ook kwam nog een commissie uit de ingezetenen yan Haarlem den ju bilaris gelukweaischen. waarbij zij te- vens een geschenk overhandigde. Hedenavond brengt de muziekveree- niging „De Harmonie" den stations chef een serenade om 8 uur. Goed afgeloopen. Hedenmorgen kwam bij de Melk- brug een paard en wagen van den heer Smit te Heemstede door achter uit rijden van den wal op een iij het Spaarne liggende zolderschuit te- reoht. Met veel moeite werden paard en wagen door een stoomlier van een in de nabijheid liggende stoomboot weder op den wal gebracht. Een en ander veroorzaakte een groote volksoploop. F ai 11 i.s s e m en t. Door de Rechtbank alhier, zijn op 30 Januari j.l. in staat van faillisse ment verklaard lo. Gerrit Jongerling, broodbak- ker, wonende te IJmuiden 2o. D. van der Wal, winkelier, wo nende te Haarlemmermeer. In beide faillissementen is rechter commissaris mr. J. D. Pasteur. Aangenomen is liet accoorcl van 7 in het faillissement van Mathius Goöefrooy, kleermaker te Zaandam. Kort h u w e 1 ij k s g e 1 u k. „Trouwen is houwen" zegt een be kend volksspreekwoord. Al mag dit in de theorie zoo zijn. de practijk leert soms anders. Zoo is bij de rechtbank een scheidingsproces aan hangig gemaakt door een echtpaar op 5 November 1904 getrouwd. Ter aarde bestelling. De begrafenis van wijlen den heer Ailard Merens heoft plaats Donder dagmiddag om 12 uur op het kerk hof alhier. J u b i 1 De heer J. J. Boesman, koster van de H. Aiitonius-kerk aan de Groen markt alhier, hoopt, den 19den Fe bruari a.s. zijn 371/2-jarig jubilé aJs zoodanig te vieren. Hiet tramongeval. De toestand van het knaapje Louis van Lennep, dat gisterenmorgen in de Wilhelminastraat aangereden is geeft reden tot tevredenheid. Het patientje heeft een rustigen nacht doorgebracht en lijdt weinig pijn. Arr. Rechtbank ACTIE TOT SCHADELOOSSTEL LING. Bij de Rechtbank is een proces tot schadeloosstelling aanhangig ge maakt door de Eerste Nederlandsche Pulp- en Jamfabrick te Haarlem. Deze heeft den fabrikant van fles schen ter verpakking van haar jam aangesproken, omdat deze volgens haar beweren flesschen met stoppen heeft geleverd, waarvan de tin der gelijke schadelijke bestanddeelen be vat. dat de jam er door bederft. De Rechtbank heeft heden een commissie van deskundigen benoemd (bestaande uit een Anysterdamschen metaal-kenner, een Amsterdamscheai medicus en den Haarlemschen schei kundige N. v. d. Sleen), die bedoel de flesschen zal moeten onderzoeken. De Rechtbank zal na dit rapport over 4 weken vonnis wijzen. HULPLOON. In 1902 strandde in de nabijheid van IJmuiden het stoomschip „Of fenbach". De reederij van Zur Muhlen verleende met haar sleep- booten rcddershulp en loste de la ding. De schippers, die op deze boo ten behulpzaam waren, werden aan genomen tegen een zeker percentage van de verdiensten. Met dit bedrag, dat hun werd toegekend, waren zij evenwel niet tevreden en stelden een actie bij de Rechtbank in om een hooger bedrag. Do Rechtbank, onlangs vonnis wij zende. achtte de feiten niet bewezen en ook niet geheel van bewijs ont bloot. in welk geval zij gemachtigd ijs een suppletoire eed op te leggen. Over het al of niet toelaten van dezen eed zijn de procedeerende par tijen het evenwel niet eens. De eischer wil dien de gedaagde niet, wat tengevolge had dat er heden over deze zaak gepleit, werd. Namens de eischende partij trad op mr. Willekes Maedonald, die een uitvoerig betoog leverde over de slechte regeling van het procesrecht. Bovendien trachtte hij aan te too- nen, dat de bedoelde eed in dit ge val wel opgelegd kan worden, en concludeerde daar dan ook toe. Voorts ging pleiter uitvoerig na, onder welke moeilijke omstandighe den het werk is verricht en met welk levensgevaar de schippers te kam pen hebben gehad. In plaats van daarvoor ridderlijk beloond te wor den, ontvangen zij slechts een zeer luttel sommetje geld, omdat van de bruto winst zooveel aan den strijk stok blijft hangen en in den zak terecht komt van de reederij en haar tusschenpersonendat het percenta ge voor de netto winst uiterst ge ring is. Om dit te ülustreeren deel de pleiter mede. dat Zur Muhlen 150.000 ontvangen heeft en wel ƒ16.000 aan proceskosten heeft uitge geven voor een in Duitschland ge voerd proces, om een hooger loon te ontvangen, wat een bespottelijke eisch was. De pleiter van de gedaagde partij was mr. F. A. Bijvoet. Deze begon met mede te deelen, dat hij hoopte, dat de tijd niet ver meer zou zijn. dat mr. Willekes Maedonald werd gekozen tot lid van de Staten-Gene- raal. want dan kan hij daar zijn redevoeringen houden over het niet deugen van ons procesrecht, en de middelen aangeven ter verbetering. Hij heeft hier zoo zei mr. Bijvoet een zeer verdienstelijke redevoe ring daarover gehouden. Alleen is het jammer, dat hij niet den juisten tijd. en plaats daarvoor genomen heeft. Niets toch is hier meer buiten de orde dan dat Wij hebben nu eenmaal dat procesrecht en moeten roeien met de riemen die wij heb ben. Tot de zaak zelf komende, be twistte mr. Bijvoet de bewering van zijn tegenpleiter, dat hier een sup pletoire eed kan worden opgelegd, want men zou dan moeten zweren over dingen, die men niet zelf on dervonden heeft. PROCES TEGEN DE GEMEENTE ZAANDAM. Voor eenigen tijd liet de gemeente Zaandam een nieuwe sluis bouwen, wat een belangrijke verzakking van een in de nabijheid; staand café ten gevolge had. Zooals wij reeds vroe ger meldden, stelde de eigenaar van dit verzakte koffiehuis c-en actie tot schadeloosstelling tegen de gemeen te in. Heden nam het O. M. in deze zaak conclusie en concludeerde tot afwij zing van den eisch tot schadevergoe ding en veroordeeling van den eisc/her in de kosten van het geding. Dit op de volgende gronden de ge meente heeft het maken dezer sluis aanbesteed en gegund aan een Am- sterdamsche aannemer. De schade j die door den bouw is veroorzaakt, j komt dus ten laste niet van de ge meente, maar van den uitvoerder van het werk, den aannemer. De verhou ding van gemeente en aannemer is niet die van patroon en knechten ook is de aannemer niet de onder geschikte van gemeente, die onder haar onmiddellijke leiding arbeidt. Integendeel de aannemer is als zelf standige uitvoerder geheel aanspra kelijk. Dientengevolge is de eischer niet ontvankelijk in zijn eisch, doch had de aannemer moeten dagvaar den. De Rechtbank bepaalde de uitspraak op 27 Februari. EEN FRANS HALS ONTDEKT? Op het oogenblik bericht men uit Londen is een groot schilder werk van Frans Hals. pas ontdekt, in de Royal Academy" te Londen tentoongesteld. Men beweert, dat het tafereel voor stelt Frans Hals zeiven met zijne vrouw, met een zoon en een dochter, staande in een landschap. De figu ren levensgroot. Op den achter grond zwaar geboomte met mooie lucht. Links op den achtergrond een zwart knecht, (Bij Frans Hals?). De ontdekking is een romantische geschiedenis. Een Engelsch jachtge zelschap ging uitrusten in een oud jachthuis. Daar hing een groote schilderij dat velen kenden, maar waarop niemand ooit bijzonder acht had geslagen. Thans zag een der ter jacht genood i'gden. tevens liefhebber van knnst, de schilderij en herkende haar voor een Frans Hals. Wat van dit bericht waar zij, zal wel spoedig blijken. (N. v. d. D.) Uit de Omstreken BLOEMEND AAL. DRANKWET. Door den bierhandelaar A. Cassee alhier, is aan B. en W. dezer ge meente verlof aangevraagd voor den verkoop van alcoholhoudend en drank andere dan sterken drank, voor den winkel van het huis thans door hem bewoond. Hoewel Cassee reeds voor de in werkingtreding van de Drankwet handel dreef in bier en andere dran ken, had door hem vóór 1 Januari 1905 het verlof aangevraagd moeten worden. Door de laatste wijziging van de Drankwet is het mogelijk ge worden, om het verlof alsnog aan te vragen. Cassee zal dus zeer waar schijnlijk van de wetswijziging pro fiteered HEEMSTEDE. 1-Iet Raadsbesluit wegens aankoop van grond ten behoeve van den bouw van een Raadhuis en Gasfabriek is door de Gedeputeerde Staten .goed gekeurd. De algemeene armen dezer ge meente hebben heden een extra be doeling in geld ontvangen uit een gift van wijlen den heer J. v. d. Berg, in leven raadslid. BENNEBROEK. De directrice der Van Verschuer- Brants-stichting mejuffrouw S. H. C. Helmstad heeft met ingang van 1 Maart ontslag aangevraagd. In de op Vrijdag 2 Februari a.s. des middags te 12 uur te houden openbare Raadsvergadering zullen de volgende onderwerpen worden be handeld. 1. Mededeelingen, 2. Vaststelling van de rooilijn voor het nieuw te bouwen perceel Benne- broekerlaan No. 161. VOGELENZANG. Het rund van den arbeider G. J. Willemse alhier, dat bevonden is lij dende te zijn aan tuberculose, iis door de Regeering overgenomen en Maandag vervoerd naar het Abat toir te Rotterdam. Voor Willemse is dit een belangrij ke schadepost, daar de koe veel la ger is getaxeerd, dan hij er kort ge leden voor heeft betaald. VELSEN. Naar de Volksbanier verneemt, zul len binnenkort afdeelingen van den R.-K. Volksbond worden opgericht te Voorschoten en te Veis en, zoodat deze vereeniging dan 35 afdeelin gen zal tellen. IJMUIDEN. Aanvaring. Toen hedenmorgen het s.s. Roma, herkomstig van Christiania voor de pieren geloodst zou worden voer het de loodssloep aan, met het. noodlottig gevolg, dat de sloeg omsloeg en de vier inzittenden in zee raakten. Met zeer veel moeite gelukte liet doormid del van de boot van het stoomschip de drenkelingen allen te redden. Z ANDVOORT. In de vorige week werd bij de po litie alhier aangifte gedaan van het vermissen van een rijwieleen inge steld onderzoek leidde tot niets. Thans zijn eenige stukken van een fiets gevonden op het strand, die aan het politiebureau gedeponeerd zijn en door den eigenaar* herkend zijn als behoorende tot zijn rijwiel. De dader is nog onbekend. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd voor het candi- daats-examen in de rechtsweten schap de hoeren Ch. A. E. Maitland en O. Isken. Rechtszaken TE GERINGE STRAF. Een landlooper tegen wien door het O. M. bij de rechtbank te Maastricht zeven dagen hechtenisstraf en drie maanden opzending naar eene Rijks werkinrichting was geëischt, werd door de rechtbank alleen tot zeven i dagen hechtenis veroordeeld. Deze straf kwam hem te gering voor en hij teekende daarom cassatie aan, waardoor minstens twee maanden zullen verloopen. alvorens een eind vonnis uitgesproken wordt. Binnenland HOFBERICHTEN. De Koningin ontvangt aanstaan den Vrijdagnamiddag te 41/2 uur en corps do leden der Eerste Kamer in audiëntie. H. M. de Koningin-Moeder kon. wegens een lichte ongesteldheid, geen gevolg geven aan Haar voornemen, om Maandagavond bij te wonen de Mozart-opvoering in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen van „Die Entführug aus dem Serail". HET KONINKLIJK ECHTPAAR TE SCHWERIN. De correspondent der Tel. teSchwe- rin schrijft dato 27 Januari Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik vertoeven hier eenige dagen in verband met den verjaardag van Groothertogin Marie, moeder van den Prins-Gemaal, die Maandag 29 Januari 56 jaar oud werd. Wijl de Groothertogin eerst kort geleden van katarrahle bronchitis genezen is, wordt het geboortefeest vrijwel in stilte gevierd en worden geen groote feesten aangericht. Behalve de Ko ningin en Prins Hendrik zijn ook de zuster van Prins Hendrik, Groother togin Elisabeth van Oldenburg en zijn broeder, Hertog Adolf Friedrich, die den rang van majoor bij de gar de te Berlijn bekleedt, hier aanwe zig. Terwijl groothertogin Marie Zon dag wegens verkoudheid in het Pa leis bleef, woonden Koningin Wil helmina en Prins Hendrik de gods dienstoefening in de slotkerk bij en gebruikten daarna met gevolg even als de overige aanwezige vorstelijke personen de lunch bij den Groother tog en Zijne Gemalin. In den loop van den namiddag maakte het Koninklijk Echtpaar een wandeling in den tuin van het slot. Zondagavond waren de Koningin en de Prins met de overige vorstelij ke personen in den Hofschouwburg ter bijwoning van de uitvoering van Mozart's „Don Juan". Ter gelegenheid van den verjaar dag van Groothertogin Marie was er Maandagochtend groote reveille van de militaire muziek. Naclat de jarige door haar kinderen gefeliciteerd was werd er in baar vertrekken een gods dienstoefening gehouden. Aan deen lunch zaten alle vorstelijke personen met hun gevolg aan. Dos avondsom zeven uur was er familiediner.. DR. KUYPER De oud-minister dr. Kuyper wordt medio April, voor of na Paschen, van zijn reis in het Oosten te Den Haag terug verwacht en i)s voorne mens de eerste jaren nog inwoner van de residentie te blijven. Eerst kort geleden is de huur van zijn woonhuis in de Kanaalstraat met twee jaar verlengd. Mr. SYBRANDY. Omtrent den gezondheidstoestand van Mr. Sybrandy vernam de Stand. Maandag„Vooruitgaande, hoewel nog zorgwekkend." KAMERLEDEN EN JOURNALISTEN. Naar wij van doorgaans uitstekeaud ingelichte zijde vernemen, is, ia het bijzonder naar aanleiding van de Kamer-overzichten van het dagblad „De Telegraaf", aan de gezamenlij ke Kamervet slaggev ers en overzicht schrijvers. officieus te kennen gege ven. dat zij van de perstribune zul len worden geweerd, indien zij er geen zorg voor dragen, uit hunne beschouwingen alle personaliteiten aohterwege te laten. In het bijzonder hebben de per soonlijke kwalificaties van de ver slaggevers van de „Telegraaf" en „Het Volk" bij zeer vele Kamerleden van verschillende richting, ergernis gewekt. Men deelde ons voorts nog mede, dat, indien tot den hierboven ver melden maatregel mocht worden overgegaan de eventueel te verwij deren journalisten zullen worden verwezen naai* de publieke tribune. (Volksdagblad.) EEN GEVAARLIJKE ZOON. De jonge man, die in de vorige week in de Watertagjschestraat te 's-Gravenhage zijn ouders met een dolkmes verwondde, is naar het Huis \an Bewaring overgebracht. DE QUAESTIE EDELMAN— TRAANBERG. In ons vorig nummer ontleenden wij aan „Het Volk" het bericht, dat op de vergadering van de afd. Am sterdam van den Vrijz. Dem. Bond met overgroote meerderheid een mo- tie van afkeuring was aangenomen j over de houding der vrijz. dem. j raadsleden in zake E delman-Traan- j berg. Dit bericht is, naar men verneemt, in zooverre onjuist, dat de vergade-1 ring uitdrukkelijk het recht der raadsleden heeft erkend1, om naar eigen! overtuiging hun stem uit te brengen. Alleen werd afkeuring uit gesproken over het n:et duidelijk mo- tiveeren van hun stem in een zaak, die zoo algemeen de aandacht had getrokken. AANGIFTEBILJETTEN. De (anbirev.) Rotterdammer bevat een schrijven van mr. H. W. Hovy, burgemeester van Loosduinen, over hetgeen dat blad schreef naar aan leiding van het toezenden der aan giftebiljetten aan de loonkiezers per aangeteekenden brief. De burgemeester zegt. dat dit reeds sindis een drietal jaren aldus te Loosduinen geschiedt, en dat hij er niet toe meewerken zal om met doze gewoonte te breken. HET GEHEIMZINNIGE GEVAL. Indertijd deelden wij mede, zoo schrijft het Volksdagblad te Am sterdam, dat het zoontje van dokter Albers, wonende Kerkstraat bij de Spiegelstraat, onder zeer verdachte omstandigheden uit het zolderraam war, gevallen en dat ons in verband daarmee allerlei ongunstige berich ten ter oore waven gekomen, om trent dc behandeling welke het kind reeds sinds geruimen tijd te verdu ren hacl gehad. Wij kunnen thans meedeelen, dat het kind thans gelukkig zoo goed als geheel hersteld is. Tegen den va der is door de bloedverwanten een geding tot ontzetting uit de ouder lijke macht ingesteld. In af wachting van den afloop hiervan is de jongen ingevolge de desbetref fende bepalingen der Kinderwetten, bereids onder toezicht van den Voog dijraad gesteld. Tot een strafvervolging tegen Dr. A. heoft. cle officier van justitie tot dusver geen termen gevonden, om dat de jongen stokstijf is blijven volhouden uit het venster der bo venverdieping te zijn gesprongen, en niet door zijn vader geworpen, gelijk aanvankelijk door buren en anderen werd vermoed, en in weer wil van de verkl aring van den knaap nog steeds door sommigen wordt aangenomen. VERDUISTERING. Door de p>olitie te Scheveningen is proces-verbaal opgemaakt wegens verduistering tegen zekere vrouw T. verdacht van bij verschillende ken nissen en buurvrouwen gouden en zilveren lijf- en hoofdsieraden los gekregen te hebben. Bij de een kwam zij een zilveren hoofdijzer leenen voor een dochter, die een kind ten doop; moest houdenbij anderen voor dezelfde gelegenheid weer an dere kostbare voorwerpen. Teneinde onverhinderd daarmede te kunnen voortgaan, zorgde zij er voor, aan do buurvrouwen elk afzonderlijk te verzoeken, het aan niemand te zeg gen. En zoo was het mogelijk, dat zij zooveel slachtoffens maaktezij bracht al die voorwerpen naar de bank van leening of naar pandjes huizen. De vrouw stond al niet gun stig bekend. DE AMSTERDAMSCHE ONTSLAGQUAESTIE. Het Volk merkt op, dat Rink's vin ger nu ook al dreigend wordt opge heven tegen de onderwijzers, als be wijs aanhalende, hetgeen deze Mi nister geschreven heeft in het ant woord op het begrootingsverslag der Eerste Kamer. Voorts voegt het blad daar nog aan toe„De Minister heeft dezer dagen het ontslag aan Edelman en Traanberg te beoordeelen. Hij kan dan toonen of hij zijn „plicht" ook met schennis van de eerste rechts- eischen wil volbrengen. EEN GRONINGSCH FORT-CHABROL Het zou zoo aardig zijn voor zus, hadden Pa en Ma gedacht. En dus werd er een groote hond aangeschaft, 't Was wel lastig, op een bovenhuis. Maar enfin 't was zoo aardig voor ihet kind. De honcl kwam dus. Voorzichtig werd hij de steile trajp opgeleid. Zus, in 't eerst wat bedeesd tegenover ko lossus, was al gauw goede maat jes. En zoo was het een leuke mid dag. Dooli na den middag kwam de avond. En toen de groote hond flink gemiddagmaald en gedronken had, begon hij onrustig te worden. Pa was een hondenkenner hij be greep het dier. „Kom Hector".' Voor zichtigheidshalve zou hij aan een touw worden uitgelaten. Tot aan de trap ging het goed. Doch teen gerde de „woef" verder te gaan. Ma en zus kwamen om het geval nader te bekijken. Maar hoe Pa ook trok, Hector was sterker en bleef zijnhoo- ge positie inlhouden, angstig kijkend naar de steile trap. En wat men ook deed, Hector bleef obstructionist... Met een zucht veegde mevrouw „het" een uur later op om de meid na tuurlijk. En het huisgezin ging te ruste in de zalige overtuiging, dat Hector morgen zijn kuren wel weer zou ver geten zijn. Doch Hector vergat niet. Meneer toornde, mevrouw veegde, zus poogde hem te overreden niets hielp. Ten slotte nam men zijn toe vlucht tot de dienstverrichting. Twee sterke mannen zouden Hector naar beneden brengen. En als Hector maar eenmaal beneden was, dan zou alles wel weer in orde zijn... Doch Hector kwam niet beneden. Hij beet een der dienstmannen en deed vieze dingen. Mevrouw veegde om de meid en de dienstman nen weigerden vender hun dienst. En zoo geschiedt het dat op het oogenblik dat wij dit schrijven. Hec tor nog steeds boven is. meneer toornt, mevrouw veegt (Prov. Gron. Ct.) EEN BEGRAFENIS. Men herinnert, zich cle destijds ten onrechte verspreide berichten omtrent de weesouders te Almelo. Dezer do gen is de moedor van het Nederl. Herv. Weeshuis aldaar overleden. Haar stoffelijk overschot werd te Wirdium ter aarde besteld. Iu het „Nieuwsblad voor Almelo" lezen we over deze uitvaart het volgende „Voor dien tijd hadden zicli in het weeshuis de regenten en regentessen, de predikanten der gemeente en eeni ge betrekkingen en vrienden met de weeskinderen vereenigd. Ds. Adrian! sprak daar een woord van dank en hulde uit voor wat de overledene en haar echtgenoot lange jaren voor die inrichting waren geweest, roemde-het hart, dat zij steeds had getoond voor de aan haar zorg toevertrouwde kin deren en richtte een troostwoord tot den diepbedroefden echtgenoot." HAZARDSPEL. In den „Limb. Koer." staat o. m. Sindis de ..Club International de Bienfaisance", gevestigd te Maastricht óp sluwe' wijze koninklijke goedkeu ring heeft w-eten te bemachtigen op hare schoonklinkende statuten, heeft Zuid-Limburg op verschillende plaat sen hazard-gelegenheden uit den grond zien opduiken. Na Maastricht kwam Valkenburg met zijn Kuirzaal, vermoedelijk een filiaal van de Bienfaisance te Maas tricht, daarna Sint Pieter, vervolgens Vaals. In laatstgenoemde plaats heeft het hazardeeren proporties aangenomen, die het ergste doen vreezen, en zeker zal het nog erger worden, nu ook het Amsterdamsclio Hof de vordering van het O. M. heeft verworpen. TWIST. Zaterdagmiddag omstreeks half vier uur kregen twee jongens in de"Bak- kerstraat te Arnhem met elkander on genoegen, waarbij zekere C. zijn te genstander een messteek onder inden rug toebracht, gelukkig evenwel niet 1 ev ensgevaarl ijk. Tegen. C. werd door de politie pro ces-verbaal opgemaakt. AAN DEN GROND GEVAREN. De Deventer nachtboot had Zater dagavond ongeveer 9 uur. door ver keerden koers, het ongeluk op een der kribben aan het Katerveer vast te loopen. De Zwolsche nachtboot, die om 9 uur uit Zwolle vertrek, ver leende nog alle mogelijke hulp om de boot los te werken, maar mocht er niet in slagen. De passagiers wer den daarna overgenomen en de reis naar Kampen-Amsterdam voortgezet. Zondagmorgen is de Deventer nacht boot van Amsterdam komende, ge- ruimen tijd aan het werk geweest, om de boot los te maken, doch ook te vergeefs. Nadat de Zwolsche nacht boot zijn hulp had aangeboden, slaagde men er echter in met ver eende kracht en. onder vollen stoom,

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 2