NIEUWS^ en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6930 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 31 JANUARI 1906 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02 K Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.3714 de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIÈN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhlicitè Etrangère G. DA UBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Stadsnieuws „THE COOPER HEWITT" Ge du rentte de laatste avonden kan men, in de Barteljorisstraat of Sme- i de Sehoutensteeg voorbijko- in deze steeg een helblauwe 1 waarnemen. Deze gloed uitgestraald door een nieuwe èlectrisohe lamp „The Cooper He-, die in de uitstalkast der firma Heringa en Wüthrich hangt. „The Cooper Hewitt" is een lamp, bestaat uit een glazen buis van 1 M- 10 c.M., welke bijna geheel i luchtledig is. In een bol aan een der Ii einden van de buis bevindt zich kwik. I Wordt nu de stroom geopend en trekt k! men de buis heen en weer, dan komt het kwik uit den bol in aanraking met de electrode aan het andere ein- i de der buis. Vloeit het kwik terug Ij naar den bol, dan ontstaat er licht. I Door de werking van den stroom ver- dampt het kwik en deze kwikdamp geraakt dan in gloeiing. Het eigenaardige van dit kwik- dampbcht is, dat het een groote hoe veelheid chemische stralen en zoo weinig mogelijk roode stralen bevat. Vandaar de zwartblauwe kleur, die I „The Cooper Hewitt" aan de voor werpen geeft. Het groote quantum scheikundige lichtstralen wijst vanzelf aan, dat de lamp uitermate geschikt is om bij dit licht in 't donker te photografee- reu. De groote lichtuhstralende buis j heeft bovendien veel voor op de boog- j lamp, die maar één lichtgevend punt heeft, tusschen de koolspitsen. De lichtsterkte is 700 kaarsen bij een stroomsterkte van 3i Ampère bij j 110 volt. In Haarlem, waai- de stroom 220 volt is, kan men met denzelfden j stroom twee buizen laten gloeien. De brandduur van deze lamp is 2000 uur; terwijl in een gewone booglamp om de 15 a 16 uur de koolstaven moeten vernieuwd worden. Qp den duur geeft dit licht dus een groote besparing, hoewel de aan^ schaffingskosten eenigszins grooter zijn dan van een booglamp. Behalve voor 't maken van photo- grafische opnamen en 't afdrukken I van de platen, is deze verlichting door I zijn zuinig branden zeer doelmatig voor fabrieken, magazijnen 'en kan toren een 'voordeel is ook nog, dat deze Amerikaansche vinding, welk© nu ongeveer 2 jaar in de practijk is, bewezen heeft minder vermoeiend voor de oogen te zijn, dan elk ander bcht. Als een afzonderlijke eigenschap moet nog genoemd worden, dat de lamp ook gebruikt kan worden als transformator, daar zij een wissel stroom omzet in een gelijk-stroom. onwelluidend saamklinken boven 't j De 'heer Kraus was,toen hij werd geroes van de menschenstemmen. I aangezocht voor de portefeuille van 't Wondt een opstopping, een re-waterstaat contractueel verbonden clamewagen van de Bioscoop Mijft tegenover de regeering van Chili en staan, uit de Houtstraat-zijde een heeft dadelijk daarop gewezen. Het slagerskar met paard op de ma*56ageldt hier de afwerking van een itn gilletjes, even stopt het ge- J vroeger ondernomen en reeds groo- zang, 't paard steigert en draaft dan tendeels uitgevoerde taak, aan wei- weer door. ker voltooiing hij zich niet kon of De lange jongen verkoopt zijnmocht onttrekken, tenzij de regee- •liedjes: „Twee cent, en twee ver-ring van Chili hem van zijne ver- schillende voor drie centZe gaan 1 pliclitingen zou willen ontslaan. Er vlug van de hand. I bestond dus geen andere keus dan óf Tegen den muur gedrongen aan devan de medewerking van den heer overzijde staat een jongen van een Kraus af te zien, of daarop te blij-! jaar of vijftien, mand met gom1 ïe.'ven prijs stellen ondanks zijne ver-, sinaas-appelen voor hem. j pliclitingen. Na rijp beraad is aan ..Honingzoet, honingzoetschreeuwt het laatste de voorkeur gegeven, uit hij onophoudelijk. „Hóningzoet,1 overweging. dat men den heer Krans vier en vijf voor een dubbeltje hij uitnemendheid geschikt achtte Honingzoet voor de hem toegedachte portefeuille ..Allemaal lamperande ze kós-en overtuigd was, dat iemand van te maar vijf centj zijne bekwaamheden die zich op wa- De straatzangers van zooQven staan i er staatkundig gebied zulk een goe- nu met handen vol lampè-randen den naam heeft weten te verwerven, aan de kar van die collega met pa-den, lande gewichtige diensten zou pieren boeketten. Ze zijn gewaar-kunnen bewijzen, schuwd, er was onraad. Nü zijn ze Vrijheid om te handelen gelijk ineens heftig-ijverige verkoopers van men deed werd te eer gevonden lo. lampe-randen. omdat de hoop werd en nog wordt „Kijk 's wat 'n lamperaoden 1 gekoesterd, dat de duur van zijne Zoek ze maar uit vijf een te afwezigheid niet onbelangrijk zal maar kunnen worden beperkt.2o. omdat ..Hé, Knelis,, mot je geen boeket de heer Veegens zidh bereid ver voor je vrouw meeneme?" klampt de klaarde eventueel het beheer van boeketten-man een voorbijganger het departement van waterstaat tij- aan. Idelijk op zich te nemen. Knelis blijft staan, vraagt prijip. rnftNnwwTQOTP7TWNTKr „Kwartje", zegt de koopman. „Nou. GRONDWETSHERZIENING, vijftien cente omdat jij 't ben De regee/ring is van oordeel, dat de- Te duur 'k Heb nog wel kleinere zelfde gronden welke ervoor pleiten ook? Hier", nou-ie de twee den wetgever vrijheid te laten bij de bij meöaêr houdt. Vindt Knelis 't regeling van liet kiesrecht van het verschil toch nogal groot. Hij koopt eene vertegenwoordigend lichaam de groote voor drie stuivers. ook gelden ten aanzien van de an- „Nou, oprijen noukomt inspee-" dere. Onder die omstandigheden teur Van den Broeke aan. komt de aandrang van zeer velen, 'k Verkoop nèt. metheer de beperkende bepalingen ten op zegt- koopman deemoedig. De inspee- zichle van de regeling van het kies teer blijft wachten, overtuigt zich recht uit de Grondwet te verwijde- dat de centen worden uitgeteld, dren- ren. aan het ministerie alleszins ra- lelt even rond, blijkbaar de straat- tioneel voor. De grieven tegen het zangers zoekend. thans geldend kiesrecht zijn talrijk. Maar de magere jongen en de De voorgenomen herziening van de vrouw in 't rooie jak verknopen lam- artt. 80, 127 en 143 beoogt niet an- peranden. de liedjes zijn weg. De ders dan opruiming van het grond- boeketienkoopman rijdt kwaisi op, 'n wettig struikelblok. Eerst daarna zal tien meters verder staalde weer met de strijd om de meejst gewenschte z'n kar de inspecteur is weg regeling van het kiesrecht metgelij- 't Gezang begint weer. ke wapenen kunnen gestreden wor- De jongen met de sinaas begint op- den. Da,t de herziening niet tot de 'nieuw: ..Honingzoet!" en treitert genoemde artikelen beperkt zal kun- meteen den bloemenkoopman „Hó-,non blijven, schijnt breed betoog niet- ningzoet, hou je snoet, je kèn nie te vereischen. Op den uitslag van den meer schreeuwen Hóningzoet. men- arbeid der commissie mag de regee- OBSERVATOR. Binnenland EERSTE KAMER. HET REGEERINGSANTVVOORD. (Vervolg.) VERLOF VAN DEN MINISTER VAN WATERSTAAT. HANDEL EN i ring intussehen niet vooruitloop en, i De regeering vertrouwt dat het uitte brengen rapport blijk zal geven, dat de commissie is samengesteld' op een i wijze, welke de veelzijdigheid van i haar adviezen ten volle waarborgt. FINANCIEELE BESCHOUWINGEN. De minister van financiën heeft steeds getracht den toestand van 's rijks financiën objectief te beoor de elen en meent vrij te zijn van de STRAATVENTERS. Zaterdagavond, half negen. Op het kruispunt van Anegang, KI. Houtstraat en Veerstraten een drom van menschen -heen en weerdrente- lende, even kijkende, nieuwsgierige menschen die met open ooren en monden staan te luisteren naar het straatgezang van een vrouw in een verslenst-rood jak. en van een lange magere jongen, wier stemmen niet NIJVERHEID. I neiging om dien te donker voor te Dat een afwezigheid van een d,er stellen. ministers, gedurende ten hoogste vijf stellen. Allerminst is door hein ge- maanden vooral om practische rede- zegd, dat op de resututiepoutcn van neu niet zonder bezwaar is, wordt Indië in de toekomst niet te rekenen I erkend doch dat de bezwaren over- zou zijn. wegend zouden zijn, kan geenszins Ten aanzien van den wensch van worden toegegeven, terwijl aan de vele leden dat bij de begrooting opmerking dat zelfs het doen der meer splitsing zal worden gemaakt aanvraag 'van het verlof voor het, tusschen de uitgaven, die voor éénr Het ligt niet in de bedoeling de vereischte meerdere inkomsten te vinden door éénzijdige versterking, hetzij van de ©ene, hetzij van de an dere groep van belastingen. De benoodigde middelen wenscht de minister te vinden door een ge mengd stelsel van belastingen, zoo- dut de druk der belaStingverhooging zooveel mogelijk naar billijkheid over verschillende groepen der ingezete nen verdeeld wordt. ZIEKTEVERZEKERING De Minister deelt mede dat van hem een wetsontwerp tot regeling der ziekteverzekering is te verwach ten. waarbij met het. particulier ini tiatief rekening gehouden en naar aansluiting aan bestaande instellin gen gestreefd wordt, terwijl hij ook de door hem in te dienen verzeke ring tegen de gevolgen van invalidi- teii en ouderdom hoopt te mogen invoeren, en, daar hij deze belangrij ke regelingen urgent acht. kan hij bezwaarlijk voldoen aan den wensch dal hij zich voorloopig tot herziening van bestaande sociale wetten zal be palen. ONGEVALLENWET. Onder de ongevallenverzekering wenscht deze Minister, behalve per sonen werkzaam in het landbouwbe drijf en het zeevisschersbedrijf, ook te doen vallen zeevarenden, waartoe een wetsontwerp in bewerking is. R. K. KIESVEREENIG1NGEN. De pogingen om een bond van R.- Kath. Kies vereenigingen voor Zee land op te richten, zijn voorloopig mislukt, wijl de Centrale Katholieke Kiesvereeniging te Hulst niet geneigd bleek daaraan haar medewerking te verleenen. (N. R- Ct.) BEDELAARS-POLITIEK In een Noord-Hollandsche gemeen te werd onlangs in de politie-venxrde- ning opgenomen, dat uitsluitend Don derdags straatmuziek mocht worden gemaakt. Deze dag kwam echter al bijzonder slecht gelegen aan een viool-virtuoos, die sinds onheugelijke jaren op een anderen dag die gemeen te bezoekt. Deze stoorde zich dan ook niet aan de verordening en behield zijn gewo nen bezoekdag met zijn instrument, echter zonder het publiek van z'n ga- van te doen genieten. Toen hij op merkzaam gemaakt werd, dat hij op deze wijze onder de termen der bede larij viel, was het antwoord „Ik kan dien dag niet missen, maar ik mag toch wel muziekinstrumenten venten, wilt u mijn viool soms koo- pen EEN MOOI LEGAAT. De vereeniging Rembrandt is in het testament van de onlangs te 's-Gra- venhage overleden douairière jhr. mr. II. G. Ch. L. Janssens, geboren Ar- riens, bedacht met een legaat van (■enduizend gulden. denier W. de Groot Zondagmorgen tot de ontdekking, dut er des nachts 1 bij hem was ingebroken, en de die- j ven zich meester hadden gemaakt van eene vrij aanzienlijke hoeveed-; heid lcoffieboonen, meel. gedroogde appels, enz., die in een wagen ge>- pakt stonden om Maandagmorgen vroegtijdig naar Westervoort ge bracht te worden. Rijks- en gemeentepolitie stelde dadelijk een onderzoek in en het mocht hun gelukken de daders, de 38-jarige arbeider C. de B.. en de 32-jarige schilder H A. op te spo ren en tot bekentenis te brehgen. Bo vendien bleek, dat zij dienzelfden nacht bij den beer S. eenige kippen •hadden gestolen, die in den vroegen morgen met behulp van eenige vrien den werden genuttigd, bij wien een gedeelte van het gestolene werd te ruggevonden in een kachelpijp. on der den vloer in een waschmanden in den grond. De daders, oude be kenden van de justitie, zijn gevan kelijk naar Arnhem overgebracht. AL 'l'EJ IJVERIG. De jongste verkiezing van leden voor den gemeenteraad te Hardinx- veld zal voor den een of anderen al te vurigen ij veraar een onaangena- men nasleep hebben. Er komen n.l. op een der candidatenlijsten heel wat namen voor van personen, die zelf niet geteekend hebben. De zaak is in onderzoek. nationaal gevoel beschamend en kwetsend zou zijn, redelijke grond moet worden ontzegd. Veeleer zullen door zijn adviseur schap Nederlandsche industrieole en handelsbelangen in hooge mate kun- nen worden gebaat. noodig zijn en die, welke telken ja- re terugkomen, deelt de minister me de, dat een gewijzigde opzet van de begrooting, waardoor onder meer zulk een splitsing gemakkelijker zou de vallen, door hem overwogen wordt. INBRAKEN. Zondagavond uit de kerk thuisko mende. bemerkte de warmoezier C. H. te Rotterdam, dat er in zijn wo ning aan den 's-Gravenweg was in gebroken. Door vrees bevangen zocht de man des nachts een onderkomen bij zijne buren, niet wie hij Maan dagochtend vroeg naar zijn huis te rugkeerde. Daar vond hij alles ge opend. kasten en laden uitgehaald en den inhoud over den grond ver spreid. Vermist wordit er evenwel, voor' zoover bekend is, niets. Te Velp bij Arnhem kwam üe krni- GEHEIMZINNIGE INBRAAK. Bij den heer G. A. Dahrs. coif feur, Overtoom te Amsterdam, is Zondagavond tusschen 7 en 9 uur ingebroken. De familie was niet thuis en zoo hadden de inbrekers vrij •spel. Daarvan hebben zij echter geen ruim gebruik gemaakt. Wel werden vele laden opengebroken, waarvan de inhoud over den grond werd ver spreid, maar ontvreemd werd er niets. Zelfs gouden ringen en ook een vaJsch gebit bleken niet van hun gading te zijn. 't Was hen om 't geld te doen Ge lukkig had de heer Dahrs dit daags te voren naar eene andere lade doen j verhuizen die de heeren geheel on aangeroerd hebben gelaten. Dat gaf I me natuurlijk 'n heelen «schrik toen j de familie om 11 uur thuis kwam j Eerst werd de groote electrische bal lon buiten opgestoken en toen ging men op de jacht. Maar vergeefs Dè vogels waren gevlogen. De politie werd vervolgens gewaarschuwd en deze stelde een nauwkeurig onder zoek in. De intocht der rechercheurs, de vreemde Zondagavond-illuminatie, 't bleef voor de voorbijgangers niet lang onopgemerkt. 'tZag zwart van de belangstellenden, die echter teleurge steld huiswaarts moesten gaan, want de mannen der wet staakten hun on derzoekingen tot den volgenden morgen. De heer Dahrs verdenkt wel iemand van deze snoode daad. maar of 't de i-echte is. moet nog blijken. In eLk geval 't is 'n geheimzinnig zaakje. (Tel.) BEROOVING. In den nacht van Zaterdag op Zondag, te omstreeks één uur, is de meubelmaker G. P.. wonende in de Zandstraat te Rotterdam, plotseling op de Delftsclievaart door drie hem onbekend gebleven personen aange vallen. mishandeld en van een be drag van ongeveer ƒ4. dat hij in zijn bezit had. beroofd. VERVOLGING VAN DEN GENEESHEER. Naar men verneemt heeft, prof. Hector Treub het hoofdbestuur der Xed. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst uitgenoodigd over te gaan tot het benoemen eener com missie van rechtsgeleerden en ge neeskundigen. ter bestudeering van net vraagstuk der strafrechtelijke vervolging van den geneesheer. ONGELUKKEN. Het 21/2-jarig dochtertje Maria, van den bootwerker N. van Aalst, wonende te Rotterdam, is aan de Za terdagavond bekomen brandwonden overleden. Uit Sneek meldt men Zaterdagavond circa halftien be vond zicli zekere Hettinga, veehou der te Oppenhuizen, bij Sneek, met zijn fiets op de spoorbaan van den tramweg Sneek—Heerenveen. (geen publieke weg) dicht bij de kalkovens te Sneek, mei het noodlottig gevolg, dat H. door een aankomende losvse machine der tram werd aangereden. Zwaar gekneusd aan been en en ge laat werd hij opgenomen en mei de tram naar 't Ziekenhuis te Sneek vervoerd, waar de eerste hulp werd verleend door dr. Bouma aldaar. AUTO-ONGELUK. Uit Driebergen wordt aan de Tel. van betrouwbare zijde gemeld, dat Dorresteijn te Werkhoven, die eenige clagen geleden onder Driebergen on der een juist pasiseerende auto ge raakte en volgens bericht van den 25en dezer reeds overleden zou we zen, zich den 27en dezer naar om standigheden in gunstigen toestand bevond. Dat belooft een lang leven. Sport en Wedstrijden DAMMEN. Zaterdagavond jl. werd in „Zee- manshoop" te Amsterdam de laatste partij, van den Competitie-wedstrijd EdamII aarlemAm sterdam"tus schen ..Haarlem'' en ..Amsterdam" gespeeld in tegenwoordigheid van de vereenigingen ,,Ons Genoegen" van Edam en ..De Vriendschap" van Zaandam als gasten. Het aantal toeschouwers was als ste:ds buitengewoon en de belang stelling voor het schoone spel groot. Zeer mooie partijen werden gespeeld waarvan eenige zijn genoteerd, die zullen opgenomen worden in de Damrubriek". De Damvereeniging „Amsterdam" blee-f in dezen competitie-wedstrijd met overgroote meerderheid meetster van het terrein. Trouwens, dit ,was wel eenigszins te voorzien, daar de beste speelkraehten hierin zitting hebben. De zilveren medaille, aangekocht door den redacteur van do Damru briek. werd door ..Amsterdam" op schitterende wijze behaald. Echter ..Edam" en „Haarlem" streden met niet minder ijver en toewijding tot aan het einde, om ook een alleszins gunstig resultaat te verwerven. De genotvolle dagen van dezen competitie-wedstrijd, de eerste op damgebied in ons land. zullen bij ve len nog lang in aangename herinne ring blijven, en zeker voor de drie I genoemde vereenigingen goede ruchten af wei-pen. daar het velen zal aansporen zich als lid hierbij I aan ie sluiten. De Damvereeniging ..Amsterdam" gevestigd in Café „De Kroon". Rem- brandt plein, houdt hare speelavon den Dinsdag. ..Ons Genoegen" van Feuilleton. De Liefde eeaer Vorstin door GEORGE BARR. 53) Zoo als de 'instructie luidde, moest hij de deuren achter zich sluiten en den man. tot den volgenden morgen alleen laten, iwiaar dé andere be waarders hem zouden vinden. Het viel hem nu op, dat hierin iets a-b" surds gelegen was. Hoe zou deze be waarder zijn positie verklaren zon der een zichtbaar teeken van gevoch ten te hebben? Plotseling schrok hij en daarbij verstomde alle orifciek. De gebonden bewaarder gooide zich in weerwil van de knellende banden om, stootte het hoofd tegen de ijzeren ledikantstaiven. dat 'het dreunde, en rolde toen weer als een doode ter aarde. Met een uitroep van schrik kwam Lorry naast hem staan. Het bloed liep uit een flinke hoofd wond. Bewogen over deze dappere zelfopoffering hief hij den man van den grond op en legde hem op het bed. Een haastig onderzeek bewees hem. dat het niets dan een vleeschwond was en dus niet levensgevaarlijk. De bewaarder had de opdracht kra nig volvoerd. Met een gev.oel van me delijden. dat hij den armen man in zoo'n 'toestand moest achterlaten, stapte hij de deur van de cel uit, sloot onbeholpen de deuren en liep de trap af. Men had he ra geraden beslikt) op te treden, omdat de minste angst valligheid een ontdekking ten ge volge kon hebben. Met den helm vast op het hoofd gedrukt, liep hij zonder gedruisch te maken naar de benedengang, waar vele gevangenen aanwezig waren, terwijl hij boven alleen geweest was. Flink rechtop liep hij verder en wendde zijn lantaarn nu hier- dan daarheen liep nog een tra,p af en bereikte toen de 'hoofdgang, waar hij een bewaarder tegenkwam, die 'hem in de landstaal aansprak. Zijn hart scheen stil te staan. Wat zou hij antwoorden Hij fluisterde iets onverstaanbaars voor zich heen en snelde voort. Toen opende hij moedig de deur van de ontvangkamer, en stapte daarna het bureau van den onder- opzichter binnen, waarin eenige sla perige bewaarders waren, die niet op hem letten. Toen kwam hij in de werkkamer van kapitein Danglosz. De oude grim mige beambte zat aan zijn tafel en pc h reef. De vluchteling bleef staan alsof hij wat zjeggen wilde, maar een scherp knikje van den kapitein en een veeJ- heteekenend hoofdschudden zeiden hem, da.t hij niet dralen noch spre ken mocht. Hij opende de buitendeur en trad in den storm naar buiten, die zoo hevig woedde, dat hij eerst rilde. Wat een hondenweer, bromde hij. terwijl hij over de binnenplaats naar de hoofdpoort liep. Het kleine licht in het venster van den poortbewaker dimde hem als gids. Hij tuurde door 'het venster en zag, dat de wachter op zijn stoel zat te slapen. Bij dat Jicht uit het raam zocht hij uit den sleutelbos een sleutel uit, die een wit merkt eekeai droegdat was de sleutel van dc groote poort. Het geluk was liem dienstig. Hi.i ontdekte het groote sleutelgat en stak er den sleutel in. De storm rukte de poort met zóóveel kracht open. dat het al zijn kracht eischte. om haar weer te sluiten. Reeds wilde hij dat in wanhoop opgeven, toen een hand zich op zijn schouder legde en iemand hem in 't oor fluisterde Sst Geen woord. Twee sterke handen hielpen hem de deur weer te sluiten. Lorry wist dadelijk, dat zij behoor den aan den man, die hij rechts bij den hoek van den gevangenismuur zou aantreffen. Ge komt laat, voegde de vreem deling hem toe. Maar toch niet te laat riep Lor ry, den ander bij den arm grijpend. Neen, maar wij moeten ons haasten. Zijt gij hot, kapitein Quinnox I Voorzichtig! De Storm heeft ooren waarschuwde de ander, terwijl zij zoo snel mogelijk door de donkere straat- holden. Hun wandeling scheen eindeloos, en de inspanning zoowel als opge- wondenheid begon Lorry bijna te machtig te worden. j Hoe ver moeten wij nogf gaan I vroeg hij eindelijk. Nog maar enkele stappen. Het rijtuig staat daar ginds bij elfen hoek. Waar zal het rijtuig mij heen brengen? vroeg hij. Ik heb niet het reA.i, dat te ver tellen. Zal ik haar zië«i. vóór dat ik heenga? Daar kan ik ook geen antwoord op geven, mijnheer, mijn opdracht is alleen u naai- het rijtuig te brengen en naast den koetsier te gaan zitten, totdat de plaats van bestemming be- reikt is. Ga ik naar het slot riep de an der verheugd. Neen, niet naar het slot. luidde het ontmoedigend antwoord. Daar werd een vormelooze, zwarte massa zichtbaar en men hoorde het stampen van paardenhoeven. Een sol daat stond naast het portier en open de het. Ik zou wel willen weten, of het voorhaal- gevaar kan opleveren'? vroeg Lorry, terwijl hij den voet op de tree zette. i Instappen beval de soldaat en gaf hem een duw. Hij viel half in het rijtuig met de sleutels «in de lantaarn nog in de j hand, die hij op do voorbank een plaats gaf, terwijl daarbuiten de sol- I daat. eer hij ook instapte, zei Deze tocht is van liet grootste i bellang voor Hare Majesteit, kapitein, en het rijtuig mag (lus niet aange houden worden. Even daarna kwam hij ook de vigi- t lante binnen. Het. portier werd dicht- geslagen. Het rijtuig wankelde, ter- wijl Quinnox op den bok ging zit- i ten. Maak het u zoo gemakkelijk mo gelijk, zei Lorry's metgezel. Er staat ons een lange, moeilijke tocht te wachten. HOOFDSTUK XIX. j De Soldaat. Het rijtuig reed snel (looi- en het geluid der rollende wielen ging verlo ren in hot loeien van den hevigen storm. Eerst zaten Lorry en de soldaat zwijgend naast elkaar, ierwij 1 daar buiten de donder rolde, de regen klet ste en de storm huilde. Waar rijden wij heen vroeg hij. toen zij ongeveer een halve mijl hadden afgelegd. Naar een veilig toevluchtsoord, klonk het antwoord uit de duister nis. Dank u, zei hij droog. Maar iser dan op dit plekje aarde nergens eeni ge verlichting Heel weinig, luidde kortaf het antwoord. Nu. die is ook weinig mededeel zaam, dacht Lorry. Een ooo-enblik later vroeg hij IIoc ver moeten wij nog rijden Nog eenige mijlen. Dan zal ik deze vochtige mantel uittrekken. Ileeft u daar ook geen be hoefte aan'? Hij deed den zwaren regenmantel af en gooide hem op de andere ba.uk, naast de lantaarn en de Sleutels. Zijn metgezel aarzelde een oogen- blik, maar toen werd t&~Jfïog een bij gelegd. Ook zetten zij men af. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5