NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 23e Jaargang. No. 6936 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 7 FEBRUAKI 1906 B HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: PER DR'E MAANDEN: Bl-U "A* Van 1—5 regels 30 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - f '-20 Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bil Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) - - -j-50 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederlandl.ffi TM teÜT ƒ3 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Afzonderlijke nummers0.02 H T n.,.uaa Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Stadsnieuws Soc.-deinocraten, die elkan der posten! De posting moet een gevolg zijn van een quaestie, die al loopt van December 1904 en in hoofdzaak is^een' quaestie tusschen den heer Wijnkoop en den lieer Hugenlioltz, waar eerst genoemde den laatste verwijt een ..onderkruiper" te zijn. Op 16 Februari 1904 ontving de heer Wijnkoop van de „Centrale" zijn of- ficieele aanstelling als inspecteur voor Amsterdam. De directie was na eenigen tijd van meening. dat Wijnkoop niet voldoen de resultaten had. Zij zond daarom Hugenlioltz opdat Wijnkoop van diens ervaring zou kunnen partij trekken, èn zijn organisatie, èn daardoor zijn resultaten verbeteren. Deze hulp duurde tot einde Octo ber. Nadat Hugenlioltz uit Amsterdam vertrokken was, en Wijnkoop weer al leen werkte, was de productie van dten aard, dat zij de. directie niet. be vredigend voorkwam en 2 December daaraanvolgende gaf zij Wijnkoop kennis van haar voornemen, de dis tricten Amsterdam en Noord-Hol la.nd te reorganise eren. De reorganisatie luidde als voLgt Er zou gesticht worden een bijkan toor Noord-Holland, waarvan direc teur en adjunct-directeur reisp. Hugen- holtz en Wijnkoop zouden, zijn. De kos ten zouden voor de instelling diezelfde zijn als vóór de reorganisatie, en de vei'deeling der provisie werd naar maatstaf van vroeger succès bepaald. Hier nu begon het verzet dels he eren Wijnkoop, die o.a. 12 December .904 de directie schreef „Had ik (Wijnkoop) kunnen ge snoven. dat de helper (Hugen- Iioltz). die de directie mij in „Augustus zond, op haar voorstel ..van thans in een verdringer zou ..worden omgezet, ik had mij daar ..tegen toentertijd verzet, gelijk ..enkele vrienden reeds toen mij ..rieden." Van dien tijd af dateert de zaak, oie wu gaande is. Volgens den heer Hugenlioltz heeft de lieer W. van den aanvang af te gen zijn brood gevochten en heeft hij misbruik gemaakt van zijn positie in de arbeidersbeweging, om zijn zin door te drijven. Het partijbestuur heeft getracht de «aak onder de roos te regelen. Dit is onmogelijk gebleken. Er zijn nu maar twee dingen mogelijk óf hem H., te royeeren als onderkruiper, óf in te grijpen en te zorgen, dat deze actie een einde neemt. Uit de Omstreken HAARLEM M E RM EER Ais datums voor de «te Aalsmeer te houden tentoonstelling der aldaar be gaande afdeeling van de Nede.rla.nd- •che Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, zijn thans vastgesteld 16, 17 en 18 Maart a.s. Als jury-leden worden uitgenooddgd de hoeren De Lange te Hotterda.ni, J. C. Groenewegen en Van den Berg- te Amsterdam. Ballego te Leiden, Pijpe t» Doorn en Wend te Apeldoorn. de Kerkstraat. De bedoeling is tevens om de school opnieuw te restauree- ren. Van de andere zijde circuleert een adres van ingezetenen aan den ge meenteraad voor oprichting eener school voor M. U. L. onderwijs, dat reeds van vele handteekeningen is voorzien. IJMUIDEN. Bij een concert van de Harmonie- Vereen'iging „Concordia", directeur de heer H. W. Hoffmeester Rzn.. inde „Kleine Willem Barentz" alhier, zul len medeyerken de gunstig bekende duettisteir de heer en mej. Voget, uit Haarlem. Binnenland HILLEGOM. Aan den gemeenteraad is door de Commissie voor oprichting eener school voor M. U. L. onderwijs op Chr. grondslag, een request gezon den met verzoek aan haar te willen verhuren hei oude schoollokaal aan HOFBERICHTEN. Prins Hendrik nam Maandag met zijn adjudant deel aan het diner, door den vice-president van den Raad van State aan de leden aangeboden. Hoewel het hoesten der Koningin- nioeder nog niet geheel heeft opge- houdeu, is H. M. de Koningin van Haar zware verkoudheid zoo goed als hersteld. Zondag hielden I-I. M en Z. K. H. de Prins bijna het grootst gedeelte van den dag Hun Moeder in Haar appartementen gezelschap, zoowel op het déjeuner als aan het middag maal. en Maandag dineerde- onze Koningin er wederom. DE HOOFDREDACTIE VAN „HET VOLK". üe lie eren J. F. Ankersmit, Ed. Po lak. ,1. J. de Roode en W. H. Vlie gen schrijven in „Het Volk" Het Partijbestuur wijst, blijkens het verslag der vergadering van den 27sten Januari in „Het Volk" van den 31 sten, de publiceering van het door ons gedane vioorstel omtrent de hoofdredactie afmaar herinnert te vens er aan dat de weg tot, publica tie voor i-der persoonlijk openstaat. Vandaar onderstaande rneded'eeling. Wij hebben aan het P. B. het denk beeld in overweging gegeven, dat met Paschen niet opnieuw een hoofd redacteur van „Het Volk" zal wor den benoemd, maaiT de leiding toe vertrouwd aan de redactie in haar geheel. Deze regeling schijnt ons in de gegeven omstandigheden noodza kelijk. De ervaring heeft uitgewezen, dat de hoofdredacteur, die de verant woordelijkheid draagt voor de ge- lieel-e krant, te veel met allerlei an deren arbeid wordt overladen. Een krant waaraan de gezamenlijke re dacteuren zich geheel kunnen geven, zal uit den aard der zaak beter zijn dan eene, waarbij de hoofdredacteur tevens door andere gewichtige werk zaamheden wordt in beslag genomen. Wij hebben ons voorstel gezonden aan het Partijbestuur, omdat de een voudigste weg zou zijn, indien dit lichaam onze meening deelt, dat liet zelf de noodiige maatregelen neemt, opdat het congres aan de nieuwe re geling zijn goedkeuring zou kunnen hechten. Immers nu Tak zijn voor nemen heeft aangekondigd om de hoofdredactie neer te leggen, moet liet congres óf een nieuwen hoofdre dacteur benoemen, óf de gezamenlij ke redacteuren die de verantwoorde lijkheid van den nieuwen hoofdredac teur zouden overnemen. De statuten der partij (art. 19 al. 2) laten zoowel een éénhoofdige als een veelhoofdige redactie toe de per sonen moeten echter door liet con gres worden aangewezen. Eenerzijds is liet dus niet noodig voor de verwe zenlijking van ons denkbeeld een voorstel op de agenda te brengen anderzijds echter meenen wij, dat de partij genoot en de gelegenheid moe ten hebben, de door ons in overwe ging gegeven regeling rustig te be spreken. PERSOONSVERWISSELING. De Haagse he briefschrijver van het, ,,N. v. d. D." vertelt iets dergelijks als de „N. Arnh. Ct." van zijn mede werker kreeg over persoonsverwisse ling. Dit moet. jaren geleden, in wer kelijkheid aan een der Departemen ten zijn voorgekomen. ,,Er was daar een ambtenaar, niet al te sterk van hersenen, maar toch goed voor zijn bureauwerkzoo zelfs dat, hij, tijdens ziekte van een colle ga. ook diens administratie kreeg waar ie nemen. „Maar nu ontstond er verschil van gevoelen tusschen afdeeling A en af deeling B naar bureau-gebruik liet nu onze chef van afd. A aan dien waarnemenden c'hef 'van afd. B blie ven schrijven vice verseen toen dit eenigen. tijd had geduurd zonder dat A aan B toegaf zei onze ambtenaar op een morgen „Dat moet met die zaak uit zijn Ik ga haar mondeling behandelenen hij stapte naar de kamer waar hij als waarnemend afdeelingschef zitting had, klopte aan, riep zelf .Binnen!", boog, wis selde niet ziichzelven een „Goeden morgen" ging zitten, en kwam na eenigen tijd in afd. A. terug, zeggen de ..Ziezoo, dat heb ik met afd. B in orde gemaakt." Willem Frederik", in ons blad begon nen en nu als boek verschenen, is een juweeltje, zooals slechts een man het schrijven kan, die de kinderziel niet alleen scherp waarnam, maar hetgeen in haar omging bovenal met liefde wist weer te geven. In dit „Dagboek" heeft hij zijn drietal kinderen, die hem verafgoodden, een kostbaren schat nagelaten. Niet naar kinderen alleen trok zijn groote, goede hart. Het lijden en strijden onzer Zuid-Afrikaansche broe ders heeft steeds zijn volle aandacht getrokken en geen man binnen onze grenzen was beter dan hij op de hoogte der Transvaalsche toestan den. In verschillende tijdschriften versohenen artikelen van, hem over dit zijn geliefkoosde onderwerp en zijn „Gedenkboek van den Boeren oorlog", niet lang na dec. vrede van Vereeniging verschenen, werd aller- wege Ln de pers zeer gunstig beoor deeld. Andriessen is slechts veertig jaren oud geworden. Veel laat hij achter, dat herinneren zal aan zijn werk zaam, welbesteed leven, maar bovenal zullen wij, zijn makkers in menigen hecten strijd, hem gedenken als een collega met een hart van goud, als een braaf man. Hij ruste in vrede aan Nederiand's groote mannen, zou houden aan het coalitie-prograim, waarvan velen een laatste rustplaats waaromtrent, men in Januari van het hebben gevonden in de Nieuwe Kert.. >.oriS wa« gekomen lot overeen- besloot spr. met de volgende den En nu, waar 't mij, oud-Amster- damschen wees, als eer gegund is, een krans te hechten aan liet monu stemming". BURGEMEESTER-KAMERLID. Naai- aanleiding van het persbericht, dat dr. Brants niet wegens zijne be noeming tot burgemeester van Sch'e- ment van Tan Parol Tnronhini van dam der Tweede Kamer be- ment \an Jan Caiel Josephus van faoeft af te treden, omdat deaanvaar- Speyk. eens, als Burgerwees, gekleed <jjng der burgemeesters-betrekking tot in de kleuren onzer lieve vaderstad, dusver niet beschouwd wordt als de daar voegen wij bij den wensch voor aanneming van een bezoldigd staats- haar bloei en welvaart ook een leuze ]ambt in den zin van art. 96 der Grond- van trouw aan H. M. de Koningin. IJ*» „Weekblad <1. Hierna legde spr. namens df ver- "ej llok eenxgmg Aan Speyk een krans op werd liet ambt van burgemeester wèl het graf. als staatsambt beschouwd, dan zouden Voorts deelde deze spreker nog me-!de üi 1887 toegevoegde woorden.,dat de, dat een telegram aan H. M. de zii n\6ï r,eeds tijdens die verkiezing Koningin gunden was, waarin de igjf"» iWbï ÏSS veieeniging haai tiouw en gehecht- herbenoeming uit te sluiten, maar heid aan vaderland en Oranje be- aaar hun zin tot dit geval loc»; ni«l tuigt. beperkt toch reeds een nieuwe ver- Vervolgens verkreeg het woord de Liezing onnoodig maken. Het ambt luitenant ter ree te klasse- F. C. W. ra» burgemeester te Schiedam isgeen ander dan dat te Zelhetm. Moorrees, die namens den schout-bij- nacht het woord voerde en diens sym- BREDASCHE KATHOLIEKENDAG, pathie overbracht voor de wijze waar- Dit jaar zal de Katholiekendag ge- op de vereeniging „Van Speyk" de- houden worden te Bergen-op-Zoom. zen dag herdenkt. Daarna legde spr. Tot voorzit ter is aangewezen de heer een krans neder namens de Kon. Ned. E- E LaaneTot secretaris is ge- kozen de heer W. H. M. Bartels. Als Marrne, die mede vertegenwoordigd 1W yan ]let da^elijk.sclbestuur is aan- was door den luitenant ter zee le 'gewezen uit. de geestelijkheid der stad klasse A. van den Driessen Mareeuw. de heer pastoor G. Ra-aymakers. W. F. ANDRIESSEN. Zondagnacht overleed te Alkmaar de heer W. F. Andriessen, hoofd-re- dacteur der Alkmaarsche Courant- De voor ons geheel onverwachte tijding, dat de heer W. F. Andries- isen, hoofdredacteur der „Alkmaar sche Courant", Zondagnacht is over leden heeft ons. ouderen der „Tele graaf"-redactie, die jaren lang met hem samenwerkten, diep getroffen, schrijft de Tel. Wel wisten wij, dat zijn gezondheid te wenschen overliet, doch hij gevoelde zich de laatste maal dat wij hem spraken, zoo opgewekt, nog zoo vol geestdrift voor zijn werk, dat niets ons dit plotselinge verschei den deed vermoeden. Te Alkmaar had hij juist een werk kring gevonden, geheel naar zijn hart. Hier. aan „De Telegraaf", die hij tien lange jaren heeft gediend, eerst als chef der afdeeling „Binnenland", daarna gedurende korten tijd als hoofdredacteur, eischte de journalis tiek zooveel van zijn lichamelijke krachten, dat iemand met minder plichtsbesef en liefde voor zijn werk, reeds lang den strijd zou hebben op gegeven. Andriessen niet. Hij hield vol, wist zelfs nog tijd te vinden voor het scheppen van een in de Neder- landsche dagbladpers geheel nieuwe rubriek, ons „Voor de Jeugd'Hierin kon hij zich geheel uitspreken hij deed dit bewonderenswaardig. De zeldzame gave, kinderen te ver tellen, zóó dat ze aan je lippen han gen, verstond Andriessen als geen ander; kinderen waren zijn lust en zijn leven en nooit was er warmer, belangstellender vriend in hun we dervaren dan hij. Zijn „Dagboek van VAN SPEYK-HULDE. Het was Maandag, den 5den Fe bruari, juist 75 jaar geleden, dat Jan Carel Josephus van Speyk, luitenant ter zee 2e klasse, ridder der Militaire Willemsorde, zijn kannonneerboot voor den wal te Antwerpen in de luoht liet vliegen, om te voorkomen dat ze door de Belgen zou worden bemachtigd. Ter herdenking van dit heldenfeit hadden zich des middags in het offi cierswachtlokaal van de hoofdwacht in het Paleis te Amsterdam de leden der „Vereeniging van de Onderoffi cieren der Zeemacht" verzameld, om zich van daar te begeven naar de Nieuwe Kerk, waar bij het monu ment, dat de herinnering aan den zeeiietu bewaart, de huldiging zou plaats vinden. Toen allen in het kerkgebouw wa ren bijeengekomen nam de voorzitter der vereeniging, de heer J. Graafland, het woord om de aanwezigen welkom te Jieeten. Met enkele woorden schets te Jij daarna de geschiedenis van Van Speyk's daad, en sprak ten slot te de hoop uit dat de onderofficieren het voorbeeld zullen volgen van de zen held, wanneer eens het vader land in nood mocht komen. Laten wrj dan toonen mannen te zijn van inoed van daad, van kracht, late wij toonen de zonen te zijn onzer voorvaderen. Daarna kwam aan het woord de oud-voorzitter der Vereeniging, de heer P. E. Bosch, die aanving met een gedicht, nu achttien jaar geleden door hem te Breda uitgesproken in te* genwoordigheid van oudstrijders van 1830'31. Daarna wees spr. er op, dat men met deze hulde aan Van Speyk tevens huldigen wil de mede strijders van die dagen, wier aantal misschien geen veertig meer bedraagt. Na in het kort (herinnerd te hebben j De voorzitter betuigde ev erjn dank voor, dat de schout-bij-nacht en de 1 Ned. Marine vertegenwoordigd wa ren. VREEMDE TOESTANDEN. In kleine gemeenten worden soms vreemde toestanden gevonden Een voorbeeld is hetgeen onlang® gebeur- Hiema veikieeg de luitenant ter (]e op Marken. De bewoners van d« zee Moorrees nogmaals het net woord, Moeniswerf aldaar kunnen den open- thans om ook namens den minister baren weg alleen bereiken langs van Marine een enkel woord te spre- een bruggetje dat langzamerhand ken. Deze heeft bepaald, dat de dag dreigt in te zakken. De Rand beslooi van 5 Febr. voor de geheele marine nu> °P een ingekomen verzoek tot als een feestdag beschouwd zal wor- vernieuwing van dit bnwgetje. dat de gemeente een d'ex'de deel der koe ten zal bijdragen mits liet geheel e Na. nog een woord van dank van bedrag niet grooter dan f 15 is". Als den voorzitter, ook gericht tot de vele de bew oners du® weigeren het ontbre- aanwezigen, voor hun betoonde be- kende bij te passen worden zij ten ge- langstelling, was de plechtigheid ge- volge van dit Raadsbesluit geheel ge eindigd. tisoleerd. INBRAAK. 1 EEN HONDERDJARIGE. In den nacht van Zaterdag op Een ingezetene van Oegstgecst. ti« Zondag is in 'het remisegebouw van landbouwer M. Olsthoorn heeft het de Haagsche stoomtram, aan de zeldzame voorrecht lieden zijn lOOen Nieuwe Plantage ie Delft', ingebro- verjaardag te vieren. De grijsaard, ken. Gestolen werden twee wit lin- die 62 jaren landbouwer was op een nen zakje-, resp. inhoudende f 43.20 hofstede van wijlen den heer Govern en f 40.65 in contanten. Deynoot slijt nu zijn dagen bii 1 een zijner kinderen, een eveneens DE VRIJZINNIG-DEMOCRATEN EN reeds bejaarden landbouwer. Het ge- HET MINISTERIE. heele dorp maakt zich op om dezen Over de verhouding van de vrijzin- zeldzamen jubilaris te huldigen. Eere- nig-democraten tot liet minsterieheeft poorten zijn op de laan naar de de minister De Meester, volgens de boerderij opgericht en guirlandes van Handelingen der Eerste Kamer, woor- groen en dundoek aangebracht, deiijk het volgende gezegdHij was 41 jaar 1x6 van den Ge- ,,Ik moet hier meteen enkel woord meenteraad waarvoor hij nu 20jaar spreken over hetgeen de heer 'tllooft geleden, dus op 80-jarigen leeftijd, heeft gezegd, namelijk, dat nu toch bedankte. dit Kabinet slechts zou steunen op één groep. Het komt mij voor, dat ik n.At Z4NGWEDSTRIJD hiervan weinig behoefte zeggen, maar SCHïFnA>\fQ m \\\T\Knnn dat uit de uitlatingen in de Tweede oddtifi-k00r Kamer van den heer Drucker wel „ORPHEl S blijkt, dat dit niet juist is. Door het feestcomité is besloten d» „Er is na dien tijd veel geschreven definitieve inschrijving voor bovenpe- ïn de couranten, maar het komt mij c .voor, dat ik gerechtigd ben dit vol no6md™ ««istrijd uit te stellen maar ;te houden, vooral na het artikel, wat. in ceen g^3-! langer dan tot 15 Fe- 'naar ik meen, den 12den Januari 1906 bruari a.s. Deze maatregel werd ge in „De Vrijzinnig Democraat" heeft nomen omdat het grootste ge deelt» gestaan Ik meen te mogen zeggen, der ingeschreven vereenigingen niefc cratische p^ntlj'heeft SSÏÏSSS °P SU'kk?" samenstelling van dit Kabinet, onder maai x001 één of meet dagen uitstel deze mits, dat de Regeering zich verzocht. Feuilleton. De Liefde eener Vorstin door GEORGE BARR. Lorry had al zijn geduld verloren en omdat hij besloten was den wa ren stand van zaken te willen ken nen. liet hij een stortvloed van ver wijten hooren en aan de vorstin de boodschap overbrengen, dat hij, in dien alles hem niet werd opgehel derd. het klooster zou verlaten en haav zou weten te vinden. Yetive verzocht hem dringend in zijn toevluchtsoord te blij-ven. Quinnox maakte Lorry's ongeduld nog grooter door de vluchtige me- dedeeling. dat een andore vorst haar misschien hulp zou verleenen. Prins Gabriel kwa.m dagelijks hij de vorstin en men dacht, dat hij be reid was Granstark een som gelds voor te schieten, die toereikend was om aan dp eïschen van Bolaroz te voldoen. Hij vermoedde niet, hoe diep deze vermoedens Lorry ontroerd hadden, en hoe hij op de tanden knarste bij de gedachte, dat zij zijn oplettendheden, zijn liefdesbetuigin gen en zijn gezelschap moest ver dragen. Terwijl hij verstrooid in zijn klei ne cel zat rond te staren, werd hij plotseling zoo geheel van een akelige voorstelling vervuld dat hij luid be gon te kreunen. Misschien zou zij aan de smeekbeden van Gabriël ge hoor geven, als zij daardoor Gran stark kon redden en tegelijk den man dien zij liefhad. Zoo'n offer brengen maar zoo iets rampza ligs mocht niet gebeuren. Gabriël trouwen, den man, die haar tot zijn slachtoffer wilde maken, die haar had willen Ontvoeren. Hij keek naar Quinnox, alsof hij het. zelfs hem kwalijk na.m. Deze w?eek in groote verbazing achteruit. Wees maar niet bangriep Lor ry wild Ik ben niet krankzinnig. Het is alles zoo plotseling voor mij. zoo plotseling Wacht eens Het is nu de achttiende, en overmorgen de twintigste. Er is dus geen tijd te verliezen, kapitein Quinnox. Tk ga met u mee. als u vanavond het klooster van St. Valentin gaat ver laten. Onmogelijk! riep Quinnox uit. Dat mag ik niet toestaan, mijnheer, mijn bevelen zijn te.... Loop naar de koekoek met je bevelen! Alle bevelen ter aarde kun nen mij niet dwingen, hier te blij ven zitten, ter.wijl het offer gebracht wordt. Ik ben besloten naar haar toe te gaan en aan de ge heele zaak een einde te maken. Hij liep in de cel heen en weer. gelukkig met het besluit dat hij ge nomen had. in weerwil van het ge vaar, dat het meebracht. Het zou de grootste dwaasheid zijn daaraan toe te geven, protes teerde de ander in wanhoop. Edel- weisz wordt doorkruist door soldaten uit Axphain en onze eigen men- schen staan op de loer om de groote belooning te verdienen. Als er een geschikte gelegenheid komt. zal men u een geleide naar Dassos geven, honderd mijlen oostelijk van hier. Dit zal echter eerst kunnen gelveuren als de weg volkomen veilig is. Ik verzeker u mijnheer, dat er voor u geen kans is te ontkomen, als gij nu het klooster verlaat. De bergen zijn iederen nacht met soldaten bezet. Ik spreek niet van vluchten, ik za.1 mij zelf uitleveren. Zij kan dan Gabriel varen laten en tot Bolaroz zeggen Hier is de man. Ik heb dan tien jaar uitstel verdiend. Alleen vraag ik nog van u dezen gunst om alles in 't werk te stellen wat moge lijk is, dat ik veilig bij haar kan komen. Ik moet haar spreken, voor dat ik in de gevangenis terugkeer. God sta mij bij, mijnheer maar ik kan u niet bij haar brengen. steunde Quinnox. terwijl hij zijn best deed zijn angsten te onderdruk ken. Ik heb haar onder ©ede beloofd dat ik alle moeilijkheden verre van u zou houden, en ik wil mijn woord niet breken. Daar acht ik u des te hoogerom, \riond. maar ik zal toch gaan. want ik moet haar zien al zou ik iedereen moeten neerschieten die mij daarvan wil afhouden. Zij is mij het liefste, op de wereld, en ik sterf liever, dan dat ik haar moet zien lijden. Quinnox legde kalmeerend zijn handen op de schouders van den an der en hem scherp aankijkend, ant woordde hij Mijnheer, maak dan de last, die zij al te dragen heeft, niet nog groo ter. Blijf hier. zooals haar wensch is U kan daar niet van nut zijn. ik verzoek u dringend verstandig tc zijn. Het was een goed gekozen woord en hei trof doel. Lorry aarzelde, maar het, veranderde niets aan zijn besluit. Eerst, streed hij met Quin nox. toen met zichzelf en kwam ein delijk terug op 'het lichtzinnige be sluit alles te frotseeren en haar voor zichzelf te redden. Do officier verzocht hem zijn be sluit nog eeru te overwegen, en overstelpt eindelijk den eigenzinni- gen Amerikaan met een stortvloed van verwensohingen die Lorry gela- f-ten over zich heen liet gaan, waarna hij verkondigde, dat hij direct wan neer de officier het klooster verlaten zou hebben, ook bereid was heen te gaan. Quinnox gaf toen vol wanhoop iede- re verdere poging tot overreding op. Hij liet zich op de vensterbank 'neervallen en fluisterde verslagen Wat zal zij van mij denken Wat zal zij van mij denken Ik zal u van alle® vrijspreken, kapitein. Zij kan uw houding niet berispen, als ik haar vertel, hoe loyaal ge zijt en hoe hoe welnu, hoe dwaas ik ben antwoordde Lorry goedhartig. - Go zult niet zoolang leven, dat ge zooiets tot haar kunt zeggen, mijnheer Wat zal er van mij wor den Ik durf haar niet meer onder de bogen te komen, er blijft mij niets anders over dan te sterven. Wees niet moedeloos. Quinnox! riep Lorry, die zich opgewekt voelde door het verlangen hij haar te zijn. Veilig en gezond zullen wij alle moei lijkheden overwinnen. Ik moet tot haar gaan, voordat alles verloren is. Kom mee. wij moeten het den abt vertellen. In vijf minuten ben ik klaar Hemel te moeten denken, dat zij' zich voor mij opoffert. De ontstelde kapitein keek somber to® hij de haastige toebereidselen tot 'en aftocht. Hij zag, hoe hij zelf in ongenade zou komen, j Lorry trok vlug het pakje van den gevangenbewaarder weer aan die hij en maand geleden gedragen had. Hij stak zijn pistool in den zak en een ruikertje viooltjes, dat zij hem gezonden had tusschen zijn kleeren. Quinnox glimlachte, toen hij die sentimentaliteit opmerkte en zei grimmig dat hij tegen de dienstre- i crelen van Danglosz zondigde. Aan beambten in dienst, was verboden zich te parfumeeren. Danglosz zal mijn viooltjes niet zien. Maar wat ik zeggen wilde De maan schijnt helder, niet waar Het is bijna zoo helder als op den dag en onze tocht, daarom hoogst gewaagd. Ik ben zeer bang, driftige mijnheer, dat wij het slot niet onge zien zullen kunnen bereiken. Wij moeten brutaal optreden. Heeft u er wel aan gedacht, mijnheer, dat u mij in een hoogst moeilijke positie brengt Een ontdek king zal mij tot verrader stempelen. Ik kan die besehuldiging niet. loo chenen, zonder Hare Majesteit prijs te geven. Een huivering liep Lorry door d» leden. Maar zijn vlug verstand vond een uitweg. Als wij ontdekt worden noemt u mij uw gevangene en maakt u aanspraak op de belooning. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5