N]EJJWS= en ADVERTENTIEBLAD. 23e JaargaDg. No. 6947 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 20 FEBRUARI 1906 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: Vnn, HMrirm PER DRIB MAANDEN: ffiS. Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement 'y 'i a tJ Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B,J Abonnement aanzienlijk rabat. g Fra nrnnpr nnqt" dónr' NorlandAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; franco per post door NederlandUfo $g/;ir "flHHHT 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Afzonderlijke nummers0.02 H V J Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suec., Parijs, 3lbis Faubourg Montmartre. AGENDA Dinsdag 20 Februari. Groote KerkOrgelbespeling 12 uur. NutsgebouwWeldadigheid naar VermogenAJig, Ledenvergadering, 3£ uur. IVde Bachconcert. Gebouw Sint BavoAfd. Haarlem van de Organ, van R. Miliciens enz. Huishoud, vergadering, uur. Bovenzaal De KroonKoloniaal Mu seum Voordracht R. A. Sandick over „De Irrigatie", 8 uur. VelsenVergadering van den Ge meenteraad, 10 uur. Haarlemmermeer Vergadering van den Gemeenteraad. OM ONS HEEN ccxxxiv. AAN DEN STAF VAN DE BRANDWEER DE HAND DER VERZOENING UITGESTOKEN. Toen onlangs de staf van onze brandweer collectief ontslag nam naar aanleiding van het besluit van den Raad, waarbij de gevraagde een- paards-slangenwagen werd afgewe zen, was het waarschijnlijk, dat po gingen zouden worden gedaan om den staf tot andere gedachten te brengen. Er zal wei niemand inden Raad zijn geweest, die de zaak van den slangenwagen belangrijk genoeg vond, om daaraan de tegenwoordige samenstelling der brandweer, die immers iedereen voldeed, op te offe ren. De heeren Rinkema, Stolp, Welse- aaar en Modoo hebben nu de koe bij de horens gevat en den Raad voor gesteld lo. B. en W. uit te noodigen, tot den staf der brandweer namens den Raad het verzoek te richten, op het besluit betreffende de aanvraag om eervol ontslag te willen terugkomen 2o. B. en W. uit te noodigen, in een volgende Raadszitting bij den Raad opnieuw aan de orde te stellen een voorstel als vervat in gedrukt stuk no. 5 (het voorstel, waarbij in overweging werd gegeven tot de aan schaffing van den slangenwagen over te gaan). Bij dit voorstel is een toelichting gevoegd, waarin de voorstellers zeg gen, dat verschillende omstandighe den hun daartoe aanleiding geven, en dat hun gebleken is, dat de staf der brandweer zijn ontslag heeft inge diend. Ik wil nu maar in 't midden laten, of hier de volgorde wel juist en het ontslagverzoék van den staf niet de eerste omstandigheid is die hun aan leiding gaf tot het doen van hun voorstel. De omstandigheden waarop de heeren Rinkema c. s. zinspelen, zijn deze, dat het nimmer de bedoeling der tegenstemmers kan geweest zijn, den staf der brandweer iets te ont houden, waarop hij met recht aan spraak zou kunnen maken en dat men algemeen over de tot nu toe ge volgde wijze van brandblusschen bo venmate tevreden was. En dan komt een verwijt aa.n het Dageilijksch Bestuur. De voorstellers zijn van meening. dat het besluit waarschijnlijk anders zou zijn uitge vallen, indien vooraf een Raadscom missie door B. en W. in de gelegen heid was gesteld haar oordeel uit te spréken. Waarschijnlijk bedoelen de heeren Rinkema c. s. hiermee de Commis- siën van Financiën en van .openbare werken, van welke laatste zij toevallig allen deel uitmaken. En 't is inder daad mogelijk, dat de zaak anders ge loop en zou zijn, wanneer zij' vooraf in die Commissiën was besproken. Daarover is evenwel geen zekerheid te krijgen, en ik geloof dan ook, dat een van de twee redenen waarom het voorstel viel, gelegen heeft in de .zwakke verdediging door B. en W. De tweede reden wordt door de hee ren Rinkema c. s. in hun toelichting ruiterlijk genoemd. Hij is deze, dat mem vreesde, dat de aanschaffing van den eenpaards-slangenwagen de eerste stap zou zijn naar een zooge naamde eigen (leesbezoldigde) brandweer. Op dat stuk was de Raad destijds niet volkomen gerust. In 't bijzonder werd aan éen der leden •van net Dagelijksch Bestuur de nei ging toegeschreven,, om naar een be taalde brandweer heen te sturen. Sommigen meenden, dat eenigszins onder zijn invloed de staf van de brandweer tot het voorstel gekomen was. Deze overweging heeft op de verwerping van het voorstel grooten j invloed gehad. Men wilde geen be zoldigde brandweer, men wat volko men tevreden met wat <is vrijwillige brandweer deed en op dien grond mag gezegd worden, dat de verwer ping van bet voorstel als een hulde aan onze brandweer kon worden be schouwd. j Welnu, er is gebleken, dat noch de staf, noch B. en W. den eenpaards- slangenwagen als een begin van een beroeps-brandweer wenschten be- schouwd te zien. Ik heb uit een gesprek den gerust stellenden indruk gekregen, dat het lid van B. en W. bovenbedoeld in derdaad vroeger wel neigingen naar een betaalde brandweer moet hebben gekoesterd, maar deze naderhand heeft laten varen. De toelichting van de vier Raads leden eindigt met de verklaring, dat zij,, na gehouden bespreking met den commandant der brandweer, over tuigd zijn, da.t ofschoon het voorstel van B. en W. niet in alle opzichten afdoende zal blijken te wezen, een dergelijk hulpmiddel toch goede dien sten zal kunnen bewijzen, Ten slotte bevelen zij aan met een stalhouder te contracteeren voor een proeftijd van éen jaar. Uit den aard van de zaak levert dit voorstel met zijn toelichting een rui me gelegenheid op tot erotische be- schouwing. Het is niet heel duidelijk, waarom de voorstellers maar niet dadelijk in overweging geven, het vorige Raadsbesluit in te trekken het vroeger verworpen voorstel aan te nemen, inplaats van dat uit te stel len tot een volgende vergadering. Daarbij is de toelichting niet bijzon der duidelijk en ook niet volledig j Hoe dit ook wezen mag, de voor stellers waren in een moeilijke posi- tie. Zij moesten hun ia een ingsver and e- ring duidelijk Diaken en hebben door die ondankbare taak te aanvaarden den dank verdiend van allen, die onze brandweer in haar tegenwoordi ge samenstelling wenschen te behou- I den, niet het minst den dank van an dere tegenstemmers,, die nu het pad geëffend zien, om op hunne schreden terug te keeren. Overigens is er in de toelichting éen opmerking, die tot zelfcritiek mo- ge aansporen. Het is deze, dat. de vier Raadsleden een bespreking met den commandant hebben gehad. Was deze gehouden voor de behandeling J van 't voorstel in den Raad, dan zou de loop van zaken allicht een andere zijn geweest. Maar noch de commandant, noch een van de twee andere leden van den staf heeft in dien tijd een van de Raadsleden bij zich gezien. Toch heeft 't op den dag van de Raads vergadering maar een haartje ge scheeld. Een van^ de Raadsleden, op weg naar de vergadering, kwam de woning van den commandant voorhij. Hij was vroeg en dacht er over, om nog even bij den heer Cramer aan te bellen en hem nadere inlichting te vragen, maar zag er van af, om dat hij dezen niet in zijn twaalfuur tje storen wou. Zoo bleef hij zonder nadere toelich ting omdat hij zijn naaste niet het verdriet van een koud geworden kop koffie aan wou doen. De geschiedenis hangt soms van kleinigheden af! Neemt de Raad het voorstel van de heeren Rinkema, Stolp, Welsenaar en Modoo aan, dan zal daarmee de zaak wel zijn bijgelegd. Althans, we mogen vertrouwen, dat bij zulk een tegemoetkomende houding van den Raad, de staf zijn aanvraag om ontslag intrekken zal. Leeuw arden f 0.62 Amsterdam 0.61 Den Haag 0.28 Rotterdam 0.22 Utrecht 0.20^ Groningen 0.16" Leiden 0.15J Arnhem ,0.13 Haarlem 0.12 Deze cijfers spreken duidelijk ge noeg. Zij verkondigen ons, dat we op 't stuk van brandweer buitengewoon goedkoop uit zijn en dus alle reden hebben, om onze tegenwoordige brandweer-organisatie in ©ere te hou den, vooral omdat ze niet alleen goed koop maar ook goed is. Slaan we in de gemeenteverslagen van de laatste jaren de statistiek dei" bran den op, dan zien we hoe weinig om vangrijke rampen er hebben plaats gehad. Het zijn alweer de cijfers, die dit zonneklaar bewijzen. In 1902 kwam er 57 maal in Haar lem brand voor, evenwel zonder dat de klokken behoefden te worden ge luid. Verdeelen we die in soorten, na melijk schoorsteenbrand, begin van brand, binnenbrand en uitslaande brand, dan vinden we in dat jaar 20 schoorsteenbranden, 12 maal begin van brand, 16 maal binnenbrand en niet meer dan 8 maal uitslaande brand (de 57e keer was brand in, een ketel teer). Hieruit volgt, dat de brandweer er zóo vlug bij was, dat slechts acht 'maal van de 57 het vuur tot een uit slaande brand geworden is. In de 49 andere gevallen is de brand tot een begin beperkt gebleven. In 1903 telden we 47 branden, waar onder slechts 5 uitslaande branden genoemd mogen worden, in 1904 kwam er 56 maal brand voor waar van 9 uitslaand. Deze eenvoudige statistiek is het beste bewijs van de deugdelijkheid onzer tegenwoordige brandweer. J. C. P- Buitenlandsch Overzicht Ik heb uit enkele particuliere ge sprekken den indruk gekregen, dat sommigen zich het gebeurde zoo voor stellen, alsof het een kibbelarij zou zijn tusschen den Raad en den staf van de brandweer, waarmee de bur gerij verder niets te maken heeft. Hoe onjuist deze opvatting is kan ik ge makkelijk aantoonen uit een over zichtje van de koeten der brandweer per ingezetene in verschillende steden van ou3 land. i Te PETERSBURG loepen, volgens den correspondent van de Times aldaar verschillende geruchten omtrent ONEENIGHEDEN IN DE HOOGSTE BUREAUCRATISCHE KRINGEN. Een hooggeplaatst ambtenaar ver- j klaart in te staan voor de volkomen waarheid van het volgende verhaal Graaf Witte had vernomen, dat dé geheime politie een aantal proclama ties had laten drukken, gesteld door de generaals Bogdanowitsj en Tre- pof, waarin liet volk wordt aange spoord de liberalen en de Joden te vermoorden. Daarop begaf zich graaf Witte met den heer Filosofol en prins Oeroésof naar de bureaux van de geheime politie, waar ze de over tuiging verkregen, dat het vernome- ne volkomen in overeenstemming met de waarheid was. Er volgde een stormachtig tooneel tusschen graaf Witte en minister Doeraowo. De eerste begaf zich' daarop naar Tsarskoje Selo maar vond daar niet den gewenschten steun. Naar ver teld wordt, zullen' prins Oeroesof en andere hooggeplaatste ambtenaren van het departement v.an binnen- landsche zaken dientengevolge hun ontslag indienen. Uit andere landen. EEN PAUSELIJK ENCYCLIEK. In een encycliek, gericht aan het Fransche volk en de Fransche gees telijkheid, geeft de Paus uiting aan zijn bezorgdheid omtrent de schei ding, die een betreurenswaardige positie schept voor de kerk. een po sitie, die de Fransche kerkelijke po litiek in de laatste jaren achtereen volgens heeft voorbereid. De Heilige Stoel heeft geen moeite ontzien om deze ramp te voorkomen, maai' alle in het werk gestelde pogingen zijn vruchteloos gebleven. De stelling, die de noodzakelijkheid der scheiding uitspreekt, is beleedigend jegens God. die de kerk vestigde als steun in de menschelijke samenleving en die daaraan het recht ontleent een algemeene maatschappelijke veree ring te eischen. Op den Staat rust de plicht mede te werken tot verovering van het hoogste bovenaardsche goed, de bur gerlijke maatschappij kan niet- tot bloei geraken zonder godsdienst. De Paus betreurt vooral te zien, dat Frankrijk, welks glorie altijd nauw verbonden was met de beoefening der Christelijke deugden, den weg der scheiding is opgegaan. Het concordaat was als alle ver dragen een wederzijdsch, het legde ©enerzijds den Paus verplichtingen op. aan het hoofd van het Fransche volk anderzijds. De Heilige Stoel is altijd getrouw zijn verplichtingen nagekomen en heeft van den Staat dezelfde trouw geëischt. Nu de Staat de plechtige overeenkomst verbreekt, schendt hij de bezworen trouw en ontziet hij zich niet aan den Heili gen Stoel deze beleediging aan té doen. DE BELEEDIGING wordt nog erger gemaakt door den aan de breuk gegeven vorm, daar geen enkele klacht over het verdrag, op de gebruikelijke wijze ter kennis gebracht, werd geuit. De encycliek wijst er vervolgens op, dat de instel ling der godsdienstige vereenigingen in strijd is met het grondbegrip der kerk, daar de macht alleen mag be rusten bij het hiërarchische korps der geestelijke herders. Er bestaat niets, dat strijdiger is met de vrij heid der kerk dan deze wet. die de kerkelijke vereenigingen onderwerpt aan voorschriften, die hare vorming bemoeilijken, de uitoefening van den e eredienst beperken en de kerk be- rooven van het inwendig toezicht op de kerkgebouwen. DE WET OP DE SCHEIDING verkracht heit eigendomsrecht van de kerk. doordien ze haar berooft van 'haar heilig erfdeel, door de gebou wen van den e eredienst tot Staats eigendom te verklaren. De Paus voegt daaraan toeDe wet, die de begrooting van eere- dienst afschaft, is een zware kren king van het recht, omdat het sa laris, dat werd uitgekeerd aan de geestelijken, een gedeeltelijke ver goeding was voor de goederen die de Staat zich heeft toegeëigend tij- dens de eerste omwenteling. De nieu we wet zal DE EENDRACHT ONDER DE MENSCHEN VERSTOREN, die de Heilige Stoel steeds heeft trachten te bewaren. Daarom ver oordeelt de Paus de wet op de schei ding. De Paus protesteert tegen de voorstelling en de aanneming dezer wet, die voor eeuwig de rechten der kerk zal verzwakken. De Paus zal practische instructies uitvaardigen om te dienen als gedragslijn. DE CONFERENTIE TE ALGECIRAS- De heer Réveil steldé Vrijdag aan den heer Radowitz een memorie ter hand in antwoord op de Dinsdag in gediende nota. Deze wisseling van documenten wordt beschouwd als een ernstige stap in de richting der ver zoening. In de ochtendzitting van Zaterdag besloot de conferentie een aanvulling te maken op art. 2 van het regle ment op de douane, waarin de sche pen worden genoemd die vrijgesteld zijn van een verklaring, door daar aan toe te voegen de logement- en opleidingsschepen voor den handel. De conferentie keurde goed de nieu we redactie van art. 21 van het re glement op de invoerrechten, waar bij de Marokkaansche douane-auto riteiten verantwoordelijk worden ge steld voor beschadiging der goede ren opgeslagen bij de douane, zoo dra ze de vereischte opslagplaatsen zullen bezitten. HET AFSCHEID VAN PRESIDENT LOUBET. President Loubet ontving Zaterdag het corps diplomatique in afscheids- audientie. Torniellï, de Italiaansche gezant, hield een redevoering tot lof van den president. In antwoord op de toespraak van den lieer Ternielli dankte de Presi dent. Hij wees op het toenemende gezag, dat in het leven der volkeren verkregen wordt door de denkbeel den van rechtvaardigheid en solida riteit. en hoeveel eerlijkheid van be doelingen en verheffing van gedach ten vermogen voor de beslechting der internationale geschillen. DE UITVAART VAN KONING CHRISTIAAN. Uit Kopenhagen wordt gemeld De „Preussen", met dén Duitschen Keizer aan boord, kwam Zaterdag te half vier aan de kade van de vrijha ven aan. Kort daarop begaven zich de Koningen van Denemarken, Grie kenland, Noorwegen, de kroonprins van Denemarken en andere vorste lijke personen aan boord van de „Preussen". Na hartelijke begroeting door den Keizer, die Koning Fr ede- rik omhelsde en kuste, werden ver- verschingen aangeboden, waarna het koninklijk gezelschap naar Amalien- borg terugkeerde. ONLUSTEN IN TURKIJE. De heffing der kapitaal-belasting in Anatolië gaf aanleiding tot onge regeldheden. Ook in Roemelië zijn ernstige onlusten te wachten zoo de belasting wordt geïnd. In Yemen is de toestand zeer ern stig. Het aantal aanhangers van den pretendent neemt toe de gou verneur vraagt troepenversterkingen. HET HUWELIJK VAN MISS ROOSEVELT. Het huwelijk tusschen Miss Alice Roosevelt en Nicholas Long-worth is Zaterdagnamiddag voltrokken. OORLOGSTOBBEREIDSELEN, IN VENEZUELA. Uit Caracas wordt, via Willemstad, dato 15 Febr. gemeld In de havens worden oorlogsteebe-^ reidselen getroffen. Groote hoeveelhe den munitie zijn ontvangen. De con suls en andere buitenland sche offi- cieele personen mogen in de Venezo- laansche havens zich niet aan boord van schepen begeven zander officiee- le vergunning te hebben ontvangen." Stadsnieuws HET DANSFEEST DER MARTIN's. De heeren J. G. Martin en Zonen gaven Zaterdagavond hun jaariijksch leerlingen-dansfeest in de groote zaal der Sociëteit „Vcfreeniging". Een prettig gezicht was het, wan neer men de zaal binnentredend. Jong- Haarlem zag feestvieren. Want feest is er gevierd, van den vooravond af tot middernacht kwam. Gedanst is er uit den treureHet was of de meisjes en jongens geen vermoeidheid kenden, zoo volhardend waren ze e.n zoo getrouw kwamen ze weer telkens ter dansruimte als de muziek met eenige maten ©dn nieuwen dans inzette. Beneden in de zaal was het heel vol, soms leek 't of de groote zaal te klein was om de dauslustigen en de naar-den-dans-kijkenden te bevatten j en in zulke oogenblikken dachten we .er aan, welk een geheel anderenaan- I blik die groote ruimte gaf, nu zij ge- ivuldr was met de op de tonen der muziek voortdeinende jongelui in pret - stemming, dan dat zij den bezoeker bij een slecht-bezochte uitvoering doet i huivenen door de groote leegtenT I Maar als men het feest- v?^i jonge joligheid in zijn geheel wildé genie- ten, moest men hoven zijn op de ga lerij, waar men een verrukkelijk kijkje had op 't geen daar beneden te zien was. j Zoo uit de hoogte leek het imidden der zaal ©én groot meer, waarvan de toeschouwers in het rond den vasten oever vormden. 1 En in dat meer was 't een gestroom van dansende jongens en meisjes, een gegolf van ldeur en lijn. Wat al tinten wriemelden daardoor elkaar Natuurlijk vormden de lichtkleurige costuumpjes dei' meisjes het fond. Kleedjes van zacht-rose, teer-mauve, hei-wit en getemperd blauw wirwar- relden er dooreen met de stemmig- donkere kleeding der jongens, een amalgama van kleuren, dat onder 't dansen een groot vierkant van niét te noemen, tint vormde. En dat lijnenspeleen mooi oogen genot. i De sierlijke lichaamshoudingen der jonge, meisjes, die in de bevallige dans-bewegingen gelegenheid vinden zich op natuurlijke wijze te geven, doen vermoeden de gratie-volle schoon heid en de ecLele slankheid van de straks tot jonge vrouw gerijpte meis jesgestalte. Hoe mooi harmonie eren ze, die wee- kere lijnen van een subtiele meisjes houding met de krachtiger contouren van een wei-ontwikkelde, ferm opge groeide jonge-man-in-vvording, als ze twee aan twee op de zachte, nu en dan even opsc'hetterende dansmuziek, voortzweven door de zaalruimte. Werkelijk, dat is een schoonheids festijn En terwijl je zoo zit te kijken stroo men van de rechterzijde der zaal al maar meer de jonge paartjes naar het zaal-midden en uit dat gedeelte stijgt op .een rijzend en dalend1 gegons als het ruischen van. de zee, De zes groote vierkante spiegels aan den linkerkant lijken even zooveel schilderijen met kleurige, blijde tafe- reelen en je zou wenschen ze van den wand te kunnen afnemen, om ze thuis in een lijst te zetten- 1 Als altijd vormden Zaterdagavond de intermezzo's de aardigste oogen blikken van den avond. Nadat een viertal dansen waren uitgevoerd, kwam een groep van twaalf Tyroler paartjes een tamboe rijnen-reidans vertoonen. De jeugdige executanten deden 't heel aardig. De verschillende figuren, in hun rijke verscheidenheid werden netjes uitgevoerd. Een tableau'tje ga ven den toeschouwers stof te over om met een krachtig handgeklap den danseresjes en dansertjes voor hun goed geslaagd tusschenstukje te be- loonen. Het groote oogenblik was echter de vertooning van het tweede intermez zo, een staaltje van vernuftige vin dingrijkheid en handige verbeel dingskracht der heeren Martin. Wan neer deze heeren er nog behoefte aan hadden om naam te maken op 'i ge bied van kinderfeesten, dan zou dit nummer het zeker gedaan hebbennu hielp 't mee om hun faam van feest leiders te doen stijgen. Het intermezzo stelde voor een stukje strandleven te Zandvoort. Van den zolder naar omlaag hing een groot biljet, vermeldende hetgeen er stond te geschieden. In de zaal kwamen eerst een aantal kindertjes met het noodig zandschep-gerdi een dansje maken en begonnen op de maat der muziek het denkbeeldige zand te ver werken. Op 't tooneel was een zeege zichtje met heuschelijk bewegende gol ven op den achtergrond en badgasten in strandstoelen op hét voorplan. Na dat de baby's zeker vermoeid van 't werken in het mulle zand, zich had den neergevleid, kwam een kapel Oempah's met een Duitsch sprekemdeu Herr Kapelmeister aan het hoofd een mopje ten beste geven. Een leuk stel letje Zandvoortsclie inboorlingen, door de muziek verlokt, verscheen nu en de vroolijke vischvrouwkes en de vis- scherslui'tjes, benevens hun kroost; vingen aan 'hun dansen te vertoonen, waarbij de echte klompendans niet vergeten werd. Dan zag men een paar booten de golven klieven, en het duurde niet lang of de bemanning, met. roeispanen ge wapend, kwam de zaal binnen om te laten zien, dat de matroosjes te land' ook wel dansen kunnen. Daarop werd' fluks een stól booten i<n elkaar gezet, met behulp van blauw-gestreept doek, zoodat men een werkelijke illusie van op zee varende booten kreeg. Onder het zingen van een Hollaaidsch' matrozenliedje voeren de booten weg. Als laatste groep kwam een aardig gekleed troepje badgasten de belang stelling der aanwezigen vragen. Een allerdolste cake-walk werd uitgevoerd, waaraan een onder veel hilariteit in de zaal verschenen ezel braaf mee deed. Hierna maakte de geheel e troep met de Oempah's aan het hoofd een ommegang. Herhaaldelijk verwierven de tooneel- tjes warme bijvalsbetuigingen van het publiek, die tot een ware ovatie over sloegen, toen twee jonge dames, Lor rie Hoogerbeets en Mientje Christiaau den heer J. G. Martin een reusachtigen lauwerkrans aanboden onder het uit spreken van een beurt-oon-beurt-toe- spraakje. i De gelauwerde feestleider werd door het geestdriftige jonge volkje eenige malen de zaal rondgedragen, i Deze hulde was zeer verdiend. Hiermede zouden we ons verslag kunnen eindigen, als we niet even be hoorden te wijzen op de nieuwe dan sen, die door de leerlingen der heeren Martin op zulk een wijze werden uit gevoerd. dat ook hiervoor aan ge noemde heeren een woord van 'lof met mag onthouden worden. Deze dansen waren de Motor-Polka, de Oder-wals, de Nébreska, The Lan cers, le Ski en de Academie-wals. Met een aardig in elkaar gezette finale werd hét kinderfeest besloten, waarna de grooten de taak der klei nen overnamen, om gevolg te geven aan de op de ommezijde van het pro gramma vermelde aankondiging Voortzetting van het bal. Na al wat we van het eerste ge deelte van dit feest aan goéds mee deelden, rest ons alleen te zeggen, dat het-ma-bal aan blij jolijt niet voor hel kinderfeest onderdeed'. GEVAARLIJK SPEL. Wij achten het onze plicht te wijzen op een zeer roekeloos plan, hetwelk reeds beraamd j was, doch door gebrek aan moed verijdeld is gewor den. I Men schrijft ons 1 Gisteren Zondag werden op „Woude- steyn" te Rotterdam zooals gewoonlijk daar geschiedt harddraverijen gehou den. Het laatste nummer wordt ge houden te vier uur, en nu was e§n weddenschap aangegaan dat iemand per auto nog aan het station Deut sche Poort zou wezen vóór dat de in ternationale trein van 3 uur 47 minu ten de zoogenaamde Hugenholtz- trein vertrokken zou zijn. Gewed' was tegen een cote van vijf tegen één, en om nu de kans op het winnen dier weddenschap te vergroo- ten, was er vóór Rotterdam een per soon in den trein gestegen, die even vóór Rotterdam als de trein nog in volle vaart was aan do noodrem zou trekken. Hierdoor zou natuurlijk oponthoud ontstaan en daardoor zou dan de> weddenschap gewonnen kun nen worden. Aan het groote gevaar, dat men had kunnen veroorzaken door een trein met zulk een groote snelheid plotse ling tot stilstand te_brengen, is blijk baar niet gedacht. Evenmin aan den schrik van de reizigers bij zoo plot seling stoppen. Gelukkig is den (noodremtrekker op het laaftste oogenblik de moed. ont zonken. Het verfoeilijk wedden op al les en nog wat neemt groote afmetin gen aan

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 1