Tweede Blad VerbrandePapieren behowecde bij „Haartem's Dagfclml» yrij dag t Hint 1906. nm. eosa Stadsnieuws LEZING EVA WESTENBERG. Mej. Westenberg vervolgde Woens- dagmiddag haai- reeks lezingen van godensagen. n| Zij gaf eerst de oud-Germaansche H overlevering-De schoon© Chriemhü- de was de zuster van. koning Gunt hei' aan wiens hof te Worms Hager was. De heldhaftige koning Siegfried voelt liefde voor Chriemhdide. Hij helpt J Gunther in .diiens streven oxn Brüne- 1 hilde machtige vorstin van IJsland, te overtreffen, ten einde haai' tot I vrouw te bekomen. Siegfried doet alsof hij Gunther's leenman is, helpt, onzichtbaar door de Tarnhelm dezen Brünehikie te overwinnen en zoo krijgt,-Gunther de begeerde. 1 Echter tien jaar later krijgen Brüne- hilde en Chriemhilde twist door Brii- nehilde's jalouzie. Deze bemerkt dat niet Gunther, maar Siegfried haar heeft overwön- I nen, en diep beleedigd stookt zij Ha ger op Siegfried té dood-en. Van J Chriemhilde komt Hager te. weten dat Siegfried tusschen de schouderbla- 'J den een kwetsbare plek heeft en na een jachtpartij voorovergebogen drin kend, wordt Siegfried door Hager vermoord. De Wagneriaansche veranderingen I zijn soms verder, soms minaer ver i van 't oorspronkelijk verhaal afwij kend. J In plaats van Brünehilde te over treffen in 't steenwerpen, springen en den kamp, moet Siegfried haar nu -tt'rt 't haai' -omrondende vuur ha len. Ook gaat de handeling hier om J "t Rijngoud 't van de Nixe'n gestolen i en verderf aanbrengend goud, dat de j ondergang' der Goden wordt. Mej. Westenberg raadde ten slotte sterk aan van Felix üahn Odin's troost te lezen, om bok een andere dan de Wagnersclie opvatting te lee- ren kennen. Wat 't voordragen betreft, zijn deze lezingen voor ieder zeer interes- Sant, en zeer belangrijk uit een we tenschappelijk oogpunt. IDe volgende maal zal mej. Wes tenberg de Parsifal-sage behandelen. Deze lezing zal ook voor hen toegan- kei ijk zijn, die deze lezing alléén wen- schen ie hoeren. CONRAD KIKKERT. Binnenland HOFBERICHTEN. De Koningin en Prins Hendrik gin gen Woensdagmiddag dineeren bij de Koningin-Moeder. Z. K. H. de Prins, vergezeld van. zijn adjudiant, intendant tea- zee le klasse jhr. Hooft Graafland. is Dins dagmiddag nog' op de receptie bij den Duitsohen' gezant geweest en heeft d,e heei' Van Schloëzer, namens H- M. de Koningin, met het zilveren feest, van den Keizer en de Keizerin geluk- gewenscht. Voorts hebben nog dele den van het diplomatieke koips en van «ie hofhouding bij die gelegen heid hun opwachting bij den gezant, gemaakt. ONDERSCHEIDINGEN. De koning van Portugal heeft be noemd tot commandeur in de Chris tusorde den heer Joh. F. W. Stom te Haarlem tot ridder in de Christus- orde den heer G. J. Sariemijn te Am sterdam en tot officier in de orde van St. Jago den heer 'Anth. W. Wilten te Utrecht, onderscheidenlijk voorzit ter. penningmeester en -secretaris van het Nedenl. comité ter herdenking van het 30-jai'ig bestaan van het Kon. Aardrijkskundig Genootschap te Lis sabon. DE MERAP1. De Te).-correspondent te Batavia seint De Mera.pi as in werking. Een vuur zuil -stijgt op en een asc.hir.egen daalt neer op de koffielanden Bai-ostampir, Bangak. Er wordt een zware a-schre gen vernacht. Feuilleton. N aar het Franse h, van M. MONTéGUT. b) Maai- tocli zijn moedei' had mo gelijk gelijk. Sedert eenigem tijd was de toon van zijn brieven veranderd. Inplaats die1 gewone klachten, scheen Prosper nn die -toekomst niet zoo don- kei- meer im te zien. Zelfs scheen hij aan ©en betere toekomst te gelooven. Dit nn zou vader Thibault nimmer voor zijn vrouw dn dochter hebben' bekend, maai- het wais tooli waai', al moest men dat niet voor die wouwen erkennen, die maai' dadelijk klaar zijn er haai' illusies mee t>p te bou wen. En 'langs zijn wijngaard-ranken loopend, liep de eigenaar van Ber- trand Fosse, hardop te droomen zou Prosper nu eens inderdaad op weg zijn om in het leven te slagen en slagen, dat is geM-hebben welnu, dan kwam het heusch niet te vroeg voor de familie; maar toch, beter laat dan nooit, maar zich eensklaps her stellend, zeide- hij„wel komaan, BESTRIJDING DER TUBERCULOSE In een gehouden bestuursvergade ring dei- Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose te Rotterdam, is be sloten tot oprichting van een zee- hospitum, ten dienste van de tuber- culose-bestrijding bij het kind. VACCINATIE. Van Walcheren zïjtn thans twee adressen aan H. M. de Koningin en aan de Tweede Kamer verzonden, met verzoek tot opheffing van de verplichte vaccinatie. De adressen zijn elk van ongeveer 2000 handtee- kehingen voorzien. HOOG WATER. Men meldt uit Maastricht De Maas is vreeselijk gewassen. Een gedeelte van het stadspark staat o-nder water. Berichten uit Bel gië melden, dat het wassen aan houdt. Men telefoneerde uit Valkenburg aan de ,,L. K." dat Dinsdagmorgen de Geu'l aid aar zóó gewassen is, dat WaLraonsplein. Odapark en de ge- heele omgeving der parken vooreen groot, gedeelte blank staan. Uit Maastricht weid Woensdag- voormiddag nog aan de Tel. geseind: „De omliggende dorpen staan on der water. Het verkeer met de dor pen Meerssen en Keer kan voor voet gangers alleen nog over houten nood bruggen geschieden. Zij zijn per rij tuig nog wel te bereiken, doch dan loopen de paaiden tot den buik in 't water. Het verkeer met Scharen en Heugen is te voet totaal verbroken. Volgens inlichtingen wies de Maas Dinsdag van negen tot drie uur bij na twee meter. Zoo een snelle was is hier een zeldzaamheid. Tonnen, stoelen, ta fels, kisten enz. drijven de Maas af. Dinsdagnacht werd aanhoudend hulpgeroep in het naburige dorp Heu gen gehoord. Met fakkels en lan taarns trachtte men aan te duiden, waai' hulp te verleenen. Zoover men kan weten zijn geen menschen om gekomen. Talrijke arbeiders konden niet naai' de stad komen werken om de doodeenvoudige reden, dat men niet door het water kan. Wast het water nog een meter, dan stroomt liet door de O. L. Vrouwepoort naar het kan-aal en wellicht de stad in." MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Te Amsterdam werd Woensdag de 120ste algemeene vergadering gehou den van bovengenoemde maatschap pij. Deze werd geopend door den voor zitter', mr. D. ,J. van Stocku-m, die den afgevaardigden dank bracht voor hun. groote opkomst en zeide er prijs op te stellen hen op het hart te drukken, dat zij bij liet behandelen dei' aan hangige voorstellen- niet alleen heb ben te letten op dë engere belangen dei' Maatschappij, doch bovenal op de belangen van geheel het Neder- landsche volk. Hierna kwamen de verschil lende voorstellen in behandeling, Besloten werd beschikbaar te stel len a. 8000 voor bet steunen van de partementen ter zake van onderwijs b. 2000 voor het steunen van de partementen, ter zake van volks-bibli- otheken, daaraan te verbinden lees zalen en bibliotheken voor jongelie den; c. ƒ500 voor ondersteuning van de partementen, ter zake van te houden bi bliotheek-voordracht envq lksvo oiie- zingen en volksvermaken i d. ƒ300 voor het Jaarboekje; 1 e. ƒ2400 vow biet uitgeven aan de departementen, tein behoeve van hun ne leden van dë Mededeëlingen f. ƒ1000 om daarmede te bestrijden de kosten van uitgave van ten hoog ste -zes kleine gesclmften voor het volk g. ƒ3200 voor het doem houden: van voordrachten h. ƒ300 om het- tot stand komen van plaatselijke volksbanken te helpen be vorderen ƒ200 tot het geldelijk steunen van de pogingen van meer ontwikkelden, om dia verstandelijke en zedelijke ont wikkeling te bevorderen, van'minder bevoorrechten, -door persoonlijke be- moeiingen met dezen, in uren van ge- meenschapelijk samenzijn die van school- of arbeidstijd vrijvallen j. 100 y-oor liet schoolfonicks lc. f -400 tot liet in 't leven roepen in de departementen van tijdelijke cur sussen in koken <eu andere huishou den ijk© bezigheden, enz. 1. ƒ10 a<ls Édl idler .Vereeniging tot liet houden van voordrachten met lichtbeelden", en ƒ190 tot bevordering van lueit_ doel dier V©reeniging rn. ƒ1500 om geldeiijken steun te verleenen aan diie departementen, wel ke aan bet hulppersoneel van bewaar scholen:, door geregeld onderwijs van bevoegde personen, de gelegenheid verschaffen, zich te bekwamen voor zijn taak n. 1000 voor steun, aan de school fondsen voor schipperskinderen o. ƒ500 om te bevorderen de facul- oude dwaas, en waar zou hij dan dat. geld wel vandaan hebben moeten ha len, zoo hij het niet gestolen had. Want daarop zou hij toch zich niet beroemen. En mooi genoeg om een rijke erfgename te behagen, is hij ook niet. Maai- de waarheid zal zijn. dat hij 25 firs, opslag- aan zijn ministerie heeft gekregen, diet is wat moois voor zoo'n ouden brompot als ik, mijn ge dachten te laten gaan als een jong meisje. In dëmzefden tijd-..peinsde ook Mar tha Thibault over dezelfde dingen, on danks haar 45 jaar was zij naif geble ven-, in -den grond niet. anders dan een eenvoudige boerin. En voor de tafel zittend, schreef zij- hare gedachten op in leen brief aan Prosper „Dus, mijn jongen, nu ben je op ,,d<e>n weg naar -een rijker leven „Maai- hoe, met welke middelen? ..Ik beken, dat ik er niet veel van ..begrijp. Neen, je hadt ons in je „eersten brief de waarheid moeten ..zoggen. Nu moeten we naai' de ..oorzaken zoeken. „Heb je de regeering een groo- ,.teh dienst bewezen? In deze on- zekere tijden komen zooveel din- ,vgen voor, waai- men- geen begrip „van beeft. Of heb je soans aan „een rijk man liet leven gered? „Want tijdens die afschuwelijke „Commune zou dat heel goed ge- ..kund hebben. „Maar hoe dan ook, nu ben je tatjéve vereeniging van de1 departe menten) der Maatschappij in distric ten p. ƒ500 om te bevorderen de oprich ting' van plaatselijke vereenigingen, -enz., welke, in den zin der Woning wet, uitsluitend werkzaam zijn ter verbetering dei' volkshuisvesting q. 500 om te bevorderen tuingrond- verhuring' aan werklieden en daarme de gelijkstaande personen; r. ƒ1000 om* te bevorderen de oprich ting door de departementen van plaat selijke vereenigingen of stichtingen, die rechtspersoonlijkheid bezitten, en welker statuten, stichtingsbrieven of reglementen, overeenkomstig' art. 421 Burgerlijk Wetboek, duurzame ver zorging van minderjarigen voorschrij- ven s. 500 om te bevorderen de oprich ting van herstellingsoorden voor den dag; t. ƒ500 voor het verleenen van mo- reelen en c. q, financieeJen steun, aan departementen, enz., die pogingen aanwenden, om speelterreinen be schikbaar te stellen u. 200 voor ondersteuningen van algemeenen aard. Een amendement tot strekking heb bende om de 1000 gulden steun aan de schoolfondsen alleen te verleenen als de „zekerheid wordt verkregen, dat de subsidie alleen zal worden ge bruikt voor kinderen, die die neutrale school bezoeken", had een uitgebreide gedachtenwi sseling tengevolge. Het werd tenslotte met groote meer derheid van -Stemmen verwerpen, om dat velen meenden, dat het in sfcri j d zou zijn met het vrijzinnig© beginsel der Maatschappij. en omdiat dan de zoo nuttig werkende schoolfondsen, waai voor Katholieken en amti-revolu- tionnairen mede krachtig ijveren, al thans in Friesland, te niet zoude gaan. Op voorstel van het departement Breda werd 1000 ter beschikking van hdt hoofdbestuur gesteld, om te wor den verdeeld onder die vereenigingen of stichtingen, rechtspersoonlijkheid bezittende, welker statuten, overeen komstig de bepalingen der kinderwet ten. duurzame verzorging van minder jarigen voorschrijven. Hierna, kwam aan de orde het JAN NIEUWENHUIJZEN-FONDS. Het hoofdbestuur werd na eenige discussie en verwerpen van amende menten met algemeen© stemmen ge machtigd 10. a. bijeen te brengen: een door het hoofdbestuur te baheereoi Nieuwen- huijzenfonds voor onderwijs b. het helpen stichten en subsidie e- ren van Nutsc holen c. uit dat fonds telken jaren de noo- dige gelden toe te staan1 ten behoeve van het volgende plan van actie in zake onderwijs 1. liet bevorderen van het lager on derwijs in- het algemeen en meer in het bijzondei', dooi' a. het verdedigen en bevorderen van deugdelijk openbaai' onderwijs b. het stichten van voor allen toe gankelijke bijzondere nutsscholen :n den geest der Maatschappij c. het verbeteren van de opleiding van de onderwijskrachten voor het lager onderwijs, 11. het bevorderen van liet lager vakonderwijs. III. het bevorderen van hoogar on derwijs voor het volk. 2o. in -te stelled een- „Nutscommis- sie voor onderwijs", met sul>coramis- siën als -boven omschreven, aan welke zal worden opgedragen, overeenkom stig een door hot hoofdbestuur vast ie stellen reglement, de uitvoering van liet sub lo. genoemde plan van actie ter behartiging- van de belangen sub I, a, b dn c (lager onderwij-s), sub II (vakonderwijs) en sub III (hooger- volksondërwus) genoemd 3o. uit de kas der Maatschappij jaarlijks -in het „Nieuwenhuijzen- fonds" te storten een bedrag, telken jare door de algeaueene vergadering vast te stellen: 4o. voor de stichting van dit fonds uit het kapitaal der Maatschappij bij t-ë dragen een bedrag van 10.0ÜÖ. De voorzitter .deelde mede-, dat het hoofdbestuur voor deze zaak toezeg gingen van geldlelijkeai steun ontving tot -een bedrag van ƒ20.000. WETENSCHAPPEN. Men schrijft aan het U. D. Prof. Hugo de Vries is voornemens op zijn tweede reis naar Amerika, een bijzondere studie te maken van de woest ij nflora CARNAVAL EN ONWEERSBUI. Dinsdagnamiddag Lusschen 4 en 41/2 uur ontlastte zich boven Den Bosth een lievig on weder. waarbij groote hagelsteenen in groote hoe veelheid vielen en -donderslagen de bliksemflitsen schier dadelijk opvolg den. 't Was onder de c ar naval sgas- ten, die er de straten vulden, eeni ge oogenhlikkc-n een „sauve qui peut", waarbij elke- opene of bijna, opene deur eene uitnoodiging bleek tot binnengaan. Do eenige schade, door het onweer veroorzaakt. be paalt zich dan ook tot de besmeu- ring van een aantal gangen, kamers en keukens, waartoe de gakken" hun toevlucht genomen hadden, met „millionnair. En daar ik weet, „hoe je bent, begrijp ik heel goed, „dat je zeggen zult: Neem ervan „wat gij ivilt. Nu, ik heb mijn- ve- kening al opgemaakt, Ik zou „graag 15.000 fres. willen hebben „om de schulden af te betalen „12.000 om het oude- huis wat te „laten herstellen. Dan doe je goed „met Christi-ne er 30.000 fo geven. „Dat is een mooie bruidschat voor „haar. Eu- dan aiog' eën kleine ..rente voor je vader en mij, dan „zijn wij uit de zorgen. Behoudt .dan -de rest voor jezelf. „Niet waar? Ik lien toch im- „rners niette veeleischendHet „is zooveel -niet, wat van je- mil- „lioen afgaat. Heb je er maar „één En van haai- schrift opziende, lier- haalde zij hij zielïzelf „Maar één Wie weet of hij niet verscheidene mil- Hoenen heeft." En onder deze gedaclito vloeide haar pen weder gemakkelijk óver het papier verder. Toen Prosper dezen brief had ont vangen en gelezen, was hij opge schrikt dooi' de uitwerking, die zijn onvoorzichtig- schrijven had te weeg gebracht. In zijn -antwoord veriHaor- de hij, dat nog niets vaststond om zulke veronderstellingen te maken. Zie je welzeide vader Thibault tot zijn vrouw. En zij boog het hoofd, uit het veld geslagen. Maar een uur later begon door de omstandigheden geoorlo >i-.h vrijmoedigheid, 't Was 'n ..kaantje", liet onweer voor. menigen „gak" en... laat ons 't maar zeggem óók nog wel voor anderen. ZONDAGSHEILIGING. Door de gemeenteraadsleden van Ede, de heeren Van Zandbergen, Van Voorthuisen en Moll is, naai' wij vernemen een voorstel bij den Raad ingediend om ook met het oog op het 1 Mei daar te vestigen garnizoen de café's en herbergen des Zondags gedurende kerktijd van 9 uur v. m. tot 4 uur n. m. te sluiten. De kerke- raden dei' Geref. en Herv. kerk zul len met een adres van adhaesie aan 'den Raad dit voorstel steunen. (Stand.) SMOKKELEN. De v-oonnalige conducteur dei' N. B. D. S. te Boxtel, v, H.. indertijd wegens smokkelhandel te Goch ge arresteerd werd door de rechtbank te Cleef veroordeeld tot 3269 mark boete of zes maanden gevangenis straf. met aftrek van 31/2 maand in preventieve hechtenis doorgebracht. DE ARBEID DER GEHUWDE VROUW. Het „Nationaal bureau voor Vrou wenarbeid" heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer waarin de wensc.il wordt uitgesproken, dat in de voorgestelde wet- op het Arbeids contract aan de gehuwde arbeidster het recht, op het door eigen arbeid verdiende loon worde verzekerd. EEN MILLIOENENERFENIS. Naar aanleiding van een millioe- nenkwestle waarover te Sittard veel gesproken wordt, schijf! men ons uit Mechelen a/d, Maas Verleden Zondag vergaderden de zaakgelastigden, die de opzoekingen moeten doen, over de erfenis van 7 millioen fr-s. Het erfdeel komt waarlijk toe aan Alfons Missing, zaakwaarnemer te Mechelen. wed. Huh. Doris Mis sing en Palnien-Missing te Sittard. De erflater is Emest Missing, broe der van bovengenoemde familie. Te gen een persoon, die zich onder den naam van Victor Missing uitgegeven had, is -bevel tot aanhouding gege ven. 't Is zekere Jozef Climkens, ad vocaat te Tongeren, die de opzoeking heeft gedaan. (Centr.) EEN SLECHT VADER. A. L.. te Tubbergen geboren. die in de nabijheid van Almelo zijne 4 kinderen aan hun lot overliet, is door de gemeente-politie van Almelo opgespoord. BRANDSTICHTING Men schrijft ons uit Tilburg, dd. 27 Febr. Hedenmiddag om 3 uur brak e<r brand uit in de woning van den ar beider L. V. aan de Heikantsche baan. Spoedig stond de gansche wo ning in brand, alsmede de aangren zende woning en stalling van den landbouwer L. Vóór de- brandspuit ter plaatse was, had het vuur zich reeidë v-an alles meester gemaakt, be halve van het vee, dat nog bijtijds gered is kunnen worden. Assurantie -dekt de schade van de beid© wonin gen waarvan L. de eigenaar was, alsmede diens inboedel, echter niet die van L. V. Ofschoon -de oorzaak tot heden nog onbekend bleef, heeft men toch aanleiding gevonden L. V. te arresteeren en naar de maréchaus- séekazerne over te brengen, w-aar verder onderzoek zal worden inge steld. ('s-Hert. Crt.) Vermoedelijk door kwaadwilligheid van derden is Maandag brand ont staan ten huize van den kastelein K. op de Braker, te Lonneker. Het vuur werdi spoedig gebluscht. zoodat. de schade gering is. De politie doet ijverig ondei*zoek en meent den da der op het spoor te zijn. BRANDSTICHTING EN INBRAAK. In de woning van den werkman v. d. L„ op de EgeJanliersgTacht 5, te Amsterdam, werd Maandagavond brand -ontdekt op een tijdstip, dat er niemand thuis was. Het brandje hod niet veel te beteeken en en was dan ook spoedig door de brandweer gebluscht. In het vertrek waar de brand aangekomen was. bleek bij het onderzoek, 'hetwelk de brandweer al tijd na een brand instelt, dat een bed met petroleum gedrenkt was, terwijl eenige laden en deuren van kasten open stonden, zoodat ©en en ander den schijn van inbraak met brandstichting had. De bewoner v. L. heeft, medegedeeld geld te mis sen. De politie stelt, een onderzoek in deze nog al zonderlinge zaak in. GISTING OP EEN DORP. Ln cLe pastorie dei- Herv. Gemeente 'te Wolvega zijn glasruiten ingewor pen en ook in het gebouw Irene. Dit is een gevolg van de gisting onder het volk wegens de arrestatie van den 1 godsdienstonderwijzer H. van W. zij opnieuw over het geval na te den ken, en zoo hare gedachten den loop der gebeurtenissen vooruit gesneld waren welnu, dan zou zij wach ten. Wat Prosper betrof, die leidde een zonderling leven. Toen hij, eenige da- geur nadat de gere-gelde troepen der regeering Parijs waren binnengerukt ziob aan zijn ministerie, dat nu in het Louvre w*as ondergebracht, had aan- gemeüid, had hij nog geëri besluit ge nomen. Tot op liet laatste oogenblik toe, aarzeilde hij, bleef hij in twijfel. En honderd maal. als hij een besluit e-e- normen had1, kwam hij er wed-er hon derd maal va-n terug. Hij kreeg er een ©enigszins ongerust uiterlijk van, en oogen, die wa-t wild om zich heen za gen. In zijn bureau werd hij koel en met veel terughouding ontvangen. Som mige ambtenaren, ui.t hun balling-! schap te Versailles teruggekeerd, de den zeer gewichtdc zij beschouwden zich voorfaan als historische perso nen. Zijn directe chef. tot deze behoo- lende, vroeg ham dadelijk Waarom hebt gij u te Versailles niet bij ons gevoegd Hij vertelde wat h m was overko men, zijn mislukte poging om door de wachten heen te komen, zijn ar restable, zijn vlucht. i De ander luisterde) nauwkeurig toe, met, een verdachten blik, en zeide RUMOERIG. Uit Vught meldt dé Nbr. Het wêub Maandagmiddag rumoerig op het kerkpleinstevig was e* ge pooid en hevig werd er.... gevochten, zoo hevig dat een buurman den sur- veilleerenden marechaussees ver zocht, om verdere ongelukken te voorkomen, den vechtersbaas in te rekenen. De marechaussees arres teerden hem dan ook en wilden hem overbrengen naar den amigo. Let wel „ze wilden", want toen ze met den delinquent aan het raadhuis, waaraan annex het arrestantenlo kaal. gekomen waren, vonden zij hei de gesloten, èn veldwachters èn sleu tels waren.... zoek. Nu moesten ze bij gebrek aan bergplaats hun arrestant de vrijheid hergeven. Echter in den laten avond ki-egen ze hem nogmaals te pakken en nu was het logement, wèl open. TERUGGEKEERD. ln het vorige jaar verdween uit Gouda met de noorderzon J. Z„ koop man in bouwmaterialen, zonder orde op zijne zaken te stellen, die in de- slaten toestand verkeerden. Hij liet vrouw en kinderen onverzorgd ach ter en verirok naar het buitenland in gezelschap van een jong meisje. Dinsdag arriveerde J. Z. wederom te Gouda,, doch werd, daar de politie Intijds was gewaarschuwd, aan het station in hechtenis genomen. Na eenigen tijd op het politiebureau te i hebben doorgebracht, werd hij naar Rotterdam overgebracht, ter be schikking van den officier van jus titie. Na verhoor werd hij op vrije voeten gelaten. GEVLUCHT. De twee personen uit Harken en Opeinde, verdacht van zware mis handeling' op een persoon te Drach ten, die eerst gearresteerd werden en later vrijgelaten^ hebben de wijk naar Duitschland genomen. Ook H„ uit Steen wij k ei'wol dver dacht, een schot te hebben gedost, dat bij een weduwe door de ruiten ging. heeft den koers naar Duitschland gezet. BRANDEN. Men meldt uit Berkenwoude Dinsdagmorgen is alhier de kapi tale bouwmanswoning, bewoond door K. V., tot den .grond toe afgebrand. Het vee, behalve een kalf, werd ge red. De oorzaak van den brand is -onbekend. ONGELUKKEN. De machinist, die door een ont ploffing in de menggasfabriek van de Staatsspoor te Vlissingen ernstige In-andwonden kreeg, is overleden. Op den spooi-weg nabij het station Wijchers is Woensdagmorgen een man aangereden en gedood. IN HECHTENIS GENOMEN. De Echo meldt de inhechtenisne ming van den concierge der tand.- heelkunddge kliniek te Utrecht, die tal van vrouwelijke patiënten v-an verschillenden leeftijd in zijn kan toortje lokte, versnaperingen aan bood. en naai' men zegt-, onder nar- cotisclien invloed bracht, met licht te raden bedoelingen. Hot feit is ont dekt,, doordat een der kleinere pa- t-iëntjos- thuiskwam met lekkernijen, d'ie zij. bij gebrek aan geld, onmo gelijk zelf kon hebben gekocht en die zij eikende van genoemden concierge te hebben gekregen. Er zijn 17 meis jes door den commissaris van politie gehoord. LIJK GEVONDEN. Uit de Schinkelvaait nabij Amster dam is opgehaald het lljik van een onbekend man van ongeveer 55-jari- gen leeftijd. lang 1.70. flink ge bouwd, donker bruin haar. korten knevel, gekleed in donkerblauw col- bertpak. bottines met elastiek, brui ne kousen, blauw gestreepte onder broek. tricot borstrok, witte liggend® boord en blauwe slipdas, alles onge merkt. Op het lijk werd bevonden een zilveren cylindeihorloge in nik kelen least, waaraan 2 nikkelen ket tingen in de kast van het horloge staat de naam W. Reevoort. De commissaris van politie in de 3e sectie te Amsterdam vei-zoekt denge nen. die inlichtingen omtrent de identiteit van dit- lijk kunnen ver strekken zich te vervoegen aan het bureau van politie in de Reijer Ans- lostraat (Overtoom). Kerk en School GER. KERKEN Beroepen te Axel ds. E. H. Broek- stra te Waddingsveen. Aangenomen liet beroep alhier door els. G. H. Kersten te Meiiskerke. En wat deedt ge tijdens het op roer Het leek wel een besliste ondervra^ güig. Ik deed niets, antwoordde Thi bault. - Zoo, en waar woont ge In de i'ue du MouLThabor. De chef sprong op. Dus lidbt ge het ministerie zien branden Ja, De jonge man raakte verlegen, zijn oogen zagen onrustig in het vond Hij begreep, dat men hem verdacht en duidelijk gevoelde hij, dat, nu het uur gekomen was, om te spelen, om •alles te zeggen, en de geldiswaardlge papieren terug te geven, die, dooreen toëval behouden, overgebleven wa ren. Nog een korte poos en liet zou te laat zijn. Maar door de onwelwillende hou ding van zijn chef in zijn trots ge krenkt, wilde liij niet zoo toeschiete lijk zijn tegenover menschc-n, die hem bijna reeds als een beschuldigde be schouwden. De chef de bureau ging met onder vragen voort, steeds strenger wor dend Zeg mij, wat hebt ge precies ge zien en wat wedt ge precies En nu vertelde Prosper alles, wat hij wist -en gezien had, uitgenomen het. bezoek der inbrekers aan het ministe- Bedankt voor liet beroep te SCher- pehaëel door d's. F. -J. Hage, te Rid derkerk. Uit de Arbeiderswereld DIAMANTBEWERKERSSTAKING TE PARIJS. Omtrent, deze staking verneemt hek N. v. d. D„ in strijd met andere be richten. het volgende Ei- waren bij Tiet uitbreken van de oneenigheden tusschen de Parijzer patroons en hunne arbeiders een 180- tal stakers. Hiervan zijn 60 k 70 al spoedig weder aan den arbeid gegaan, daar een 5-tal patroons in de eischen der arbeiders toestemden. Een zeker aantal dei- stakers vond te Antwerpen en te Amsterdam werk, zoodat er nog een 70-tal stakers te Parijs overbleven. Het bestuur van het Wereldverbond voor Diamantbewerkers bezorgde laatstgenoemden werklieden diamant ter bewerking, zoodat allen aan den arbeid zijn gegaan. Daar het Wereld verbond natuurlijk geen beschikking had over de werk plaatsen. welke behooren aan de pa troons waarvoor gestaakt wordt, kon men geen molens genoeg krij gen. Om hierin te voorzien, heeft het bestuur van het Wereldverbond te Némours, dat ongeveer 80 kilome ters van Parijs gelegen is eene fa briek gehuurd, waar thans de luat- sten der stakers aan het werk zijn ge gaan. Men heeft thans alzoo te Parijs eene staking zonder stakers. Rechtszaken VRIJHEIDSBEROOVING. Voor dé Rechtbank te Zutphen werd Woensdag behandeld de geruchtma kende zaak van roej. Flennema uit Bathmen. die zooals men zich zal herinneren, hare 17-jarige dienstbo de J. Voortman wederrechtelijk in eene donkere kamer opgesloten ge houden en slechts spaarzaam van voedsel heeft voorzien. Dit feit kwam in het! laatst van het vorige jaar aan het licht, door dat de dienstbode wist te ontsnappen. De justitie heeft daarop mej. Flen nema gevankelijk naai' Zutphen la ten vervoeren en haar daar in pre ventieve hechtenis gehouden. De dag vaarding tegen liaar luidt, dat zij -. lo. Van af het laatst van Decem ber 1904 tot- liet laatst van October 1905 op de huize „Menop" te Bath men, opzettelijk haar dienstbode J. Voortrnan wederrechtelijk van Bare vrijheid heeft, beroofd althans be roofd gehouden, door dat meisje la gen kaar wil in een doorloop op te sluiten, althans opgesloten te hou den. 2o. Gedurende dienzelfden tijd her haaldelijk dat meisje opzettelijk heeft geslagen en geschopt, en bovendien opzettelijk de gezondheid van hét meisje heeft benadeeld, door haar geen voldoend voedsel te verstrek ken haar buitenlucht te onthouden en haai' in een veiregaande staat van vervuiling te doen verblijven m een veinzig. vochtig onrein vertrek. Als verdediger trad de heer jhr. mr. B. de Jonge op. Allereerst, werden gehoord de ge- neesheeren Bijl en Le Nobel, die m liet rapport van hun onderzoek naai de al of niet toerekenbaarheid van beklaagde tot de conclusie kwamen, dat bij beklaagde moet worden aan genomen een verminderde toereken baarheid, die ontoerekenbaarheid zeer dicht nadert. Als deskundige volgde de genees heer Mulder, uit Ba-thmen, die het meisje Voortman na de ontvluchting gezien heeft. Hij vond het kind in allortreurig-sten toestand, net of het een kind van tien jaar was. De dok ter kreeg den indruk, dat haar ge zondheid zeer was verzwakt. De rechter-commissaris gaf hierop verslag' van de bevinding van den toestand van het meisje en het por taal waarin ze verblijf had gehou den. Daarna volgde het verhoor van het. meisje Voortman zelve. Zeven jaar had ze op de Menop gediend. In den zomer van 1904 kreeg ze maagpijn, ze gebruikte daarvoor poeders van den dokter, werd gezond, maar lust te nog geen eten. Zo kreeg toen steeds melk en sui kergoed en als ze om eten vroeg, weigerde de juffrouw dat. In December 1904, na Kerstmis, zei de juffrouw dat ze in de doorloop zou gaan liggen om te zien, of het dan niet heter werd met haar zenu wen, waarvan ze last had- In de doorloop kreeg ze eerst een peul en dekens, later zakken met oude gor dijnen en dekens, toen ze de voeren peluw niei goed kon verdragen. In den zomer kreeg ze een ledi kant, en werd de doorloop door de juffrouw schoongemaakt. De door loop was vuil van katten, honden en geiten, die er 's nachts verbleven. In een van de deurposten was altijd al een ■kraan geweest, maar toen" het rie en hun einde. Toen hij had uitge sproken, had hij zijn kalmte herwon nen. Do teerling was geworpen, hij zou zijn geheim lie waren. Deze nieuwe houding deed hem de welwillendheid van zijn chef herwinnen, en niet oen zekere vrijmoedige stoutheid doorspre kend, zei hij Mijn leven gedurende deze twee maanden, mijn leven, gelijk ieder het gezien lieeft, is voorbijgegaan in Ivor huis, waar ik woon. Tien medëbewo- ners zullen liet hunne getuigen en het onderzoek is gemakkelijk te doen. De chef maakte er een einde aan. Komaan, hij die van een onder zoek spreekt, verdient geloof. Neem uw plaats weder in. Maar wij hebben b-et recht te weten, waar ons personeel zich bevond tijdens deze tragische da gen op twaalf weggeblevenen zijn minstens tien verraders. Na deze mooie frase, die evenwel niet veel beteekende, zond de chef-de- bureau, tevreden over zijn eigen wel sprekendheid zijn ondergeschikte weg, en Prosper Thibault werd weder in zijn rang aan het ministerie ge plaatst. Gedurende den ganschen zomer dwaalde hij, in zijn. vrije uren, doel loos dooi' de vernielde wijken van. Pa rijs Zoo laat mogelijk kwam hij dan thuis. (Wordt veFvölgd).

Haarlem's Dagblad | 1906 | | pagina 5